Radio Kraków

Między Biegunami


RSS Spotify Google Podcast

Inspirujące opowieści z miejsc dalekich i bliskich oraz rozmowy z zaproszonymi gośćmi, dla których podróżowanie stało się sposobem na życie. Gościmy zarówno himalaistów, żeglarzy czy fotografów, jak i spontanicznych obieżyświatów podróżujących często za przysłowiowy "jeden uśmiech", nie zapominając o pasjonatach naszego regionu. Nie boimy się tematów trudnych, zaglądamy do krajów ogarniętych konfliktami, rządzonymi przez dyktatorów i takich, gdzie turysta dociera jeszcze rzadko.

Podcasty

Cyfrowy nomadyzm w praktyce - pozdrowienia z Japonii

Praca zdalna, wykonywanie zleceń dla klientów z całego świata czy też praca dla korporacji z rajskiej wyspy lub egzotycznego kraju i do tego możliwość podróżowania po ciekawych miejscach, wpisały się już na stałe w podróżnicze opowieści. Duża część osób, które mogą sobie pozwolić na taką formę pracy w podróży rusza do krajów azjatyckich. W programie Między Biegunami połączyliśmy się tym razem z Japonią, gdzie aktualnie mieszka Katarzyna Lisiecka, którą przepytamy o blaski i cienie takiego życia "na walizkach".

Czas na Jurę Krakowsko-Częstochowską

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska to nie tylko Szlak Orlich Gniazd z licznymi zamkami, Ojcowski Park Narodowy czy Pustynia Błędowska. Atrakcyjnych miejsc jest zdecydowanie więcej, a od 6 lat ożywają one w sposób szczególny podczas wydarzenia o nazwie Juromania (15-17.09.2023). W programie Między Biegunami gośćmi będą Magdalena Białas - wiceprezeska Klubu Przewodników PTTK w Olkuszu oraz Jacek Sypień - prezes Stowarzyszenie Zamek Rabsztyn, którzy zaproszą słuchaczy na zbliżające się święto całej Jury, a także opowiadali, jak ich zdaniem w ostatnich latach zmienia się turystyka na pograniczu Małopolski i Śląska.

Wyspa szczęśliwa, a może wyspa szczęścia? Madera z Madzią i Kamilem Szyjkami

Mówi się o niej, że jest krainą wiecznej wiosny. Położona gdzieś na środku Oceanu Atlantyckiego portugalska Madera, z przyjemnymi średnimi rocznymi temperaturami powietrza w ok. 22º C, jest dzięki temu celem wizyt turystów przez praktycznie cały rok. Na taką eskapadę zdecydowali się nasi kolejni Goście w programie Między Biegunami - Magdalena i Kamil Szyjkowie.

Nie tylko Orla Perć, Rysy i Granaty - tatrzańskie szlaki dla wszystkich z Mają Sindalską

Najpierw najczęściej jest Gubałówka i panorama Tatr Wysokich. Potem osoby zafascynowane wysokimi górami ruszają na Giewont, Kasprowy Wierch, w końcu nadchodzi czas na Orlą Perć, Rysy czy Granaty. Ale nie tylko o tych szczytach i najbardziej znanych tatrzańskich szlakach rozmawialiśmy z przewodniczką tatrzańską - Mają Sindalską.

Do Lourdes i w Pireneje prosto z Kraków Airport

Nic tak nie cieszy fanów podróży z Krakowa i Małopolski, jak nowe połączenia lotnicze z podkrakowskich Balic. Jednym z nich jest trwający niespełna dwie godziny bezpośredni lot na lotnisko Tarbes-Lourdes-Pyrénées położone w południowej Francji, w regionie Oksytania. Nie tak dawno udało nam się odwiedzić jedno z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych na świecie i porozmawiać tam z ojcem Krzysztofem Zielendą OMI, polskim kapelanem przy sanktuarium w Lourdes.

Wielka Wyprawa Maluchów do Monte Carlo w szczytnym celu

35 załóg za kierownicą Maluchów, 4000 kilometrów trasy z Bielska-Białej do Monte Carlo, sławy "kierownicy" wśród uczestników - z Sobiesławem Zasadą i Longinem Bielakiem na czele i przede wszystkim - szczytny wyprawy - zebranie środków finansowych dla dzieci poszkodowanych w wypadkach drogowych. Tak w skrócie przedstawia się Wielka Wyprawa Maluchów, w której udział brał także Gość programu Między Biegunami - Paweł Bielec i o której opowiadał na antenie Radia Kraków.

Słowacja, Francja, a może małopolskie zamki? Wakacyjne inspiracje

Czasami też ruszamy w trasę. Tym razem to my postaramy się poddać Państwu kilka propozycji wyjazdowych związanych z miejscami, które ostatnio mieliśmy okazję odwiedzić. A więc będzie co nieco o Słowacji z bazą w Bachledowej Dolinie, drugim tematem programu będzie Francja i wizyta w Lourdes oraz Pirenejach, a na koniec zaprosimy naszych słuchaczy do małopolskich zamków. Zapraszamy Kuba Niziński i Bartek Piziak.

WODA. Historia pewnego porwania

Doszło do porwania - w styczniu 2020 roku w meksykańskim stanie Michoacán zaginął Homero González, strażnik sanktuarium motyli. Szymon Opryszek rusza tropem ostatnich śladów zostawionych przez ofiarę. Jego dochodzenie odkrywa pajęczynę lokalnych i globalnych powiązań: kartele narkotykowe, skorumpowani politycy, międzynarodowe koncerny, a także… my, zajadający się awokado zadowoleni konsumenci. I choć szuka zaginionego społecznika, wszędzie, gdzie przyłoży ucho, słyszy tylko szum wody. Co łączy motyle monarchiczne z plantacjami awokado? Jaki jest związek między krzykiem jodeł a technologicznymi gigantami, takimi jak Google czy Meta? I dlaczego wydarzenia w Iraku wpływają na to, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej? Gościem Radia Kraków był Szymon Opryszek.

Nie tylko Wielka Pardubicka - z wizytą w kraju pardubickim - Zbigniew Czendlik

Czechy to nie tylko Praga, Brno czy Karlove Vary. We wschodniej części historycznych Czech oraz częściowo także zachodnich Moraw leży kraj pardubicki, sięgając swoim północnym krańcem granicy z Polską. Ten spokojny, ale jakże urozmaicony region stał się miejscem do pracy, ale przede wszystkim życia dla księdza Zbigniewa Czendlika, który przyjechał do Czech w 1992 roku. I tak już został...

Jak zorganizować własną podróż do Gruzji?

Nowe trasy lotnicze potrafią ożywić nowe kierunki podróży i spowodować, że odległy kiedyś kraj, bardzo szybko staje się jednym z ulubionych wśród obieżyświatów i turystów. Tak stało się w ciągu ostatnich kilku lat z Gruzją, która przyciąga zarówno fantastycznymi górami, wybrzeżem Morza Czarnego, jak i bogatą historią i kulturą. O tej części świata rozmawialiśmy — fotografką, pilotką wycieczek i pasjonatką koni, która swoje życie dzieli między Polskę a Gruzję.

Podróż totalna z Wojciechem Ganczarkiem

W 2013 roku Wojtek Ganczarek kupił bilet lotniczy w jedną stronę do Meksyku, zapakował do kartonu kupiony w Krakowie używany rower i ruszył w świat z ogólnym planem zjechania na rowerze Ameryki Łacińskiej. W 2023 roku wrócił do Polski po 10 latach życia w podróży, o czym opowiedział w programie Między Biegunami.

Ważny paszport, tani bilet lotniczy i dobre ubezpieczenie - o udanych wakacjach z Pawłem Kunzem

Odkąd na polskim niebie pojawiło się więcej tanich linii lotniczych, a siatka połączeń z polskich lotnisk poważnie się zagęściła, podróżujemy coraz więcej i coraz częściej. Ale to jednak nadal okres letni i wakacje są tym najwyższym sezonem turystycznym i o tym m.in. porozmawiamy w programie Między Biegunami z ekspertem rynku turystycznego oraz zapalonym podróżnikiem - Pawłem Kunzem.

Z wizytą w kraju pardubickim

Jak obiecywaliśmy, tak robimy - kontynuując naszą podróż w kierunku południowo-zachodnim docieramy do Republiki Czeskiej, by lepiej poznać kraj pardubicki, czyli po polsku województwo ze stolicą - słynącą z wyścigów konnych i pachnącą piernikami - w Pardubicach.

Ale nie tylko tam zaglądniemy w programie Między Biegunami, bo naszym celem będą także małe, czeskie miasteczka, hospody czy muzea, a także położone w pobliżu granicy z Polską - Góry Orlickie. Naszą przewodniczką była Barbara Kučerová - etnolożka, polonistka, a także przewodniczka w Muzeum Vysočina, z którą odwiedzimy m.in. miasteczko Hlinsko.

Krótki wypad z Małopolski - jedziemy do Rzeszowa

Tym razem opuściliśmy studio Radia Kraków i ruszyliśmy w trasę. Nie obiecujemy, że tak już będzie do samych wakacji, ale postaramy się poszukać nowinek i ciekawostek, nowych miejsc, które warto odwiedzić podczas 1, 2 lub 3-dniowego wypadu z Małopolski. Na pierwszy ogień - ruszamy do Rzeszowa, czyli stolicy województwa podkarpackiego. Czy warto?

Po słońce do Czarnogóry. Czy to dobry pomysł?

Wybierając się na Półwysep Bałkański coraz częściej wybieramy za cel naszej podróży Czarnogórę. Jest to niewielki kraj z zaledwie 700-tysieczną populacją, ale za to z pięknymi pasmami górskimi na północy i wybrzeżem Morza Adriatyckiego na południu. Za cel swojego wyjazdu, po ponad 16 latach od pierwszej wizyty, Czarnogórę obrał także Bartek Piziak. Czy to dobry pomysł?

Podróże literackie... - Zofia Jurczak

Bobkowski, Springer, Tolkien a może Verne... Literatura pomysłem na podróż. W programie Między Biegunami o książkowych inspiracjach do poznawania Polski i świata opowiadała autorka bloga Podróże po kulturze Zofia Jurczak.

Majówkowe pomysły na Czechy

Weekend majowy w polskim wydaniu potrafi trwać nawet dwa tygodnie, ale nie wszyscy mogą sobie pozwolić na tak długie eskapady. W programie Między Biegunami tym razem ruszyliśmy z naszymi Gośćmi za naszą południową granicę do Republiki Czeskiej. Co nowego słychać u naszych sąsiadów w turystyce dowiemy się od Ivany Bilkovej - dyrektor przedstawicielstwa zagranicznego CzechTourism w Polsce oraz Wojtka Grabowskiego - autora popularnego bloga o podróżach - RoadTripBus.pl.

Nie udało się przez Etiopię, ruszyli przez Sudan i Czad - KKDOO

To kolejne spotkanie w programie Między Biegunami z Kasią i Constantinem Laszczynowskimi, którzy przenieśli się na 5 m2 swojego Nissana Patrola i wyruszyli z Polski do Afryki. Ta podróż trwa już kilkanaście miesięcy. KKDOO są teraz w Angoli. Po drodze dotarli do miejsc, do których turyści nie docierają zbyt często.

Krótki wypad na Sycylię - Wielki Tydzień z Piotrem Trybalskim

W Wielką Sobotę w audycji Między Biegunami naszych słuchaczy zabraliśmy na Sycylię. Doradzaliśmy pokrótce jak na własną rękę zorganizować wyjazd na największą wyspę Morza Śródziemnego, a następnie połączyliśmy się z Piotrem Trybalskim - Fotografem w podróży, który właśnie tam postanowił spędzić Wielki Tydzień czyli najważniejsza w kościele katolickim święta.

Nie(spełnienia) z Piotrem Strzeżyszem

Piotr Strzeżysz to współczesny nomada, który od ponad 30 lat włóczy się po świecie ze swoim jednośladem. Był w wielu miejscach na świecie, do wielu z nich wielokrotnie wracał, ale ciągle coś gdzieś go pcha przed siebie. Autor dwóch książek podróżniczych i jak sam mówi - czterech książek o marzeniach. W programie Między Biegunami rozmawialiśmy o Jego ostatniej książce pt. Niespełnienia.