Radio Kraków

Między Biegunami


RSS Spotify Google Podcast

Inspirujące opowieści z miejsc dalekich i bliskich oraz rozmowy z zaproszonymi gośćmi, dla których podróżowanie stało się sposobem na życie. Gościmy zarówno himalaistów, żeglarzy czy fotografów, jak i spontanicznych obieżyświatów podróżujących często za przysłowiowy "jeden uśmiech", nie zapominając o pasjonatach naszego regionu. Nie boimy się tematów trudnych, zaglądamy do krajów ogarniętych konfliktami, rządzonymi przez dyktatorów i takich, gdzie turysta dociera jeszcze rzadko.

Podcasty

Między stabilnością a marzeniami - zmiany, które otwierają nowe drzwi - Jacek Kisiała

Bywają momenty w życiu, kiedy zastanawiamy się, czy nie nadszedł właściwy czas na zmiany. Nierzadko odkładamy decyzję, zwłaszcza gdy praca zawodowa dostarcza nam satysfakcji. Tak było także w przypadku Jacka Kisiały, który, mimo że podczas swojej kariery zawodowej nie narzekał na brak wyjazdów i dalekich podróży, zwłaszcza na Daleki Wschód, zdecydował się na pewne zmiany, które otworzyły przed nim nowe możliwości i aktywności.

Wyprawa do Maroka rowerem - Janek Skulicz

Po wyprawie do Azji i Ameryki Południowej wydawało się, że 2023 będzie spokojniejszy. Jednak długo na miejscu nie wytrzymał. Jak Skulicz wrócił z kolejnej wyprawy rowerowej. Krakowianin tym razem podróżował po Maroku.

Podsumowanie 2023 roku

W Między Biegunami to był czas na małe podsumowanie 2023 roku! Co działo się u nas w mijającym roku, gdzie bywaliśmy, o ponad 50 radiowych spotkaniach z naszymi Gośćmi.

Przypomnimy też 4 fragmenty naszych audycji - pojawili się Madzia i Kamil Szyjkowie, czyli Podróżnicy po godzinach z opowieścią o Maderze, Magda Jończyk  przypomniała, jak wygląda życie Szerpów u podnóża najwyższych gór świata, Aleksandra Mirosław opowiadała o swojej sportowej podróży oraz Wojciech Ganczarek, dawniej Fizyk w podróży wspominał swoją dziesięcioletnią wyprawę rowerową. 

Broad Peak i K2 w 9 dni - Piotr Krzyżowski

Himalaista, ratownik GOPR, prawnik. W wyjątkowy sposób zarządza swoim czasem, bo jako mąż i ojciec oraz pracownik wymiaru sprawiedliwości, znajduje przestrzeń, aby w stylu sportowym wspinać się na najwyższe szczyty Ziemi. W ciągu zaledwie 3 lat stanął na pięciu ośmiotysięcznikach, Gaszerbrum II, K2, Broad Peak, Nanga Parbat i Gaszerbrum I.

W tym roku zakończył projekt Korona Karakorum, czyli zdobycia czterech ośmiotysięczników położonych w paśmie Karakorum, dodatkowo stanął na Nanga Parbat, szczycie położonym w Himalajach pakistańskich. Naszym gościem był Piotr Krzyżowski.

Góry w obiektywie Karola Nienartowicza

Wychował się u podnóży Śnieżki, ale Jego miłość do gór, a następnie fotografowania ich, kształtowała się u Karola Nienartowicza stosunkowo powoli. W tym roku mija 20 lat, odkąd zaczął na poważnie fotografować różne góry na całym świecie, czego podsumowaniem jest wydany przez Karola album fotograficzny o znamiennym tytule "Góry".

Z miłości do Islandii i... wulkanów - Wojtek Grabowski

Prowadzi bloga podróżniczego (RoadTripBusPL), kanał kulinarny (TopGar) na YouTubie i ciągle wraca na Islandię, którą wspólnie z żoną pokochali do tego stopnia, że właśnie tam postanowili wziąć ślub. W programie Między Biegunami zapraszamy na rozmowę z Wojtkiem Grabowskim.

Jak podróże zmieniły moje życie - Waldek Malina

Dla jednych 40. urodziny to okazja do pewnego podsumowania, dla innych do dobrej imprezy, a dla Waldka Maliny z Sosnowca, był to zdecydowanie moment zwrotny w Jego życiu. Dzisiaj największą pasją Waldka są wyprawy rowerowe i wysokogórskie. W tym podcaście Między Biegunami rozmawiamy min. o tym jak przesiąść się z kanapy i sprzed konsoli do gier na siodełko rowerowe oraz ruszyć na wymagające szlaki górskie.

Uciec z Wysp Owczych

To będzie szczególna opowieść. Wyspy Owcze, chociaż coraz liczniej odwiedzane przez podróżników, pozostają nadal daleką, dziką północą. To świat, którego chce się doświadczyć, aby móc z niego uciec i potem za nim tęsknić.

Kuba Witek spędził na archipelagu prawie dwa lata. Przemierzył większość farerskich szlaków, doświadczając piękna i surowości natury. Jednak w tej podróży najważniejsze były spotkania z ludźmi. O mieszkańcach archipelagu nakręcił dwa filmy dokumentalne. Niezwykle bliskie, jak na cudzoziemca, więzi z Farerami pozwoliły mu poznać prawdziwe motywy owianego złą sławą polowania na grindwale.

„Uciec z Wysp Owczych” to także zapis z podróży w czasie – od trudnych początków pierwszych osadników do życia w dobrobycie, rodzącego nadmierny konsumpcjonizm. Dodatkowo Kuba Witek, którego mieliśmy okazję poznać podczas 15. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego przed laty był raperem.

Z Pacyfiku do polskich Parków Narodowych

Wojciech Mura wyruszył w rejs przez Pacyfik z Panamy (morze Karaibskie) mając zaledwie 22 lata i posiadając zerowe żeglarskie doświadczenie. Podróż na starym jachcie "Czarny Diament" trwała 15 miesięcy i zakończyła się w Sydney, po drodze Wojtek odwiedził: archipelag San Blas, Wyspy Perłowe, Kostarykę, Wyspę Kokosową, Galapagos, Markizy (Hiva Oa i Nuku Hiva), Atole na Tuamotu (Manihi, Ahe, Rangiroa), Tahiti, Moorea, Huahine, Raiatea, Bora-Bora, Królestwo Tonga, Fidżi i pierwszy etap zakończył w Nowej Zelandii. Po półrocznym pobycie w Nowej Zelandii odwiedził następnie Nową Kaledonię i Wyspy Lojalności, kończąc rejs w Brisbane w Australii. Podczas tej podróży wiele się wydarzyło - był nawet zgubiony dzień!

Po powrocie do Polski Wojtek stworzył społeczność podróżniczą "Space for Dream", pod której skrzydłami tworzy wiele wydarzeń i projektów (np. Festiwal Ludzie Wody). Będąc jeszcze w tropikach zatęsknił za czterema porami roku. Ma wielką chęć odkrywania Polski, stąd zorganizował jak dotąd 74 wydarzeń w 20 różnych parkach narodowych oraz wiele innych. Wojciech Mura był gościem 15. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego, teraz jest gościem programu Między Biegunami.

Utrzymać się na szczycie jest bardzo trudno. Rozmowa z Aleksandrą Mirosław

– Być najlepszym jest trudno, ale utrzymać się i być przez kilka sezonów najlepszym, wydaje mi się, że jest trudniejsze. Jako dziecko nie marzyłam o medalu olimpijskim. -mówi mistrzyni i rekordzistka świata we wspinaczce na czas Aleksandra Mirosław. Teks jest zapisem rozmowy z Aleksandrą Mirosław, która została przeprowadzona podczas 15. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego.

Rekordowa liczba uczesników! Między Biegunami na 15. Kalejdoskopie Podróżniczym

Jubileuszowa edycja Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego przeszła do historii Ponad 3500 osób odwiedziło G2A Arenę w Jasionce koło Rzeszowa biorąc udział we wszystkich atrakcjach 15. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego – Festiwalu Kultur Świata. Patronem medialnym Festiwalu było Radio Kraków.

Rekordowa liczba uczesników! Między Biegunami na 15. Kalejdoskopie Podróżniczym

Jubileuszowa edycja Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego przeszła do historii Ponad 3500 osób odwiedziło G2A Arenę w Jasionce koło Rzeszowa biorąc udział we wszystkich atrakcjach 15. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego – Festiwalu Kultur Świata. Patronem medialnym Festiwalu było Radio Kraków.

.

Nieodkryta (?) Francja południowo-zachodnia

Lazurowe wybrzeże, Prowansję czy Dolinę Loary wszyscy znają. Ale gdy spojrzymy na mapę Francji kryje ona w sobie wiele regionów, które wciąż pozostają nieodkryte lub słabo poznane. Tym razem wybieramy się w jej południowo-zachodnią część, która administracyjnie należy do Oksytanii. Naszą bazą stanie się słynne z sanktuarium maryjnego - Lourdes, a przybliży nam te okolice Anna Habiera, pracująca w tym regionie jako przewodniczka turystyczna.

Wszystkie krajobrazy świata - Chile

Jest taki kraj w Ameryce Południowej, gdzie można odnaleźć wszystkie krajobrazy świata. Tym krajem jest Chile, które rozciąga się wąskim pasem o długości ok. 4300 km wzdłuż wybrzeża Oceanu Spokojnego. W programie Między Biegunami rozmawialiśmy z Elżbietą Wichrowską-Janikowską, podróżniczką na emeryturze, która swoje podróże opisuje w książkach. I właśnie o ostatniej z nich, dotyczącej właśnie Chile, które Pani Elżbieta poznawała podczas dwóch podróży - od północy na samo południe.

Między Biegunami na Kaszubach

Takie programy lubimy najbardziej. Tym razem wybraliśmy się do Wjherowa gdzie odbył się 11. Festiwal Przygody Wanoga. Wśród tematów, o których opowiadano na scenie Filharmonii Kaszubskiej nie zabrakło wątków Małopolskich. O wyjątkowych trasach rowerowych naszego regionu opowiadał Szymon Nitka. W tym roku pasją do poznawania w Wejherowie zarażali także min. Janek Mela, Piotr Pustelnik, czy twórca internetowy Piotr Jurkowski. Wizyta na północy była także okazją w programie Między Biegunami do rozmowy o Kaszubach.

Finlandia - miłość bezwarunkowa Darka Gruszki

W programie Między Biegunami ruszamy na wyrypę rowerową do Finlandii z Darkiem Gruszką. Jak sam mówi nasz Gość - "w Finlandii zakochaliśmy się wszyscy, całą rodziną, od pierwszego tam pobytu", ale On zdecydował się poza wyjazdami rodzinnymi, robić sobie raz do roku męską przygodę rowerową. Naszym gościem w Między Biegunami był Darek Gruszka.

Cyfrowy nomadyzm w praktyce - pozdrowienia z Japonii

Praca zdalna, wykonywanie zleceń dla klientów z całego świata czy też praca dla korporacji z rajskiej wyspy lub egzotycznego kraju i do tego możliwość podróżowania po ciekawych miejscach, wpisały się już na stałe w podróżnicze opowieści. Duża część osób, które mogą sobie pozwolić na taką formę pracy w podróży rusza do krajów azjatyckich. W programie Między Biegunami połączyliśmy się tym razem z Japonią, gdzie aktualnie mieszka Katarzyna Lisiecka, którą przepytamy o blaski i cienie takiego życia "na walizkach".

Czas na Jurę Krakowsko-Częstochowską

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska to nie tylko Szlak Orlich Gniazd z licznymi zamkami, Ojcowski Park Narodowy czy Pustynia Błędowska. Atrakcyjnych miejsc jest zdecydowanie więcej, a od 6 lat ożywają one w sposób szczególny podczas wydarzenia o nazwie Juromania (15-17.09.2023). W programie Między Biegunami gośćmi będą Magdalena Białas - wiceprezeska Klubu Przewodników PTTK w Olkuszu oraz Jacek Sypień - prezes Stowarzyszenie Zamek Rabsztyn, którzy zaproszą słuchaczy na zbliżające się święto całej Jury, a także opowiadali, jak ich zdaniem w ostatnich latach zmienia się turystyka na pograniczu Małopolski i Śląska.

Wyspa szczęśliwa, a może wyspa szczęścia? Madera z Madzią i Kamilem Szyjkami

Mówi się o niej, że jest krainą wiecznej wiosny. Położona gdzieś na środku Oceanu Atlantyckiego portugalska Madera, z przyjemnymi średnimi rocznymi temperaturami powietrza w ok. 22º C, jest dzięki temu celem wizyt turystów przez praktycznie cały rok. Na taką eskapadę zdecydowali się nasi kolejni Goście w programie Między Biegunami - Magdalena i Kamil Szyjkowie.

Nie tylko Orla Perć, Rysy i Granaty - tatrzańskie szlaki dla wszystkich z Mają Sindalską

Najpierw najczęściej jest Gubałówka i panorama Tatr Wysokich. Potem osoby zafascynowane wysokimi górami ruszają na Giewont, Kasprowy Wierch, w końcu nadchodzi czas na Orlą Perć, Rysy czy Granaty. Ale nie tylko o tych szczytach i najbardziej znanych tatrzańskich szlakach rozmawialiśmy z przewodniczką tatrzańską - Mają Sindalską.