Radio Kraków

Między Biegunami


RSS Spotify Google Podcast

Inspirujące opowieści z miejsc dalekich i bliskich oraz rozmowy z zaproszonymi gośćmi, dla których podróżowanie stało się sposobem na życie. Gościmy zarówno himalaistów, żeglarzy czy fotografów, jak i spontanicznych obieżyświatów podróżujących często za przysłowiowy "jeden uśmiech", nie zapominając o pasjonatach naszego regionu. Nie boimy się tematów trudnych, zaglądamy do krajów ogarniętych konfliktami, rządzonymi przez dyktatorów i takich, gdzie turysta dociera jeszcze rzadko.

Podcasty

Ważny paszport, tani bilet lotniczy i dobre ubezpieczenie - o udanych wakacjach z Pawłem Kunzem

Odkąd na polskim niebie pojawiło się więcej tanich linii lotniczych, a siatka połączeń z polskich lotnisk poważnie się zagęściła, podróżujemy coraz więcej i coraz częściej. Ale to jednak nadal okres letni i wakacje są tym najwyższym sezonem turystycznym i o tym m.in. porozmawiamy w programie Między Biegunami z ekspertem rynku turystycznego oraz zapalonym podróżnikiem - Pawłem Kunzem.

Z wizytą w kraju pardubickim

Jak obiecywaliśmy, tak robimy - kontynuując naszą podróż w kierunku południowo-zachodnim docieramy do Republiki Czeskiej, by lepiej poznać kraj pardubicki, czyli po polsku województwo ze stolicą - słynącą z wyścigów konnych i pachnącą piernikami - w Pardubicach.

Ale nie tylko tam zaglądniemy w programie Między Biegunami, bo naszym celem będą także małe, czeskie miasteczka, hospody czy muzea, a także położone w pobliżu granicy z Polską - Góry Orlickie. Naszą przewodniczką była Barbara Kučerová - etnolożka, polonistka, a także przewodniczka w Muzeum Vysočina, z którą odwiedzimy m.in. miasteczko Hlinsko.

Po słońce do Czarnogóry. Czy to dobry pomysł?

Wybierając się na Półwysep Bałkański coraz częściej wybieramy za cel naszej podróży Czarnogórę. Jest to niewielki kraj z zaledwie 700-tysieczną populacją, ale za to z pięknymi pasmami górskimi na północy i wybrzeżem Morza Adriatyckiego na południu. Za cel swojego wyjazdu, po ponad 16 latach od pierwszej wizyty, Czarnogórę obrał także Bartek Piziak. Czy to dobry pomysł?

Podróże literackie... - Zofia Jurczak

Bobkowski, Springer, Tolkien a może Verne... Literatura pomysłem na podróż. W programie Między Biegunami o książkowych inspiracjach do poznawania Polski i świata opowiadała autorka bloga Podróże po kulturze Zofia Jurczak.

Majówkowe pomysły na Czechy

Weekend majowy w polskim wydaniu potrafi trwać nawet dwa tygodnie, ale nie wszyscy mogą sobie pozwolić na tak długie eskapady. W programie Między Biegunami tym razem ruszyliśmy z naszymi Gośćmi za naszą południową granicę do Republiki Czeskiej. Co nowego słychać u naszych sąsiadów w turystyce dowiemy się od Ivany Bilkovej - dyrektor przedstawicielstwa zagranicznego CzechTourism w Polsce oraz Wojtka Grabowskiego - autora popularnego bloga o podróżach - RoadTripBus.pl.

Nie udało się przez Etiopię, ruszyli przez Sudan i Czad - KKDOO

To kolejne spotkanie w programie Między Biegunami z Kasią i Constantinem Laszczynowskimi, którzy przenieśli się na 5 m2 swojego Nissana Patrola i wyruszyli z Polski do Afryki. Ta podróż trwa już kilkanaście miesięcy. KKDOO są teraz w Angoli. Po drodze dotarli do miejsc, do których turyści nie docierają zbyt często.

Krótki wypad na Sycylię - Wielki Tydzień z Piotrem Trybalskim

W Wielką Sobotę w audycji Między Biegunami naszych słuchaczy zabraliśmy na Sycylię. Doradzaliśmy pokrótce jak na własną rękę zorganizować wyjazd na największą wyspę Morza Śródziemnego, a następnie połączyliśmy się z Piotrem Trybalskim - Fotografem w podróży, który właśnie tam postanowił spędzić Wielki Tydzień czyli najważniejsza w kościele katolickim święta.

Nie(spełnienia) z Piotrem Strzeżyszem

Piotr Strzeżysz to współczesny nomada, który od ponad 30 lat włóczy się po świecie ze swoim jednośladem. Był w wielu miejscach na świecie, do wielu z nich wielokrotnie wracał, ale ciągle coś gdzieś go pcha przed siebie. Autor dwóch książek podróżniczych i jak sam mówi - czterech książek o marzeniach. W programie Między Biegunami rozmawialiśmy o Jego ostatniej książce pt. Niespełnienia.

Afganistan z Łukaszem Kocewiakiem - góry, ludzie, wojna

Afganistan, to kraj który wg World Happiness Report uznawany jest w ostatnich latach, za jedno z najbardziej nieszczęśliwych miejsc do życia na świecie. Opanowany przez Talibów, nie jest celem zbyt wielu wyjazdów i podróży. Jednak to właśnie najwyższy szczyt Afganistanu - Noszak (7492 m n.p.m.), położony w Hindukuszu, obrał za swój cel w ramach projektu "8 Solo" Łukasz Kocewiak.

Pełna sala, 18 prelegentów, 7 kontynentów – tak było na 3. Festiwalu 50°N

3. Małopolski Festiwal Podróżniczy 50°N przeszedł do historii. Weekend inspirujących spotkań w Wieliczce, PROLOG imprezy w Bochni, 18 prelegentów, 7 odwiedzonych kontynentów i sala pękająca w szwach, przez którą przewinęło się blisko 1000 widzów! Tak w skrócie wyglądała tegoroczna edycja Festiwalu 50°N. Na festiwalowej scenie wystąpili m.in. Przemek Kossakowski, Piotr Strzeżysz, Jan Krzeptowski-Sabała, Kamila Kielar, Krzysztof Wielicki, Jędrzej Majka i Małgorzata Szumska. Patronem medialnym imprezy było Radio Kraków.

Ekoturystyka w Małopolsce ma się dobrze - Marta Dymek

W programie Między Biegunami wielokrotnie rozmawialiśmy już, że aby podróż była ciekawa, wcale nie musi być na inny kontynent czy zajmować nam wiele tygodni... Tym razem spróbujemy podpowiedzieć Państwu, gdzie w Małopolsce nadal odkryć można "smaczne" miejsca zgodnie z duchem ekoturystyki. Jak podróżować po naszym regionie "wolniej", zagłębiając się w jego kulinarno-kulturowe ciekawostki opowiada Marta Dymek.

Enoturystyka po sąsiedzku - Jarosław Reczek

Ostatnie dwie dekady to intensywny renesans winiarstwa w Polsce. Zakładanie winnic i produkcja polskich win cieszy się także coraz większym zainteresowaniem turystów, co przekłada się na powstawanie szlaków turystycznych i wzbogacenie oferty turystycznej. W Polsce obok województwa lubuskiego, szczególne sukcesy na tym polu mają także winiarze z Małopolski i Podkarpacia. Tym razem po sąsiedzku porozmawialiśmy z Jarosławem Reczkiem, wiceprezesem Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia.

Ekstremalnie, zimowo, rowerowo z PGR-em - Tomek Walkiewicz

Słowo PGR nie kojarzy się najlepiej w naszym kraju, a już na pewno nie z turystyką i podróżami. Co innego jak rozwiniemy ten skrót w nazwę, którą wymyślili sobie fascynaci turystyki rowerowej pod batutą Tomka Walkiewicza, którzy w okresie pandemii założyli Klub Sportowy Pozytywna Grupa Rowerowa (KS PGR). Sam Tomek po wielu latach wrócił do roweru jako środka transportu podczas swoich wyjazdów i aktywności podróżniczej, szczególnie w okresie zimowym. Naszym gościem był Tomasz Walkiewicz.

Madera - wyspa wiecznej wiosny. Magda Panek Magiera

Oddalona o 860 km na południowy zachód od kontynentalnej Portugalii Madera nieprzypadkowo nazywana jest wyspą wiecznej wiosny - przez cały rok bowiem temperatury oscylują około 20 stopni C. Gdy dodamy do tego dużą atrakcyjność przyrodniczą wyspy, świetną kuchnię i przystępne ceny, a do tego bezpośrednie połączenia lotnicze z Polski - okazuje się, że zawsze jest dobra pora na odwiedzenie Madery.

O tym jak podróżuje się po Maderze z dzieciakami na własną rękę opowiadała w programie Między Biegunami z Magda Panek - Magiera.

Na północ. Jak pokochałem Arktykę - Adam Wajrak

W niedawno wydanej książce pt. "Na północ. Jak pokochałem Arktykę" Adam Wajrak wraca do lat 90. i początku swoich arktycznych przygód – najpierw w Estonii, potem na Wyspie Niedźwiedziej i Spitsbergenie. W programie Między Biegunami nasz gość opowiedział min. skąd wzięło się Jego zainteresowanie północą, choć nie zabrakło także przyrodniczych akcentów z Polski i z samego Krakowa.

Sushi, superszybkie pociągi, rodzina cesarska... - Japonia z Kazikiem Pawłowskim

Sushi, superszybkie pociągi, rodzina cesarska czy kwitnące wiśnie to chyba najczęstsze skojarzenia z Japonią. A jakie są najczęstsze pytania turystów odwiedzających ten kraj? Odpowiedzi na nie postanowił spisać kolejny gość programu Między Biegunami - Kazik Pawłowski, który Japonię odwiedza kilka razy w roku. I tak zaczął powstawać Jego autorski „Przewodnik po Japonii” o którym opowiadał w programie Radia Kraków.

Himalaje. Niezwykłe życie Szerpów - Magda Jończyk

  • Bartek Piziak
  • access_time 00:59:51
  • calendar_today Poniedziałek, 2023.01.23
Szerpowie, słynący z siły i odwagi himalajscy przewodnicy, wspinacze, porterzy mieszkają w Nepalu u podnóża najwyższej góry świata - Mount Everestu. Ich praca na ośmiotysięcznikach, ryzyko jakiego się podejmują przynoszą sławę wielu, którym marzy się zdobycie najwyższych szczytów. Przez to o Szerpach, ich poświęceniu mówi się na całym świecie, ale Szerpa to nie zawód. Szerpowie to grupa etniczna. Ludzie, którzy wędrowali ze wschodniego Tybetu, na zachód, a następnie w XIV w. w poszukiwaniu lepszego życia osiedlili się w Nepalu.

O życiu wśród Szerpów, wędrówkach u podnóża Himalajów w programie Między Biegunami opowiada Magda Jończyk.

Azory - wyspy na środku Atlantyku - Zofia Jurczak

Wypad na Azory wcale nie musi oznaczać tylko złapania autobusu nr 173 (*w Krakowie), ale także troszkę dalszą podróż lotniczą praktycznie na sam środek Oceanu Atlantyckiego, gdzie możemy odwiedzić archipelag wysp pochodzenia wulkanicznego o tej nazwie. Na dwie z nich - São Miguel i Terceirę w programie Między Biegunami zabierała nas Zofia Jurczak - autorka bloga Podróże po kulturze.

Jak przeżyłem samego siebie - Peter Chrzanowski

Poświęcił życie pasji. Peter „Peru” Chrzanowski narciarz ekstremalny, paralotniarz i filmowiec polskiego pochodzenia. W latach 70. i 80. dokonał wielu pierwszych zjazdów na nartach z wybitnych szczytów Ameryki Północnej. Jego najgłośniejszym wyczynem był zjazd z Mount Robson. W tym okresie wiódł buntownicze życie w komunie narciarzy-ski bumów w Whistler. Peter jest autorem książki „Szusss, czyli jak przeżyłem samego siebie”.

Najpotrzebniejsze rzeczy w podróży - Rafał Król

Plecak, walizka czy torba wyprawowa to jeden z dylematów, przed którym stoimy w obliczu przygotowywania się do podróży. Druga sprawa to to, co znajdzie się w naszym bagażu i o czym nie powinniśmy zapomnieć, by nasza podróż była także bezpieczna. Z czego zatem zrezygnować pakując się na wyjazd? O tym w programie Między Biegunami rozmawialiśmy z Rafałem Królem - podróżnikiem, eksploratorem, a także ekspertem testującym nowinki outdoorowe.