Radio Kraków

Między Biegunami


RSS Spotify Google Podcast

Inspirujące opowieści z miejsc dalekich i bliskich oraz rozmowy z zaproszonymi gośćmi, dla których podróżowanie stało się sposobem na życie. Gościmy zarówno himalaistów, żeglarzy czy fotografów, jak i spontanicznych obieżyświatów podróżujących często za przysłowiowy "jeden uśmiech", nie zapominając o pasjonatach naszego regionu. Nie boimy się tematów trudnych, zaglądamy do krajów ogarniętych konfliktami, rządzonymi przez dyktatorów i takich, gdzie turysta dociera jeszcze rzadko.

Podcasty

Ekoturystyka w Małopolsce ma się dobrze - Marta Dymek

W programie Między Biegunami wielokrotnie rozmawialiśmy już, że aby podróż była ciekawa, wcale nie musi być na inny kontynent czy zajmować nam wiele tygodni... Tym razem spróbujemy podpowiedzieć Państwu, gdzie w Małopolsce nadal odkryć można "smaczne" miejsca zgodnie z duchem ekoturystyki. Jak podróżować po naszym regionie "wolniej", zagłębiając się w jego kulinarno-kulturowe ciekawostki opowiada Marta Dymek.

Enoturystyka po sąsiedzku - Jarosław Reczek

Ostatnie dwie dekady to intensywny renesans winiarstwa w Polsce. Zakładanie winnic i produkcja polskich win cieszy się także coraz większym zainteresowaniem turystów, co przekłada się na powstawanie szlaków turystycznych i wzbogacenie oferty turystycznej. W Polsce obok województwa lubuskiego, szczególne sukcesy na tym polu mają także winiarze z Małopolski i Podkarpacia. Tym razem po sąsiedzku porozmawialiśmy z Jarosławem Reczkiem, wiceprezesem Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia.

Ekstremalnie, zimowo, rowerowo z PGR-em - Tomek Walkiewicz

Słowo PGR nie kojarzy się najlepiej w naszym kraju, a już na pewno nie z turystyką i podróżami. Co innego jak rozwiniemy ten skrót w nazwę, którą wymyślili sobie fascynaci turystyki rowerowej pod batutą Tomka Walkiewicza, którzy w okresie pandemii założyli Klub Sportowy Pozytywna Grupa Rowerowa (KS PGR). Sam Tomek po wielu latach wrócił do roweru jako środka transportu podczas swoich wyjazdów i aktywności podróżniczej, szczególnie w okresie zimowym. Naszym gościem był Tomasz Walkiewicz.

Madera - wyspa wiecznej wiosny. Magda Panek Magiera

Oddalona o 860 km na południowy zachód od kontynentalnej Portugalii Madera nieprzypadkowo nazywana jest wyspą wiecznej wiosny - przez cały rok bowiem temperatury oscylują około 20 stopni C. Gdy dodamy do tego dużą atrakcyjność przyrodniczą wyspy, świetną kuchnię i przystępne ceny, a do tego bezpośrednie połączenia lotnicze z Polski - okazuje się, że zawsze jest dobra pora na odwiedzenie Madery.

O tym jak podróżuje się po Maderze z dzieciakami na własną rękę opowiadała w programie Między Biegunami z Magda Panek - Magiera.

Na północ. Jak pokochałem Arktykę - Adam Wajrak

W niedawno wydanej książce pt. "Na północ. Jak pokochałem Arktykę" Adam Wajrak wraca do lat 90. i początku swoich arktycznych przygód – najpierw w Estonii, potem na Wyspie Niedźwiedziej i Spitsbergenie. W programie Między Biegunami nasz gość opowiedział min. skąd wzięło się Jego zainteresowanie północą, choć nie zabrakło także przyrodniczych akcentów z Polski i z samego Krakowa.

Sushi, superszybkie pociągi, rodzina cesarska... - Japonia z Kazikiem Pawłowskim

Sushi, superszybkie pociągi, rodzina cesarska czy kwitnące wiśnie to chyba najczęstsze skojarzenia z Japonią. A jakie są najczęstsze pytania turystów odwiedzających ten kraj? Odpowiedzi na nie postanowił spisać kolejny gość programu Między Biegunami - Kazik Pawłowski, który Japonię odwiedza kilka razy w roku. I tak zaczął powstawać Jego autorski „Przewodnik po Japonii” o którym opowiadał w programie Radia Kraków.

Himalaje. Niezwykłe życie Szerpów - Magda Jończyk

  • Bartek Piziak
  • access_time 00:59:51
  • calendar_today Poniedziałek, 2023.01.23
Szerpowie, słynący z siły i odwagi himalajscy przewodnicy, wspinacze, porterzy mieszkają w Nepalu u podnóża najwyższej góry świata - Mount Everestu. Ich praca na ośmiotysięcznikach, ryzyko jakiego się podejmują przynoszą sławę wielu, którym marzy się zdobycie najwyższych szczytów. Przez to o Szerpach, ich poświęceniu mówi się na całym świecie, ale Szerpa to nie zawód. Szerpowie to grupa etniczna. Ludzie, którzy wędrowali ze wschodniego Tybetu, na zachód, a następnie w XIV w. w poszukiwaniu lepszego życia osiedlili się w Nepalu.

O życiu wśród Szerpów, wędrówkach u podnóża Himalajów w programie Między Biegunami opowiada Magda Jończyk.

Azory - wyspy na środku Atlantyku - Zofia Jurczak

Wypad na Azory wcale nie musi oznaczać tylko złapania autobusu nr 173 (*w Krakowie), ale także troszkę dalszą podróż lotniczą praktycznie na sam środek Oceanu Atlantyckiego, gdzie możemy odwiedzić archipelag wysp pochodzenia wulkanicznego o tej nazwie. Na dwie z nich - São Miguel i Terceirę w programie Między Biegunami zabierała nas Zofia Jurczak - autorka bloga Podróże po kulturze.

Jak przeżyłem samego siebie - Peter Chrzanowski

Poświęcił życie pasji. Peter „Peru” Chrzanowski narciarz ekstremalny, paralotniarz i filmowiec polskiego pochodzenia. W latach 70. i 80. dokonał wielu pierwszych zjazdów na nartach z wybitnych szczytów Ameryki Północnej. Jego najgłośniejszym wyczynem był zjazd z Mount Robson. W tym okresie wiódł buntownicze życie w komunie narciarzy-ski bumów w Whistler. Peter jest autorem książki „Szusss, czyli jak przeżyłem samego siebie”.

Na granicy kontynentów - Paulina Pierzak

Studia na geografii UJ w Krakowie, zawodowe zainteresowania wulkanami, stypendium i praca na lodowcach Islandii, aż w końcu propozycja kontraktu i pracy z turystami odwiedzającymi Antarktydę - tak w skrócie można opisać ostatnie kilka lat z życia Pauliny Pierzak, z którą rozmawialiśmy w świątecznym programie Między Biegunami na antenie Radia Kraków.

Najpotrzebniejsze rzeczy w podróży - Rafał Król

Plecak, walizka czy torba wyprawowa to jeden z dylematów, przed którym stoimy w obliczu przygotowywania się do podróży. Druga sprawa to to, co znajdzie się w naszym bagażu i o czym nie powinniśmy zapomnieć, by nasza podróż była także bezpieczna. Z czego zatem zrezygnować pakując się na wyjazd? O tym w programie Między Biegunami rozmawialiśmy z Rafałem Królem - podróżnikiem, eksploratorem, a także ekspertem testującym nowinki outdoorowe.

Z Polski do Afryki przez Arabię Saudyjską 4x4

W programie Między Biegunami wiele razy rozmawialiśmy o podróżach 4x4, także przez i do Afryki. Okazuje się, że niektórzy podróżnicy, których mieliśmy okazję gościć, są także inspirację dla kolejnych osób ruszających przed siebie w świat. Tak też było w dużej mierze z Kasią i Constantinem, którzy przenieśli się na 5 m2 swojego Nissana Patrola i wyruszyli z Polski do Afryki.

Po drodze jednak były jeszcze kolejno przejeżdżane kraje z Irakiem, Iranem oraz Arabią Saudyjską na czele. Tym bardziej ich trasa była ciekawa, gdyż ten ostatni kraj, niewiele wcześniej otworzył się na turystów. W sobotnim programie połączymy się więc z Sudanem, w którym aktualnie przebywają podczas swojej podróży przez Afrykę.

20. Krakowski Festiwal Górski

To już dwadzieścia lat. Zaczynali w jednej sali, teraz są w ICE Kraków. Za nami 20. Krakowski Festiwal Górski. Na miejscu nie mogło zabraknąć Radia Kraków i programu Między Biegunami. Naszymi gośćmi byli m.in.: dyrektor programowy imprezy Piotr Turkot, druga Polka na K2 Monika Witkowska i szalony narciarz ekstremalny Peter Chrzanowski.

Bartek Zobek. Polak wytycza szlaki turystyczne w Ugandzie

Na swoim blogu pisze: "Rzuć wszystko i chodź podróżować!". Sam wciela te maksymę w życie i chyba nie za bardzo chce się zatrzymywać w odkrywaniu świata. Ostatnie lata to jego kolejne wizyty w Ugandzie, gdzie w 2021 roku wyznaczył i oznakował pierwszy oficjalny szlak turystyczny w górach Kadam.

Ma w planie wytyczyć kolejne szlaki, by jak mówi wspierać miejscową ludność i działania na rzecz zachowania bioróżnorodności oraz ocalenia lasów deszczowych. Bartek Zobek był gościem programu Między Biegunami.

Broad Peak i K2 na własną rękę

Marzenia się spełnia - można by podsumować naszą radiową podróż z Kamilem Kozłowskim i Radosławem Woźniakiem, czyli założycielami społeczności Skawina Się Wspina. Obaj od najmłodszych lat zarażeni pasją do górskich wędrówek przez rodziców jeździli w Beskidy, potem Tatry i Alpy. W końcu przyszedł czas na szczyty Tienszanu i wyprawy w najwyższe pasma górskie świata - Himalaje i Karakorum.

W programie Między Biegunami przepytaliśmy naszych Gości o to, jak na własną rękę zorganizować wyprawę na Broad Peak oraz K2, które zostały przez Kamila i Radka oraz ekipę Beskid Expedition Team zdobyte bez tlenu i wsparcia tragarzy wysokogórskich.

A gdyby tak rzucić wszystko i... wyjechać w Bieszczady?!

W głowach wielu osób to pytanie pojawia się pewnie dość często, tylko co dalej - rzucamy wszystko i rzeczywiście szukamy swojego miejsca na Ziemi. A może najpierw szukamy, a potem rzucamy...? Problemu z tym wyborem nie miała Urszula Wałachowska, która urodziła się w Bieszczadach i, mimo że posmakowała życia w dużych miastach - studiując w Rzeszowie i w Krakowie - to jednak od początku wiedziała, że w Bieszczady wróci i tu chce żyć!

Ula jest przewodniczką beskidzką, prowadzi z mężem - Kubą - biuro podróży oraz Osadę Podróżnika. O tym, jak Bieszczady zmieniają się pod wpływem ruchu turystycznego, ale także napływu nowych mieszkańców, porozmawialiśmy z Ulą w programie Między Biegunami.

Pod wiatr. 60 tysięcy kilometrów przez Afrykę

60 tysięcy kilometrów, 46 krajów, 12 miesięcy. Dominika i Marcin Kozłowscy podróżują od ponad 10 lat nissanem patrolem, poszukując miejsc rzadko uczęszczanych. Biwakują pośród natury. Mówią, że droga sama w sobie jest ich celem.

O swojej afrykańskiej podróży i książce Pod wiatr. 60 tysięcy kilometrów przez Afrykę w programie Między Biegunami opowiadali Dominika i Marcin Kozłowscy, czyli GrupaWschodu.pl.

Benin, tam gdzie voodoo jest codziennością - Basia Kwiatek

W tym programie Między Biegunami zabierzemy Was do Afryki Zachodniej. O swojej pasji do tego kontynentu, codzienności mieszkańców pogranicza Beninu i Togo i działalności EDU Afryka opowie Barbara Kwiatek.

W Między Biegunami rozmawiać będziemy także o edukacji turystycznej. Naszym gościem będzie Rafał Szlachta. Zapraszamy Kuba Niziński i Bartosz Piziak.

Fotograf w podróży - praktyczne rady Piotra Trybalskiego

Motywacje naszych podróży zmieniły się na przestrzeni ostatnich kilku dekad dość znacząco. Współcześnie poza wypoczynkiem, ruszamy w drogę za swoim ulubionym zespołem czy drużyną sportową, wyjeżdżamy by nauczyć się tańca czy języka, a także w celach edukacyjnych albo żeby wędkować.

Specjalistyczną formą turystyki nazwać można także podróże w celach fotograficznych, gdy wyjazd planujemy do konkretnego kraju, często w konkretnym terminie i pod kątem wykonania zdjęć w charakterystycznych miejscach. O fotografowaniu w podróży w programie Między Biegunami rozmawialiśmy z Piotrem Trybalskim - autorem kilku książek o fotografii, a także m.in. biografii Andrzeja Zawady.

Meksyk i Gwatemala - podróż do świata Majów z Elżbietą Wichrowską-Janikowską

Po Nepalu i Peru, przyszedł czas na opisanie podróży przez Meksyk i Gwatemalę, z której Pani Elżbieta Wichrowska-Janikowska musiała dosłownie uciekać, gdy zaczęła się pandemia COVID-19 i kraje te zostały momentalnie zamknięte. Ale to nie przeszkodziło Pani Eli zaplanować kolejnej podróży do Meksyku, w listopadzie rusza ponownie do Ameryki Środkowej. Naszym gościem w programie Między Biegunami była Elżbieta Wichrowska-Janikowska.
Więcej o podróżach Pani Elżbiety i jej książkach: