Radio Kraków

Między Biegunami


RSS Spotify Google Podcast

Inspirujące opowieści z miejsc dalekich i bliskich oraz rozmowy z zaproszonymi gośćmi, dla których podróżowanie stało się sposobem na życie. Gościmy zarówno himalaistów, żeglarzy czy fotografów, jak i spontanicznych obieżyświatów podróżujących często za przysłowiowy "jeden uśmiech", nie zapominając o pasjonatach naszego regionu. Nie boimy się tematów trudnych, zaglądamy do krajów ogarniętych konfliktami, rządzonymi przez dyktatorów i takich, gdzie turysta dociera jeszcze rzadko.

Podcasty

Śladami Tomasza Baty przez kraj zlinski - Czechy

Niespełna 3 godziny jazdy samochodem dzielą Kraków od położonego w południowo-wschodnich Morawach miasta Zlin - stolicy regionu i miejsca, w którym swoją rewolucję obuwniczą rozpoczął w 1894 roku Tomasz Bata, którego zakłady w kolejnych dekadach XX w. powstały także m.in. w małopolskim Chełmku, Radomiu czy Krapkowicach.

Aktualnie w Zlinie warto zatrzymać się choćby na jeden dzień, by poznać bliżej funkcjonalistyczną architekturę, która jest wyjątkowa nie tylko w skali kraju, ale i całego świata. Poza tym kraj zlinski oferuje odwiedzającym wiele miejsc godnych odwiedzenia, o których rozmawialiśmy z pochodzącą z tego regionu Ivetą Pernicką - tłumaczką języka polskiego.

Velo Małopolska - Jarek Tarański

Jednodniowy wypad, weekendowa wycieczka czy może wakacje na siodełku z sakwami z boku roweru? Z roku na rok sieć szlaków rowerowych i infrastruktury do obsługi turystów "na dwóch kółkach" w Małopolsce wzbogaca się o kolejne kilometry i obiekty.

Jak mówi nasz Gość - Jarek Tarański - "aktualnie nie mamy się czego wstydzić w porównaniu do Czech czy Austrii". Oczywiście są miejsca, gdzie brakuje jeszcze np. łączników tras, itp. ale te wakacje warto zaplanować w Małopolsce, na rowerze.

Przygoda życia na Islandii - Robert Konopka

Życie pisze nam różne scenariusze, szczególnie gdy na swojej ścieżce spotkamy podróżników, potrafiących "zachęcić" do ruszenia w świat i przemodelowania swojego dotychczasowego życia. Tak stało się w przypadku Roberta Konopki, który z Lubaczowa, przez Rzeszów (studia), Kraków (studia, praca) wylądował przed pięcioma laty na lotnisku w Keflaviku i dziś mieszkając w stolicy Islandii - Reykjaviku - pracuje jako przewodnik turystyczny na jednym z największych lodowców Europy - Vatnajokull.

Czechy nie tylko na weekend - kraj ołomuniecki

Często miejsca położone blisko naszego miejsca zamieszkania, są przez nas niedoceniane lub odwiedzane bardzo rzadko. W programie Między Biegunami tym razem wybraliśmy się do kraju ołomunieckiego, położonego nieopodal polskiej granicy, by sprawdzić, jakie atrakcje czekają na turystów we wschodniej części Republiki Czeskiej.

Będziemy podróżować od przygranicznego pasma Jesioników, aż po centralne Morawy i próbować lokalnych specjałów. Tym razem naszym lokalnym ekspertem była Pani Irena Janakova z centrali ruchu turystycznego w Ołomuńcu.

Poboczem Ameryk na piechotę z Olą Synowiec i Arkiem Winiatorskim

„Pobocze drogi jest lustrem, w którym odbijają się przemierzane przeze mnie kraje” – pisze Arkadiusz Winiatorski, który po przejechaniu autostopem Ameryki Południowej z południa na północ, wyruszył w dalszą, pieszą już podróż z Panamy do Kanady. Po przejściu Kostaryki, Nikaragui, Hondurasu, Salwadoru i Gwatemali w Meksyku poznał Olę Synowiec. Zakochani w sobie, przez Meksyk i Stany Zjednoczone poszli już razem. On pokonuje prawie 12 tys. kilometrów, Ona – ponad 7 tys. Wspomnienie tej podróży zapisali na kartach książki pt. "Na poboczu Ameryk".

Półwysep Indochiński - Piotr Wnuk

W programie Między Biegunami wracamy do Azji, a naszym przewodnikiem przez tzw. Indochiny Francuskie, czyli dawną kolonię francuską na Półwyspie Indochińskim, które obecnie stanowią trzy niepodległe państwa: Laos, Kambodża i Wietnam, jest Piotr Wnuk.

Samotna podróż rowerem przez obie Ameryki - Maria Garus

W jednym z wywiadów opowiadała: "Żeby wyruszyć na tę wyprawę musiałam rzucić świetną pracę na uczelni wyższej, sprzedać wszystko co miałam i pokonać wiele lęków oraz barier w sobie samej. Nigdy wcześniej nie podróżowałam solo, na rowerze, w lasach i po pustyniach. Nigdy wcześniej nie wyjechałam poza Europę. Nie umiałam kupić sobie sama biletu i załatwić wizy do USA. Pomogli mi w tym przyjaciele".

Naszym gościem w programie Między Biegunami byłą Maria Garus, która w 2020 za samotną podróż rowerem przez obie Ameryki otrzymała Kolosa.W tym programie sporo także mówiliśmy na temat Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50°N.

Folk Around - Marta i Maciek Tront

W sumie przejechali ponad 53 tysiące kilometrów. Marta i Maciek są tancerzami ludowymi i lubią się kręcić nie tylko na scenie, ale i po świecie. Z połączenia tych dwóch pasji powstał autorski projekt FolkAround - folkowa podróż dookoła świata.

Tuż przed pandemią spakowali najpotrzebniejsze rzeczy oraz 5 kompletów strojów ludowych i polecieli spotkać się z miłośnikami polskiej kultury po drugiej stronie Ziemi.

Podczas podróży dookoła świata, oprócz zwiedzania najpiękniejszych zakątków naszej planety, prowadzili warsztaty dla polskich zespołów folklorystycznych, koncertowali w polskich domach dla seniorów i hospicjach, uczestniczyli w australijskiej Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

Nowy Jork. Opowieści o mieście - Magdalena Żelazowska

Nowy Jork - miasto, które z jednej strony fascynuje, z drugiej przeraża. To miasto przyciągające od początku swojego istnienia ludzi odważnych, zdeterminowanych i nietuzinkowych, którzy stworzyli miejsce absolutnie wyjątkowe, od wieków poruszające masową wyobraźnię. Do grona jego mieszkańców ponad trzy lata temu dołączyła pisarka i dziennikarka - Magdalena Żelazowska, przed którą otworzyły się możliwości rozpoczęcia nowego etapu w karierze zawodowej właśnie w mieście określanym mianem Wielkiego Jabłka.

Przed kilkoma tygodniami miała miejsce premiera najnowszej książki Magdy pt. "Nowy Jork.

Nie taki znowu Czad! - Piotr Sliwiński

Czasem nasze życie układa się tak, że wcześniej tego nie planując, wyruszamy w podróż "przez życie", która trwa i zmieniają się tylko miejsca, w których mieszkamy i pracujemy, bo to właśnie praca jest tym czynnikiem zmiany.

Tak stało się w przypadku Piotra Śliwińskiego, który po studiach na krakowskim AGH, aktualnie pracuje w Czadzie - państwie w środkowej Afryce, a wcześniej miał okazję doświadczyć już życia m.in. w Pakistanie, Ukrainie, Ugandzie, Kenii czy Libii.

Kobiety świata w Krakowie - Barbara Radwańska

6 niezwykłych kobiet, 6 różnych kultur, 6 punktów widzenia. Jak się ma nasz kod kulturowy wyniesiony z domu, szkoły, kościoła – nasze schematy myślowe – w zderzeniu z innością?

W programie Między Biegunami porozmawiamy z Barbarą Radwańską - II reżyser filmu "Jestem kobietą - co to znaczy?" - opowiadającym historię kobiet z Finlandii, Maroka, Syrii, Wietnamu, Meksyku i społeczności żydowskiej, które związały swoje życie z Krakowem.

"Dzień dobry Świecie" z Iwoną Marczak

Rzadko spotyka się tak pozytywne powitanie w gąszczu polskich social mediów, jakim wita się ze swoimi czytelnikami Iwona Marczak - podróżniczka z Krakowa, która w postpandemicznej rzeczywistości postanowiła wyruszyć do Meksyku.

O tym jak zaczęła się Jej przygodą z podróżami, dlaczego jest świetną motywatorką dla innych osób, także Jej najbliższych do wyruszania w świat i jak kontynuować znajomości z ludźmi poznanymi w podróży rozmawialiśmy w programie Między Biegunami

Tysiąc szklanek herbaty - w podróży z Robbem Maciągiem

Historia podróży Roberta Maciąga sięga 25 lat wstecz, kiedy pod koniec lat 90. ubiegłego stulecia postanowił wyruszyć drogą lądową do Nepalu. Dotarł niskobudżetowo do bazy pod Mount Everestem i w drodze powrotnej zrozumiał, co chce robić w życiu - podróżować, by spotkać się z ludźmi i z nimi rozmawiać.

O życiu w podróży, spotykanych ludziach, miejscach do których chętnie i często wraca z Robbem Maciągiem rozmawialiśmy w programie Między Biegunami. Zapraszamy - Bartek Piziak i Kuba Niziński.

"Gdyby to nie był Everest..." - Leszek Cichy i Piotr Trybalski

Gdyby to nie był Everest... to znamienne słowa Leszka Cichego wypowiedziane 17 lutego 1980 r. na szczycie najwyższej góry świata po zakończonym sukcesem pierwszym, zimowym wejściu na Górę Gór wspólnie z Krzysztofem Wielickim. W rocznicę tego niesamowitego wydarzenia przypominamy rozmowę z programu Między Biegunami.

W programie Między Biegunami rozmawialiśmy z autorem tych słów oraz Piotrem Trybalskim, który wysłuchał opowieści Leszka Cichego i spisał je na kartach książki pod takim właśnie tytułem - Gdyby to nie był Everest.

Jak pracować zdalnie z Teneryfy - Michał Maj

Michał Maj gościł już w programie Między Biegunami opowiadając o swoich podróżach, które opisuje na blogu Życie jest piękne. Tym razem postanowiliśmy zaprosić go do rozmowy, gdyż Michał wyjechał na Teneryfę, z której pracuje zdalnie i jednocześnie poznaje uroki tej kanaryjskiej wyspy.

To nie pierwszy tego typu wyjazd w Jego wykonaniu - w 2017 r. przez 3 miesiące podróżował po Meksyku i Gwatemali, a podczas podróży pracował zdalnie.

Co trzeba zobaczyć jadąc do Chin? - Kazimierz Pawłowski

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, Nowy Rok Chiński oraz wszechobecne informacje związane z koronawirusem powodują, że Chiny są w ostatnich czasie krajem, który najczęściej pojawia się w doniesieniach medialnych. Tym tropem podążyliśmy także w programie Między Biegunami, ale poruszając jednak wątki podróżnicze związane z Państwem Środka.

Naszym informatorem był podróżnik i pilot wycieczek - Kazimierz Pawłowski, dla którego to właśnie Chiny, przed kilkunastoma laty stały się celem pierwszej poważnej wyprawy globtroterskiej.

Dla Tatr rzuciła branżę IT - Maja Sindalska

Dobre płace w branży IT, coraz większa liczba miejsc pracy i duże możliwości rozwoju spowodowały, że wiele osób zdecydowało się przekwalifikować i zacząć przygodę z programowaniem lub prowadzeniem projektów właśnie w firmach o takim profilu. Odwrotną drogę przebyła Maja Sindalska, która po kilkunastu latach pracy jako programistka, postanowiła zostać przewodniczką tatrzańską i swoją pracę zawodową przenieść w najwyższe polskie góry!

O tym jak wyboista i długa była w Jej przypadku ta droga porozmawiamy w programie Między Biegunami.

Niezwykłe podróże Michała Worocha

Z pozoru Jego podróże wyglądają zupełnie standardowo, mimo że każda z nich jest wyjątkowa będąc zarazem "dużym projektem" - konno przemierzył Mongolię, specjalnie przystosowanym samochodem terenowym - wspólnie z Maciejem Kamińskim - obie Ameryki pokonując łącznie 65 tys. km. W 2021 roku Michał wyruszył w Himalaje wspólnie z Bartoszem Mrozkiem i ich wyprawową ekipą na „Wheelchairtrip Himalayas Challenge 2021”, by przekroczyć kolejną granicę. Razem z Bartkiem przygotowali specjalnie zaprojektowane łaziki elektryczne, by spróbować swoich sił podczas wyprawy wokół himalajskiego ośmiotysięcznika — Annapurny.

I wszystko byłoby zupełnie normalnie, gdyby nie fakt, że Michał choruje na rdzeniowy zanik mięśni i na co dzień porusza się na wózku inwalidzkim, zresztą podobnie jak Maciej czy Bartek. Jak mówi sam Michał: "Podróże pozwoliły mu zaakceptować własną niepełnosprawność ". O podróżach jako terapii i walce z chorobą rozmawiamy w programie Między Biegunami

Jak Kazimierz Nowak odkrywał Afrykę rowerem Agnieszka Lewandowska i Piotr Tomza

11 stycznia 1897 roku urodził się w Stryju w obwodzie lwowskim Kazimierz Nowak - pionier polskiego reportażu, który w latach 1931-1936 odbył samotną podróż po Afryce, trasą z Trypolisu na Przylądek Igielny i z powrotem na północ kontynentu do Algieru. Rowerem, pieszo, ale także konno przemierzył łącznie ok. 40 000 km. Właśnie mija 125 rocznica urodzin tego wybitnego podróżnika, którego pamięć ponad 70 lat później postanowili uczcić polscy podróżnicy, którzy zorganizowali sztafetę rowerową pn. Afryka Nowaka (2009-2011).

O postaci Kazimierza Nowaka, jego wyprawie, a także samej sztafecie Jego śladami w programie Między Biegunami opowiadał Piotr Tomzą - lider etapu 3 przez Egipt, a także Agnieszka Lewandowska, która brała udział w etapie 19 wyprawy - przez Republikę Środkowoafrykańską.

8 SOLO - górski projekt Łukasza Kocewiaka

O zdobywaniu gór po swojemu, autorskim projekcie "8 solo", a także łączeniu pasji do fotografowania, podróży i poznawania innych kultur podczas swoich górskich wypraw w programie Między Biegunami opowiada Łukasz Kocewiak.

Łukasz jako indywidualista w swoich wyprawach stawia na samodzielność i niezależność, co przynosi efekty. W 2019 r. zdobył Manaslu (8163 m) bez użycia dodatkowego tlenu i pomocy z zewnątrz, a wcześniej stawał także na wierzchołkach Uszby, Piku Lenina, Noszaka, Denali czy Aconcagui.