Radio Kraków

Między Biegunami


RSS Spotify Google Podcast

Inspirujące opowieści z miejsc dalekich i bliskich oraz rozmowy z zaproszonymi gośćmi, dla których podróżowanie stało się sposobem na życie. Gościmy zarówno himalaistów, żeglarzy czy fotografów, jak i spontanicznych obieżyświatów podróżujących często za przysłowiowy "jeden uśmiech", nie zapominając o pasjonatach naszego regionu. Nie boimy się tematów trudnych, zaglądamy do krajów ogarniętych konfliktami, rządzonymi przez dyktatorów i takich, gdzie turysta dociera jeszcze rzadko.

Podcasty

Uciec z Wysp Owczych

To będzie szczególna opowieść. Wyspy Owcze, chociaż coraz liczniej odwiedzane przez podróżników, pozostają nadal daleką, dziką północą. To świat, którego chce się doświadczyć, aby móc z niego uciec i potem za nim tęsknić.

Kuba Witek spędził na archipelagu prawie dwa lata. Przemierzył większość farerskich szlaków, doświadczając piękna i surowości natury. Jednak w tej podróży najważniejsze były spotkania z ludźmi. O mieszkańcach archipelagu nakręcił dwa filmy dokumentalne. Niezwykle bliskie, jak na cudzoziemca, więzi z Farerami pozwoliły mu poznać prawdziwe motywy owianego złą sławą polowania na grindwale.

„Uciec z Wysp Owczych” to także zapis z podróży w czasie – od trudnych początków pierwszych osadników do życia w dobrobycie, rodzącego nadmierny konsumpcjonizm. Dodatkowo Kuba Witek, którego mieliśmy okazję poznać podczas 15. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego przed laty był raperem.

Z Pacyfiku do polskich Parków Narodowych

Wojciech Mura wyruszył w rejs przez Pacyfik z Panamy (morze Karaibskie) mając zaledwie 22 lata i posiadając zerowe żeglarskie doświadczenie. Podróż na starym jachcie "Czarny Diament" trwała 15 miesięcy i zakończyła się w Sydney, po drodze Wojtek odwiedził: archipelag San Blas, Wyspy Perłowe, Kostarykę, Wyspę Kokosową, Galapagos, Markizy (Hiva Oa i Nuku Hiva), Atole na Tuamotu (Manihi, Ahe, Rangiroa), Tahiti, Moorea, Huahine, Raiatea, Bora-Bora, Królestwo Tonga, Fidżi i pierwszy etap zakończył w Nowej Zelandii. Po półrocznym pobycie w Nowej Zelandii odwiedził następnie Nową Kaledonię i Wyspy Lojalności, kończąc rejs w Brisbane w Australii. Podczas tej podróży wiele się wydarzyło - był nawet zgubiony dzień!

Po powrocie do Polski Wojtek stworzył społeczność podróżniczą "Space for Dream", pod której skrzydłami tworzy wiele wydarzeń i projektów (np. Festiwal Ludzie Wody). Będąc jeszcze w tropikach zatęsknił za czterema porami roku. Ma wielką chęć odkrywania Polski, stąd zorganizował jak dotąd 74 wydarzeń w 20 różnych parkach narodowych oraz wiele innych. Wojciech Mura był gościem 15. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego, teraz jest gościem programu Między Biegunami.

Utrzymać się na szczycie jest bardzo trudno. Rozmowa z Aleksandrą Mirosław

– Być najlepszym jest trudno, ale utrzymać się i być przez kilka sezonów najlepszym, wydaje mi się, że jest trudniejsze. Jako dziecko nie marzyłam o medalu olimpijskim. -mówi mistrzyni i rekordzistka świata we wspinaczce na czas Aleksandra Mirosław. Teks jest zapisem rozmowy z Aleksandrą Mirosław, która została przeprowadzona podczas 15. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego.

Rekordowa liczba uczesników! Między Biegunami na 15. Kalejdoskopie Podróżniczym

Jubileuszowa edycja Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego przeszła do historii Ponad 3500 osób odwiedziło G2A Arenę w Jasionce koło Rzeszowa biorąc udział we wszystkich atrakcjach 15. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego – Festiwalu Kultur Świata. Patronem medialnym Festiwalu było Radio Kraków.

Rekordowa liczba uczesników! Między Biegunami na 15. Kalejdoskopie Podróżniczym

Jubileuszowa edycja Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego przeszła do historii Ponad 3500 osób odwiedziło G2A Arenę w Jasionce koło Rzeszowa biorąc udział we wszystkich atrakcjach 15. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego – Festiwalu Kultur Świata. Patronem medialnym Festiwalu było Radio Kraków.

.

Nieodkryta (?) Francja południowo-zachodnia

Lazurowe wybrzeże, Prowansję czy Dolinę Loary wszyscy znają. Ale gdy spojrzymy na mapę Francji kryje ona w sobie wiele regionów, które wciąż pozostają nieodkryte lub słabo poznane. Tym razem wybieramy się w jej południowo-zachodnią część, która administracyjnie należy do Oksytanii. Naszą bazą stanie się słynne z sanktuarium maryjnego - Lourdes, a przybliży nam te okolice Anna Habiera, pracująca w tym regionie jako przewodniczka turystyczna.

Wszystkie krajobrazy świata - Chile

Jest taki kraj w Ameryce Południowej, gdzie można odnaleźć wszystkie krajobrazy świata. Tym krajem jest Chile, które rozciąga się wąskim pasem o długości ok. 4300 km wzdłuż wybrzeża Oceanu Spokojnego. W programie Między Biegunami rozmawialiśmy z Elżbietą Wichrowską-Janikowską, podróżniczką na emeryturze, która swoje podróże opisuje w książkach. I właśnie o ostatniej z nich, dotyczącej właśnie Chile, które Pani Elżbieta poznawała podczas dwóch podróży - od północy na samo południe.

Między Biegunami na Kaszubach

Takie programy lubimy najbardziej. Tym razem wybraliśmy się do Wjherowa gdzie odbył się 11. Festiwal Przygody Wanoga. Wśród tematów, o których opowiadano na scenie Filharmonii Kaszubskiej nie zabrakło wątków Małopolskich. O wyjątkowych trasach rowerowych naszego regionu opowiadał Szymon Nitka. W tym roku pasją do poznawania w Wejherowie zarażali także min. Janek Mela, Piotr Pustelnik, czy twórca internetowy Piotr Jurkowski. Wizyta na północy była także okazją w programie Między Biegunami do rozmowy o Kaszubach.

Finlandia - miłość bezwarunkowa Darka Gruszki

W programie Między Biegunami ruszamy na wyrypę rowerową do Finlandii z Darkiem Gruszką. Jak sam mówi nasz Gość - "w Finlandii zakochaliśmy się wszyscy, całą rodziną, od pierwszego tam pobytu", ale On zdecydował się poza wyjazdami rodzinnymi, robić sobie raz do roku męską przygodę rowerową. Naszym gościem w Między Biegunami był Darek Gruszka.

Cyfrowy nomadyzm w praktyce - pozdrowienia z Japonii

Praca zdalna, wykonywanie zleceń dla klientów z całego świata czy też praca dla korporacji z rajskiej wyspy lub egzotycznego kraju i do tego możliwość podróżowania po ciekawych miejscach, wpisały się już na stałe w podróżnicze opowieści. Duża część osób, które mogą sobie pozwolić na taką formę pracy w podróży rusza do krajów azjatyckich. W programie Między Biegunami połączyliśmy się tym razem z Japonią, gdzie aktualnie mieszka Katarzyna Lisiecka, którą przepytamy o blaski i cienie takiego życia "na walizkach".

Czas na Jurę Krakowsko-Częstochowską

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska to nie tylko Szlak Orlich Gniazd z licznymi zamkami, Ojcowski Park Narodowy czy Pustynia Błędowska. Atrakcyjnych miejsc jest zdecydowanie więcej, a od 6 lat ożywają one w sposób szczególny podczas wydarzenia o nazwie Juromania (15-17.09.2023). W programie Między Biegunami gośćmi będą Magdalena Białas - wiceprezeska Klubu Przewodników PTTK w Olkuszu oraz Jacek Sypień - prezes Stowarzyszenie Zamek Rabsztyn, którzy zaproszą słuchaczy na zbliżające się święto całej Jury, a także opowiadali, jak ich zdaniem w ostatnich latach zmienia się turystyka na pograniczu Małopolski i Śląska.

Wyspa szczęśliwa, a może wyspa szczęścia? Madera z Madzią i Kamilem Szyjkami

Mówi się o niej, że jest krainą wiecznej wiosny. Położona gdzieś na środku Oceanu Atlantyckiego portugalska Madera, z przyjemnymi średnimi rocznymi temperaturami powietrza w ok. 22º C, jest dzięki temu celem wizyt turystów przez praktycznie cały rok. Na taką eskapadę zdecydowali się nasi kolejni Goście w programie Między Biegunami - Magdalena i Kamil Szyjkowie.

Nie tylko Orla Perć, Rysy i Granaty - tatrzańskie szlaki dla wszystkich z Mają Sindalską

Najpierw najczęściej jest Gubałówka i panorama Tatr Wysokich. Potem osoby zafascynowane wysokimi górami ruszają na Giewont, Kasprowy Wierch, w końcu nadchodzi czas na Orlą Perć, Rysy czy Granaty. Ale nie tylko o tych szczytach i najbardziej znanych tatrzańskich szlakach rozmawialiśmy z przewodniczką tatrzańską - Mają Sindalską.

Do Lourdes i w Pireneje prosto z Kraków Airport

Nic tak nie cieszy fanów podróży z Krakowa i Małopolski, jak nowe połączenia lotnicze z podkrakowskich Balic. Jednym z nich jest trwający niespełna dwie godziny bezpośredni lot na lotnisko Tarbes-Lourdes-Pyrénées położone w południowej Francji, w regionie Oksytania. Nie tak dawno udało nam się odwiedzić jedno z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych na świecie i porozmawiać tam z ojcem Krzysztofem Zielendą OMI, polskim kapelanem przy sanktuarium w Lourdes.

Wielka Wyprawa Maluchów do Monte Carlo w szczytnym celu

35 załóg za kierownicą Maluchów, 4000 kilometrów trasy z Bielska-Białej do Monte Carlo, sławy "kierownicy" wśród uczestników - z Sobiesławem Zasadą i Longinem Bielakiem na czele i przede wszystkim - szczytny wyprawy - zebranie środków finansowych dla dzieci poszkodowanych w wypadkach drogowych. Tak w skrócie przedstawia się Wielka Wyprawa Maluchów, w której udział brał także Gość programu Między Biegunami - Paweł Bielec i o której opowiadał na antenie Radia Kraków.

Słowacja, Francja, a może małopolskie zamki? Wakacyjne inspiracje

Czasami też ruszamy w trasę. Tym razem to my postaramy się poddać Państwu kilka propozycji wyjazdowych związanych z miejscami, które ostatnio mieliśmy okazję odwiedzić. A więc będzie co nieco o Słowacji z bazą w Bachledowej Dolinie, drugim tematem programu będzie Francja i wizyta w Lourdes oraz Pirenejach, a na koniec zaprosimy naszych słuchaczy do małopolskich zamków. Zapraszamy Kuba Niziński i Bartek Piziak.

WODA. Historia pewnego porwania

Doszło do porwania - w styczniu 2020 roku w meksykańskim stanie Michoacán zaginął Homero González, strażnik sanktuarium motyli. Szymon Opryszek rusza tropem ostatnich śladów zostawionych przez ofiarę. Jego dochodzenie odkrywa pajęczynę lokalnych i globalnych powiązań: kartele narkotykowe, skorumpowani politycy, międzynarodowe koncerny, a także… my, zajadający się awokado zadowoleni konsumenci. I choć szuka zaginionego społecznika, wszędzie, gdzie przyłoży ucho, słyszy tylko szum wody. Co łączy motyle monarchiczne z plantacjami awokado? Jaki jest związek między krzykiem jodeł a technologicznymi gigantami, takimi jak Google czy Meta? I dlaczego wydarzenia w Iraku wpływają na to, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej? Gościem Radia Kraków był Szymon Opryszek.

Nie tylko Wielka Pardubicka - z wizytą w kraju pardubickim - Zbigniew Czendlik

Czechy to nie tylko Praga, Brno czy Karlove Vary. We wschodniej części historycznych Czech oraz częściowo także zachodnich Moraw leży kraj pardubicki, sięgając swoim północnym krańcem granicy z Polską. Ten spokojny, ale jakże urozmaicony region stał się miejscem do pracy, ale przede wszystkim życia dla księdza Zbigniewa Czendlika, który przyjechał do Czech w 1992 roku. I tak już został...

Jak zorganizować własną podróż do Gruzji?

Nowe trasy lotnicze potrafią ożywić nowe kierunki podróży i spowodować, że odległy kiedyś kraj, bardzo szybko staje się jednym z ulubionych wśród obieżyświatów i turystów. Tak stało się w ciągu ostatnich kilku lat z Gruzją, która przyciąga zarówno fantastycznymi górami, wybrzeżem Morza Czarnego, jak i bogatą historią i kulturą. O tej części świata rozmawialiśmy — fotografką, pilotką wycieczek i pasjonatką koni, która swoje życie dzieli między Polskę a Gruzję.

Podróż totalna z Wojciechem Ganczarkiem

W 2013 roku Wojtek Ganczarek kupił bilet lotniczy w jedną stronę do Meksyku, zapakował do kartonu kupiony w Krakowie używany rower i ruszył w świat z ogólnym planem zjechania na rowerze Ameryki Łacińskiej. W 2023 roku wrócił do Polski po 10 latach życia w podróży, o czym opowiedział w programie Między Biegunami.