Radio Kraków

Między Biegunami


RSS Spotify Google Podcast

Inspirujące opowieści z miejsc dalekich i bliskich oraz rozmowy z zaproszonymi gośćmi, dla których podróżowanie stało się sposobem na życie. Gościmy zarówno himalaistów, żeglarzy czy fotografów, jak i spontanicznych obieżyświatów podróżujących często za przysłowiowy "jeden uśmiech", nie zapominając o pasjonatach naszego regionu. Nie boimy się tematów trudnych, zaglądamy do krajów ogarniętych konfliktami, rządzonymi przez dyktatorów i takich, gdzie turysta dociera jeszcze rzadko.

Podcasty

Samotna podróż rowerem przez obie Ameryki - Maria Garus

W jednym z wywiadów opowiadała: "Żeby wyruszyć na tę wyprawę musiałam rzucić świetną pracę na uczelni wyższej, sprzedać wszystko co miałam i pokonać wiele lęków oraz barier w sobie samej. Nigdy wcześniej nie podróżowałam solo, na rowerze, w lasach i po pustyniach. Nigdy wcześniej nie wyjechałam poza Europę. Nie umiałam kupić sobie sama biletu i załatwić wizy do USA. Pomogli mi w tym przyjaciele".

Naszym gościem w programie Między Biegunami byłą Maria Garus, która w 2020 za samotną podróż rowerem przez obie Ameryki otrzymała Kolosa.W tym programie sporo także mówiliśmy na temat Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50°N.

Folk Around - Marta i Maciek Tront

W sumie przejechali ponad 53 tysiące kilometrów. Marta i Maciek są tancerzami ludowymi i lubią się kręcić nie tylko na scenie, ale i po świecie. Z połączenia tych dwóch pasji powstał autorski projekt FolkAround - folkowa podróż dookoła świata.

Tuż przed pandemią spakowali najpotrzebniejsze rzeczy oraz 5 kompletów strojów ludowych i polecieli spotkać się z miłośnikami polskiej kultury po drugiej stronie Ziemi.

Podczas podróży dookoła świata, oprócz zwiedzania najpiękniejszych zakątków naszej planety, prowadzili warsztaty dla polskich zespołów folklorystycznych, koncertowali w polskich domach dla seniorów i hospicjach, uczestniczyli w australijskiej Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

Nowy Jork. Opowieści o mieście - Magdalena Żelazowska

Nowy Jork - miasto, które z jednej strony fascynuje, z drugiej przeraża. To miasto przyciągające od początku swojego istnienia ludzi odważnych, zdeterminowanych i nietuzinkowych, którzy stworzyli miejsce absolutnie wyjątkowe, od wieków poruszające masową wyobraźnię. Do grona jego mieszkańców ponad trzy lata temu dołączyła pisarka i dziennikarka - Magdalena Żelazowska, przed którą otworzyły się możliwości rozpoczęcia nowego etapu w karierze zawodowej właśnie w mieście określanym mianem Wielkiego Jabłka.

Przed kilkoma tygodniami miała miejsce premiera najnowszej książki Magdy pt. "Nowy Jork.

Nie taki znowu Czad! - Piotr Sliwiński

Czasem nasze życie układa się tak, że wcześniej tego nie planując, wyruszamy w podróż "przez życie", która trwa i zmieniają się tylko miejsca, w których mieszkamy i pracujemy, bo to właśnie praca jest tym czynnikiem zmiany.

Tak stało się w przypadku Piotra Śliwińskiego, który po studiach na krakowskim AGH, aktualnie pracuje w Czadzie - państwie w środkowej Afryce, a wcześniej miał okazję doświadczyć już życia m.in. w Pakistanie, Ukrainie, Ugandzie, Kenii czy Libii.

Kobiety świata w Krakowie - Barbara Radwańska

6 niezwykłych kobiet, 6 różnych kultur, 6 punktów widzenia. Jak się ma nasz kod kulturowy wyniesiony z domu, szkoły, kościoła – nasze schematy myślowe – w zderzeniu z innością?

W programie Między Biegunami porozmawiamy z Barbarą Radwańską - II reżyser filmu "Jestem kobietą - co to znaczy?" - opowiadającym historię kobiet z Finlandii, Maroka, Syrii, Wietnamu, Meksyku i społeczności żydowskiej, które związały swoje życie z Krakowem.

"Dzień dobry Świecie" z Iwoną Marczak

Rzadko spotyka się tak pozytywne powitanie w gąszczu polskich social mediów, jakim wita się ze swoimi czytelnikami Iwona Marczak - podróżniczka z Krakowa, która w postpandemicznej rzeczywistości postanowiła wyruszyć do Meksyku.

O tym jak zaczęła się Jej przygodą z podróżami, dlaczego jest świetną motywatorką dla innych osób, także Jej najbliższych do wyruszania w świat i jak kontynuować znajomości z ludźmi poznanymi w podróży rozmawialiśmy w programie Między Biegunami

Tysiąc szklanek herbaty - w podróży z Robbem Maciągiem

Historia podróży Roberta Maciąga sięga 25 lat wstecz, kiedy pod koniec lat 90. ubiegłego stulecia postanowił wyruszyć drogą lądową do Nepalu. Dotarł niskobudżetowo do bazy pod Mount Everestem i w drodze powrotnej zrozumiał, co chce robić w życiu - podróżować, by spotkać się z ludźmi i z nimi rozmawiać.

O życiu w podróży, spotykanych ludziach, miejscach do których chętnie i często wraca z Robbem Maciągiem rozmawialiśmy w programie Między Biegunami. Zapraszamy - Bartek Piziak i Kuba Niziński.

"Gdyby to nie był Everest..." - Leszek Cichy i Piotr Trybalski

Gdyby to nie był Everest... to znamienne słowa Leszka Cichego wypowiedziane 17 lutego 1980 r. na szczycie najwyższej góry świata po zakończonym sukcesem pierwszym, zimowym wejściu na Górę Gór wspólnie z Krzysztofem Wielickim. W rocznicę tego niesamowitego wydarzenia przypominamy rozmowę z programu Między Biegunami.

W programie Między Biegunami rozmawialiśmy z autorem tych słów oraz Piotrem Trybalskim, który wysłuchał opowieści Leszka Cichego i spisał je na kartach książki pod takim właśnie tytułem - Gdyby to nie był Everest.

Jak pracować zdalnie z Teneryfy - Michał Maj

Michał Maj gościł już w programie Między Biegunami opowiadając o swoich podróżach, które opisuje na blogu Życie jest piękne. Tym razem postanowiliśmy zaprosić go do rozmowy, gdyż Michał wyjechał na Teneryfę, z której pracuje zdalnie i jednocześnie poznaje uroki tej kanaryjskiej wyspy.

To nie pierwszy tego typu wyjazd w Jego wykonaniu - w 2017 r. przez 3 miesiące podróżował po Meksyku i Gwatemali, a podczas podróży pracował zdalnie.

Co trzeba zobaczyć jadąc do Chin? - Kazimierz Pawłowski

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, Nowy Rok Chiński oraz wszechobecne informacje związane z koronawirusem powodują, że Chiny są w ostatnich czasie krajem, który najczęściej pojawia się w doniesieniach medialnych. Tym tropem podążyliśmy także w programie Między Biegunami, ale poruszając jednak wątki podróżnicze związane z Państwem Środka.

Naszym informatorem był podróżnik i pilot wycieczek - Kazimierz Pawłowski, dla którego to właśnie Chiny, przed kilkunastoma laty stały się celem pierwszej poważnej wyprawy globtroterskiej.

Dla Tatr rzuciła branżę IT - Maja Sindalska

Dobre płace w branży IT, coraz większa liczba miejsc pracy i duże możliwości rozwoju spowodowały, że wiele osób zdecydowało się przekwalifikować i zacząć przygodę z programowaniem lub prowadzeniem projektów właśnie w firmach o takim profilu. Odwrotną drogę przebyła Maja Sindalska, która po kilkunastu latach pracy jako programistka, postanowiła zostać przewodniczką tatrzańską i swoją pracę zawodową przenieść w najwyższe polskie góry!

O tym jak wyboista i długa była w Jej przypadku ta droga porozmawiamy w programie Między Biegunami.

Niezwykłe podróże Michała Worocha

Z pozoru Jego podróże wyglądają zupełnie standardowo, mimo że każda z nich jest wyjątkowa będąc zarazem "dużym projektem" - konno przemierzył Mongolię, specjalnie przystosowanym samochodem terenowym - wspólnie z Maciejem Kamińskim - obie Ameryki pokonując łącznie 65 tys. km. W 2021 roku Michał wyruszył w Himalaje wspólnie z Bartoszem Mrozkiem i ich wyprawową ekipą na „Wheelchairtrip Himalayas Challenge 2021”, by przekroczyć kolejną granicę. Razem z Bartkiem przygotowali specjalnie zaprojektowane łaziki elektryczne, by spróbować swoich sił podczas wyprawy wokół himalajskiego ośmiotysięcznika — Annapurny.

I wszystko byłoby zupełnie normalnie, gdyby nie fakt, że Michał choruje na rdzeniowy zanik mięśni i na co dzień porusza się na wózku inwalidzkim, zresztą podobnie jak Maciej czy Bartek. Jak mówi sam Michał: "Podróże pozwoliły mu zaakceptować własną niepełnosprawność ". O podróżach jako terapii i walce z chorobą rozmawiamy w programie Między Biegunami

Jak Kazimierz Nowak odkrywał Afrykę rowerem Agnieszka Lewandowska i Piotr Tomza

11 stycznia 1897 roku urodził się w Stryju w obwodzie lwowskim Kazimierz Nowak - pionier polskiego reportażu, który w latach 1931-1936 odbył samotną podróż po Afryce, trasą z Trypolisu na Przylądek Igielny i z powrotem na północ kontynentu do Algieru. Rowerem, pieszo, ale także konno przemierzył łącznie ok. 40 000 km. Właśnie mija 125 rocznica urodzin tego wybitnego podróżnika, którego pamięć ponad 70 lat później postanowili uczcić polscy podróżnicy, którzy zorganizowali sztafetę rowerową pn. Afryka Nowaka (2009-2011).

O postaci Kazimierza Nowaka, jego wyprawie, a także samej sztafecie Jego śladami w programie Między Biegunami opowiadał Piotr Tomzą - lider etapu 3 przez Egipt, a także Agnieszka Lewandowska, która brała udział w etapie 19 wyprawy - przez Republikę Środkowoafrykańską.

8 SOLO - górski projekt Łukasza Kocewiaka

O zdobywaniu gór po swojemu, autorskim projekcie "8 solo", a także łączeniu pasji do fotografowania, podróży i poznawania innych kultur podczas swoich górskich wypraw w programie Między Biegunami opowiada Łukasz Kocewiak.

Łukasz jako indywidualista w swoich wyprawach stawia na samodzielność i niezależność, co przynosi efekty. W 2019 r. zdobył Manaslu (8163 m) bez użycia dodatkowego tlenu i pomocy z zewnątrz, a wcześniej stawał także na wierzchołkach Uszby, Piku Lenina, Noszaka, Denali czy Aconcagui.

Trekkingowy Nepal dla każdego

Czy wyprawa do Nepalu i trekking pod najwyższe szczyty świata jest dla każdego? W programie Między Biegunami postaramy się odpowiedzieć na to pytanie razem z Panią Elżbietą Wichrowską-Janikowską, która będąc już na emeryturze wyruszyła na himalajskie szlaki i tak Jej się spodobało, że Nepal odwiedziła już trzykrotnie.

O tym jak się przygotować do wyjazdu na trekking np. w masywie Annapurny czy w stronę bazy pod Mount Everestem Pani Elżbieta opowiadała w programie Między Biegunami.

Polskie góry są najpiękniejsze

"Podróże nie muszą być dalekie" - przekonuje Paweł Pabian - przewodnik beskidzki i rekordzista w przejściu Korony Gór Polski czy Diademu Polskich Gór. Wspomniane kolekcje polskich szczytów są tylko pretekstem do odwiedzania pasm górskich w Karpatach czy Sudetach i pozytywnego zarażania innych osób do odkrywania piękna polskich gór.

95 dni w drodze Łukiem Karpat

Przejście Łuku Karpat to nie lada wyzwanie nawet dla wytrawnych piechurów. Pod koniec czerwca udaną próbę jego przejścia podjęli przewodnicy beskidzcy z SKPG Kraków - Adrian Dudziak, Piotr Bobak i Łukasz Witkowski. Wyprawa zakończyła się po 95 dniach i przejściu 2323 kilometrów. Miało to miejsce w Bratysławie w dn. 25.09.2021.

O tym jak przygotować się do takiej wyprawy w programie Między Biegunami opowiadał Adrian Dudziak - prezes SKPG Kraków.

Projekt Polarniczki

Historia polskiego polarnictwa to historia mężczyzn. Pierwsze kobiece nazwiska w składach letnich wypraw naukowych pojawiają się w latach 60. i 70., kilkadziesiąt lat po tym, kiedy pod koniec XIX wieku pierwsi polscy badacze, Henryk Arctowski i Antoni Bolesław Dobrowolski, dotarli do Antarktyki na statku Belgica jako uczestnicy Belgijskiej Wyprawy Antarktycznej.

Dagmara Bożek po podwójnym zimowaniu, najpierw na Spitsbergenie w stacji Hornsund, a następnie w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego, na dobre związała się z tematyką polarną. Skutkiem tego jest Jej projekt Polarniczki, a jako efekt - także książka pod tym samym tytułem (premiera 3.11), dotycząca kobiet - Polek, które uczestniczyły w wyprawach do placówek badawczych należących do Polski w regionach podbiegunowych (Arktyka, Antarktyka). Naszym gościem w programie Między Biegunami była autorka książki Dagmara Bożek

Samotna wyprawa rowerowa po rekord wysokości

Nazwisko Marcina Korzonka fani wypraw rowerowych znają bardzo dobrze. Od ponad 25 lat przemierza świat na rowerze dzieląc się swoimi doświadczeniami z kolejnych wypraw i odwiedzanych krajów, a także wyzwań, które sobie stawia. Za jedno z nich - próbę wjechania na rowerze na wysokość 6000 m npm. na wulkanie Ojos del Salado na pograniczu Chile i Argentyny, został niedawno wyróżniony podczas festiwalu Kolosy w Gdyni. Do sprzedaży trafiła także książka Jego autorstwa pt. GlobRower - poradnik podróżnika rowerowego, o której także porozmawialiśmy w programie Między Biegunami. Zapraszamy Bartek Piziak i Kuba Niziński.

Bliskie i dalekie podróże kulinarne

To będzie wyjątkowo smaczne spotkanie w Między Biegunami. Naszymi gośćmi w najbliższym programie będą twórcy podcastu Radio Kulinarne.Maja Dutkiewicz i Bartosz Wilczyński opowiadają o tych bliskich i dalekich podróżach kulinarnych. Posmakujemy również Gruzji. Między Biegunami w Radiu Kraków w sobotę o 15:05.