Radio Kraków

Między Biegunami


RSS Spotify Google Podcast

Inspirujące opowieści z miejsc dalekich i bliskich oraz rozmowy z zaproszonymi gośćmi, dla których podróżowanie stało się sposobem na życie. Gościmy zarówno himalaistów, żeglarzy czy fotografów, jak i spontanicznych obieżyświatów podróżujących często za przysłowiowy "jeden uśmiech", nie zapominając o pasjonatach naszego regionu. Nie boimy się tematów trudnych, zaglądamy do krajów ogarniętych konfliktami, rządzonymi przez dyktatorów i takich, gdzie turysta dociera jeszcze rzadko.

Podcasty

Jak Kazimierz Nowak odkrywał Afrykę rowerem Agnieszka Lewandowska i Piotr Tomza

11 stycznia 1897 roku urodził się w Stryju w obwodzie lwowskim Kazimierz Nowak - pionier polskiego reportażu, który w latach 1931-1936 odbył samotną podróż po Afryce, trasą z Trypolisu na Przylądek Igielny i z powrotem na północ kontynentu do Algieru. Rowerem, pieszo, ale także konno przemierzył łącznie ok. 40 000 km. Właśnie mija 125 rocznica urodzin tego wybitnego podróżnika, którego pamięć ponad 70 lat później postanowili uczcić polscy podróżnicy, którzy zorganizowali sztafetę rowerową pn. Afryka Nowaka (2009-2011).

O postaci Kazimierza Nowaka, jego wyprawie, a także samej sztafecie Jego śladami w programie Między Biegunami opowiadał Piotr Tomzą - lider etapu 3 przez Egipt, a także Agnieszka Lewandowska, która brała udział w etapie 19 wyprawy - przez Republikę Środkowoafrykańską.

8 SOLO - górski projekt Łukasza Kocewiaka

O zdobywaniu gór po swojemu, autorskim projekcie "8 solo", a także łączeniu pasji do fotografowania, podróży i poznawania innych kultur podczas swoich górskich wypraw w programie Między Biegunami opowiada Łukasz Kocewiak.

Łukasz jako indywidualista w swoich wyprawach stawia na samodzielność i niezależność, co przynosi efekty. W 2019 r. zdobył Manaslu (8163 m) bez użycia dodatkowego tlenu i pomocy z zewnątrz, a wcześniej stawał także na wierzchołkach Uszby, Piku Lenina, Noszaka, Denali czy Aconcagui.

Trekkingowy Nepal dla każdego

Czy wyprawa do Nepalu i trekking pod najwyższe szczyty świata jest dla każdego? W programie Między Biegunami postaramy się odpowiedzieć na to pytanie razem z Panią Elżbietą Wichrowską-Janikowską, która będąc już na emeryturze wyruszyła na himalajskie szlaki i tak Jej się spodobało, że Nepal odwiedziła już trzykrotnie.

O tym jak się przygotować do wyjazdu na trekking np. w masywie Annapurny czy w stronę bazy pod Mount Everestem Pani Elżbieta opowiadała w programie Między Biegunami.

Polskie góry są najpiękniejsze

"Podróże nie muszą być dalekie" - przekonuje Paweł Pabian - przewodnik beskidzki i rekordzista w przejściu Korony Gór Polski czy Diademu Polskich Gór. Wspomniane kolekcje polskich szczytów są tylko pretekstem do odwiedzania pasm górskich w Karpatach czy Sudetach i pozytywnego zarażania innych osób do odkrywania piękna polskich gór.

95 dni w drodze Łukiem Karpat

Przejście Łuku Karpat to nie lada wyzwanie nawet dla wytrawnych piechurów. Pod koniec czerwca udaną próbę jego przejścia podjęli przewodnicy beskidzcy z SKPG Kraków - Adrian Dudziak, Piotr Bobak i Łukasz Witkowski. Wyprawa zakończyła się po 95 dniach i przejściu 2323 kilometrów. Miało to miejsce w Bratysławie w dn. 25.09.2021.

O tym jak przygotować się do takiej wyprawy w programie Między Biegunami opowiadał Adrian Dudziak - prezes SKPG Kraków.

Projekt Polarniczki

Historia polskiego polarnictwa to historia mężczyzn. Pierwsze kobiece nazwiska w składach letnich wypraw naukowych pojawiają się w latach 60. i 70., kilkadziesiąt lat po tym, kiedy pod koniec XIX wieku pierwsi polscy badacze, Henryk Arctowski i Antoni Bolesław Dobrowolski, dotarli do Antarktyki na statku Belgica jako uczestnicy Belgijskiej Wyprawy Antarktycznej.

Dagmara Bożek po podwójnym zimowaniu, najpierw na Spitsbergenie w stacji Hornsund, a następnie w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego, na dobre związała się z tematyką polarną. Skutkiem tego jest Jej projekt Polarniczki, a jako efekt - także książka pod tym samym tytułem (premiera 3.11), dotycząca kobiet - Polek, które uczestniczyły w wyprawach do placówek badawczych należących do Polski w regionach podbiegunowych (Arktyka, Antarktyka). Naszym gościem w programie Między Biegunami była autorka książki Dagmara Bożek

Samotna wyprawa rowerowa po rekord wysokości

Nazwisko Marcina Korzonka fani wypraw rowerowych znają bardzo dobrze. Od ponad 25 lat przemierza świat na rowerze dzieląc się swoimi doświadczeniami z kolejnych wypraw i odwiedzanych krajów, a także wyzwań, które sobie stawia. Za jedno z nich - próbę wjechania na rowerze na wysokość 6000 m npm. na wulkanie Ojos del Salado na pograniczu Chile i Argentyny, został niedawno wyróżniony podczas festiwalu Kolosy w Gdyni. Do sprzedaży trafiła także książka Jego autorstwa pt. GlobRower - poradnik podróżnika rowerowego, o której także porozmawialiśmy w programie Między Biegunami. Zapraszamy Bartek Piziak i Kuba Niziński.

Bliskie i dalekie podróże kulinarne

To będzie wyjątkowo smaczne spotkanie w Między Biegunami. Naszymi gośćmi w najbliższym programie będą twórcy podcastu Radio Kulinarne.Maja Dutkiewicz i Bartosz Wilczyński opowiadają o tych bliskich i dalekich podróżach kulinarnych. Posmakujemy również Gruzji. Między Biegunami w Radiu Kraków w sobotę o 15:05.

Na rowerach do krainy Sheriffa

Nazwa Naddniestrze brzmi dla nas dość swojsko, ale jak przyjrzymy się bliżej temu miejscu, okazuje się, że trafiamy na niezwykle ciekawy "kawałek" Europy, bo należący administracyjnie do Mołdawii, ale mający bliższe związki z Rosją... Właśnie do Naddniestrza postanowili udać się na rowerach kolejni Goście programu Między Biegunami - Krzysztof Dąbrowa oraz Michał Daniel.Jaki był efekt ich wyjazdu i co najbardziej zapadło w ich pamięci dowiecie się słuchając Między Biegunami.  Zapraszamy Kuba Niziński i Bartek Piziak.

Peru - costa, sierra y selva

"Costa", "sierra" i "selva" czyli z języka hiszpańskiego: wybrzeże, góry i lasy deszczowe, to trzy słowa najlepiej charakteryzujące Peru - jeden z najciekawszych i najbardziej zróżnicowanych krajów Ameryki Południowej. To także tytuł książki podróżniczej Elżbiety Wichrowskiej-Janikowskiej, na której kartach autorka zawarła swoje wspomnienia z podróży przez ten kraj przez Andy, Amazonię do dna Kanionu Colca. O Peru, ale także o podróżach gdy wszystko mamy już w życiu "poukładane", rozmawialiśmy w programie Między Biegunami. Zapraszamy - Kuba Niziński i Bartek Piziak.