Radio Kraków

Między Biegunami


RSS Spotify Google Podcast

Inspirujące opowieści z miejsc dalekich i bliskich oraz rozmowy z zaproszonymi gośćmi, dla których podróżowanie stało się sposobem na życie. Gościmy zarówno himalaistów, żeglarzy czy fotografów, jak i spontanicznych obieżyświatów podróżujących często za przysłowiowy "jeden uśmiech", nie zapominając o pasjonatach naszego regionu. Nie boimy się tematów trudnych, zaglądamy do krajów ogarniętych konfliktami, rządzonymi przez dyktatorów i takich, gdzie turysta dociera jeszcze rzadko.

Podcasty

Broad Peak i K2 na własną rękę

Marzenia się spełnia - można by podsumować naszą radiową podróż z Kamilem Kozłowskim i Radosławem Woźniakiem, czyli założycielami społeczności Skawina Się Wspina. Obaj od najmłodszych lat zarażeni pasją do górskich wędrówek przez rodziców jeździli w Beskidy, potem Tatry i Alpy. W końcu przyszedł czas na szczyty Tienszanu i wyprawy w najwyższe pasma górskie świata - Himalaje i Karakorum.

W programie Między Biegunami przepytaliśmy naszych Gości o to, jak na własną rękę zorganizować wyprawę na Broad Peak oraz K2, które zostały przez Kamila i Radka oraz ekipę Beskid Expedition Team zdobyte bez tlenu i wsparcia tragarzy wysokogórskich.

A gdyby tak rzucić wszystko i... wyjechać w Bieszczady?!

W głowach wielu osób to pytanie pojawia się pewnie dość często, tylko co dalej - rzucamy wszystko i rzeczywiście szukamy swojego miejsca na Ziemi. A może najpierw szukamy, a potem rzucamy...? Problemu z tym wyborem nie miała Urszula Wałachowska, która urodziła się w Bieszczadach i, mimo że posmakowała życia w dużych miastach - studiując w Rzeszowie i w Krakowie - to jednak od początku wiedziała, że w Bieszczady wróci i tu chce żyć!

Ula jest przewodniczką beskidzką, prowadzi z mężem - Kubą - biuro podróży oraz Osadę Podróżnika. O tym, jak Bieszczady zmieniają się pod wpływem ruchu turystycznego, ale także napływu nowych mieszkańców, porozmawialiśmy z Ulą w programie Między Biegunami.

Pod wiatr. 60 tysięcy kilometrów przez Afrykę

60 tysięcy kilometrów, 46 krajów, 12 miesięcy. Dominika i Marcin Kozłowscy podróżują od ponad 10 lat nissanem patrolem, poszukując miejsc rzadko uczęszczanych. Biwakują pośród natury. Mówią, że droga sama w sobie jest ich celem.

O swojej afrykańskiej podróży i książce Pod wiatr. 60 tysięcy kilometrów przez Afrykę w programie Między Biegunami opowiadali Dominika i Marcin Kozłowscy, czyli GrupaWschodu.pl.

Benin, tam gdzie voodoo jest codziennością - Basia Kwiatek

W tym programie Między Biegunami zabierzemy Was do Afryki Zachodniej. O swojej pasji do tego kontynentu, codzienności mieszkańców pogranicza Beninu i Togo i działalności EDU Afryka opowie Barbara Kwiatek.

W Między Biegunami rozmawiać będziemy także o edukacji turystycznej. Naszym gościem będzie Rafał Szlachta. Zapraszamy Kuba Niziński i Bartosz Piziak.

Fotograf w podróży - praktyczne rady Piotra Trybalskiego

Motywacje naszych podróży zmieniły się na przestrzeni ostatnich kilku dekad dość znacząco. Współcześnie poza wypoczynkiem, ruszamy w drogę za swoim ulubionym zespołem czy drużyną sportową, wyjeżdżamy by nauczyć się tańca czy języka, a także w celach edukacyjnych albo żeby wędkować.

Specjalistyczną formą turystyki nazwać można także podróże w celach fotograficznych, gdy wyjazd planujemy do konkretnego kraju, często w konkretnym terminie i pod kątem wykonania zdjęć w charakterystycznych miejscach. O fotografowaniu w podróży w programie Między Biegunami rozmawialiśmy z Piotrem Trybalskim - autorem kilku książek o fotografii, a także m.in. biografii Andrzeja Zawady.

Meksyk i Gwatemala - podróż do świata Majów z Elżbietą Wichrowską-Janikowską

Po Nepalu i Peru, przyszedł czas na opisanie podróży przez Meksyk i Gwatemalę, z której Pani Elżbieta Wichrowska-Janikowska musiała dosłownie uciekać, gdy zaczęła się pandemia COVID-19 i kraje te zostały momentalnie zamknięte. Ale to nie przeszkodziło Pani Eli zaplanować kolejnej podróży do Meksyku, w listopadzie rusza ponownie do Ameryki Środkowej. Naszym gościem w programie Między Biegunami była Elżbieta Wichrowska-Janikowska.
Więcej o podróżach Pani Elżbiety i jej książkach:

Poznaj Grenlandię - Adam Jarniewski

Jak wygląda życie na największej wyspie świata w drugim co do wielkości (niespełna 6 tys. osób) jej mieście - Sisimiut, co skłoniło naszego bohatera do wyjazdu na Grenlandię oraz jak wyglądały jego pierwsze miesiące aklimatyzacji w tym miejscu - rozmawialiśmy z Adamem Jarniewskim - autorem książki "Nie mieszkam w igloo", który na Grenlandii mieszka już od ponad 16 lat.

Zauroczona Turcją - Iwona Marczak

Do Turcji można pojechać na all inlusive i nie wychodzić z hotelu lub też kupić bilety lotnicze, zorganizować wszystko na własną rękę i poczuć prawdziwe smaki tego kraju, stanowiącego bramę do kontynentu azjatyckiego.

Na taki konkretny wyjazd globtroterski zdecydowała się z przyjaciółmi Iwona Marczak.

Bikepacking sposobem na życie - Jasiek i Jacek Skulicz

W przypadku Jaśka i Jacka Skuliczów wszystko zaczęło się w erze BMX-ów. Miłość do rowerowego enduro u braci nadal przejawia się wyjazdami w różne europejskie pasma górskie, jednak Jasiek postanowił ruszyć w świat dodatkowo pakując sakwy i przygotowując rower do dłuższych dystansów.

Rozmawiamy o rowerowych podróżach przez Himalaje w Indiach, Andy w Peru i Ekwadorze i kolejnym wyjeździe w najwyższe góry świata. Zapraszają Kuba Niziński i Bartek Piziak.

Śladami Tomasza Baty przez kraj zlinski - Czechy

Niespełna 3 godziny jazdy samochodem dzielą Kraków od położonego w południowo-wschodnich Morawach miasta Zlin - stolicy regionu i miejsca, w którym swoją rewolucję obuwniczą rozpoczął w 1894 roku Tomasz Bata, którego zakłady w kolejnych dekadach XX w. powstały także m.in. w małopolskim Chełmku, Radomiu czy Krapkowicach.

Aktualnie w Zlinie warto zatrzymać się choćby na jeden dzień, by poznać bliżej funkcjonalistyczną architekturę, która jest wyjątkowa nie tylko w skali kraju, ale i całego świata. Poza tym kraj zlinski oferuje odwiedzającym wiele miejsc godnych odwiedzenia, o których rozmawialiśmy z pochodzącą z tego regionu Ivetą Pernicką - tłumaczką języka polskiego.

Velo Małopolska - Jarek Tarański

Jednodniowy wypad, weekendowa wycieczka czy może wakacje na siodełku z sakwami z boku roweru? Z roku na rok sieć szlaków rowerowych i infrastruktury do obsługi turystów "na dwóch kółkach" w Małopolsce wzbogaca się o kolejne kilometry i obiekty.

Jak mówi nasz Gość - Jarek Tarański - "aktualnie nie mamy się czego wstydzić w porównaniu do Czech czy Austrii". Oczywiście są miejsca, gdzie brakuje jeszcze np. łączników tras, itp. ale te wakacje warto zaplanować w Małopolsce, na rowerze.

Przygoda życia na Islandii - Robert Konopka

Życie pisze nam różne scenariusze, szczególnie gdy na swojej ścieżce spotkamy podróżników, potrafiących "zachęcić" do ruszenia w świat i przemodelowania swojego dotychczasowego życia. Tak stało się w przypadku Roberta Konopki, który z Lubaczowa, przez Rzeszów (studia), Kraków (studia, praca) wylądował przed pięcioma laty na lotnisku w Keflaviku i dziś mieszkając w stolicy Islandii - Reykjaviku - pracuje jako przewodnik turystyczny na jednym z największych lodowców Europy - Vatnajokull.

Czechy nie tylko na weekend - kraj ołomuniecki

Często miejsca położone blisko naszego miejsca zamieszkania, są przez nas niedoceniane lub odwiedzane bardzo rzadko. W programie Między Biegunami tym razem wybraliśmy się do kraju ołomunieckiego, położonego nieopodal polskiej granicy, by sprawdzić, jakie atrakcje czekają na turystów we wschodniej części Republiki Czeskiej.

Będziemy podróżować od przygranicznego pasma Jesioników, aż po centralne Morawy i próbować lokalnych specjałów. Tym razem naszym lokalnym ekspertem była Pani Irena Janakova z centrali ruchu turystycznego w Ołomuńcu.

Poboczem Ameryk na piechotę z Olą Synowiec i Arkiem Winiatorskim

„Pobocze drogi jest lustrem, w którym odbijają się przemierzane przeze mnie kraje” – pisze Arkadiusz Winiatorski, który po przejechaniu autostopem Ameryki Południowej z południa na północ, wyruszył w dalszą, pieszą już podróż z Panamy do Kanady. Po przejściu Kostaryki, Nikaragui, Hondurasu, Salwadoru i Gwatemali w Meksyku poznał Olę Synowiec. Zakochani w sobie, przez Meksyk i Stany Zjednoczone poszli już razem. On pokonuje prawie 12 tys. kilometrów, Ona – ponad 7 tys. Wspomnienie tej podróży zapisali na kartach książki pt. "Na poboczu Ameryk".

Półwysep Indochiński - Piotr Wnuk

W programie Między Biegunami wracamy do Azji, a naszym przewodnikiem przez tzw. Indochiny Francuskie, czyli dawną kolonię francuską na Półwyspie Indochińskim, które obecnie stanowią trzy niepodległe państwa: Laos, Kambodża i Wietnam, jest Piotr Wnuk.

Samotna podróż rowerem przez obie Ameryki - Maria Garus

W jednym z wywiadów opowiadała: "Żeby wyruszyć na tę wyprawę musiałam rzucić świetną pracę na uczelni wyższej, sprzedać wszystko co miałam i pokonać wiele lęków oraz barier w sobie samej. Nigdy wcześniej nie podróżowałam solo, na rowerze, w lasach i po pustyniach. Nigdy wcześniej nie wyjechałam poza Europę. Nie umiałam kupić sobie sama biletu i załatwić wizy do USA. Pomogli mi w tym przyjaciele".

Naszym gościem w programie Między Biegunami byłą Maria Garus, która w 2020 za samotną podróż rowerem przez obie Ameryki otrzymała Kolosa.W tym programie sporo także mówiliśmy na temat Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50°N.

Folk Around - Marta i Maciek Tront

W sumie przejechali ponad 53 tysiące kilometrów. Marta i Maciek są tancerzami ludowymi i lubią się kręcić nie tylko na scenie, ale i po świecie. Z połączenia tych dwóch pasji powstał autorski projekt FolkAround - folkowa podróż dookoła świata.

Tuż przed pandemią spakowali najpotrzebniejsze rzeczy oraz 5 kompletów strojów ludowych i polecieli spotkać się z miłośnikami polskiej kultury po drugiej stronie Ziemi.

Podczas podróży dookoła świata, oprócz zwiedzania najpiękniejszych zakątków naszej planety, prowadzili warsztaty dla polskich zespołów folklorystycznych, koncertowali w polskich domach dla seniorów i hospicjach, uczestniczyli w australijskiej Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

Nowy Jork. Opowieści o mieście - Magdalena Żelazowska

Nowy Jork - miasto, które z jednej strony fascynuje, z drugiej przeraża. To miasto przyciągające od początku swojego istnienia ludzi odważnych, zdeterminowanych i nietuzinkowych, którzy stworzyli miejsce absolutnie wyjątkowe, od wieków poruszające masową wyobraźnię. Do grona jego mieszkańców ponad trzy lata temu dołączyła pisarka i dziennikarka - Magdalena Żelazowska, przed którą otworzyły się możliwości rozpoczęcia nowego etapu w karierze zawodowej właśnie w mieście określanym mianem Wielkiego Jabłka.

Przed kilkoma tygodniami miała miejsce premiera najnowszej książki Magdy pt. "Nowy Jork.

Nie taki znowu Czad! - Piotr Sliwiński

Czasem nasze życie układa się tak, że wcześniej tego nie planując, wyruszamy w podróż "przez życie", która trwa i zmieniają się tylko miejsca, w których mieszkamy i pracujemy, bo to właśnie praca jest tym czynnikiem zmiany.

Tak stało się w przypadku Piotra Śliwińskiego, który po studiach na krakowskim AGH, aktualnie pracuje w Czadzie - państwie w środkowej Afryce, a wcześniej miał okazję doświadczyć już życia m.in. w Pakistanie, Ukrainie, Ugandzie, Kenii czy Libii.

Kobiety świata w Krakowie - Barbara Radwańska

6 niezwykłych kobiet, 6 różnych kultur, 6 punktów widzenia. Jak się ma nasz kod kulturowy wyniesiony z domu, szkoły, kościoła – nasze schematy myślowe – w zderzeniu z innością?

W programie Między Biegunami porozmawiamy z Barbarą Radwańską - II reżyser filmu "Jestem kobietą - co to znaczy?" - opowiadającym historię kobiet z Finlandii, Maroka, Syrii, Wietnamu, Meksyku i społeczności żydowskiej, które związały swoje życie z Krakowem.