Radio Kraków

Literacka Kavka dla niedorosłych


RSS Spotify

Literatura przeznaczona dla najmłodszych czytelników to zbiór prawdziwych perełek – zarówno w warstwie tekstowej, jak i ilustracyjnej. Warto otwierać się na nieoczywiste: obrazy, teksty i historie. A najważniejsze? Traktować dzieci poważnie.

Wierzę, że literatura dziecięca jest odważna, otwierająca, różnorodna i mądra. Jestem pewna, że może kształtować takich czytelników i czytelniczki.

Czasem warto zboczyć z kursu, wyjść poza margines mainstreamu i kanonu, ale przede wszystkim uczyć się i bawić… mądrze i pięknie.

Podcasty

Ichna. Wisława. Noblistka.

Wisława Szymborska - poetka, laureatka najważniejszej z literackich nagród, Literackiej Nagrody Nobla - w tym roku obchodziłaby swoje 100 urodziny, a my świętujemy Rok Szymborskiej. Wśród publikacji dla dojrzałych czytelników pojawiła się prawdziwa perełka przeznaczona dla niedorosłych: "Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci". Z Michałem Rusinkiem - autorem tekstu, prezesem Fundacji Wisławy Szymborskiej - o biograficznych wątkach wybranych do książki, wierszach poetki oraz niebywałych ilustracjach Joanny Rusinek rozmawia Georgina Gryboś.

Szkoła szpiegów oczami tłumacza - Jarka Westermarka

Jarek Westermark - prawnik, pisarz i tłumacz bestsellerowej serii dla młodych czytelników autorstwa Stuarta Gibbsa „Szkoła szpiegów” - opowie o pracy nad przekładem, wyzwaniach , które napotkał na swojej drodze i kłopotach z PAJĄKIEM… Broń w literaturze dla dzieci, humor, silne postacie kobiece, siła przyjaźni i niepokorni dorośli. Posłuchajcie, zwłaszcza, jeśli nie wiecie czym jest PAJĄK.

Bałtyk

W audycji Literacka Kavka dla niedorosłych wybieramy się nad morze - nad Bałtyk. Georgina Gryboś rozmawia z Janem Wilkanowskim - nauczycielem, przeowdnikiem, aktywistą i autorem książki "Bałtyk. Przewodnik dla dużych i małych". Sprawdzamy czy mieszkając w Krakowie możemy dbać o oddalony od nas o setki kilometrów Bałtyk, dowiadujemy się, że nasze morze jest najmłodszym, najmniej słonym i najpłytszym morzem ze wszystkich, które są na Ziemi, ale też przyglądamy się florze i faunie, łodziom rybackim i kulturze kaszubskiej. Zapraszamy do słuchania.

Kurzol. Gdzie się podział sen?

Dziś w audycji Literacka Kavka dla niedorosłych zabieramy Was do wnętrza organizmu. Wśród serotoniny, somatotropiny, kortyzolu - poczujecie się jak w domu! O "Kurzolu. Gdzie się podział sen?" - rozrywkowo-przygodowo-edukacyjnej (uf!) książce dla dzieci opowie autor - Boguś Janiszewski. O formę, humor i trudne wyrazy będzie pytać Georgina Gryboś. A w ramach niespodzianki, za którą dziękujemy Wydawnictwu Agora dla dzieci - po rozmowie słuchamy fragmentu audiobooka "Kurzola".

Smocza opowieść Barbary Sadurskiej

Barbara Sadurska opowie o swojej najnowszej książce pt. "Srebrny smok" (premiera 17.05!). Tym razem autorka zaprasza do czytania młodych czytelników. W audycji rozmawiamy o smoczych i literackich tropach, o odchodzeniu od swoich mistrzów i ludzkiej historii, pamięci i starszych, których czasem warto posłuchać. Dzięki uprzejmości gościni posłuchamy też fragmentu audiobooka "Srebrnego smoka", który czyta sama autorka! Zaprasza Georgina Gryboś.

"Butelka taty"

Artur Gębka (tekst) i Agata Dudek (ilustracje) stworzyli książkę o uzależnieniu, trudzie wydostania się na powierzchnię, ale nade wszystko - tęsknocie bliskich chorego człowieka za normalnością. Wśród bohaterów książki jest również chłopiec - dziecko, które obserwuje, boi się, nie rozumie wszystkiego, co dzieje się wokół. Nierzadko jest cichym świadkiem rozpadu rodziny i upadku najbliższych. Dla kogo jest ta książka? Czy warto mówić o tym, co chowa się w czterech ścianach? Czy w XXI wieku choroba to wciąż powód do wstydu? Georgina Gryboś rozmawia z autorem książki - Arturem Gębką.

Regały Świetlika

Od niedawna na polskim rynku książki dziecięcej i młodzieżowej działa Wydawnictwo Świetlik, będące nowym dzieckiem Wydawnictwa Kobiecego. Razem z Anną Mujtą przyglądamy się modom wśród książek dla niedorosłych oraz propozycjom Świetlika. Która z grup wiekowych jest najbardziej wymagająca? Czy książki wciąż potrafią edukować w niewymuszony sposób? Na jakie tytuły warto zwrócić uwagę i czy dzieciaki potrzebują magii? Pyta Georgina Gryboś.

Idea - jak myśl ewoluuje i przeradza się w działanie

Anna Paszkiewicz - autorka ponad 70 książek - ponownie łączy siły z fantastyczną ilustratorką Katarzyną Walentynowicz. Nakładem Wydawnictwa Widnokrąg pojawiła się książka "Idea" - bogato ilustrowana historia w formacie leporello, która pokazuje, że bycie blisko: w grupie, z drugim człowiekiem, jest nie do przecenienia, nawet w dzisiejszym - zdominowanym przez wirtualny - świecie. Na rozmowę z autorką zaprasza Georgina Gryboś.

Grzegorz Kasdepke o doktorze Popotamie

Na czwartej stronie książki Léopolda Chauveau czytamy: "Powszechne nadużywanie słowa ARCYDZIEŁO mści się w takich właśnie przypadkach - gdy znajdujemy książkę, która naprawdę na nie zasługuje". Autorem tego zdania jest gość audycji Literacka Kavka dla niedorosłych - Grzegorz Kasdepke, który przybliża zarówno, niesłusznie zapomnianą, postać francuskiego autora, ale też opowiada o "Cudownych kuracjach doktora Popotama" ze swadą i nieskrywaną fascynacją. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o niezwykłej książce dla dzieci i... dorosłych. Rozmawia Georgina Gryboś.

Kim jest "Dziwo"?

Kim jest "Dziwo"? Dowiecie się, słuchając rozmowy z redaktorką Wydawnictwa Znak Dorotą Gruszką, która opowie o tytule stworzonym przez, doskonale znaną polskim czytelniczkom i czytelnikom, Zadie Smith, jej męża Nicka Lairda oraz ilustratorkę Magentę Fox. Do tria dołączył - w polskiej wersji - Wojciech Mann, który brawurowo przełożył tekst historii. Jest też deser! Czy słyszeliście już o świecie Zorzy i jedenastoletnim Arim, który wyrusza w daleką i pełną niebezpieczeństw podróż? Jeśli nie, to dziś posłuchacie fragmentu książki "Silla" Karoliny Lewestam. w wykonaniu Macieja Kowalika (dzięki uprzejmości Wydawnictwa agora dla dzieci). Kto wie, może będziecie chcieli od razu poznać tę niezwykłą opowieść? Zaprasza Georgina Gryboś.

Magiczne światy Anety Jadowskiej - dla niedorosłych

Gościnią audycji będzie Aneta Jadowska - autorka uwielbianych przez czytelników powieści fantasy. Jeszcze przed wakacjami młodsi czytelnicy znów zaczytają się w przygodach Franka i Finki, dlatego Georgina Gryboś zapyta autorkę o pomysły, zabawę, przygodę i magię w "Cyrku martwych makabresek" i "Szczwanych sztuczkach". Czy Aneta Jadowska mogłaby obchodzić Halloween przez cały rok?

Kałużysko

Choć na rynku pojawia się sporo książek poruszających temat depresji u dzieci, to nie wszystkie są skierowane właśnie do najmłodszych czytelniczek i czytelników. Nie wszystkie też mówią ich językiem. Dlatego tak ważne jest, aby mówić o tytułach takich jak "Kałużysko". Debiutancka historia "Emila, który się rozlał" stworzona przez Annę Augustyniak (tekst) i Katarzynę Augustyniak (ilustracje) to doskonale napisany tekst oswajający ten niezwykle trudny temat, jakim jest depresja dziecka, ale też - co ważne - pełna ciepła opowieść o beztrosce lata i sile rodziny. Z twórczyniami rozmawia Georgina Gryboś.

Anne Goscinny o "Szczęściu Mikołajka"

Gościnią Georginy Gryboś jest Anne Goscinny - pisarka, ale również opiekunka spuścizny, którą pozostawił po sobie jej tato - René Goscinny - twórca Lucky Luke'a, Asterixa i Obelixa, ale - co istotne dla rozmowy - uwielbianego łobuziaka Mikołajka. Z Anne Goscinny rozmawiamy o emocjach towarzyszących autorce podczas premiery nowego filmu animowanego "Szczęście Mikołajka" (polska premiera już 3 marca!) oraz książki pod tym samym tytułem. Tematem tej odsłony przygód uwielbianego bohatera jest próba opowiedzenia o twórcach postaci. Warto przyjrzeć się sentymentalnej podróży, w której pierwsze skrzypce grają Jean-Jaques Sempé i René Goscinny. Rozmowę tłumaczył Sèbastien Meuwissen. Posłuchamy też fragmentu książki "Mikołajek ma kłopoty".

Kraina baśni

Baśnie... kto z nas ich nie kochał! Będąc dziećmi zaczytywaliśmy się w magicznych światach kreowanych w bajkach i baśniach, drżeliśmy z przerażenia sięgając po opowieści spisane przez Wilhelma i Jacoba Grimmów. A czy dzisiaj baśnie są nam potrzebne? O czym opowiadają? Czy wciąż podlegają zmianom? Czy powinniśmy je "ugrzeczniać"? A może zapomnieliśmy, że baśnie były tworzone dla dorosłych...? Gościnią audycji jest Karolina Grabarczyk - architektka, pisarka, autorka książek dla dzieci i dorosłych. Wraz z ilustratorką Niką Jaworowską-Duchlińską wydała picture book "Toro" i na wskroś współczesną baśń "Czarny Kapturek".

Z roślin, z dźwięków, z marzeń. Domy świata

Gościem Georginy Gryboś w audycji Literacka Kavka dla niedorosłych będzie prof. Waldemar Kuligowski - kierownik Zakładu Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu. Autor kilkunastu książek i ponad stu artykułów naukowych. Jego najnowsza publikacja to "Z roślin, z dźwięków, z marzeń. Domy świata". Tytuł przeznaczony dla młodzieży i dorosłych zabiera nas w podróż po świecie w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: czym jest dom, ale również - a może przede wszystkim - jak bardzo "domy świata" różnią się od siebie i co mówią o mieszkańcach. Czy możemy je oceniać? Czy któreś z nich sprawiają, że czujemy dyskomfort? Książka dostarcza wielu informacji, ale przede wszystkim otwiera na "inność" i różnorodność. Romowie, Dajakowie, Yanomami, Romowie, Travellersi, wirtualne domy w "The Sims" - przyjrzyjmy się im i ludziom je zamieszkującym.

Jedno oko na Maroko

"Jedno oko na Maroko", to niezwykła książka Tomasza Kwaśniewskiego (tekst) i Anny Bedyńskiej (zdjęcia), która powraca po ponad dekadzie w nowej odsłonie, dzięki opracowaniu graficznemu Anny Kaźmierak. Kim są bohaterowie książki, czyli "osoby, które się wyróżniają"? W audycji Literacka Kavka dla niedorosłych rozmawiamy z Tomaszem Kwaśniewskim i Anną Bedyńską o pracy nad książką, inności, zadawaniu pytań i o potrzebie kontaktu z drugim człowiekiem. Zastanawiamy się również czego ta książka uczy dorosłych oraz czy warto zadawać pytania, na które jako dzieci - nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Baba od polskiego o czytaniu

Aneta Korycińska - z wykształcenia polonistka, redaktorka, oligofrenopedagożka, nauczycielka i założycielka strony @"Baba od polskiego", która już od ośmiu lat przyciąga uwagę ponad miliona użytkowników. Pokazuje, że współczesna szkoła nie musi być nudna, a z każdej lektury można zrobić mem, bo podstawą nauki jest zabawa. W Radiu Kraków Kultura opowiada o... lekturach. Czy lektury szkolne pozostają zmorą dla uczennic i uczniów, bo trzeba je przeczytać czy ze względu na kiepski ich wybór? Czy dzieci czytają i czy w bibliotekach szkolnych zdarzają się kolejki po książki? Tak, ale nie te z listy lektur. Zaprasza Georgina Gryboś.

Niewyobrażalne lato

Klub Kultury Wola oraz Wydawnictwo Pactwa stają się pomostem do, być może, literackiej kariery dla dzieci. Wszystko zaczęło się od nieśmiałego pomysłu Anny Poznańskiej. Anna Pactwa entuzjastycznie zareagowała na pewną propozycję i ruszyła konkursowa machina, która wyłoniła 6 twórców i twórczyń. Ich opowiadania zostały wydane w jak najbardziej prawdziwej i pięknej książce zilustrowanej przez Julię Basistę pt. "Niewyobrażalne lato". Proszę się nie martwić o kolejne pokolenia - czytają, ale i piszą - po prostu świetnie. Zapraszamy wraz z Georginą Gryboś-Szczepanik do wysłuchania rozmowy z Anną Poznańską i Anną Pactwą.

Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY

Ewa Gruda - przewodnicząca jury literackiego w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY o tegorocznych nominacjach literackich i zwycięzcach w tej kategorii. Gościni znakomicie opowiada o idei nagrody oraz wymaganiach, jakie przed twórczyniami i twórcami stawia gremium oceniające. Czym zatem charakteryzują się nominowane książki? Co dzieci w nich znajdą? Dlaczego akurat te tytuły zasłużyły na wyróżnienie? Zapraszamy do słuchania.

Bajkochłonka w Radiu Kraków Kultura

Wiemy, że najtrudniej jest wybrać odpowiednią na prezent książkę. Wiemy, że trudno się odnaleźć w liczbie tytułów na rynku literatury dziecięcej i młodzieżowej... Nadchodzimy z pomocą. Prosimy o przygotowanie długopisów! O swoich fascynacjach książkowych, wartościowych i pięknych wydawnictwach opowie Julita Pasikowska-Klica - recenzentka, wydawczyni i autorka książek dla dzieci, a swoje trzy grosze dorzuci prowadząca.

"Bookface. Księga twarzy pisarzy" - bądź świadomym i wymagającym odbiorcą

Tomasz Broda - karykaturzysta, wykładowca, ilustrator - a to i tak mało! W Radiu Kraków Kultura opowiada nie tylko o książce "Bookface. Księga twarzy pisarzy" (Wydawnictwo Format), ale też o wychowaniu do bycia świadomym i wymagającym odbiorcą, o sztuce i niesamowicie uzdolnionych studentkach, które wyznaczają kierunki współczesnej ilustracji. Zapraszamy do wkroczenia w świat nieoczywistego podejścia do wielkich nazwisk w historii literatury!

Wilki, czy na pewno coś o nich wiesz?

Michał Figura - współtwórca książki "Wilki. Historia prawdziwa" (wydawnictwo Dwie Siostry), przyrodnik, strażak i członek Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" opowiada w Radiu Kraków Kultura o oddaniu pracy i obala mity, które od lat krążą o wilkach i mimo upływu lat i dostępu do informacji: mają się świetnie. Czy możliwe jest życie ludzi i wilków blisko siebie? Czy wilki atakują ludzi? Dlaczego nie mówimy już "wataha" a "grupa rodzinna"? Koniecznie posłuchajcie tej rozmowy!

Czy dzieci chętnie sięgają jeszcze po klasykę literatury dziecięcej?

Klasyka literatury dziecięcej jest dla wielu z nas nienaruszalna. Przywiązujemy się do tłumaczenia, okładek, strony wizualnej i każde odejście od naszego dziecięcego wspomnienia zdaje się być atakiem na nas samych. Magdalena Kilian-Antoine i Martyna Dziadek - na co dzień związane z krakowskim Wydawnictwem Znak Emotikon - opowiadają o próbach dotarcia do nowych czytelników, pokazując im świat naszych ukochanych bohaterek i bohaterów nieco inaczej... a jak? Posłuchajcie audycji - wtedy wszystko stanie się jasne! PS Czy lubicie marmoladę? Bo pewien miś z mrocznych zakątków Peru ją uwielbia...

Różnouszny, niebieski przyjaciel... PINK

Z Urszulą Młodnicką - psycholożką oraz autorką bestsellerowych książek dla dzieci (i dorosłych trochę też!) o Pinku - rozmawiamy o wyzwaniach, które stawiane są przed współczesnymi rodzicami i dziećmi. Czy potrafimy wyciągnąć wnioski z zachowań naszych rodziców i wprowadzić zmiany w nieustannej sztafecie pokoleń? Czy obecnym rodzicom jest trudniej czy łatwiej? Czy na pewno potrafimy rozmawiać z dziećmi? Na te i inne pytania szukamy odpowiedzi z naszą gościnią. Czuwa nad nami i podpowiada niebieski bohater jej książek (zilustrowanych przez Agnieszkę Waligórę).

Pokręcone życie dżdżownicy

W audycji Literacka Kavka dla niedorosłych rozmawiamy z Joanną Walczak - wydawczynią oraz Justyną Kukian - tłumaczką, które sprowadziły na polski rynek książkę Noemi Voli "Pokręcone życie dżdżownicy". Gościnie opowiadają o długiej i wyboistej drodze do wydania tej niezwykłej książki dla niedorosłych oraz podpowiadają, jakie interpretacyjne zawijasy czekają na czytelniczki i czytelników tytułu. Czy niepozorna książka z przyrodniczymi ciekawostkami może przerodzić się w filozoficzną opowieść o poszukiwaniu siebie, dorastaniu i wyzwaniach dorosłości? Może! Udowadniają też jak wiele czeka nas zabawy podczas czytania - niezależnie od wieku.

"Co robią uczucia?" i "Co lubią uczucia? Rozmawiamy z Tiną Oziewicz

Gościnią audycji Literacka Kavka dla niedorosłych jest Tina Oziewicz - pisarka, autorka znakomitych "Co robią uczucia?" i "Co lubią uczucia?", które zilustrowała Aleksandra Zając. Czy można zakochać się w pękatych i włochatych szarych stworkach? Czy do opowiedzenia o emocji wystarczy jedno zdanie i ilustracja? Czy można stworzyć przepis na bestseller? Zapraszamy do słuchania rozmowy o emocjach własnych... i tych zamkniętych w książce.

„Biuro śledcze Trop Sekret” i Joanna Jagiełło

Joanna Jagiełło to gościni w audycji Literacka Kavka dla niedorosłych. To wielokrotnie nagradzana i ceniona autorka literatury dla niedorosłych. Porozmawiamy o nowej serii dla młodych czytelników „Biuro śledcze Trop Sekret” (Wydawnictwo Słowne Młode)! Czy książka, która uczy odstrasza? Czy najciekawsze może dziać się blisko nas? Kto wygrywa pojedynek w byciu najlepszym detektywem?

O tęsknotach, smutkach i pożegnaniach

Śmierć, depresja, smutek, pożegnanie… czy można o nich rozmawiać z dziećmi? Dr Ewa Zawisza-Wilk - naukowczyni, terapeutka, ale również autorka znakomitych książek „Plasterki na tęsknotę” i „Szalik ciotki Melancholii” (Wydawnictwo Studio Koloru) odpowiada na to i inne pytania w audycji Literacka Kavka dla niedorosłych. Zapraszamy do świata przepięknych i mądrych książek, które mogą nam - dorosłym - pomóc rozmawiać o tematach niełatwych. W każdej opowieści jest jednak moc światła, ciepła i nadziei.

Bajka o Lęku... i lęku

Wszyscy się boimy. Dorośli, dzieci i młodzież. Nie lubimy tego uczucia, często nie potrafimy sobie z nim radzić, brakuje nam słów, aby go opisać. Agnieszka Jucewicz napisała ksiązkę dla niedorosłych (Bajka o lęku, il. Marianna Sztyma, Wydawnictwo Agora dla dzieci), która daje początek dla rozmowy o tym nielubianym uczuciu. Czy lęk jest nam potrzebny? Czy warto o nim mówić? Czy tylko rodzice mogą pomóc dziecku? Warto posłuchać rozmowy z autorką, aby nieco inaczej spojrzeć na to, co dzieje się w środku...

Porozmawiajmy o emocjach

Natalia Grosiak i Olga Stokłosa opowiadają o zbiorze opowiadać "Pożegnanie z Wesołą". Ta pierwsza książka przeznaczona dla niedorosłych czytelniczek i czytelników wydana pod szyldem Wydawnictwa Fame Art jest wyjątkowa na wielu poziomach: niezwykłe autorki, które na co dzień znamy ze świata muzyki, ilustracje, które narysowały dzieci i przeróżne światy, w których niedorośli mogą się przejrzeć i znaleźć siebie. W piękną podróż po emocjach zapraszamy dziś o 13.00 do Radia Kraków Kultura.

Między światem a zaświatem

Katarzyna Jackowska-Enemuo - autorka tekstu oraz Nika Jaworowska-Duchlińska - ilustratorka - opowiadają w Radiu Kraków Kultura o nowej książce "Między światem a zaświatem" (Wydawnictwo Albus). Etnologiczne i etnograficzne poszukiwania autorki tekstu zmaterializowały się w książce, która prowadzi młode czytelniczki i czytelników w niezwykły świat ludzkiego pragnienia, aby świat, który znamy nie był tym jedynym. Teksty oswajają lęki i odpowiadają na potrzeby - ludzkie i takie same od zarania dziejów. Choć autorka sięga w przeszłość przemyca uniwersalne prawdy - ważne w XXI wieku. O mocy obrazu, tworzeniu wspólnie książki, sile przekazu baśni i podań - twórczynie mówią Georginie Gryboś-Szczepanik.

Wierzę w zmianę

Justyna Suchecka - specjalistka w temacie edukacji, uznana i nagradzana dziennikarka, autorka książek "Young Power" (Znak Emotikon) i "Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze" (Wydawnictwo W.A.B) w rozmowie z Georginą Gryboś-Szczepanik opowiada o tym dlaczego wciąż "chodzi do szkoły" i jaki ma sposób na wspólny język z młodymi dorosłymi. Czy książka o problemach zdrowia psychicznego jest tylko dla tych, którzy się z nimi zmagają? Czy książka może być zestawem pierwszej pomocy, apteczką? I czy nasz język wciąż stygmatyzuje?

Bal u lamorożca, czyli lek na zło

Choć pragniemy uchronić nasze dzieci przed złem, smutkiem czy stratą, to równocześnie wiemy, że najpewniej pojawią się w ich życiu. Wojna w Ukrainie, opuszczanie swoich domów przez wschodnich sąsiadów, ale też schronienie, które znaleźli w wielu polskich domach, to sytuacja piękna, ale i trudna. Gościnie audycji - Agata Romaniuk, autorka zbioru opowiadań "Bal u lamorożca" (Wydawnictwo Zygzaki) oraz tłumaczka Olga Makarova - przekonują, że warto przygotować dziecko na trudniejsze momenty lub wyciągnąć do nich wspierającą dłoń. Taką nauczycielką poszukiwania małych szczęść jest wspomniana książka. Rozmawia Georgina Gryboś-Szczepanik

Nie daj się zjeść!

Świat zwierząt jest jak niekończąca się opowieść o cudach, niebywałych sposobach na przeżycie oraz wyżynach artyzmu, kiedy zastanowić się nad sztuką kamuflażu. Agnieszka Graclik, która zdobyła rzesze fanów prowadząc fanpage "pani z pszyry", w Radiu Kraków Kultura opowiada o swojej książce "Dziki przewodnik przetrwania" (Wydawnictwo Wilga). Przekonuje, że dzieci można zarazić miłością do przyrody, wspomina hodowlę krabów (!) i zaraża pasją do bezkręgowców (?!). Rozmawia Georgina Gryboś-Szczepanik.

Szalone, kolorowe i piękne - takie mogą być zeszyty waszych dzieci

Agnieszka Jachymek przeniosła wieloletnią pracę ze swoimi uczniami do książki i odkrywa przez dziećmi zupełnie nowy sposób prowadzenia zeszytu i notowania. W audycji Literacka Kavka dla niedorosłych autorka przekonuje, że rysowanie i nieszablonowe podejście do notatek może przynieść zaskakujące rezultaty: więcej zapamiętanych informacji, szybkie odnajdywanie brakujących danych czy umiejętność zapisywania najistotniejszych tematów. Mazaki w dłoń! Zapraszamy na przygodę z książką "Sketchnoting. Kompletnie inny sposób notowania. (Wydawnictwo Znak Emotikon). Rozmawia Georgina Gryboś-Szczepanik.

"Bolek i Lolek w poszukiwaniu polskich skarbów"

Okazuje się, że dwóch urwisów: Bolek i Lolek - z taką samą energią jak w 1963 roku, kiedy debiutowali na ekranie - mogą bawić, śmieszyć i namawiać na przygody! Udowadnia to gościni audycji Literacka Kavka dla niedorosłych - Małgorzata Dziczkowska - autorka książki "Bolek i Lolek w poszukiwaniu polskich skarbów" (Wydawnictwo Znak Emotikon). Autorka opowiada o powrocie do dzieciństwa, jaskiniach i oczywiście namawia do zwiedzania Polski! Rozmawia Georgina Gryboś-Szczepanik

"Ucieczka" Marka Vadasa okiem tłumaczki

Gościnią audycji Literacka Kavka dla niedorosłych jest Weronika Gogola - laureatka Nagrody Conrada za powieść "Po trochu" (nominacje do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, Literackiej Nagrody Gryfia i Literackiej Nagrody Nike); tłumaczka z języka słowackiego, absolwentka ukrainoznawstwa. Georginie Gryboś-Szczepanik opowiada o burzliwych losach polskiego wydania "Ucieczki" oraz próbuje odczytać rozwój literacki Vadasa. Zastanawia się również nad siłą literatury oraz mówi o językowych pułapkach czyhających na tłumacza.

Aga Gaj o pracy nad ilustracjami do książki "Nikt nie widzi słoni"

Aga Gaj to kolejna gościni audycji Literacka Kavka dla niedorosłych. Opowiada o pracy nad ilustracjami do książki "Nikt nie widzi słoni" autorstwa Katarzyny Wierzbickiej (Wydawnictwo Pactwa), ale również zaprasza do swojego artystycznego świata - pełnego wrażliwości i uważności. Dzieli się również osobistym odbiorem książki dla niedorosłych - choć również dla dojrzałych czytelniczek i czytelników. Zaprasza Georgina Gryboś-Szczepanik

"Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce"

Gościnią audycji Literacka Kavka dla niedorosłych jest Łucja Malec-Kornajew - historyczka sztuki, detektywka i niestrudzona przewodniczka. Oczywiście jest również poszukiwaczką skarbów! Georginie Gryboś-Szczepanik opowiada o swojej książce "Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce", która w sierpniu ukaże się nakładem Wydawnictwa Znak Emotikon. Rozmawiamy o umiejętności wciągnięcia dzieci w fascynujący świat muzeów, zabytków czy malarstwa, tajemniczym pierścionku i kłopotach z Panem Twardowskim.

Co łączy zwierzęta z Lasu Kabackiego ze stoikami?

Krzysztof Łapiński – filozof, dziennikarz, wykładowca i autor bestsellerowych książek dla dzieci opowiada o przemycaniu filozofii do historii o „Świni Malwinie” i o ludzkich postawach, które odkrywamy czytając książkę o przygodach zwierzęcej gromady. Czy autor dowiedział się czegoś nowego o sobie w trakcie pracy nad książką o świni poszukującej swojego miejsca na ziemi? Jak pisać o trudnych tematach w książce przeznaczonej dla niedorosłych czytelników i czytelniczek? Rozmawia Georgina Gryboś-Szczepanik