Radio Kraków

Literacka Kavka dla niedorosłych


RSS Spotify

Literatura przeznaczona dla najmłodszych czytelników to zbiór prawdziwych perełek – zarówno w warstwie tekstowej, jak i ilustracyjnej. Warto otwierać się na nieoczywiste: obrazy, teksty i historie. A najważniejsze? Traktować dzieci poważnie.

Wierzę, że literatura dziecięca jest odważna, otwierająca, różnorodna i mądra. Jestem pewna, że może kształtować takich czytelników i czytelniczki.

Czasem warto zboczyć z kursu, wyjść poza margines mainstreamu i kanonu, ale przede wszystkim uczyć się i bawić… mądrze i pięknie.

Podcasty

Czy dzieci chętnie sięgają jeszcze po klasykę literatury dziecięcej?

Klasyka literatury dziecięcej jest dla wielu z nas nienaruszalna. Przywiązujemy się do tłumaczenia, okładek, strony wizualnej i każde odejście od naszego dziecięcego wspomnienia zdaje się być atakiem na nas samych. Magdalena Kilian-Antoine i Martyna Dziadek - na co dzień związane z krakowskim Wydawnictwem Znak Emotikon - opowiadają o próbach dotarcia do nowych czytelników, pokazując im świat naszych ukochanych bohaterek i bohaterów nieco inaczej... a jak? Posłuchajcie audycji - wtedy wszystko stanie się jasne! PS Czy lubicie marmoladę? Bo pewien miś z mrocznych zakątków Peru ją uwielbia...

Różnouszny, niebieski przyjaciel... PINK

Z Urszulą Młodnicką - psycholożką oraz autorką bestsellerowych książek dla dzieci (i dorosłych trochę też!) o Pinku - rozmawiamy o wyzwaniach, które stawiane są przed współczesnymi rodzicami i dziećmi. Czy potrafimy wyciągnąć wnioski z zachowań naszych rodziców i wprowadzić zmiany w nieustannej sztafecie pokoleń? Czy obecnym rodzicom jest trudniej czy łatwiej? Czy na pewno potrafimy rozmawiać z dziećmi? Na te i inne pytania szukamy odpowiedzi z naszą gościnią. Czuwa nad nami i podpowiada niebieski bohater jej książek (zilustrowanych przez Agnieszkę Waligórę).

Pokręcone życie dżdżownicy

W audycji Literacka Kavka dla niedorosłych rozmawiamy z Joanną Walczak - wydawczynią oraz Justyną Kukian - tłumaczką, które sprowadziły na polski rynek książkę Noemi Voli "Pokręcone życie dżdżownicy". Gościnie opowiadają o długiej i wyboistej drodze do wydania tej niezwykłej książki dla niedorosłych oraz podpowiadają, jakie interpretacyjne zawijasy czekają na czytelniczki i czytelników tytułu. Czy niepozorna książka z przyrodniczymi ciekawostkami może przerodzić się w filozoficzną opowieść o poszukiwaniu siebie, dorastaniu i wyzwaniach dorosłości? Może! Udowadniają też jak wiele czeka nas zabawy podczas czytania - niezależnie od wieku.

"Co robią uczucia?" i "Co lubią uczucia? Rozmawiamy z Tiną Oziewicz

Gościnią audycji Literacka Kavka dla niedorosłych jest Tina Oziewicz - pisarka, autorka znakomitych "Co robią uczucia?" i "Co lubią uczucia?", które zilustrowała Aleksandra Zając. Czy można zakochać się w pękatych i włochatych szarych stworkach? Czy do opowiedzenia o emocji wystarczy jedno zdanie i ilustracja? Czy można stworzyć przepis na bestseller? Zapraszamy do słuchania rozmowy o emocjach własnych... i tych zamkniętych w książce.

„Biuro śledcze Trop Sekret” i Joanna Jagiełło

Joanna Jagiełło to gościni w audycji Literacka Kavka dla niedorosłych. To wielokrotnie nagradzana i ceniona autorka literatury dla niedorosłych. Porozmawiamy o nowej serii dla młodych czytelników „Biuro śledcze Trop Sekret” (Wydawnictwo Słowne Młode)! Czy książka, która uczy odstrasza? Czy najciekawsze może dziać się blisko nas? Kto wygrywa pojedynek w byciu najlepszym detektywem?

O tęsknotach, smutkach i pożegnaniach

Śmierć, depresja, smutek, pożegnanie… czy można o nich rozmawiać z dziećmi? Dr Ewa Zawisza-Wilk - naukowczyni, terapeutka, ale również autorka znakomitych książek „Plasterki na tęsknotę” i „Szalik ciotki Melancholii” (Wydawnictwo Studio Koloru) odpowiada na to i inne pytania w audycji Literacka Kavka dla niedorosłych. Zapraszamy do świata przepięknych i mądrych książek, które mogą nam - dorosłym - pomóc rozmawiać o tematach niełatwych. W każdej opowieści jest jednak moc światła, ciepła i nadziei.

Bajka o Lęku... i lęku

Wszyscy się boimy. Dorośli, dzieci i młodzież. Nie lubimy tego uczucia, często nie potrafimy sobie z nim radzić, brakuje nam słów, aby go opisać. Agnieszka Jucewicz napisała ksiązkę dla niedorosłych (Bajka o lęku, il. Marianna Sztyma, Wydawnictwo Agora dla dzieci), która daje początek dla rozmowy o tym nielubianym uczuciu. Czy lęk jest nam potrzebny? Czy warto o nim mówić? Czy tylko rodzice mogą pomóc dziecku? Warto posłuchać rozmowy z autorką, aby nieco inaczej spojrzeć na to, co dzieje się w środku...

Porozmawiajmy o emocjach

Natalia Grosiak i Olga Stokłosa opowiadają o zbiorze opowiadać "Pożegnanie z Wesołą". Ta pierwsza książka przeznaczona dla niedorosłych czytelniczek i czytelników wydana pod szyldem Wydawnictwa Fame Art jest wyjątkowa na wielu poziomach: niezwykłe autorki, które na co dzień znamy ze świata muzyki, ilustracje, które narysowały dzieci i przeróżne światy, w których niedorośli mogą się przejrzeć i znaleźć siebie. W piękną podróż po emocjach zapraszamy dziś o 13.00 do Radia Kraków Kultura.

Między światem a zaświatem

Katarzyna Jackowska-Enemuo - autorka tekstu oraz Nika Jaworowska-Duchlińska - ilustratorka - opowiadają w Radiu Kraków Kultura o nowej książce "Między światem a zaświatem" (Wydawnictwo Albus). Etnologiczne i etnograficzne poszukiwania autorki tekstu zmaterializowały się w książce, która prowadzi młode czytelniczki i czytelników w niezwykły świat ludzkiego pragnienia, aby świat, który znamy nie był tym jedynym. Teksty oswajają lęki i odpowiadają na potrzeby - ludzkie i takie same od zarania dziejów. Choć autorka sięga w przeszłość przemyca uniwersalne prawdy - ważne w XXI wieku. O mocy obrazu, tworzeniu wspólnie książki, sile przekazu baśni i podań - twórczynie mówią Georginie Gryboś-Szczepanik.

Wierzę w zmianę

Justyna Suchecka - specjalistka w temacie edukacji, uznana i nagradzana dziennikarka, autorka książek "Young Power" (Znak Emotikon) i "Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze" (Wydawnictwo W.A.B) w rozmowie z Georginą Gryboś-Szczepanik opowiada o tym dlaczego wciąż "chodzi do szkoły" i jaki ma sposób na wspólny język z młodymi dorosłymi. Czy książka o problemach zdrowia psychicznego jest tylko dla tych, którzy się z nimi zmagają? Czy książka może być zestawem pierwszej pomocy, apteczką? I czy nasz język wciąż stygmatyzuje?

Bal u lamorożca, czyli lek na zło

Choć pragniemy uchronić nasze dzieci przed złem, smutkiem czy stratą, to równocześnie wiemy, że najpewniej pojawią się w ich życiu. Wojna w Ukrainie, opuszczanie swoich domów przez wschodnich sąsiadów, ale też schronienie, które znaleźli w wielu polskich domach, to sytuacja piękna, ale i trudna. Gościnie audycji - Agata Romaniuk, autorka zbioru opowiadań "Bal u lamorożca" (Wydawnictwo Zygzaki) oraz tłumaczka Olga Makarova - przekonują, że warto przygotować dziecko na trudniejsze momenty lub wyciągnąć do nich wspierającą dłoń. Taką nauczycielką poszukiwania małych szczęść jest wspomniana książka. Rozmawia Georgina Gryboś-Szczepanik

Nie daj się zjeść!

Świat zwierząt jest jak niekończąca się opowieść o cudach, niebywałych sposobach na przeżycie oraz wyżynach artyzmu, kiedy zastanowić się nad sztuką kamuflażu. Agnieszka Graclik, która zdobyła rzesze fanów prowadząc fanpage "pani z pszyry", w Radiu Kraków Kultura opowiada o swojej książce "Dziki przewodnik przetrwania" (Wydawnictwo Wilga). Przekonuje, że dzieci można zarazić miłością do przyrody, wspomina hodowlę krabów (!) i zaraża pasją do bezkręgowców (?!). Rozmawia Georgina Gryboś-Szczepanik.

Szalone, kolorowe i piękne - takie mogą być zeszyty waszych dzieci

Agnieszka Jachymek przeniosła wieloletnią pracę ze swoimi uczniami do książki i odkrywa przez dziećmi zupełnie nowy sposób prowadzenia zeszytu i notowania. W audycji Literacka Kavka dla niedorosłych autorka przekonuje, że rysowanie i nieszablonowe podejście do notatek może przynieść zaskakujące rezultaty: więcej zapamiętanych informacji, szybkie odnajdywanie brakujących danych czy umiejętność zapisywania najistotniejszych tematów. Mazaki w dłoń! Zapraszamy na przygodę z książką "Sketchnoting. Kompletnie inny sposób notowania. (Wydawnictwo Znak Emotikon). Rozmawia Georgina Gryboś-Szczepanik.

"Bolek i Lolek w poszukiwaniu polskich skarbów"

Okazuje się, że dwóch urwisów: Bolek i Lolek - z taką samą energią jak w 1963 roku, kiedy debiutowali na ekranie - mogą bawić, śmieszyć i namawiać na przygody! Udowadnia to gościni audycji Literacka Kavka dla niedorosłych - Małgorzata Dziczkowska - autorka książki "Bolek i Lolek w poszukiwaniu polskich skarbów" (Wydawnictwo Znak Emotikon). Autorka opowiada o powrocie do dzieciństwa, jaskiniach i oczywiście namawia do zwiedzania Polski! Rozmawia Georgina Gryboś-Szczepanik

"Ucieczka" Marka Vadasa okiem tłumaczki

Gościnią audycji Literacka Kavka dla niedorosłych jest Weronika Gogola - laureatka Nagrody Conrada za powieść "Po trochu" (nominacje do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, Literackiej Nagrody Gryfia i Literackiej Nagrody Nike); tłumaczka z języka słowackiego, absolwentka ukrainoznawstwa. Georginie Gryboś-Szczepanik opowiada o burzliwych losach polskiego wydania "Ucieczki" oraz próbuje odczytać rozwój literacki Vadasa. Zastanawia się również nad siłą literatury oraz mówi o językowych pułapkach czyhających na tłumacza.

Aga Gaj o pracy nad ilustracjami do książki "Nikt nie widzi słoni"

Aga Gaj to kolejna gościni audycji Literacka Kavka dla niedorosłych. Opowiada o pracy nad ilustracjami do książki "Nikt nie widzi słoni" autorstwa Katarzyny Wierzbickiej (Wydawnictwo Pactwa), ale również zaprasza do swojego artystycznego świata - pełnego wrażliwości i uważności. Dzieli się również osobistym odbiorem książki dla niedorosłych - choć również dla dojrzałych czytelniczek i czytelników. Zaprasza Georgina Gryboś-Szczepanik

"Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce"

Gościnią audycji Literacka Kavka dla niedorosłych jest Łucja Malec-Kornajew - historyczka sztuki, detektywka i niestrudzona przewodniczka. Oczywiście jest również poszukiwaczką skarbów! Georginie Gryboś-Szczepanik opowiada o swojej książce "Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce", która w sierpniu ukaże się nakładem Wydawnictwa Znak Emotikon. Rozmawiamy o umiejętności wciągnięcia dzieci w fascynujący świat muzeów, zabytków czy malarstwa, tajemniczym pierścionku i kłopotach z Panem Twardowskim.

Co łączy zwierzęta z Lasu Kabackiego ze stoikami?

Krzysztof Łapiński – filozof, dziennikarz, wykładowca i autor bestsellerowych książek dla dzieci opowiada o przemycaniu filozofii do historii o „Świni Malwinie” i o ludzkich postawach, które odkrywamy czytając książkę o przygodach zwierzęcej gromady. Czy autor dowiedział się czegoś nowego o sobie w trakcie pracy nad książką o świni poszukującej swojego miejsca na ziemi? Jak pisać o trudnych tematach w książce przeznaczonej dla niedorosłych czytelników i czytelniczek? Rozmawia Georgina Gryboś-Szczepanik