Radio Kraków

Literacka Kavka dla niedorosłych


RSS

Literatura przeznaczona dla najmłodszych czytelników to zbiór prawdziwych perełek – zarówno w warstwie tekstowej, jak i ilustracyjnej. Warto otwierać się na nieoczywiste: obrazy, teksty i historie. A najważniejsze? Traktować dzieci poważnie.

Wierzę, że literatura dziecięca jest odważna, otwierająca, różnorodna i mądra. Jestem pewna, że może kształtować takich czytelników i czytelniczki.

Czasem warto zboczyć z kursu, wyjść poza margines mainstreamu i kanonu, ale przede wszystkim uczyć się i bawić… mądrze i pięknie.

Podcasty

"Bolek i Lolek w poszukiwaniu polskich skarbów"

Okazuje się, że dwóch urwisów: Bolek i Lolek - z taką samą energią jak w 1963 roku, kiedy debiutowali na ekranie - mogą bawić, śmieszyć i namawiać na przygody! Udowadnia to gościni audycji Literacka Kavka dla niedorosłych - Małgorzata Dziczkowska - autorka książki "Bolek i Lolek w poszukiwaniu polskich skarbów" (Wydawnictwo Znak Emotikon). Autorka opowiada o powrocie do dzieciństwa, jaskiniach i oczywiście namawia do zwiedzania Polski! Rozmawia Georgina Gryboś-Szczepanik

"Ucieczka" Marka Vadasa okiem tłumaczki

Gościnią audycji Literacka Kavka dla niedorosłych jest Weronika Gogola - laureatka Nagrody Conrada za powieść "Po trochu" (nominacje do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, Literackiej Nagrody Gryfia i Literackiej Nagrody Nike); tłumaczka z języka słowackiego, absolwentka ukrainoznawstwa. Georginie Gryboś-Szczepanik opowiada o burzliwych losach polskiego wydania "Ucieczki" oraz próbuje odczytać rozwój literacki Vadasa. Zastanawia się również nad siłą literatury oraz mówi o językowych pułapkach czyhających na tłumacza.

Aga Gaj o pracy nad ilustracjami do książki "Nikt nie widzi słoni"

Aga Gaj to kolejna gościni audycji Literacka Kavka dla niedorosłych. Opowiada o pracy nad ilustracjami do książki "Nikt nie widzi słoni" autorstwa Katarzyny Wierzbickiej (Wydawnictwo Pactwa), ale również zaprasza do swojego artystycznego świata - pełnego wrażliwości i uważności. Dzieli się również osobistym odbiorem książki dla niedorosłych - choć również dla dojrzałych czytelniczek i czytelników. Zaprasza Georgina Gryboś-Szczepanik

"Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce"

Gościnią audycji Literacka Kavka dla niedorosłych jest Łucja Malec-Kornajew - historyczka sztuki, detektywka i niestrudzona przewodniczka. Oczywiście jest również poszukiwaczką skarbów! Georginie Gryboś-Szczepanik opowiada o swojej książce "Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce", która w sierpniu ukaże się nakładem Wydawnictwa Znak Emotikon. Rozmawiamy o umiejętności wciągnięcia dzieci w fascynujący świat muzeów, zabytków czy malarstwa, tajemniczym pierścionku i kłopotach z Panem Twardowskim.

Co łączy zwierzęta z Lasu Kabackiego ze stoikami?

Krzysztof Łapiński – filozof, dziennikarz, wykładowca i autor bestsellerowych książek dla dzieci opowiada o przemycaniu filozofii do historii o „Świni Malwinie” i o ludzkich postawach, które odkrywamy czytając książkę o przygodach zwierzęcej gromady. Czy autor dowiedział się czegoś nowego o sobie w trakcie pracy nad książką o świni poszukującej swojego miejsca na ziemi? Jak pisać o trudnych tematach w książce przeznaczonej dla niedorosłych czytelników i czytelniczek? Rozmawia Georgina Gryboś-Szczepanik