Radio Kraków

Lektury dla dorosłych


RSS

W nowym cyklu publicystycznym można będzie posłuchać rozmów z ludźmi, którzy z powodów zawodowych i osobistych dużo czytają i dzięki temu więcej rozumieją. Będą to najczęściej rozmowy o książkach, ale czasem także o esejach i artykułach – dla dorosłych w każdym wieku, a zwłaszcza dla dorosłych interesujących się polityką, filozofią polityki i historią polityki.

Podcasty

Dwugłos polski o dwóch książkach węgierskich

Dziś w "Lekturach dla dorosłych" aż dwie książki i dwóch autorów: Sandor Marai i Bela Hamvas. Marai był prozaikiem i poetą, a nas będzie szczególnie interesował jego pisany przez kilkadziesiąt lat "Dziennik". Hamvas był pisarzem, eseistą filozofem. Po polsku ukazały się dwa spośród jego dzieł „Filozofia wina” oraz „Księga gaju laurowego i inne eseje” - druga z bohaterek tego wydania "Lektur dla dorosłych". Do jednej rozmowy o dwóch wspaniałych węgierskich książkach Dobrosław Rodziewicz zaprosił dwoje gości - dr Joannę Lubecką i dr hab. Macieja Zakrzewskiego.

Ks. dr Stefan Wyszyński jako publicysta antykomunista

W audycji „Lektury dla dorosłych” tym razem czeka nas spotkanie z książką autorstwa błogosławionego księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego będącą zbiorem jego pism z lat, kiedy jeszcze nie zdążył zostać biskupem. „Inteligencja w straży przedniej komunizmu” to zarazem tytuł wydanej tuż przed II wojną światową książki ks. dra Stefana Wyszyńskiego, jak i zbioru jego pism z lat 30. XX wieku wydanego niedawno przez Ośrodek Myśli Politycznej w Krakowie. Członek zarządu OMP i wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II dr hab. Maciej Zakrzewski w rozmowie z Dobrosławem Rodziewiczem przypomni antykomunistyczny dorobek pisarski przyszłego Prymasa Tysiąclecia.

Niemiec Niemcowi wilkiem?

Bohaterką audycji „Lektury dla dorosłych” 13 września 2023 r. jest książka Haralda Jähnera pt. „Czas wilka. Powojenne losy Niemców”. Jest to opowieść napisana przez Niemca o losach Niemców i Niemiec w pierwszych tygodniach, miesiącach i latach po zakończeniu II wojny światowej. Jak żyło się wtedy w Niemczech? Kto był wtedy komu wilkiem? Czy warto sięgnąć po polski przekład tej książki? Czego ważnego można się z niej dowiedzieć? Czy może okazać się lekturą wciągającą? O tym Dobrosław Rodziewicz będzie rozmawiał z dr Joanną Lubecką z Akademii Ignatianum – historykiem i politologiem, znawczynią problematyki niemieckiej.

Czy demokracja liberalna ma już tylko ciekawą przeszłość?

Bohaterką pierwszego wydania cyklu „Lektury dla dorosłych” będzie książka pt. „Demokracja liberalna: źródła, ustanowienie (?) i kres (?)” a rozmówcą Dobrosława Rodziewicza będzie autor tej książki prof. dr hab. Bogdan Szlachta, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Ignatianum. Słuchaczkom i Słuchaczom Radia Kraków wyjaśni on, między innymi, dlaczego naszpikował tytuł swojego dzieła aż dwoma pytajnikami. Wyrażenie „demokracja liberalna” wypowiadamy nadal jednym tchem jako coś oczywistego, a przecież łączy ono w sobie pojęcia odmiennego pochodzenia. W dodatku nie jest wcale jasne, czy demokracja liberalna ma jasną przyszłość a w liberalizm wciąż oznacza to samo, co mieli na myśli klasycy myśli liberalnej. Jest o czym rozmawiać.