Radio Kraków

Kwadrans z prawnikiem


RSS Spotify Google Podcast

Gąszcz przepisów i niezrozumiałych zasad, a z drugiej strony pytania dotykające każdego z nas. W "Kwadransie z prawnikiem" postaramy się połączyć te dwie rzeczywistości i rozwikłać zagadki dnia codziennego, tłumacząc, co oznaczają najbardziej zawikłane paragrafy. W każdy piątek o 13:45 Marzena Florkowska spotyka się z prawnikami szuka odpowiedzi. Czekamy też na zapytania od słuchaczy: marzena.florkowska@radiokrakow.pl

Podcasty

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie?

Przy okazji kupna i sprzedaży mieszkanie często pada pytanie, czy to jest czynność, która musi być dokonana przed notariuszem. Czy powinniśmy udać się do wybranego przez siebie prawnika, czy każdy notariusz będzie bezstronny i w równym stopniu będzie reprezentował dobro obydwu stron? Czy notariusz sprawdzi wszystkie aspekty prawne takiej transakcji tak, by żadna ze stron nie poniosła straty? Wreszcie, ile kosztuje przygotowanie i sfinalizowanie aktu kupna/sprzedaży mieszkania?   Gościem Marzeny Florkowskiej jest notariusz Joanna Greguła.

Porady konsumenckie dla seniorów

Oferowanie towaru za cenę wielokrotnie przewyższającą jego wartość rynkową; pokazy drogiej pościeli czy garnków pod pretekstem bezpłatnych badań czy odbioru nagrody; ukrywanie wad towaru lub podawanie w opisie produktu nieistniejących funkcji; fałszywe sprzedaże czy aukcje, które adresowane są do osób starszych. Na co należy uważać i jak zabezpieczyć się przed takimi praktykami. Rozmawiają Małgorzata Cieloch z Biura Prasowego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Marzena Florkowska.

Wypalenie zawodowe przyczyną zwolnienia lekarskiego i urlop menstruacyjny

Wypalenie zawodowe przyczyną zwolnienia lekarskiego. Przy tej okazji rozmawiamy także o zasadach wypłacania zasiłku chorobowego zarówno dla pracowników etatowych, jak i osób prowadzących działalność gospodarczą. Odpowiadamy także na pytanie, co możemy robić przebywając na zwolnieniu lekarskim - czy remont mieszkania albo prace w ogródku są dopuszczalne. I wreszcie urlop menstuacyjny - czy będzie obowiązywać? Zapraszają radca prawny Karol Kulig i Marzena Florkowska.

Polecenie testamentowe, testament życia i przedstawicielstwo opiekuńcze

Warto wiedzieć, co i w jakiej formie można i należy zadysponować na wypadek swojej choroby czy śmierci. Dziś tematem rozmowy są: polecenie testamentowe, testament życia i przedstawicielstwo opiekuńcze. Rozmawiają notariusz Joanna Greguła i Marzena Florkowska.

Prawa pacjenta w dobie pandemii

"Samotność u kresu. Wyzwania opieki wspierającej w czasie pandemii" - nad takimi zagadnieniami pochylali się uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Uniwersytet Jagielloński i Hospicjum św. Łazarza. Poruszano także zagadnienia prawne m.in. sposób zorganizowania odwiedzin u chorych w czasie pandemii, telefonicznego przekazywania informacji o stanie zdrowia pacjenta, przesyłania zdjęć rodzinie.  O tych zagadnieniach rozmawiają dr n. prawnych, mecenas Maciej Gibiński i Marzena Florkowska.  

Rzecznik Praw Studenta

 28.10. w Akademii Górniczo-Hutniczej odbędzie się Forum Ombudsmanów Uczelni Publicznych – spotkanie w celu wymiany dobrych praktyk w rozwiązywaniu problemów studentów i szerzej – społeczności akademickiej. Rozmawiają Agnieszka Zatyka-Szlachcic, Rzecznik Praw Studenta AGH i Marzena Florkowska.

Jaki wyrok może zapaść sprawie kredytów frankowych?

Od czego zależy rodzaj wyroku jaki wyda sąd? Czy  istnieje możliwość zawieszenia obowiązku spłacania rat kredytu na czas procesu z bankiem? Kiedy warto rozważyć propozycję ugody z bankiem? Czy umowy kredytowe poza klauzulami waloryzacyjnymi mają jeszcze jakieś inne wady? Gościem Marzeny Florkowskiej jest radca prawny Olaf Maciejowski.

Obowiązki dzieci wobec rodzicówAlimenty wobec wstępnych, sposoby dochodzenia należnych praw, ale także zabezpieczenie na przyszłość  dzieci przed roszczeniami rodziców, którzy zaniedbywali swoje obowiązki. Gościem Marzeny Florkowskiej jest radca prawny Anna Jasielska-Papierkowska.

Prawo do grobu

Kto ma prawo do grobu? Czy prawo do grobu jest równoznaczne z prawem do dysponowania grobem? Czy w grobie rodzinnym może być pochowana osoba obca i czy można się tego domagać powołując się na więzy rodzinne? Gościem Marzeny Florkowskiej jest Patrycja Ćwikła z działu prawnego Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Krakowie.

Prezydent podpisał Ustawę o zadośćuczynieniu za zerwane więzy rodzinne. Nowe przepisy obowiązują od 19 września 2021 roku.

Prezydent podpisał Ustawę o zadośćuczynieniu za zerwane więzy rodzinne. Nowe przepisy obowiązują od 19 września 2021 roku.

O zadośćuczynienie mogą występować najbliżsi osoby, która trwale i nieodwracalnie, w stopniu ciężkim utraciła zdrowie wskutek np. błędów medycznych, wypadków drogowych, wypadków podczas prac polowych czy budowlanych. Stan zdrowia poszkodowanego doprowadził do zerwania więzów z powodu np. niemożności nawiązania z nim kontaktów lub uniemożliwia w ogóle nawiązanie tych więzów, jeśli przyczyną stanu dziecka był błąd okołoporodowy. Nowe przepisy dotycza nie tylko spraw bieżących, ale także tych, które jeszcze nie przedawniły się.  O szczegółach z radcą prawnym Jolantą Budzowską rozmawia Marzena Florkowska

Nowe zasady uiszczania opłat za nienaruszalność grobu

Od tego roku Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie wdrożył nowe zasady uiszczania opłat za nienaruszalność grobu. W uzasadnionych przypadkach można dokonać wpłaty wcześniej, ustalono także nowy okres możliwy do opłacenia  - 99 lat. We środę 22 września odbędzie się aukcja na oddanie do użytkowania - dysponowania osobom fizycznym miejsc pod budowę grobów murowanych na cmentarzach Rakowickim i Podgórskim. Gościem Marzeny Florkowskiej jest Patrycja Ćwikła z działu prawnego Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Krakowie.

Jakie pułapki kryje w sobie umowa najmu mieszkania?

Dobrze sformułowana umowa najmu lokalu i uzgodnienie wszelkich szczegółów zapobiega konfliktom pomiędzy właścicielem mieszkania a najemcą. Na co warto zwrócić uwagę? Rozmawiają radca prawny Maciej Bednarek i Marzena Florkowska.

Umowa najmu mieszkania

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? To pytanie zadają sobie zarówno właściciele mieszkań, jak i potencjalni najemcy. Obydwie strony chciałyby mieć jak najwięcej korzyści bez zbędnych kłopotów. Dlatego też warto szczegółowo przedyskutować warunki najmu, a najistotniejsze punkty zawrzeć w umowie. Rozmawiają radca prawny Maciej Bednarek i Marzena Florkowska

Czy maloletni mogą dowolnie rozporządzać swoim majątkiem?

Uprawnienia nieletnich osób do czynności prawnych - czy mogą dziedziczyć, czy mogą rozporządzać dowolnie swoim majątkiem, czy w imieniu małoletniego decyzje podejmują rodzice - opiekunowi prawni, czy sąd? Rozmawiają notariusz Joanna Greguła i Marzena Florkowska.

Sprawy notarialne poza biurem

W jakich okolicznościach można sprawy notarialne załatwiać poza kancelarią prawną? Ile to dodatkowo kosztuje? Czy notariusz może odmówić sporządzenia aktu notarialnego? Rozmawiają notariusz Joanna Greguła i Marzena Florkowska.

Jak prawo chroni turystów w czasie pandemii?Czy możemy żądać od właściciela hotelu czy pensjonatu świadectwa szczepienia? Czy w razie  konieczności kwarantanny mamy zagwarantowane odszkodowanie? Czy ulewy, huragany i powodzie są objęte ubezpieczeniem? Gościem Marzeny Florkowskiej jest radca prawny Agnieszka Zaborowska

Jak naliczane są emerytury?

Sposoby naliczania emerytury przez ZUS, konsekwencje złożenia wniosków o emeryturę w czerwcu, staż pracy liczony u osób prowadzących działalność gospodarczą i pracujących na umowę zlecenie, emerytury dla rozwiedzionych małżonków oraz dziedziczenie świadczeń. Gościem Marzeny Florkowskiej jest Anna Szaniawska,  Regionalny Rzecznik ZUS w Małopolsce.

Jak bezpiecznie lokować pieniądze w banku w niepewnych czasach.

Gościem Marzeny Florkowskiej jest radca prawny radca prawny Monika Kozłowska.

Ubezpieczenie na wakacje

Jak zabezpieczyć się przed wyjazdem wakacyjnym zwłaszcza za granicę? Czy i jakie ubezpieczenia warto wykupić i jakie dokumenty warto z sobą zabrać. Gościem Marzeny Florkowskiej jest radca prawny Piotr Cybula

Zakazane pamiątki z wakacji

Kosmetyki, biżuteria, buty i paski, torebki czy popularne "łapacze snów", a także muszle znalezione na plaży. Niektóre pamiątki z wakacji mogą okazać się nie tylko kłopotliwe, ale i zakazane. Gościem Marzeny Florkowskiej jest podkomisarz Małgorzata Woźniak-Słota z Izby Administracji Skarbowej w Krakowie, Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem CITES.