Radio Kraków

Kwadrans z prawnikiem


RSS Spotify Google Podcast

Gąszcz przepisów i niezrozumiałych zasad, a z drugiej strony pytania dotykające każdego z nas. W "Kwadransie z prawnikiem" postaramy się połączyć te dwie rzeczywistości i rozwikłać zagadki dnia codziennego, tłumacząc, co oznaczają najbardziej zawikłane paragrafy. W każdy piątek o 13:45 Marzena Florkowska spotyka się z prawnikami szuka odpowiedzi. Czekamy też na zapytania od słuchaczy: marzena.florkowska@radiokrakow.pl

Podcasty

Doradca podatkowy - zawód na pograniczu prawa i ekonomii

Sytuacje, w których osoba fizyczna potrzebuje doradcy podatkowego nie należą do rzadkości - zakup czy sprzedaż nieruchomości, darowizyna, ślub i decyzja o ustroju majątkowym, spadek, powrót do Polski po wielu latach pracy za granicą i decyzja o zakupie domu, założenie firmy przez obcokrajowców w Polsce.
Gościem Marzeny Florkowskiej jest Justyna Zając-Wysocka, radca prawny i doradca podatkowy, Przewodnicząca Zarządu Małopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Doradztwo sukcesyjne

Kim jest doradca sukcesyjny i jakie obszary podczas procesu sukcesji mogą/powinny być objęte doradztwem? Ile kosztuje doradztwo sukcesyjne i czy jest ono gwarantem sukcesu?

Gościem Marzeny Florkowskiej jest Andrzej Bocheński, doradca gospodarczy.

Sukcesja w firmie rodzinnej

Czym jest sukcesja w firmie rodzinnej? Jak się przygotować do zmiany pokoleniowej? Jak długo może trwać proces sukcesji? Czy firma rodzinna może sama poradzić sobie ze zmianą pokoleniową?

Gościem Marzeny Florkowskiej jest Andrzej Bocheński, doradca gospodarczy.

Błędy medyczne w prywatnych i publicznych jednostkach medycznych

Coraz częściej leczymy się prywatnie, a w razie kłopotów czy błędu medycznego nie wiemy nawet, do kogo zwrócić się o odszkodowanie

Szybki termin zabiegu nie zawsze jest najważniejszym kryterium decyzji dotyczącej tego, gdzie będziemy się leczyć. Warto upewnić się, czy to jest publiczny czy prywatny ośrodek (nawet jeśli zabiegi są wykonywane na NFZ), bo tylko publiczne szpitale nie mogą ogłosić bankructwa, a co za tym idzie - będą wypłacać odszkodowanie. Jeśli w trakcie leczenia za granicą, np. podczas urlopu lub w ramach tzw. turystyki medycznej dojdzie do błędu medycznego, to musimy bardzo szybko zadbać o dowody i pamiętać, że  będzie miało  zastosowanie prawo kraju, w którym doszło do wypadku.

Gościem Marzeny Florkowskiej jest radca prawny Jolanta Budzowska.

Wypadki i błędy medyczne za granicą

Czego może domagać się poszkodowany, a w jaki sposób może zabezpieczyć się organizator turystyki czy ośrodek medyczny przed konsekwencjami uchybień?

Wypadki za granicą w i poza Unia Europejską, skutki nieudanego leczenia za granicą,  a także konsekwencje błędów medycznych u obcokrajowców leczonych w Polsce. Gościem Marzeny Florkowskiej jest radca prawny Jolanta Budzowska.

Kradzież danych osobowych

Jak chronić  się przed kradzieżą danych osobowych? W jakie sposób zabezpieczyć nasze dane osobowe? O najczęściej popełnianych błędach czy zaniedbaniach z dr Urszulą Góral, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Edukacji UODO rozmawia Marzena Florkowska.

Letnia Akademia Ochrony Danych Osobowych

Cykl bezpłatnych szkoleń organizowanych przez Urząd Ochrony Danych Osobowych

Letnia Akademia Ochrony Danych Osobowych to cykl bezpłatnych szkoleń organizowanych przez Urząd Ochrony Danych Osobowych. Mowa będzie m.in. o mechanizmach cyfrowej sztuki manipulacji, tzw. dark patterns, wykorzystywaniu danych biometrycznych czy sposobach  anonimizacji zdjęć i usuwania danych lokalizacyjnych.  Codzienne spotkania od 22-26.08. od godz. 10.00 poprzez stronę internetową Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Z dr Urszulą Góral, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Edukacji UODO rozmawia Marzena Florkowska.

Bazy DNA - szansa czy zagrożenie?

Bazy DNA są coraz częściej wykorzystywane podczas dochodzeń śledczych  czy to dotyczących sprawcy zdarzenia, czy identyfikacji ofiar. O współczesnych możliwościach wykorzystania materiału genetycznego w postępowaniu sądowym rozmawiają: prof. Wojciech Branicki z Małopolskiego Centrum Biotechnologii oraz Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji i Marzena Florkowska.

Odpowiedzialność za rzeczy wyrzucone

Odpowiedzialność za rzeczy wyrzucone, które wypadły z budynku, za fragmenty oderwanych budowli, za rzeczy, które podczas wichury wywiało nam z ogrodu, etc. Rozmawiają radca prawny Anna Kornecka i Marzena Florkowska.

Uciążliwe immisje

Uciążliwe immisje (hałas, imprezy, uporczywa gra na rozstrojonych skrzypcach, szczekające psy, zapachy z grilla i inne ), a także rzeczy porzucone i zagubione. Rozmawiają radca prawny Jakub Kornecki i Marzena Florkowska.

Jak dobrze mieć sąsiada. Czy zawsze?

Przerastające zielska, drzewa, krzewy oraz owoce „spadłe na grunt sąsiedni”, zwierzęta, które wtargnęły na posesję i wyrządzone przez nie szkody.  Jak sobie radzić w takich sytuacjach? Rozmawiają radca prawny Jakub Kornecki i Marzena Florkowska.

Wypadek podczas wakacji

Nieszczęśliwy wypadek, nagłe zachorowanie, rzeczywistość  nieodpowiadająca warunkom wypoczynku zawartym w umowie, nagła zmiana ceny imprezy - jak sobie radzić w takich sytuacjach? I co najważniejsze, w jaki sposób przed nimi się zabezpieczyć? Rozmawiają radca prawny Maciej Szarzyński i Marzena Florkowska.

Uprawnienia radcy prawnego

Kim jest radca prawny, czy jego uprawnienia różnią się od uprawnień adwokatów, jaka jest rola samorządu radcowskiego? Samorząd radców prawnych świętuje 40-lecie istnienia. A gościem Marzeny Florkowskiej jest radca prawny Karolina Kolary, wicedziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie.

Zmiany w podatkach od 1.07.2022 oraz ostatnie miesiące prywatnego najmu mieszkań wg skali podatkowej

Gościem Marzeny Florkowskiej jest Justyna Zając -Wysocka, radca prawny i doradca podatkowy, przewodnicząca Zarządu Małopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Prawa ojców biologicznych i adopcyjnych

Prawo do bycia opiekunem głównym dziecka, opieki naprzemiennej czy utrzymywania kontaktów z dzieckiem i władzy rodzicielskiej - to podstawowe decyzje, jakie podejmują rodzice w przypadku rozwodu. Inną kwestią jest uznanie ojcostwa w sytuacji, gdy biologicznym ojcem dziecka nie jest mąż matki lub gdy dziecko rodzi się w związku nieformalnym. Zdarza się również, że mąż matki stara się o adopcję dziecka, co wiąże się zarówno z przywilejami, jak i obowiązkami.
Gościem Marzeny Florkowskiej jest radca prawny Anna Jasielska-Papierkowska.

Legalne zatrudnianie dzieci i osób młodocianych

W programie odpowiadamy m.in. na pytania:

pod jakimi warunkami zatrudnienie dzieci i pracowników młodocianych jest dozwolone?
jakie warunki pracy i płacy należy zapewnić pracownikowi młodocianemu?
kto podpisuje umowę mającą na celu zatrudnienie osoby poniżej 18. roku życia?
czy rodzice mogą powierzać dzieciom wykonywanie prac we własnym gospodarstwie rolnym?

Gościem Marzeny Florkowskiej jest radca prawny Anna Stokłosa.

Kiedy pracodawca może żądać podania tzw. danych wrażliwych?

Stan zdrowia, poglądy polityczne, wyznanie, plany rodzinne, wreszcie dane biometryczne - o co może zapytać pracodawca? Kiedy mamy obowiązek ujawnienia tzw. danych wrażliwych, a kiedy możemy odmówić? Rozmawiają radca prawny Karol Kulig, specjalista prawa pracy, i Marzena Florkowska

Obowiązkowe kontrole parków rozrywki

Obowiązkowe kontrole parków rozrywki zarówno stacjonarnych, jak i objazdowych, przeprowadzane przez Urząd Dozoru Technicznego, zapewniają użytkownikom bezpieczeństwo. Jak często powinny być przeprowadzane, kto jest za to odpowiedzialny, jakie sankcje grożą osobom, które nie dopełniają tego obowiązku, co mówią statystyki o naszym bezpieczeństwie w parkach rozrywki?
Gościem Marzeny Florkowskiej jest Andrzej Rozlach, Dyrektor Urzędu Dozoru Technicznego. Oddział Terenowy w Krakowie.

Bezpieczne place zabaw dla dzieci i grilleW sezonie wiosenno-jesiennym, kiedy częściej odpoczywamy na wolnym powietrzu, warto zadbać o bezpieczeństwo podczas zabawy  na placu zabaw czy podczas grillowania. O obowiązkach zarządców, ale także rekomendacjach dla konsumentów rozmawiają Małgorzata Cieloch, rzeczniczka prasowa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Marzena Florkowska.

Poradnik - bezpieczne place zabaw

Reklama czy bezinteresowna opinia influencera?

Masz prawo wiedzieć, czy post lub relacja w mediach społecznościowych to reklama, czy bezinteresowna opinia influencera - informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dla influencerów tworzone są wytyczne, w jaki sposób oznaczane powinny być treści reklamowe. Przygotowywane są także specjalne informacje dla użytkowników. Gościem Marzeny Florkowskiej jest Małgorzata Cieloch, rzeczniczka prasowa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.