Masz prawo wiedzieć, czy post lub relacja w mediach społecznościowych to reklama, czy bezinteresowna opinia influencera - informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dla influencerów tworzone są wytyczne, w jaki sposób oznaczane powinny być treści reklamowe. Przygotowywane są także specjalne informacje dla użytkowników. Gościem Marzeny Florkowskiej jest Małgorzata Cieloch, rzeczniczka prasowa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Kwadrans z prawnikiem
RSS Spotify Google Podcast
Gąszcz przepisów i niezrozumiałych zasad, a z drugiej strony pytania dotykające każdego z nas. W "Kwadransie z prawnikiem" postaramy się połączyć te dwie rzeczywistości i rozwikłać zagadki dnia codziennego, tłumacząc, co oznaczają najbardziej zawikłane paragrafy. W każdy piątek o 13:45 Marzena Florkowska spotyka się z prawnikami szuka odpowiedzi. Czekamy też na zapytania od słuchaczy: marzena.florkowska@radiokrakow.pl
Podcasty
Reklama czy bezinteresowna opinia influencera?
Sygnaliści czyli osoby informujące pracodawcę o nieprawidłowościach w firmie
Sygnaliści czyli osoby informujące pracodawcę o nieprawidłowościach w firmie. Wszystko po to, by dana firma funkcjonowała lepiej. Sygnalistą może zostać każdy pracownik, a pracodawca może zachęcać do podejmowania takich działań. Sygnalista może pozostać anonimowy, ale może także działać pod imieniem i nazwiskiem. Na styku prawa i moralności rozmawiają radca prawny Karol Kulig, specjalista prawa pracy i Marzena Florkowska.
Legalne źródła kultury
Fakt, że dane źródło kultury jest bezpłatnie nie oznacza, że jest ono nielegalne. Podobnie to, że płacimy za korzystanie z danego źródła kultury nie gwarantuje jego legalności. Wszelkie wątpliwości dotyczące prawa autorskiego można odnaleźć na stronie Fundacji Legalna Kultura. W razie wątpliwości można także zadać pytanie prawnikowi Fundacji poprzez specjalny formularz. Gościem Marzeny Florkowskiej jest mecenas Sara Dobrzańska z Fundacji Legalna Kultura.
23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. O prawach autorskich osobistych i majątkowych, utworach znajdujących się w domenie publicznych lub udostępnianych na licencji Creative Commons oraz tzw. użytku dozwolonym rozmawiają mecenas Sara Dobrzańska z Fundacji Legalna Kultura i Marzena Florkowska
Proces Jezusa oczami prawnika
Gościem Marzeny Florkowskiej jest dr Paulina Święcicka, adiunkt w Katedrze Prawa Rzymskiego na Wydziale Prawa i Administracji UJ, autorka książki „Proces Jezusa w świetle prawa rzymskiego”.
Przepisy prawne regulujące budowę domu
Wielkość działki budowlanej, budowa domu w granicy działki, a także wymagane odległości od innych zabudowań, a także np. lasu. Działka w pobliżu wysypiska śmieci lub na dawnym wysypisku, dom w pobliżu zakładów produkcyjnych oraz działka z tzw. ruiną - pułapki prawne. Gościem Marzeny Florkowskiej jest radca prawny Sławomir Kozłowski.
Wady, także wady ukryte działek wystawianych na sprzedaż
Jak bezpiecznie kupić działkę? Wady ukryte w dokumentacji np. księdze wieczystej i w planie zagospodarowania przestrzennego, jak i w terenie. Warto sprawdzić m.in. obciążenia i służbności, a także czy działka jest budowlana, ale także czy jest uzbrojona, szczególnie jeśli chodzi o wodę i kanalizację.
Gościem Marzeny Florkowskiej jest radca prawny Sławomir Kozłowski.
Zasady zatrudniania Ukraińców i potwierdzania uprawnień zawodowych
Pytanie dotyczy przede wszystkim zatrudniania lekarzy, lekarzy stomatologów i pielęgniarek i zasad potwierdzania uprawnień wykonywania zawodu. Także wytycznych dotyczących sporządzania umowy o pracę i stosowania polskiego prawa pracy. To ważne zarówno dla obywateli Ukrainy, jak i obywateli Polski, którzy oferują pracę.
Gościem Marzeny Florkowskiej jest radca prawny Anna Strama specjalizująca się m.in. w prawach cudzoziemców.
Przemoc stosowana przez nastolatków
Nastolatki niestety stosują przemoc nie tylko wobec rówieśników, ale i wobec rodziców czy osób starszych. Jak postępować w takich sytuacjach, by zapobiec takim sytuacjom i jakie narzędzia prawne można zastosować. Gościem Marzeny Florkowskiej jest radca prawny Bogumił Węglarz.
Zasady bezpiecznego udostępniania mieszkań i transportu dla uchodźców
Uregulowanie prawne pobytu w Polsce obywateli Ukrainy, zasady bezpiecznego udostępniania mieszkań i transportu dla uchodźców, profilaktyka handlu ludźmi.To tylko niektóre sprawy, co do których można uzyskać bezpłatną pomoc prawną. Gościem Marzeny Florkowskiej jest radca prawny Anna Strama specjalizująca się m.in. w prawach cudzoziemców.
Punkty pomocy prawnej działających w ramach Koalicji Otwarty Kraków:
1. CENTRUM WIELOKULTUROWE, ul. Daszyńskiego 22, +48 887 201 598
podstawowe informacje i konsultacje przez cały tydzień w godz. 09:00-19:00
dodatkowe dyżury prawników:
PONIEDZIAŁEK 16:00-19:00 w siedzibie Fundacji Zustricz, ul. Karmelicka 34/100
WTOREK 15:00-18:00 ul. Daszyńskiego 22
(w jęz. ukraińskim, rosyjskim, angielskim)
2. PUNKT POMOCY PRAWNEJ, ul. Daszyńskiego 19, dyżury radców prawnych z OIRP Kraków oraz adwokatów z ORA Kraków
PON - PIĄTEK : 15.00 - 19.00 ( prosimy o wcześniejszą rejestrację +48 887 202 701)
(na miejscu tłumacze z jęz. ukraińskim lub rosyjskim)
3. Stowarzyszenie INTERKULTURALNI.PL - zdalnie
PON - PIĄTEK: 17.00 - 23.00
(jęz. polski i angielski: +48 601866602, jęz. ukraiński po ustaleniu terminu: +48 691632685
lub biuro@interkulturalni.pl)
4. CENTRUM POMOCY PRAWNEJ IM. HALINY NIEĆ
zapraszamy w sprawach dotyczących ochrony międzynarodowej/statusu
uchodźcy:
PON - PIĄTEK: 10.00 - 15.00 (+48 693 390 502 porady@pomocprawna.org)
(w jęz. ukraińskim, rosyjskim, angielskim)
Bezpłatna pomoc prawna dla obywateli Ukrainy
Bezpłatna pomoc prawna notariuszy w całej Polsce dla obywateli Ukrainy. Wszelkie czynności notarialne związane z sytuacją wojenną są bezpłatne i dokonywane w krótkim czasie. Są to formalności związane z wjazdem do Polski, pobytem w naszym kraju, zatrudnieniem, a także kontynuowaniem nauki w Polsce przez dzieci. Rozmawiają notariusz Sławomir Gołąbek, Prezes Izby Notarialnej w Krakowie i Marzena Florkowska.
Dziecko pokrzywdzone przestępstwem
Ministerstwo Sprawiedliwości za 2020 r. podaje liczbę ponad 42 000 dzieci pokrzywdzonych przestępstwem. W ubiegłym roku Komenda Główna Policji w ramach realizacji procedury Niebieskiej Karty uznała ponad 11 000 małoletnich za osoby narażone na przemoc w rodzinie. Jak pomóc dzieciom i bezpiecznie przeprowadzić je przez procedury sądowe oraz wspomóc psychologicznie rozmawiają Justyna Podlewska, koordynatorka działu prawnego Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i Marzena Florkowska.
Więcej o działaniach Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
Restrukturyzacja pozasądowa
W trakcie pandemii COVID ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie nowego typu postępowania restrukturyzacyjnego – uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego. W okresie 17 miesięcy z tej formy skorzystało ponad 1,2 tysiąca przedsiębiorców, co stanowiło ponad 80% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych. Ze statystyk wynika, że ponad 40% uproszczonych restrukturyzacji zakończyło się pomyślnie – zatwierdzeniem przez sąd zawartego z wierzycielami układu. Specjaliści oceniają, że szybka restrukturyzacja wstrzymała lawinę bankructw.
Obecnie przedsiębiorcy mogli skorzystać z restrukturyzacji pozasądowej, zawierając umowę z wybranym przez siebie doradcą restrukturyzacyjnym. Przepisy nie są już tak korzystne dla dłużników, lecz nadal sprzyjają szybkiej i efektywnej restrukturyzacji pozasądowej.
O szczegółach rozmawiają Alicja Sobota, adwokat i doradca restrukturyzacyjny oraz Marzena Florkowska.
Ryczałt korzystny dla coraz większej grupy podatników
O zmianach w Polskim Ładzie dotyczących zasad płącenia ryczałtu, nowych grupach podatników, dla których ta forma opodatkowania będzie korzystniejsza rozmawiają radca prawny i doradca podatkowy Justyna Zając-Wysocka i Marzena Florkowska.
Upadłość konsumencka w czasach pandemii
24 marca 2020 roku weszła w życie nowelizacja przepisów o upadłości konsumenckiej. Obecnie, by ogłosić upadłość nie trzeba wykazywać braku zawinienia w doprowadzeniu do swojej niewypłacalności.
W 2021 r. upadłość konsumencką ogłosiło ponad 18 tysięcy zadłużonych osób w skali całego kraju. Ustawodawca, wprowadzając nowelizację, szacował, że co roku będzie ogłaszanych ok. 30 tyś upadłości konsumenckich.
Gościem Marzeny Florkowskiej jest Alicja Sobota , adwokat i doradca restrukturyzacyjny
Relacje rodziców z dziećmi po rozwodzie
Wysokość alimentów, częstotliwość spotkań z rodzicem, opieka naprzemienna, ograniczenie lub pozbawienie praw rodzicielskich. To tylko niektóre zagadnienia, jakie trzeba uregulować w sytuacji rozwodu. Rozmawiają radca prawny Anna Jasielska-Papierkowska i Marzena Florkowska.
Obowiązki dziadków wobec wnuków i odwrotnie
Relacje rodzinne regulowane są nie tylko emocjami czy tradycją, ale także przepisami prawa. W ich myśl dziadkowie mają prawo domagać się kontaktów z wnukami, ale z drugiej strony rodzice w uzasadnionych przypadkach mogą te kontakty ograniczać. W niektórych sytuacjach dziadkowie są zobowiązani do płacenia alimentów w zastępstwie swojego dziecka, mogą także stać się rodziną zastępczą dla wnuków. Jednocześnie wnuki magą także pewne obowiązki względem dziadków. O szczegółach rozmawiają radca prawny Anna Jasielska-Papierkowska i Marzena Florkowska.
Akademia Prawa dla Dzieci i Młodzieży
To pierwsza bezpłatna platforma edukacji prawnej przygotowana z myślą o uczniach, rodzicach i nauczycielach.
Udostępnia filmy edukacyjne, audycje wideo, e-porady prawne, książeczki edukacyjne dla najmłodszych. Zakres problematyki jest bardzo szeroki: przestępczość elektroniczna, ochrona konsumentów, przestępstwa wyzysku, przemoc wśród nieletnich, bezprawne uzyskiwanie informacji, fałszerstwa, a także pobicia, stalking.
Mobilna Akademia Prawa dla Dzieci i Młodzieży „Ziarno” prowadzona jest przez Stowarzyszenie „Podaruj Dzieciom Promyk Słońca” w ramach projektów finansowanych ze środków budżetu Województwa Małopolskiego. Gościem Marzeny Florkowskiej jest Katarzyna Macoń, prezes Stowarzyszenia „Podaruj Dzieciom Promyk Słońca”.
Więcej o projekcie: https://akademiaprawa.com/
Szczegóły dotyczące Polskiego Ładu
Zwiększenia kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł rocznie oraz wprowadzenia nowej kwoty zmniejszającej podatek w wysokości 5 100 zł; wprowadzenia tzw. "ulgi dla klasy średniej"; wprowadzenia ulgi dla pracujących seniorów oraz ulga dla rodzin 4+ - to zagadnienia, które analizujemy z punktu widzenia przeciętnego obywatela. Gościem Marzeny Florkowskie jest radca prawny i doradca podatkowy Justyna Zając-Wysocka.
UOKiK prowadzi platformę edukacyjną dla konsumentów
www.konsument.edu.pl to platforma prowadzona przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów dzięki której możemy w bezpieczny i bezpłatny sposób poznania różnych pułapek, które czyhają na konsumentów. Można na tej platformie przećwiczyć róże zachowania i poznać ich konsekwencje. To doskonała forma edukacji dla seniorów, ale także młodzieży - a być może wzajemnej edukacji międzypokoleniowej. Tematem rozmowy są także planowane zmiany w prawie zmierzające do ochrony konsumentów. Rozmawiają Małgorzata Cieloch z Biura Prasowego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Marzena Florkowska.