Radio Kraków

Kwadrans z prawnikiem


RSS Spotify Google Podcast

Gąszcz przepisów i niezrozumiałych zasad, a z drugiej strony pytania dotykające każdego z nas. W "Kwadransie z prawnikiem" postaramy się połączyć te dwie rzeczywistości i rozwikłać zagadki dnia codziennego, tłumacząc, co oznaczają najbardziej zawikłane paragrafy. W każdy piątek o 13:45 Marzena Florkowska spotyka się z prawnikami szuka odpowiedzi. Czekamy też na zapytania od słuchaczy: marzena.florkowska@radiokrakow.pl

Podcasty

Certyfikaty energetyczne - kto powinien o nie zadbać?


Gościem Marzeny Florkowskiej jest dr nauk prawnych Agnieszka Grabowska-Toś, radca prawny.

Świadectwo charakterystyki energetycznej zwane jest także świadectwem energetycznym, certyfikatem energetycznym lub też paszportem energetycznym. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytanie:

Kto ma obowiązek zlecić wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej i kiedy?

Czy obowiązek dotyczy wszystkich lokali sprzedawanych lu wynajmowanych?

Co w sytuacji, jeśli najemca lub kupujący nie chcą takiego świadectwa?

Czy na etapie ogłoszenia, reklamy zbycia lokalu lub jego najmu posiadanie świadectwa charakterystyki jest obligatoryjne?

Jaki jest termin ważności świadectwa?

Kto może sporządzać świadectwo charakterystyki energetycznej? Jak znaleźć taka osobę?

Czy będą jakieś sankcje za brak certyfikatu?

Centrum Pomocy Dzieciom w Ludźmierzu

Centrum Pomocy Dzieciom w Ludźmierzu - wspólne dzieło Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i Fundacji Power. To pierwsza tego typu placówka na Podhalu iw  Małopolsce. Oprócz pomocy psychologicznej i terapeutycznej, rodziny otrzymują także pomoc prawną - wszystko pod jednym  dachem.
W zakresie pomocy prawnej dorośli mogą uzyskać informacje o procedurach prawnych, redagowania psim itp. m.in. Dziecko natomiast może być  przygotowywane do przesłuchań sądowych, dowiaduje się, co je czeka, jak wygląda takie przesłuchanie, czego może się spodziewać.  Zostanie także  uruchomiony  tzw. niebieski pokoju, w którym to, w znajomym otoczeniu dziecko będzie przesłuchane. To sąd: sędzia, prokurator, psycholog sądowy przyjedzie do Centrum Pomocy Dziecka, a nie dziecko do sądu.
Rozmawiają Weronika Potaczek, prezeska Fundacji POWER i Marzena Florkowska.

Work & Life ballance

Nowe zasady zawierania umów na okres próbny, zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej, urlop opiekuńczy i dodatkowy urlop rodzicielski, elastyczna organizacja czasu pracy.

Gościem Marzeny Florkowskiej jest radca prawny Karol Kulig.

Nowe zasady pracy zdalnej

Szczegółowe, prawne  uregulowania wskazują, kto i w jakich warunkach może pracować zdalnie. O obowiązkach po stronie pracownika i pracodawcy, a także sytuacji rodziców dzieci niepełnosprawnych, pracownic w ciąży, pracownika wychowującego dziecko do 4. roku życia, opiekującego się innym niepełnosprawnym członkiem rodziny rozmawiają radca prawny Karol Kulig i Marzena Florkowska.

Podatek hipotetyczny

Podatek hipotetyczny to różnica pomiędzy podatkiem należnym za 2022 r. wynikający z zeznania złożonego zgodnie z nowymi przepisami, a przepisami zawierającymi w sobie ulgę dla klasy średniej i  skalę podatkową obowiązującą do 30 czerwca 2022 roku. Czy podatnik zobowiązany jest do jakiś działań?

O szczegółach rozmawiają: doradca podatkowy Paweł Wójciak, wiceprzewodniczący Zarządu Małopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych, i Marzena Florkowska.

Autozapis do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK)

28.02.2023 roku wygasa deklaracja rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK dla osób w wieku 18-55. Od 1 marca 2023 roku pracodawca automatycznie dokonuje potrąceń składek na PPK z wynagrodzeń.

Jeśli pracownik nie jest zainteresowany oszczędzaniem w pracowniczym planie kapitałowym, może złożyć pracodawcy deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK . Deklarację tę powinien złożyć po 1.03.2023 r.

Gościem Marzeny Florkowskiej jest radca prawny Anna Stokłosa.

Ochrona seniorów jako konsumentów

Gościem Marzeny Florkowskiej jest Agnieszka Orlińska z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie.

Niebawem mija termin wyboru formy opodatkowana na 2023 rok

Sprawa warta rozważenia nie tylko ze względu na osiągane przychody ale i sytuację rodzinną. Trzeba  też pilnować terminów czyli do  20  lutego lub do 20 miesiąca następującego po miesiącu,  w którym po raz pierwszy w danym roku osiągnęliśmy przychód. Gościem Marzeny Florkowskiej jest Patrycja Kubiesa, doradca podatkowy.

Nowe prawa konsumentów

Nowe przepisy dotyczące praw konsumentów obowiązujące od  1 stycznia 2023 r. Gościem Marzeny Florkowskiej jest Agnieszka Orlińska z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie.

 Podatek VAT od prezentów

 Podatek VAT od prezentów – ważny temat dla przedsiębiorców w okresie okołoświątecznym. Z Ewą Sokołowską, doradca podatkowym rozmawia Marzena Florkowska

Zagraniczny rozwód

Rozwód w sytuacji, gdy jedno z  małżonków mieszka za granicą, wydaje się skomplikowaną procedurą. Przed jakim sądem toczy się postępowanie, czy koszty są dużo wyższe i jak są dzielone, czy możliwy jest udział on-line w rozprawie, co w przypadku, gdy nieznane jest i trudne do ustalenia miejsce pobytu współmałżonka?
Wątpliwości rozwiewa radca prawny Anna Jaworska, a rozmawia Marzena Florkowska.

Estoński CIT

Kiedy warto wybrać taki sposób opodatkowania i czy rzeczywiście przynosi realne korzyści? Gościem Marzeny Florkowskiej jest Zygmunt Tabisz,  Wiceprzewodniczący Zarządu Małopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Dzień Otwarty Notariatu w sobotę 26.11.2022 roku w godz. 10.00-16.00

Porozmawiaj z notariuszem - Jak ochronić majątek rodziny i firmy w czasie kryzysu.
Warto porozmawiać o takich zagadnieniach jak: najem okazjonalny i instytucjonalny, depozyt notarialny stosowany przy akcie kupna-sprzedaży, różnica pomiędzy testamentem a aktem darowizny i dodatkowo dożywocia.

Gościem Marzeny Florkowskiej jest Sławomir Gołąbek notariusz, prezes Rady Izby  Notarialnej w Krakowie.

W tym roku informację prawną będzie można uzyskać na kilka sposobów w tym:

- w indywidualnych rozmowach prowadzonych telefonicznie - dla Krakowa i okolic pod numerem telefonu: 12 442 95 08

- na czacie i w trakcie transmisji prowadzonej na żywo na profilu:
Porozmawiaj z Notariuszem na FB.

Postępowanie komornicze w pytaniach i odpowiedziach

Oto najczęściej zadawane pytania dotyczące postępowania komorniczego. Wszelkie wątpliwości wyjaśnia Dominika Barańska, wice przewodnicząca Rasy Izby Komorniczej w Krakowie i rzecznik prasowy tejże Izby. Gościa podejmuje Marzena Florkowska.

"Dobry zwyczaj, mądrze pożyczaj"

Dzień Otwarty Komorników Sądowych w tym roku pod hasłem "Dobry zwyczaj, mądrze pożyczaj". We środę 16 listopada 2022 roku w całej Polsce będzie można zasięgnąć bezpłatnej porady komorniczej. Przez  cały rok działa Ogólnopolska Infolinia Krajowej Rady Komorniczej tel: + 48 22 299 87 77 we wtorki w godzinach 9.00-15.00.

Gościem Marzeny Florkowskiej jest Dominika Barańska, wice przewodnicząca Rasy Izby Komorniczej w Krakowie i rzecznik prasowy tejże Izby.

Ulga termomodernizacyjna - zasady skorzystania

Zasady skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, prawo własności domu, katalog prac, niezbędne dokumenty, wysokość odliczenia. Gościem Marzeny Florkowskiej jest doradca podatkowy Patrycja Kubiesa.

Uregulowania prawne dotyczące e-hulajnog


Rozmawiamy o polskim prawie drogowym, które od 2021 roku reguluje kto, gdzie i pod jakimi warunkami może się poruszać na e-hulajnodze, a także o zasadach odpowiedzialności cywilnej za spowodowanie wypadku na hulajnodze i o dochodzeniu roszczeń przez ofiary wypadków. A także o tym,  dlaczego warto czytać regulaminy firm wynajmujących e-hulajnogi.

Gościem Marzeny Florkowskiej jest radca prawny Karolina Kolary.

TSUE a sprawy frankowe

Procesy przeciwko kredytobiorcom, w których banki domagają się opłat za korzystanie z kapitału.

Gościem Marzeny Florkowskiej jest adwokat Michał Chmielowski.

Coraz więcej firm i osób fizycznych rozważa ogłoszenie upadłości

Coraz więcej firm i osób fizycznych rozważa ogłoszenie upadłości. Czy wszystkie zobowiązania  podlegają  oddłużeniu? Czy dotyczy to także ZUS-u, Urzędu Skarbowego i alimentów?  Jak uchronić mieszkanie, które zajmujemy? Czy czas gra tutaj rolę czyli czy warto zwlekać z ogłoszeniem upadłości? Jak często można ogłaszać upadłość?
Gościem Marzeny Florkowskiej jest radca prawny Anna Jaworska.

Doradca podatkowy - zawód na pograniczu prawa i ekonomii

Sytuacje, w których osoba fizyczna potrzebuje doradcy podatkowego nie należą do rzadkości - zakup czy sprzedaż nieruchomości, darowizyna, ślub i decyzja o ustroju majątkowym, spadek, powrót do Polski po wielu latach pracy za granicą i decyzja o zakupie domu, założenie firmy przez obcokrajowców w Polsce.
Gościem Marzeny Florkowskiej jest Justyna Zając-Wysocka, radca prawny i doradca podatkowy, Przewodnicząca Zarządu Małopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych.