Radio Kraków

Kwadrans z prawnikiem


RSS Spotify Google Podcast

Gąszcz przepisów i niezrozumiałych zasad, a z drugiej strony pytania dotykające każdego z nas. W "Kwadransie z prawnikiem" postaramy się połączyć te dwie rzeczywistości i rozwikłać zagadki dnia codziennego, tłumacząc, co oznaczają najbardziej zawikłane paragrafy. W każdy piątek o 13:45 Marzena Florkowska spotyka się z prawnikami szuka odpowiedzi. Czekamy też na zapytania od słuchaczy: marzena.florkowska@radiokrakow.pl

Podcasty

Dzień Otwarty Notariatu w sobotę 26.11.2022 roku w godz. 10.00-16.00

Porozmawiaj z notariuszem - Jak ochronić majątek rodziny i firmy w czasie kryzysu.
Warto porozmawiać o takich zagadnieniach jak: najem okazjonalny i instytucjonalny, depozyt notarialny stosowany przy akcie kupna-sprzedaży, różnica pomiędzy testamentem a aktem darowizny i dodatkowo dożywocia.

Gościem Marzeny Florkowskiej jest Sławomir Gołąbek notariusz, prezes Rady Izby  Notarialnej w Krakowie.

W tym roku informację prawną będzie można uzyskać na kilka sposobów w tym:

- w indywidualnych rozmowach prowadzonych telefonicznie - dla Krakowa i okolic pod numerem telefonu: 12 442 95 08

- na czacie i w trakcie transmisji prowadzonej na żywo na profilu:
Porozmawiaj z Notariuszem na FB.

Postępowanie komornicze w pytaniach i odpowiedziach

Oto najczęściej zadawane pytania dotyczące postępowania komorniczego. Wszelkie wątpliwości wyjaśnia Dominika Barańska, wice przewodnicząca Rasy Izby Komorniczej w Krakowie i rzecznik prasowy tejże Izby. Gościa podejmuje Marzena Florkowska.

"Dobry zwyczaj, mądrze pożyczaj"

Dzień Otwarty Komorników Sądowych w tym roku pod hasłem "Dobry zwyczaj, mądrze pożyczaj". We środę 16 listopada 2022 roku w całej Polsce będzie można zasięgnąć bezpłatnej porady komorniczej. Przez  cały rok działa Ogólnopolska Infolinia Krajowej Rady Komorniczej tel: + 48 22 299 87 77 we wtorki w godzinach 9.00-15.00.

Gościem Marzeny Florkowskiej jest Dominika Barańska, wice przewodnicząca Rasy Izby Komorniczej w Krakowie i rzecznik prasowy tejże Izby.

Ulga termomodernizacyjna - zasady skorzystania

Zasady skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, prawo własności domu, katalog prac, niezbędne dokumenty, wysokość odliczenia. Gościem Marzeny Florkowskiej jest doradca podatkowy Patrycja Kubiesa.

Uregulowania prawne dotyczące e-hulajnog


Rozmawiamy o polskim prawie drogowym, które od 2021 roku reguluje kto, gdzie i pod jakimi warunkami może się poruszać na e-hulajnodze, a także o zasadach odpowiedzialności cywilnej za spowodowanie wypadku na hulajnodze i o dochodzeniu roszczeń przez ofiary wypadków. A także o tym,  dlaczego warto czytać regulaminy firm wynajmujących e-hulajnogi.

Gościem Marzeny Florkowskiej jest radca prawny Karolina Kolary.

TSUE a sprawy frankowe

Procesy przeciwko kredytobiorcom, w których banki domagają się opłat za korzystanie z kapitału.

Gościem Marzeny Florkowskiej jest adwokat Michał Chmielowski.

Coraz więcej firm i osób fizycznych rozważa ogłoszenie upadłości

Coraz więcej firm i osób fizycznych rozważa ogłoszenie upadłości. Czy wszystkie zobowiązania  podlegają  oddłużeniu? Czy dotyczy to także ZUS-u, Urzędu Skarbowego i alimentów?  Jak uchronić mieszkanie, które zajmujemy? Czy czas gra tutaj rolę czyli czy warto zwlekać z ogłoszeniem upadłości? Jak często można ogłaszać upadłość?
Gościem Marzeny Florkowskiej jest radca prawny Anna Jaworska.

Doradca podatkowy - zawód na pograniczu prawa i ekonomii

Sytuacje, w których osoba fizyczna potrzebuje doradcy podatkowego nie należą do rzadkości - zakup czy sprzedaż nieruchomości, darowizyna, ślub i decyzja o ustroju majątkowym, spadek, powrót do Polski po wielu latach pracy za granicą i decyzja o zakupie domu, założenie firmy przez obcokrajowców w Polsce.
Gościem Marzeny Florkowskiej jest Justyna Zając-Wysocka, radca prawny i doradca podatkowy, Przewodnicząca Zarządu Małopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Doradztwo sukcesyjne

Kim jest doradca sukcesyjny i jakie obszary podczas procesu sukcesji mogą/powinny być objęte doradztwem? Ile kosztuje doradztwo sukcesyjne i czy jest ono gwarantem sukcesu?

Gościem Marzeny Florkowskiej jest Andrzej Bocheński, doradca gospodarczy.

Sukcesja w firmie rodzinnej

Czym jest sukcesja w firmie rodzinnej? Jak się przygotować do zmiany pokoleniowej? Jak długo może trwać proces sukcesji? Czy firma rodzinna może sama poradzić sobie ze zmianą pokoleniową?

Gościem Marzeny Florkowskiej jest Andrzej Bocheński, doradca gospodarczy.

Błędy medyczne w prywatnych i publicznych jednostkach medycznych

Coraz częściej leczymy się prywatnie, a w razie kłopotów czy błędu medycznego nie wiemy nawet, do kogo zwrócić się o odszkodowanie

Szybki termin zabiegu nie zawsze jest najważniejszym kryterium decyzji dotyczącej tego, gdzie będziemy się leczyć. Warto upewnić się, czy to jest publiczny czy prywatny ośrodek (nawet jeśli zabiegi są wykonywane na NFZ), bo tylko publiczne szpitale nie mogą ogłosić bankructwa, a co za tym idzie - będą wypłacać odszkodowanie. Jeśli w trakcie leczenia za granicą, np. podczas urlopu lub w ramach tzw. turystyki medycznej dojdzie do błędu medycznego, to musimy bardzo szybko zadbać o dowody i pamiętać, że  będzie miało  zastosowanie prawo kraju, w którym doszło do wypadku.

Gościem Marzeny Florkowskiej jest radca prawny Jolanta Budzowska.

Wypadki i błędy medyczne za granicą

Czego może domagać się poszkodowany, a w jaki sposób może zabezpieczyć się organizator turystyki czy ośrodek medyczny przed konsekwencjami uchybień?

Wypadki za granicą w i poza Unia Europejską, skutki nieudanego leczenia za granicą,  a także konsekwencje błędów medycznych u obcokrajowców leczonych w Polsce. Gościem Marzeny Florkowskiej jest radca prawny Jolanta Budzowska.

Kradzież danych osobowych

Jak chronić  się przed kradzieżą danych osobowych? W jakie sposób zabezpieczyć nasze dane osobowe? O najczęściej popełnianych błędach czy zaniedbaniach z dr Urszulą Góral, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Edukacji UODO rozmawia Marzena Florkowska.

Letnia Akademia Ochrony Danych Osobowych

Cykl bezpłatnych szkoleń organizowanych przez Urząd Ochrony Danych Osobowych

Letnia Akademia Ochrony Danych Osobowych to cykl bezpłatnych szkoleń organizowanych przez Urząd Ochrony Danych Osobowych. Mowa będzie m.in. o mechanizmach cyfrowej sztuki manipulacji, tzw. dark patterns, wykorzystywaniu danych biometrycznych czy sposobach  anonimizacji zdjęć i usuwania danych lokalizacyjnych.  Codzienne spotkania od 22-26.08. od godz. 10.00 poprzez stronę internetową Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Z dr Urszulą Góral, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Edukacji UODO rozmawia Marzena Florkowska.

Bazy DNA - szansa czy zagrożenie?

Bazy DNA są coraz częściej wykorzystywane podczas dochodzeń śledczych  czy to dotyczących sprawcy zdarzenia, czy identyfikacji ofiar. O współczesnych możliwościach wykorzystania materiału genetycznego w postępowaniu sądowym rozmawiają: prof. Wojciech Branicki z Małopolskiego Centrum Biotechnologii oraz Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji i Marzena Florkowska.

Odpowiedzialność za rzeczy wyrzucone

Odpowiedzialność za rzeczy wyrzucone, które wypadły z budynku, za fragmenty oderwanych budowli, za rzeczy, które podczas wichury wywiało nam z ogrodu, etc. Rozmawiają radca prawny Anna Kornecka i Marzena Florkowska.

Uciążliwe immisje

Uciążliwe immisje (hałas, imprezy, uporczywa gra na rozstrojonych skrzypcach, szczekające psy, zapachy z grilla i inne ), a także rzeczy porzucone i zagubione. Rozmawiają radca prawny Jakub Kornecki i Marzena Florkowska.

Jak dobrze mieć sąsiada. Czy zawsze?

Przerastające zielska, drzewa, krzewy oraz owoce „spadłe na grunt sąsiedni”, zwierzęta, które wtargnęły na posesję i wyrządzone przez nie szkody.  Jak sobie radzić w takich sytuacjach? Rozmawiają radca prawny Jakub Kornecki i Marzena Florkowska.

Wypadek podczas wakacji

Nieszczęśliwy wypadek, nagłe zachorowanie, rzeczywistość  nieodpowiadająca warunkom wypoczynku zawartym w umowie, nagła zmiana ceny imprezy - jak sobie radzić w takich sytuacjach? I co najważniejsze, w jaki sposób przed nimi się zabezpieczyć? Rozmawiają radca prawny Maciej Szarzyński i Marzena Florkowska.

Uprawnienia radcy prawnego

Kim jest radca prawny, czy jego uprawnienia różnią się od uprawnień adwokatów, jaka jest rola samorządu radcowskiego? Samorząd radców prawnych świętuje 40-lecie istnienia. A gościem Marzeny Florkowskiej jest radca prawny Karolina Kolary, wicedziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie.