Radio Kraków

Kwadrans z prawnikiem


RSS Spotify Google Podcast

Gąszcz przepisów i niezrozumiałych zasad, a z drugiej strony pytania dotykające każdego z nas. W "Kwadransie z prawnikiem" postaramy się połączyć te dwie rzeczywistości i rozwikłać zagadki dnia codziennego, tłumacząc, co oznaczają najbardziej zawikłane paragrafy. W każdy piątek o 13:45 Marzena Florkowska spotyka się z prawnikami szuka odpowiedzi. Czekamy też na zapytania od słuchaczy: marzena.florkowska@radiokrakow.pl

Podcasty

Letnia Akademia Ochrony Danych Osobowych

Cykl bezpłatnych szkoleń organizowanych przez Urząd Ochrony Danych Osobowych

Letnia Akademia Ochrony Danych Osobowych to cykl bezpłatnych szkoleń organizowanych przez Urząd Ochrony Danych Osobowych. Mowa będzie m.in. o mechanizmach cyfrowej sztuki manipulacji, tzw. dark patterns, wykorzystywaniu danych biometrycznych czy sposobach  anonimizacji zdjęć i usuwania danych lokalizacyjnych.  Codzienne spotkania od 22-26.08. od godz. 10.00 poprzez stronę internetową Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Z dr Urszulą Góral, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Edukacji UODO rozmawia Marzena Florkowska.

Bazy DNA - szansa czy zagrożenie?

Bazy DNA są coraz częściej wykorzystywane podczas dochodzeń śledczych  czy to dotyczących sprawcy zdarzenia, czy identyfikacji ofiar. O współczesnych możliwościach wykorzystania materiału genetycznego w postępowaniu sądowym rozmawiają: prof. Wojciech Branicki z Małopolskiego Centrum Biotechnologii oraz Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji i Marzena Florkowska.

Odpowiedzialność za rzeczy wyrzucone

Odpowiedzialność za rzeczy wyrzucone, które wypadły z budynku, za fragmenty oderwanych budowli, za rzeczy, które podczas wichury wywiało nam z ogrodu, etc. Rozmawiają radca prawny Anna Kornecka i Marzena Florkowska.

Uciążliwe immisje

Uciążliwe immisje (hałas, imprezy, uporczywa gra na rozstrojonych skrzypcach, szczekające psy, zapachy z grilla i inne ), a także rzeczy porzucone i zagubione. Rozmawiają radca prawny Jakub Kornecki i Marzena Florkowska.

Jak dobrze mieć sąsiada. Czy zawsze?

Przerastające zielska, drzewa, krzewy oraz owoce „spadłe na grunt sąsiedni”, zwierzęta, które wtargnęły na posesję i wyrządzone przez nie szkody.  Jak sobie radzić w takich sytuacjach? Rozmawiają radca prawny Jakub Kornecki i Marzena Florkowska.

Wypadek podczas wakacji

Nieszczęśliwy wypadek, nagłe zachorowanie, rzeczywistość  nieodpowiadająca warunkom wypoczynku zawartym w umowie, nagła zmiana ceny imprezy - jak sobie radzić w takich sytuacjach? I co najważniejsze, w jaki sposób przed nimi się zabezpieczyć? Rozmawiają radca prawny Maciej Szarzyński i Marzena Florkowska.

Uprawnienia radcy prawnego

Kim jest radca prawny, czy jego uprawnienia różnią się od uprawnień adwokatów, jaka jest rola samorządu radcowskiego? Samorząd radców prawnych świętuje 40-lecie istnienia. A gościem Marzeny Florkowskiej jest radca prawny Karolina Kolary, wicedziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie.

Zmiany w podatkach od 1.07.2022 oraz ostatnie miesiące prywatnego najmu mieszkań wg skali podatkowej

Gościem Marzeny Florkowskiej jest Justyna Zając -Wysocka, radca prawny i doradca podatkowy, przewodnicząca Zarządu Małopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Prawa ojców biologicznych i adopcyjnych

Prawo do bycia opiekunem głównym dziecka, opieki naprzemiennej czy utrzymywania kontaktów z dzieckiem i władzy rodzicielskiej - to podstawowe decyzje, jakie podejmują rodzice w przypadku rozwodu. Inną kwestią jest uznanie ojcostwa w sytuacji, gdy biologicznym ojcem dziecka nie jest mąż matki lub gdy dziecko rodzi się w związku nieformalnym. Zdarza się również, że mąż matki stara się o adopcję dziecka, co wiąże się zarówno z przywilejami, jak i obowiązkami.
Gościem Marzeny Florkowskiej jest radca prawny Anna Jasielska-Papierkowska.

Legalne zatrudnianie dzieci i osób młodocianych

W programie odpowiadamy m.in. na pytania:

pod jakimi warunkami zatrudnienie dzieci i pracowników młodocianych jest dozwolone?
jakie warunki pracy i płacy należy zapewnić pracownikowi młodocianemu?
kto podpisuje umowę mającą na celu zatrudnienie osoby poniżej 18. roku życia?
czy rodzice mogą powierzać dzieciom wykonywanie prac we własnym gospodarstwie rolnym?

Gościem Marzeny Florkowskiej jest radca prawny Anna Stokłosa.

Kiedy pracodawca może żądać podania tzw. danych wrażliwych?

Stan zdrowia, poglądy polityczne, wyznanie, plany rodzinne, wreszcie dane biometryczne - o co może zapytać pracodawca? Kiedy mamy obowiązek ujawnienia tzw. danych wrażliwych, a kiedy możemy odmówić? Rozmawiają radca prawny Karol Kulig, specjalista prawa pracy, i Marzena Florkowska

Obowiązkowe kontrole parków rozrywki

Obowiązkowe kontrole parków rozrywki zarówno stacjonarnych, jak i objazdowych, przeprowadzane przez Urząd Dozoru Technicznego, zapewniają użytkownikom bezpieczeństwo. Jak często powinny być przeprowadzane, kto jest za to odpowiedzialny, jakie sankcje grożą osobom, które nie dopełniają tego obowiązku, co mówią statystyki o naszym bezpieczeństwie w parkach rozrywki?
Gościem Marzeny Florkowskiej jest Andrzej Rozlach, Dyrektor Urzędu Dozoru Technicznego. Oddział Terenowy w Krakowie.

Bezpieczne place zabaw dla dzieci i grilleW sezonie wiosenno-jesiennym, kiedy częściej odpoczywamy na wolnym powietrzu, warto zadbać o bezpieczeństwo podczas zabawy  na placu zabaw czy podczas grillowania. O obowiązkach zarządców, ale także rekomendacjach dla konsumentów rozmawiają Małgorzata Cieloch, rzeczniczka prasowa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Marzena Florkowska.

Poradnik - bezpieczne place zabaw

Reklama czy bezinteresowna opinia influencera?

Masz prawo wiedzieć, czy post lub relacja w mediach społecznościowych to reklama, czy bezinteresowna opinia influencera - informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dla influencerów tworzone są wytyczne, w jaki sposób oznaczane powinny być treści reklamowe. Przygotowywane są także specjalne informacje dla użytkowników. Gościem Marzeny Florkowskiej jest Małgorzata Cieloch, rzeczniczka prasowa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Sygnaliści czyli osoby informujące pracodawcę o nieprawidłowościach w firmie

Sygnaliści czyli osoby informujące pracodawcę o nieprawidłowościach w firmie. Wszystko po to, by dana firma funkcjonowała lepiej. Sygnalistą może zostać każdy pracownik, a pracodawca może zachęcać do podejmowania takich działań. Sygnalista może pozostać anonimowy, ale może także działać pod imieniem i nazwiskiem. Na styku prawa i moralności rozmawiają radca prawny Karol Kulig, specjalista prawa pracy i Marzena Florkowska.

Legalne źródła kultury

Fakt, że dane źródło kultury jest bezpłatnie nie oznacza, że jest ono nielegalne. Podobnie to, że płacimy za korzystanie z danego źródła kultury nie gwarantuje jego legalności.  Wszelkie wątpliwości dotyczące prawa autorskiego można odnaleźć na stronie Fundacji Legalna Kultura. W razie wątpliwości można także zadać pytanie prawnikowi Fundacji poprzez specjalny formularz. Gościem Marzeny Florkowskiej jest mecenas Sara Dobrzańska z Fundacji Legalna Kultura.

Więcej o Fundacji Legalna Kultura

23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. O prawach autorskich osobistych i majątkowych, utworach znajdujących się w domenie publicznych lub udostępnianych na licencji Creative Commons oraz tzw. użytku dozwolonym rozmawiają mecenas Sara Dobrzańska z Fundacji Legalna Kultura i Marzena Florkowska

Proces Jezusa oczami prawnika

Gościem Marzeny Florkowskiej jest dr Paulina Święcicka, adiunkt w Katedrze Prawa Rzymskiego na Wydziale Prawa i Administracji UJ, autorka książki „Proces Jezusa w świetle prawa rzymskiego”.

Przepisy prawne regulujące budowę domu

Wielkość działki budowlanej, budowa domu w granicy działki, a także wymagane odległości od innych zabudowań,  a także np. lasu. Działka w pobliżu wysypiska śmieci lub na dawnym wysypisku, dom w pobliżu zakładów produkcyjnych oraz działka  z tzw. ruiną - pułapki prawne. Gościem Marzeny Florkowskiej jest radca prawny Sławomir Kozłowski.

Wady, także wady ukryte działek wystawianych na sprzedaż

Jak bezpiecznie kupić działkę? Wady ukryte  w dokumentacji np. księdze wieczystej i w planie zagospodarowania przestrzennego, jak  i w terenie. Warto sprawdzić m.in. obciążenia i służbności, a także czy działka jest budowlana, ale także czy jest uzbrojona, szczególnie jeśli chodzi o wodę i kanalizację.

Gościem Marzeny Florkowskiej jest radca prawny Sławomir Kozłowski.