Radio Kraków

Kultura na weekend - magazyn filmowy


RSS Spotify

Kultura Na Weekend - Magazyn Filmowy to cotygodniowe spotkania z obrazem ruchomym, wyświetlanym na dużym i małym ekranie.Świat kina przeplata się z historiami serialowymi a fabuła dialoguje z dokumentem. Magazyn Filmowy to spotkania z reżyserami, aktorami, producentami a także specjalistami przybliżającymi najnowsze technologie wykorzystywane w produkcjach filmowych, zaś filmowe opowieści stają się zazwyczaj punktem wyjścia do rozmów uwzględniających szerszy kontekst problematyki społecznej i filozoficznej. Pozostajemy w Magazynie w nieustannej łączności z aktualnymi wydarzeniami ze świata filmu, dokonując przeglądu najważniejszych festiwali, premier oraz pozostałych wydarzeń branżowych. Zaprasza Tadeusz Marek.

Podcasty

29. edycja Festiwalu Etiuda&Anima już w przyszłym tygodniu

29. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima to trzy konkursy, specjalne, towarzyszące przeglądy filmowe, a także wystawy, warsztaty i spotkania. "Chcemy stwarzać przestrzeń, w której młodzi adepci sztuki filmowej będą mogli konfrontować swoje filmy" - mówili Tadeuszowi Markowi organizatorzy. O pochodzących z całego świata, wybranych do konkursu fabułach a także animacjach mówili: Kamila Kołacz - rzeczniczka prasowa festiwalu, a także Konrad Głąbek i Agnieszka Zając - koordynatorzy sekcji konkursowych. Tegoroczna odsłona Etiudy&Animy rozpocznie się w Krakowie we wtorek 29 listopada.

"Po prostu pokornie staliśmy z kamerą" - Dominika Montean-Pańków o "Głosie"

"U podstaw tej produkcji stało wzajemne zaufanie” - mówiła Tadeuszowi Markowi Dominika Montean Pańków - reżyserka nagradzanego filmu dokumentalnego „Głos”, przedstawiającego drogę uczestników, odbywającego się za klauzurą, nowicjatu jezuickiego. Padły więc pytania o rolę reżysera w dokumencie obserwacyjnym, o kamerę, śledzącą najintymniejsze chwile formacji duchowej, w końcu o powołanie, wiarę i tajemnicę, o których jest ten film.

"Wielką inspiracją była dla mnie jej nadludzka siła" - Katarzyna Figura o "Chrzcinach" w dniu premiery

W dniu kinowej premiery "Chrzcin" Jakuba Skoczenia Tadeusz Marek gościł Katarzynę Figurę - filmową Mariannę. I choć chciałoby się tę postać określić mianem "głównej", jak twierdzi aktorka, "w tym filmie mamy raczej do czynienia z bohaterem zbiorowym". Aktorka mówiła w programie nie tylko o specyfice pracy nad najnowszą produkcją i przygotowaniach do roli, ale także o kobiecości w swoim aktorstwie i w swoim życiu o byciu matką i stresie, który bywa największym przeciwnikiem.

"Słoń", czyli film, który powstał, by przytulać - rozmowa z twórcami w dniu premiery

"Bo wiesz, my się na planie cały czas w ekipie przytulaliśmy" - mówił Kamil Krawczycki reżyser i scenarzysta "Słonia". Jan Hrynkiewicz, odtwórca głównej roli Bartka opowiadał natomiast o związkach obrazu z Islandią i nieprzewidywalnością scen plenerowych. Film wygrał Konkurs Filmów Mikrobudżetowych w tegorocznej edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, dziś zaś wchodzi do kin. Twórcy mówili w Magazynie Filmowym o tym jak opowiadać o polskiej prowincji, o tym, dlaczego film nie jest polską "Tajemnicą Brokeback Mountain", o lokalnym patriotyzmie (rzecz dzieje się na Podhalu) i aktorach, którzy mówią, że jeżdżą konno, a wcale nie jeżdżą. Zaprasza Tadeusz Marek.

Wśród tegorocznych nominacji do Europejskiej Nagrody Filmowej trzy polskie tytuły

Europejska Nagroda Filmowa, czyli... tak zwane "europejskie Oscary". Zbliża się jedno w najważniejszych wydarzeń filmowych na Starym Kontynencie. Wśród nominowanych tytułów znalazły się m.in. polskie produkcje: "IO" Jerzego Skolimowskiego (także polski kandydat do Oscara), "Inni ludzie" Aleksandry Terpińskiej oraz "Film Balkonowy" Pawła Łozińskiego. O wyróżnionych tytułach z krytykiem filmowym, dziennikarzem OFF Radia Kraków - Mateuszem Demskim rozmawiał Tadeusz Marek

Anons filmowy 11 listopada

Słów kilka na temat najnowszych premier kinowych. Zaprasza Tadeusz Marek.

"Ten film ma dawać nadzieję" - Łukasz Kowalski reżyser filmu "Lombard" w rozmowie z Tadeuszem Markiem

"Jola i Wiesiek to para w życiu i biznesie z Bytomia. Wraz z trójką swoich pracowników prowadzą prawdopodobnie największy lombard w Europie. Czas jego świetności minął jednak wraz z zamknięciem okolicznych kopalni i szerzącym się w mieście bezrobociem. Pozbawieni środków do życia mieszkańcy „polskiego Detroit” znoszą pod zastaw coraz bardziej absurdalne i bezużyteczne przedmioty". - czytamy w opisie filmu dokumentalnego, będącego pełnometrażowym debiutem Łukasza Kowalskiego. "Lombard zamyka pewien istotny etap mojej kariery, w którym zajmowałem się sprawami społecznymi. To były krótkie, interwencyjne reportaże, które poruszały problemy, dotykające mieszkańcy tego przemysłowego regionu Polski. Film zaś powstał po coś innego - ma poruszać, ma dawać nadzieję i uśmiech" - mówił Tadeuszowi Markowi reżyser.

55 lat Kina Kijów

Obchody jubileuszu już w najbliższą niedzielę. Na publiczność czekają filmowe pokazy przedpremierowe a także wystawa, tort i... tajemnicza rzeźba. O historii kina i zaplanowanych atrakcjach mówiły Tadeuszowi Markowi: Renata Pawlusińska - kierowniczka ds. programowych Kina Kijów oraz Ewa Łabudzińska - z działu promocji Kina.

Anons filmowy 4 listopada

Słów kilka na temat najnowszych premier kinowych. Zaprasza Tadeusz Marek.

"Gorączka Kinowa. O początkach pewnej epoki" - spotkanie z historią kina

Wszystko zaczęło się w sobotnie popołudnie 14 listopada 1896 roku. Wtedy to w krakowskim Teatrze Miejskim odbył się pierwszy na ziemiach polskich pokaz filmów za pomocą kinematografu braci Lumiére. Wydarzenie to wyznacza narodziny (umowne, rzecz jasna) kina w Polsce. Z tej okazji Stowarzyszenie Kin Studyjnych zaprasza na cykl wydarzeń przybliżających historię kina. O programie "Gorączki" a także historii kina w Polsce Tadeuszowi Markowi mówił historyk kina, badacz i animator kultury filmowej - Maciej Gil.

Co słychać w biurze festiwalowym przyszłorocznego 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego?

Mimo iż kolejna edycja KFF dopiero w maju 2023 roku, praca wre. Rozpoczęły się pierwsze prace selekcyjne, które wyłonią ostateczny program przyszłorocznej edycji festiwalu. Wciąż pobrzmiewa także echo tegorocznej odsłony. O nadchodzących nowościach, premierach i pokazach mówili Tadeuszowi Markowi: Krzysztof Gierat - dyrektor KFF oraz Olga Lany - rzeczniczka prasowa festiwalu.

Międzynarodowy Dzień Animacji

28 października to Międzynarodowy Dzień Animacji. To moment, w którym warto przypomnieć o bogatym dorobku polskich twórców tego gatunku, w tym... pierwszego polskiego Oscara. O historii animacji oraz o współczesnych jej przejawach mówił Tadeuszowi Markowi Piotr Kardas - filmoznawca, główny organizator łódzkiego festiwalu O!Pla, autor kuratorskiego seansu animacji, który z okazji Międzynarodowego Dnia Animacji zaprezentowany zostanie w KinoKawiarni KIKA.

Festiwal Conrada 2022 - nie tylko o literaturze

Już w przyszły poniedziałek (24 października) rozpocznie się tegoroczna odsłona Festiwalu Conrada, tym razem stojąca pod egidą hasła przewodniego - "WSPÓLNOTY". Pod tym samym tytułem odbędzie się towarzyszące festiwalowi pasmo filmowe. W jego ramach 6 propozycji, o których z Tadeuszem Markiem rozmawiała Marynia Gierat - szefowa Kina Pod Baranami.

"Śniła mi się połonina" - film o Chatce Puchatka i słynnym Lutku

"Śniła mi się połonina" to tytuł najnowszego filmu dokumentalnego Roberta Żurakowskiego, poświęconego kultowemu bieszczadzkiemu schronisku "Chatka Puchatka" a także jego budowniczemu - Lutkowi Pińczukowi. "W produkcji filmu oraz w procesie gromadzenia archiwalnych nagrań nie bez znaczenia były wątki krakowskie" - mówił Tadeuszowi Markowi reżyser.

5. Przegląd Kina Emirackiego

Dziś rozpocznie się w Krakowie 5. Przegląd Kina Emirackiego. Wydarzenie organizowane jest pod patronatem honorowym Ambasady Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Polsce. Wszystkie filmy prezentowane będą w oryginalnej wersji językowej z polskimi i angielskimi napisami. O historii emirackiej kinematografii oraz kulturze stojącej u podstaw produkcji mówiła Tadeuszowi Markowi inicjatorka przeglądu Zofia Jeziorna - fundatorka fundacji Nahda, głównego organizatora wydarzenia.

Nano Film Festival w Kinie Kijów

Już za tydzień w Kinie Kijów (21-23 października) rozpocznie się pierwsza edycja Nano Film Festivalu - międzynarodowego przeglądu krótkometrażowych filmów fabularnych. Na ekranie wyświetlone zostaną 33 produkcje o zróżnicowanej tematyce, odbędą się także wykłady-warsztaty z "krótkiego filmu". O ideach stojących u podstaw organizacji wydarzenia a także istocie krótkometrażowych fabuł w Magazynie Filmowym opowiada dyrektor artystyczny festiwalu, reżyser i scenarzysta - Robert Gliński.

"Mikro feminizacje" - nowy cykl filmowy w Kinie Mikro

W Kinie Mikro nowy cykl filmowy organizowany we współpracy z Centrum Praw Kobiet - "Mikro feminizacje". W ramach pierwszego, inauguracyjnego spotkania wyświetlony zostanie film "Zdarzyło się". Produkcja powstała w oparciu o autobiograficzną twórczość tegorocznej laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury - Annie Ernaux. O nowym cyklu w Magazynie Filmowym opowiadają: dyrektorka krakowskiego oddziału CPK - Natalia Kućma, koordynatorka wolontariatu CPK Agata Miętus, oraz adwokatka Natalia Gajecka, jedna prelegentek zaplanowanej w ramach cyklu dyskusji. Zaprasza Tadeusz Marek.

"Simona" - reżyserka Natalia Koryncka-Gruz o nowym filmie

30 września ukazał się w kinach najnowszy film dokumentalny Natalii Korynckiej-Gruz poświęcony biolożce, leśniczce i popularyzatorce nauki - Simonie Kossak. To portret, powstały za sprawą "otwierania kolejnych wątków" - mówiła Tadeuszowi Markowi Natalia Koryncka-Gruz w Radiu Kraków Kultura.

"Prawdziwe życie aniołów" - Krzysztof Globisz w roli głównej

W trakcie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbył się pierwszy specjalny pokaz najnowszego filmu Artura Więcka "Barona", opowiadający historię doświadczonego udarem aktora, który odzyskując siły próbuje powrócić do życia wbrew ograniczeniom. Filmowa opowieść inspirowana jest prawdziwą historią polskiego aktora Krzysztofa Globisza, który zagrał w filmie główną rolę. O pracy nad produkcją, a także "anielskiej" historii mówił Tadeuszowi Markowi reżyser - Artur 'Więcek' Baron.