Radio Kraków

Kultura na Weekend


RSS

Kultura na Weekend to piątkowy magazyn publicystyczno-kulturalny, w którym weekendowe rekomendacje kulturalne stają się pretekstem do bliskich spotkań z artystami, popularyzatorami sztuki, działaczami społecznymi i koordynatorami istotnych krakowskich instytucji kulturalnych. W programie powracamy także do co ciekawszych rozmów, które emitowane były na antenie głównej Radia Kraków w "Przystanku kultura". Zaprasza Tadeusz Marek.

Podcasty

"POWERBANK/siła kobiet" - od 26 maja nowa wystawa w Domu Esterki. Kuratorzy zapraszają do współtworzenia eskposyzcji

POWERBANK – siła kobiet to tytuł wystawy, która już 26 maja otwarta zostanie w Domu Esterki Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Tymczasem już dziś wieczór nową przestrzeń ekspozycyjną, w której wciąż trwają prace zobaczyć będzie można przedpremierowo. Będzie można się także włączyć we współtwrzenie POWERBANK-u, wystawy, która będzie opowieścią o kobietach na rozmaite sposooby tworzących Muzeum Etnograficzne w Krakowie. Nie chodzi o historię instytucji. Raczej o powtarzane przy kuchennym stole rozmowy o dawaniu sobie rady, pragnieniu sprawczości, czułości i gniewie, magii i codzienności. Doświadczenia, z których można czerpać energię. Zapraszamy do wspólnej kreacji – mówiła Tadeuszowi Markowi Dorota Majkowska-Szajer – kuratorka wystawy.

J-1 Prząśniczka - samolot powrócił do dawnej świetności. Noc Muzeów w Muzeum Lotnictwa Polskiego

Samolot został odnowiony przez Dział Konserwacji Muzealiów Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie a 12 maja nastąpiło uroczyste odsłonięcie nowego eksponatu. "To także okazja by przypomnieć szerszej publiczności postać konstruktora Prząśniczki - Jarosława Janowskiego, który swoim dziełem urzeczywistnił myśl, że latać każdy może" - mówił Tadeuszowi Markowi Tomasz Kosecki - dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego. Samolot będzie stanowił jedną z wielu atrakcji, przewidzianych przez Muzeum na dzisiejszy wieczór. "Mamy do zaoferowania bardzo ciekawy program na tegoroczną Noc Muzeów" - dodawała Ligia Jaszczewska-Gacek kierowniczka działu wystaw i edukacji MLP.

Jan Dobkowski - "Obrazy intuicyjne". W Krakowie trwa najnowsza wystawa artysty

Do 28 maja w krakowskiej Galerii Artemis trwa najnowsza wystawa jednego z najważniejszych polskich malarzy współczesnych - Jana Dobkowskiego. Jan Dobkowski - malarz, rysownik, autor grafik, akcji i instalacji przestrzennych zapewnił już sobie miejsce w kanonie polskiej sztuki współczesnej. Wziął udział w licznych wystawach, jego prace trafiły do wielu kolekcji - pierwszy czerwono-zielony obraz Podwójna dziewczyna (1968) wszedł nawet do zbioru Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. “Chciałem dotknąć czystej formy malarskiej i pobawić się kolorem” - mówił Artysta Tadeuszowi Markowi w dniu wernisażu.

W Rydlówce nie tylko Wesele

Koncerty, specjalne oprowadzania kuratorskie, prelekcje i... konkurs na wspomnienia z dawnych Bronowic Małych. To wszystko już w tym miesiącu w Rydlówce. O nadchodzących wydarzeniach kulturalnych opowiadała Tadeuszowi Markowi Ewelina Radecka - adiunktka w Muzeum Krakowa, związana z Rydlówką.

Bronisław Chromy na Wawelu

Z okazji 50. rocznicy powstania Smoka Wawelskiego w wawelskich ogrodach otwarto szczególną wystawę plenerową, poświęconą zmarłemu w 2017 roku, autorowi ikonicznego, krakowskiego pomnika - „Smoczy ogród. Bronisław Chromy na Wawelu”. Z córką artysty i kuratorką wystawy Grażyną Chromy-Rościszewską przy okazji najnowszej wawelskiej ekspozycji o życiu i drodze twórczej jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy rozmawiał Tadeusz Marek.

IX edycja Konkursu im. Anny Świrszczyńskiej na Książkowy Debiut Poetycki 2022

W piątek upłynął ostateczny termin zgłoszeń do 9. edycji Konkursu im. Anny Świrszczyńskiej na Książkowy Debiut Poetycki 2022. Nagrodami w konkursie są: wydanie wybranego przez jury tomu poetyckiego, spotkanie autorskie oraz promocja książki podczas tegorocznej NOCY POEZJI. Patronką konkursu (od II edycji, 2015 r.), została Anna Świrszczyńska (1909-1984). Wybitna poetka, autorka m.in. słynnego tomu „Jestem baba” (1972), która dokonała swoistej rewolucji w polskiej poezji, zarówno pod względem języka, jak i treści.

"Poznajmy się śpiewająco" - nowa inicjatywa Teatru Ludowego

Poznajmy się Śpiewająco! - Zachęcają gospodarze krakowskiego Teatru Ludowego. Już w sobotę kończą się zapisy do nowego przedsięwzięcia mającego na celu stworzenie przestrzeni integracji i wymiany kulturowej z nowymi, ukraińskimi mieszkańcami Krakowa.

"Wiedeń buduje. Budownictwo mieszkaniowe w Wiedniu w latach 1920-2020"

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza do Wiednia, górującego w rankingach miast o najwyższym standardzie życia. W Hotelu Cracovia trwa ekspozycja: "Wiedeń buduje. Budownictwo mieszkaniowe w Wiedniu w latach 1920-2020", o której Tadeusz Marek rozmawiał z dyrektorem Muzeum prof. Andrzejem Szczerskim.

ARIETE’S GREAT REVUE - takiego spektaklu Kraków nie widział od 1945 roku

Już w najbliższą sobotę scena krakowskiego teatru VARIETE zamieni się w ekskluzywny hotel. VARIETE’S GREAT REVUE to tytuł najnowszego spektaklu, który - jak piszą twórcy - jest osadzoną we współczesności wybuchową mieszanką tańca, akrobacji, muzyki na żywo, romansu i sławy. Pomysłodawcami i współautorami scenariusza są Krzysztof Tyszko i Ewelina Adamska-Porczyk, którzy w pięcioosobowym zespole choreografów, w towarzystwie muzyki Mariusza Obijalskiego stworzyli całe dzieło. „Takiego spektaklu Kraków nie widział od 1945 roku, rewia to bardzo wymagający gatunek” – mówił Tadeuszowi Markowi dyrektor Teatru Variete - Janusz Szydłowski. O VARIETE’S GREAT REVUE opowiadali także jego scenarzyści Krzysztof Tyszko i Ewelina Adamska-Porczyk oraz soliści - Maria Tyszkiewicz i Hubert Walijewski.

Wystawa „Format” Michała Dąbrowskiego

Nieregularne, dynamiczne ludzkie ciało zestawione z matematyczną doskonałością i statecznością figur geometrycznych. W Galerii Szalom trwa wystawa „Format” Michała Dąbrowskiego. Częstochowski artysta ukończył edukację w zakresie grafiki warsztatowej, dziś swoją narrację zamyka w formach malarskich, graficznych i rysunkowych. Zaś na trwającą wystawę złoży się cykl obrazów, tworzonych od 2001 roku. „To moja pierwsza indywidualna wystawa” - mówił Tadeuszowi Markowi Michał Dąbrowski.

O duchowym wymiarze i znaczeniu Świąt Wielkanocnych z ks. prof. Franciszkiem Longchamps de Berier

Co dla świata żydowskiego początków naszej ery oznaczało ukonstytuowanie się chrześcijaństwa? Czy zapytywać należy o to, dlaczego część spośród Żydów w I w. n.e. nie dostrzegła w Jezusie z Nazaretu Mesjasza, czy może o to, dlaczego część spośród nich dostrzegła go? O duchowym wymiarze i znaczeniu Świąt Wielkanocnych dla świata judeochrześcijańskiego z kierownikiem Katedry Prawa Rzymskiego UJ - ks. prof. Franciszkiem Longchamps de Berier - rozmawiał Tadeusz Marek.

„Proces Jezusa w świetle prawa rzymskiego..." - rozmawiamy z autorką publikacji

W jakim języku Piłat komunikował się z oskarżonym Jezusem z Nazaretu? Jak długo mógł trwać proces Galilejczyka, czy postępowanie przed Sanhedrynem było legalne a Herod Antypas wystąpił w roli jednego z przesłuchujących? W końcu, czy żona prefekta Judei mogła służyć mężowi radą oraz co zaważyło na wyroku skazującymi mimo braku dostrzeżenia winy? - na te i inne pytania odpowiadała na antenie Radia Kraków Kultura Tadeuszowi Markowi dr Paulina Święcicka z Katedry Prawa Rzymskiego UJ, autorka książki: „Proces Jezusa w świetle prawa rzymskiego. Studium historyczno-prawne”.

30 lat stosunków dyplomatycznych między Polską i Chorwacją

"Kraków to najlepsze miasto, by świętować ten jubileusz" - mówił na antenie Radia Kraków Kultura Konsul Honorowy Republiki Chorwacji - Paweł Włodarczyk. 30 lat trwania wzajemnych stosunków dyplomatycznych stało się pretekstem do podsumowania 11 lat działalności Konsulatu Honorowego Chorwacji w Krakowie, a także rozmowy o wspólnych korzeniach, kulturze i nieoczywistych obliczach nadadriatyckiego kraju. "Zawsze powtarzam, że Kraków założyli Chorwaci" - dodaje Konsul Paweł Włodarczyk. Z okazji jubileuszu 9 kwietnia w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się koncert specjalny. Na estradzie przy Zwierzynieckiej zobaczymy cenionego chorwackiego skrzypka młodego pokolenia - Martina Krpana w towarzystwie Zespołu Instrumentalnego Filharmoników Krakowskich. Muzycy zagrają Cztery pory roku Antonio Vivaldiego. Z konsulem rozmawiał Tadeusz Marek.

Problem dostępności muzyki dla osób głuchych, czyli Grzegorz Płonka w MOS-ie

W najbliższą niedzielę, 10 kwietnia w MOS-ie odbędzie się wydarzenie specjalne z udziałem niedosłyszącego pianisty Grzegorza Płonki, którego historia stała się inspiracją dla twórców, mającego swą kinową premierę 4 marca tego roku, filmu "Sonata". W ramach niedzielnego programu odbędzie się pokaz filmu, a także koncert pianisty i dyskusja na temat muzyki. O niedzielnym wydarzeniu a także kwestii dostępności muzyki dla osób głuchych Tadeuszowi Markowi mówili na antenie Radia Kraków Kultura twórcy i inicjatorzy przedsięwzięcia - Dominika Feiglewicz i Mateusz Janicki z Teatru im. Juliusza Słowackiego.

Ostatni dzień na składanie wniosków w Open Callu Krakow Fringe, możliwość zdobycia dofinansowania na własny projekt artystyczny

Malujesz, nagrywasz filmy, chcesz zorganizować wsytawę w nieoczywistym miejscu? - napisz do nas! - mówią organizatorzy Sekcji Fringe krakowskiego miesiąca fotografii. Jednym z elementów sekcji jest open call, otwarte zaproszenie dla wszystkich twórczych, ukierunkowujących swoje działanie artystyczne na społeczność lokalną. Można zdobyć dofinansowanie na realizację własnej inicjatywy. Wnioski można składać do 9 kwietnia. O przedsięwzięciu i zasadach open call'a koordynatorki i kuratorki sekcji Fringe - Maja Pasternak i Patrycja Filarska mówiły Tadeuszowi Markowi.

"Songi Teatru STU" na 56-lecie teatru

Ponad 50 piosenek, słowa największych poetów i 16-osobowa obsada. 26 marca miała miejsce premiera „Songów Teatru STU” – spektaklu podsumowującego 56 lat działalności Teatru. STU, to od samego początku był mariaż muzyki i słowa – mówi Krzysztof Jasiński, twórca teatru oraz jego obecny dyrektor artystyczny. „Exodus”, „Pan Twardowski” czy „Szalona Lokomotywa” to tytuły, które na stałe zapisały się w historii polskiej pop-kultury. - Domagano się, by je wznowić  – dodaje dyrektor - jednak nie mam odwagi by się tego podjąć, zostawiam to młodszemu pokoleniu. Teraz zaś fragmenty kultowych produkcji postanowiono zebrać w jednym miejscu, zatrudnić całkowicie nową, dobraną w wyniku castingu, obsadę i w napisanych specjalnie na tę okazję  aranżacjach Krzysztofa Herdzina stworzyć muzyczno-literacką ucztę. O spektaklu a także muzycznym dziedzictwie Teatru STU z Krzysztofem Jasińskim na antenie Radia Kraków Kultura rozmawiał Tadeusz Marek.

Ewa Brachel wraca do Krakowa. Rozmowa z artystką

Ewa Brachel - graficzka i projektantka, w 1967 roku ukończyła studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dziś, po 50 latach, powraca do Krakowa w towarzystwie dwóch wystaw malarstwa cyfrowego, wykonanego za pomocą komputerowej myszki. Cykle noszą tytuły: „Medytacje” i „Podróże”. O treści najnowszych ekspozycji a także o początkach przychody z grafiką cyfrową oraz drodze życiowej i zawodowej artystka rozmawiała z Tadeuszem Markiem.

Pierwsza dama światowej wiolinistyki" z tytułem doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Krakowie

Pisali dla niej najwięksi polscy kompozytorzy, nie ulega wątpliwości, że za sprawą swojego talentu przyczyniła się do powstania legendarnych kompozycji, jak chociażby  - II Koncert Skrzypcowy Krzysztofa Pendereckiego  - "Metamorfozy". Anne Sophie Mutter – światowej sławy skrzypaczka, posiadaczka dwojga skrzypiec Stradivariego w środę, 30 marca otrzymała tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Relację z uroczystości przygotował Tadeusz Marek.

"Turandot" w Operze Krakowskiej. Rozmawiamy z twórcami

Arcydzieło Giacomo Pucciniego po raz pierwszy na scenie Opery Krakowskiej już 25 marca. Spektakl reżyseruje Karolina Sofulak – uznana reżyserka młodego pokolenia, z którą rozmawiała Justyna Nowicka. W studiu zagościli również Agnieszka Kuk (w roli dumnej księżniczki Turandot) oraz Tomasz Tokarczyk - kierownik muzyczny Opery Krakowskiej.

"Iluminacje"

W krakowskiej galerii Związku Polskich Artystów Fotografików od wczoraj oglądać można wystawę Jolanty Rycerskiej – filozofki sztuki, fotografki, prezeski ZPAF-u. Tytuł wystawy to "Iluminacje". Materią zasadniczą stało się dla artystki męskie ciało.

„Japonia w gestach i dźwiękach”

„Japonia w gestach i dźwiękach” czyli barwna opowieść autorstwa chóru kameralnego Hibike i grupy teatralnej Kobito Rakugo. Tradycyjne pieśni japońskie, w tym Komorinty – melancholijne kołysanki, splotą się z monologami wykonawców rakugo – komicznego japońskiego monodramu.

"Modlitwa za Ukrainę" - premiera pieśni

7 marca premierę miała „Modlitwa za Ukrainę”. Słowa tekstu Małgorzaty Zwolińskiej zaśpiewały Alona Szostak – rosyjska aktorka i ukraińska tancerka Sofija Popova. Zaśpiewały zaś w trzech językach: ukraińskim, rosyjskim i polskim. Sofija ojca straciła na wojnie w Donbasie, matka z trudem zdołała przed kilkoma dniami dotrzeć do Polski. Alona mówi: „naród rosyjski przeżył wiele wojen, dziś zwracam się do moich rodaków, by jednym głosem sprzeciwili się poczynaniom Putina. Nigdy więcej wojny”. To pieśń, która ma wyrażać bunt, niezgodę, ale także ogólnoludzką solidarność. Nie tylko z Ukraińcami, ale ze wszystkimi, znajdującymi się w opresji putinowskiej tyranii – mówili na premierowym spotkaniu w Teatrze Groteska twórcy produkcji, z którymi rozmawiał Tadeusz Marek.

Festiwal Teatru Ukraińskiego "Wschód-Zachód" nie odbędzie się w pierwotnym terminie

"Jestem z wykształcenia reżyserką. Obecnie muszę wiedzieć co to jest opaska taktyczna i na czym polega różnica w kamizelkach kuloodpornych" - mówi Nadia Moroz-Olshanska- prezeska zarządu fundacji widowisk masowych, głównego organizatora Festiwalu teatru Ukraińskiego "Wschód-Zachód".

„Na krawędzi. Pogranicza porysunkowej przestrzeni” - nowa wystawa w Krakowskim Salonie Ekonomicznym NBP

Do 3 kwietnia w Krakowskim Salonie Ekonomicznym zobaczyć będzie można prace zaproszonych wykładowców z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu, Warszawie, Krakowie.Tytuł wystawy  – “Pogranicza porysunkowej przestrzeni” – podkreśla badawczo-eksperymentalny wymiar projektu. Zaproszeni twórcy przedstawiają indywidualne próby redefinicji pojęcia rysunku. „Porysunkowa przestrzeń” odwołuje się do oczekiwanego przekraczania granic rysunku, a zarazem zwraca uwagę na pojęcie przestrzeni – kategorię podstawową dla rzeźbiarstwa. O wystawie opowiadali Tadeuszowi Markowi: Jan Tutaj, Andrzej Bednarczyk i Ewa Janus.

"Cześć… Jestem Sara" - dyplom studentów IV roku AST w Krakowie

"Cześć… Jestem Sara" w reżyserii Tomasza Wysockiego na podstawie prozy, skeczów, piosenek i poezji Hanocha Levina to spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego krakowskiej AST; głęboka refleksja nad ludzką tożsamością. Z Alicją Semrał i Krzysztofem Ciemierzem - grającymi w przedstawieniu aktorami, rozmawiał Tadeusz Marek.