Radio Kraków

Kultura na Weekend


RSS Spotify

Kultura na Weekend to piątkowy magazyn publicystyczno-kulturalny, w którym weekendowe rekomendacje kulturalne stają się pretekstem do bliskich spotkań z artystami, popularyzatorami sztuki, działaczami społecznymi i koordynatorami istotnych krakowskich instytucji kulturalnych. W programie powracamy także do co ciekawszych rozmów, które emitowane były na antenie głównej Radia Kraków w "Przystanku kultura". Zaprasza Tadeusz Marek.

Podcasty

Obarska: Powiedzieć o rzeczywistości, że jest materialna, to jak zrobić mały skandal.

W najnowszym wydaniu audycji głównym przedmiotem namysłu stał się DOTYK. Dotyk rozumiany bardzo szeroko i w owych licznych sensach prowadzący w stronę rozważań nad strukturą rzeczywistości, relacji materii z tym, co duchowe. Do zmysłowości, erotyzmu i... neuroprzekaźników. W końcu do rozważań nad naturą kreacji tekstu literackiego oraz sposobów uprawiania humanistyki. "Żyjemy w czasach, w których każdy musi mieć na każdy temat bardzo wyraziste zdanie, warto byłoby się zastanowić nad wartością <>" - mówiła Tadeuszowi Markowi Marcelina Obarska - teatrolożka, autorka tekstów o sztukach performatywnych, doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych UW, współautorka książki "Historie Dotyku".

Filozofia pozwala lepiej zrozumieć malarstwo - rozmowa z Pawłem Taranczewskim

Głównym bohaterem tej opowieści jest malarz i filozof Paweł Taranczewski, który opowiadał o swoim warsztacie malarskim, o fascynacjach obrazami Rembrandta i pierwszych spotkaniach z impresjonistami. Czym jest prawda dzieła malarskiego? Po co malarstwu filozofia? Jaki wpływ na rozwój artystyczny bohatera audycji miał ojciec - słynny malarz Wacław Taranczewski? Do wysłuchania najnowszego wydania Kultury na Weekend zaprasza Tadeusz Marek.

Mikołaj Kopernik w wydaniu musicalowym

W Kulturze na Weekend odwiedzamy Operę Krakowską w kilka tygodni przed prapremierą nowego musicalu. Już 20 maja we Fromborku odbędzie się prapremiera najnowszej produkcji Opery Krakowskiej. W 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika artyści przygotowali spektakl odwołujący się do najważniejszych wydarzeń z życia Kopernika – od studiów w Krakowie, Padwie i Bolonii przez powrót do Fromborka, posługę kanoniczą, praktykę lekarską i badania astronomiczne, uczestnictwo w koronacji Zygmunta Starego i Hołdzie Pruskim, wreszcie - powstanie i publikację pięcioksięgu „De revolutionibus”. Libretto musicalu wyszło spod ręki pisarki Ałbeny Grabowskiej. Teksty piosenek napisał Daniel Wyszogrodzki – tłumacz i autor teatralny, specjalista od polskiej i światowej sceny musicalowej. Choreografię spektaklu opracowują Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka. Scenografię i światło stworzy Grzegorz Policiński zaś spektakle reżyseruje Jakub Szydłowski. Autorem muzyki jest Tomasz Szymuś – kompozytor i aranżer, który w Kulturze na Weekend mówił Tadeuszowi Markowi o pracy nad musicalem.

Zrozumieć łąkę i nie tylko. Dzień Ziemi w Norwidzie

"Nadmierne wyzyskiwanie zasobów naturalnych, produkcja spalin, czy nieodwracalne zmiany klimatyczne. To wszystko odbija się nie tylko na krajobrazie, ale także na naszym zdrowiu. Stąd nieoceniona rola edukacji przyrodniczej." - zwracają uwagę organizatorzy tegorocznego Dnia Ziemi w Ośrodku Kultury im. C.K. Norwida w Krakowie. Już jutro w Klubie Kuźnia (os. Złotego Wieku 14) odbędzie się piknik rodzinny, w ramach którego zaplanowano warsztaty tworzenia komiksu z Kamilem Wrzeszczem i Katarzyną Żurawską, zajęcia z budowania domków dla owadów z Magdaleną Lis. Nie zabraknie też akcentów muzycznych, opartych na motywach przyrodniczych, czy warsztatu dla młodych obserwatorów i obserwatorek przyrody. Dorośli – wraz z Piotrem Skindzierem – staną „Oko w oko z gwiazdami”, dokonując obserwacji nieba. Spragnieni kontaktu z przyrodą już w niedzielę będą mogli wziąć udział w rodzinnym spacerze po Łąkach Nowohuckich z Magdaleną Kuś z Pracowni z Barwinkiem. O programie Dnia Ziemi, a także o przyrodniczym potencjale Nowej Huty mówili Tadeuszowi Markowi Jarosław Klaś i Elżbieta Urbańska-Kłapa.

Proces Jezusa oczyma prawnika. Piłat - prefekt przekorny?

"Pomysł na to, by dokonać pewnej weryfikacji tego, jak zakończył się proces Jezusa można uznać za wielką tęsknotę ludzkości" - mówiła w Kulturze na Weekend dra Paulina Święcicka. Proces Jezusa z Nazaretu uznawany jest za jeden z najbardziej niesprawiedliwych procesów sądowych w historii ludzkości. Czy zasadnie? Co wynika z dokładnie przeprowadzonej analizy prawnej? Spojrzenie na wydarzenia, do których doszło w Jerozolimie w I w. n.e. przez pryzmat badawczo-historyczny przypomina, iż Jezus osądzony został w ściśle określonych okolicznościach politycznych i prawnych. Judea jako prowincja Cesarstwa Rzymskiego, rządów cesarza Tyberiusza, nie mogła pozostawać obojętna na funkcjonujący w Imperium porządek prawny. Także i Jezus, stając przed trybunałem Poncjusza Piłata znalazł się w sytuacji, której rozwój zależał od funkcjonujących wówczas instytucji. Czy w ich świetle można uznać opisywany przez ewangelistów proces za niesprawiedliwy? O tym, który z organów w istocie był upoważniony do wydania wyroku w sprawie Jezusa, dlaczego mimo pierwotnego uniewinnienia podsądny z Galilei został skazany na śmierć, a także dlaczego Piłat nie cieszył się wśród Żydów dobrą sławą mówiła Tadeuszowi Markowi dra Paulina Święcicka - romanistka, związana z Katedrą Prawa Rzymskiego WPiA Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Monodram radiowy, czyli wielki sprawdzian

W minioną niedzielę zakończyła się w Rzeszowie pierwsza edycja Radiowego Festiwalu Teatralnego – Monodram organizowanego przez Polskie Radio Rzeszów. Na gali rozdania nagród pojawiło się wiele wątków krakowskich. Główną nagrodę otrzymał aktor teatru STU - Andrzej Róg - za monodram „Kamień na kamieniu. Anna Polony uhonorowana została nagrodą specjalną za całokształt działań na rzecz kultury polskiej, zaś w jury konkursu zasiadał Józef „Żuk” Opalski. Rzeszowskie święto teatru radiowego stało się okazją by zadać pytanie o naturę formy teatralnej jaką jest monodram, a także porozmawiać o osobliwościach pracy nad produkcjami teatralno-radiowymi. Narratorami opowieści w najnowszym wydaniu Kultury na Weekend stali się: aktorka teatralna i filmowa, a także działaczka społeczna Ewa Błaszczyk, laureat Grand Prix RFT – Monodram Andrzej Róg, wieloletni dyrektor Teatru Polskiego Radia Henryk Rozen, reżyser teatralny i radiowy Józef Opalski oraz dziennikarz i reżyser radiowy Andrzej Zajdel. Zaprasza Tadeusz Marek.

Prof. Tadeusz Sławek gościem Kultury na Weekend

"Dyskurs humanistyczny pokazuje, że żyjemy w świecie o wielu oknach, i że ten świat proponuje bardzo wiele widoków. I o tych widokach jest humanistyka" - mówił Tadeusz Sławek, tegoroczny laureat Nagrody im. Kazimierza Wyki przyznawanej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki oraz krytyki literackiej i artystycznej. Prof. Sławek to literaturoznawca, tłumacz i eseista, a w przeszłości także Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jaki jest sens uprawiania humanistyki? Czy w XXI wieku można jeszcze znaleźć czas na niespieszną rozmowę? Czy w obliczu trwającej w Ukrainie wojny można stwierdzić, że ponownie ludzkość nie zdała egzaminu z człowieczeństwa? Rozmawiał Tadeusz Marek.

Humanizm umarł. Rozmowa z prof. Tadeuszem Gadaczem o człowieczeństwie

"Musimy odrobić lekcję z XX wieku, a także z tego, co dzieje się dzisiaj. Ukraińcom zaś podziękować za to, że to zło zatrzymali na własnych piersiach." Co trwająca w Ukrainie wojna wnosi do refleksji nad człowiekiem? Jaką rolę w rosyjskiej napaści odegrał mit? Jaka jest rola humanistyki i filozofii w obliczu aktów przemocy i niesprawiedliwości zza wschodniej granicy Polski? Z filozofem i religioznawcą - prof. Tadeuszem Gadaczem - rozmawiał Tadeusz Marek.

"Nie bać się odkryć także siebie samego" - Danuta Węgiel o sztuce portretowania

“Uważam, że cała moja praca sprowadza się do pragnienia zatrzymania obecności” - mówiła w audycji Tadeusza Marka Danuta Węgiel - polska artystka fotografka, portrecistka, fotoreporterka, członkini zarządu Okręgu Krakowskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, kuratorka wielu wystaw fotograficznych. Rozmowa na temat sztuki fotografii portretowej, która bohaterce najnowszego wydania Kultury na Weekend jest najbliższa, stała się punktem wyjścia do refleksji nad naturą fotografii i sensem jej uprawiania. Równorzędnymi uczestnikami audycji stały się postaci niegdyś przez Danutę Węgiel fotografowane, które za sprawą opowieści artystki zjawiły się w studiu: Czesław Miłosz, Jerzy Turowicz, Romana Bobrowska, Jerzy Pilch, Jan Peszek czy Olga Tokarczuk.

"Bruno Schulz: Sex-Fiction" - MOCAK wbrew stereotypowi interpretacyjnemu dzieła plastycznego Schulza

Oryginalne grafiki z "Xięgi bałowochwalczej" oraz prywatne rysunki Brunona Schulza - wszystko ułożone tak, by można było odbyć swoistą podróż przez "wyobraźnię erotyczną" Schulza. "Bruno Schulz jest ofiarą stereotypu interpretacyjnego. Zrobiono z niego fetyszystę i masochistę" - pisze Maria Anna Potocka, dyrektor MOCAK-u, kuratorka wystawy. Powodem takiego obrotu spraw ma być - według twórców wystawy - zbyt dosłowne odczytanie dzieł artysty z Drohobycza. Jak zatem interpretować dorobek plastyczny Schulza? Z Marią Anną Potocką rozmawiał, przechadzając się po wystawie, Tadeusz Marek.

Nowa... muzyka - z Krzysztofem Szwajgierem o nowości w sztukach muzycznych

W dwa dni przed pierwszym dniem Nowego Roku w Kulturze na Weekend było przewrotnie. Pojęcie nowości poddało zostało głębszemu namysłowi, prowadzącemu do refleksji nad zmiennością i stałością, afirmacją i odrzuceniem, kanonem i jego brakiem - wszystko w obrębie sztuk muzycznych. Wspólnie z teoretykiem muzyki i kompozytorem dr. hab. Krzysztofem Szwajgierem zastanawialiśmy się, czym jest muzyka nowa, czy pojęcie nowości w ogóle w odniesieniu do muzyki jest adekwatne.

"Rzucić się w Tajemnicę" - o nauczaniu przez zachwyt z dr. Jackiem Kurkiem

W Radiu Kraków Kultura rozmowa z dr. Jackiem Kurkiem. Historyk, wykładowca, eseista, w końcu autor koncepcji „nauczania przez zachwyt”, w myśl której najpierw trzeba poczuć, a dopiero później zrozumieć. Dlaczego on - zachwyt - jest początkiem poznania; czym są wykłady „o człowieku w malarstwie” i dlaczego warto czerpać z dzieł dawnych mistrzów; w końcu, na czym polega tajemnica piękna? Na te i inne pytania odpowiadał Jacek Kurek w najnowszym wydaniu Kultury na Weekend.

LATO W MIEŚCIE - letnie propozycje Muzeum Krakowa

Lato w mieście to cykliczny program organizowany przez Muzeum Krakowa w okresie wakacyjnym od lipca do sierpnia. W jego ramach liczne spacery i warsztaty, w ramach których najmłodzi mogą poznać historię miasta z nieoczywistych stron. O nadchodzących wydarzeniach z Krzysztofem Haczewskim, Anną Warzechą, Szymonem Jarosińskim z Muzeum Krakowa rozmawiał Tadeusz Marek

Strawa pod Kopcem Wandy

W dwa dni przed przesileniem letnim Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa przy Ośrodku Kultury im C.K. Norwida zaprasza pod Kopiec Wandy na STRAWĘ – przywitanie lata. W programie m.in. wspólne biesiadowanie przy ognisku, warsztaty i prelekcja. Termin wydarzenia zbiega się z obchodami Nocy Kupały – słowiańskiego święta ognia, słońca i płodności. W trakcie tej najkrótszej nocy w roku występowało wiele bogatych rytuałów. Wróżono z ziół, kwiatów, wody w studniach, obchodzono domostwa z pochodniami. Wszelkie te aktywności miały zapewnić bezpieczeństwo, pomyślność i ochronę przed złymi siłami. „Być może przyjemna piknikowa forma a równocześnie nawiązania do dawnych wierzeń staną się inspiracją do przyjrzenia się duchowości naszych przodków” – mówili na antenie RKK Marcin Pawlik z Rady Dzielnicy Nowa Huta oraz dr Renata Leśniakiewicz-Drzymała z Instytutu Religioznawstwa UJ.

Dzień Otwarty w Willi Decjusza i projekt So Close

Willa Decjusza zaprasza na Organizowany w przeddzień Międzynarodowego Dnia Uchodźców, Dzień Otwarty. Tym razem zorganizowanym wokół projektu SO-CLOSE - międzynarodowego przedsięwzięcia mającego na celu walkę z wykluczeniem uchodźców poprzez wymianę dziedzictwa kulturowego społeczności, które doświadczyły przymusowej migracji. Trwające od 3 lat prace skierowane są do osób i instytucji przyjmujących uchodźców a także bezpośrednio do przybywających do Europy uciekinierów z Syrii, Iraku, Afganistanu, Nigerii, Pakistanu, Erytrei i Albanii. Dziś – przez wzgląd na trwającą w Ukrainie wojnę – So CloSe zyskał nową aktualność. Na projekt składają się także interaktywne narzędzia jak chociażby: Story Map – mapy narracyjne gromadzące opowieści migrantów czy zdjęcia kamerą 360 stopni, które w trakcie dnia otwartego będzie można przedpremierowo przetestować. Z Tadeuszem Markiem rozmawiały dr hab. Dominika Kasprowicz, prof. UJ – dyrektorka Instytutu Kultury Willa Decjusza i Kasia Ioffe – kuratorka sekcji Story Map projektu So CLOSE.

"Pijacy" Franciszka Bohomolca - premiera w Teatrze Bagatela

Oświecenie nie tylko poucza, ale i bawi. Już 18 czerwca na dużej scenie Teatru Bagatela premiera „Pijaków” Franciszka Bohomolca, jednego z najważniejszych twórców polskiego oświecenia. Komedię autorstwa jezuity nie tylko wyreżyserował, ale i wzbogacił narracyjnie Artur Więcek "Baron", dodając do oryginalnego tekstu fragmenty współczesnej prozy oraz piosenki. Akcja spektaklu dzieje się współcześnie – choć bawimy się i na różne sposoby gramy odniesieniami do sarmatyzmu - mówił Tadeuszowi Markowi reżyser i scenarzysta Artur Więcek "Baron".

W Krakowie Noc Tańca

18 czerwca do Krakowa po raz czwarty powróci Noc Tańca, w tym roku odbywająca się pod hasłem „Z tańcem przez świat”. W programie Nocy znajdują się spektakle i pokazy taneczne, autorskie prezentacje, pokazy sztuki tanecznej, warsztaty tańca oraz eksperymenty taneczne. „Na dwóch scenach plenerowych: w Dworku Białoprądnickim oraz na Rynku Podgórskim, nie tylko poznamy tradycje taneczne z różnych zakątków świata, ale i sami będziemy mogli zatańczyć” - informują organizatorzy. Wśród tanecznych peregrynacji do Grecji, Izraela czy na Bałkany znajdzie się także wątek zachodnio-afrykański. Na scenie w Dworku Białoprądnickim odbędzie się POKAZ TAŃCA AFRYKAŃSKIEGO Z ELEMENTAMI WARSZTATÓW BĘBNIARSKICH, który poprowadzi senegalski multiinstrumentalista, griot Ablaye Badji. Z Ablayem Badjim i Agatą Kempą Dworku Białoprąnickiego rozmawiał Tadeusz Marek.

Nowe nabytki Muzeum Krakowa

Strącony ze stołu kieliszek Wisławy Szymborskiej z bankietu noblowskiego, laska Leopolda Kozłowskiego czy najstarszy w historii dyplom Honorowego Obywatelstwa Krakowa. Muzeum Krakowa chwali się nowymi nabytkami, które związane są z honorowymi obywatelstwami miasta. Przyczynkiem do zgromadzenia eksponatów stały się wyniki prac, prowadzonych przez UMK z Archiwum Narodowym w Krakowie nad kolejnym tomem z serii "Poczet Krakowski". "W ich wyniku udało się dotrzeć do spadkobierców części honorowych obywateli Krakowa - mówiła Tadeuszowi Markowi kierowniczka działu inwentaryzacji i gromadzenia zbiorów Muzeum Krakowa - Anna Bednarek.

Wystawa końcoworoczna 2022 studentów ASP

Jedyna taka i niepowtarzalna. Do obejrzenia i przeżycia tylko w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie! O wystawie końcoworocznej 2022 prac studentek i studentów krakowskiej Akademii rozmawialiśmy z Fryderykiem Zyską.

"ZUN, ZUN, ZANG – JĘZYK UTRACONY" - premiera w Teatrze Barakah

4 czerwca tego roku mija 80. rocznica zamordowania w krakowskim gettcie legendarnego żydowskiego, krakowskiego barda - Mordechaja Gebirtiga. Z tej okazji w Teatrze Barakah odbędzie się wyjątkowa premiera. Olek Mincer – śpiewający aktor i reżyser, zamieszkały w Rzymie, wraz z towarzyszącymi mu: Riccardo Battistim – aranżerem i akordeonistą oraz Yosuke Takim – malarzem i pisarzem – postanowił stworzyć spektakl-recital, w którym twórczość Gebirtiga splecie się z malarstwem żydowskiego, polskiego pejzażysty Abrahama Neumanna, który został zamordowany tego samego dnia 1942 roku. Na antenie Radia Kraków Kultura twórcy nie tylko opowiadali Tadeuszowi Markowi o swoim dziele ale także, na żywo, wykonali część utworów składających się na spektakl.

Rita Gorgonowa, Barbara Ubryk - legendarne sprawy kryminalne nie tylko na scenie Teatru Bagatela

Tylko w jeden czerwcowy weekend (04-05.06) można było zobaczyć w tym roku "Pitawal-historie kryminalne Krakowa w piosenkach" - spektakl od 2016 roku wystawiany w Teatrze Bagatela. Anna Rokita - reżyserka i protagonistka "Pitawalu" za sprawą kolejnych piosenek zabiera publiczność w podróż szlakiem krakowskich zbrodni. Tegoroczny pokaz spektaklu stał się asumptem do analitycznego przyjrzenia się dwóm, wyjątkowo głośnym sprawom uwzględnionym w scenariuszu spektaklu. O sprawie Rity Gorgonowej oraz tragedii Barbary Ubryk - jednych z najgłośniejszych wydarzeń kryminalnych XIX i XX wieku na antenie Radia Kraków Kultura opowiadał asystent w Zakładzie Historii Prawa Polskiego WPiA UJ - dr Jakob Maziarz.

"Witraże, projekty i realizacje - Adam Brincken" - wystawa w Krypcie u Pijarów

Do 21 czerwca w Krypcie u Pijarów trwać będzie wystawa prof. Adama Brinckena - malarza, witrażysty i rysownika prowadzącego w krakowskiej ASP Pracownię Malarstwa i kierującego tamże Katedrą Edukacji Artystycznej. "Sztuka tworzenia witraży zdaje się być dla Adama Brinckena wyzwaniem priorytetowym, w którym artysta z pasją rozwija swoje poszukiwania malarskie" - pisze o artyście Małgorzata Reinhard–Chlanda. Po najnowszej ekspozycji Tadeusza Marka oprowadził sam Autor, a spotkanie stało się asumptem do refleksji nad naturą dzieła witrażowego i miejscem sztuki abstrakcyjnej w przestrzeni sakralnej.

Aukcja "Na żółto i na niebiesko" - inicjatywa studentów ASP

„Na żółto i na niebiesko” - to pod tym tytułem wystartowała aukcja charytatywna na rzecz Ukrainy organizowana przez Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie wspólnie z Towarzystwem Strzeleckim Bractwo Kurkowe w Krakowie w Krakowskim Salonie Ekonomicznym NBP. Podczas aukcji licytowane będą prace Artystek i Artystów krakowskiej ASP oraz prace Wykładowczyń i Studentek pochodzących z Ukrainy, a obecnie ze względu na konflikt zbrojny, będących stażystkami ASP w Krakowie. Dochód z aukcji zostanie przeznaczony na pomoc celową dla Artystek i Artystów Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki oraz Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Ukrainie. - Aukcja "Na żółto i na niebiesko" jest inicjatywą naszych studentów, my jedynie pomogliśmy rzecz całą zorganizować” - mówił Tadeuszowi Markowi prof. Andrzej Bednarczyk, rektor ASP im. Jana Matejki w Krakowie.

"Judy Garland. Na końcu tęczy" schodzi z afisza

To ostatnia okazja, by w Teatrze STU zobaczyć "Judy Garland. Na końcu tęczy", z Beatą Rybotycką w tytułowej roli i Jakubem Przebindowskim jako Anthonym Chapmanem. Spektakl Krzysztofa Jasińskiego o amerykańskiej gwieździe u schyłku swojej kariery schodzi z afisza. Judy Garland istniejąca na krakowskiej scenie STU od 2007 roku była spektaklem-recitalem, w którym życie Garland publiczność poznawała z pomocą jej piosenek i mistrzowskiej kreacji Beaty Rybotyckiej. Pożegnanie z tytułem będzie jednocześnie okazją do świętowania 25-lecia pracy artystycznej - aktora, reżysera teatralnego, autora sztuk teatralnych oraz kompozytora muzyki pisanej do teatru - Jakuba Przebindowskiego. Peter Quilter, którego sztuka jest wystawiana na wszystkich scenach świata - Sydney, Londyn, Amsterdam - z dużym big bandem i z wielkim zapleczem inscenizacyjnym odwiedził także Teatr STU" - mówił Tadeuszowi Markowi Jakub Przebidnowski, opowiadając o spektaklu a także swojej ścieżce zawodowej.

Fantazmatyczne pastele Jacka Palucha

Swoje najnowsze pastele prezentuje w Galerii Szalom Jacek Paluch - krakowski malarz i grafik, absolwent Wydziału Grafiki ASP w Krakowie, w przeszłości projektujący okładki m.in. dla Wydawnictwa Literackiego oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Artysta, znany z nieoczywistego wykorzystywania w swojej twórczości krakowskich motywów miejskich, mówi, że tym razem tematyka eksponowanych prac będzie inna. "To podróż do dzieciństwa, w którym swoje źródło ma moja pasja do niedosłownego traktowania martwej natury, która w tych obrazach ożywa" - mówił Tadeuszowi Markowi Jacek Paluch.

"POWERBANK/siła kobiet" - od 26 maja nowa wystawa w Domu Esterki. Kuratorzy zapraszają do współtworzenia ekspozycji

POWERBANK – siła kobiet to tytuł wystawy, która już 26 maja otwarta zostanie w Domu Esterki Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Tymczasem już dziś wieczór nową przestrzeń ekspozycyjną, w której wciąż trwają prace zobaczyć będzie można przedpremierowo. Będzie można się także włączyć we współtwrzenie POWERBANK-u, wystawy, która będzie opowieścią o kobietach na rozmaite sposooby tworzących Muzeum Etnograficzne w Krakowie. Nie chodzi o historię instytucji. Raczej o powtarzane przy kuchennym stole rozmowy o dawaniu sobie rady, pragnieniu sprawczości, czułości i gniewie, magii i codzienności. Doświadczenia, z których można czerpać energię. Zapraszamy do wspólnej kreacji – mówiła Tadeuszowi Markowi Dorota Majkowska-Szajer – kuratorka wystawy.

J-1 Prząśniczka - samolot powrócił do dawnej świetności. Noc Muzeów w Muzeum Lotnictwa Polskiego

Samolot został odnowiony przez Dział Konserwacji Muzealiów Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie a 12 maja nastąpiło uroczyste odsłonięcie nowego eksponatu. "To także okazja by przypomnieć szerszej publiczności postać konstruktora Prząśniczki - Jarosława Janowskiego, który swoim dziełem urzeczywistnił myśl, że latać każdy może" - mówił Tadeuszowi Markowi Tomasz Kosecki - dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego. Samolot będzie stanowił jedną z wielu atrakcji, przewidzianych przez Muzeum na dzisiejszy wieczór. "Mamy do zaoferowania bardzo ciekawy program na tegoroczną Noc Muzeów" - dodawała Ligia Jaszczewska-Gacek kierowniczka działu wystaw i edukacji MLP.

Jan Dobkowski - "Obrazy intuicyjne". W Krakowie trwa najnowsza wystawa artysty

Do 28 maja w krakowskiej Galerii Artemis trwa najnowsza wystawa jednego z najważniejszych polskich malarzy współczesnych - Jana Dobkowskiego. Jan Dobkowski - malarz, rysownik, autor grafik, akcji i instalacji przestrzennych zapewnił już sobie miejsce w kanonie polskiej sztuki współczesnej. Wziął udział w licznych wystawach, jego prace trafiły do wielu kolekcji - pierwszy czerwono-zielony obraz Podwójna dziewczyna (1968) wszedł nawet do zbioru Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. “Chciałem dotknąć czystej formy malarskiej i pobawić się kolorem” - mówił Artysta Tadeuszowi Markowi w dniu wernisażu.

W Rydlówce nie tylko Wesele

Koncerty, specjalne oprowadzania kuratorskie, prelekcje i... konkurs na wspomnienia z dawnych Bronowic Małych. To wszystko już w tym miesiącu w Rydlówce. O nadchodzących wydarzeniach kulturalnych opowiadała Tadeuszowi Markowi Ewelina Radecka - adiunktka w Muzeum Krakowa, związana z Rydlówką.

Bronisław Chromy na Wawelu

Z okazji 50. rocznicy powstania Smoka Wawelskiego w wawelskich ogrodach otwarto szczególną wystawę plenerową, poświęconą zmarłemu w 2017 roku, autorowi ikonicznego, krakowskiego pomnika - „Smoczy ogród. Bronisław Chromy na Wawelu”. Z córką artysty i kuratorką wystawy Grażyną Chromy-Rościszewską przy okazji najnowszej wawelskiej ekspozycji o życiu i drodze twórczej jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy rozmawiał Tadeusz Marek.

IX edycja Konkursu im. Anny Świrszczyńskiej na Książkowy Debiut Poetycki 2022

W piątek upłynął ostateczny termin zgłoszeń do 9. edycji Konkursu im. Anny Świrszczyńskiej na Książkowy Debiut Poetycki 2022. Nagrodami w konkursie są: wydanie wybranego przez jury tomu poetyckiego, spotkanie autorskie oraz promocja książki podczas tegorocznej NOCY POEZJI. Patronką konkursu (od II edycji, 2015 r.), została Anna Świrszczyńska (1909-1984). Wybitna poetka, autorka m.in. słynnego tomu „Jestem baba” (1972), która dokonała swoistej rewolucji w polskiej poezji, zarówno pod względem języka, jak i treści.

"Poznajmy się śpiewająco" - nowa inicjatywa Teatru Ludowego

Poznajmy się Śpiewająco! - Zachęcają gospodarze krakowskiego Teatru Ludowego. Już w sobotę kończą się zapisy do nowego przedsięwzięcia mającego na celu stworzenie przestrzeni integracji i wymiany kulturowej z nowymi, ukraińskimi mieszkańcami Krakowa.

"Wiedeń buduje. Budownictwo mieszkaniowe w Wiedniu w latach 1920-2020"

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza do Wiednia, górującego w rankingach miast o najwyższym standardzie życia. W Hotelu Cracovia trwa ekspozycja: "Wiedeń buduje. Budownictwo mieszkaniowe w Wiedniu w latach 1920-2020", o której Tadeusz Marek rozmawiał z dyrektorem Muzeum prof. Andrzejem Szczerskim.

ARIETE’S GREAT REVUE - takiego spektaklu Kraków nie widział od 1945 roku

Już w najbliższą sobotę scena krakowskiego teatru VARIETE zamieni się w ekskluzywny hotel. VARIETE’S GREAT REVUE to tytuł najnowszego spektaklu, który - jak piszą twórcy - jest osadzoną we współczesności wybuchową mieszanką tańca, akrobacji, muzyki na żywo, romansu i sławy. Pomysłodawcami i współautorami scenariusza są Krzysztof Tyszko i Ewelina Adamska-Porczyk, którzy w pięcioosobowym zespole choreografów, w towarzystwie muzyki Mariusza Obijalskiego stworzyli całe dzieło. „Takiego spektaklu Kraków nie widział od 1945 roku, rewia to bardzo wymagający gatunek” – mówił Tadeuszowi Markowi dyrektor Teatru Variete - Janusz Szydłowski. O VARIETE’S GREAT REVUE opowiadali także jego scenarzyści Krzysztof Tyszko i Ewelina Adamska-Porczyk oraz soliści - Maria Tyszkiewicz i Hubert Walijewski.

Wystawa „Format” Michała Dąbrowskiego

Nieregularne, dynamiczne ludzkie ciało zestawione z matematyczną doskonałością i statecznością figur geometrycznych. W Galerii Szalom trwa wystawa „Format” Michała Dąbrowskiego. Częstochowski artysta ukończył edukację w zakresie grafiki warsztatowej, dziś swoją narrację zamyka w formach malarskich, graficznych i rysunkowych. Zaś na trwającą wystawę złoży się cykl obrazów, tworzonych od 2001 roku. „To moja pierwsza indywidualna wystawa” - mówił Tadeuszowi Markowi Michał Dąbrowski.

O duchowym wymiarze i znaczeniu Świąt Wielkanocnych z ks. prof. Franciszkiem Longchamps de Berier

Co dla świata żydowskiego początków naszej ery oznaczało ukonstytuowanie się chrześcijaństwa? Czy zapytywać należy o to, dlaczego część spośród Żydów w I w. n.e. nie dostrzegła w Jezusie z Nazaretu Mesjasza, czy może o to, dlaczego część spośród nich dostrzegła go? O duchowym wymiarze i znaczeniu Świąt Wielkanocnych dla świata judeochrześcijańskiego z kierownikiem Katedry Prawa Rzymskiego UJ - ks. prof. Franciszkiem Longchamps de Berier - rozmawiał Tadeusz Marek.

„Proces Jezusa w świetle prawa rzymskiego..." - rozmawiamy z autorką publikacji

W jakim języku Piłat komunikował się z oskarżonym Jezusem z Nazaretu? Jak długo mógł trwać proces Galilejczyka, czy postępowanie przed Sanhedrynem było legalne a Herod Antypas wystąpił w roli jednego z przesłuchujących? W końcu, czy żona prefekta Judei mogła służyć mężowi radą oraz co zaważyło na wyroku skazującymi mimo braku dostrzeżenia winy? - na te i inne pytania odpowiadała na antenie Radia Kraków Kultura Tadeuszowi Markowi dr Paulina Święcicka z Katedry Prawa Rzymskiego UJ, autorka książki: „Proces Jezusa w świetle prawa rzymskiego. Studium historyczno-prawne”.

30 lat stosunków dyplomatycznych między Polską i Chorwacją

"Kraków to najlepsze miasto, by świętować ten jubileusz" - mówił na antenie Radia Kraków Kultura Konsul Honorowy Republiki Chorwacji - Paweł Włodarczyk. 30 lat trwania wzajemnych stosunków dyplomatycznych stało się pretekstem do podsumowania 11 lat działalności Konsulatu Honorowego Chorwacji w Krakowie, a także rozmowy o wspólnych korzeniach, kulturze i nieoczywistych obliczach nadadriatyckiego kraju. "Zawsze powtarzam, że Kraków założyli Chorwaci" - dodaje Konsul Paweł Włodarczyk. Z okazji jubileuszu 9 kwietnia w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się koncert specjalny. Na estradzie przy Zwierzynieckiej zobaczymy cenionego chorwackiego skrzypka młodego pokolenia - Martina Krpana w towarzystwie Zespołu Instrumentalnego Filharmoników Krakowskich. Muzycy zagrają Cztery pory roku Antonio Vivaldiego. Z konsulem rozmawiał Tadeusz Marek.

Problem dostępności muzyki dla osób głuchych, czyli Grzegorz Płonka w MOS-ie

W najbliższą niedzielę, 10 kwietnia w MOS-ie odbędzie się wydarzenie specjalne z udziałem niedosłyszącego pianisty Grzegorza Płonki, którego historia stała się inspiracją dla twórców, mającego swą kinową premierę 4 marca tego roku, filmu "Sonata". W ramach niedzielnego programu odbędzie się pokaz filmu, a także koncert pianisty i dyskusja na temat muzyki. O niedzielnym wydarzeniu a także kwestii dostępności muzyki dla osób głuchych Tadeuszowi Markowi mówili na antenie Radia Kraków Kultura twórcy i inicjatorzy przedsięwzięcia - Dominika Feiglewicz i Mateusz Janicki z Teatru im. Juliusza Słowackiego.

Ostatni dzień na składanie wniosków w Open Callu Krakow Fringe, możliwość zdobycia dofinansowania na własny projekt artystyczny

Malujesz, nagrywasz filmy, chcesz zorganizować wsytawę w nieoczywistym miejscu? - napisz do nas! - mówią organizatorzy Sekcji Fringe krakowskiego miesiąca fotografii. Jednym z elementów sekcji jest open call, otwarte zaproszenie dla wszystkich twórczych, ukierunkowujących swoje działanie artystyczne na społeczność lokalną. Można zdobyć dofinansowanie na realizację własnej inicjatywy. Wnioski można składać do 9 kwietnia. O przedsięwzięciu i zasadach open call'a koordynatorki i kuratorki sekcji Fringe - Maja Pasternak i Patrycja Filarska mówiły Tadeuszowi Markowi.

"Songi Teatru STU" na 56-lecie teatru

Ponad 50 piosenek, słowa największych poetów i 16-osobowa obsada. 26 marca miała miejsce premiera „Songów Teatru STU” – spektaklu podsumowującego 56 lat działalności Teatru. STU, to od samego początku był mariaż muzyki i słowa – mówi Krzysztof Jasiński, twórca teatru oraz jego obecny dyrektor artystyczny. „Exodus”, „Pan Twardowski” czy „Szalona Lokomotywa” to tytuły, które na stałe zapisały się w historii polskiej pop-kultury. - Domagano się, by je wznowić  – dodaje dyrektor - jednak nie mam odwagi by się tego podjąć, zostawiam to młodszemu pokoleniu. Teraz zaś fragmenty kultowych produkcji postanowiono zebrać w jednym miejscu, zatrudnić całkowicie nową, dobraną w wyniku castingu, obsadę i w napisanych specjalnie na tę okazję  aranżacjach Krzysztofa Herdzina stworzyć muzyczno-literacką ucztę. O spektaklu a także muzycznym dziedzictwie Teatru STU z Krzysztofem Jasińskim na antenie Radia Kraków Kultura rozmawiał Tadeusz Marek.

Ewa Brachel wraca do Krakowa. Rozmowa z artystką

Ewa Brachel - graficzka i projektantka, w 1967 roku ukończyła studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dziś, po 50 latach, powraca do Krakowa w towarzystwie dwóch wystaw malarstwa cyfrowego, wykonanego za pomocą komputerowej myszki. Cykle noszą tytuły: „Medytacje” i „Podróże”. O treści najnowszych ekspozycji a także o początkach przychody z grafiką cyfrową oraz drodze życiowej i zawodowej artystka rozmawiała z Tadeuszem Markiem.

Pierwsza dama światowej wiolinistyki" z tytułem doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Krakowie

Pisali dla niej najwięksi polscy kompozytorzy, nie ulega wątpliwości, że za sprawą swojego talentu przyczyniła się do powstania legendarnych kompozycji, jak chociażby  - II Koncert Skrzypcowy Krzysztofa Pendereckiego  - "Metamorfozy". Anne Sophie Mutter – światowej sławy skrzypaczka, posiadaczka dwojga skrzypiec Stradivariego w środę, 30 marca otrzymała tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Relację z uroczystości przygotował Tadeusz Marek.

"Turandot" w Operze Krakowskiej. Rozmawiamy z twórcami

Arcydzieło Giacomo Pucciniego po raz pierwszy na scenie Opery Krakowskiej już 25 marca. Spektakl reżyseruje Karolina Sofulak – uznana reżyserka młodego pokolenia, z którą rozmawiała Justyna Nowicka. W studiu zagościli również Agnieszka Kuk (w roli dumnej księżniczki Turandot) oraz Tomasz Tokarczyk - kierownik muzyczny Opery Krakowskiej.

"Iluminacje"

W krakowskiej galerii Związku Polskich Artystów Fotografików od wczoraj oglądać można wystawę Jolanty Rycerskiej – filozofki sztuki, fotografki, prezeski ZPAF-u. Tytuł wystawy to "Iluminacje". Materią zasadniczą stało się dla artystki męskie ciało.

„Japonia w gestach i dźwiękach”

„Japonia w gestach i dźwiękach” czyli barwna opowieść autorstwa chóru kameralnego Hibike i grupy teatralnej Kobito Rakugo. Tradycyjne pieśni japońskie, w tym Komorinty – melancholijne kołysanki, splotą się z monologami wykonawców rakugo – komicznego japońskiego monodramu.

"Modlitwa za Ukrainę" - premiera pieśni

7 marca premierę miała „Modlitwa za Ukrainę”. Słowa tekstu Małgorzaty Zwolińskiej zaśpiewały Alona Szostak – rosyjska aktorka i ukraińska tancerka Sofija Popova. Zaśpiewały zaś w trzech językach: ukraińskim, rosyjskim i polskim. Sofija ojca straciła na wojnie w Donbasie, matka z trudem zdołała przed kilkoma dniami dotrzeć do Polski. Alona mówi: „naród rosyjski przeżył wiele wojen, dziś zwracam się do moich rodaków, by jednym głosem sprzeciwili się poczynaniom Putina. Nigdy więcej wojny”. To pieśń, która ma wyrażać bunt, niezgodę, ale także ogólnoludzką solidarność. Nie tylko z Ukraińcami, ale ze wszystkimi, znajdującymi się w opresji putinowskiej tyranii – mówili na premierowym spotkaniu w Teatrze Groteska twórcy produkcji, z którymi rozmawiał Tadeusz Marek.

Festiwal Teatru Ukraińskiego "Wschód-Zachód" nie odbędzie się w pierwotnym terminie

"Jestem z wykształcenia reżyserką. Obecnie muszę wiedzieć co to jest opaska taktyczna i na czym polega różnica w kamizelkach kuloodpornych" - mówi Nadia Moroz-Olshanska- prezeska zarządu fundacji widowisk masowych, głównego organizatora Festiwalu teatru Ukraińskiego "Wschód-Zachód".

„Na krawędzi. Pogranicza porysunkowej przestrzeni” - nowa wystawa w Krakowskim Salonie Ekonomicznym NBP

Do 3 kwietnia w Krakowskim Salonie Ekonomicznym zobaczyć będzie można prace zaproszonych wykładowców z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu, Warszawie, Krakowie.Tytuł wystawy  – “Pogranicza porysunkowej przestrzeni” – podkreśla badawczo-eksperymentalny wymiar projektu. Zaproszeni twórcy przedstawiają indywidualne próby redefinicji pojęcia rysunku. „Porysunkowa przestrzeń” odwołuje się do oczekiwanego przekraczania granic rysunku, a zarazem zwraca uwagę na pojęcie przestrzeni – kategorię podstawową dla rzeźbiarstwa. O wystawie opowiadali Tadeuszowi Markowi: Jan Tutaj, Andrzej Bednarczyk i Ewa Janus.

"Cześć… Jestem Sara" - dyplom studentów IV roku AST w Krakowie

"Cześć… Jestem Sara" w reżyserii Tomasza Wysockiego na podstawie prozy, skeczów, piosenek i poezji Hanocha Levina to spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego krakowskiej AST; głęboka refleksja nad ludzką tożsamością. Z Alicją Semrał i Krzysztofem Ciemierzem - grającymi w przedstawieniu aktorami, rozmawiał Tadeusz Marek.