Radio Kraków

Kultura dla najmłodszych


RSS Spotify

"Kultura dla najmłodszych" to radiowa przestrzeń stworzona z myślą o dzieciach, ale przekazem skierowana do dorosłego odbiorcy. W sobotnie poranki poruszamy tematy z dziedziny teatru, filmu, sztuk wizualnych, ale i te z pogranicza kultury i psychologii rozwojowej. Informujemy o premierach, zapraszamy na warsztaty dla dzieci i zadajemy pytania o performatywność kultury ukierunkowanej na młodego widza.

Wioletta Gawlik gości edukatorów muzealnych, pedagogów teatralnych, artystów i naukowców, by rozmawiać o kulturze widzianej oczami dziecka. W świat muzyki klasycznej zabiera najmłodszych melomanów Robert Konatowicz, a o literaturze dla dzieci i młodzieży opowiada Barbara Gawryluk.

Podcasty

Biblioteka otwarta dla osób z niepełnosprawnościami

Miejska Biblioteka Publiczna w Rabce - Zdroju zrealizowała projekt "Biblioteka otwarta", który polegał na dostosowaniu sprzętu, zbiorów i oferty warsztatów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przygotowano także książki dotykowe na temat Rabki. Jak te działania zostały przyjęte? O tym opowiada Iwona Haberny, współpracowniczka Biblioteki w Rabce, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

Festiwal Chórów Dziecięcych

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie zaprasza na III edycję Festiwalu Chórów Chłopięcych. Tegoroczne wydanie festiwalu obejmuje swoim zasięgiem zarówno Kraków, jak i mniejsze ośrodki w regionie – Olkusz i Wadowice. Wśród zaproszonych chórów, obok Chóru Chłopięcego Filharmonii Krakowskiej, znalazły się także śpiewające formacje dziecięce z Jodłówki-Wałek oraz Podgórskiej Woli. O korzyściach wynikających ze śpiewania w chórze rozmawiają prof. Lidia Matynian, kierowniczka Chóru Chłopięcego i Dziewczęcego w Filharmonii Krakowskiej, Maria Dziedzic-Król, asystentka artystyczna Chóru, Małgorzata Koch, starsza specjalistka ds public relations w Filharmonii Krakowskiej. Zaprasza Wioletta Gawlik.

Muzeum Krakowa zaprasza na muzealny Dzień Dziecka

Oddziały Muzeum Krakowa: Rydlówka, Dom pod Krzyżem, Rynek Podziemny, Muzeum Nowej Huty, Pałac Krzysztofory zapraszają na muzealny Dzień Dziecka. 3 i 4 czerwca 2023 odbędą się warsztaty rzeźbiarskie, plastyczne, teatralne, animacji poklatkowej oraz oprowadzanie po wystawie. Zaprasza Anna Cieplińska-Jaglarz, adiunkt Muzeum Krakowa. Rozmawia Wioletta Gawlik.

Zostań strażnikiem przeszłości

Czym jest archiwum i jakie kryje skarby? Gdzie znaleźć tę przedziwną krainę pełną drzwi do poznania dawnych dziejów? Jak poruszać się po jej krętych korytarzach? Czym pisali nasi przodkowie i jak wyglądały dawne księgi? To tylko kilka pytań, na które odpowiedź można znaleźć w kierowanej do dzieci, nauczycieli i rodziców książeczce „Na tropach archiwalnych tajemnic”, przygotowanej przez historyka Piotra Kołpaka i Justynę Kuskę. Jak opowiadać dzieciom o archiwach? Pyta autora Wioletta Gawlik.

Nagroda Żółtej Ciżemki

Znamy laureata tegorocznej Nagrody Żółtej Ciżemki. W VII edycji ogólnopolskiego konkursu literackiego na najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży, organizowanego corocznie przez Bibliotekę Kraków, zwyciezyla wydana w 2022 roku książka Macieja Szymanowicza „Marzenia. Fakty, mity, głupoty”. Maciej Szymanowicz jest grafikiem, twórcą okładek oraz ilustracji do książek dla dzieci i dorosłych. Ma na koncie również plakaty teatralne i gry planszowe. Jego książka, opublikowana przez wydawnictwo Nasza Księgarnia, jest adresowana nie tylko do najmłodszych. Doceniła ją także Kapituła Nagrody Żółtej Ciżemki. Z Przewodniczącą Kapituły dr hab. Katarzyną Wądolny-Tatar i Izabelą Ronkiewicz-Brągiel, zastępczynią dyrektora Biblioteki Kraków rozmawia Wioletta Gawlik.

Pokolenie zmiany

Pokolenie Z to młodzi, których daty urodzenia zaczynają się około 1995 roku. Nazywani są również „generacją multitasking”, zoomerami, „cichym pokoleniem”, „pokoleniem kopiuj - wklej” albo „pokoleniem kciuka”. Tylko nieliczni pamiętają walące się wieże World Trade Center. Kiedy w 2005 roku umierał Jan Paweł II, wielu z nich nie było jeszcze na świecie. Gdy doszło do katastrofy pod Smoleńskiem, spora część z nich była w żłobkach lub przedszkolach. Te wydarzenia, które kształtowały ich rodziców, dla nich są już historią. I może dlatego wciąż wydają nam się dziećmi, bo nie pamiętają, nie znają, nie było ich na świecie. Jednak ci młodzi ludzie są już na rynku pracy i stanowczo go zmieniają. Justyna Suchecka w swojej najnowszej książce "Pokolenie zmiany" zderza wyobrażenie o pokoleniu Z z jego prawdziwym obliczem. Z autorką rozmawia Wioletta Gawlik.

Dzień Dziecka w Muzeum Narodowym

Muzea są pełne przedmiotów: cennych, dziwnych, używanych, zniszczonych, naprawionych, miękkich, twardych, błyszczących, a nawet… namalowanych. O czym mówią przedmioty na obrazach? Komu (lub czemu) miały służyć? Które przedmioty to akcesoria? Komu potrzebny jest atrybut? Kiedy rzeczy zamieniają się w rekwizyty i kto lubi je kolekcjonować? Rzeczom i przedmiotom będzie poświęcona gra muzealna organizowana z okazji Dnia Dziecka w Muzeum Narodowym w Krakowie. O szczegółach z Jagodą Gumińską-Oleksy z Działu Edukacji MN rozmawia Wioletta Gawlik.

Spacerownik miejski pogłębia integrację

"Śladami słów i kultur - spacerownik miejski. Portfolio językowo-kulturowe" to narzędzie służące do integracji rówieśniczej. Mogą po niego sięgnąć dzieci cudzoziemców, ale też nauczyciele i asystenci międzykulturowi. Na jakiej płaszczyźnie porozumienia działa Spacerownik? O tym rozmawiają Wioletta Gawlik i dr Adam Bulandra, wiceprezes Stowarzyszenia Interkulturalni.

Ogród Doświadczeń im. S. Lema uczy i bawi

Na sześciu hektarach parkowej zieleni znajduje się ponad 110 urządzeń, których zadaniem jest pobudzać do myślenia i bawić, ale w taki sposób, by przyswajanie wiedzy stało się przyjemnością. Nauka przez zabawę to najlepszy sposób na rozwijanie zainteresowań dziecka, więc park doświadczeń oferuje dobra zabawę i edukację nieformalną. Z dr Rafałem Sworstem, kierownikiem Ogrodu Doświadczeń, oddziału Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie rozmawia Wioletta Gawlik.

Co łączy literaturę i gry planszowe?

Rynek gier jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi gospodarki. Komputerowe, rozgrywane przy stole fabularne, planszowe czy paragrafowe – wszystkie prędzej czy później sięgają po literackie wzorce i światy. Jednocześnie same stają się pożywką dla pisarzy, domykając koło wzajemnej inspiracji. Literaturze i grom poświęcone będzie spotkanie pt: "Krocząc między światami. Przenikanie literatury i gier", które jest elementem Targów BookGame 2023 (12-14.05). O przenikaniu literatury do gier Wioletta Gawlik rozmawia z Anną Marią Mazur, tłumaczką gier opartych na twórczości Lovecrafta oraz Adamem Wieczorkiem, redaktorem naczelnym Black Monk Games.

IhahaArt

Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży zaprasza na II Krakowskie Forum Sztuki Dziecka IhahaArt. To projekt artystyczny skierowany do najmłodszego twórcy i odbiorcy kultury. Utalentowane dzieci i młodzi dorośli jeszcze do 3 maja mogą zgłaszać swój udział w konkursie tanecznym, teatralnym i muzycznym. Efekty ich przygotowań będziemy śledzić w pierwszych dniach czerwca. O szczegółach Krakowskiego Forum Sztuki Wioletta Gawlik rozmawia z Krystyną Szustak - Przybyło, dyrektorką SCKM i reżyserką Forum.

Self - Regulation o różnorodności

Self-regulation to seria książek autorstwa Agnieszki Stążki-Gawrysiak, która ukazuje się nakładem Wydawnictwa Znak Emotikon. Autorka poprzez metodę samoregulacji wyposaża czytelnika w narzędzia pozwalające radzić sobie ze stresem wynikającym z braku lub nadmiaru bodźców, powodującym lawinę frustracji, złości i agresji. Motywem przewodnim najnowszego tomu jest różnorodność. "Od dłuższego czasu nosiłam się z zamiarem napisania książki o dzieciach, które są pod jakimś względem „inne”, nietypowe, wyjątkowe. Oddaję ją w ręce czytelników z większym drżeniem niż poprzednie, ponieważ dotyka delikatnej materii i wymagała ode mnie najwięcej merytorycznych i mentalnych przygotowań." - mówi Agnieszka Stążka-Gawrysiak. Z autorką rozmawia Wioletta Gawlik.

Młodzież opowiada w teatrze o sobie

Młodzieżowy teatr to jaki teatr? O czym prawią młodzi na scenie? Po jakie tematy i po jaką formę sięgają? Na te pytania szukamy odpowiedzi, gdyż poznaliśmy finalistów 34. Młodzieżowych Prezentacji Teatralnych. To organizowany przez Centrum Młodzieży im. H. Jordana konkurs teatralny kierowany do młodych ludzi. Podtytuł tego wydarzenia brzmi "Teatr moich marzeń", więc o swoich marzeniach młodzi mówią w teatrze. Wioletta Gawlik rozmawia z Alicją Nowak-Muller z Centrum Młodzieży im. H. Jordana oraz Krzysztofem Bochenkiem, aktorem Teatru Bagatela, jurorem Prezentacji.

Logośpiewanki i inne atrakcje w Krakowskim Forum Kultury

Mieści się w centrum Krakowa, zaprasza dzieci, dorosłych, całe rodziny i seniorów na spotkania, warsztaty, koncerty, wystawy. Mowa o Krakowskim Forum Kultury. O działaniach instytucji opowiada Agnieszka Samel-Tarnowska. Rozmawia Wioletta Gawlik.

Scena dla najnajów

Nowohuckie Centrum Kultury otwiera scenę dla najnajów. Choć korzenie tej formacji teatralnej sięgają Włoch, to w Polsce widać spore zainteresowanie spektaklami dla najmłodszych widzów. O specyfice pracy z kilkumiesięczną widownią opowiada Wioletcie Gawlik dyrektorka artystyczna Teatru Figur i Teatru Figurki Dagmara Żabska, której spektakle pojawią się na scenie NCK-u.

Teatralny Instytut Młodych

Trzy sceny teatralne, sale edukacyjne, pracownie, strefa rekreacji z kawiarnią, kino, a nawet pokoje gościnne - to wszystko będzie znajdować się w Teatralnym Instytucie Młodych. Po gruntownym remoncie budynek Sceny Stolarnia, w którym będzie się mieścił TIM, który właśnie przeszedł we władanie Teatru Ludowego. "Choć przed nami sporo prac wykończeniowych planujemy już repertuar na nowy sezon artystyczny" - mówi Małgorzata Bogajewska, dyrektorka Teatru Ludowego, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

Kultura dla wszystkich

Młody człowiek potrzebuje kontaktów z wartościową sztuką, ale i z ludźmi obytymi w świecie szeroko rozumianej kultury. Edyta Stolińska uruchomiła projekt pt. „Koncerty, sztuka teatralna i filmowa, operowa – to dobra szkoła”. Przedsięwzięcie umożliwia nauczycielom i pracownikom administracji Szkoły Podstawowej im. Wandy Rutkiewicz w Rząsce skorzystanie z oferty kulturalnej krakowskich instytucji kultury. Rozmawia Wioletta Gawlik.

Głosia zaprasza na muzyczne przygody

Głosia to scenarzystka, prowadząca, śpiewaczka, odpowiedzialna za projekty graficzne bohaterka spektakli muzycznych organizowanych w Filharmonii Krakowskiej. Cykl spotkań "Muzyczne przygody Głosi" to godzinne przedstawienie muzyczno-edukacyjne, w trakcie którego uczestnicy są świadkami przygód Głosi. A wszystko to przeplatane jest granymi na żywo utworami z zakresu muzyki poważnej. Osią każdego koncertu jest ludzki aparat głosowy. Wioletta Gawlik zaprasza na spotkanie z Głosią, czyli Igą Krzaczyńską - pomysłodawczynią i prowadzącą Muzyczne Przygody Głosi.

Hasające zające

Wioletta Gawlik zaprasza na spotkanie z Justyną i Krystianem Zającami, autorami bloga "Hasające zające", którzy w 2021 roku zwyciężyli w konkursie Turystyczne Mistrzostwa Blogerów. O czym piszą najlepsi blogerzy podróżniczy w Polsce w swojej najnowszej książce pt. "Hasające zające w górach. 50 wycieczek dla małych i dużych"? Przedstawiają najciekawsze polskie zakątki górskie, które warto zobaczyć podróżując z dzieckiem. Prócz ciekawych treści i bogatej szaty graficznej, czytelnicy znajdą w przewodniku mnóstwo praktycznych i konkretnych wskazówek dla zainteresowanych. O tym wszystkim autorzy, podróżnicy, rodzice - Justyna i Krystian Zającowie - opowiadają w Radiu Kraków Kultura.

Muzyczny Kraków

Muzyczny Kraków skrywa przed nami sporo tajemnic. Muzyczne tajemnice można odkryć wśród pomników, przeróżnych ozdób, placów i ogrodów. Tropem instrumentów wyruszą uczestnicy pierwszego w tym roku muzycznego spaceru rodzinnego, który jest elementem Festiwalu Misteria Paschalia. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z Anną Stępień, licencjonowaną przewodniczką i Małgorzatą Tylek z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

"Chodzi przede wszystkim o spotkanie"

Sen wyłącza świadomość, ale uwalnia marzenia, tęsknoty, wspomnienia. Historia interpretacji snów sięga do najstarszych cywilizacji, a marzeniom sennym przypisuje się prorocze moce oraz znaczenie symboliczne. Sen stał się tematem wystawy "Haft ze snów", którą przygotowały Miejskie Hafciarki z Nowej Huty. "Przygotowując wystawę, chodziło nam przede wszystkim o spotkanie" - mówią członkinie grupy. O potrzebie wzajemnego wspierania się, o działalności Klubów Rodziców, o skrzynkach dla rodziców Wioletta Gawlik rozmawia z Pauliną Maciaszek, kierowniczką Pracowni Praktyk Rozwojowych w ARTzonie, animatorką kultury, miejską hafciarką oraz Katarzyną Kosowską, kierowniczką Klubu Kuźnia, animatorką kultury.

IX Konkurs na najpiękniejsze drzewko Emausowe

Na straganach dorocznego kiermaszu odpustowego zwanego Emausem, odbywającego się nieopodal klasztoru Norbertanek na Zwierzyńcu w drugi dzień Świąt Wielkanocnych, można było nabyć przeróżne drobiazgi. Jednym z nich było drzewko Emausowe. Tradycję wykonywania tych pamiątek pielęgnują organizatorzy Konkursu na najpiękniejsze drzewko Emausowe. Jak powinno wyglądać tradycyjne drzewko życia? Co łączy Wielkanoc i Zaduszki? Co dzisiaj symbolizuje drzewko Emausowe? Rozmawiają Wioletta Gawlik i dr Wacław Szczepanik, kustosz z Domu Zwierzynieckiego.

"Jedzcie dzieci"

"Zapamiętaj, koleżanko, kolego, bez przecinka może stać się COŚ STRASZNEGO! Bo gdy przecinek wyleci, zamiast: „Jedzcie, dzieci!” będzie: „Jedzcie dzieci!”." Takimi słowy Elżbieta Pałasz, autorka książki "Jedzcie dzieci" (Wydawnictwo Dwie Siostry) zwraca uwagę młodego czytelnika na znaczenie znaków interpunkcyjnych. Przecinki, kropki, cudzysłowy i myślniki nie są w niej bezbarwnymi znakami, lecz wyrazistymi bohaterami przeżywającymi zabawne przygody. O tym, w jaki sposób poprzez literaturę uczyć dzieci interpunkcji, z autorką rozmawia Wioletta Gawlik.

Dlaczego warto grać na flecie?

Flet to instrument niezastąpiony w każdej orkiestrze. Ma długą historię sięgającą starożytności, ale dziś, wieki później, nie traci swojej pozycji, a granie na nim to przyjemność. Prosta budowa i łatwość dostępu budują jego popularność. Dlaczego warto uczyć się grać na flecie? I czy to jest łatwa nauka? O to Wioletta Gawlik pyta prof. Wiesława Suruło, flecistę z Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego i Opery Krakowskiej.

Czy muzyką można przywołać wiosnę? Nowa formuła Sinfonietki

Sinfonietta Cracovia zaprasza na pierwszy w tym roku koncert dla dzieci. Sinfonietka przybiera nową formę - łączy muzykę z literaturą. Gościem koncertu będzie Michał Rusinek, który opowie o rymach, rytmach i potworach. W programie koncertu znajdą się kompozycje Vivaldiego, Bacha oraz fragment ścieżki dźwiękowej z filmu „Harry Potter i Czara Ognia”. O szczegółach z Agatą Grabowiecką, dyrektorką Orkiestry Sinfonietta Cracovia rozmawia Wioletta Gawlik.

"Ja, Bałwan" w Teatrze Groteska

Gorzko doświadczony przez życie Marchewka oraz naiwny, pełen życia i chęci rozkoszowania się światem Bałwan - nie dość, że różni ich wszystko, to jeszcze każdy chce czego innego. Czy możliwa jest przyjaźń między bohaterami? Takie pytanie stawiają twórcy spektaklu "Ja, Bałwan", którego premiera odbędzie się 11 marca 2023 roku na deskach Teatru Groteska. Przedstawienie powstało na postawie tekstu Maliny Prześlugi, za scenografię odpowiada Giedrė Brazytė, a reżyserką spektaklu jest Ewa Piotrowska - dyrektorka warszawskiego Teatru Baj. Z reżyserką oraz aktorami rozmawia Wioletta Gawlik.

Czego uczą kobiety z Nowej Huty?

Miesiąc Krakowianek ma na celu przypomnieć zapomniane nazwiska kobiet, dzięki którym Kraków budował swój potencjał społeczno-kulturowy, naukowy, artystyczny czy gospodarczy. Ślady słynnych Krakowianek są rozsiane po całym mieście, ale Katarzyna Kobylarczyk szuka ich w Nowej Hucie. Reporterka, autorka książki "Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy", członkini zespołu Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida przybliża losy zapomnianych nowohuckich bohaterek, tworząc brakującą część historii dzielnicy. Fragmenty jej książki będą czytanie 30 marca w Bibliotece Kraków. Czego uczą kobiety z Nowej Huty? "Odwagi" - odpowiada Katarzyna Kobylarczyk, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

Motornicze, architektki, naukowczynie

Muzeum Inżynierii i Techniki zaprasza dzieci i młodzież na warsztaty organizowane w ramach projektu "Miesiąc Krakowainek". W czasie zajęć dzieci zobaczą budowle stworzone przez Dianę Reiter, Barbarę Brukalską czy Helenę Syrkusową, których obiekty mieszkalne do dziś możemy zobaczyć w różnych miastach w Polsce. Poznają pierwsze motornicze i sylwetki niezwykłych kobiet, które zrewolucjonizowały świat polskiej nauki. O kobietach, które zmieniały świat Wioletta Gawlik rozmawia z Katarzyną Zielińską z Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie.

HEROINA. BOHATERKA | Festiwal Kobiet 2023

ARTzona Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida zaprasza na dziewiątą edycję festiwalu kobiet HEROINA. BOHATERKA. Motywem przewodnim festiwalu będzie uważność, harmonia i dobrostan. Jak dbać o dobrostan w tych trudnych i niepewnych czasach? O to Wioletta Gawlik pyta Katarzynę Szczęśniak, pomysłodawczynię Festiwalu.

Wiosna w Muzeum Narodowym

Kontakt ze sztuką na różnych etapach życia jest inny, ale zawsze jest bezcenny. Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza rodziny z dziećmi na nowy sezon wiosenno - letni. O obcowaniu dziecka w muzeum, o tym, w jaki sposób przestrzeń wystawiennicza wpływa na roczne dziecko i jak poprzez wrażliwość dziecięcą czytać sztukę współczesną Wioletta Gawlik rozmawia z Izabelą Lechowicz-Woźniczką z Działu Edukacji Muzeum Narodowego.

Licealiści w kinie

Dlaczego trudno o młodzież w kinie? Jakie filmy wybierają przedstawiciele młodego pokolenia? Kim są Młodzi Ambasadorzy? Odpowiedzi szuka Wioletta Gawlik w rozmowie z licealistami: Różą Kwiecińską, Olgą Pabisek i Jakubem Wójcikiewiczem oraz Kają Łuczyńską, filmozawczynią z Kina Pod Baranami.

"Jest ok. To dlaczego nie chcę żyć?"

"Depresja to choroba samotności, ona się bierze z naszego środka, niezaopiekowanego, i z zaburzenia biochemii mózgu. Często brak dostępu do siebie to nie tylko utonięcie pod kocem w łóżku, to też nakręcenie się na najwyższe obroty. Jesteś w pędzie, ale jak się zatrzymasz, to padniesz." - mówią autorzy książki "Jest ok. To dlaczego nie chcę żyć?" Marek Sekielski i Małgorzata Serafin. Znani dziennikarze napisali książkę o depresji, z ludźmi z depresją, sami lecząc się na depresję. Czy taka potrójna konfiguracja pomaga lepiej poznać chorobę? O to autorów książki pyta Wioletta Gawlik.

Edukacja filmowa w Nowej Hucie

Kino studyjne Sfinks zaprasza na warsztaty edukacji filmowej dzieci i młodzież. Od kiedy wprowadzać edukację filmową? Czy młodzież chętnie bierze udział w warsztatach? Jak lokalizacja kina wpływa na zainteresowanie warsztatami? Na te pytania odpowiada Kamila Kołacz, filmoznawczyni, specjalistka do spraw edukacji filmowej w kinie studyjnym Sfinks. Zaprasza Wioletta Gawlik.

"Detektyw Wróbel i złamane pióro"

"Znakomita zabawa, prześmieszne dialogi, solidna porcja wiedzy przyrodniczej oraz misja, która może zmienić miasto na lepsze!" - to opis najnowszego komiksu duetu przyrodników z Puszczy Białowieskiej: Tomasza Samojlika i Adama Wajraka zatytułowanego "Detektyw Wróbel i złamane pióro" (Wydawnictwo Agora dla dzieci). Tym razem przenosimy się do miasta, by towarzyszyć detektywowi Wróblowi w rozwiązaniu kryminalnej zagadki. Ni stąd, ni zowąd z nieba zaczynają spadać ptaki. Kto je atakuje: sokół, wrony, krogulec? Jak w miejskiej dżungli namierzyć winnego? Czy detektyw znajdzie sprawcę? Odpowiedź poznamy na kartach komiksu. O tworzeniu komiksów przyrodniczych, o edukacji przyrodniczej dzieci, o warsztacie rysownika Wioletta Gawlik rozmawia z dr hab. Tomaszem Samojlikiem, rysownikiem, pracownikiem naukowym Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży.

Czytelnik Roku 2023

Biblioteka Kraków zaprasza do udziału w konkursie "Czytelnik Roku 2023". To konkurs lubiany przez czytelników - w ubiegłym roku wzięło w nim udział ponad 900 osób. Celem wydarzenia jest motywacja do regularnego czytania książek. O zasadach konkursu, o narzędziach do rozbudzania miłości do książek i zmianach, jakie zachodzą w bibliotece Wioletta Gawlik rozmawia z Pauliną Knapik-Lizak, kierowniczką Działu Metodycznego i Projektów w Bibliotece Kraków i Piotrem Wasilewskim, kierownikiem Działu Promocji w Bibliotece Kraków.

Sztuka współczesna dla trzylatków

Muzeum Sztuki Współczesnej Mocak zaprasza na nowy cykl warsztatów zatytułowany "Do dzieła". To spotkania dla dzieci do lat trzech, które skupiają się wokół wybranego, prezentowanego w Muzeum dzieła. Pierwsze warsztaty, które odbędą się 18 lutego, poświęcone będą twórczości Stanisława Dróżdża. Jak opowiadać dzieciom o sztuce współczesnej? - Wioletta Gawlik pyta Magdalenę Mazik, kierowniczkę Działu Wiedzy o Sztuce w Muzeum Sztuki Współczesnej Mocak.

Ferie w Muzeum Inżynierii i Techniki

Muzeum Inżynierii i Techniki zaprasza na architektoniczne spotkania, podczas których dzieci będą tworzyć miasto przyszłości, wymarzony dom, czy wyjątkowy wynalazek na plac zabaw. O ofercie dla najmłodszych opowiada Katarzyna Zielińska z Muzeum Inżynierii i Techniki. Rozmawia Wioletta Gawlik.

I Młody Festiwal Filmowy

Zespół Edukatorów Filmowych zaprasza na I Młody Festiwal Filmowy. W siedmiu miastach Polski, w tym także w Krakowie, zostanie zaprezentowanych 5 seansów dla młodych widzów, które zostały wyselekcjonowane spośród 100 tytułów. Edukatorzy dokonali wyboru kierując się jakością filmów, różnorodnością i kategorią wiekową odbiorców. Co zobaczymy na ekranach? O tym w rozmowie z Wiolettą Gawlik opowiadają gościnie programu: Diana Dąbrowska, filmoznawczyni związana z Zespołem Edukatorów Filmowych i Justyna Adamczyk z Kina Mikro w Krakowie.

Spektakle Festiwalu Teatrów dla Dzieci

Katarzyna Matwiejczuk, autorka spektakli "Biruta i tajemnica rzeki" oraz "Mamu-Ty" zagości ze swoimi spektaklami w Krakowie. W rozmowie z Wiolettą Gawlik zdradza, dlaczego serce bije jej mocniej w południowych częściach Polski.

Kino Kika świętuje 11 lat istnienia

Kino Kika i Kino Agrafka zapraszają najmłodszych widzów do kina w ferie. "Przygotowaliśmy wiele premier, warsztatów i spotkań" - mówi Agnieszka Balicka, programerka programów dziecięcych w kinach Agrafka i Kika, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

Festiwal Teatrów dla Dzieci i "Role przy stole"

W czasie ferii zimowych do Krakowa przyjedzie kilkanaście trup teatralnych, by wystąpić przed krakowską publicznością w ramach Festiwalu Teatrów dla Dzieci. Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza także na warsztaty "Role przy stole". O szczegółach opowiadają Zbigniew Grzyb, dyrektor NCK oraz Michał Zabłocki, autor projektu warsztatów "Role przy stole". Rozmawia Wioletta Gawlik.

"Alicja w krainie Opery"

Opera Krakowska organizuje bajkowe spotkania zatytułowane "Alicja w krainie Opery" nawiązujące do znanej historii „Alicji w Krainie Czarów”. Przechodząc przez dziurkę od klucza, dzieci wejdą do magicznej krainy, w której odkrywać będą operowe sekrety. Zatańczą na zaczarowanej pięciolinii, zaśpiewają z artystami na scenie, zobaczą kostiumy i scenografie, poznają instrumenty, a także – dzięki eksperymentom artystycznym i nowym technologiom – dowiedzą się, na czym polega magia sceny. Do magicznego świata Opery Krakowskiej zaprasza Anna Adamus, pomysłodawczyni i prowadząca warsztaty edukacyjne. Z gościnią rozmawia Wioletta Gawlik.

„Zabiłam. Historie matek skazanych za zbrodnię ludobójstwa w Rwandzie”

Czy można żyć ze świadomością, że zabiło się własne dziecko? Takie pytanie stawia Natalia Ojewska – reportażystka, autorka książki „Zabiłam. Historie matek skazanych za zbrodnię ludobójstwa w Rwandzie”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Słowne. Autorka opisuje proces ludobójstwa, do którego doszło w 1994 r. w Rwandzie, ale czyni to z perspektywy kobiet biorących czynny udział w machinie zła. Niektóre były pomocnicami, inne wspierały mężów zabójców, a jeszcze inne planowały i zarządzały zbrodnią. Wskazywały dzieci Tutsi doprowadzając do ich śmierci, ale i podnosiły rękę na własne dzieci. Na rozmowę z Natalią Ojewską zaprasza Wioletta Gawlik.

Ponadczasowa "Calineczka" w Teatrze Ludowym

Wydana po raz pierwszy w 1835 roku baśń Hansa Christiana Andersena pt. „Calineczka” to jedna z tych opowieści, które mimo upływu lat nie tracą na popularności. Ponadczasową i piękną historię o maleńkiej dziewczynce, narodzonej z ziarna zasianego przez bezdzietną kobietę, postanowił przenieść na deski Teatru Ludowego Jakub Roszkowski. Reżyser w rozmowie z Wioletta Gawlik opowiada o kuluarach powstawania spektaklu.

Nika Jaworowska-Duchlińska o tym, jak uczyć myślenia wizualnego starszych i młodszych

Nika Jaworowska-Duchlińska (Monika Jaworowska-Duchlińska), scenografka, kostiumografka, autorka rysunków satyrycznych, malarka, a także ilustratorka książek dla dzieci młodzieży. Jej prace można oglądać w książkach takich jak: "Aliaszka", "Bajki nasenne", "Między światem a zaświatem", "Kury z grubej rury", czy "O kurza twarz!". Lubi opowiadać czarną kreską, ale nie boi się też kolorowych plam. Od lat uczy myślenia wizualnego starszych i młodszych, dlatego w Radiu Kraków Kultura podpowiada rodzicom jak rozwijać talent malarski u swoich dzieci. Zaprasza Wioletta Gawlik.

Wszyscy pytają dlaczego?

Dlaczego musimy umrzeć? Co to znaczy, że istnieję? Dlaczego nie jestem dobra dla tych, których kocham? Co łączy mnie ze światem? Takie pytania stawiają bohaterowie książki "Wszyscy pytają dlaczego" Evy Susso, wyd. Zakamarki. Książkę przetłumaczyła Agnieszka Stróżyk, która Wioletta Gawlik pyta o szwedzką literaturę filozoficzną dla dzieci.

Miejsce Wrażliwe z literaturą w tle

W Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” powstaje nowe miejsce – Miejsce Wrażliwe, uczące wrażliwości na świat. To projekt skierowany do dzieci, którego celem jest oswajanie inności i niwelowanie dystansu, jaki niewiedza i lęk mogą w nas wywoływać. To także przestrzeń do spotkań z emocjami opartych na losach książkowych bohaterów. Na rozmowę z Anną Machacz, prowadzącą warsztaty w Miejscu Wrażliwym i Darią Kazimierczyk-Romańczyk, psycholożką zaprasza Wioletta Gawlik.

Dwa słowa: Bóg i Człowiek

O literaturze dziecięcej z Natalią Przeździk

Natalia Przeździk – z wykształcenia polonistka, z zawodu mama szóstki dzieci, zakochana w górach oraz polskim morzu, napisała trzy książki dla dzieci. Pierwsza "Niebieski dom" opowiada o najwspanialszych wakacjach pod słońcem, druga "Morskie bałwany" zabiera czytelników nad polskie morze, najnowsza "Na końcu świata" prawi o miejscu odległym, tajemniczym, z cerkwiami i cmentarzami, opuszczonymi wioskami - prawi o Łemkowszczyźnie. Z autorką rozmawia Wioletta Gawlik.

Wawel zaprasza na spotkanie "Przy choince"

18 grudnia w godz. 10.30 - 12.00 odbędzie się spotkanie "Przy choince" na Zamku Królewskim na Wawelu. To spotkanie łączące pokolenia - mówi Maciej Tomczak z działu edukacji Zamku Królewskiego na Wawelu, z którym rozmawia Wioletta Gawlik.

Wspólne kolędowanie i orszak kolędniczy

18 grudnia o godz. 18.00 w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży odbędą się warsztaty kolędnicze. Tak przygotowani śpiewacy wyruszą z Orszakiem Kolędniczym 30 grudnia, by kolędować po Kazimierzu. O szczegółach z Olą Barczyk, pedagożką teatralną związaną z Fundacją Wszyscy Obecni rozmawia Wioletta Gawlik.

Rabcio zaprasza na premierę teatralną

10 grudnia o godz. 16.00 w Teatrze Lalek Rabcio będzie mieć miejsce premiera spektaklu "W międzyczasie" Freda Apke w reżyserii Filipa Bochenka. Na rozmowę z reżyserem zaprasza Wioletta Gawlik.

Warsztaty motania motanek

Pradawne słowiańskie lalki motanki były formą talizmanu. Miały strzec domowników przed złymi duchami, pomagać ciężarnym i matkom w opiece nad dziećmi, ochraniać podróżnych, wspierać gospodynie w prowadzeniu domu. Tradycja związana z motankami przekazywana była ustnie i dopiero w XX w. zaczęto zbierać informacje na ich temat. W Ukrainie tradycja motania lalek została przebadana najdokładniej. Muzeum Etnograficzne zaprasza na warsztaty motania motanek białoruskich i ukraińśkich. O motankach Wioletta Gawlik rozmawia z Katarzyną Dorotą z Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

"Jestem dość" - mówi Magdalena Mikołajczyk w Radiu Kraków Kultura

Magdalena Mikołajczyk, twórczyni internetowa, artystka kabaretowa, autorka książki "Jestem dość" jest gościnią Kultury dla Najmłodszych. Mikołajczyk w swojej książce neguje wyczerpujący perfekcjonizm i destrukcyjne dążenie do ideału. Pisze lekko o sprawach najważniejszych - o chorobie córki, o ukochanej babci, o bracie, o matce, o alkoholu, o depresji i chce - dzieląc się swoim doświadczeniem z czytelnikiem - powiedzieć mu - ty też jesteś dość. Zaprasza Wioletta Gawlik.

W Teatrze Ludowym "Ballady i romanse. Horror School Musical"

Teatr Ludowy zaprasza na premierowy spektakl muzyczny "Ballady i romanse. Horror School Musical". Reżyserka Ewa Rucińska sięga po tekst Adama Mickiewicza Ballady i romanse w 200. rocznicę wydania tomu wieszcza i skupia się na poszukiwaniu romantyczności w dzisiejszych czasach. Nawiązująca do światowej popkultury, musicalowa interpretacja „Ballad i romansów” to opowieść o demonach polskiego szkolnictwa, które chcę zmienić szkole publiczną w High School Horror Musical. Czy im się to uda? O to reżyserkę pyta Wioletta Gawlik.

Grudniowe wystawy Muzeum Zabawek z cyklu „Witryna z zabawkami”

Muzeum Zabawek w Krakowie otwiera dwie ostatnie wystawy z cyklu „Witryna z zabawkami”. W świątecznych gablotach pojawią się ozdoby choinkowe, misie, lale, pociągi i gry planszowe, ale również formy do czekoladek i pierników, rysiki, szkolna tabliczka, a nawet ściąga. W Muzeum Podgórza będzie można oglądać wystawę "Dworki i potworki" nawiązującą do wystawy czasowej „Stał dwór szlachecki” w Muzeum Podgórza. W Kamienicy Szołayskich pojawią się gabloty z zabawkami, które zostaną przebrane za szopki krakowskie. Wioletta Gawlik rozmawia z Katarzyną Sosenko, dyrektorką Muzeum Zabawek i dr Katarzyną Jagodzińską, dyrektorką ds. programowych w Muzeum Zabawek.

Miś Zbyś w Muzeum Komiksu

W krakowskim Muzeum Komiksu można oglądać wystawę prac Piotra Nowackiego, autora komiksów o przygodach Detektywa Misia Zbysia. Artysta w Radiu Kraków Kultura opowiada o warsztacie swojej pracy oraz odpowiada na pytania typu: jaką rolę pełni kolor w komiksie dla dzieci? Co powstaje najpierw: rysunek, czy scenariusz komiksu? Gościem programu jest również Artur Wabik, artysta sztuk wizualnych, współtwórca Muzeum Komiksu. Gości podejmuje Wioletta Gawlik.

7. Festiwal Rozmaitości i Syntezy - muzyczne spacery po Nowej Hucie

Klub 303 Ośrodka Kultura Kraków Nowa Huta stoi cyrkiem. Dowodem na to jest rozpoczynający się 26 listopada br. 7. Festiwal Rozmaitości, który w dużej mierze poświęcony będzie cyrkowi. Na zajęciach dedykowanych rodzinom będzie można zapoznać się z cyrkomotoryką, zapisać do cyrkomaniaków oraz zarazić cyrkiem, czyli włączyć do "grupy cyrkowej". O Festiwalu Rozmaitości oraz o Syntezach - muzycznych spacerach po Nowej Hucie Wioletta Gawlik rozmawia z Michałem Wiśniowskim, instruktorem Klubu 303 Ośrodka Kultury Kraków Nowa Huta oraz Pawłem Kaliną z działu imprez i promocji Ośrodka Kultury Kraków Nowa Huta.

Festiwal Filmu Filozoficznego

19 listopada 2022 r. w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbędzie się filmowo-literackie spotkanie, które podsumowane zostanie warsztatami animacji poklatkowej. To wydarzenie organizowane w ramach trwającego Festiwalu Filmu Filozoficznego przygotowanego z myślą o młodym odbiorcy. Jak na to spotkanie z filozofią reagują dzieci? O to Wioletta Gawlik pyta Barbarę Szymańską ze Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży.

Komiks "6 dni z życia kolonisty"

Na rynku wydawniczym ukazał się komiks "6 dni z życia kolonisty". Autorem tekstu jest Krzysztof Deszczyński, a rysunki przygotował Max Skorwider. Komiks inspirowany jest popularnym programem kabaretowym dla dzieci i młodzieży z 1985 roku, który prezentował Bohdan Smoleń. Pokaz nie został nigdzie zarejestrowany, więc teraz w formie komiksu i dołączonej płyty na nowo prezentuje się młodej publiczności. Jak dziś młodzież odbiera twórczość Bohdana Smolenia? Jak tworzy się komiks kabaretowy? Jaki obraz Bohdana Smolenia zachował się w naszej pamięci? Wioletta Gawlik zaprasza na spotkanie z Krzysztofem Deszczyńskim związanym ze Stowarzyszeniem Zostań Gwiazdą Kabaretu.

Filharmonia Krakowska leczy muzyką

W nowym sezonie artystycznym Filharmonia Krakowska stawia mocny nacisk na młodego odbiorcę i zaprasza na zajęcia z muzykoterapii. To spotkania dedykowane zarówno dzieciom, jak i seniorom. O muzykoterapii Wioletta Gawlik rozmawia z Olimpią Wyglądacz, certyfikowaną muzykoterapeutką, prowadzącą zajęcia w krakowskiej instytucji.

Festiwal Literatury dla Dzieci

W dniach 16-20 listopada 2022 r. w Krakowie będzie świętować literatura dziecięca. Rozpocznie się wówczas Festiwal Literatury dla Dzieci. Celem Festiwalu jest wychowywanie pokoleń świadomych i aktywnych czytelników oraz inspirowanie do sięgania po lektury ciekawe, ważne i wartościowe. Stałym punktem programu jest gala wręczenia Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszej książki dziecięcej ubiegłego roku. O finalistach Wioletta Gawlik rozmawia z Szymonem Kloską, współtwórcą Festiwalu Literatury dla Dzieci.

Opera Krakowska zaprasza na premierowe spektakle

Opera Krakowska zaprasza młodych widzów na dwie listopadowe premiery. 13 listopada, o godz. 10.00 i 13.00 zaprezentowany zostanie spektakl edukacyjno-integracyjny pt.: "Tajemnice rękawiczki. powieść o Smoku Wawelskim" w reżyserii Pawła Wójtowicza, natomiast 26 listopada, o godz. 16.00 i 18.00 miłośnicy spektaklu baletowego będą mogli obejrzeć "Bajkę o rybaku i złotej rybce" w reżyserii Magdaleny Malskiej. Z twórcami rozmawia Wioletta Gawlik.

Bezpłatne lekcje muzealne na Wawelu

Prywatne Apartamenty Królewskie, Skarbiec Koronny oraz Zbrojownię przez miesiąc będzie można zwiedzić za darmo. Zamek Królewski na Wawelu włącza się w inicjatywę, której celem jest zwiększenie dostępności polskich zbiorów muzealnych oraz promocja rezydencji polskich monarchów. W ramach akcji udostępniona zostanie także pula 100 bezpłatnych lekcji muzealnych, prowadzonych przez wawelskich edukatorów. O szczegółach z Filipem Skowronem, kierownikiem działu edukacji Zamku Królewskiego na Wawelu rozmawia Wioletta Gawlik.

"Ahoj, Przyrodo" - od najmłodszych lat

Karolina Ujma w książce "Ahoj, Przyrodo", którą wydało Wydawnictwo Nieśpieszne przekonuje, że biologii, chemii, fizyki, czy geografii można uczyć już małe dzieci i podaje narzędzia - 74 projekty badawcze, które można wykonywać w domu, szkole, czy na zajęciach przyrodniczych. Z autorką rozmawia Wioletta Gawlik.

Festiwal Conrada dla dzieci i rodzin

Organizatorzy Festiwalu Conrada zapraszają całe rodziny na spotkania z autorami i ilustratorami książek dla dzieci. Program towarzyszący Festiwalowi przygotowany dla dzieci jest bardzo zróżnicowany - mówi Szymon Kloska z Kraków Miasto Literatury Unesco. Gościa podejmuje Wioletta Gawlik.

Skarpetkowa mama w Radiu Kraków Kultura

Justyna Bednarek, poetka, pisarka, ilustratorka, redaktorka, romanistka, autorka słynnej, wielokrotnie nagradzanej serii o Niesamowitych przygodach dziesięciu skarpetek będzie gościć na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie. Wizytę łączy z promocją swoich najnowszych książek, m.in. piątej części bestsellerowej serii o przygodach skarpetek: "Sekretna historia ludz... skarpetek". O skarpetach z Justyną Bednarek rozmawia Wioletta Gawlik.

Teatr Groteska zaprasza na pierwszą w nowym sezonie artystycznym premierę teatralną

"Wścibscy" to opowieść o czteroosobowej rodzinie, której spokojne życie zostaje zakłócone przez niespodziewanego gościa. Od tej pory nic już nie będzie wyglądało tak jak dawniej. Reżyser, Lech Walicki sięga po tekst Doroty Gellner i rozprawia się z najpopularniejszą przywarą ludzką. Z reżyserem i aktorami spektaklu rozmawia Wioletta Gawlik.

"Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych Polek"

Sylwia Chutnik, kulturoznawczyni, pisarka, feministka, działaczka społeczna, publicystka znana jest przede wszystkim z prozy dla dorosłych, za którą wielokrotnie była nagradzana. Jest laureatką Paszportu Polityki w kategorii Literatura za rok 2008 oraz była trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Jest także autorką książki "Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych Polek", w której wzięła na warsztat historie 100. Polek, począwszy od takich nazwisk jak: Maria Skłodowska - Curie, Wanda Rutkiewicz, Simona Kossak, Izabela Czartoryska, po takie jak Martyna Wojciechowska, czy DJ Wika. Autorka kreśli portrety kobiet z różnych czasów historii Polski, z różnych warstw społecznych, z różnymi pasjami i zawodami. Łączy je wewnętrzna siła, upór w dążeniu do celu, to, że pomimo przeszkód takich jak - brak praw wyborczych, brak możliwości kształcenia, społeczny nakaz rodzenia dzieci i zajmowania się domem - osiągały szczyty w swojej karierze, czy pasji. O buntowniczkach z Sylwią Chutnik rozmawia Wioletta Gawlik.

Patronki i Patroni Krakowskich Ulic

Rysunek i lapbook – to kategorie X konkursu Patronki i Patroni Krakowskich Ulic. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych do 18. roku życia, podopiecznych publicznych placówek wychowania pozaszkolnego oraz instytucji kultury zlokalizowanych na terenie Krakowa. Prace zgłaszać można do 29 października. O konkursie Wioletta Gawlik rozmawia z Piotrem Wasilewskim, rzecznikiem Biblioteki Kraków oraz Mateuszem Drożdżem, jednym z inicjatorów konkursu.

Spotkanie z Rodziną Obrabków

"Rodzina Obrabków" to seria książek autorstwa Andersa Sparringa i Pera Gustavssona, którą w Polsce wydaje Wydawnictwo Zakamarki. Na targach książki w Krakowie pojawi się premierowo trzecia część serii, zatytułowana "Rodzina Obrabków i psia sprawa". Pozostałe dwie polscy czytelnicy bardzo pokochali. Czy ta poczytność wynika z przewrotnej fabuły i szwedzkiego humoru, czy może dzieci lubią niegrzeczne książki? O fenomenie Rodziny Obrabków Wioletta Gawlik rozmawia z Katarzyną Skalską, dyrektorką i redaktor naczelną Wydawnictwa Zakamarki.

"Powerbank" dla dzieci

Kuratorki wystawy "Powerbank. Siła kobiet" prezentowanej w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, która została nagrodzona wakacyjną Marką Radia Kraków, po raz pierwszy organizują oprowadzanie po wystawie dedykowane dzieciom. Jaką siłę mogą czerpać najmłodsi z "Powerbanku"? Odpowiedzi udziela Dorota Majkowska-Szajer, jedna z kuratorek wystawy, etnolożka, autorka książek dla dzieci, którą podejmuje Wioletta Gawlik.

Podskoki i wykręty

Festiwal Teatrów dla Dzieci "Podskoki i wykręty", który odbędzie się 13-16.10.2022 w Krakowie, zaprasza do zabawy całe rodziny. Na trzech krakowskich scenach (Cricoteka, SCKM, Teatr Figur) zaprezentują się trupy teatralne z kilku miast Polski. Zobaczymy teatr cieni, teatr lalek i warsztaty towarzyszące. Zaprasza Dagmara Żabska, szefowa Teatru Figur Kraków, organizatorka festiwalu, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

„Przed obliczem gwiazd Twych białych” - wystawa izraelskiej artystki Vardy Getzow

Muzeum Krakowa oraz Muzeum KL Plaszow zapraszają na wystawę „Przed obliczem gwiazd Twych białych”, która prezentuje prace izraelskiej artystki Vardy Getzow. To córka ocalałych z Holokaustu Żydów, co sprawia, że tematyka wojny, Zagłady, post-pamięci jest stale obecna w jej twórczości, choć prawie nigdy nie bezpośrednio. Na wystawie ukazane zostały rysunki Vardy Getzow, które przedstawiają dzieci, często samotne, kalekie, bezbronne, opuszczone. Te prace skontrastowano z archiwalnymi fotografiami dzieci żydowskich z okresu dwudziestolecia międzywojennego, które ukazują dzieci podczas zabawy, nauki, obchodów świąt i ważnych uroczystości rodzinnych. To zestawienie zwraca uwagę na cierpienie najmłodszych, które ma miejsce niezależnie od czasów, czy szerokości geograficznej. Fabrykę Emalia Oscara Schindlera odwiedziła Wioletta Gawlik.

Za nami najważniejsze wydarzenie biblioteczne roku

1 października 2022 roku miało miejsce jedno z najważniejszych wydarzeń bibliotecznych w roku - Noc Bibliotek. To ogólnopolska akcja, której celem jest promocja bibliotek jako miejsc spotkań z kulturą. Na nocne zwiedzanie o godz. 19.00 i 20.30 zapraszała m.in. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie. Z reprezentantką, Agnieszką Będkowską rozmawiała Wioletta Gawlik.

"Piotruś Pan. W cieniu dorosłości" w Teatrze Ludowym

2 października 2022 roku na deskach Teatru Ludowego odbyła się premiera spektaklu "Piotruś Pan. W cieniu dorosłości" w reżyserii Przemysława Jaszczaka. Spektakl zespołu Teatru Papahema z Białegostoku prezentowany na krakowskiej scenie powstał na podstawie prozy J.M. Barriego i dramatu Łukasza Zalewskiego pt.: "Poszukując Piotrusia Pana". Spektakl jest próbą uwspółcześnienia historii o przygodach niedojrzałego chłopca, który w spektaklu wchodzi w czas nastoletni. Z reżyserem rozmawia Wioletta Gawlik.

Wrażliwość - dar czy przekleństwo?

3 października 2022 roku w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki rozpocznie się II edycja Festiwalu Małej Literatury. W programie wydarzenia znalazły się spotkania ze znanymi i lubianymi oraz debiutującymi i wartymi poznania autorami i ilustratorami, m.in. Joanną Rusinek, Martą Szloser, czy Łucją Malec-Kornajew. Ważnym gościem Festiwalu będzie Wydawnictwo Wrażlive, dlatego o literaturze dla dzieci nadwrażliwych Wioletta Gawlik rozmawia z Anną Machacz z Wydawnictwa Wrażlive i Darią Kaźmierczyk - Romańczyk, psycholożką.

Dukaty Decjusza

Instytut Kultury Willa Decjusza rozpoczyna rekrutację do edukacyjnego programu "Dukaty Decjusza", który organizowany jest z myślą o uczniach szkół podstawowych. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z dr hab. Dominiką Kasprowicz, dyrektorką Instytut Kultury Willa Decjusza i Grzegorzem Morkiem, koordynatorem programu "Dukaty Decjusza".

Teatr Ludowy zaczyna nowy sezon artystyczny premierą spektaklu dla dzieci

"Doktor Dolittle" Hugh Loftinga w reżyserii Maćka Prusaka to spektakl o angielskim lekarzu, który pomaga zwierzętom. O procesie twórczym opowiada reżyser, Maćko Prusak, a nowy sezon artystyczny omawia dyrektor Teatru Ludowego, Małgorzata Bogajewska.

9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci

Kino Pod Baranami zaprasza na pokaz 10 filmów animowanych, aktorskich, polskich i zagranicznych prezentowanych w ramach Festiwalu Kino Dzieci. O szczegółach z Kają Łuczyńską z Kina Pod Baranami rozmawia Wioletta Gawlik.

Meeting Point - nowe miejsce na mapie Krakowa

Meeting Point to przestrzeń stworzona dla dzieci i młodzieży, ale też ich opiekunów. Organizatorzy zapraszają na międzykulturowe, bezpłatne zajęcia rozwijające pasje dzieci i zainteresowania dorosłych. Punkt powstał w odpowiedzi na potrzeby osób z Ukrainy, ale służy przede wszystkim integracji polskich i ukraińskich rodzin. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z Karoliną Bisping-Adamik, prezes Fundacji Fine.

Poznaj ilustracje estońskich artystów

Estonia jest krajem, który może poszczycić się bardzo dużą liczbą artystów z niezwykle oryginalnym stylem. W ostatnich latach ilustracje te są szczególnie doceniane – pojawiają nie tylko w książkach i magazynach dla dzieci, ale i wkraczają do wydawnictw dla dorosłych czytelników. Od 22.09.2022 będzie można oglądać prace estońskich artystów w Dworku Białoprądnickim. Co wiemy o ilustracjach estońskich? O to Wioletta Gawlik pyta Artura Wabika, artystę sztuk wizualnych.

Z miasta do miasta

Na rynku wydawniczym nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry ukazała się książka "Z miasta do miasta" autorstwa Michała Strzałkowskiego, do której ilustracje przygotował Łukasz Majewski. Autor opisuje w niej różne miasta: opustoszałe, przeludnione, ekologiczne, zaśmiecone, mieszczące się w dżungli i nad oceanem. Zwraca także uwagę na proces tworzenia i planowania miast, na mieszkańców, na zwierzęta i rośliny miejskie. Wszystko po to, by pokazać wyjątkowość miast. Wioletta Gawlik zaprasza na rozmowę z Michałem Strzałkowskim, który zabiera czytelników na wycieczkę z miasta do miasta.

Kongres Klarnetowy to szansa dla młodych klarnecistów

Dobiega końca XI Kongres Klarnetowy, który po raz pierwszy organizowany jest w Krakowie. Dotychczasowe edycje odbywały się w Belgii, Hiszpanii, Włoszech, czy Portugalii. Kongres to prestiżowe wydarzenie, które skupia muzyków i naukowców z całej Europy. W programie znalazły się wystawy instrumentów, wykłady, panel dyskusyjny, mistrzowskie kursy klarnetowe i koncerty solowe, kameralne oraz z udziałem orkiestry. To także ogromna szansa dla młodych adeptów sceny muzycznej - przekonują goście Wioletty Gawlik, którymi są: dr hab Barbara Borowicz, klarnecistka z Akademii Muzycznej oraz dr hab Piotr Lato, Kierownik Katedry Instrumentów Dętych Drewnianych i Akordeonu Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie.

Książka jest pięknym mostem między światem rzeczywistym a literaturą

"Żeby dziecko odkryło, jakie bogactwo kryje się w słowie pisanym, potrzebuje dorosłego – towarzysza, który pomoże mu odkryć ten niezmierzony, arcyciekawy i jedyny w swoim rodzaju świat wyobraźni. Potrzebuje Ciebie!" - takimi słowami Małgorzata Swędrowska, pedagożka, twórczyni koncepcji czytania wrażeniowego zachęca rodziców do wprowadzania dzieci w świat literatury. Jak to zrobić? Jak rozwijać czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży? Jakich inicjatyw potrzeba, by mówić o wzroście liczby młodych czytelników? Odpowiedzi szuka Wioletta Gawlik w rozmowie z dr Wandą Matras-Mastalerz z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Pauliną Knapik-Lizak z Biblioteki Kraków, a pretekstem do rozmowy jest Narodowe Czytanie "Ballad i Romansów" Mickiewicza.

Nowy sezon artystyczny w Teatrze Groteska

Jaki będzie nowy sezon artystyczny w Teatrze Groteska? Sprawdza to Wioletta Gawlik. Jej gościem jest Adolf Weltschek, dyrektor Teatru Groteska.

Mama Pucia żegna lato w Krakowie

Marta Galewska-Kustra - logopedka, pedagożka dziecięca, pedagożka kreatywności, autorka poczytnej serii książek o Puciu spotka się z krakowskimi czytelnikami. Pretekstem wizyty w Krakowie jest ukraińskie wydanie Pucia. To już 7. tłumaczenie przygód przedszkolaka, więc Pucio robi międzynarodową karierę, ale jego popularność wśród polskich czytelników wciąż rośnie. O fenomenie Pucia z autorką rozmawia Wioletta Gawlik.

Letnia Akademia Muzyczna

Już po raz 24. zdolni studenci niemal z całego świata zjadą się do Krakowa. Rozpoczyna się Letnia Akademia Muzyczna. To cykl kursów obejmujących wszystkie instrumenty, śpiew, kompozycję i dyrygenturę prowadzony przez pedagogów Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie oraz zaproszonych gości. Muzycy zaprezentują swoje umiejętności podczas koncertów otwartych dla publiczności. Zaprasza założyciel i dyrektor artystyczny Letniej Akademii Muzycznej - prof. Andrzej Pikul. Gościa podejmuje Wioletta Gawlik.

"Średniowiecze da się lubić" - spotkania dla całych rodzin

Muzeum Krakowa zaprasza całe rodziny na sobotnie spotkania z cyklu "Średniowiecze da się lubić". Co tydzień w Barbakanie w godz. od 10:00-17:00 odbywają się: nauka średniowiecznych tańców, widowiskowy pokaz mody, manewry piechoty miejskiej, szkolenie obejmujące musztrę, koncerty i warsztaty. O szczegóły Szymona Jarosińskiego, pracownika Muzeum Krakowa pyta Wioletta Gawlik.

Grywalizacja w edukacji, czyli gra karciana "Świteź" na podstawie "Ballad i Romansów" Mickiewicza

W tym roku świętujemy dwusetną rocznicę wydania "Ballad i Romansów" Adama Mickiewicza, zbioru, który ukazał się w 1822 w Wilnie jako część pierwszego tomu Poezyj. Z okazji okrągłej rocznicy ten jeden z najważniejszych tekstów naszej kultury właśnie ukazał się w formie gry karcianej i internetowej platformy wiedzy. Gra karciana "Świteź" ma na celu popularyzację utworów Adama Mickiewicza oraz zainteresowanie nimi osób, które na co dzień niechętnie sięgają po klasykę, za to lubią literaturę fantastyczną i gry. Przełożenie utworu literackiego na inne medium okazało się także szansą na postawienie nowych pytań, interesujących również dla wytrawnych czytelników oraz pokazanie postaci Mickiewicza na nowo - jako artystę z dystansem i dużym poczuciem humoru. O grywalizacji w edukacji Wioletta Gawlik rozmawia z prof. Tomaszem Majkowskim, groznawcą i polonistą z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Iwoną Haberny odpowiedzialną za realizację i koncepcję projektu "Świteź".

„POWERBANK / siła kobiet” to także propozycja dla dzieci

Hafciarki, wycinankarki, malarki, projektantki, służące, arystokratki, etnografki, boginie, gospodynie domowe, emancypantki, autsajderki, społeczniczki… Ich losy ujawniają niespodziewane powiązania. Doświadczenia kolejnych pokoleń kobiet kumulują zawartą w nich moc. Tę moc można poczuć na wystawie „POWERBANK / siła kobiet” prezentowaną w Muzeum Etnograficznym.

Ruszamy na wakacje z przewodnikiem w ręku

"Miasta i knieje, miejsca mocy i świątynie, zamki i domki, katakumby i kopalnie – z tym fascynującym przewodnikiem odkryjecie w Polsce rzeczy, o których wam się nie śniło!" Takimi słowami Wydawnictwo Dwie Siostry promuje książkę "Dobra nasza! Polska – przewodnik dla dzieci" autorstwa Małgorzaty Ruszkowskiej.

"Z Groteską na wakacje"

„Z Groteską na wakacje” to propozycja Teatru Groteska na dwa, najbardziej upalne miesiące w roku. Tą akcją Teatr chce zachęcić dzieci i młodzież do regularnego obcowania z literaturą także na wakacjach. Zaprasza do odbioru płyty „75 wierszy na 75-lecie Teatru Groteska”, która zamyka jubileuszowe obchody 75-lecia Teatru Groteska. Do realizacji projektu zaproszenia przyjęli wybitni przedstawicieli świata kultury, m.in. Agnieszka Holland zaprezentowała wiersz „Paweł i Gaweł” Aleksandra Fredry, Jerzy Stuhr przedstawił „Stefka Burczymuchę” Marii Konopnickiej, Anna Seniuk zinterpretowała wiersz „Chory kotek” Stanisława Jachowicza, Piotr Cyrwus zmierzył się z „Kaczką Dziwaczką” Jana Brzechwy, wiersz „Szewczyk” Bolesława Leśmiana interpretowała Anna Polony. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z Adolfem Weltschkiem, dyrektorem Teatru Groteska.

Spotkanie z animacją podczas Kraków Summer Animation Days

14. Kraków Summer Animation Days 2022 to plenerowy pokaz filmów animowanych, który odbędzie się 15-17 lipca 2022. Pod gołym niebem na placu Wielkiej Armii Napoleona pod Wawelem co wieczór seanse filmowe wypełnią różnorodny program filmowy, na który składają się w znakomitej większości nieznane w Polsce filmy animowane. W programie znalazły się też animacje wyjątkowych krakowskich artystek: Darii Rzepieli, Darii Godyń, Ewy Borysewicz, Betiny Bożek, Wioli Sowy, Katarzyny Agopsowicz i Marty Pajek. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z Martą Chwałek z Fundacji Etiuda And Anima.

Przed nami IX Rabka Festival – Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej

Przed nami wielkie święto literatury dla dzieci. W dniach 13-16 lipca 2022 w Rabce-Zdroju odbędzie się IX Rabka Festival – Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej. To szansa poznania niezwykle interesujących twórców, dla których jest to nie tylko czas spotkań, ale też czas na inspirujące rozmowy. Gośćmi Festiwalu będą, m.in.: Barbara Gawryluk, Sasza Hady, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Joanna Olech, Renata Piątkowska, Jolanta Richter-Magnuszewska, Katarzyna Ryrych, Tomasz Samojlik, Katarzyna Wasilkowska, Elżbieta Wasiuczyńska, Agnieszka Wolny-Hamkało. O Festiwalu Wioletta Gawlik rozmawia z Iwoną Haberny, organizatorką Festiwalu.

Bulwar(t) Sztuki

Gdy inne teatry odpoczywają, Teatr Łaźnia Nowa prężnie pracuje i zaprasza na Bulwar(t) Sztuki. Przed nami dwa miesiące warsztatów, spektakli, filmów i koncertów oraz otwarcie w ogrodzie Teatru Łaźnia Nowa pierwszego w Krakowie miejskiego ogrodu ciszy. Na wędrówkę w poszukiwaniu ciszy zaprasza Małgorzata Szydłowska, główny kurator Bulwar(t)u Sztuki. Gościa podejmuje Wioletta Gawlik.

Festiwal Kultury Żydowskiej zaprasza także dzieci

31. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej – jednego z najstarszych i największych festiwali żydowskich na świecie – rozpoczęła się 24 czerwca 2022 roku na krakowskim Kazimierzu. Festiwal wspiera rozwój kultury żydowskiej w Polsce i wśród swoich odbiorców ma ludzi z całego świata. W tym roku za program towarzyszący odpowiedzialne jest m.in. Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Krakow. To ono przygotowało cykl spotkań i warsztatów dla dzieci, młodzieży i seniorów, o których Wioletta Gawlik rozmawia z Joanną Fabijańczuk i Olgą Lewińską z Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Kraków.

Roksana Jędrzejewska-Wróbel laureatką Nagrody Żółta Ciżemka

Roksana Jędrzejewska - Wróbel za swoją pierwszą powieść dla młodzieży pt: "Stan splątania" otrzymała nagrodę Komitetu Ochrony Praw Dziecka "Świat Przyjazny Dziecku", nominację do Nagrody "Książka Roku 2021", nominację do nagrody Literacka Podróż Hestii. 25 czerwca 2022 roku pisarce zostanie wręczona także nagroda literacka "Żółta Ciżemka" przyznawana przez Bibliotekę Kraków. To dowód na to, że pomimo iż powieść ukazała się w październiku ubiegłego roku nakładem Wydawnictwa Literackiego, wciąż zachwyca zarówno krytyków, jak i czytelników. Czym budzi zachwyt? Jak autorce udało się wejść do świata nastolatków i seniorów? "Ja się tylko przyglądam" - odpowiada Roksana Jędrzejewska - Wróbel, którą gości Wioletta Gawlik.

MalczeWianki w Muzeum Narodowym

Plecenie wianków, szukanie kwiatu paproci, wróżby, palenie ognisk, zbieranie ziół…Początek lata to magiczny czas. Wielkimi krokami zbliża się Noc Kupały. To święto zwane Nocą Świętojańską, które przypada na 21- 22 czerwca i oficjalnie rozpoczyna lato. Muzeum Narodowe wita lato magią nocy świętojańskiej, śpiewem, blaskiem ognia, tajemnicą kwiatu paproci i ukrytym przed oczami zwykłych śmiertelników tropem mitycznych i baśniowych stworzeń. Instytucja zaprasza na WalczeWianki. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z Jagodą Gumińską-Oleksy z działu edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie.

Kultura walczy z lękiem przez różnorodność

Krakowskie Biuro Festiwalowe zaprasza na warsztaty "Głowa pełna kultury. Pięknie różnimy się skrzydłami". Punktem wyjścia do warsztatów będą bajki Wydawnictwa Wrażlive „Różnimy się skrzydłami. Wrażliwość jest siłą”. To bajka terapeutyczna autorstwa Anny Machacz i Magdaleny Żukowskiej-Bąk, dedykowana dzieciom ukraińskim i polskim. Składa się z opowiadań, które oswajają lęki wojny, uczą akceptacji, tolerancji i pokazują, jak odnaleźć się w zupełnie nowym, obcym środowisku. Historie w sposób niebezpośredni obrazują sytuację w Ukrainie, ponieważ bohaterami są zwierzątka oraz owady, które mierzą się z trudnościami związanymi z przeprowadzką, stygmatyzacją społeczną, lękiem, samotnością. Bajka to narzędzie do pracy z dziećmi ukraińskimi oraz do prowadzenia rozmów na temat tolerancji i różnorodności. O projekcie Wioletta Gawlik rozmawia z Barbarą Fijał - koordynatorką projektu Kids in Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, prof. Haliną Grzymałą-Moszczyńską, emerytowaną profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor psychologii w Instytucie Psychologii Akademii Ignatianum, psycholożką kulturową oraz Anną Machacz - pedagożką, trenerką, animatorką, autorką i współautorką książek dla dzieci z Wydawnictwa Wrażlive.

Biblioteka Kraków zaprasza na „Rodzinne podróże po literaturze”

W ramach projektu, w okresie od czerwca do września, zostaną zorganizowane cztery literackie tygodnie: hiszpański, skandynawski, japoński i wyszehradzki. W nowoczesnych filiach odbędą się spotkania z pisarzami, tłumaczami, ilustratorami, blogerami i podróżnikami, a także warsztaty i wystawy inspirowane kulturą danego obszaru geograficznego. Finałowym wydarzeniem każdego tygodnia będzie piknik w ogrodzie przy Bibliotece Głównej, w czasie którego uczestnicy z bliska poznają dziedzictwo kulturowe omawianego kraju. Z organizatorami, tj Piotrem Wasilewskim, kierownikiem Działu Promocji Biblioteki Kraków i Pauliną Knapik - Lizak - kierowniczką Działu Metodycznego i Projektów w Bibliotece Kraków rozmawia Wioletta Gawlik.

Albert Albertson ma już 50 lat. W Polsce świętuje 10. urodziny

Szwecja stwarza doskonałe warunki do rozwoju literatury dziecięcej. To kraj, gdzie co dziesiąta książka jest pozycją przeznaczoną dla dzieci, a mali czytelnicy traktowani są poważnie. Świetnie skonstruowana fabuła, brak nachalnego moralizatorstwa, spójność tekstu z obrazem, brak tematów tabu, dziecięcy humor - to cechy szwedzkiej literatury, które doceniają polscy czytelnicy, gdyż z roku na rok rośnie popularność skandynawskich książek. Świadczy o tym m.in. nieustannie rosnące zainteresowanie Albertem Albertsonem. To bohater serii książek pióra Gunilli Bergström, który bawi polskich czytelników już od 10 lat, a w tym roku świętuje 50. urodziny. Książki o Albercie wydaje Wydawnictwo Zakamarki, dlatego w Radiu Kraków Kultura Wioletta Gawlik gości: Katarzynę Skalską - dyrektorkę i redaktorkę naczelną Wydawnictwa Zakamarki, tłumaczkę m.in. serii książek o Albercie oraz Agnieszkę Stróżyk, tłumaczkę związaną z Uniwersytetem SWPS.

Dzień Dziecka w Muzeum Krakowa

Dzień Dziecka nadal trwa. Muzeum Krakowa 4 i 5 czerwca 2022 roku organizuje szereg atrakcji dla całych rodzin. Rydlówka, Dom pod Krzyżem, Rynek Podziemny, Muzeum Nowej Huty, Kamienica Hipolitów, Pałac Krzysztofory - te oddziały zapraszają na muzealny Dzień Dziecka. Odbędą się warsztaty zielarskie, herbaciane, spacery edukacyjne, np: Chodź, pomaluj mój świat, W pogoni za krzysztoforskim kogutem! , czy Bronowicki zielnik – na ból głowy i do smaku. Dlaczego warto wziąć w nich udział? O to Pawła Bukowskiego z Działu Edukacji Muzeum Krakowa pyta Wioletta Gawlik.

Dzień Dziecka w Operze Krakowskiej

Z okazji Dnia Dziecka Opera Krakowska zaprasza na spektakl baletowy o Kopciuszku i dwa koncerty Chóru Dziecięcego pt.: "To ja, Muzyka". O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z Pawłem Wojtowiczem, koncertmistrzem Opery Krakowskiej.

Czym "Pan Żarówka" zachwycił Stany Zjednoczone?

Wojciech Wawszczyk, reżyser filmów animowanych, animator, scenarzysta, rysownik jest gościem Kultury Dla Najmłodszych. Jego 600-stronicowa powieść graficzna pt: "Pan Żarówka", którą wydała Kultura Gniewu, właśnie ukazała się w USA nakładem wydawnictwa Fantagraphics. Na uwagę zasługuje fakt, że to pierwsza polska książka, którą zdecydowało się to wydawnictwo wydać. Czym więc zachwyca "Pan Żarówka"? Jak tworzy się komiks obyczajowy? Jak zmienia się kultura odbioru powieści graficznych? I co łączy komiks z animacją? Odpowiedzi szuka Wioletta Gawlik.

"Karuzela wierszy" premiera w Teatrze Groteska

Teatr cieni, lalki i znakomici aktorzy z Ukrainy. Już 21 maja o 11.00 i 13.00 na deskach Teatru Groteska zagości „Karuzela wierszy”. Spektakl w reżyserii Lecha Walickiego i Denisa Lemaikina przygotowany został w języku ukraińskim. Fabuła to 10 wierszy poetów polskich i ukraińskich, wśród nich Juliana Tuwima, Danuty Wawiłow, Grigorija Falkowicza, Oleksandra Parhomienki i Płatona Woronko. Spektakl formą nawiązuje do dziecięcych teatrzyków z wykorzystaniem lalek i techniki teatru cieni. Z twórcami spektaklu rozmawia Wioletta Gawlik.

„Brud. Cuchnąca historia higieny” to Mądra Książka Roku 2021

Książka „Brud. Cuchnąca historia higieny” Piotra Sochy i Moniki Utnik Strugały, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry, została Mądrą Książką Roku 2021. Została też nominowana przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek do konkursu na Najpiękniejsze Polskie Książki 2021! Książka o brudzie to bogato ilustrowane kompendium wiedzy o przesądach, obyczajach i odkryciach związanych z higieną i medycyną, która zachwyca znawców literatury i czytelników. Wioletta Gawlik rozmawia o niej z Igą Fijałkowską z Wydawnictwa Dwie Siostry i Piotrem Sochą - grafikiem, projektantem, ilustratorem.

"Kraków na okrągło", czyli rodzinne spacery po Krakowie

Krakowskie Forum Kultury zaprasza na rodzinne spacery po Krakowie pt.: "Kraków na okrągło". Instytucja organizuje też zajęcia umuzykalniające i plastyczne. O szczegółach w rozmowie z Wiolettą Gawlik opowiada AnnaMaria Peczyńska z Krakowskiego Forum Kultury.

Niełatwo być geniuszem

Katarzyna Huzar - Czub kocha literaturę i muzykę. Te dwie pasje połączyła w całość i stworzyła wraz z Polskim Wydawnictwem Muzycznym serię książek dla dzieci o tematyce muzycznej. W cyklu Małe PWM pojawiły się książki poświęcone biografiom polskich kompozytorów, m.in. "Impro- Frycek", "Ignacy Jan i jego plan", "Tatulczyk Moniuszko", "Henio i cztery struny". Obecnie autorka pracuje nad biografią polskiej kompozytorki Marii Szymanowskiej. Jak pisać dla dzieci o kompozytorach? Które elementy biografii wybierać, by zaciekawić młodego czytelnika? Jak nie stawiać kolejnych pomników kompozytorom i ukazać ich autentyczność? Odpowiedzi szuka Wioletta Gawlik w rozmowie z autorką, Katarzyną Huzar - Czub.

Krakowski Festiwal Filmowy dla dzieci i młodzieży

Spotkanie z filmem dokumentalnym daje możliwość obcowania z prawdziwym człowiekiem, z jego emocjami, z jego doświadczeniami. Dzieci widzą na ekranach swoich rówieśników z różnych państw, podglądają ich zmagania i problemy. Pozwala im to pogłębić sferę duchową i poznać inne kultury. By mogły lepiej zrozumieć omawianą w filmie problematykę, należy odbyć z nimi dyskusję tuż po seansie. O filmach dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych, na które zapraszają najmłodszych widzów organizatorzy Krakowskiego Festiwalu Filmowego Wioletta Gawlik rozmawia z Magdaleną Walo z Biura Programowego KFF.

Pedagogika teatru

Według teatrolożki Anny Rochowskiej pedagogika teatru to "twórcze działanie z grupą (za)angażowanych uczestników, wykorzystujące szeroki wachlarz technik teatralnych, stwarzające przestrzeń do wymiany myśli, dzielenia się na równych prawach swoimi refleksjami i emocjami, pojawiającymi się w kontekście konkretnego przedstawienia teatralnego." Jak te twórcze działania wyglądają w praktyce? Czym zajmuje się pedagog teatru i w jaki sposób ułatwia dzieciom odbiór spektaklu? Na te pytania odpowiadają Marta Pawlik, pedagożka teatru, kierownik Działu Edukacji w Teatrze im. J. Słowackiego i Basia Pasterak, pedagożka teatru, koordynatorka projektów edukacyjnych i dostępności w Cricotece. Gościnie podejmuje Wioletta Gawlik.

Edukacja jazzowa, czyli: czy improwizacji można nauczyć kilkuletnie dziecko?

Muzyka klasyczna przyzwyczaiła słuchacza do najlepszej wersji dzieła przekazanej przez kompozytora za pośrednictwem wykonawców. W przypadku jazzu natomiast odbiorca otrzymuje wersję najlepszą z możliwych na tę właśnie chwilę. Jedną z podstawowych różnic pomiędzy muzyką klasyczną a jazzem jest element improwizacji, ale czy improwizacji można uczyć dzieci? Można za sprawą edukacji jazzowej, ale też obcowania z jazzem. Obecnie jazz mocno się popularyzuje, staje się elementem koncertów muzyki klasycznej, jazzu uczą się już nie tylko studenci, ale także uczniowie szkół podstawowych, organizowane są koncerty jazzowe dla maluchów. O wzroście popularności muzyki jazzowej Wioletta Gawlik rozmawia z dr. hab. Piotrem Wyleżołem, Kierownikiem Katedry Jazzu Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie oraz Esterą Witoszek, koordynatorką koncertów jazzowych dla dzieci.

„Gdzie jest Anne Frank”

19 kwietnia, w 79. rocznicę powstania w getcie warszawskim, wybrane kina studyjne pokazały przedpremierowo poruszający film animowany „Gdzie jest Anne Frank”. Punktem wyjścia dla animacji Ariego Folmana jest "Pamiętnik Anne Frank", jedno z najważniejszych świadectw Holokaustu. Najnowszy film twórcy nominowanego do Oscara antywojennego „Walca z Baszirem” to równie gorący pacyfistyczny manifest, apel o solidarność z prześladowanymi. To niezwykle aktualna opowieść o tym, że każdy zasługuje na szacunek, ma prawo do godnego życia i bezpiecznego domu. O premierze Wioletta Gawlik rozmawia z Kają Łuczyńską, filmoznawczynią.

Krakowska ASP zaprasza ukraińskie dzieci na bezpłatne warsztaty artystyczne

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie zaprasza dzieci w wieku od 7 do 12 lat, przyjeżdżające z Ukrainy, na bezpłatne warsztaty artystyczne „SŁOWO-OBRAZ”. Celem warsztatów jest nauka języka polskiego, ale i rozwój zdolności artystycznych dzieci. Jak podczas nich dochodzi do połączenia słowa z obrazem? O to Margaritę Vladimirowa, kuratorkę Galerii ASP pyta Wioletta Gawlik.

Jak usłyszeć ciszę?

Wielka Sobota to dzień, w którym nic nie powinno się dziać. Jest to dzień ciszy, modlitwy, skupienia i oczekiwania, dlatego o ciszy w ujęciu interdyscyplinarnym rozmawiamy w Radiu Kraków Kultura. Czy cisza zawsze jest brakiem czegoś, brakiem dźwięków, hałasów, szelestów, czy też z ciszy można coś wydobyć i powtórzyć za Norwidem „cisza jest głosów zbieraniem"? Czy ciszę można umiejscowić w czasie? Czy cisza i milczenie to synonimiczne pojęcia? Jak nauczyć dzieci ciszy? Odpowiedzi szuka Wioletta Gawlik w rozmowie z prof. Teresą Olearczyk, pedagogiem z Krakowskiej Akademii im. F. Modrzewskiego w Krakowie.

Weekend wielkanocny w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka

W RKK zapraszamy na weekend wielkanocny do Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. To zabytkowy pałac z XVI wieku znajdujący się przy ulicy Kanoniczej 17, obecnie oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, w którym mieszczą się ekspozycje poświęcone dawnej sztuce w Polsce. 9 i 10 kwietnia zabytkowe wnętrza zamienią się w artystyczną przestrzeń. Pojawią się monumentalne wycinanki, będzie koncert wiosenny, wykład o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych w Krakowie. Będzie można także podejrzeć proces tworzenia ikon, podczas którego prosta deska, zyskując kolory i złocenia przeistacza się w dzieło sztuki. Wioletta Gawlik zaprasza na rozmowę z Joanną Zagułą z Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie.

Jak dzieci rozumieją sztukę współczesną?

Czy dziecko jest dobrym adresatem sztuki współczesnej, skoro wielu dorosłych jej nie rozumie? To niezrozumienie wynika z faktu że traktujemy sztukę współczesną dosłownie, zapominając, że podlega ona interpretacji, że skłania do refleksji, że wymaga uruchomienia procesu myślenia, a nie odbierania jej tylko za pomocą emocji. Skoro umyka to naszej uwadze, to jak mają obcować ze sztuką dzieci? Czy dziecko rozumie sztukę współczesną? Okazuje się, że tak. Inaczej niż dorosły ją odczuwa, inna tworzy się więź między młodym odbiorcą, a dziełem sztuki, inaczej zachowuje się w przestrzeni muzealnej. W wieku przedszkolnym dziecko rozwija zabawy symboliczne oraz tworzy wyobrażenia, więc to doskonała pora, by zaprosić je na spotkanie ze sztuką współczesną. Wioletta Gawlik zaprasza na rozmowę z prof. Marią Kielar-Turską - psychologiem rozwojowym z Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracownikiem Akademii Ignatianum oraz Katarzyną Homoncik z Działu Wiedzy o Sztuce Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

"Spotkajmy się" w Muzeum Narodowym

W każdą środę i czwartek Muzeum Narodowe zaprasza dzieci na otwarte spotkania pt.: "Spotkajmy się". To okazja, by odpocząć i wzajemnie się poznać, a w świecie sztuki odnaleźć inspirację do swobodnych twórczych działań. Każdy warsztat to inne zagadnienie, dzieło lub kolekcja, wokół których zaproponowane zostaną różne aktywności. Ich celem celem będzie integracja, zabawa, ale także wyciszenie. Zaprasza Joanna Kołek z działu edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie. Z gościem rozmawia Wioletta Gawlik.

Warto wrócić do "Bajek ukraińskich"

Wspólne czytanie ma ogromną moc: zbliża, pociesza, daje poczucie bezpieczeństwa i przenosi do innego świata. Teraz ma jeszcze dodatkowe zadanie: pozwala dziecku oderwać myśli od trudnych spraw, bo wojna, zarezerwowana dla dorosłego świata, brutalnie wdarła się w życie najmłodszych. Realizację tego zadania umożliwiają "Bajki ukraińskie". To dwujęzyczne wydanie tradycyjnych bajek ukraińskich z ilustracjami Anny Anuszewskiej i Oksany Bagriy. Książka została przygotowana przez Wydawnictwo Premium kilka lat temu, a jej twórcy mieli przed sobą szlachetną misję, by z pomocą bajek w dwóch językach uczyć ich czytelników otwartości i tolerancji dla innych. Za pośrednictwem Fundacji Powszechnego Czytania kilkaset egzemplarzy „Bajek ukraińskich” trafiło do dzieci z Ukrainy. O "Bajkach ukraińskich" Wioletta Gawlik rozmawia z Pauliną Bandurą przedstawicielka dystrybutora książek "Azymut".

Wychowanie przez sztukę

Wychowanie przez sztukę to dziedzina pedagogiki, która umożliwia pogłębienie rozwoju dziecka za pomocą wrażeń i odczuć estetycznych. Jej celem jest nauczenie dziecka dostrzegania piękna, przeżywania go oraz umożliwienie mu dokonywania własnych wyborów. Dzieci intuicyjnie odbierają kwestie związane ze sztuką, bardzo wcześnie rozpoczynają proces twórczy, cechuje je naturalna wrażliwość na muzykę. Jak te umiejętności wykorzystać w procesie edukacji? O wychowaniu przez sztukę Wioletta Gawlik rozmawia z dr Joanną Olszewską-Gniadek, pedagogiem, animatorem kultury, adiunktem w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Metody pracy z sierotami wojennymi stosowane przez pedagoga Stanisława Jedlewskiego bardzo aktualne

Książka "Pałacowe dzieci" opisuje codzienne życie sierot wojennych w Pałacu w Krzeszowicach. To miejsce stworzył pedagog, Stanisław Jedlewski, oferując sierotom opiekę, dostęp do edukacji i kultury. W Pałacu działały kółka zainteresowań, teatr, orkiestra, które dla dzieci stanowiły element autoterapii. Metody Jedlewskiego są nadal aktualne - przekonuje autorka książki, prof. Małgorzata Michel z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego, którą gości Wioletta Gawlik. W rozmowie udział bierze także Krzysztof Haczewski - z Muzeum Krakowa.

"Lękiem można się podzielić"

W sobotę 19 marca o godz. 12 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie odbędzie się pokaz nowego polskiego filmu familijnego „Za duży na bajki”. Po projekcji z widzami spotka się autorka książki, na podstawie której została zrealizowana produkcja. Książka opowiada o 10-letnim chłopcu, który przez chorobę matki zmuszony jest zrobić wielki krok w dorosłość. Lektura stanowi narzędzie do podejmowania rozmów z dziećmi na trudne tematy, takie jak choroba, śmierć, wojna. Sięga po nią Wioletta Gawlik, rozmawiając z autorką książki i scenariusza do filmu, Agnieszką Dąbrowską i filmoznawczynią, Kają Łuczyńską.

Literackie Chwile w Pałacu Potockich skierowane do ukraińskojęzycznych rodzin w Krakowie

13 marca w Pałacu Potockich odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu Literackie chwile dedykowane dzieciom z Ukrainy. Na warsztatach uczestnicy poznają książkę Rękawiczka. Ukraińska bajka ludowa (Wydawnictwo Dwie Siostry), ilustracje: Romana Romanyszyn, Andrij Łesiw, tłumaczenie: Katarzyna Kotyńska. Warsztaty poprowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski – twórcy INSPIRO, organizatorzy setek warsztatów dla dzieci, nagradzani animatorzy kultury, którzy uwielbiają pracę z dziećmi, dla których zmieniają Świat. SPotkanie przetłumaczy na język ukraiński Oleksandra Ochkan. Wstęp wolny. O szczegółach opowiada Katarzyna Jakubowiak, rzecznika KBF, pyta Wioletta Gawlik.

"Zabiłam Anię, zburzyłam Zielone Wzgórze i pozbawiłam je facjatki"

W styczniu nakładem wydawnictwa Marginesy ukazało się nowe tłumaczenie kultowej powieści dla młodzieży pod tytułem "Anne z Zielonych Szczytów". Anna Bańkowska, która dokonała tłumaczenia, we wstępie pisze tak: "Zabiłam Anię, zburzyłam Zielone Wzgórze i pozbawiłam je facjatki". W nowym przekładzie zamiast Ani jest Anne, zamiast Maryli - Marilla, zamiast Mateusza - Matthew. Pojawiły się nowe nawy roślin, współczesne słownictwo i nowy tytuł. Dlaczego w mediach zawrzało, skoro tłumaczenie to powrót do korzeni? Jak tłumaczka radzi sobie z hejtem typu: "to tłumaczenie to profanacja, to próba wykorzystania skandalu jako narzędzia reklamowego, Ania... w nowym przekładzie to książka po prostu niepotrzebna"? Po co tłumaczy się dziś klasykę? I kto tak pięknie pisze o Ani - pisarz, czy tłumacz? Gościem Kultury dla Najmłodszych jest Anna Bańkowska, redaktorka i i tłumaczka literatury anglojęzycznej. Gościa podejmuje Wioletta Gawlik.

Sztuka remedium na strach i rozpacz

W związku z informacjami o wojnie na Ukrainie dzieci odczuwają to samo, co dorośli: bezradność, smutek, szok, strach, złość, rozpacz, współczucie, czy zagubienie. Jednak, o ile dorośli zdążyli w ciągu swojego życia wypracować strategie radzenia sobie z lękiem i kryzysowymi wydarzeniami, o tyle dzieci potrzebują ich wsparcia, żeby oswoić swoje myśli i uczucia oraz nauczyć się sztuki radzenia sobie z nimi. Jak zatem opisać dziecku, czy nastolatkowi rzeczywistość, która nie mieści się w paradygmacie bezpiecznego świata? W jaki sposób przekazywać informacje o wojnie toczącej się za granicą tak, by jednocześnie chronić wrażliwość i zdrowie psychiczne dziecka? Można sięgnąć po sztukę.

Jak artyści radzą sobie z tremą? Pierwsze kroki na scenie

Praca zawodowego muzyka jest jednym z najbardziej złożonych rodzajów działalności. Podstawą sukcesu są tu wieloletnie codzienne ćwiczenia, wymagające dużego wysiłku fizycznego i psychicznego. Można powiedzieć, że występ publiczny jest „wierzchołkiem góry lodowej” w życiu muzyka, na którym za każdym razem ważą się jego losy: muzyka-wykonawcy i muzyka-osoby. I wówczas bardzo często pojawia się zjawisko tremy.

Książka na tu i teraz: "Teraz tu jest nasz dom"

Kiedy w Doniecku robi się niebezpiecznie i na ulice wyjeżdżają pierwsze czołgi, rodzina Baranowskich decyduje się na organizowaną przez polskie władze ewakuację z Ukrainy... Tak zaczyna się książka zat. "Teraz tu jest nasz dom", którą w 2016 roku napisała nasza redakcyjna koleżanka Barbara Gawryluk. Po kilku latach od premiery, o książkę znów pytają rodzice, bibliotekarze i księgarze. A Wydawnictwo Literatura przygotowało jej drugą edycję. Justyna Nowicka rozmawia z Barbara Gawryluk.