Radio Kraków

Klatka filmowa


RSS

W audycji można posłuchać rozmów z twórcami, krytykami oraz miłośnikami filmu. Od produkcji małych do wielkich. W programie znajdą Państwo także informacje dotyczące najnowszych wydarzeń, festiwali i przeglądów dziejących się w Krakowie i Małopolsce. Wszystkiemu zaś towarzyszy najlepsza muzyka filmowa.

Podcasty

Filmowo-kinowe podsumowanie roku

Co wydarzyło się w polskim kinie w 2022 roku? Jak - w obliczu zakończenia pandemii oraz zaistnienia kolejnych kryzysów - radziły sobie krakowskie kina studyjne? Dlaczego mijający rok nie należał do lat, zawłaszczonych jednym tytułem? Jakie są kinowe prognozy na 2023 rok? W audycji podsumowującej filmowy 2022 rok z Marynią Gierat (Kino Pod Baranami), Moniką Kilian (Kino Paradox), Justyną Adamczyk (Kino Mikro) i Robertem Skrzydelwskim (Kino Kika, Kino Agrafka) rozmawiał Tadeusz Marek.

Filmy: bawią, uczą i mają właściwości terapeutyczne

 • Brak nazwy
 • access_time 00:22:26
 • calendar_today Sobota, 2022.02.19
Pokazy filmów wraz z warsztatami filmoterapeutycznymi odbywają się w kinie Sfinks w Nowej Hucie. Spotkania rozpoczęły się już w dobie pandemii, kiedy izolacja zaczęła wszystkim mieszkańcom dawać się we znaki. Czy filmy mogą mieć właściwości terapeutyczne, jak takie spotkanie wyglądają oraz czy każdy film może mieć takie właściwości opowiedziały Kasia Szczęśniak z ARTzony Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida oraz Karolina Nowacka z kina Sfinks. Najbliższe spotkanie filmoterapii dla dorosłych wraz z pokazem filmu „Nasza młodsza siostra” w reż. Hirokazu Kore-eda odbędzie się 21 lutego.

"Nie interesuje mnie robienie kina społecznego"

 • Brak nazwy
 • access_time 00:19:39
 • calendar_today Sobota, 2022.02.12
...mówił na antenie Radia Kraków Kultura Tadeusz Łysiak, reżyser filmu "Sukienka" nominowanego do Oscara w kategorii najlepszych krótkometrażowych filmów aktorskich. To historia opowiadająca o pragnieniach niskorosłej Julii. O tym jak wyglądały prace nad Sukienką, odbiorze obrazu, pracami nad pełnometrażowym debiutem oraz czy polskie kino powinno już przestać rozprawiać się z przeszłością z Tadeuszem Łysiakiem rozmawiał Tomasz Bździkot.

And the oscar goes to... No właśnie do kogo?

 • Brak nazwy
 • access_time 00:23:32
 • calendar_today Sobota, 2022.02.12
Po tym jak poznaliśmy nominacje do najważniejszych nagród filmowych o rozczarowaniach, zaskoczeniach i oczekiwaniach dotyczących tegorocznych Oscarów z Kamilem Kalbarczykiem z czasopisma "Ekrany" rozmawiał Tomasz Bździkot. 94. gala rozdania Nagród Akademii Filmowej odbędzie się 27 marca.

Reżyser o niemal nieograniczonej wyobraźni

 • Brak nazwy
 • access_time 00:21:19
 • calendar_today Sobota, 2022.02.05
... czyli o Guillermo Del Toro słów kilka. Po czterech latach przerwy meksykański reżyser ponownie wpuścił widzów do swojego świata w filmie "Zaułek Koszmarów" na podstawie powieści Williama Greshama. O początkach Guillermo Del Toro, nieudanych projektach oraz filmach nie z tego świata z Jankiem Sławińskim, filmoznawcą i autorem bloga Anonimowy Grzybiarz, rozmawiał Tomasz Bździkot.