Radio Kraków

Kącik muzyki filmowej


RSS Google Podcast

Filmy familijne, bajki, seriale oglądane przez młodzież, przeboje z czasów zamierzchłych. A wszystko to pokazane od strony muzycznej.

Podcasty

Propozycje filmowe na święta

O filmach "Odkupienie" oraz "Gwiazdka Klary Muu" Wioletta Gawlik rozmawia z Kają Łuczyńską, filmoznawczynią.

"Mitchellowie kontra maszyny"

 • access_time 00:06:22
 • calendar_today Niedziela, 2021.06.06
Kaja Łuczyńska filmoznawczyni i Wioletta Gawlik rozmawiają na temat filmu animowanego "Mitchellowie kontra maszyny", który światową premierę miał 22.04.2021 r. To animacja, która skupia się na relacjach na linii dzieci-rodzice. Wspólny wyjazd jeszcze mocniej spaja członków rodziny, zwłaszcza że podczas wyprawy trzeba uratować świat. Produkcja spotkała się z bardzo pozytywną reakcją krytyków filmowych.

 

"Sekrety morza"

 • access_time 00:06:35
 • calendar_today Niedziela, 2021.05.23
"Sekrety morza" w reżyserii Tomma Moore`a to złożony na poziomie wizualnym i fabularnym film animowany. Pełen baśniowych, ludowych wątków i irlandzkich legend. Film ciekawy, inny niż wszystkie, wart polecenia - przekonuje Kaja Łuczyńska, filmoznawczyni, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

“Rabuś z pociągu”

 • access_time 00:05:39
 • calendar_today Niedziela, 2021.05.09
"Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai" to seria filmów o brawurowych detektywach oparta na książkach autorstwa Martina Widmarka. To bardzo lubiany przez dzieci cykl filmów familijnych. Niedawno w kinach miała premierę najnowsza część serii przygód małych detektywów “Rabuś z pociągu”. Walorami filmu są: mocny morał, brak nachalnego dydaktyzmu i wciągająca akcja - przekonuje Kaja Łuczyńska, filmoznawczyni. Gościa podejmuje Wioletta Gawlik.

“Co w duszy gra”

 • access_time 00:05:32
 • calendar_today Niedziela, 2021.04.11
Od 5 marca na dużych ekranach można oglądać najnowszą animację Pixara "Co w duszy gra". To film o spełnianiu marzeń, o niemarnowaniu czasu, o sensie życia, ale i o celebracji najdrobniejszych chwil życia. Choć często porównywany do "W głowie się nie mieści", to zachwyca minimalizmem designu i jazzową muzyką. Dedykowany jest dzieciom powyżej 7 roku życia, choć fabuła zachwyca również dorosłych. O filmie rozmawiają Wioletta Gawlik i Kaja Łuczyńska, filmoznawczyni.

 

Cały świat Romy

 • access_time 00:05:54
 • calendar_today Niedziela, 2021.03.21
"Cały świat Romy" to film aktorski, który pokazuje historię bardzo osamotnionej jedynaczki. Mama jest zapracowana, tata nieustannie nieobecny, a babcia niedostępna emocjonalnie. Świat Romy jest trudny, ale bohaterce udaje się nawiązać szczerą relację z babcią, która doprowadza do wzmocnienia samooceny dziewczynki. Film - wielokrotnie nagradzany - porusza temat starości, choroby i relacji międzypokoleniowej. "Dedykowany jest uczniom szkoły podstawowej" - mówi filmoznawczyni Kaja Łuczyńska, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

Filonek Bezogonek

 • access_time 00:05:52
 • calendar_today Niedziela, 2021.02.28
O przygodach Filonka Bezogonka czytamy od 1939 roku. Jednak dopiero teraz, 12 lutego pojawiła się ekranizacja przygód Filonka w klasycznej animacji. To film o akceptowaniu odmienności, o potrzebie solidarności i niesieniu pomocy - przekonuje Kaja Łuczyńska, filmoznaczyni, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

"Wyprawa na Księżyc"

 • access_time 00:05:58
 • calendar_today Niedziela, 2021.02.07
"Wyprawa na Księżyc" to film animowany dotykający tematu żałoby i radzenia sobie z traumą. To amerykańsko - chińska koprodukcja, która spotkała się z falą krytyki. Pomimo tego warto obejrzeć ten film ze względu na treść i animację - przekonuje Kaja Łuczyńska, filmoznawczyni, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

Kosmiczna przygoda

 • access_time 00:05:27
 • calendar_today Niedziela, 2021.01.17
"Solan i Ludwik. Misja księżyc" to film, który światową premierę miał 21. września 2018 roku. Ten norweski film zaskakuje lalkową animacją i treścią bez nadmiernych bodźców. Wioletta Gawlik o przygodach Solana i Ludwika rozmawia z Kają Łuczyńską, filmoznawczynią.

"Łowcy czarownic"

 • access_time 00:06:22
 • calendar_today Środa, 2021.01.06
"Łowcy czarownic" to familijny film aktorski koprodukcji serbsko - macedońskiej, którego reżyserem jest Raško Miljković. Porusza on temat dzieci z niepełnosprawnościami, które potrafią odnaleźć w sobie własną supermoc. To film, który pokazuje, jak dzieci mogą poradzić sobie z wyzwaniami takimi jak rozstanie rodziców. W jaki sposób reżyserowi udaje się przekazać tak ważne treści i zainteresować filmem młodego widza? O to Wioletta Gawlik pyta Kaję Łuczyńską, filmoznawczynię. 6kacikWWW q www

Królowa Śniegu - baśń, która rozpala wyobraźnię

 • access_time 00:02:35
 • calendar_today Niedziela, 2020.12.13
W jaki sposób dziś dzieci odbierają baśń Andersena napisaną w 1844 roku? Czy marzą o prawdziwej zimie? Czy rozumieją, że przyjaźń wymaga czasem wysiłku i dalekiej podróży? Marzena Florkowska rozmawia na ten temat z Zosią.

"Pettson i Findus – Najlepsza Gwiazdka"

 • access_time 00:05:44
 • calendar_today Niedziela, 2020.11.29
Film "Pettson i Findus – Najlepsza Gwiazdka" jest pełną ciepła i uroku świąteczną opowieścią o sile przyjaźni. To prosta, lecz niebanalna historia o tym, co w świętach jest najważniejsze. Krnąbrny kot Findus marzy o najpiękniejszej gwiazdce, ale niesprzyjające okoliczności powodują, że duch Bożego Narodzenia jest zagrożony. Czy uda mu się zrealizować marzenia? O to Wioletta Gawlik pyta filmoznawczynię, Kaję Łuczyńską.

Naprzód

 • access_time 00:06:09
 • calendar_today Niedziela, 2020.11.08
"Naprzód" w reżyserii Dana Scanlona z 2020 roku to film, który pozwala uwierzyć w czary. Janko i Bogdan, dwóch nastoletnich braci elfów postanawia zbadać, czy magia wciąż istnieje. Chłopcy otrzymują na 16. urodziny Janka zaklęcie, dzięki któremu będą mogli przywołać do życia swojego nieżyjącego tatę. Uda się im to jednak tylko połowicznie. "To nie jest najlepszy film Pixara, ale warto go obejrzeć" - przekonuje Kaja Łuczyńska, filmoznawczyni, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

"Halvdan, prawie wiking"

 • access_time 00:03:47
 • calendar_today Niedziela, 2020.10.18
„Halvdan – prawie wiking” to aktorski film, którego polska premiera miała miejsce 9 października. Powstał on na podstawie książek uwielbianego w Polsce Martina Widmarka. Seria o Halvdanie i jego przygodach, wydana przez wydawnictwo Mamania, znalazła rzesze fanów i zyskała miano bestsellerów dla dzieci. Jaka jest adaptacja filmowa? O to Wioletta Gawlik pyta Kaję Łuczyńską, filmoznawczynię.

"Cudowny chłopak"

 • access_time 00:04:59
 • calendar_today Niedziela, 2020.10.04
"Cudowny chłopak" to film familijny z 2017 roku. Główny bohater, Auggie od urodzenia ma zdeformowaną twarz. W nowej szkole chłopiec chce udowodnić rówieśnikom, że piękno to więcej niż wygląd. "Ten wzrusza, ale i bawi" - mówi Kaja Łuczyńska, filmoznawczyni, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

“Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię”

 • access_time 00:04:33
 • calendar_today Niedziela, 2020.09.20
“Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię” to animacja, która premierę polską miała 11 września 2020 roku. To film o tym, jak stado niedźwiedzi, pod przywództwem swojego króla, wyrusza na poszukiwanie porwanego przez ludzi królewskiego syna. Zwierzęta trafiają do ludzkiej krainy, która nie jest im przyjazna. Czy te dwa różniące się światy uda się pogodzić? Opowiada o tym Kaja Łuczyńska, filmoznawczyni, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

"Ratatuj"

 • access_time 00:04:57
 • calendar_today Niedziela, 2020.08.09
Szczurek Remy ma absolutny węch i wyrafinowany smak, a gotowanie dla niego jest sztuką. Odstaje od reszty szczurzej rodziny, dlatego gdy samotnie ląduje w Paryżu, postanawia spełnić marzenie o byciu prawdziwym kucharzem. Film "Ratatuj" z 2007 roku otrzymał pięć nominacji do Oscara, z czego zwyciężył w kategorii „najlepszy pełnometrażowy film animowany” w 2007 r. Do obejrzenia zachęca Kaja Łuczyńska, filmoznawczyni, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

"Podniebna podróż Kiki"

 • access_time 00:06:34
 • calendar_today Niedziela, 2020.08.02
"Podniebna podróż Kiki" to japońska produkcja filmowa z 1989 roku. Opowiada historię 13 - letniej czarownicy Kiki, która w Noc Odejścia musi się usamodzielnić i rozpocząć nowe życie w obcym mieście. Docelowo wybiera Koriko - miasto łączące elementy Lizbony, Paryża, San Francisco i Mediolanu i w nim postanawia założyć firmę kurierską. W końcu świetnie lata na miotle. "To film o dorastaniu i radzeniu sobie z porażkami" - mówi Kaja Łuczyńska, filmoznawczyni, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

"Wielka wyprawa Molly"

 • access_time 00:05:40
 • calendar_today Niedziela, 2020.07.26
"Wielka wyprawa Molly" to animacja, która opowiada historię małej, wesołej i beztroskiej potworzycy Molly. Bohaterka spędza czas na zabawie ze swoim najlepszym przyjacielem Edisonem, mieszkając z rodzicami w kolorowym i zwariowanym Potworowie. Rodzina spodziewa się kolejnego dziecka, więc Molly przygotowuje się do nowej roli - starszej siostry. Wyrusza w podróż, która uczy ją samodzielności. Rozmawiają Wioletta Gawlik i Kaja Łuczyńska, filmoznawczyni.

"Tajemniczy świat Arrietty"

 • access_time 00:05:15
 • calendar_today Niedziela, 2020.07.19
"Tajemniczy świat Arrietty" - japońska adaptacja książki "Pożyczalscy" została nagrodzona Nagrodą Japońskiej Akademii Filmowej za rok 2010 w kategorii najlepszy film animowany. Była także najbardziej dochodowym japońskim filmem 2010 roku pod względem wpływów z wyświetlania w rodzimych kinach. "Treść, animacja i muzyka wpłynęły na ten sukces" - przekonuje Kaja Łuczyńska, filmoznawczyni, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.