Radio Kraków

Dobre książki


RSS

„Dobre książki” to nowe pasmo literackie w Radiu Kraków Kultura.

Od poniedziałku do piątku od g. 17. do 18. proza, poezja, dramat, historia, filozofia,  teologia, nowości literackie i klasyka.
Rozmawiamy, krytykujemy i interpretujemy.

Będziemy rozczytywać i odczytywać na nowo, z dzisiejszej perspektywy, dzieła klasyków i wybitnych, często zapomnianych i niedocenianych polskich i światowych pisarzy. Rozczytują  literaturoznawcy z Katedry Krytyki Współczesnej UJ. Nie zabraknie też głosów krytycznych, recenzujemy najnowsze tytuły, zarówno głośne nazwiska, jak i wydawnictwa niszowe.

Książka jest także punktem wyjścia  do  różnych  interpretacji literatury oraz rozmów o roli i wpływie literatury na życie.
„Dobre książki” w poniedziałki, środy i piątki poleca Katarzyna Fortuna.

Wtorkowa odsłona magazynu literackiego „Dobre książki”, którą poprowadzi Jolanta Drużyńska to spotkanie z historią globalną, ale też tą najbliższą, lokalną często najmniej znaną: historią sprzed wieków i tą, której bohaterowie  jeszcze żyją. W programie pojawią się autorzy historycznych bestsellerów, książek popularnonaukowych, publikacji prowokujących dyskusje, także autorzy powieści osadzonych w historycznych realiach. Nie zabraknie publikacji przygotowywanych przez specjalistów w zaciszach uniwersyteckich gabinetów i tych tworzonych przez pasjonatów minionych dziejów.

W czwartkowym wydaniu "Dobrych książek" na spotkanie zaprasza Anna Łoś. Sięgać będziemy do książek, nie zawsze obecnych w szerokim obiegu czytelniczym. Mówi się o nich często, że są trudne i wymagające, pisane językiem zarezerwowanym dla wąsko pojętych specjalistów. Jednak książki z pogranicza filozofii, teologii, szeroko pojętej duchowości są pasjonujące. Wymagają namysłu, ale potrafią zmienić nasze codzienne postrzeganie świata. Gośćmi programu będą ich autorzy, tłumacze, ale to przede wszystkim Państwa zapraszamy, by odkrywać i poznawać "nowe światy" i szukać własnych dróg.

W piątki słuchać będziemy dobrych książek prezentowanych na antenie Radia Kraków w cyklu "z radiowej biblioteki".
To jedna z najpopularniejszych i jednocześnie najbardziej ambitnych form radiowych. Od lat czytamy w Radiu Kraków zarówno dzieła światowej klasyki, jak i popularne bestsellery. To m.in.najlepsze książki krakowskich wydawnictw i krakowskich autorów a także pisarzy związanych z Krakowem i regionem, powieści, biografie, opowiadania, reportaże i eseje dotyczące Krakowa i Małopolski, prace nagradzane i wyróżniane w ogólnopolskich konkursach literackich. Pojawia się także poezja.
Interpretują znakomici artyści scen krakowskich i najlepsi aktorzy z całej Polski.


Podcasty

Karol de Foucauld - mistyk pustyni

Był żołnierzem pochodzącym z arystokratycznej rodziny, trwonił pieniądze i prowadził hulaszczy tryb życia. Później został trapistą i pracował wśród muzułmanów w Algierii. Od niedzieli jest świętym kościoła katolickiego. Dzieje Karola de Foucauld w swoich początkach przypominają biografie Lawrence’a z Arabii i Antoine’a de Saint-Exupéry, pełne niebezpiecznych podróży po Afryce Północnej i przygód wśród nieobliczalnych „ludzi pustyni”.

Wiesław Myśliwski bohaterem programu Dobre Książki

Posłuchamy fragmentów spotkania, które odbyło się w cyklu Dorwać Mistrza w krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych. Inspiracją spotkania jest wyjątkowy tom Wiesława Myśliwskiego „W środku jesteśmy baśnią. Mowy i rozmowy" wydany przez ZNAK. Wieczór poprowadził redaktor Jerzy Illg, autor wstępu a rozmowę z pisarzem Wojciech Bonowicz - redaktor książki i Bogdan Tosza-autor wywiadu w książce. Teksty Wiesława Myśliwskiego czytała Dominika Bednarczyk.

Burzliwe losy Kozaków w opowieści Sławomira Leśniewskiego

Państwo Kozaków i szlachty prawosławnej, trzeci równoprawny z Koroną i Litwą człon Rzeczpospolitej – to miał być efekt unii zawartej w Hadziaczu z Kozakami 16 września 1658 roku. Unia miała zakończyć lata krwawych walk między Rzeczpospolitą a Kozakami, których apogeum nastąpiło podczas powstania Bohdana Chmielnickiego. Większość postanowień unii pozostała jednak tylko na papierze, bo gdy wreszcie do ugody doszło, „najlepszy moment na budowę Rzeczpospolitej Trojga Narodów bezpowrotnie minął”. O krwawych dziejach długotrwałego zatargu, który realnie zmienił bieg historii wschodniej Europy w XVII wieku i straconej szansie na powstanie Rzeczpospolitej Trojga Narodów traktuje, wydana przez krakowskie Wydawnictwo Literackie, książka pt. ”Chmielnicki. Burzliwe dzieje Kozaków". Jej autorem jest znany popularyzator historii, autor ponad dwudziestu książek, warszawski adwokat, artysta plastyk i wielbiciel tenisa Sławomir Leśniewski. „Kozacy i plebs popełnili niesłychane zbrodnie, ponieważ niesłychane były nasze grzechy” pisał przywoływany przez autora „Chmielnickiego” kanclerz wielki litewski Albrycht Stanisław Radziwiłł. To zdanie zawiera wiele gorzkiej prawdy - podkreśla Leśniewski i dodaje „zapewne największym przekleństwem trwającego konfliktu była właśnie nieumiejętność zważenia własnych win, a także niemożność dostrzeżenia racji drugiej strony…” Ze Sławomirem Leśniewskim w historycznym wydaniu „Dobrych książek rozmawia Jolanta Drużyńska

Swoje ulubione wiersze recytuje Jerzy Trela

W wieku 80 lat zmarł Jerzy Trela, wybitny aktor teatralny i filmowy. Stworzył wiele znakomitych kreacji teatralnych między innymi w "Dziadach", "Wyzwoleniu" i "Hamlecie", zagrał w ponad 70. filmach oraz w 140. spektaklach Teatru Telewizji. Aktor był związany na stałe z Krakowem, a od 1970 roku z Narodowym Starym Teatrem. Współpracował także z Radiem Kraków.

"Nerw święty" - rozmowy o liturgii

Dwóch dominikanów, Dominików, szczerze, ale z humorem rozmawia o liturgii. Bezprecedensowa wycieczka w piętnastu odcinkach po labiryncie obrzędów kościelnych: zarówno dla niewtajemniczonych, jak i dla zaawansowanych. Autorzy - o. Dominik Jarczewski i o. Dominik Jurczak OP - nie proponują systematycznego wykładu z liturgii. Nie traktują jej również jako przewodnika po mszy świętej i sakramentach. Zamiast tego, świadomie wybrali formę rozmowy – niespiesznej, pełnej dygresji, żartu i ironii.

„Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna" - nowa książka Filipa Zawady

Nowa książka finalisty Nagrody Literackiej Nike traktuje o rodzinie, relacjach, dorastaniu, przemocy, miłości i śmierci. Punktem odniesienia dla bohatera, narratora jest jego dziadek Szczepan, samolubny i zgryźliwy, szowinista starej daty i samozwańczy mentor. Ważną rolę w jego życiu odgrywają Ukrainki, które traktuje często bardzo instrumentalnie. Wszystko koncentruje się wokół niego. Filip Zawada, autor "Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek", mistrzowsko balansuje na granicy tragedii i komedii. Udowadnia, że jego głos jest absolutnie niepodrabialny i wyjątkowy w polskiej literaturze. Bardzo dobra książka!

„Odbuduj moją wieś Dawidzie...”. Wołoscy pasterze bohaterami pierwszego w historii Podhala komiksu

Na Sądecczyźnie pasterze wołoscy pojawili się pod koniec XIV wieku. Zajmowali górskie pustkowia i wraz z miejscowymi brali udział w obronie tych ziem przed zakusami najeźdźców. Ich zwyczaje, obyczaje, wierzenia, system gospodarowania legły u podstaw tego, co etnolodzy nazywają etnosem góralskim. Moment przybycia pasterzy wołoskich na tereny Sądecczyzny i ich udział w obronie przed najazdem wojsk węgierskich Ścibora ze Ściborzyc w 1410 roku stał się tematem komiksu pt. „Przybysze. Wołosi w Ochotnicy i Tylmanowej”. To kilkuwątkowa historia dotycząca pojawienia się Wołochów na terytorium Gminy Ochotnica Dolna, ich komunikacji i asymilacji z lokalną ludnością, walki o przetrwanie w górach. Grafika komiksu odzwierciedla krajobraz Gorców – z powodzeniem można dostrzec charakterystyczne elementy tutejszej przyrody. Autorzy zadbali także o detale związane z ubiorem, narzędziami, pasterstwem, architekturą – kulturą materialną i duchową Wołochów i lokalnej ludności. Autorem tekstu komiksu jest Artur Wabik artysta sztuk wizualnych, kurator, publicysta, badacz popkultury, jeden z twórców Fundacji Muzeum Komiksu w Krakowie. Strona graficzna jest dziełem Marcina Wierzchowskiego projektanta graficznego, rysownika, ilustratora, twórcy komiksów i murali. Komiks wydała Gmina Ochotnica Dolna. O pierwszym w historii Podhala komiksie i wołoskich przybyszach w historycznej odsłonie “Dobrych książek” Jolanta Drużyńska rozmawia z autorami publikacji: Arturem Wabikiem i Marcinem Wierzchowskim oraz z dr. Krzysztofem Wielgusem, architektem krajobrazu, adiunktem w Katedrze Architektury Krajobrazu na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej oraz współtwórcą Szlaku Kultury Wołoskiej w Ochotnicy. Wtorek, 10 maja g. 17:00.

Maciej Jakubowiak "Ostatni Ludzie. Wymyślanie końca świata"

"Ostatni Ludzie. Wymyślanie końca świata" - książka Macieja Jakubowiaka to doskonały esej fabularny, mówiący o końcu świata widzianym m.in. poprzez literaturę, nie tylko science fiction, seriale, filmy, gry, memy, badania naukowe. Mamy tu też doświadczenia własne autora- eseisty, krytyka literackiego, redaktora "Dwutygodnika".

"Kościół kobiet" Zuzanna Radzik

Powracamy do głośnej książki feministki katolickiej. Ruch równouprawnienia w Kościele to nie tylko ostatnich pięćdziesiąt lat, to cała historia chrześcijaństwa, w której kobiety odgrywały ważną, acz często niezauważaną czy marginalizowaną rolę. Nigdy jednak, dla wielu kobiet, doświadczenie powszechności Kościoła i siły wzajemnego wsparcia nie było tak mocne i realne jak dziś.

"Pracować dla Krakowa to […] trud, ale i honor wielki… " - Karol Rolle

"Piotr Hapanowicz - „Karol Rolle 1871 – 1954 Prezydent Krakowa. Szkic do portretu” to bardzo ciekawa i cenna publikacja przybliżająca nie tylko mało dziś znaną historię działalności inżyniera, samorządowca, wiceprezydenta i prezydenta Krakowa, Karola Rollego, senatora II RP, ale także opowieść o Krakowie w czasach zaboru austriackiego, podczas Wielkiej Wojny i dwudziestu jeden lat niepodległości. To również dzieje ludzi, którzy tworzyli ówczesną elitę polityczną i ekonomiczną, wreszcie historia zmagania się Rzeczpospolitej z rozmaitymi trudnościami natury polityczno gospodarczymi po odzyskaniu przez nią niepodległości w 1918 roku. „Dzieło Hapanowicza - pisał o książce inny znany krakowski historyk prof. Andrzej Chwlaba - jest zgrabnie napisane, narracja jest potoczysta, konstrukcja klarowana, autor nie eksperymentuje, ale odwołuje się do klasycznych opracowań biograficznych i w tym tkwi też tajemnica poważnej wartości merytorycznej”. Z dr. Piotrem Hapanowiczem , historykiem, publicystą, starszym kustoszem Muzeum Krakowa, kierownikiem oddziału Pałac Krzysztofory w historycznej odsłonie "Dobrych książek" rozmawia Jolanta Drużyńska.

Spotkanie z Ireneuszem Kanią, tegorocznym laureatem Nagrody im. Kazimierza Wyki

Ireneusz Kania – pisarz, tłumacz, poliglota. Przełożył ponad sto książek z kilkunastu języków, przede wszystkim romańskich i azjatyckich, a także z greki starożytnej i nowożytnej, hebrajskiego i łaciny. Eseista, specjalista w dziedzinie buddyzmu i kabały. W 1995 roku otrzymał Nagrodę Polskiego PEN Clubu za przekłady literatury obcej na język polski. Miłośnik jazdy na rowerze i pływania. Uprawiał podnoszenie ciężarów w wadze muszej.

W Dobrych Książkach zanurzymy się w świat ptaków

Wszystko za sprawą najnowszej książki Jacka Karczewskiego "Zobacz ptaka. Opowieści po drodze", której fragmenty przeczyta dla nas sam autor.

FENOMEN SIOSTRY FAUSTYNY

Ksiądz Andrzej Draguła opisując miłosierdzie, tak pisze: "Trzeba samemu poznać smak głodu, by pochylić się nad proszącym o chleb. Trzeba samemu poczuć się rozbitkiem, by przyjść z pomocą innemu biedakowi. Diagnoza Augustyna jest dosyć smutna: nie wystarcza nam wspólność człowieczeństwa, potrzebna jest nam jeszcze wspólność nieszczęścia, byśmy się stali wzajem dla siebie miłosierni".

Andrzej Franaszek "Gwiazda piołun" - Opowieści o poezji, podróżowaniu i przyjaźni

Relacje miłosne i przyjacielskie łączące wielkich pisarzy. Miłosz, Czapski, Herbert, Różewicz, Gombrowicz i Iwaszkiewicz w nowej książce, zbiorze esejów Andrzeja Franaszka, autora biografii Miłosza i Herberta. "Gwiazda piołun" to opowieści o poezji, podróżowaniu i przyjaźni. W programie Dobre książki z autorem Andrzejem Franaszkiem rozmawia Katarzyna Fortuna.

„Historia... rachunkiem narodowego sumienia…” - Feliks Koneczny

"Nie o to chodzi w historii, żeby opowiedzieć tysiące zdarzeń, ale o to, żeby opowiedzieć, przez jakie zmiany przechodziły ludzkie sprawy, aż się ułożyły tak, jak są dzisiaj" - pisał w 1902 roku we wstępie do „Dziejów Polski za Piastów” jeden z najwybitniejszych polskich historiozofów, badacz i teoretyk cywilizacji, publicysta, a także krytyk teatralny Feliks Koneczny. Tekst „Dziejów Polski za Piastów” obok „Dziejów Polski” to dwie ważne popularyzatorskie publikacje historyka, które zamieszczone zostały w wydanym w 2022 roku tomie IV "Dzieł zebranych". "Pisząc je, Feliks Koneczny miał na celu upowszechnienie wiedzy o chwalebnej przeszłości Polski oraz uświadomienie narodowe niższych warstw społeczeństwa" - czytamy w opisie od wydawcy. W tomie IV znalazły się także m.in.: tekst historyka dotyczący wybory odpowiedniej taktyki walki politycznej o polskość Górnego Śląska z niemieckim zaborcą, artykuły, w których rozwija swoje poglądy na temat warstwy chłopskiej „Konserwatyzm chłopski” i „Spór o folklor”, a także recenzje z teatru krakowskiego.

"Wierzę, żeby rozumieć" - wywiad rzeka z ks. prof. M. Hellerem

To jeden z najbardziej uznanych kosmologów na świecie. Na trasie jego naukowych podróży są najbardziej prestiżowe ośrodki akademickie – Cambridge, Louvain, Waszyngton, Oxford. Jego książki – a napisał ich ponad 60 – miały 130 wydań i były tłumaczone na wiele języków. Laureat nagrody Tempeltona zwanej teologicznym Noblem od lat stara się przerzucać mosty między nauką a religią. Rozmowa ze światowej klasy polskim uczonym i myślicielem o jego drodze życiowej, która prowadziła przez Sybir, seminarium duchowne, studia filozoficzne na KUL-u, wykłady na wielu renomowanych uczelniach świata. Barwna i wielowątkowa opowieść, do której Michała Hellera sprowokowali Wojciech Bonowicz, Bartosz Brożek i Zbigniew Liana.

Nowy numer Czasu literatury

Czas literatury to krakowski kwartalnik literacki o ogólnopolskim zasięgu. Nowy numer pisma prezentuje Jan Burnatowski - sekretarz redakcji, polonista, doktor nauk humanistycznych, literaturoznawca, krytyk literacki. Znajdziemy w nim m.in. rozdział poświęcony literaturze fantasy, o której pisze Radek Rak, pierwszy raz publikowane w Polsce opowiadania Icchoka Baszewisa Singera i wiersze Emily Dickinson.

„Pamiętnik Mary Berg” i „Dziennik Janki Goldstein”

„Pamiętnik Mary Berg” i „Dziennik Janki Goldstein” to dwa bardzo różne, a jednocześnie niezwykle prawdziwe w swej szczerości świadectwa z czasów Zagłady. Pierwsze wydanie „Pamiętnika Mary Berg”, czyli Miriam Wattenberg ukazało się jeszcze w czasie wojny w 1944 roku w Stanach Zjednoczonych. Rodzina Miriam, dzięki obywatelstwu amerykańskiemu matki została wymieniona na jeńców niemieckich internowanych przez aliantów. Najnowsze wydanie „Pamiętnika” ukazało się nakładem Wydawnictwa Pruszyński i Ska. „Dziennik Janki Goldstein” po raz pierwszy wydany został blisko osiemdziesiąt lat od jego napisania przez Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie. Oba zapisy to dwa ważne świadectwa holokaustu, dwa odmienne losy młodych żydowskich kobiet, z których jedna trafiła do warszawskiego getta, a druga zamknięta została w krakowskim getcie. Mary Berg stara się zanotować jak najwięcej z tego co dzieje się dookoła niej w getcie warszawskim, a potem na Pawiaku i w obozie internowanie w Vittel. Stara się być mimo młodego wieku bardzo wnikliwym obserwatorem żydowskiej tragedii, okrucieństwa okupanta i bezbronności poddanej represjom społeczności żydowskiej. Janka Goldstein, córka Juliana Goldsteina, działacza m. in. Stowarzyszenia Rękodzielników Żydowskich Szomer Umonim, oraz właściciela Zakładu Artystyczno-Ślusarskiego, który mieścił się w budynkach stanowiących obecnie siedzibę Żydowskiego Muzeum Galicja, skupia się bardziej na sobie, na swoich uczuciach, relacjach z najbliższymi, na swoich tęsknotach, pragnieniach, miłości. W tym zapisie codziennego życia dojmujące jest jednak, przebijające ze stron dziennika, poczucie zamknięcia w getcie. „Pamiętnik Mary Berg” i „Dziennik Janki Goldstein” zapiski powstające w zamkniętej izolowanej przestrzenni getta warszawskiego i krakowskiego powstałe w czasie holokaustu stanowią także - jak podkreśla znawca problematyki zagłady Alvin Rosenfeld profesor anglistyki i judaistyki z Indiana University w Bloomington - odrębny bardzo specyficzny podgatunek literatury więziennej. O tej niezwykłej literaturze czasu holokaustu w historycznej odsłonie „Dobrych książek” Jolanta Drużyńska rozmawia z dr Edytą Gawron z Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, historyczką specjalizującą się w historii współczesnej Żydów, autorką prac dotyczących dziejów Żydów w Krakowie oraz obszaru Galicji, także czasu Zagłady w Krakowie, prezeską Zarządu Fundacji Galicia Jewish Heritage Institute prowadzącej Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie

Pierwsza biografia prof. Jerzego Vetulaniego. Rozmawiamy z autorką

"Vetulani. Piękny umysł, dzikie serce", książka autorstwa Katarzyny Kubisiowskiej to pierwsza biografia Jerzego Vetulaniego. Wybitny naukowiec, podziwiany i uwielbiany, ale też mizogin i egocentryk. Kim był i jaki był Jerzy Vetulani? Katarzyna Kubisiowska pokazuje całą złożoną naturę Jerzego Vetulaniego. Jego życie i dzieło, rodzinę, przyjaciół, uwarunkowania historyczne.

Brakujący fragment rodzinnej historii - nieznane losy radiotelegrafisty z polskiego Dywizjonu 300

"Szew za igłą" Marty Hożewskiej, tłumaczki, pedagog - to niezwykła podróż w głąb historii, której celem było odnalezienie „brakującego fragmentu historii własnej rodziny”. Dzieje nigdy niepoznanego dziadka Antoniego Kaczmarza - żołnierza września 1939 roku, a potem lotnika dywizjonu bombowego RAF-u , jednego z tysięcy Polaków, którzy po klęsce wrześniowej zrobili wszystko, by móc dalej walczyć z bronią w ręku o wolność swojego kraju, zbudowana została z zachowanych listów, fotografii, dokumentów, relacji i wspomnień bliższych i dalszych osób. Dzięki losom Antoniego Kaczmarza, mozolnie przez lata odkrywanych przez jego wnuczkę Martę poznajemy także rzadko przywoływane w historiografii, dla wielu w ogóle nieznane , fakty z czasów II wojny np. internowania żołnierzy polskich walczących u boku wojska francuskiego w 1940 roku w Szwajcarii, czy pobytu aresztowanych Polaków, za nielegalne przekroczenie granicy, w hiszpańskim obozie koncentracyjnym w Miranda de Ebro. Przypomnienie tych mało znanych wydarzeń to także próba ocalenia od zapomnienia dramatycznych losów Polaków w czasie II wojny światowej, to pokazanie całej złożoności wojennych losów, trudnych , niejednoznacznych decyzji podejmowanych, w często granicznych sytuacjach. Starannie wydaną książkę przez wydawnictwo BOSZ uzupełniają dziesiątki fotografii , fragmenty listów, odnalezionych notatek archiwalnych, które sprawiają, że opowieść o losach Antoniego Kaczmarza staje się nam, podobnie jak i autorce, bardzo bliska. Z Martą Hożewską, autorką książki "Szew za igłą" w historycznej odsłonie "Dobrych książek" rozmawia Jolanta Drużyńska. Wtorek 12 kwietnia g. 17:00.

Rozmawiamy z Agnieszką Gajewską, autorką najnowszej biografii Stanisława Lema

„Stanisław Lem. Wypędzony z Wysokiego Zamku” - najnowsza biografia pisarza, autorstwa Agnieszki Gajewskiej. Rozmowa z autorką i fragmenty książki w interpretacji Juliusza Chrząstowskiego w Dobrych Książkach. Zaprasza Katarzyna Fortuna.

Spotkanie z Pavolem Rankovem i tłumaczem jego powieści Tomaszem Grabińskim

Pavol Rankov to jeden z najciekawszych współczesnych pisarzy słowackich. Wykłada na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie. Jego twórczość tłumaczona była na język angielski, niemiecki, czeski, węgierski, rumuński, szwedzki, japoński, hindi i arabski. Rankov jest autorem m.in. trzech zbiorów opowiadań, polski wybór ukazał się pod tytułem „Bratysława jest mała” oraz powieści „Matki” i „Legenda o języku”. Książka „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)” otrzymała Europejską Nagrodę Literacką, Nagrodę Angelus oraz kilka prestiżowych nagród słowackich.

Moje świadectwo – KL Auschwitz oczyma dziecka

„Dziś z trudem odtwarzam to co mi się przydarzyło. Po ponad osiemdziesięciu latach, nie jestem w stanie przewidzieć, czy migawki, które niczym ostre żyletki przecinają moją pamięć są owocem tego co rzeczywiście przeżyłam, czy tego co po latach opowiedzieli mi kilka lat starsi ocaleli przyjaciele. Jedyną pewną rzeczą jest to, że tam byłam” – pisze Lidia Maksymowicz numer obozowy 70072, bohaterka i współautorka książki Paolo Rodariego „Dziewczynka która nie potrafiła nienawidzić”.

Nowości wydawnictwa Znak

Biografia Agnieszki Holland, nowa książka Wiesława Myśliwskiego i praca o Putinie "Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina" - dobre książki Wydawnictwa Znak przedstawia Dominika Kozłowska.

To, co zasłyszane. O "Strefie zgniotu" Elizy Kąckiej

„Strefa zgniotu” Elizy Kąckiej to fragmenty rozmów zasłyszanych na ulicy, autobusie, tramwaju, parku, kamienicy i przetworzonych przez autorkę, która odznacza się wyjątkowych literackim słuchem.

Niepełnosprawni w PRL-u

„Polio w Polsce 1945 – 1989 – studium z historii niepełnoprawności” książka krakowskiego historyka dr. Marcina Stasiaka to bardzo ciekawa próba pokazania peerelowskiej rzeczywistości od strony osób zmagających się ze swoją ułomnością. Trudności leczenia niepełnosprawności będących konsekwencją przebycia takich chorób jak np. polio, niedostrzeganie znaczenia konieczności dostosowania otoczenia do potrzeb niepełnosprawnych w tamtej rzeczywistości wynikały nie tylko z opóźnień cywilizacyjnych spowodowanych m.in. zniszczeniami wojennymi, ale także narzuconą po wojnie Polsce komunistyczną ideologią izolującą państwa tzw. demokracji ludowej od osiągnięć gospodarczych i technologicznych państw zachodnich. Ta pionierska w polskiej historiografii publikacja jest – jak podkreśla M. Stasiak - próbą historycznej analizy niepełnosprawności z uwzględnieniem perspektywy nazywanej historią życia. Próbą dodajmy niezwykle udaną wykorzystującą, co jest dużym atutem książki, wspomnień, relacji osób dotkniętych niepełnosprawnością po przebytej chorobie polio, pokazujących jak postrzegano niepełnosprawnych w czasach PRL-u, jakie role im wyznaczano i jak usiłowano wtopić ich w „społeczeństwo jednakowych”. Dziś polio to już przeszłość, ale jeśli staje się ta choroba przedmiotem badań, dyskusji – to „przede wszystkim w charakterze groźnego memento - przestrogi przed lekceważeniem szczepień ochronnych i jako argument w dyskusjach z przeciwnikami ich stosowania”. W historycznej odsłonie magazynu „Dobre książki” z dr. Marcinem Stasiakiem z Instytutu Historii UJ rozmawia Jolanta Drużyńska. Wtorek 29 marca g. 17

Rozmowa z prof. Andrzejem Stanisławem Kowalczykiem w Dobrych Książkach

„Dzieje narodów – pisze Czesław Miłosz w Ziemi Ulro – mają swoje misteria – należy do nich powołanie polskiego słowa, pisanego po różnych zagranicach”. I dzięki Bogu! Kim byśmy dziś byli bez tego tuzina najlepszych twórców emigracyjnych, bez Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte, bez „Kultury”, bez Jerzego Giedroycia i jego ekipy " - pisze prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk - gość Dobrych Książek. To dzięki jego pracy możemy poznać fascynujące listy Konstantego Aleksandra Jeleńskiego - eseisty " genialnego i najlepszego w emigracji " według Giedroycia.

Marzec 68’ w powieści Andrzeja Dziurawca

„Bardzo długi marzec” autorstwa Andrzeja Dziurawca scenarzysty filmowego, dramatopisarza, autora wierszy, opowiadań, reportaży literackich i thrillerów kryminalnych - to niezwykle ciekawa i udana próba literackiego przybliżenia skomplikowanych wydarzeń społeczno-politycznych Marca 68’, widzianych oczyma nieświadomego, nie tylko własnej historii nastolatka. Na trudny okres dojrzewania, pierwszych miłosnych uniesień, rozczarowań, nakłada się, wymuszone wydarzeniami politycznymi, odkrywanie własnej tożsamości. „Ta opowieść zbudowana jest ze wspomnień wielu ludzi, większość opisanych w niej historii zdarzyła się naprawdę - wyznaje autor książki - choć nie zawsze dokładnie tak jak je opisałem”, ale to już przywilej literatury. Natomiast wyłącznie z autentycznych udokumentowanych zdarzeń zbudowany został opis, jak podkreśla autor, 8 marca 1968 roku - dnia pacyfikacji protestów na Uniwersytecie Warszawskim i Krakowskim Przedmieściu. Pod piórem Dziurawca powstał opis dynamiczny, bardzo plastyczny, obrazy jak kadry filmowe: krótkie ujęcie, bliski plan. Niezwykle poruszający zapadający w pamięć fragment powieści, rzetelnej dobrej prozy z mocną historią w tle. Z autorem „Bardzo długiego marca”, pierwszej powieści o polskim Marcu 68’ Andrzejem Dziurawcem w historycznej odsłonie „Dobrych książek” rozmawia Jolanta Drużyńska. Wtorek, 22.03, g. 17.

"Prawdziwe życie" - o Adamie Zagajewskim w pierwszą rocznicę śmierci poety

Poetę wspominają: prof. Marta Wyka i prof. Anna Czabanowska-Wróbel, poeta Krzysztof Siwczyk i Olga Brzezińska - dyrektor programowa Festiwalu Miłosza. Archiwalna rozmowa z Adamem Zagajewskim i wiersze w interpretacji poety.

O myśli - nie tylko o czasie - w kazaniach ks. prof. Michała Hellera

"Na co dzień jesteśmy spętani więzami czasu. Dzień goni za dniem, chwila goni za chwilą. Nawet krótki wypoczynek upycha się gdzieś między obowiązkami. A kazanie – wysłuchane lub może przeczytane – rozrywa ten napięty ciąg i kieruje myśl do obszarów, nad którymi czas nie ma takiej władzy."

„Planeta piołun” Oksany Zabużko

Dziś w Dobrych książkach rozmawiać będziemy z Oksaną Zabużko o jej wydanym niedawno po polsku zbiorze esejów „Planeta piołun”. To bardzo ważna książka ukazująca Ukrainę w kontekście historiozoficznym, kulturowym i literackim. Polskie wydanie ukazało się dwa dni przed wybuchem wojny w Ukrainie. Pierwszy nakład książki już się wyczerpał.

"Trzeba młode dziś położyć życie..." - opowieść o Stanisławie Długoszu

„Który szedł po życie nowe ... Opowieść o poecie - legioniście Stanisławie Długoszu „Teterze” - autorstwa krakowskiego historyka, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego Krzysztofa Karola Daszyka to próba przywrócenia naszej pamięci ważnej postaci polskiej irredenty a jednocześnie poety, którego twórczość jest niezwykłym świadectwem czasów, w których żył. Momentu odzyskania przez Polskę własnej państwowości nie dożył, choć przecież tak bardzo za nim tęsknił.

Dobre książki Wydawnictwa Lokator

Książki bibliofilskie i albumy, twórczość Georgesa Pereca i Franza Kafki, dzieła wybrane Rolanda Topora, serie poetyckie oraz publikacje krakowskich autorów ukazują się w krakowskim wydawnictwie Lokator od 21 lat.

"Widok stąd" Barbary Chyrowicz

Jak odkryć, co wpływa na nasze decyzje? Jak zrozumieć drugich? Dlaczego powinniśmy być powściągliwi, oceniając drugich? Na te i wiele innych pytań odpowiada książka Barbary Chyrowicz „Widok stąd”. Jej autorka jest etyczką, filozofką, profesorką i wykładowczynią Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie kieruje Katedrą Etyki Szczegółowej. Należy do Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego. Zajmuje się bioetyką, jest członkiem Komitetu Bioetycznego przy PAN. autorką m.in. książki „O sytuacjach bez wyjścia w etyce”.

„Rozczytywanie” Kazimierza Brandysa

W Dobrych Książkach kolejna odsłona cyklu „Rozczytywanie”. Prof. Dorota Kozicka z Katedry Krytyki Współczesnej UJ rozczytuje „Wariacje pocztowe” Kazimierza Brandysa. "Wariacje pocztowe" Kazimierza Brandysa to powieść epistolarna, opowiadająca dzieje rodziny Zabierskich. Ojcowie piszą do synów, synowie do ojców. Korespondencja kolejnych pokoleń ojców i synów trwa przez dwieście lat. Akcja książki rozpoczyna się w roku 1770 i doprowadzona zostaje do roku 1970. Książka pełna elementów groteskowych i komicznych pokazuje jak tworzą się rodzinne i narodowe mity i legendy. Wydana w 1972 roku książka Brandysa była reakcją pisarza na antysemicką nagonkę w marcu 1968 roku.

"Zapomniane dzieje polskiej diaspory w Mandżurii"

„Polacy w Mandżurii - dzieje polskiej kolonii w Harbinie w latach 1895-1966” autorstwa dr. Andrzeja Gizy, krakowskiego historyka i historyka sztuki, dyrektora Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena to niezmiernie interesująca i rzadka w naszej historiografii opowieść o mało znanych losach polskiej diaspory na Dalekim Wschodzie. Historia polskiej społeczności w Mandżurii pokazana została na tle wydarzeń historycznych, które kształtowały polityczny, geopolityczny i społeczny obraz Azji południowo-wschodniej w XIX i XX wieku. To polscy mieszkańcy Harbina przez kilkadziesiąt lat krzewili i upowszechniali polską kulturę w Azji i „współtworzyli wielokulturowy pejzaż dalekowschodniej prowincji”. Dużym atutem książki jest jej warstwa ilustracyjna, zawierająca dziesiątki fotografii pochodzących m.in. z niepublikowanych archiwów Klubów Harbińczyków w Polsce. W historycznej odsłonie "Dobrych książek" o Mandżurii i dziejach polskiego ośrodka w Harbinie, który przetrwał do czasów autorytarnego państwa Mao Zedonga z autorem książki Andrzejem Gizą rozmawia Jolanta Drużyńska.

Ks. Józef Tischner i jego teksty na trudne czasy

W tych trudnych, niepewnych czasach trzeba wracać do mistrzów... W Dobrych Książkach „To co najważniejsze” ks. Józefa Tischnera. Bo z myśleniem, cytując Filozofa z Łopusznej - jest tak jak z chodzeniem: „najpierw człowiek się trzyma ręki matki, a potem już sam odkrywa, że już sam potrafi" Dla wielu ks. Józef Tischner jest i był przewodnikiem. Miał w sobie niezwykły dar przyciągania ludzi. Był ponad podziałami i wielu brakuje jego głosu pełnego nadziei. Gościem Dobrych Książek jest Wojciech Bonowicz - biograf i znawca spuścizny ks. Józefa Tischnera.

Ucieczki z "piekła na ziemi"

„Nas nie złamią. Jak Polacy uciekali z Auschwitz” książka Mirosława Krzyszkowskiego i Bogdana Wasztyla - to nie tylko opowieść o wybranych, często najbardziej spektakularnych ucieczkach z „piekła na ziemi” jakim był niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz - Birkenau. To także opowieść o ludzkiej przyjaźni, miłości, solidarności, człowieczeństwie w miejscu, w którym usiłowano ją zdeptać, o nadziei i sile która „pozwalała uświadomić okrutnym oprawcom ich bezsilność". To wreszcie opowieść o ludziach , mieszkańcach ziemi oświęcimskiej, partyzantach z oddziału AK „Sosienki”, dzięki poświęceniu których zarówno konspiracja obozowa nie mogłaby odnieść tak wielu sukcesów jak i nie mogłyby udać się dziesiątki ucieczek z obozu. „Chcieliśmy - piszą autorzy książki - aby opowiedziane w niej historie o ludziach w czasach nieludzkich niosły nadzieję także współczesnym społeczeństwom, które nie zawsze wydają się świadome znaczenia ludzkiej solidarności, odpowiedzialności za swoje wybory a także zwykłej ludzkiej przyzwoitości praktykowanej bez względu na przekonania religię i rasy". Z autorami książki: reżyserem, dokumentalistą Mirosławem Krzyszkowskim i Bogdanem Wasztylem - reporterem i publicystą, niezależnym producentem filmowym we wtorkowej historycznej odsłonie "Dobrych książek" rozmawia Jolanta Drużyńska.

Pisarze ze wsi, a motywem przewodnim - kwiaty. O antologii "Kwiatki polskie"

„Kwiatki polskie” antologia opowiadań to książka unikatowa we współczesnej literaturze polskiej, zarówno ze względu na temat, formę, jak i tworzących ją pisarzy. Osiemnastu autorów o wiejskim rodowodzie reprezentuje trzy pokolenia i należy do nieformalnej grupy "Związek pisarzy ze wsi". Są wśród nich autorzy uznani i nagradzani, jak choćby urodzony w latach 30. Marian Pilot, wybitny poeta Zbigniew Machej, czy też młoda pisarka Aleksandra Zielińska. Z Adamem Wiedemannem - redaktorem antologii, autorem jednego z opowiadań i Marcinem Polakiem - autorem wstępu, rozmawia Katarzyna Fortuna.

"Piękny Bóg, piękny Człowiek"

"Rzeczywistość nie jest jednogłosowa – piękna albo zła. Konieczne jest myślenie polifoniczne, które chroni przed dwoma błędami: rozpaczą w spotkaniu ze złem i z zuchwałością w chwilach powodzenia. Jeżeli ktoś chciałby zapytać, o czym jest ta książka, o pięknie czy o złu, otrzyma następującą odpowiedź: o pięknie, któremu przydarza się zło i brzydota, albo też o złu widzianym z perspektywy piękna". Gościem "Dobrych Książek" jest Tomasz Gałuszka OP, teolog, prof. historii średniowiecza. Zajmuje się historią papiestwa, teologii i biblistyki średniowiecznej, prawa karnego, herezjami i ruchami świeckich. Pracuje nad średniowiecznymi rękopisami m.in. dzieł św. Tomasza z Akwinu. Książkę jej autor - dedykował m.in. braciom i siostrom z Zakonu Kaznodziejskiego w 800. rocznicę przybycia dominikanów do Polski (1222-2022). Zaprasza Anna Kluz-Łoś.

O kobietach, pamiętnikach i przyjaznym projektowaniu z Małgorzatą Szczurek - redaktorką naczelną Wydawnictwa Karakter

Małgorzata Szczurek - romanistka, redaktorka, tłumaczka, współzałożycielka i redaktorka naczelna Wydawnictwa Karakter. Wcześniej związana ze Znakiem, gdzie m. in. kierowała działem literatury pięknej. Laureatka Nagrody Wielkiego Redaktora, Kawalera Orderu Literatury i Sztuki za promowanie literatury frankofońskiej i Nagrody „Literatury na Świecie” za przekład. W Radiu Kraków Kultura gościła ją Katarzyna Fortuna.

Zapomniani uchodźcy galicyjscy

„Galicyjski eksodus. Uchodźcy podczas I wojny światowej w monarchii Habsburgów” autorstwa krakowskiego historyka Kamila Ruszały to wyjątkowa w naszej historiografii próba pokazania wypartej, zapomnianej historii setek tysięcy Galicjan, którzy od jesieni 1914 roku, szukając w obliczu wojny bezpiecznego miejsca w głębi państwa Habsburgów, którego byli obywatelami napotykali zamiast pomocy i współczucia mur niechęci obojętności a nawet wrogości. Zbiorowy portret uchodźców galicyjskich: Polaków, Żydów, Ukraińców czy Niemców odmalowany został z niezwykłą pieczołowitością dzięki dotarciu przez autora do źródeł austriackich, czeskich, węgierskich, słoweńskich, ukraińskich i polskich. Mieszkańcy monarchii spotkali się po raz pierwszy w warunkach kryzysu wojennego tuż przed agonią własnego Państwa. O zapomnianym doświadczeniu uchodźstwa czasów I wojny światowej we wtorkowej, historycznej odsłonie Dobrych Książek. Jolanta Drużyńska rozmawia z dr. Kamilem Ruszałą, adiunktem w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który zajmuje się dziejami Austro- Węgier, okresem I wojny światowej i upadku imperium Habsburgów. Wtorek 22 lutego g. 17.

Z Tomaszem Różyckim o najnowszym tomie poezji "Ręka pszczelarza"

"Ręka pszczelarza" nowy tom poezji Tomasza Różyckiego to zbiór wierszy powstałych w Berlinie. To też świadectwo czasu pandemii. Poeta chodzi po mieście i zapisuje obrazy. Zagląda w zaułki zamieszkane przez migrantów, uchodźców i meneli. Ważnym miejscem, wokół którego koncentruje się wiele tekstów, jest ogród zoologiczny, Tiergarten. Mamy tu wątki i postaci mitologiczne, nawiązania do "Sanatorium pod Klepsydrą" Brunona Schulza, "Czarodziejskiej góry" Tomasza Manna i poezji Wisławy Szymborskiej. Tom wieloznaczny i niezwykle wciągający.

"Ikony. Historia i teologia" Nikodima Kondakowa

Prawosławni teologowie często mówią, że to nie człowiek wybiera ikonę, lecz to ona wybiera człowieka. Niewątpliwie wybrała też Nikodima Kondakowa, żyjącego na przełomie XIX i XX wieku rosyjskiego historyka - światowy autorytet w dziedzinie sztuki bizantyjskiej i dawnej Rosji. Jego dzieło "Ikony. Historia i teologia" mówi wiele o tym mistycznym świecie, ale pokazuje też marzenia o potędze Imperium Rosyjskiego, także w kontekście ikonopisarstwa. Tłumacz książki Stanisław Ulicki zwraca także uwagę na wypatrzenia pisania ikon, sztuki, która pod koniec XIX wieku zaczęła mieć charakter masowy, często gubiąc artyzm i sacrum. Zaprasza Anna Kluz-Łoś.

„Dybuk mniemany” Andrzeja Barta

W najnowszej powieści Andrzeja Barta „Dybuk mniemany” narratorem jest sam autor, a powieść to zapiski z lat 2019-2020, których zasadniczą część stanowi spotkanie z Danielem Czarewiczem, synem przedwojennego producenta filmowego. Prywatne zapiski autora przeplatają się z pełną zwrotów akcji opowieścią o przedwojennej Warszawie, niemieckiej okupacji, getcie. Żydowscy policjanci, polscy szmalcownicy, zagrabiony majątek. Zagłada i ocalenie. Poczucie winy, brawura, ludzka słabość, ale także poszukiwanie miłości.

„Skarbowa mitologia ” Dolnego Śląska

W historycznej odsłonie "Dobrych książek" opowieść o odkrywaniu poniemieckich „skarbów” na Ziemiach Odzyskanych , które po zakończeniu II wojny światowej stały się świadkiem „polskiej gorączki skarbów”. Od wielu lat śladami owych ukrytych skarbów i nierozwiązanych zagadek historii podąża wrocławska dziennikarka, podróżniczka autorka kilkunastu książek Joanna Lamparska. „Ostatni świadek. Historie strażników hitlerowskich skarbów” to próba rozwikłania losów niemieckiego sapera, świadka ukrycia nazistowskiego skarbu, który nie wiadomo dlaczego pozostał na Dolnym Śląsku i po latach postanowił ujawnić skrzętnie skrywaną tajemnicę. Ale to także fascynująca opowieść o wojennym i powojennym Dolnym Śląsku, o ludzkiej zachłanności, zdradzie, nikczemności i pamięci, która buduje tożsamość dzisiejszych mieszkańców tego regionu. Z Joanną Lamparską o jej najnowszej książce rozmawia Jolanta Drużyńska.

Pierwsza polska powieść inspirowana słynną tragedią na Przełęczy Diatłowa

W Radiu Kraków Kultura o "Przełęczy" Krzysztofa Domaradzkiego, która 23 lutego wydana zostanie nakładem Wydawnictwa Literackiego. To pierwsza polska powieść inspirowana słynną tragedią na Przełęczy Diatłowa. Thriller, nawiązujący do prawdziwych wydarzeń, opowiada o wstrząsającej tajemnicy XX wieku. Jedna z największych zagadek kryminalnych ZSRR nadal wywołuje ogromne emocje. Zimą 1959 roku grupa doświadczonych wspinaczy wyrusza w góry Uralu Północnego. Bazę opuszcza dziewięcioro turystów. Nie wraca nikt. Przez lata powstały dziesiątki teorii spiskowych, ale to, co wydarzyło się naprawdę na zboczu góry Chołatczahl, nie zostało wyjaśnione do dziś. Krzysztof Domaradzki, zainspirowany tymi wydarzeniami, opowiada wciągającą historię kryminalną. Prawda miesza się z fikcją. Ponad sześćdziesiąt lat po tragedii prywatny detektyw Żenia Kowalczuk i prawniczka Anna „Uzi” Gamowa dostają zadanie od wysoko postawionego polityka: mają odtworzyć przebieg wyprawy i odkryć winnych śmierci turystów. Jednak ludzie, którzy przez lata zatajali fakty o tragedii, zrobią wszystko, by świat nie poznał prawdy. Wątek współcześnie prowadzonego śledztwa przeplata się z historią uczestników wyprawy. Z Krzysztofem Domaradzkim rozmawia Katarzyna Fortuna.

"Bóg nie wyklucza" - a Kościół?

Czy Kościół może być wspólnotą, która nikogo nie wyklucza? Czy chrześcijanin zawsze powinien stawać po stronie atakowanego, bez względu na jego poglądy? - odpowiedzi na te pytania znaleźć można w książce "Bóg nie wyklucza". Jej bohater ks. prof. Alfred Wierzbicki właśnie został oczyszczony z zarzutów dotyczących krytyki episkopatu i Kościoła. Uczelniana Komisja Dyscyplinarna ds. Pracowników KUL badała jego sprawę przez rok. Kim jest ten, który stanął w obronie ludzi wykluczonych? Ks. prof. Alfred Wierzbicki – filozof, etyk, wieloletni kierownik Katedry Etyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – dla jednych jest renegatem, dla innych jasnym światłem w kościelnym dyskursie, dla którego Ewangelia wymaga świadectwa w życiu codziennym. Dobre Książki - zaprasza Anna Kluz-Łoś.

„Białe noce" - debiut prozatorski Urszuli Honek

„Białe noce" - zbiór opowiadań Urszuli Honek, to debiut prozatorski uznanej poetki, laureatki m.in. Nagrody Rilkego, Krakowa Miasta Literatury UNESCO i Nagrody im. Adama Włodka. Piękna, różnorodna stylistycznie i gatunkowo książka o miłości, śmierci, samotności i przemijaniu. Realizm miesza się tu z fantazją, jawa ze snem. Mamy elementy fantastyki, grozy, groteski i akcenty humorystyczne. Opowieść, umiejscowiona we wsi Binarowa niedaleko Gorlic, ukazuje życie kilkorga bohaterów, kobiet, mężczyzn i dzieci. Ich losy przenikają się i przeplatają zmierzając do zaskakującego finału. Każda postać mówi własnym głosem. Z Urszulą Honek rozmawia Katarzyna Fortuna.

Burzliwe dzieje Azji Wschodniej w XX wieku

Świat prastarych cywilizacji Azji Wschodniej przeżywał w XX wieku nieznany dotąd w dziejach czas upadku, z którego tylko jego część potrafiła się dźwignąć a nawet stanąć na szczycie ekonomicznych potęg światowych. O dziejach Azji Wschodniej w XX wieku opowiada książka prof. Jakuba Polita pt. „Smutny kontynent. Epizody i sylwetki z dziejów Azji Wschodniej w XX wieku”, której nowe wydanie ukazało się jesienią 2021 w krakowskim wydawnictwie Arcany. Prof. Jakub Polit, związany z Instytutem Historii UJ (Pracownia Historii Powszechnej Najnowszej) jest jednym z najwybitniejszych znawców historii Dalekiego Wschodu, autorem wielu publikacji dotyczących wydarzeń w tamtym rejonie także biografii Czang Kaj - szeka czy cesarza Hirohito. „Smutny kontynent. Epizody i sylwetki z dziejów Azji wschodniej w XX wieku” - to niezwykle ciekawa i pouczająca wyprawa w dzieje Azji Wschodniej – „regionu - jak podkreśla wydawca książki - którego znaczenie we współczesnym świecie wciąż wzrasta i gdzie krzyżują się interesy wielu, nie tylko lokalnych potęg”. W historycznej odsłonie magazynu „Dobre książki” z prof. J. Politem o jego książce „Smutny kontynent...” rozmawia Jolanta Drużyńska.

„Awaria Świata” - wiersze Ewy Lipskiej z muzyką Leszka Hefi Wiśniowskiego

„Awaria Świata” - to tytuł płyty zawierającej głos Ewy Lipskiej, czytającej własne wiersze oraz muzykę, skomponowaną, wykonaną i zaaranżowaną przez multiinstrumentalistę Leszka Wiśniowskiego. Leszek Wiśniowski (pseudonim Hefi) – lider zespołu HeFi Quartet, flecista, kompozytor i pedagog Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, związany jest z jazzem i muzyką współczesną. Wiersze pochodzą z z dwóch tomów poetki: „Pamięć Operacyjna” i „Czytnik Linii Papilarnych”. Każdy wiersz na płycie stanowi oddzielną kompozycję, większość zawiera improwizowane partie, zagrane na flecie, saksofonie, bądź klarnecie basowym. Cztery utwory wykonane solo, są przetworzoną figurą melodyczną utworu tytułowego, tworzą leitmotiv płyty. Całość kończy instrumentalny Epilog. Estetycznie materiał trudno jednoznacznie klasyfikować, bywa bliski jazzowi i muzyce współczesnej. Instrumenty wykorzystane w projekcie: flet piccolo, flet sopranowy C, flet altowy, flet basowy, shakuhachi, saksofony sopranowy i tenorowy, klarnet i klarnet basowy, fortepian, smyki Spitfire Audio i inne brzmienia wirtualne. Z autorami albumu rozmawia Katarzyna Fortuna.

Masnawi Dżalaloddina Rumiego. Jedno z największych arcydzieł literatury światowej

"Wydanie pierwszej księgi „Masnawi” w przekładzie Alberta Kwiatkowskiego jest w polskiej kulturze wydarzeniem porównywalnym do pierwszego przekładu „Iliady” Homera" - Michał Cichy. Dżelaladdin Rumi (1207-1273) – to najwybitniejszy, wciąż popularny, poeta suficki, mistyk perski, teolog islamski; założyciel bractwa „wirujących derwiszy” (maulawijja). Masnawi – ogromne, liczące sobie około 25 tysięcy dwuwierszy dzieło Dżalaloddina Rumiego uznane jest za jedno z największych arcydzieł literatury światowej i za najważniejszy po Koranie tekst mistyczny islamu. Do tej pory poemat przetłumaczono zostało na 17 języków, najczęściej prozą. Polski przekład Alberta Kwiatkowskiego jest wierszem.

Wspominamy Wisławę Szymborską w 10. rocznicę jej śmierci

O Wisławie Szymborskiej, w 10. rocznicę śmierci poetki, rozmawiamy w Dobrych książkach w Radiu Kraków Kultura. Goście programu to: Krystyna Krynicka, właścicielka wydawnictwa a5, wydawczyni i przyjaciółka Noblistki oraz Michał Rusinek - prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.

"Armenia - ...tu na nowo miał zacząć się świat..."

„...generalnie w Armenii wszystko jest „naj”. Bóg wyżej rozpiął niebiosa nad Armenią, bo upodobał sobie tę ziemię. Podczas biblijnego potopu, kiedy według Księgi Rodzaju „ powiał wiatr nad całą ziemią i wody zaczęły opadać” Arka Noego osiadła na szczycie Araratu – świętej góry Ormian. Tu na nowo miał zacząć się świat...” - to cytat z książki reporterskiej Andrzeja Brzezieckiego i Małgorzaty Nocuń zat. „Armenia. Karawany śmierci”. Drugie wydanie książki ukazało się w wydawnictwie Czarne pod koniec października 2021 roku. O Armenii, pierwszym państwie na świecie, które przyjęło chrześcijaństwo, jego wielkiej ale i tragicznej przeszłości a także skomplikowanej, wynikającej z tej przeszłości, teraźniejszości w historycznej odsłonie „Dobrych książek” Jolanta Drużyńska rozmawiać będzie z Andrzejem Brzezieckim, historykiem, dziennikarzem, publicystą, autorem m.in. biografii Tadeusza Mazowieckiego czy książek o asach polskiego wywiadu „Czerniawski. Polak który oszukał Hitlera”, ”Wielka Gra majora Żychonia”. Dobre książki, premiera we wtorek 1 lutego, godzina 17.

"Rozczytywanie Dąbrowskiej"

O Marii Dąbrowskiej mówimy dziś głównie w kontekście biograficznym. Powstało kilka prac o jej życiu, licznych romansach i związku z Anną Kowalską. A czy znamy i doceniamy twórczość autorki "Nocy i Dni"? Rozczytywać Dąbrowską będą w programie Dobre Książki, prof. Dorota Kozicka i prof. Monika Świerkosz z UJ, autorki książki "Rozczytywanie Dąbrowskiej". Zapraszamy!

O "Prorokach" A.J. Heschela

"Jakim człowiekiem jest prorok?" – pyta we wstępie do Proroków Abraham Joshua Heschel, jeden z największych teologów żydowskich XX wieku. Anna Kluz-Łoś w magazynie literackim Dobre Książki rozmawia z prof. A. Gorzkowskim.

Literackie premiery w 2022 roku

"Bowie w Warszawie "Doroty Masłowskiej, "Selkis" Gai Grzegorzewskiej, "Żywe morze snów na jawie" Richarda Flanagana, dzieła Philipa Rotha i wiele wiele innych. Literackie premiery w 2022 roku w Wydawnictwie Literackim prezentuje Marcin Baniak - dyrektor ds. promocji WL.

Z Piotrem Zychowiczem o "Aliantach"

W żadnej tak dobrze, jak w tej publikacji nie sprawdza się powiedzenie, że historię piszą zwycięzcy. Ostatnia z książek Piotra Zychowicza, znanego publicysty, historyka, autora wielu książek dotyczących historii XX wieku z cyklu "Opowieści niepoprawne politycznie" pt. „Alianci” to wstrząsająca opowieść o tym, że w wojnach nie ma tylko jednej złej i tylko jednej dobrej strony. Zbrodnie bywają popełniane przez jednych i drugich uczestników konfliktu. O „niepoprawnych politycznie” zachowaniach aliantów podczas drugiej wojny światowej i po jej zakończeniu w historycznej odsłonie „Dobrych książek” Jolanta Drużyńska rozmawia z Piotrem Zychowiczem.

Rozmowy o tym, co najważniejsze

Katarzyna Kubisiowska o swojej książce "Blisko, bliżej".