Radio Kraków

Podcasty

Międzypokoleniowy most, czyli Seniorzy i Nastolatki na wspólnej teatralnej scenie

To nowy projekt Fundacji Czerwone Noski. Przez 4 miesiące aktorzy sceny improwizacji, a zarazem klowni medyczni będą prowadzić bezpłatne warsztaty improwizacji. O szczegółach Marzena Florkowska.

Paulina Grabowska uczy seniorki z Młodziejowic samoobrony

Pani Paulina Grabowska - plutonowa, starsza oddziałowa - dział ochrony, pedagog, ratownik, instruktor strzelectwa dynamicznego, sędzia strzelectwa sportowego III klasy, instruktor samoobrony - dużo tytułów w jednej kobiecie. Tak napisała do naszej redakcji: "Szanowni Państwo, nazywam się Paulina Grabowska, od 10 lat jestem funkcjonariuszką Służby Więziennej i pełnię służbę w Areszcie Śledczym w Krakowie. Jestem również instruktorką samoobrony. Piszę do Państwa, ponieważ od kwietnia w ramach czynu społecznego uruchomiłam (dzięki przychylności Dyrekcji GOPS w Michałowicach) w Klubie Seniora w Młodziejowicach - Sekcję Samoobrony dla Pań. Uczestniczki to Panie w wieku 65+/70+. Są WSPANIAŁE, mają więcej chęci i energii do pracy niż niejedna 20-latka, którą znam - a wdzięczność jaką okazują za przekazywaną wiedzę oraz atmosfera, którą tworzą, jest po prostu urzekająca. Są pełne życia i pasji, proszę mi wierzyć - daleko im do tego, by nazywać je Seniorkami". Postanowiliśmy sprawdzić u źródła, jak to wszystko się zaczęło i jak wygląda szkolenie seniorek.

Jak powinno wyglądać miasto przyjazne osobom starszym?

 • Brak nazwy
 • access_time 00:12:04
 • calendar_today Czwartek, 2023.03.23
20 marca 2023 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uhonorowała Kraków za wysiłki na rzecz tworzenia środowiska przyjaznego dla osób starszych, oficjalnie przyjmując stolicę Małopolski do Globalnego Programu Miast i Społeczności Przyjaznych Starzeniu (Global Network of Age-friendly Cities and Communities). O tym, jak powinno wyglądać miasto przyjazne osobom starszym w rozmowie z Mariuszem Bartkowiczem opowiada Anna Okońska Walkowicz - Pełnomocniczka Prezydenta Krakowa ds. Polityki Senioralnej.

O akcji "Jesteśmy świadomi, jesteśmy bezpieczni"

 • Brak nazwy
 • access_time 09:30:00
 • calendar_today Czwartek, 2023.02.23
W kolejnej odsłonie cyklu CZUJĘ SIĘ MŁODO wracamy do oszustw, w których przestępcy na celownik najczęściej biorą osoby starsze. I niestety, chociaż trudno w to uwierzyć, bo mówiliśmy o tym wiele razy, to wciąż - metodą "na policjanta" czy "na wnuczka" - udaje się oszukać wielu seniorów. O czym więcej już teraz Mariusz Bartkowicz i jego goście. Radio Kraków jest patronem medialnym akcji "Jesteśmy świadomi, jesteśmy bezpieczni".

Seniorki spod Babiej Góry przygotowały pokaz mody regionalnej

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:06:20
 • calendar_today Czwartek, 2022.09.29
Seniorki spod Babiej Góry przygotowały pokaz mody regionalnej, która będzie częścią 38 Babiogórskiej Jesieni. Impreza rozpocznie się już piątek i potrwa do niedzieli. O roli zaangażowaniu seniorów w przygotowania Babiogórskiej Jesieni w cyklu Czuję Się Młodo z Anną Kurką i Reginą Wicher z Babiogórskiego Centrum Kultury rozmawiał Jacek Banka

Rusza kolejna edycja konkursu "Wnuczek, wnuczka edukuje - babcia, dziadek się stosuje"

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:10:39
 • calendar_today Czwartek, 2022.09.22
W czwartek rozpoczyna się kolejna edycja konkursu "Wnuczek, wnuczka edukuje - babcia, dziadek się stosuje". Ma on pokazać, na jakie zagrożenia są dziś narażeni seniorzy ze strony oszustów wykorzystujących ciągle nowe metody wyłudzania pieniędzy i kosztowności. Z Martą Malec-Lech, członkiem zarządu województwa małopolskiego oraz komisarz Beatą Wcisło z Małopolskiej Komendy Policji w cyklu Czuje się Młodo rozmawiał Jacek Bańka.

Naukowcy z UJ zbadają poziom stresu oraz wykluczenia społecznego nieformalnych opiekunów ludzi dotkniętych demencją

 • Jacek Bańka
 • access_time 09:25:00
 • calendar_today Czwartek, 2022.07.21
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego zbadają poziom stresu oraz wykluczenia społecznego nieformalnych opiekunów ludzi dotkniętych demencją. Jak przekonuje prof. Jolanta Perek-Białas, socjolog z UJ, do 2050 roku problem demencji dotknie na całym świecie ok. 160 mln osób. W cyklu "Czuje się młodo" z prof. Perek-Białas rozmawiał Jacek Bańka.

Krakowscy seniorzy nagrywali w studiu im. Romany Bobrowskiej w Radiu Kraków słuchowisko „Pani Twardowska”

To w ramach projektu „Ballady i Romanse”, który realizuje Muzeum Teatru Polskiego Radia. Inspiracją do powstania słuchowiska jest dwusetlecie wydania zbioru. Ten jubileusz, zdaniem organizatorów - jest dobrą okazją do promocji twórczości Adama Mickiewicza. Nagrania powstały pod okiem Szymona Kuśmidra – reżysera, pedagoga i aktora, związanego z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie. Muzykę napisał Maciej Kubera – reżyser dźwięku oraz realizator Teatru Polskiego Radia. Nad całą oprawą czuwał z kolei realizator dźwięku i autor wielu nagradzanych słuchowisk – Wojciech Gruszka z Radia Kraków. Premierę słuchowiska zaplanowano na grudzień. Nagrania mają być dostępne w internecie. Projekt dofinansowuje resort kultury i dziedzictwa narodowego.

Seniorzy piją za mało wody!

 • Brak nazwy
 • access_time 00:05:48
 • calendar_today Czwartek, 2022.06.23
Przed nami seria upalnych dni z temperaturą, która często przekraczać będzie trzydzieści stopni Celsjusza. W takie dni odpowiednie nakrycie głowy i ochrona skóry to podstawa. Ale pamiętajmy przy tym, że powinniśmy także regularnie się nawadniać! I właśnie o tym - w dzisiejszym odcinku cyklu CZUJĘ SIĘ MŁODO - przypomina seniorom, ale tak naprawdę nam wszystkim, lekarz-geriatra dr Alicja Klich-Rączka z Katedry Chorób Wewnętrznych i Gerontologii Collegium Medicum UJ w Krakowie.

Polsko-ukraińskie dni seniora w Krakowie

 • Jacek Bańka
 • access_time 05:11:00
 • calendar_today Czwartek, 2022.05.19
Stowarzyszenie Manko i Głos Seniora organizują za miesiąc w Krakowie polsko-ukraińskie dni seniora. Jednocześnie Manko organizuje transport pomocowy dla polskich seniorów mieszkających we Lwowie i w Odessie. Z Łukaszem Salwarowskim z Głosu Seniora rozmawiał o tym Jacek Bańka.

Jak zachęcić seniorów i samorządowców do tworzenia Gminnych Rad Seniorów?

 • Brak nazwy
 • access_time 09:40:00
 • calendar_today Czwartek, 2022.04.28
Niewystarczająca aktywność seniorów, ale i opór wielu samorządowców sprawiają, że zaledwie dwadzieścia procent małopolskich gmin ma swoje Rady Seniorów - i to, mimo że możliwość ich powoływania została wprowadzona do ustawy o samorządzie gminnym w grudniu 2013 roku. O tym, jak dodatkowo zaktywizować seniorów, ale i przekonać do współpracy włodarzy samorządowych, dyskutowali uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Fundację Miejsc i Ludzi Aktywnych, która odbyła się 26 i 27 kwietnia w Wieliczce. Zainteresowanych działaniem Małopolskiej Sieci Rad Seniorów odsyłamy na stronę Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych MILA - www.mila.org.pl

Finał konkursu „Wnuczka, wnuczek edukuje — babcia, dziadek się stosuje!”

Za pomocą zdjęcia, rysunku, czy komiksu ostrzegają dziadków przed oszustwami, z jakimi mogą się spotkać na co dzień. W urzędzie marszałkowskim rozstrzygnięto konkurs dla uczniów z Małopolski - „Wnuczka, wnuczek edukuje — babcia, dziadek się stosuje!”. Jego celem było podniesienie bezpieczeństwa seniorów, którzy niestety wciąż stają się ofiarami bezwzględnych oszustów, podszywających się pod policjantów, urzędników, czy członków rodziny.

Poza Stereotypem - Seniorka i Senior Roku

Za nami rozstrzygnięcie Plebiscytu "Poza Stereotypem - Seniorka i Senior Roku" organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego . Tegorocznymi laureatami zostali: Anna Przybyłek-Boraczyńska, Honorowa Ambasadorka i współtwórczyni magazynu "Głos Seniora" oraz Benedykt Poręba, założyciel Zespołu Regionalnego "Mystkowianie". Podczas uroczystości w Kinie Kijów zostali uhonorowani także laureaci zeszłorocznej edycji konkursu: Stanisława Wojnicka, liderka Klubu Seniora w gminie Radłów i Stanisław Wiatr, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. Statuetki wykonane przez prof. Krzysztofa Nitscha wręczyła laureatom pani marszałek Iwona Gibas – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego. A w uroczystości uczestniczyła Marzena Florkowska.


Jak seniorzy pomagają uchodźcom i reagują na wojenną rzeczywistość?

 • Brak nazwy
 • access_time 08:39:00
 • calendar_today Czwartek, 2022.03.17
Jak krakowskie środowiska senioralne włączają się do pomocy uchodźcom z Ukrainy? Jak sami seniorzy reagują na rzeczywistość wojny, którą wielu z nich pamięta przecież z własnych wspomnień? Z Marianem Antonim Krzewińskim, wiceprzewodniczący Rady Krakowskich Seniorów, rozmawiał Mariusz Bartkowicz.

"Koncert Warszawski" Richarda Addinsela w 80. rocznicę przekształcenia ZWZ w AK

 • Jacek Bańka
 • access_time 05:56:00
 • calendar_today Czwartek, 2022.02.10
W niedzielę w krakowskim kościele św. Rafała Kalinowskiego, w 80. rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, zostanie wykonany w transkrypcji organowej "Koncert Warszawski" Richarda Addinsela. To zwieńczenie projektu "Głosu seniora" pt. "Nieznani bohaterowie niebios". W cyklu Czuje się młodo Robertem Springwaldem, organizatorem koncertu, rozmawiał o tym Jacek Bańka.

Udział seniorów w budowie przyjaznego ze względu na wiek i zrównoważonego miasta

 • Jacek Bańka
 • access_time 05:31:00
 • calendar_today Czwartek, 2022.02.03
Zespół badawczy prof. Jolanty Perek-Białas z Uniwersytetu Jagiellońskiego, wraz z partnerami z Holandii i Rumunii, zrealizuje prestiżowy projekt badający udział seniorów w budowie przyjaznego ze względu na wiek i zrównoważonego miasta. Badania mają także posłużyć opracowaniu systemu informacyjnego służącemu najstarszym mieszkańcom miasta. Z prof. Jolantą Perek-Białas rozmawiał o tym Jacek Bańka.

Dlaczego mimo kampanii i spotów seniorzy ciągle padają ofiarami przestępstw?

 • Jacek Bańka
 • access_time 06:25:00
 • calendar_today Czwartek, 2021.12.02
Gościem Jacka Bańki był Łukasz Salwarowski ze stowarzyszenia Manko i Głosu Seniora.

Pomóż chronić seniorów! Konkurs "Wnuczek, wnuczka edukuje - babcia, dziadek się stosuje"

 • Brak nazwy
 • access_time 00:07:46
 • calendar_today Czwartek, 2021.10.14
Do 23 listopada młodzież z małopolskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych może zgłaszać swoje prace w II edycji konkursu "Wnuczek, wnuczka edukuje - babcia, dziadek się stosuje". Konkurs organizuje małopolska policja wspólnie z samorządem Województwa Małopolskiego, Małopolskim Kuratorium Oświaty oraz Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Krakowie. Patronem medialnym jest Radio Kraków. O konkursie opowiadają Marta Malec-Lech - członek Zarządu Województwa Małopolskiego oraz podkomisarz Beata Wcisło z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

6. krakowskie Mistrzostwa Seniorów 65+

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:05:35
 • calendar_today Czwartek, 2021.09.30
Dzisiaj kończą się 6. krakowskie Mistrzostwa Seniorów 65+. Do tej pory najstarsza kategoria wiekową byli zawodnicy 80+, ale -jak zapewnia Anna Okońska-Walkowicz, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds.polityki senioralnej- od przyszłego roku będą mogli brać udział w mistrzostwach także zawodnicy 85+. W cyklu czuje się młodo z Anną Okonską-Walkowicz rozmawiał Jacek Bańka

Cricoteka organizuje warsztaty dla seniorów

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:05:01
 • calendar_today Czwartek, 2021.08.12
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka organizuje warsztaty dla seniorów, których celem jest ich aktywizacja oraz społeczna demarginalizacja. Cykl spotkań rozpocznie się już w drugiej połowie września. W cyklu Czuje Się Młodo z Jakubem Wydrą z Cricoteki rozmawiał Jacek Bańka: