Radio Kraków

Podcasty

Dlaczego mimo kampanii i spotów seniorzy ciągle padają ofiarami przestępstw?

 • Jacek Bańka
 • access_time 06:25:00
 • calendar_today Czwartek, 2021.12.02
Gościem Jacka Bańki był Łukasz Salwarowski ze stowarzyszenia Manko i Głosu Seniora.

Pomóż chronić seniorów! Konkurs "Wnuczek, wnuczka edukuje - babcia, dziadek się stosuje"

Do 23 listopada młodzież z małopolskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych może zgłaszać swoje prace w II edycji konkursu "Wnuczek, wnuczka edukuje - babcia, dziadek się stosuje". Konkurs organizuje małopolska policja wspólnie z samorządem Województwa Małopolskiego, Małopolskim Kuratorium Oświaty oraz Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Krakowie. Patronem medialnym jest Radio Kraków. O konkursie opowiadają Marta Malec-Lech - członek Zarządu Województwa Małopolskiego oraz podkomisarz Beata Wcisło z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

6. krakowskie Mistrzostwa Seniorów 65+

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:05:35
 • calendar_today Czwartek, 2021.09.30
Dzisiaj kończą się 6. krakowskie Mistrzostwa Seniorów 65+. Do tej pory najstarsza kategoria wiekową byli zawodnicy 80+, ale -jak zapewnia Anna Okońska-Walkowicz, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds.polityki senioralnej- od przyszłego roku będą mogli brać udział w mistrzostwach także zawodnicy 85+. W cyklu czuje się młodo z Anną Okonską-Walkowicz rozmawiał Jacek Bańka

Cricoteka organizuje warsztaty dla seniorów

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:05:01
 • calendar_today Czwartek, 2021.08.12
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka organizuje warsztaty dla seniorów, których celem jest ich aktywizacja oraz społeczna demarginalizacja. Cykl spotkań rozpocznie się już w drugiej połowie września. W cyklu Czuje Się Młodo z Jakubem Wydrą z Cricoteki rozmawiał Jacek Bańka:

Kampania społeczna na rzecz osób, którym zagraża wykluczenie społeczne

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:06:49
 • calendar_today Czwartek, 2021.08.05
W Krakowie ruszyła kampania społeczna na rzecz osób, którym zagraża wykluczenie społeczne, w tym osób w kryzysie bezdomności, osób z niepełnosprawnościami czy też osób starszych. Kampania "(U)ważni, bo (po)mocni" jest zrealizowana we współpracy z organizacjami pozarządowymi i nieformalnymi grupami społecznymi. W cyklu "Czuje się młodo" z Alicją Szczepańską, krakowską radną i inicjatorką akcji rozmawiał Jacek Bańka:

Oszustwa seniorów metodą na spis powszechny

Gościem Jacka Bańki był Łukasz Salwarowski ze stowarzyszenia Manko i Głosu Seniora.

podkom. Beata Wcisło: Nie przekazujmy pieniędzy obcym osobom!

 • access_time 00:08:10
 • calendar_today Czwartek, 2021.04.15
Od wielu lat słyszymy o przestępstwach - najczęściej "na wnuczka" czy "na policjanta" - w których w sposób szczególny poszkodowane zostają osoby starsze. Skala zjawiska niepokojąco nasiliła się w ubiegłym roku, wraz z wybuchem pandemii. Przestępcy wymyślają coraz to kolejne scenariusze, dzięki którym próbują wyłudzić majątek od seniorów. Rozmawialiśmy o tym z podkomisarz Beatą Wcisło z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Centrum Informacji dla Seniorów w Krakowie już działa. Na razie głównie zdalnie

 • access_time 00:08:38
 • calendar_today Czwartek, 2021.04.08
W marcu rozpoczęło w Krakowie działalność Miejskie Centrum Informacji dla Seniorów, prowadzone w ramach gminnego Programu Aktywności i Integracji Osób Starszych na lata 2021-2025. O działalności Centrum, które ma być kolejnym krokiem w kierunku stawania się Krakowa miastem przyjaznym starzeniu się, w Radiu Kraków opowiadała Anna Okońska-Walkowicz, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej.

Miejskie Centrum Informacji dla Seniorów mieści się w Krakowie przy ulicy Daszyńskiego 19 w siedzibie Rady Krakowskich Seniorów. Od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8. do 15. udziela wszelkich informacji dotyczących miejskich działań dotyczących osób starszych.

W godzinach otwarcia Centrum czynny jest telefon - 12 445 96 67, można się z nim także skontaktować drogą mailową: informacjasenior@um.krakow.pl.

Marian Krzewiński: Apelujemy o przestrzeganie zaleceń sanitarnych

 • access_time 00:08:45
 • calendar_today Czwartek, 2021.04.01
Żyjemy w Krakowie i jesteśmy przerażeni nonszalancją, wręcz arogancją wielu - nie tylko młodych - osób, które zachowują się tak, jakby nie zdawały sobie sprawy w jakim okresie pandemii jesteśmy - mówi Marian Krzewiński, wiceprzewodniczący Rady Krakowskich Seniorów. Członkowie Rady wystosowali apel do mieszkańców Krakowa o przestrzeganie zaleceń sanitarnych, szczególnie poprzez noszenie maseczek i zachowanie bezpiecznej odległości. W rozmowie z Radiem Kraków M.Krzewiński opowiada także o uruchomionym w marcu w Krakowie Miejskim Centrum Informacji dla Seniorów.

Ilu polskich seniorów dotyka choroba nerek?

 • access_time 00:06:56
 • calendar_today Czwartek, 2021.03.11
Około 4,5 miliona osób w Polsce ma chorobę nerek lub jest zagrożona takimi schorzeniami. Większość z nich stanowią seniorzy. O niezbędnej profilaktyce, w Światowym Dniu Chorób Nerek, z Łukaszem Salwarowskim, red.nacz. Głosu Seniora, prezesem Stowarzyszenia Manko, rozmawiał Jacek Bańka.

Oszustwa na policjanta, na wypadek. Dlaczego to wciąż działa?

 • access_time 00:07:27
 • calendar_today Czwartek, 2021.02.04
Czuje się Młodo. Audycja z 04.02.2021 r.

Katarzyna Mroczek: Seniorzy z Zabierzowa czekając na powrót do normalności pomagają rówieśnikom

 • access_time 00:09:33
 • calendar_today Czwartek, 2021.01.07
Jak rozwijać aktywność obywatelską osób starszych i solidarność międzypokoleniową w czasie pandemii? Przykład dają seniorzy z gminy Zabierzów, którzy pomagają swoim rówieśnikom. W ramach akcji WszechMoc realizowanej przez Fundację LIS przygotowano ponad 100 świątecznych paczek, które zostały przekazane najstarszym, niepełnosprawnym mieszkańcom terenów wiejskich. Współpracujący z fundacją seniorzy przygotowali świąteczne stroiki, a dzieci - kartki oraz wzruszające życzenia i listy. Rozmawialiśmy o tym z Katarzyną Mroczek - koordynator ds aktywizacji seniorów z Samorządowego Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów.

Więcej szczegółów na temat nowych projektów realizowanych z myślą o osobach starszych w gminie Zabierzów można znaleźć na stronie internetowej Samorządowego Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów oraz na stronie internetowej Fundacji LIS.
 

Seniorzy w dobie pandemii pod naukową lupą

 • access_time 00:16:48
 • calendar_today Czwartek, 2020.12.10
Jakie strategie przyjęły osoby starsze wobec pandemii koronawirusa i związanych z nią ograniczeń? Jak zmienił się tryb życia seniorów, czy szybko udało się im zaadaptować do nowych realiów? Jak się okazuje, odpowiedzi na te pytania doczekały się już naukowego opracowania, o czym w rozmowie z Radiem Kraków opowiada krakowska naukowiec prof. Zofia Szarota - andragog i gerontolog społeczna, obecnie związana z Uniwersytetem Warszawskim.

Łukasz Salwarowski: Ponawiamy apel o wsparcie dla seniorów!

 • access_time 00:09:06
 • calendar_today Czwartek, 2020.12.03
Chociaż prowadzona od marca 2020 r., czyli od początku epidemii koronawirusa, akcja "Solidarni z seniorami - razem damy radę!" wciąż trwa i prezentowana jest w kolejnych odsłonach. Organizowana przez Głos Seniora i Stowarzyszenie Manko, ma pomóc seniorom w tym trudnym czasie. Chodzi nie tylko o doraźną pomoc w zakupach ale też np. o telefoniczną rozmowę z seniorem, który z powodu obaw przed zakażeniem znacznie rzadziej wychodzi z domu. O nowych pomysłach na wsparcie seniorów w przedświątecznym czasie w rozmowie z Radiem Kraków opowiadał pomysłodawca akcji - Łukasz Salwarowski.

Prof. Zofia Szarota: Najintensywniej starzejemy się do wieku średniego, potem tempo tego procesu zaczyna spadać

 • access_time 00:10:19
 • calendar_today Czwartek, 2020.09.24
Współcześnie żyjący seniorzy seniorzy są dziś w lepszej kondycji fizycznej i mentalnej niż ich rówieśnicy sprzed dwudziestu-trzydziestu lat. Jak informują naukowcy z Finlandii, zawdzięczamy to zmianom w stylu życia - w tym między innymi lepszej opiece zdrowotnej i edukacji. - Najintensywniej starzejemy się do wieku średniego, potem tempo starzenia się spada, chociaż wciąż przecież cały czas przybywa nam lat - przyznaje prof. Zofia Szarota, andragog i gerontolog społeczna, krakowska naukowiec związana obecnie z Uniwersytetem Warszawskim. W rozmowie z Radiem Kraków Z. Szarota przybliża wnioski, jakie płyną z badań nad zmianami w tempie starzenia się ludzi.

Lucjan Surdej: Gra w bule może być międzypokoleniową rozrywką!

 • access_time 00:10:05
 • calendar_today Czwartek, 2020.09.03
To jest gra, która nie wymaga specjalnego przygotowania ani umiejętności ale integruje ludzi i daje szansę na aktywność na wolnym powietrzu - przekonuje Lucjan Surdej z inicjatywy Młodzi Duchem 50 Plus, który w stolicy Małopolski organizuje I Krakowski Turniej Petanque (czyli gry w bule) o Puchar Lajkonika. Będzie on rozgrywany jesienią na kompleksie nowo wybudowanych bulodromów na Kurdwanowie przy Szkole Podstawowej nr 149 przy ul. Bujaka. Już teraz natomiast ruszają zapisy do turnieju, a także nauka i treningi gry w bule.

Więcej informacji na temat I Krakowskiego Turnieju Petanque o Puchar Lajkonika znaleźć można TUTAJ - na stronie internetowej Inicjatywy Młodzi Duchem 50 Plus.

VII Ogólnopolskie Senioralia w Krakowie od 10 do 18 września. Jakie będą w czasach epidemii?

 • access_time 00:18:31
 • calendar_today Sobota, 2020.08.29
To będzie wydarzenie inne niż wszystkie! Od 10 do 18 września w Krakowie odbędą się VII Ogólnopolskie Senioralia - po raz pierwszy w realiach obostrzeń epidemicznych. Część z zaplanowanych atrakcji odbędzie się w tradycyjnej, stacjonarnej formie m.in. rejsy edukacyjne po Wiśle, marsze czy międzypokoleniówka z DJ Wiką. Do programu zostały także dodane wydarzenia w wersji on-line m.in. wykłady edukacyjne i historyczne. O szczegółach rozmawialiśmy z organizatorem wydarzenia - Łukaszem Salwarowskim, prezesem Stowarzyszenia MANKO i redaktorem naczelnym Głosu Seniora.

Prof. Piotr Szukalski: Fala poczucia wspólnotowości z początku epidemii ewidentnie się wypaliła

 • access_time 00:20:37
 • calendar_today Sobota, 2020.07.18
Czy kryzys wywołany epidemią koronawirusa wyostrzył w Polsce podział na młodych i starych? Dlaczego jest tak, że kochamy swoich bliskich starszych, ale już niekoniecznie lubimy seniorów jako grupę społeczną? Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy w rozmowie z prof. Piotrem Szukalskim, demografem i gerontologiem z Uniwersytetu Łódzkiego, wiceprzewodniczącym Rady Polityki Senioralnej działającej przy ministrze pracy, rodziny i polityki społecznej.

Dr Alicja Klich-Rączka: Maseczka nie chroni w stu procentach ale jednak nas zabezpiecza

 • access_time 00:22:02
 • calendar_today Sobota, 2020.05.30
Seniorzy do uciążliwości związanych z obostrzeniami, spowodowanymi pandemią koronawirusa, podchodzą najczęściej z dużym zrozumieniem - mówi w Radiu Kraków dr Alicja Klich-Rączka, lekarz-geriatra z Katedry Chorób Wewnętrznych i Geriatrii Collegium Medicum UJ. Jak dodaje, w czasie największych ograniczeń, wielu lekarzy pozostawało w stałym, telefonicznym kontakcie ze swoimi pacjentami. Zdaniem A. Klich-Rączki, możliwość wystawienia e-recepty, bez konieczności osobistego odwiedzania lekarza, okazała się w tym trudnym czasie nadzwyczaj przydatnym udogodnieniem.

Prof. Zofia Szarota: W czasach pandemii łatwiej żyje się seniorom na wsi

 • access_time 00:20:36
 • calendar_today Sobota, 2020.05.23
W czasach pandemii łatwiej żyje się seniorom na wsi - mówi krakowska naukowiec prof. Zofia Szarota, andragog i gerontolog społeczna, obecnie związana z Uniwersytetem Warszawskim. Jak dodaje, nie odczuwają oni tak dotkliwie skutków społecznej izolacji, mogą wyjść do ogrodu, porozmawiać z rodziną czy z sąsiadami. - Inaczej jest w mieście, gdzie często samotny senior nie ma co ze sobą zrobić, zwłaszcza, gdy niedostępne są miejsca, z których oferty na co dzień mógłby skorzystać - dodaje prof. Z.Szarota.