Radio Kraków

Podcasty

Seniorki spod Babiej Góry przygotowały pokaz mody regionalnej

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:06:20
 • calendar_today Czwartek, 2022.09.29
Seniorki spod Babiej Góry przygotowały pokaz mody regionalnej, która będzie częścią 38 Babiogórskiej Jesieni. Impreza rozpocznie się już piątek i potrwa do niedzieli. O roli zaangażowaniu seniorów w przygotowania Babiogórskiej Jesieni w cyklu Czuję Się Młodo z Anną Kurką i Reginą Wicher z Babiogórskiego Centrum Kultury rozmawiał Jacek Banka

Rusza kolejna edycja konkursu "Wnuczek, wnuczka edukuje - babcia, dziadek się stosuje"

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:10:39
 • calendar_today Czwartek, 2022.09.22
W czwartek rozpoczyna się kolejna edycja konkursu "Wnuczek, wnuczka edukuje - babcia, dziadek się stosuje". Ma on pokazać, na jakie zagrożenia są dziś narażeni seniorzy ze strony oszustów wykorzystujących ciągle nowe metody wyłudzania pieniędzy i kosztowności. Z Martą Malec-Lech, członkiem zarządu województwa małopolskiego oraz komisarz Beatą Wcisło z Małopolskiej Komendy Policji w cyklu Czuje się Młodo rozmawiał Jacek Bańka.

Naukowcy z UJ zbadają poziom stresu oraz wykluczenia społecznego nieformalnych opiekunów ludzi dotkniętych demencją

 • Jacek Bańka
 • access_time 09:25:00
 • calendar_today Czwartek, 2022.07.21
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego zbadają poziom stresu oraz wykluczenia społecznego nieformalnych opiekunów ludzi dotkniętych demencją. Jak przekonuje prof. Jolanta Perek-Białas, socjolog z UJ, do 2050 roku problem demencji dotknie na całym świecie ok. 160 mln osób. W cyklu "Czuje się młodo" z prof. Perek-Białas rozmawiał Jacek Bańka.

Krakowscy seniorzy nagrywali w studiu im. Romany Bobrowskiej w Radiu Kraków słuchowisko „Pani Twardowska”

To w ramach projektu „Ballady i Romanse”, który realizuje Muzeum Teatru Polskiego Radia. Inspiracją do powstania słuchowiska jest dwusetlecie wydania zbioru. Ten jubileusz, zdaniem organizatorów - jest dobrą okazją do promocji twórczości Adama Mickiewicza. Nagrania powstały pod okiem Szymona Kuśmidra – reżysera, pedagoga i aktora, związanego z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie. Muzykę napisał Maciej Kubera – reżyser dźwięku oraz realizator Teatru Polskiego Radia. Nad całą oprawą czuwał z kolei realizator dźwięku i autor wielu nagradzanych słuchowisk – Wojciech Gruszka z Radia Kraków. Premierę słuchowiska zaplanowano na grudzień. Nagrania mają być dostępne w internecie. Projekt dofinansowuje resort kultury i dziedzictwa narodowego.

Seniorzy piją za mało wody!

Przed nami seria upalnych dni z temperaturą, która często przekraczać będzie trzydzieści stopni Celsjusza. W takie dni odpowiednie nakrycie głowy i ochrona skóry to podstawa. Ale pamiętajmy przy tym, że powinniśmy także regularnie się nawadniać! I właśnie o tym - w dzisiejszym odcinku cyklu CZUJĘ SIĘ MŁODO - przypomina seniorom, ale tak naprawdę nam wszystkim, lekarz-geriatra dr Alicja Klich-Rączka z Katedry Chorób Wewnętrznych i Gerontologii Collegium Medicum UJ w Krakowie.

Polsko-ukraińskie dni seniora w Krakowie

 • Jacek Bańka
 • access_time 05:11:00
 • calendar_today Czwartek, 2022.05.19
Stowarzyszenie Manko i Głos Seniora organizują za miesiąc w Krakowie polsko-ukraińskie dni seniora. Jednocześnie Manko organizuje transport pomocowy dla polskich seniorów mieszkających we Lwowie i w Odessie. Z Łukaszem Salwarowskim z Głosu Seniora rozmawiał o tym Jacek Bańka.

Jak zachęcić seniorów i samorządowców do tworzenia Gminnych Rad Seniorów?

Niewystarczająca aktywność seniorów, ale i opór wielu samorządowców sprawiają, że zaledwie dwadzieścia procent małopolskich gmin ma swoje Rady Seniorów - i to, mimo że możliwość ich powoływania została wprowadzona do ustawy o samorządzie gminnym w grudniu 2013 roku. O tym, jak dodatkowo zaktywizować seniorów, ale i przekonać do współpracy włodarzy samorządowych, dyskutowali uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Fundację Miejsc i Ludzi Aktywnych, która odbyła się 26 i 27 kwietnia w Wieliczce. Zainteresowanych działaniem Małopolskiej Sieci Rad Seniorów odsyłamy na stronę Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych MILA - www.mila.org.pl

Finał konkursu „Wnuczka, wnuczek edukuje — babcia, dziadek się stosuje!”

Za pomocą zdjęcia, rysunku, czy komiksu ostrzegają dziadków przed oszustwami, z jakimi mogą się spotkać na co dzień. W urzędzie marszałkowskim rozstrzygnięto konkurs dla uczniów z Małopolski - „Wnuczka, wnuczek edukuje — babcia, dziadek się stosuje!”. Jego celem było podniesienie bezpieczeństwa seniorów, którzy niestety wciąż stają się ofiarami bezwzględnych oszustów, podszywających się pod policjantów, urzędników, czy członków rodziny.

Poza Stereotypem - Seniorka i Senior Roku

Za nami rozstrzygnięcie Plebiscytu "Poza Stereotypem - Seniorka i Senior Roku" organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego . Tegorocznymi laureatami zostali: Anna Przybyłek-Boraczyńska, Honorowa Ambasadorka i współtwórczyni magazynu "Głos Seniora" oraz Benedykt Poręba, założyciel Zespołu Regionalnego "Mystkowianie". Podczas uroczystości w Kinie Kijów zostali uhonorowani także laureaci zeszłorocznej edycji konkursu: Stanisława Wojnicka, liderka Klubu Seniora w gminie Radłów i Stanisław Wiatr, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. Statuetki wykonane przez prof. Krzysztofa Nitscha wręczyła laureatom pani marszałek Iwona Gibas – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego. A w uroczystości uczestniczyła Marzena Florkowska.


Jak seniorzy pomagają uchodźcom i reagują na wojenną rzeczywistość?

Jak krakowskie środowiska senioralne włączają się do pomocy uchodźcom z Ukrainy? Jak sami seniorzy reagują na rzeczywistość wojny, którą wielu z nich pamięta przecież z własnych wspomnień? Z Marianem Antonim Krzewińskim, wiceprzewodniczący Rady Krakowskich Seniorów, rozmawiał Mariusz Bartkowicz.

"Koncert Warszawski" Richarda Addinsela w 80. rocznicę przekształcenia ZWZ w AK

 • Jacek Bańka
 • access_time 05:56:00
 • calendar_today Czwartek, 2022.02.10
W niedzielę w krakowskim kościele św. Rafała Kalinowskiego, w 80. rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, zostanie wykonany w transkrypcji organowej "Koncert Warszawski" Richarda Addinsela. To zwieńczenie projektu "Głosu seniora" pt. "Nieznani bohaterowie niebios". W cyklu Czuje się młodo Robertem Springwaldem, organizatorem koncertu, rozmawiał o tym Jacek Bańka.

Udział seniorów w budowie przyjaznego ze względu na wiek i zrównoważonego miasta

 • Jacek Bańka
 • access_time 05:31:00
 • calendar_today Czwartek, 2022.02.03
Zespół badawczy prof. Jolanty Perek-Białas z Uniwersytetu Jagiellońskiego, wraz z partnerami z Holandii i Rumunii, zrealizuje prestiżowy projekt badający udział seniorów w budowie przyjaznego ze względu na wiek i zrównoważonego miasta. Badania mają także posłużyć opracowaniu systemu informacyjnego służącemu najstarszym mieszkańcom miasta. Z prof. Jolantą Perek-Białas rozmawiał o tym Jacek Bańka.

Dlaczego mimo kampanii i spotów seniorzy ciągle padają ofiarami przestępstw?

 • Jacek Bańka
 • access_time 06:25:00
 • calendar_today Czwartek, 2021.12.02
Gościem Jacka Bańki był Łukasz Salwarowski ze stowarzyszenia Manko i Głosu Seniora.

Pomóż chronić seniorów! Konkurs "Wnuczek, wnuczka edukuje - babcia, dziadek się stosuje"

Do 23 listopada młodzież z małopolskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych może zgłaszać swoje prace w II edycji konkursu "Wnuczek, wnuczka edukuje - babcia, dziadek się stosuje". Konkurs organizuje małopolska policja wspólnie z samorządem Województwa Małopolskiego, Małopolskim Kuratorium Oświaty oraz Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Krakowie. Patronem medialnym jest Radio Kraków. O konkursie opowiadają Marta Malec-Lech - członek Zarządu Województwa Małopolskiego oraz podkomisarz Beata Wcisło z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

6. krakowskie Mistrzostwa Seniorów 65+

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:05:35
 • calendar_today Czwartek, 2021.09.30
Dzisiaj kończą się 6. krakowskie Mistrzostwa Seniorów 65+. Do tej pory najstarsza kategoria wiekową byli zawodnicy 80+, ale -jak zapewnia Anna Okońska-Walkowicz, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds.polityki senioralnej- od przyszłego roku będą mogli brać udział w mistrzostwach także zawodnicy 85+. W cyklu czuje się młodo z Anną Okonską-Walkowicz rozmawiał Jacek Bańka

Cricoteka organizuje warsztaty dla seniorów

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:05:01
 • calendar_today Czwartek, 2021.08.12
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka organizuje warsztaty dla seniorów, których celem jest ich aktywizacja oraz społeczna demarginalizacja. Cykl spotkań rozpocznie się już w drugiej połowie września. W cyklu Czuje Się Młodo z Jakubem Wydrą z Cricoteki rozmawiał Jacek Bańka:

Kampania społeczna na rzecz osób, którym zagraża wykluczenie społeczne

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:06:49
 • calendar_today Czwartek, 2021.08.05
W Krakowie ruszyła kampania społeczna na rzecz osób, którym zagraża wykluczenie społeczne, w tym osób w kryzysie bezdomności, osób z niepełnosprawnościami czy też osób starszych. Kampania "(U)ważni, bo (po)mocni" jest zrealizowana we współpracy z organizacjami pozarządowymi i nieformalnymi grupami społecznymi. W cyklu "Czuje się młodo" z Alicją Szczepańską, krakowską radną i inicjatorką akcji rozmawiał Jacek Bańka:

Oszustwa seniorów metodą na spis powszechny

Gościem Jacka Bańki był Łukasz Salwarowski ze stowarzyszenia Manko i Głosu Seniora.

podkom. Beata Wcisło: Nie przekazujmy pieniędzy obcym osobom!

 • access_time 00:08:10
 • calendar_today Czwartek, 2021.04.15
Od wielu lat słyszymy o przestępstwach - najczęściej "na wnuczka" czy "na policjanta" - w których w sposób szczególny poszkodowane zostają osoby starsze. Skala zjawiska niepokojąco nasiliła się w ubiegłym roku, wraz z wybuchem pandemii. Przestępcy wymyślają coraz to kolejne scenariusze, dzięki którym próbują wyłudzić majątek od seniorów. Rozmawialiśmy o tym z podkomisarz Beatą Wcisło z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Centrum Informacji dla Seniorów w Krakowie już działa. Na razie głównie zdalnie

 • access_time 00:08:38
 • calendar_today Czwartek, 2021.04.08
W marcu rozpoczęło w Krakowie działalność Miejskie Centrum Informacji dla Seniorów, prowadzone w ramach gminnego Programu Aktywności i Integracji Osób Starszych na lata 2021-2025. O działalności Centrum, które ma być kolejnym krokiem w kierunku stawania się Krakowa miastem przyjaznym starzeniu się, w Radiu Kraków opowiadała Anna Okońska-Walkowicz, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej.

Miejskie Centrum Informacji dla Seniorów mieści się w Krakowie przy ulicy Daszyńskiego 19 w siedzibie Rady Krakowskich Seniorów. Od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8. do 15. udziela wszelkich informacji dotyczących miejskich działań dotyczących osób starszych.

W godzinach otwarcia Centrum czynny jest telefon - 12 445 96 67, można się z nim także skontaktować drogą mailową: informacjasenior@um.krakow.pl.