Radio Kraków

Podcasty

Cricoteka organizuje warsztaty dla seniorów

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:05:01
 • calendar_today Czwartek, 2021.08.12
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka organizuje warsztaty dla seniorów, których celem jest ich aktywizacja oraz społeczna demarginalizacja. Cykl spotkań rozpocznie się już w drugiej połowie września. W cyklu Czuje Się Młodo z Jakubem Wydrą z Cricoteki rozmawiał Jacek Bańka:

Kampania społeczna na rzecz osób, którym zagraża wykluczenie społeczne

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:06:49
 • calendar_today Czwartek, 2021.08.05
W Krakowie ruszyła kampania społeczna na rzecz osób, którym zagraża wykluczenie społeczne, w tym osób w kryzysie bezdomności, osób z niepełnosprawnościami czy też osób starszych. Kampania "(U)ważni, bo (po)mocni" jest zrealizowana we współpracy z organizacjami pozarządowymi i nieformalnymi grupami społecznymi. W cyklu "Czuje się młodo" z Alicją Szczepańską, krakowską radną i inicjatorką akcji rozmawiał Jacek Bańka:

Oszustwa seniorów metodą na spis powszechny

Gościem Jacka Bańki był Łukasz Salwarowski ze stowarzyszenia Manko i Głosu Seniora.

podkom. Beata Wcisło: Nie przekazujmy pieniędzy obcym osobom!

 • access_time 00:08:10
 • calendar_today Czwartek, 2021.04.15
Od wielu lat słyszymy o przestępstwach - najczęściej "na wnuczka" czy "na policjanta" - w których w sposób szczególny poszkodowane zostają osoby starsze. Skala zjawiska niepokojąco nasiliła się w ubiegłym roku, wraz z wybuchem pandemii. Przestępcy wymyślają coraz to kolejne scenariusze, dzięki którym próbują wyłudzić majątek od seniorów. Rozmawialiśmy o tym z podkomisarz Beatą Wcisło z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Centrum Informacji dla Seniorów w Krakowie już działa. Na razie głównie zdalnie

 • access_time 00:08:38
 • calendar_today Czwartek, 2021.04.08
W marcu rozpoczęło w Krakowie działalność Miejskie Centrum Informacji dla Seniorów, prowadzone w ramach gminnego Programu Aktywności i Integracji Osób Starszych na lata 2021-2025. O działalności Centrum, które ma być kolejnym krokiem w kierunku stawania się Krakowa miastem przyjaznym starzeniu się, w Radiu Kraków opowiadała Anna Okońska-Walkowicz, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej.

Miejskie Centrum Informacji dla Seniorów mieści się w Krakowie przy ulicy Daszyńskiego 19 w siedzibie Rady Krakowskich Seniorów. Od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8. do 15. udziela wszelkich informacji dotyczących miejskich działań dotyczących osób starszych.

W godzinach otwarcia Centrum czynny jest telefon - 12 445 96 67, można się z nim także skontaktować drogą mailową: informacjasenior@um.krakow.pl.

Marian Krzewiński: Apelujemy o przestrzeganie zaleceń sanitarnych

 • access_time 00:08:45
 • calendar_today Czwartek, 2021.04.01
Żyjemy w Krakowie i jesteśmy przerażeni nonszalancją, wręcz arogancją wielu - nie tylko młodych - osób, które zachowują się tak, jakby nie zdawały sobie sprawy w jakim okresie pandemii jesteśmy - mówi Marian Krzewiński, wiceprzewodniczący Rady Krakowskich Seniorów. Członkowie Rady wystosowali apel do mieszkańców Krakowa o przestrzeganie zaleceń sanitarnych, szczególnie poprzez noszenie maseczek i zachowanie bezpiecznej odległości. W rozmowie z Radiem Kraków M.Krzewiński opowiada także o uruchomionym w marcu w Krakowie Miejskim Centrum Informacji dla Seniorów.

Ilu polskich seniorów dotyka choroba nerek?

 • access_time 00:06:56
 • calendar_today Czwartek, 2021.03.11
Około 4,5 miliona osób w Polsce ma chorobę nerek lub jest zagrożona takimi schorzeniami. Większość z nich stanowią seniorzy. O niezbędnej profilaktyce, w Światowym Dniu Chorób Nerek, z Łukaszem Salwarowskim, red.nacz. Głosu Seniora, prezesem Stowarzyszenia Manko, rozmawiał Jacek Bańka.

Oszustwa na policjanta, na wypadek. Dlaczego to wciąż działa?

 • access_time 00:07:27
 • calendar_today Czwartek, 2021.02.04
Czuje się Młodo. Audycja z 04.02.2021 r.

Katarzyna Mroczek: Seniorzy z Zabierzowa czekając na powrót do normalności pomagają rówieśnikom

 • access_time 00:09:33
 • calendar_today Czwartek, 2021.01.07
Jak rozwijać aktywność obywatelską osób starszych i solidarność międzypokoleniową w czasie pandemii? Przykład dają seniorzy z gminy Zabierzów, którzy pomagają swoim rówieśnikom. W ramach akcji WszechMoc realizowanej przez Fundację LIS przygotowano ponad 100 świątecznych paczek, które zostały przekazane najstarszym, niepełnosprawnym mieszkańcom terenów wiejskich. Współpracujący z fundacją seniorzy przygotowali świąteczne stroiki, a dzieci - kartki oraz wzruszające życzenia i listy. Rozmawialiśmy o tym z Katarzyną Mroczek - koordynator ds aktywizacji seniorów z Samorządowego Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów.

Więcej szczegółów na temat nowych projektów realizowanych z myślą o osobach starszych w gminie Zabierzów można znaleźć na stronie internetowej Samorządowego Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów oraz na stronie internetowej Fundacji LIS.
 

Seniorzy w dobie pandemii pod naukową lupą

 • access_time 00:16:48
 • calendar_today Czwartek, 2020.12.10
Jakie strategie przyjęły osoby starsze wobec pandemii koronawirusa i związanych z nią ograniczeń? Jak zmienił się tryb życia seniorów, czy szybko udało się im zaadaptować do nowych realiów? Jak się okazuje, odpowiedzi na te pytania doczekały się już naukowego opracowania, o czym w rozmowie z Radiem Kraków opowiada krakowska naukowiec prof. Zofia Szarota - andragog i gerontolog społeczna, obecnie związana z Uniwersytetem Warszawskim.

Łukasz Salwarowski: Ponawiamy apel o wsparcie dla seniorów!

 • access_time 00:09:06
 • calendar_today Czwartek, 2020.12.03
Chociaż prowadzona od marca 2020 r., czyli od początku epidemii koronawirusa, akcja "Solidarni z seniorami - razem damy radę!" wciąż trwa i prezentowana jest w kolejnych odsłonach. Organizowana przez Głos Seniora i Stowarzyszenie Manko, ma pomóc seniorom w tym trudnym czasie. Chodzi nie tylko o doraźną pomoc w zakupach ale też np. o telefoniczną rozmowę z seniorem, który z powodu obaw przed zakażeniem znacznie rzadziej wychodzi z domu. O nowych pomysłach na wsparcie seniorów w przedświątecznym czasie w rozmowie z Radiem Kraków opowiadał pomysłodawca akcji - Łukasz Salwarowski.

Prof. Zofia Szarota: Najintensywniej starzejemy się do wieku średniego, potem tempo tego procesu zaczyna spadać

 • access_time 00:10:19
 • calendar_today Czwartek, 2020.09.24
Współcześnie żyjący seniorzy seniorzy są dziś w lepszej kondycji fizycznej i mentalnej niż ich rówieśnicy sprzed dwudziestu-trzydziestu lat. Jak informują naukowcy z Finlandii, zawdzięczamy to zmianom w stylu życia - w tym między innymi lepszej opiece zdrowotnej i edukacji. - Najintensywniej starzejemy się do wieku średniego, potem tempo starzenia się spada, chociaż wciąż przecież cały czas przybywa nam lat - przyznaje prof. Zofia Szarota, andragog i gerontolog społeczna, krakowska naukowiec związana obecnie z Uniwersytetem Warszawskim. W rozmowie z Radiem Kraków Z. Szarota przybliża wnioski, jakie płyną z badań nad zmianami w tempie starzenia się ludzi.

Lucjan Surdej: Gra w bule może być międzypokoleniową rozrywką!

 • access_time 00:10:05
 • calendar_today Czwartek, 2020.09.03
To jest gra, która nie wymaga specjalnego przygotowania ani umiejętności ale integruje ludzi i daje szansę na aktywność na wolnym powietrzu - przekonuje Lucjan Surdej z inicjatywy Młodzi Duchem 50 Plus, który w stolicy Małopolski organizuje I Krakowski Turniej Petanque (czyli gry w bule) o Puchar Lajkonika. Będzie on rozgrywany jesienią na kompleksie nowo wybudowanych bulodromów na Kurdwanowie przy Szkole Podstawowej nr 149 przy ul. Bujaka. Już teraz natomiast ruszają zapisy do turnieju, a także nauka i treningi gry w bule.

Więcej informacji na temat I Krakowskiego Turnieju Petanque o Puchar Lajkonika znaleźć można TUTAJ - na stronie internetowej Inicjatywy Młodzi Duchem 50 Plus.

VII Ogólnopolskie Senioralia w Krakowie od 10 do 18 września. Jakie będą w czasach epidemii?

 • access_time 00:18:31
 • calendar_today Sobota, 2020.08.29
To będzie wydarzenie inne niż wszystkie! Od 10 do 18 września w Krakowie odbędą się VII Ogólnopolskie Senioralia - po raz pierwszy w realiach obostrzeń epidemicznych. Część z zaplanowanych atrakcji odbędzie się w tradycyjnej, stacjonarnej formie m.in. rejsy edukacyjne po Wiśle, marsze czy międzypokoleniówka z DJ Wiką. Do programu zostały także dodane wydarzenia w wersji on-line m.in. wykłady edukacyjne i historyczne. O szczegółach rozmawialiśmy z organizatorem wydarzenia - Łukaszem Salwarowskim, prezesem Stowarzyszenia MANKO i redaktorem naczelnym Głosu Seniora.

Prof. Piotr Szukalski: Fala poczucia wspólnotowości z początku epidemii ewidentnie się wypaliła

 • access_time 00:20:37
 • calendar_today Sobota, 2020.07.18
Czy kryzys wywołany epidemią koronawirusa wyostrzył w Polsce podział na młodych i starych? Dlaczego jest tak, że kochamy swoich bliskich starszych, ale już niekoniecznie lubimy seniorów jako grupę społeczną? Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy w rozmowie z prof. Piotrem Szukalskim, demografem i gerontologiem z Uniwersytetu Łódzkiego, wiceprzewodniczącym Rady Polityki Senioralnej działającej przy ministrze pracy, rodziny i polityki społecznej.

Dr Alicja Klich-Rączka: Maseczka nie chroni w stu procentach ale jednak nas zabezpiecza

 • access_time 00:22:02
 • calendar_today Sobota, 2020.05.30
Seniorzy do uciążliwości związanych z obostrzeniami, spowodowanymi pandemią koronawirusa, podchodzą najczęściej z dużym zrozumieniem - mówi w Radiu Kraków dr Alicja Klich-Rączka, lekarz-geriatra z Katedry Chorób Wewnętrznych i Geriatrii Collegium Medicum UJ. Jak dodaje, w czasie największych ograniczeń, wielu lekarzy pozostawało w stałym, telefonicznym kontakcie ze swoimi pacjentami. Zdaniem A. Klich-Rączki, możliwość wystawienia e-recepty, bez konieczności osobistego odwiedzania lekarza, okazała się w tym trudnym czasie nadzwyczaj przydatnym udogodnieniem.

Prof. Zofia Szarota: W czasach pandemii łatwiej żyje się seniorom na wsi

 • access_time 00:20:36
 • calendar_today Sobota, 2020.05.23
W czasach pandemii łatwiej żyje się seniorom na wsi - mówi krakowska naukowiec prof. Zofia Szarota, andragog i gerontolog społeczna, obecnie związana z Uniwersytetem Warszawskim. Jak dodaje, nie odczuwają oni tak dotkliwie skutków społecznej izolacji, mogą wyjść do ogrodu, porozmawiać z rodziną czy z sąsiadami. - Inaczej jest w mieście, gdzie często samotny senior nie ma co ze sobą zrobić, zwłaszcza, gdy niedostępne są miejsca, z których oferty na co dzień mógłby skorzystać - dodaje prof. Z.Szarota.

Łukasz Salwarowski: Nie nakręcajmy spirali lęku lecz uspokajajmy seniorów

 • access_time 00:21:42
 • calendar_today Sobota, 2020.05.16
W audycji wracamy do ogólnopolskiej kampanii społecznej "Solidarni z seniorami - razem damy radę!", zorganizowanej przez Stowarzyszenie Manko i i Głos Seniora. Jej celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa w sytuacji seniorów w dobie epidemii koronawirusa i wsparcie odizolowanych od świata osób starszych poprzez pomoc, rzetelną informację i aktywizację. Prezes Stowarzyszenia Manko Łukasz Salwarowski w rozmowie z Radiem Kraków mówi, że szczególnie ważne jest teraz informowanie seniorów o coraz częstszych zagrożeniach związanych z "korona-oszustwami" - czyli wykorzystywaniem osób starszych w sytuacji epidemii, którzy padają ofiarą wyłudzeń bądź kradzieży.

Więcej informacji na temat kampanii "SOLIDARNI Z SENIORAMI - razem damy radę!", którą Radio Kraków objęło swoim patronatem, można znaleźć na stronie internetowej Głosu Seniora - TUTAJ.

Alicja Szczepańska: Potrzeby się zmieniają ale "Widzialna Ręka" w Krakowie wciąż działa

 • access_time 00:15:28
 • calendar_today Sobota, 2020.05.09
Podczas niespełna dwumiesięcznej działalności zgromadziła już 14 tysięcy członków. Mowa o działającej w mediach społecznościowych grupie "Widzialna Ręka - Kraków". Działający w niej wolontariusze podczas pandemii koronawirusa świadczą różnego rodzaju pomoc - od zrobienia zakupów poprzez wyprowadzenie psa aż po rozmowę i wsparcie psychologiczne. O działalności społeczności "Widzialnej Ręki - Kraków" rozmawialiśmy z jedną z jej inicjatorek, krakowską radną Alicją Szczepańską.

Wiesława Borczyk: Przedłużająca się izolacja może pogłębiać wykluczenie ludzi starszych

 • access_time 00:20:58
 • calendar_today Sobota, 2020.04.18
Dzisiejsi seniorzy, to pokolenie późnowojenne albo powojenne, które sporo przeszło w swoim życiu. Zapewne dlatego wielu z nich łatwiej od młodych ludzi znosi trudności spowodowane epidemią koronawirusa - mówi w Radiu Kraków Wiesława Borczyk, prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Od razu jednak dodaje, że obawia się, iż przedłużająca się izolacja i wymuszona samotność seniorów może pogłębiać wykluczenie ludzi starszych. - Trzeba temu przeciwdziałać. Najważniejsze, żebyśmy mieli ze sobą kontakt, aby sobie pomagać i wymieniać ważne informacje - dodaje W.Borczyk.

Antoni Wiatr: Jest wśród seniorów mobilizacja, by sobie wzajemnie pomóc!

 • access_time 00:07:57
 • calendar_today Sobota, 2020.04.11
Członkowie Rady Krakowskich Seniorów włączają się w walkę z koronawirusem. Wraz ze współpracującymi z nimi seniorami uszyli już blisko pięć tysięcy maseczek ochronnych. Trafiły one do najbardziej potrzebujących takiego wsparcia krakowskich instytucji, m.in. do Szpitala im. Narutowicza, Miejskiego Centrum Opieki dla Osób Starszych czy Przychodni Wad Słuchu Polskiego Związku Głuchych. O wspólnej aktywności krakowskich seniorów, realizowanej z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa, opowiadał w Radiu Kraków Antoni Wiatr - przewodniczący Rady Krakowskich Seniorów.

Maciej Kucharczyk: Wiek pacjenta nie może być kryterium dostępu do opieki medycznej

 • access_time 00:16:07
 • calendar_today Sobota, 2020.04.11
Epidemia koronawirusa stanowi bezpośrednie zagrożenie nie tylko dla zdrowia seniorów ale także dla równego korzystania z praw człowieka przez osoby starsze - mówi w Radiu Kraków Maciej Kucharczyk z AGE Platform Europe w Brukseli. - Wiek pacjenta nie może być kryterium dostępu do opieki medycznej - a tak zdarzało się w niektórych dotkniętych epidemią krajach - tłumaczy. - Tymczasem jedynym kryterium, jakie powinno być brane pod uwagę, jest kwestia rokowań zdrowotnych danej osoby - mówi M.Kucharczyk. Jego zdaniem, w kontekście epidemii, szczególnie niepokoi sytuacja seniorów przebywających w placówkach opiekuńczych oraz ryzyko izolacji osób starszych żyjących samotnie.

AGE Platform Europe to europejska sieć organizacji non-profit, której celem jest wyrażanie opinii i promowanie interesów dwustu milionów obywateli w wieku 50+ w Unii Europejskiej i podnoszenie świadomości na temat kwestii, które ich najbardziej dotyczą.

Więcej informacji na temat kwestii dotyczących pandemii koronawirusa z perspektywy osob starszych można znaleźć na specjalnej stronie internetowej AGE Platform Europe (strona w języku angielskim - dostępna także w innych wersjach językowych, w tym po polsku).

Joanna Kucia-Sikora: Senior aktywny to człowiek szczęśliwy

 • access_time 00:11:54
 • calendar_today Sobota, 2020.04.04
Aktywność fizyczna jest zalecana w każdym czasie, nawet jeśli trudniej o nią z powodu obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Jak ćwiczyć w domu, wykorzystując do tego meble i przedmioty codziennego użytku? W Radiu Kraków opowiada o tym Joanna Kucia-Sikora, trener personalny i prezenterka telewizyjna, która od poniedziałku 6 kwietnia o 7:40 proponuje seniorom codzienną poranną gimnastykę na antenie TVP3 Kraków.

Prof. Jolanta Perek-Białas: Zróbmy wszystko, żeby żaden senior nie czuł się samotny i wykluczony

 • access_time 00:24:39
 • calendar_today Sobota, 2020.03.28
Uniwersytet Jagielloński i Urząd Miasta Krakowa zapraszają osoby starsze i samotne, nie opuszczające domów ze względu na epidemię koronawirusa, do skorzystania z możliwości codziennej wspierającej rozmowy telefonicznej  w ramach akcji „TelefonUJ do Seniora”. - Zróbmy wszystko, żeby żaden senior nie czuł się samotny i wykluczony - mówi w Radiu Kraków inicjatorka akcji, prof. Jolanta Perek-Białas, gerontolog społeczna z Instytutu Socjologii UJ, współpracująca także ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie.

Osoby, które samotnie przebywają w domach i chciałyby codziennie o uzgodnionej porze porozmawiać przez telefon ze studentką lub studentem, proszone są o podanie swego imienia i numeru telefonu, dzwoniąc lub przesyłając SMS na numer 797 905 860. To numer Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Senioralnej, która pomaga studentom i pracownikom UJ zrealizować to przedsięwzięcie.

Więcej szczegółów na temat akcji TelefonUJ do Seniora można znaleźć TUTAJ - na stronach krakowskiego serwisu miejskiego DLA SENIORA.

Prof. Zofia Szarota: Seniorom potrzeba teraz spokoju i poczucia bezpieczeństwa

 • access_time 00:23:49
 • calendar_today Sobota, 2020.03.21
Czas społecznej kwarantanny z powodu epidemii koronawirusa jest zdecydowanie większym wyzwaniem dla tych spośród seniorów, którzy na co dzień wiedli aktywne życie - mówi krakowska naukowiec prof. Zofia Szarota, andragog i gerontolog społeczna, obecnie związana z Uniwersytetem Warszawskim. Jej zdaniem, kiedy kryzysowa sytuacja minie, wszyscy powrócą jednak do swoich utartych zwyczajowo ścieżek, którymi codziennie podążają. - Wracamy do stylów zachowań, które wypracowujemy przez całe życie - powiedziała w Radiu Kraków prof. Zofia Szarota.

Łukasz Salwarowski: Bądźmy solidarni z seniorami podczas epidemii koronawirusa

 • access_time 00:13:06
 • calendar_today Sobota, 2020.03.14
Apelujemy do wszystkich - zapytaj sąsiada-seniora czy nie potrzebuje pomocy - mówi w Radiu Kraków Łukasz Salwarowski, redaktor naczelny Głosu Seniora i prezes Stowarzyszenia Manko, który rozpoczął akcję "Solidarni z seniorami - razem damy radę!". Celem kampanii jest pomoc osobom starszym podczas epidemii koronawirusa. - Nawet najdrobniejsza pomoc ma znaczenie. Warto zacząć od kontaktu z sąsiadem-seniorem, zapytać czy nie potrzebuje pomocy w zrobieniu zakupów bądź wyprowadzeniu psa. Bardzo ważny jest także stały kontakt telefoniczny, zwłaszcza w sytuacji, gdy wiele starszych osób może powstrzymywać się od częstego wychodzenia z domu - dodaje Ł .Salwarowski.

Członkinie Rady Krakowskich Seniorów: mamy empatię, wrażliwość i umiemy się zorganizować

 • access_time 00:23:37
 • calendar_today Sobota, 2020.03.07
W środowiskach senioralnych najbardziej społecznie aktywne są kobiety. Widać to na zajęciach Uniwersytetów Trzeciego Wieku, spotkaniach Klubów Seniora czy Centrów Aktywności Seniora. Dlaczego tak jest, tłumaczyły w audycji "Czuję się młodo" panie - członkinie Rady Krakowskich Seniorów: Barbara Szafraniec – przew. Ogólnopolskiego Porozumienia o Współpracy Rad Seniorów , a także Sybilla Borowicka i Krystyna Rozłonkowska.

Seniorzy z Zabierzowa pokochali teatr i zapraszają na walentynkową premierę!

 • access_time 00:20:39
 • calendar_today Sobota, 2020.02.08
Seniorzy z Zabierzowa pokochali teatr! I właśnie w Walentynki - 14 lutego o 18:00 w tamtejszym Centrum Kultury i Promocji Gminy przy ul. Szkolnej wystawią kolejny spektakl. Tym razem będzie to premiera "Na poddaszu u malarza" według scenariusza i w reżyserii Jacka Stramy, byłego dyrektora Teatru Ludowego. O teatralnej aktywizacji seniorów w audycji "Czuję się młodo!" opowiadali Katarzyna Mroczek z Samorządowego Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów, Hanna Czaja-Bogner, sekretarz Rady Seniorów Gminy Zabierzów, a także reżyser Jacek Strama.

Wstęp na koncert jest bezpłatny, w jego trakcie będzie jednak można dobrowolnym datkiem zasilić Fundację "Serce dla Maluszka", która zbiera środki na rzecz leczenia i rehabilitacji chorego Kacperka Ryło.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem Radia Kraków, a więcej informacji o spektaklu można znaleźć TUTAJ (link zewnętrzny).

 

 

Członkowie Rady Krakowskich Seniorów w Radiu Kraków: czas na nową energię!

 • access_time 00:19:57
 • calendar_today Sobota, 2020.01.25
Zdrowie, aktywizacja osób starszych i kwestie mieszkaniowe - to, zdaniem goszczących w Radiu Kraków członków Rady Krakowskich Seniorów, jedne z najważniejszych spraw, jakimi chcieliby zajmować się w nowej, trzeciej kadencji Rady. O planach Rady, której członkowie chcą odgrywać większą rolę w kreowaniu działań na rzecz osób starszych opowiadali przew. Rady Krakowskich Seniorów Antoni Wiatr, wiceprzew. Marian Krzewiński oraz Andrzej Mirecki - przew. Komisji ds. informacji i współpracy z mediami w Radzie Krakowskich Seniorów.

Siedziba Rady Krakowskich Seniorów mieści się przy Al. Daszyńskiego 19 w Krakowie i jest czynna w dni powszednie od 9. do 16. Dodatkowo, od 1 lutego, z Radą będzie można kontaktować się telefonicznie pod numerami: 12 445 96 66 oraz 660 637 097.
 

ROPS w Krakowie: innowacje społeczne mogą pomóc seniorom i niepełnosprawnym

 • access_time 00:19:26
 • calendar_today Sobota, 2020.01.18
Co innowacje społeczne mają wspólnego z działaniami na rzecz osób starszych? Jak tłumaczą przedstawiciele ROPS w Krakowie, celem każdej innowacji społecznej jest podnoszenie jakości życia - głównie seniorów i osób niepełnosprawnych. W realizacji nowych pomysłów może pomóc ogólnopolski projekt "Inkubator dostępności". O jego szczegółach w audycji "Czuję się młodo" opowiadały Wioletta Wilimska, dyrektor Regionalnego Osrodka Polityki Społecznej w Krakowie, a także Anita Parszewska - kierownik Działu Innowacji Społecznej ROPS w Krakowie.

dr A. Klich-Rączka: b. więźniowie obozów żyją swoją przeszłością, to stało się także częścią mojego życia

 • access_time 00:19:50
 • calendar_today Sobota, 2020.01.04
W noworocznym wydaniu audycji zapraszamy do wysłuchania inspirującej historii dr Alicji Klich-Rączki, lekarza-geriatry z Katedry Chorób Wewnętrznych i Geriatrii Collegium Medicum UJ. Od lat szefuje ona przychodni dla byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych PRO VITA ET SPE – DLA ŻYCIA I NADZIEI. W listopadzie ubiegłego roku za tę działalność została odznaczona przez Prezydenta Rzeczpospolitej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Przychodnia, tworzona na początku jako internistyczna, z biegiem lat stała się przychodnią geriatryczną, a Pani doktor towarzyszy w starzeniu się osobom, których udziałem – w czasach młodości, a często wręcz dzieciństwa – były przerażające doświadczenia czasów II wojny światowej.

Marian Krzewiński: Tylko nieliczne starsze osoby odpowiadają radosnemu obrazkowi dzielnego seniora

 • access_time 00:20:28
 • calendar_today Sobota, 2019.12.21
Seniorzy to bardzo niejednolita grupa. Są wśród nas młodzi, tuż po ukończeniu 60 lat, ale są też i tacy, którzy mają 80-90 lat. Mają bardzo różne potrzeby. Tylko nieliczne starsze osoby odpowiadają radosnemu obrazkowi dzielnego seniora - mówi w Radiu Kraków Marian Krzewiński - wiceprzewodniczący Rady Krakowskich Seniorów. Rada III kadencji, wybrana na lata 2019 – 2022, zebrała się na początku grudnia i rozpoczęła pracę w nowym składzie.

prof. Jolanta Perek-Białas: W każdym momencie życia można się czegoś ciekawego nauczyć

 • access_time 00:20:42
 • calendar_today Sobota, 2019.12.14
Zbliżający się koniec roku to czas podsumowań, w naszym programie także tych dotyczących polityki senioralnej. Jak zmienia się ona w związku ze zmianami demograficznymi, które obserwujemy? Jak my powinniśmy się do tych zmian przygotować, chociażby w kontekście zabezpieczenia emerytalnego w wieku senioralnym? Rozmawialiśmy o tym z gerontolog społeczną prof. Jolantą Perek-Białas (UJ i SGH), zasiadającą w Małopolskiej Radzie ds. Polityki Senioralnej.

Marek Pilch: Do aktywnego stylu życia skłonił mnie zły stan zdrowia

 • access_time 00:23:30
 • calendar_today Sobota, 2019.12.07
Do wybrania zdrowego stylu życia przekonał się, gdy lekarze zaczęli mu uświadamiać, że jego zdrowie jest zagrożone. Dziś sam jest aktywny i do aktywności zachęca innych. Gościem audycji "Czuję się młodo" był dr inż. Marek Pilch - ambasador zdrowego stylu życia "Głosu Seniora", który opowiadał o swoich rekomendacjach dotyczących zdrowego stylu życia dla osób po 60-tce. Zachęcał także seniorów do wzięcia udziału w dwóch wydarzeniach, które w najbliższym czasie odbędą się w Krakowie: #EKOwCENTRUM we wtorek 10 grudnia w Kinie Kijów oraz II Kongres Pacjenta Kardiologicznego, który odbędzie się 13 grudnia w Centrum Kongresowym ICE.

Klub Seniora przy Zapolskiej 15 w Krakowie rozbrzmiewa poezją

 • access_time 00:20:40
 • calendar_today Sobota, 2019.11.23
Klub Seniora, działający przy Miejskim Dziennym Domu Pomocy Społecznej przy ul. Zapolskiej 15 w Krakowie, stał się miejscem spotkań osób starszych z poezją. Ich inicjatorem jest prowadzący klub Jerzy Dziwisz, który zaprzyjaźnia swoich podopiecznych z poezją wspólnie z Grażyną Laszczyk-Frycz - jak sama o sobie mówi: - aktorką-seniorką, kiedyś grającą w zespole Starego Teatru w Krakowie.

Barbara Kazior: Seniorzy chcą swoich Rad ale nie zawsze wiedzą jak je powołać

 • access_time 00:19:31
 • calendar_today Sobota, 2019.11.16
W listopadzie 2019 roku na 182 gminy w Małopolsce rady seniorów powstały i działają tylko w 33 z nich - wynika z monitoringu prowadzonego przez Fundację Miejsc i Ludzi Aktywnych. Oznacza to, że jedynie 18 procent samorządów gminnych daje osobom starszym możliwość partycypacji obywatelskiej w powoływanych z myślą o nich radach seniorów. M.in. na ten temat będą dyskutować uczestnicy ogólnopolskiej konferencji „Rady na aktywność obywatelską seniorów”, która odbędzie się 21 i 22 listopada w Niepołomicach. O aktywności społecznej osób starszych rozmawialiśmy z Barbarą Kazior, prezes organizującej wydarzenie Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych.

Łukasz Salwarowski: Przestępcy wykorzystują rozpad więzi międzypokoleniowych

 • access_time 00:20:44
 • calendar_today Sobota, 2019.09.14
Osamotnienie osób starszych sprawia, że często stają się one celem dla przestępców i nierzetelnych firm, które nakłaniają ich do niekorzystnych, często absurdalnie drogich zakupów - mówi Łukasz Salwarowski, prezes Stowarzyszenia Manko i redaktor naczelny Głosu Seniora. W Krakowie i Małopolsce wystartowała kolejna odsłona kampanii "Stop manipulacji - nie kupuj na prezentacji!". Jej celem jest uświadomienie seniorom, że każdy z nich może paść ofiarą tzw. manipulacji sprzedażowej. Z naszym gościem rozmawiamy także o 6. Międzynarodowych Senioraliach, jakie odbędą się w Krakowie w czwartek, 19 września.

Szczegółowe informacje na temat kampanii "Stop manipulacji - nie kupuj na prezentacji!" można znaleźć na stronie internetowej STOPMANIPULACJOM.PL.

Forum III Wieku: Seniorzy w Europie jutra

 • access_time 00:21:58
 • calendar_today Sobota, 2019.09.07
Już po raz jedenasty w Nowym Sączu i Krynicy na początku września odbyło się Forum III Wieku. To impreza towarzysząca Forum Ekonomicznemu, której hasłem w tym roku byli "Seniorzy w Europie jutra". W czwartek, 5 września, podczas panelu w Pijalni Głównej w Krynicy o sytuacji osób starszych dyskutowali Dirk Jarre z Luksemburga, prezydent Europejskiej Federacji Osób Starszych (EURAG), Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, dr Renate Heinisch z Niemieckiej Federacji Organizacji Seniorów BAGSO, poseł Małgorzata Zwiercan - przew Komisji Polityki Senioralnej, Wojciech Kaczmarczyk, dyr. Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego oraz poseł Józef Lassota.

Letnia Akademia Lidera oczami aktywnych seniorów

 • access_time 00:22:26
 • calendar_today Sobota, 2019.08.31
Przez cały sierpień grupa seniorów uczestniczyła w zajęciach Letniej Akademii Lidera, organizowanych przez krakowski magistrat. W ich trakcie nabywają kompetencji przywódczych i organizacyjnych, aby w przyszłości móc działać m.in. jako liderzy lokalnych społeczności seniorów. Zajęcia w ramach Letniej Akademii Lidera potrwają do końca września. W audycji "Czuję się młodo!" rozmawialiśmy z dwiema jego uczestniczkami – Krystyną Żarską i Małgorzatą Suder.

Prof. Jolanta Perek-Białas: Jakość życia zależy także od naszego sposobu myślenia

 • access_time 00:25:55
 • calendar_today Sobota, 2019.08.24
Na ile nasze przekonania na temat starości mogą wpływać na to, jak naprawdę się zestarzejemy? Zdaniem naukowców - w bardzo poważnym stopniu! W audycji "Czuję się młodo" rozmawialiśmy o tym z gerontolog społeczną, prof. Jolantą Perek-Białas (UJ i SGH). W rozmowie poruszyliśmy także kwestię dyskryminacji seniorów na rynku pracy, którą prof. J.Perek-Białas zajmuje się w ramach swoich projektów badawczych.

Z wizytą w Radzie Krakowskich Seniorów

 • access_time 00:22:10
 • calendar_today Sobota, 2019.08.17
Daszyńskiego 19 - to nowy adres, pod którym od 11 lipca można zastać członków Rady Krakowskich Seniorów. 25-osobowa Rada działa w Krakowie od pięciu lat, a w tym roku kończy się jej II kadencja. Jej celem jest zapewnienie seniorom wpływu na sprawy dotyczące społeczności lokalnej, w tym najstarszego pokolenia. O działalności Rady Krakowskich Seniorów, w nowej siedzibie, rozmawialiśmy z przedstawicielami jej Zarządu: Barbarą Szafraniec, Antonim Wiatrem i Wiesławą Zboroch.

Wiesława Borczyk: Chcemy pokazać solidarność organizacji senioralnych w Polsce

 • access_time 00:22:50
 • calendar_today Sobota, 2019.08.10
Seniorzy w Europie jutra - to główne hasło Forum III Wieku, które już po raz jedenasty odbywać się będzie od 4 do 7 września w Nowym Sączu i Krynicy. Jest to impreza towarzysząca Forum Ekonomicznemu. Uczestnicy debat i spotkań organizowanych w ramach Formu III Wieku dyskutują na temat zagadnień polityki senioralnej, m.in. ochrony zdrowia czy praw osób starszych, a także kultury, edukacji i rozwijania aktywności seniorów. Przed kolejną edycją Forum rozmawialiśmy ze współorganizatorką wydarzenia - Wiesławą Borczyk, prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Więcej informacji na temat Forum III Wieku można znaleźć na stronie internetowej WWW.FORUMTRZECIEGOWIEKU.PL.

W Krakowie ruszyła Letnia Akademia Lidera dla seniorów

 • access_time 00:22:39
 • calendar_today Sobota, 2019.08.03
Pod koniec lipca ruszyły w Krakowie zajęcia w ramach Letniej Akademii Liderów. Jest to projekt kierowany do osób starszych, którego celem jest upowszechnienie idei wolontariatu. Ma on m.in. zachęcić aktywnych społecznie seniorów, by zechcieli dotrzeć do swoich rówieśników w najbliższym sąsiedztwie. W audycji "Czuję się młodo" rozmawialiśmy o tym z Anną Okońską-Walkowicz, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej.

min. Marcin Romanowski: Bezpieczeństwo osób starszych jest dla nas przedmiotem specjalnej troski

 • access_time 00:13:49
 • calendar_today Sobota, 2019.07.13
Kampania “Bezpieczni 60+” to nowa akcja informacyjno-edukacyjna Fundacji Instytut Łukasiewicza, której celem jest przeciwdziałanie przyczynom przestępczości i pomoc pokrzywdzonym seniorom. Projektem objętych zostało 1000 punktów w całej Polsce: Uniwersytety Trzeciego Wieku i kluby seniora, gdzie dotarły gazety, ulotki oraz broszury z poradami. O projekcie - współfinansowanym ze środków Funduszu Sprawiedliwości - rozmawialiśmy z wiceministrem sprawiedliwości dr. Marcinem Romanowskim.

Więcej informacji na temat kampanii społecznej "Bezpieczni 60+" znaleźć mozna na stronie internetowej www.bezpieczni60plus.pl.

Z kolei na stronie internetowej Funduszu Sprawiedliwości dostępne są m.in. informacje na temat punktów świadczących pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem. Adres wirtyny to www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl.

Jaki jest kulturowy obraz starości i osób starszych?

 • access_time 00:24:58
 • calendar_today Sobota, 2019.06.08
Jaki obraz starości i osób starszych przedstawiają nam media, a szczególnie obecne w nich reklamy? To najczęściej osoby, które albo chorują i potrzebują leków albo są troskliwymi babciami i dziadkami. Rzadziej widzimy seniorów, którzy wciąż pozostają aktywni i realizują swoje pasje. O obrazie starości i osób starszych w przekazie kulturowym dyskutować będą 11 czerwca w Krakowie uczestnicy międzynarodowej konferencji z udziałem naukowców i praktyków z państw Grupy Wyszehradzkiej. Rozmawialiśmy o tym z organizatorami wydarzenia - reprezentantami Katedry Gerontologii Społecznej Instytutu Spraw Społecznych Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie - dyrektorem dr. hab. Norbertem Pikułą, prof. UP oraz sekretarz konferencji Katarzyną Białożyt.

Małgorzata Jantos: Społeczeństwo się starzeje, więc nasze miasta także czekają zmiany

 • access_time 00:21:01
 • calendar_today Sobota, 2019.06.01
Jak powinno wyglądać miasto przyjazne osobom starszym i starzeniu się? Czy polskie miasta będą potrzebować zastępców prezydentów bądź burmistrzów, którzy zajmować będą się wyłącznie zmianami pokoleniowymi? O tym, a także o programie Erasmus dla seniorów, który proponuje stypendia dla studentów Uniwersytetów Trzeciego Wieku, rozmawialiśmy z dr Małgorzatą Jantos, wykładowcą w Zakładzie Filozofii i Bioetyki UJ CM, a także krakowską radną Nowoczesnej.

Elżbieta Tomczyk-Miczka: Od kiedy jestem na emeryturze, mam więcej czasu na swoje pasje

 • access_time 00:20:44
 • calendar_today Sobota, 2019.05.25
Jest dziennikarką, przewodniczką i autorką książek kulinarno-regionalnych. Chociaż od dwóch lat jest na emeryturze, nie zwalnia tempa. Elżbieta Tomczyk-Miczka, bo o niej mowa, jest koordynatorem Centrum Aktywności Seniorów „Żeglarz". Z jej inicjatywy nakręcono film dokumentalny "Czas Aktywnego Seniora", który ma za zadanie zachęcić osoby starsze i ich bliskich do większej aktywności. Film, który został zrealizowany wspólnie przez Seniorów z Krakowskich CAS-ów oraz młodych twórców, miał swoją premierę 21 maja.

Już 25 maja "Wesele" czyli... II Senioralia w Zabierzowie

 • access_time 00:23:09
 • calendar_today Sobota, 2019.05.18
W sobotę, 25 maja, już po raz drugi w Zabierzowie odbędą się gminne Senioralia. Tym razem główną atrakcją wydarzenia będzie inscenizacja tradycyjnego wesela. O imprezie, w przygotowaniach do której uczestniczyło kilkudziesięciu seniorów, rozmawialiśmy z przedstawicielami organizatorów. Gośćmi Radia Kraków byli reprezentaci Gminnej Rady Seniorów w Zabierzowie: sekretarz Anna Czaja-Bogner oraz przewodniczący Andrzej Korzycki, a także Katarzyna Mroczek - koordynator ds aktywizacji seniorów z Samorządowego Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów.

Wiesława Borczyk: Edukacja jest kluczowa dla bezpieczeństwa seniorów

 • access_time 00:23:48
 • calendar_today Sobota, 2019.04.27
Seniorzy często wpadają w kłopoty finansowe, bo zaciągają pożyczki, chcąc pomóc swoim najbliższym - mówi w Radiu Kraków Wiesława Borczyk, prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Jak dodaje, właśnie dlatego potrzebne są działania edukacyjne, które pomogą zagwarantować bezpieczeństwo osób starszych - to finansowe, zdrowotne i społeczne. Tej sprawie poświęcona będzie także konferencja „O bezpieczeństwie osób starszych w Małopolsce. Edukacja dla Bezpieczeństwa”, która 13 maja odbędzie się w Krakowie w sali obrad Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Więcej informacji na temat projektów edukacyjnych realizowanych przez Ogólnopolską Federację Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku można znaleźć na stronie internetowej organizacji - www.federacjautw.pl.

Prof. Zofia Szarota: Nie wszystkie seniorki chcą być wyłącznie babciami bez prawa do własnego życia

 • access_time 00:20:02
 • calendar_today Sobota, 2019.03.02
Co może wyniknąć z połączenia żłobka z domem pobytu dla osób starszych? Powstaje wtedy nieoczekiwane połączenie, dzięki któremu seniorzy mogą poczuć się potrzebni jako zastępczy babcie i dziadkowie, a dzieci - odbierają pierwszą lekcję solidarności międzypokoleniowej. O podobnych inicjatywach, które już są w Krakowie, a także o problemie dyskryminacji osób starszych ze względu na wiek rozmawialiśmy z prof. Zofią Szarotą - andragogiem i gerontologiem społecznym z Uniwersytetu Warszawskiego. Jak mówiła prof. Szarota, osoby starsze doświadczają dyskryminacji w różnych sytuacjach. Mogą mieć z nią do czynienia także w rodzinie, kiedy od starszej pani oczekuje się, że będzie pełnić stereotypową rolę babci i poświęcać swój czas wyłącznie wnukom, tracąc jednocześnie prawo do własnego życia.

Kampania "Stop manipulacji! Nie kupuj na prezentacji!"

 • access_time 00:17:57
 • calendar_today Sobota, 2019.02.16
Wyłudzenia, manipulacje i naciąganie seniorów na niepotrzebne wydatki - właśnie tym zjawiskom ma przeciwdziałać kampania społeczna "Stop manipulacji, nie kupuj na prezentacji!", zorganizowana przez Głos Seniora, Stowarzyszenie Manko i Fundację FAST. Kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie poddawanych jest manipulacjom sprzedażowym, podpisując nieświadomie zobowiązania kredytowe i dokonując niepotrzebnych zakupów przedmiotów, których wartość bywa zawyżana nawet kilkadziesiąt razy! Kampania ma uwrażliwić na to zagrożenie nie tylko seniorów i ich bliskich ale także firmy, instytucje i samorządy. O jej szczegółach rozmawialiśmy z Łukaszem Salwarowskim - redaktorem naczelnym Głosu Seniora i prezesem Stowarzyszenia Manko.

Szczegóły kampanii "Stop manipulacji - nie kupuj na prezentacji!" można znaleźć na stronie internetowej stopmanipulacjom.pl.

Zamek Królewski na Wawelu zaprasza seniorów

 • access_time 00:08:41
 • calendar_today Sobota, 2019.01.26
Spotkania dla Seniorów to cykl edukacyjny, jaki już po raz szósty organizują pracownicy Zamku Królewskiego na Wawelu. Wykłady poświęcone ekspozycjom stałym i czasowym, a także zwiedzanie wystaw z kustoszami i specjalistami rozpoczną się w niedzielę 3 lutego. Zajęcia są bezpłatne dla wszystkich chętnych powyżej 60. roku życia, jednak wymagają wcześniejszych zapisów. O szczegółach w audycji "Czuję się młodo" opowiadał Marek Torba z Działu Oświatowego Zamku Królewskiego na Wawelu.

Udział w zajęciach możliwy jest po wczesniejszej rezerwacji. Zgłoszenia przyjmowane będą wyłącznie telefonicznie od poniedziałku 28 stycznia do piątku 1 lutego pod telefonem: 12 422-51-55 wew. 290, w godzinach 9.00-12.00 oraz 14.00-15.00. Ilość miejsc jest ograniczona.

Szczegółowe informacje na temat Spotkań dla Seniorów organizowanych przez Zamek Królewski na Wawelu, mozna znaleźć TUTAJ (link zewnętrzny do strony internetowej Zamku Królewskiego na Wawelu).

Policja ostrzega: seniorzy wciąż są na celowniku oszustów

 • access_time 00:13:27
 • calendar_today Sobota, 2019.01.26
Oszustwo metodą na wnuczka, czy na policjanta - któż z nas nie słyszał w wiadomościach właśnie o takich przypadkach, kiedy po raz kolejny wyłudzano pieniądze od seniorów. Według danych policji, w ubiegłym roku starsze osoby w całym kraju straciły w ten sposób olbrzymią kwotę w sumie ponad 60 milionów złotych. Jak to się dzieje, że mimo wielu kampanii społecznych, oszuści wciąż są w stanie skłonić osoby starsze do przekazania im swoich pieniędzy? Jak ustrzec się przed tego typu sytuacjami? Rozmawialiśmy o tym z podkom. Beatą Wcisło z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, a także z Marianem Krzewińskim - wiceprzewodniczącym Rady Krakowskich Seniorów.

Więcej o oszustwach, których ofiarą padają seniorzy, można przeczytać także TUTAJ.

Lucjan Surdej: Naszą ideą jest zdrowy styl życia

 • access_time 00:23:39
 • calendar_today Sobota, 2019.01.19
W kolejnym wydaniu audycji "Czuję się młodo" spotkaliśmy się z Lucjanem Surdejem. Jak sam o sobie mówi, jest prowodyrem Kongresu Młodzi Duchem 50 Plus. Jest to nieformalna inicjatywa, która za cel stawia sobie edukację na temat procesów starzenia, profilaktykę zdrowotną, a także propaguje aktywność fizyczną w każdym wieku, szczególnie jednak zachęcając do niej seniorów. Nasz gość opowiadał o swoich receptach na zdrowy styl życia, wyjaśniał także czym jest "chorowanie na życzenie" i jak można mu przeciwdziałać.

Osoby zainteresowane dodatkowymi informacjami na temat działalności Kongresu Młodzi Duchem 50 Plus, mogą skontaktować się z Lucjanem Surdejem, pisząc na adres poczty elektronicznej md50plus@gmail.com.

 

Marian Krzewiński: W Nowym Roku najbardziej potrzeba nam optymizmu!

 • access_time 00:19:25
 • calendar_today Sobota, 2019.01.05
Jeśli nie będziemy optymistami, tylko zgorzkniałymi, stetryczałymi osobami starszymi, to ani nas nie będą lubić, ani my sami nie będziemy się lubić - mówi w Radiu Kraków Marian Krzewiński, wiceprzewodniczący i rzecznik prasowy Rady Krakowskich Seniorów. W pierwszym w 2019 roku wydaniu audycji "Czuję się młodo" opowiadał także m.in. czym zajmują się w Krakowie członkowie drugiej już kadencji Rady. Zastanawiał się również czy fakt, że dla wielu osób dyskusja o sprawach seniorów staje się coraz bardziej powszednia - powinien być powodem do niepokoju.

Wiktoria Zelek: Dzienne domy pobytu powinny powstać w każdej gminie!

 • access_time 00:18:09
 • calendar_today Sobota, 2018.12.29
Dzienne domy dla seniorów powinny powstać w każdej gminie – mówi Wiktoria Zelek, kierownik Dziennego Domu Pobytu Senior-Wigor w Limanowej. Na razie jednak tylko nieliczne samorządy decydują się na utworzenie takich miejsc wsparcia dla osób starszych. Placówka w Limanowej, którą odwiedziliśmy z mikrofonem, obchodziła niedawno swoje trzecie urodziny. Działa dzięki dofinansowaniu ze środków rządowego programu Senior Plus.

Z wizytą w Klubie Seniora w Mostku w gminie Gołcza

 • access_time 00:16:50
 • calendar_today Sobota, 2018.12.22
Chociaż działa dopiero od roku, zdążył już na dobre wpisać się w lokalny pejzaż. W Mostku w gminie Gołcza, w budynku po byłej szkole, działa Klub Seniora. Stworzony został przez miejscowy samorząd przy wsparciu ze środków rządowego programu Senior Plus. Głównym celem programu jest zwiększenie aktywności osób starszych w życiu społecznym. Jak ten cel udaje się realizować w praktyce? Na miejscu rozmawialiśmy o tym z seniorami-klubowiczami, kierownik klubu Urszulą Jasłowską, a także z Małgorzatą Stachnik-Skórą, kier. Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gołczy.

Balbina Judka: Dom w Dobrej to strzał w dziesiątkę!

 • access_time 00:16:45
 • calendar_today Sobota, 2018.12.15
Wsparcie dla miejscowych seniorów ale także integracja lokalnej społeczności - tak w największym skrócie opisać można działalność Dziennego Domu Seniora w Dobrej w powiecie limanowskim. Od blisko trzech lat funkcjonuje on tam dzięki wsparciu rządowego programu Senior Plus. Jak wygląda dzień z życia takiego miejsca? W Dobrej rozmawialiśmy o tym z Balbiną Irmą Judką, która w 2016 roku w plebiscycie "Poza Stereotypem" otrzymała tytuł Seniorki Roku, a także z Moniką Majerczyk, kierownik Dziennego Domu Seniora w Dobrej, oraz dietetyk kliniczną Emilią Wacławik.

Z wizytą w Dziennym Domu Senior Plus w Dąbrowie Tarnowskiej

 • access_time 00:18:53
 • calendar_today Sobota, 2018.12.08
W kolejnym wydaniu audycji zapraszamy do odwiedzenia Dąbrowy Tarnowskiej. W centrum miasta, przy ul. Berka Joselewicza, mieści się tam Dzienny Dom Senior Plus. Osoby starsze od poniedziałku do piątku mogą tam spędzić czas, skorzystać z różnego rodzaju aktywności - m.in. z pomocy fizjoterapeuty czy gorącego posiłku. W czasie wizyty w Dąbrowie Tarnowskiej rozmawialiśmy z seniorami Krystyną, Ireną, Teodozją i Janem, licealistką Weroniką, a także kierownik Domu Renatą Bączek i burmistrzem Dąbrowy Tarnowskiej - Krzysztof Kaczmarskim.

Samorząd nie może obawiać się seniorów!

 • access_time 00:17:40
 • calendar_today Sobota, 2018.12.01
Włodarze gmin nie uciekną od polityki senioralnej. Im dłużej będą z tym zwlekać, tym będzie gorzej - między innymi takie głosy dało się słyszeć wśród uczestników konferencji podsumowującej projekt "Małopolska Sieć Rad Seniorów", która odbyła się w mijającym tygodniu w podkrakowskich Tomaszowicach.

Na konferencji spotkali się samorządowcy, aktywni seniorzy i działacze organizacji pozarządowych. Warto przypomnieć, że na 182 małopolskie gminy - rady seniorów działają w niespełna trzydziestu. Czy to skutek niechęci samorządowców czy może jednak efekt zbyt małej aktywności środowiska 60+? Rozmawialiśmy o tym z przedstawicielami organizatorów konferencji - Barbarą Kazior i Anną Cioch z Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych, Dariuszem Marczewskim - burmistrzem Miasta i Gminy Miechów, a także Barbarą Szafraniec - przew. Ogólnopolskiego Porozumienia o Współpracy Rad Seniorów.

Małopolska Sieć Rad Seniorów została zorganizowana przez Fundację MILA - czyli Fundację Miejsc i Ludzi Aktywnych, która od 2014 roku współpracuje z organizacjami i grupami nieformalnymi seniorów w Małopolsce. Konferencja podsumowująca projekt, która w dniach 29-30 listopada odbyła się w Tomaszowicach k. Krakowa, została zorganizowana dzięki finansowemu wsparciu Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 (ASOS 2014-2020).

Zaintersowanych szczegółowymi informacjami na temat Małopolskiej Sieci Rad Seniorów zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych - www.mila.org.pl.

M.Szymczyk-Karnasiewicz: Marzy mi się szkoła dla liderów 60+

 • access_time 00:22:19
 • calendar_today Sobota, 2018.11.24
Marzy mi się taki eksperyment, szkoła dla liderów 60+, w której seniorzy mogliby rozwijać swoje pasje i być też liderami dla innych i innym pokazywać, jak te pasje rozwijać - mówi w Radiu Kraków Małgorzata Szymczyk-Karnasiewicz, aktywistka i liderka społeczna, a także fotografka i propagatorka Nowej Huty. W audycji "Czuję się młodo" opowiadała także o inicjatywach i projektach społecznych, których celem jest nie tylko aktywizacja osób starszych ale także budowa wspólnoty lokalnej.

Więcej informacji o inicjatywach społecznych, nie tylko na rzecz seniorów, które realizowane są dzięki pomysłom Małgorzaty Szymczyk-Karnasiewicz, można znaleźć na stronie internetowej "Centrum D - osiedle z pomysłami".

Dyskryminacja seniorów jest łamaniem praw człowieka

 • access_time 00:19:44
 • calendar_today Sobota, 2018.11.03
Seniorzy często doświadczają sytuacji, w których daje się im do zrozumienia, że z powodu swojego wieku są mniej przydatnymi bądź wartościowymi osobami. To dyskryminacja, która jest łamaniem praw człowieka – mówili 26 października w Brukseli uczestnicy konferencji poświęconej temu zagadnieniu

Zaczyna się zwykle od stereotypów, jakie pojawiają się w naszym myśleniu o osobach starszych. Te z kolei mogą prowadzić do uprzedzeń i wreszcie – działań o charakterze dyskryminacyjnym. Osoby starsze z takimi sytuacjami mogą spotkać się najczęściej na rynku pracy, kiedy daje się im do zrozumienia, że nie nadają się do wykonywania danego zajęcia, albo że powinni już przejść na emeryturę. W utrwalaniu stereotypów dotyczących osób starszych, a tym samym w pogłębianiu zjawiska dyskryminacji ze względu na wiek, swój udział mają też media i język reklamy.

fot:M. Bartkowicz

O tym, jak przeciwdziałać temu zjawisku, dyskutowali uczestnicy konferencji, która odbyła się 26 października w Brukseli. Podsumowali efekty pracy 200 naukowców z 35 krajów, którzy od 2014 roku uczestniczyli w międzynarodowym projekcie badawczym dotyczącym dyskryminacji ze względu na wiek. W języku angielskim jest ona określana jako ageism. W języku polskim niektórzy używają rodzimego, nowego słowa – wiekizm.

Jak mówiła prof. Liat Ayalon z Uniwersytetu Bar-Ilan w Izraelu, przew. zespołu badawczego projektu, kluczowe jest zrozumienie, że problem dotyczy nas wszystkich. - Chodzi o to, by zmienić sposób, w jaki myślimy o wieku, co w tej sprawie czujemy i robimy. Jak dodała, problem wydaje się poważniejszy niż rasizm czy seksizm, czyli dyskryminacja ze względu na płeć. - Każdy bez wyjątku może się zestarzeć, a więc i mieć problem z wiekizmem. Właśnie dlatego uważam, że powinniśmy temu zagadnieniu poświęcać szczególną uwagę – dodała prof. Liat Ayalon.

prof. Liat Ayalon (fot. M.Bartkowicz)

Pojawiają się już działania w przestrzeni publicznej, których celem jest walka z wiekizmem. Swoją kampanię w tej sprawie rozpoczyna Światowa Organizacja Zdrowia WHO. Także Age Platform Europe, która zrzesza europejskie organizacje działające na rzecz seniorów, prowadzi działania na rzecz równego traktowania wszystkich osób, niezależnie od wieku.

Zdaniem Macieja Kucharczyka z Age Platform Europe, trzeba mocno podkreślić, że dyskryminowanie osób starszych ze względu na wiek jest po prostu łamaniem praw człowieka. – Prawa każdego człowieka nie zależą od jego wieku lecz przez cały czas pozostają takie same. Powinniśmy o tym przypominać tym bardziej, że w tym roku przypada 70. rocznica podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ – dodał.

Przeciwdziałanie takim dyskryminującym postawom będzie wymagało zmian w prawie. Przede wszystkim jednak powinno nas uwrażliwić na sytuacje, kiedy utrwala się dotyczące seniorów stereotypy. – Szokująca była dla mnie reklama pewnego banku, którą widziałem w jednej z zagranicznych telewizji, której głównym sloganem było hasło „to nie jest bank dla twojego dziadka” – mówił Maciej Kucharczyk.

Maciej Kucharczyk (fot.M.Bartkowicz)

 

Walka ze zjawiskiem dyskryminacji ze względu na wiek powinna zacząć się już na etapie wychowywania dzieci – zwracała uwagę prof. Jolanta Perek Białas, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Szkoły Głównej Handlowej  w Warszawie. Jej zdaniem, efekt czteroletniej pracy zespołu naukowców należy teraz przełożyć na konkretne rekomendacje dla osób i instytucji odpowiedzialnych za kształt polityki społecznej w konkretnych krajach.  – Z pewnością ważnym efektem tej naszej wspólnej pracy jest to, że udało się zidentyfikować i zewidencjonować większość tych sytuacji, które mogą być zagrożeniem dla osób starszych – dodała.


prof. Jolanta Perek-Białas (fot.M.Bartkowicz)

Więcej informacji na temat międzynarodowego projektu badawczego „Nie dla dyskryminacji ze względu na wiek” można znaleźć na jego stronie internetowej http://notoageism.com/ (strona w języku angielskim). Udział dziennikarza Radia Kraków w konferencji w Brukseli był możliwy dzięki uprzejmości prof. Jolanty Perek-Białas oraz finansowemu wsparciu Stowarzyszenia COST – Europejskiej Współpracy w Dziedzinie Nauki i Technologii, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Horyzont 2020.

 

 

Jesienny spacer? Najlepiej codziennie, minimum pół godziny!

 • access_time 00:24:11
 • calendar_today Sobota, 2018.10.20
Jesienna pogoda nie powinna usprawiedliwiać braku aktywności! Spacerować powinniśmy codziennie, najlepiej od pół godziny do godziny. Absolutnym minimum powinna być taka aktywność trzy razy w tygodniu - mówi dr Joanna Gradek, trener lekkiej atletyki i specjalistka rehabilitacji ruchowej z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Jak przekonuje, spacerować najlepiej w grupie, używając np. kijków nordic walking albo smovey - nowego przyboru, który może sprzyjać urozmaiconej aktywności.

Zdaniem dr Joanny Gradek, nie ma złej pogody na spacer, jest jedynie zły ubiór. Jesienią warto pozostać aktywnym, nawet jeśli za oknem jest wietrznie i deszczowo. Kiedy natomiast pogoda jest już zupełnie zniechęcająca, wtedy pamiętajmy, że aktywnym można pozostać także w czterech ścianach mieszkania.

Pomóc w tym może zestaw odpowiednio dobranych ćwiczeń. Można je urozmaicić używając np. smovey - stosunkowo nowego, pochodzącego z Austrii przyboru wykorzystującego trening wibracyjny. To zestaw dwóch pierścieni - każdy o wadze 0,5 kg - wewnątrz których znajdują się metalowe łożyska. Podczas gimnastyki kulki przemieszczają się we wnętrzu, wywołując wibracje i zmieniając środek ciężkości przyrządu. Smovey może urozmaicić aktywność fizyczną zarówno młodszych jak i starszych osób.

Forum III Wieku: o aktywności seniorów i srebrnej gospodarce

 • access_time 00:22:48
 • calendar_today Sobota, 2018.09.08
Na początku września już po raz 28. spotkali się w Krynicy-Zdroju uczestnicy Forum Ekonomicznego – corocznego wydarzenia, w czasie którego dyskutują politycy, ekonomiści, przedsiębiorcy i eksperci z kilkudziesięciu państw. Równolegle z Forum Ekonomicznym – w Nowym Sączu odbywa się Forum III wieku, poświęcone zagadnieniom dotyczącym starzenia się społeczeństwa i jakości życia seniorów. W tym roku odbyła się już dziesiąta edycja tego wydarzenia. Poświęcona była przede wszystkim aktywności obywatelskiej osób starszych oraz zagadnieniom srebrnej gospodarki. O sprawach związanych z seniorami mowa była także na samym Forum Ekonomicznym. Rozmawialiśmy tam z organizatorką Forum III Wieku - Wiesławą Borczyk, prezes Stowarzyszenia Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku i Prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Ogólnopolskie Senioralia w Krakowie już 21 września!

 • access_time 00:15:03
 • calendar_today Sobota, 2018.09.01
Świętowanie, bezpłatne wykłady i badania ale także pokaz mody 60+ czy międzypokoleniowa impreza z DJ Wiką. W piątek 21 września w Krakowie odbędą się V Ogólnopolskie Senioralia. Obok zabawy - będzie dużo o aktywizacji i edukacji osób starszych, szczególnie w dziedzinie profilaktyki zdrowia, ekonomii i bezpieczeństwa. O programie wydarzenia rozmawialiśmy z Łukaszem Salwarowskim, redaktorem naczelnym "Głosu Seniora", a zarazem prezesem Stowarzyszenia Manko - organizatora V Ogólnopolskich Senioraliów.

Z wizytą w Centrum Aktywności Seniorów Srebrzysta Krowodrza

 • access_time 00:21:26
 • calendar_today Sobota, 2018.08.11
Stałym słuchaczom audycji działalność krakowskich CAS-ów czyli Centrów Aktywności Seniorów - jest dobrze znana. W Krakowie działa już 35 takich miejsc tworzonych przez organizacje pozarządowe, które w całym mieście mają ofertę ciekawego i aktywnego spędzania czasu dla osób starszych. W audycji przybliżamy kolejne dwa - Srebrzyste Podgórze i Srebrzystą Krowodrzę - prowadzone są przez Fundację Anma. Z mikrofonem odwiedziła je Anna Boduch.

Perwsze spotkanie w ramach międzypokoleniowej akcji „Moda, która łączy” odbyło się w czerwcu. Kolejne przewidziane są po wakacjach.

W październiku ruszy również praca nad przygotowaniem podręcznika do nauki języka angielskiego dla seniorów. Projekt zostanie zrealizowany dzięki środkom pozyskanym w ogólnopolskim konkursie „SENIORZY NA START” organizowanym przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”. Prace nad podręcznikiem mają potrwać 10 miesięcy.

Koordynatorzy Centrum zapraszają do współpracy i uczestnictwa w zajęciach wszystkich zainteresowanych. Z Beatą Furgalską, Reginą Młynarską i Karoliną Płoszaj oraz seniorami z Centrum Aktywności Seniorów Srebrzysta Krowodrza rozmawiała Anna Boduch.

Listę wszystkich działających w Krakowie CAS-ów można znaleźć na stronie internetowej dlaseniora.krakow.pl.

Pociąg do aktywności - czyli jak podróżować za złotówkę

 • access_time 00:16:20
 • calendar_today Sobota, 2018.07.28
Pociąg do aktywności to wspólna akcja Kolei Małopolskich i Stowarzyszenia Manko, z której można skorzystać do końca sierpnia i przez pierwszy weekend września. Umożliwia ona zorganizowanym grupom co najmniej dziesięciu seniorów podróż pociągiem Kolei Małopolskich z Krakowa nawet do Krynicy - za zaledwie złotówkę w jedną stronę! O pomysłach na aktywizację osób starszych rozmawialiśmy z Grzegorzem Stawowym, prezesem Kolei Małopolskich. W audycji także rozmowa z Anną Okońską-Walkowicz, doradcą prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej, która mówiła o groźnych skutkach upałów, kolejnej edycji plebiscytu "Miejsce przyjazne seniorom" oraz bezpłatnej opiece odciążeniowej dla opiekunów osób niesamodzielnych.

Dr Joanna Gradek w Radiu Kraków: Pomyślmy o starości, zanim się zestarzejemy

 • access_time 00:20:59
 • calendar_today Sobota, 2018.06.30
Aktywność fizyczna osób starszych jest często jednym z największych wyzwań dla seniorów. Jednocześnie, zdaniem specjalistów, to absolutny klucz do dobrego i pomyślnego starzenia, pozwalającego pozostawać we względnie dobrej formie przez długie lata. Non stop zdrowie - to hasło, które promuje dr Joanna Gradek - trener lekkiej atletyki, specjalista rehabilitacji ruchowej i nauczyciel akademicki z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Rozmawialiśmy z nią o tym jak zacząć, nawet jeśli do tej pory aktywność fizyczna nie była naszą mocną stroną.

Rusza "złota rączka" dla seniorów w Krakowie

 • access_time 00:12:53
 • calendar_today Sobota, 2018.06.23
W Krakowie rusza "Złota rączka" czyli nieodpłatna pomoc seniorom w drobnych, domowych naprawach. Projekt skierowany jest do osób 60+ i obejmuje pomoc w drobnych, niewymagających natychmiastowej interwencji, naprawach. O tym, a także o systemie finansowego wsparcia usług opiekuńczych, jakie dostępne jest w ramach programu "Małopolski Tele-Anioł", rozmawialiśmy z Anną Okońską-Walkowicz, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej.

Szczegóły dotyczące programu "ZŁOTA RĄCZKA" można uzyskać w dni powszednie od godz. 8:00 do 15:00 pod numerem telefonu 12 616 78 14. Więcej informacji TUTAJ - na stronach internetowych Urzędu Miasta Krakowa DLA SENIORA.

Seniorzy zainteresowani informacjami dotyczącymi finansowego wsparcia usług opiekuńczych w ramach programu "Małopolski Tele-Anioł", mogą uzyskać je w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Krakowie - tel. 12 616 54 41. Informacje i formularze dostępne są na stronach internetowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

ABC Małopolskiego Tele-Anioła

 • access_time 00:17:11
 • calendar_today Sobota, 2018.06.09
Małopolski Tele-Anioł to program realizowany przez samorząd województwa małopolskiego wspólnie z Caritas oraz Stowarzyszeniem Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego. Jego istotą jest wyposażenie w ciągu kilku lat w sumie 10 tys. osób w tak zwane opaski życia. Z pomocą tych niewielkich urządzeń, seniorzy będą mogli połączyć się telefonicznie z czuwającym przez całą dobę centrum i wezwać pomoc w nagłej potrzebie. O szczegółach programu rozmawialiśmy z wicemarszałkiem Małopolski Wojciechem Kozakiem

Szczegóły projektu Małopolski Tele-Anioł, w tym m.in. informacje na temat rekrutacji, można znaleźć TUTAJ (strona oficjalnego portalu województwa małopolskiego).

Artyści seniorom - czyli czerwcowe senioralia po krakowsku

 • access_time 00:21:25
 • calendar_today Sobota, 2018.06.02
O programie Senioraliów Krakowskich, które odbędą się w Krakowie od 7 do 9 czerwca, a także inicjatywach międzypokoleniowych w polityce senioralnej miasta i sytuacji osób starszych na rynku pracy rozmawialiśmy z Anną Okońską-Walkowicz, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds polityki senioralnej.

V Ogólnopolskie Senioralia już 21 września w Krakowie!

 • access_time 00:19:14
 • calendar_today Sobota, 2018.05.26
Świętowanie, bezpłatne wykłady i badania ale także pokaz mody 60+ czy międzypokoleniowa impreza z DJ Wiką. W piątek 21 września w Krakowie odbędą się V Ogólnopolskie Senioralia. Obok zabawy - będzie dużo o aktywizacji i edukacji osób starszych, szczególnie w dziedzinie profilaktyki zdrowia, ekonomii i bezpieczeństwa. O programie wydarzenia rozmawialiśmy z Łukaszem Salwarowskim, redaktorem naczelnym "Głosu Seniora", a zarazem prezesem Stowarzyszenia Manko - organizatora V Ogólnopolskich Senioraliów.

Szczegółowe informacje na temat programu V Ogólnopolskich Senioraliów, które odbędą się w Krakowie 21 września, można znaleźć na stronie internetowej Głosu Seniora - TUTAJ. Radio Kraków jest medialnym patronem tego wydarzenia.

 

UWAGA! Na wniosek seniorów organizatorzy zmienili termin imprezy, która pierwotnie miała odbyć się w czerwcu. Dlatego też w czasie rozmowy z Łukaszem Salwarowskim mowa jest jeszcze o pierwotnej, nieaktualnej już dacie wydarzenia.

Jak żyje się seniorom w Wieliczce?

 • access_time 00:23:03
 • calendar_today Sobota, 2018.05.19
Małopolska - czy tutaj chce się żyć? Pod takim hasłem odbyła się kolejna z cyklu debat „Pytania o Małopolskę” organizowanych przez Radio Kraków. W czasie spotkania, które odbyło się w Wieliczce w czwartek 17 maja w Kampusie Wielickim, rozmawialiśmy o polityce społecznej, seniorach i edukacji ekologicznej - a w szczególności o działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza w Małopolsce.

W debacie udział wzięli Wojciech Kozak - wicemarszałek województwa małopolskiego, Rafał Ślęczka - wiceburmistrz Wieliczki ds. społecznych, Monika Wojtaszek-Dziadusz z Zabierzowskiego Alarmu Smogowego, Katarzyna Sowa-Lewandowska z Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wieliczce, Elżbieta Hamowska - seniorka i mieszkanka Wieliczki oraz Wiesława Borczyk, prezes Ogólnopolskiej Federacji Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Zapis całej debaty "Małopolska - czy tutaj chce się żyć?" - można znaleźć TUTAJ.

Z wizytą na próbie chóru Gospel Senior w Nowej Hucie

 • access_time 00:20:16
 • calendar_today Sobota, 2018.05.12
Śpiew, radość i wspólnota - taką receptę na to, by czuć się młodo, proponują członkowie działającego od czterech lat w Krakowie chóru GospelSenior. Jest to jedyny w Krakowie chór gospel, w którym śpiewają sami seniorzy oraz jedyny, stały chór gospel działający na terenie Nowej Huty. Chór na cotygodniowych próbach spotyka się we wtorki w Ośrodku Kultury im.C.K.Norwida na os.Górali 5 w Nowej Hucie. Odwiedziliśmy ich z mikrofonem podczas jednej z prób. O swoim doświadczeniu opowiedzieli nam czonkowie chóru, a także dyrygent Lea Kjeldsen, menadżer Janina Woźniak i współpracująca z nią Maria Markiewicz.

Najbliższy występ chóru GospelSenior można będzie podziwiać w niedzielę, 27 maja o godz. 15. podczas koncertu Gospel na Skałce. Przy klasztorze Ojców Paulinów przy ul. Skałecznej 15 w Krakowie zaśpiewają członkowie szesnastu chórów z Krakowa i Okolic - wśród nich GospelSenior.

Więcej informacji o działalności chóru GospelSenior można znaleźć TUTAJ.

... ale jest wśród nich także pięciu panów.

 

O polityce senioralnej w praktyce czyli... jak to robią w Zabierzowie

 • access_time 00:16:49
 • calendar_today Sobota, 2018.04.21
O tym, jak można robić politykę senioralną, opowiadamy na przykładzie Zabierzowa. Jest to jedna z największych małopolskich gmin. Leży zaledwie kilkanaście kilometrów na północny zachód od centrum Krakowa i składa z 23 sołectw, w których mieszka 25 tys. osób. W sobotę, 21 kwietnia, rozmawialiśmy z Katarzyną Mroczek - koordynatorem ds. aktywizacji seniorów w Samorządowym Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów, która opowiadała o działaniach, jakie podejmowane są na terenie gminy na rzecz osób starszych.

Dzień Seniora Innowatora w Krakowie

 • access_time 00:15:17
 • calendar_today Sobota, 2018.03.24
Gościem audycji w sobotę, 24 marca, była Anna Okońska-Walkowicz, doradca prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej. Rozmawialiśmy o Dniu Seniora Innowatora, organizowanym przez Urząd Miasta Krakowa w poniedziałek 26 marca, a także o współpracy przy działaniach z zakresu polityki senioralnej z Radami Dzielnic w Krakowie.

Debata senioralna w Radiu Kraków: O porozumienie najłatwiej będzie na gruncie lokalnym

 • access_time 00:23:04
 • calendar_today Sobota, 2018.03.17
Polityka senioralna powinna być obliczona na lata i wymaga porozumienia ponad politycznymi podziałami. O taką zgodę - najłatwiej będzie na gruncie lokalnym. To jedna z konkluzji debaty senioralnej, jaka odbyła się w studiu im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków w środę 14 marca. Samorządowcy, urzędnicy i naukowcy dyskutowali w jej trakcie na temat największych wyzwań, przed jakimi staje Małopolska w obliczu starzenia się społeczeństwa.

W debacie udział wzięli wojewoda małopolski Piotr Ćwik, przedstawiciele samorządu - Anna Okońska-Walkowicz - pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej oraz wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak, przew. Ogólnopolskiego Porozumienia o Współpracy Gminnych Rad Seniorów Barbara Szafraniec, a także przedstawiciele środowiska naukowego, gerontolodzy społeczni - prof. Zofia Szarota z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i dr hab. Jolanta Perek Białas, reprezentująca Uniwersytet Jagielloński i Szkołę Główną Handlową w Warszawie.

ZAPIS CAŁEGO SPOTKANIA (audio, wideo oraz stenogram) - można znaleźć TUTAJ

II Ogólnopolski Kongres Rad Seniorów w Krakowie

 • access_time 00:13:59
 • calendar_today Sobota, 2018.03.10
Seniorzy powinni mieć większy wpływ na to, co dzieje się w gminach, konieczne jest wzmocnienie lokalnych rad seniorów, a także ustanowienie rzecznika osób starszych - takie głosy powtarzały się w czasie II Ogólnopolskiego Kongresu Rad Seniorów, którego uczestnicy w środę 7 marca zebrali się w Krakowie. Nie było to jednak spotkanie wyłącznie aktywnych społecznie seniorów we własnym gronie. Na Kongresie pojawili się także przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, samorządowcy i naukowcy, m.in. wiceminister pracy, rodziny i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska, wojewoda małopolski Piotr Ćwik, wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak, a także poseł Małgorzata Zwiercan - szefowa sejmowej Komisji Polityki Senioralnej.

Prof. Zofia Szarota w Radiu Kraków: Eurosieroctwo to także problem starszych ludzi

 • access_time 00:24:22
 • calendar_today Sobota, 2018.03.03
Eurosieroctwo w Polsce od 2004 roku dotyczy nie tylko dzieci ale takze starszych ludzi. Dwa miliony osób w wieku produkcyjnym wyjechało z kraju, zainstalowało się w innych państwach ale bardzo często zarówno ich dzieci jak i starzy rodzice pozostali tutaj. Badaniem tego problemu zajmuje się prof. Zofia Szarota, gerontolog społeczny z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, która była gościem audycji "Czuję się młodo" w Radiu Kraków w sobotę, 3 marca. Jej zdaniem, wypaleniu uległ model rodziny wielopokoleniowej. Szacuje się, że zaledwie jedynie 11 proc. seniorów wciąż żyje w pobliżu lub z rodziną wielopokoleniową. Pozostali żyją w dwuosobowym, jednopokoleniowym gospodarstwie domowym, lub samotnie i bardzo często potrzebują pomocy bądź opieki, na którą nie mogą liczyć ze strony swoich bliskich.

Rzecznik krakowskiej Straży Miejskiej: W razie wątpliwości warto zadzwonić na numer alarmowy 986

 • access_time 00:11:30
 • calendar_today Sobota, 2018.02.24
Jak zadbać o własne bezpieczeństwo i nie stracić zimnej krwi w sytuacjach kryzysowych? Między innymi tego można dowiedzieć się na kursach samoobrony, jakie dla seniorów organizuje Straż Miejska w Krakowie. O praktyczne rady związane z bezpieczeństwem osób starszych pytaliśmy Marka Anioła, rzecznika krakowskiej Straży Miejskiej, który był gościem audycji "Czuję się młodo" w sobotę, 24 lutego. Jak mówił, jeśli widzimy jakąkolwiek osobę bądź sytuację, która wzbudza nasze wątpliwości, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy Straży Miejskiej - 986.

Notariusze radzą: O swoim majątku i testamencie pomyślmy, gdy jesteśmy w pełni sił.

 • access_time 00:19:14
 • calendar_today Sobota, 2018.02.17
Jeśli chcemy za życia mieć wpływ na to, co stanie się z naszym majątkiem, kiedy nas zabranie, powinniśmy pomyśleć o spisaniu testamentu. Zdaniem notariuszy, o takich sprawach najlepiej pomyśleć zawczasu, kiedy jesteśmy w pełni sił i nie jesteśmy pod presją choroby czy innego nagłego wydarzenia. O zasadach dziedziczenia i sporządzania testamentów, w tym dlaczego lepiej zrobić to przed notariuszem niż samodzielnie - rozmawialiśmy z notariusz Joanną Gregułą, członek Rady Izby Notarialnej w Krakowie, która była gościem audycji "Czuję się młodo!" w sobotę, 17 lutego.

Barbara Szafraniec w Radiu Kraków: Należy walczyć z dyskryminacją seniorów

 • access_time 00:19:15
 • calendar_today Sobota, 2018.02.10
Jak powinna wyglądać polityka społeczna wobec osób starszych? Jak walczyć z dyskryminacją seniorów, zwłaszcza na rynku pracy? Z Barbarą Szafraniec - przewodniczącą Ogólnopolskiego Porozumienia o Współpracy Gminnych Rad Seniorów i członkini Rady Krakowskich Seniorów rozmawialiśmy o założeniach rządowego programu strategii polityki społecznej wobec osób starszych do 2030 roku w audycji "Czuję się młodo" w sobotę, 10 lutego.

Krakowskie Centrum Seniora w Radiu Kraków

 • access_time 00:20:30
 • calendar_today Sobota, 2018.02.03
Od 4 lat w pomieszczeniach Miejskiego Ośrodka Wspierania Inicjatyw Społecznych (MOWIS) w Nowej Hucie działa Krakowskie Centrum Seniora (KCS). To miejsce, gdzie zarówno seniorzy jak i krakowskie instytucje działające na ich rzecz mogą uzyskiwać i wymieniać informacje o wszelkich inicjatywach senioralnych we wszystkich dzielnicach Krakowa. Co ważne, KCS tworzą wolontariusze, którzy dyżurują tam w poniedziałki, czwartki i piątki - właśnie w siedzibie MOWIS na Os. Centrum C 10. O działalności KCS i szerzej - ofercie Krakowa dla seniorów - rozmawialiśmy z Agnieszką Kostek, koordynatorką Centrum, która była gościem audycji "Czuję się młodo" w sobotę, 3 lutego.

Dr Anna Urbaniak w Radiu Kraków: O starości powinno się rozmawiać już w przedszkolu

 • access_time 00:21:05
 • calendar_today Sobota, 2018.01.27
Jak powinno wyglądać dobre starzenie się? Jakie rozwiązania, na które już wpadli w innych krajach, warto próbować przeszczepić na nasz grunt? Dlaczego tak często, jako społeczeństwo, rezygnujemy z kapitału wiedzy, jakim dysponują osoby starsze? Rozmawialiśmy o tym z dr Anną Urbaniak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, zajmującą się socjologią starości, socjologią miasta, a także gerontologią społeczną w audycji "Czuję się młodo" w sobotę, 27 stycznia.

Adam Chrapisiński w Radiu Kraków o problemie alkoholowym u osób starszych

 • access_time 00:21:09
 • calendar_today Sobota, 2018.01.20
Z wielu badań wynika, że nawet dwadzieścia procent osób w podeszłym wieku może nadużywać alkoholu. U osób w wieku powyżej 65 roku życia problem alkoholowy może mieć do 10 procent mężczyzn i do 5 procent kobiet. Dla wielu z nich to po prostu kontynuacja wcześniejszego stylu życia. Są jednak i takie osoby, które po alkohol chętniej i częściej zaczynają sięgać dopiero jako seniorzy. Dlaczego tak się dzieje? W jaki sposób można pomóc? Rozmawialiśmy o tym z gościem audycji "Czuję się młodo", którym w sobotę 20 stycznia był Adam Chrapisiński - dyrektor Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie

Bożena Bielawska w Radiu Kraków: praca po przejściu na emeryturę może podnieść jej wysokość

 • access_time 00:16:29
 • calendar_today Sobota, 2018.01.13
Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, od 1 października 2017 roku, kiedy zaczął obowiązywać obniżony wiek emerytalny - tzn 60 lat dla kobiet, a 65 lat dla mężczyzn - w samej tylko Małopolsce przybyło 32 tysiące nowych emerytów. Według danych ZUS, wśród osób, które decydują się na przejście na emeryturę, 40 procent jest aktywnych zawodowo. Po przejściu na emeryturę także można pracować i dorabiać - najlepiej robić to w ramach umowy o pracę, bo dodatkowe składki mogą nam podnieść, po ponownym przeliczeniu, wysokość emerytury. Rozmawialiśmy o tym z Bożeną Bielawską, małopolskim rzecznikiem ZUS, która była gościem audycji "Czuję się młodo" w sobotę, 13 stycznia

Anna Okońska-Walkowicz w Radiu Kraków: Wciąż rozwijamy sieć Centrów Aktywności Seniora

 • access_time 00:10:37
 • calendar_today Sobota, 2017.12.30
Koniec roku to nie tylko zabawa sylwestrowa ale także czas podsumowań roku, który wkrótce pożegnamy i planów oraz oczekiwań wobec tego nowego. Jak ten bilans 2017 roku wygląda w przypadku działań na rzecz osób starszych w Krakowie? Rozmawialiśmy o tym z Anną Okońską-Walkowicz, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej, która była gościem audycji "Czuję się młodo" w sobotę, 30 grudnia.

Marian Krzewiński w Radiu Kraków: Rady seniorów powinny być obowiązkowe w gminach z min. 20 proc. mieszkańców w wieku 60+

 • access_time 00:21:20
 • calendar_today Sobota, 2017.12.23
Jakie pomysły polityki senioralnej innych miast warto przeszczepić na krakowski grunt? Czy już wkrótce krakowscy seniorzy 70+ będą mogli korzystać - na wzór Poznania - z przejazdów taksówkami, za które zapłaci miasto? M.in. o tym, a także o działaniach gminnych rad seniorów, które wciąż jeszcze traktowane bywają jako zagrożenie dla władzy włodarzy gmin, rozmawialiśmy w audycji "Czuję się młodo" z Marianem Krzewińskim, wiceprzewodniczącym i rzecznikiem prasowym Rady Krakowskich Seniorów, który był gościem Radia Kraków w sobotę, 23 grudnia.

Komu jest potrzebny aktywny senior?

 • access_time 00:18:52
 • calendar_today Piątek, 2017.12.15
Aktywność obywatelska seniorów. Komu jest potrzebna? Pod takim hasłem 15 grudnia zebrali się w Krakowie uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Pracownia Obywatelska w partnerstwie z Urzędem Miasta Krakowa. Było to podsumowanie projektu "Akademia Skutecznego Seniora" W serii praktycznych warsztatów seniorzy mogli nauczyć się, jak wpływać na różne instytucje i urzędy, by zmieniać otaczającą ich przestrzeń publiczną.

W audycji "Czuję się młodo" w sobotę, 16 grudnia, swoimi doświadczeniami dzielili się Przemysław Dziewitek, prezes Stowarzyszenia Pracownia Obywatelska, a także Krystyna i Marian Skrzyniarzowie, którzy w praktyce wykorzystali zdobytą w czasie warsztatów wiedzę do realizacji idei tzw. parku kieszonkowego na krakowskich Azorach. O tym, jak o sprawy seniorów zabiegać nie tylko na gruncie lokalnym, mówiła natomiast Barbara Szafraniec - przew. Ogólnopolskiego Porozumienia o Współpracy Gminnych Rad Seniorów, członkini Rady Krakowskich Seniorów.

O projekcie "Akademia Skutecznego Seniora" z Przemysławem Dziewitkiem rozmawialiśmy także w audycji "Czuję się młodo" w sobotę, 19 sierpnia. Bieżące informacje na temat tego projektu można znaleźć natomiast na stronie internetowej Stowarzyszenia Pracownia Obywatelska.

Konferencja "Aktywność obywatelska seniorów. Komu jest potrzebna" odbyła się pod patronatem medialnym Radia Kraków.

Anna Nachtarzanka w Radiu Kraków: Trzeba myśleć pozytywnie, lubić ludzi i cieszyć się każdą chwilą

 • access_time 00:16:21
 • calendar_today Sobota, 2017.12.09
Jest osobą pełną energii. Jak sama o sobie mówi, często bywa zbyt gadatliwa, a w oczach wielu - uchodzi za, najdelikatniej mówiąc, osobę ekscentryczną. Anna Nachtarzanka, dziennikarka Telewizji Kraków, specjalizująca się w sprawach społecznych i tematach interwencyjnych, która swoją przygodę z mediami zaczynała przed laty w Radiu Kraków, była gościem audycji "Czuję się młodo" w sobotę, 9 grudnia.

Dr Krzysztof Czarnobilski w Radiu Kraków: Starsi kierowcy nie powinni jeździć w nocy

 • access_time 00:09:54
 • calendar_today Sobota, 2017.12.02
Jak czuje się senior za kierownicą? Jakie leki mogą pogarszać refleks dojrzałych kierowców? Czy są objawy, które powinny ich skłonić do odwiedzenia specjalisty i porozmawiania o tym, czy wciąż jako kierowcy mogą na drodze czuć się bezpiecznie? Rozmawialiśmy o tym z dr. Krzysztofem Czarnobilskim, lekarzem-geriatrą, zast. dyr. szpitala MSWIA w Krakowie, który był gościem audycji "Czuję się młodo" w sobotę, 2 grudnia. Jak mówił, człowiek w podeszłym wieku powinien zdawać sobie sprawę, że jego stan zdrowia może czasem utrudniać, a nawet uniemożliwiać bezpieczne prowadzenie samochodu. Szczególną uwagę należy zwrócić na przyjmowane leki, szczególnie te antydepresyjne, przeciwbólowe czy stosowane w leczeniu nadciśnienia. Dr K. Czarnobilski radził także starszym kierowcom, by wybierali samochody z automatyczną skrzynią biegów, bo są po prostu łatwiejsze w prowadzeniu.

Dr Magdalena Dołhasz w Radiu Kraków: Seniorzy nie chcą, by handel kojarzył ich wyłącznie z chorobami i lekami

 • access_time 00:22:42
 • calendar_today Sobota, 2017.11.25
Co wpływa na decyzje zakupowe podejmowane przez seniorów? Jak bardzo osoby starsze podatne są na przekaz reklamowy? Na niespełna miesiąc przed Bożym Narodzeniem w audycji "Czuję się młodo" w sobotę 25 listopada rozmawialiśmy o tym z dr Magdaleną Dołhasz z Katedry Marketingu na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, która badała kwestię oddziaływania przekazu marketingowego na seniorów. Jak przyznała, chociaż handel zaczął już dostrzegać potencjał srebrnej gospodarki i dojrzałych klientów, to w języku marketingu wciąż dominuje stereotypowe postrzeganie seniorów.

Prof. Zofia Szarota: Czwarty wiek, czyli seniorzy w wieku 75+, potrzebuje wsparcia!

 • access_time 00:22:10
 • calendar_today Sobota, 2017.11.18
To nie trzeci wiek wymaga wsparcia państwa. Ludzie w wieku 60+ są zazwyczaj zdrowi, aktywni, udzielają się jako słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku, klubów seniora itp. Pytanie, co państwo ma zamiar zrobić z bilansem zdrowia 75-latka? Co można zrobić z godnością takiej osoby? Jak pomóc czwartemu wiekowi, czyli osobom w wieku 75+, które mają problemy ze słuchem, wzrokiem, poruszaniem się, są osamotnione i mają wyczerpujące się zasoby finansowe? Musimy się zastanowić, jak uratować te osoby od sytuacji śmierci społecznej - mówiła w Radiu Kraków prof. Zofia Szarota, geronotolog społeczny z Uniwersytetu Pedagogicznego, która była gościem Radia Kraków w audycji "Czuję się młodo" w sobotę, 18 listopada.

Dr Dominika Kasprowicz: Oprócz edukacji do starości, potrzebujemy edukacji do wolontariatu

 • access_time 00:21:49
 • calendar_today Sobota, 2017.11.04
Osoby starsze mają za sobą bogate doświadczenie zawodowe i osobiste. Ich udział w wolontariacie, wzorem zachodnich społeczeństw, będzie w Polsce rosnąć. Dzięki temu przestrzeń, gdzie seniorzy będą mogli się udzielać i którą będą mogli współtworzyć - będzie w przyszłości coraz bardziej atrakcyjna - powiedziała w Radiu Kraków dr Dominika Kasprowicz, politolożka i dyrektor Stowarzyszenia Willa Decjusza. Wiele miejsca poświęciła także działalności nowego Centrum Aktywności Seniora, jakie niedawno zostało uruchomione w kompleksie pałacowo-parkowym Willa Decjusza na Woli Justowskiej w Krakowie. W czasie rozmowy zastanawiała się także czy na polskiej scenie politycznej pojawi się organizacja reprezentująca interesy osób starszych, na wzór działającej kiedyś partii emerytów i rencistów. Dr D. Kasprowicz była gościem Radia Kraków w audycji "Czuję się młodo" w sobotę, 4 listopada.

Szczegółowe informacje na temat oferty i możliwości zapisów do Centrum Aktywności Seniora w Willi Decjusza w Krakowie można znaleźć na stronie internetowej Stowarzyszenia Willa Decjusza oraz w serwisie KRAKÓW DLA SENIORA.

Anna Okońska-Walkowicz: Kraków powinien i chce być przyjazny dla osób starszych

 • access_time 00:17:22
 • calendar_today Sobota, 2017.10.28
Już w grudniu poznamy laureatów plebiscytu "Miejsce przyjazne seniorom". To siódma odsłona akcji społecznej prowadzonej wspólnie przez Województwo Małopolskie oraz Miasto Kraków. Jej celem jest współtworzenie na terenie stolicy Małopolski nowych przestrzeni, które będą pomagać seniorom w realizowaniu ich codziennych potrzeb ale równocześnie będą mieć dobry wpływ na samopoczucie osób starszych. Akcja ma promować takie przyjazne seniorom miejsca jak np. kawiarnie, sklepy, apteki czy instytucje kulturalne bądź medyczne, w których osoby starsze czują się swobodnie oraz gdzie są godnie traktowane i obsługiwane. O tym, jak powinno wyglądać miasto przyjazne starości i starzeniu się, opowiadała Anna Okońska-Walkowicz, doradca prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej, która była gościem audycji "Czuję się młodo" w sobotę, 28 października.

Anna Cioch: 60 lat to umowna cezura, a seniorzy mają bardzo różne potrzeby

 • access_time 00:16:38
 • calendar_today Sobota, 2017.10.21
Akademia Obywateli Trzeciego Wieku i Klub Dyskusyjny 60+ to kierowane do seniorów projekty realizowane w Krakowie przez Fundację Stańczyka, w której działają młodzi aktywiści. O ich celach, a także aktywności seniorów i potrzebach osób starszych rozmawialiśmy z Anną Cioch z Fundacji Stańczyka, która była gościem Radia Kraków w audycji "Czuję się młodo" w sobotę, 21 października.

Szczegółowe informacje na temat projektu Klub Dyskusyjny 60+, w tym możliwości zapisu i terminy kolejnych spotkań, można znaleźć na stronie internetowej  www.seniorzy.stanczyk.org.pl (link zewnętrzny).

Dr A. Klich-Rączka: Jesień i gorsza pogoda nie mogą być usprawiedliwieniem dla mniejszej aktywności seniorów

 • access_time 00:16:28
 • calendar_today Sobota, 2017.10.14
Jeśli to już połowa października, to czas najwyższy zapytać o zdrowotne zalecenia dla seniorów na jesień. Jak się odżywiać i poruszać, czy warto się szczepić przeciwko grypie, a także jak nie dać się jesiennej melancholii - o tym wszystkim rozmawialiśmy z lekarzem-geriatrą. Dr Alicja Klich-Rączka z Katedry Chorób Wewnętrznych i Geriatrii Collegium Medicum UJ oraz kierownik przychodni Pro Vita et Spe była gościem audycji "Czuję się młodo" w Radiu Kraków w sobotę, 14 października.

Dr hab. J. Perek-Białas: Ludzie odłożą decyzję o przejściu na emeryturę wtedy, gdy będą wiedzieć, że to się opłaca

 • access_time 00:22:38
 • calendar_today Sobota, 2017.10.07
W sumie blisko 330 tys. osób zyskało od 1 października w całej Polsce prawo do przejścia na emeryturę na starych zasadach obniżonego wieku emerytalnego - czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jak wynika z danych ZUS, z możliwości tej skorzystała zdecydowana większość uprawnionych osób. 7 października w audycji "Czuję się młodo" mówiliśmy o edukacji do starości ze szczególnym uwzględnieniem stanu naszych portfeli, a także o społeczno-ekonomicznych konsekwencjach starzenia się społeczeństwa. Opowiadała o tym dr hab. Jolanta Perek-Białas, gerontolog społeczny z Instytutu Socjologii UJ i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Targi Seniora – nie tylko dla starszych!

 • access_time 00:19:14
 • calendar_today Sobota, 2017.09.30
To propozycja zarówno dla samych seniorów, jak i ich bliskich, ale także instytucji zajmujących się opieką nad osobami starszymi. 6 i 7 października w Centrum Targowo-Kongresowym Expo w Krakowie odbędą się Targi Seniora. O ofercie targów, a także o rozwijającej się tzw. srebrnej gospodarce – czyli produktach i usługach kierowanych do osób starszych rozmawialiśmy z organizatorami wydarzenia. Ewa Woch - wiceprezes firmy Targi w Krakowie i Agnieszka Ziemiańska - komisarz Targów Seniora były gośćmi Radia Kraków w audycji „Czuję się młodo” w sobotę, 30 września.

Szczegółowy program Targów Seniora można znaleźć na stronie targiseniora.krakow.pl. Radio Kraków jest patronem medialnym tego wydarzenia.

 

Mariusz Bartkowicz/wm

Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu

 • access_time 00:22:23
 • calendar_today Sobota, 2017.09.23
Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu - tę myśl powtarzają wszyscy, którzy wiedzą, że w dużym stopniu to właśnie od naszej aktywności - społecznej, intelektualnej ale i fizycznej - zależy, jak szybko i w jaki sposób będzie u każdego z nas przebiegać proces starzenia się. To także główne hasło konferencji naukowej, która 26 i 27 września odbywa w Krakowie na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Do udziału w niej zaproszeni zostali nie tylko ludzie zawodowo związani z działaniami na rzecz seniorów, ale także same osoby starsze.  O konferencji ale także o edukacji do starości rozmawialiśmy z organizatorami - prof. dr hab. Małgorzatą Dudą – dyr. Instytutu Pracy Socjalnej UPJPII, członkiem Rady do Spraw Polityki Senioralnej przy Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej oraz dr Marią Łuszczyńską z UPJP2, przew. komitetu organizacyjnego konferencji, które były gośćmi audycji Radia Kraków w audycji "Czuję się młodo" w sobotę, 23 września.

Szczegółowy program konferencji naukowej "Wsparcie seniora w środowisku" organizowanej przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie można znaleźć TUTAJ.

DJ WIKA: Walczę o godność seniora i szacunek dla starości

 • access_time 00:21:43
 • calendar_today Sobota, 2017.09.16
W dzień po 4. Ogólnopolskich Senioraliach w Krakowie, gościem audycji "Czuję się młodo" w sobotę, 16 września była jedna z bohaterek tego wydarzenia - DJ WIKA czyli Wirginia Szmyt. W czasie Senioraliów rozgrzewała wszystkich - zarówno młodszych jak i starszych - w czasie międzypokoleniowej imprezy tanecznej. Jest 78-letnią działaczką społeczną zaangażowaną w sprawy seniorów, która łamie stereotypy związane z wizerunkiem osób starszych. Z wykształcenia pedagog, pracowała z dziećmi niepełnosprawnymi i trudną młodzieżą, a po przejściu na emeryturę - zaangażowała się w działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dla wielu osób najbardziej znana jest jednak jako didżejka - z pewnością najstarsza w Polsce, a być może i na świecie.

O czym powinien wiedzieć przyszły emeryt?

 • access_time 00:18:39
 • calendar_today Sobota, 2017.09.09
Już 1 października wchodzą w życie przepisy obniżające wiek emerytalny dla kobiet (60 lat) i mężczyzn (65 lat). Z jakimi pytaniami przyszli emeryci najczęściej zwracają się do doradców emerytalnych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych? O czym należy pamiętać przy dokumentowaniu tzw. kapitału początkowego? M.in. na ten temat mówiła Bożena Bielawska z krakowskiego oddziału ZUS, która była gościem audycji "Czuję się młodo" w sobotę, 9 września.

Olga Śladowska: Pasja niweluje jakiekolwiek różnice wiekowe

 • access_time 00:22:15
 • calendar_today Sobota, 2017.09.02
Olga Śladowska ze Stowarzyszenia "Wszyscy dla Wszystkich", członkini Gminnej Rady Seniorów w Olkuszu oraz Małopolskiej Rady ds. Polityki Senioralnej, a także Marian Krzewiński - wiceprzewodniczący i zarazem rzecznik prasowy Rady Krakowskich Seniorów byli gośćmi audycji "Czuję się młodo" w sobotę, 2 września. Rozmawialiśmy o współpracy rad seniorów w regionie i w całym kraju, a także o wydarzeniach związanych z Olkuskim Dniem Seniora, jaki odbył się w niedzielę, 3 września.

IV Ogólnopolskie Senioralia w Krakowie już 15 września!

 • access_time 00:13:16
 • calendar_today Sobota, 2017.08.26
Już niedługo w Krakowie ogólnopolskie święto wszystkich seniorów. 15 września w stolicy Małopolski po raz czwarty odbędą się Ogólnopolskie Senioralia, organizowane przez Stowarzyszenie Manko i Głos Seniora. W programie zaplanowana jest Msza Święta w Kościele Mariackim oraz parada, która przejdzie ulicami Krakowa z Rynku Głównego do Kina Kijów. Tam seniorzy będą mogli skorzystać z programu bezpłatnych badań oraz wykładów z zakresu zdrowia, ekonomii, prawa, bezpieczeństwa oraz aktywizacji społecznej w lokalnych środowiskach. Zwieńczeniem wydarzenia będzie międzypokoleniowa potańcówka integracyjna z Ambasadorką Głosu Seniora DJ-Wiką. A w audycji "Czuję się młodo" w sobotę 26 sierpnia na imprezę zapraszał organizator - Łukaszem Salwarowski - redaktor naczelny Głosu Seniora i prezesem Stowarzyszenia Manko.

Szczegółowe informacje na temat programu IV Ogólnopolskich Senioraliów w Krakowie, a także zapisów - można znaleźć na stronie internetowej organizatorów TUTAJ (link zewnętrzny do strony Głosu Seniora). Radio Kraków jest medialnym patronem wydarzenia, a udział w nim jest bezpłatny.

Przemysław Dziewitek: Aktywność społeczna wciąż jeszcze nie jest typowa dla seniorów

 • access_time 00:20:49
 • calendar_today Sobota, 2017.08.19
"Partycypacja społeczna osób starszych" to hasło, które często pojawia się w dyskusjach o działaniach na rzecz seniorów. Ale co ono tak naprawdę oznacza w praktyce? Dlaczego wciąż tak niewiele starszych osób udziela się społecznie, ale za to ci seniorzy, którzy się na to decydują - robią to często w sposób niezwykle skuteczny? Z Przemysławem Dziewitkiem - socjologiem, pracownikiem organizacji pozarządowych oraz prezesem stowarzyszenia "Pracownia Obywatelska", która prowadzi w Krakowie projekt "Akademia Skutecznego Seniora", rozmawialiśmy o tym w audycji "Czuję się młodo" w sobotę, 19 sierpnia.

Anna Okońska-Walkowicz: Kraków staje się miastem przyjaznym starzeniu

 • access_time 00:16:22
 • calendar_today Sobota, 2017.08.05
Czy Kraków jest miastem przyjaznym starzeniu? Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) żeby tak nazwać miasto, musi być ono otwarte na potrzeby osób starszych i stale podnosić jakość ich życia. Ważne są nie tylko niskopodłowe tramwaje i autobusy oraz chodniki, z których bezpiecznie można wejść do pojazdu, ale także dostęp do usług opiekuńczych czy prosenioralna polityka mieszkaniowa. Czy Kraków jest już przygotowany, by dołączyć do globalnej sieci miast przyjaznych starzeniu? W sobotę, 5 sierpnia, w audycji "Czuję się młodo" rozmawialiśmy o tym z Anną Okońską-Walkowicz, doradcą prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej.

Projekt NOMED czyli telemedycyna dla seniorów w praktyce

 • access_time 00:14:37
 • calendar_today Sobota, 2017.07.29
Około 3 tysiące seniorów w całym kraju, w tym 254 pacjentów z 11 gmin w Małopolsce weźmie udział w programie telemedycznym NOMED. Jego celem jest wczesne wykrywanie migotania przedsionków. To zaburzenie rytmu serca wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia udaru mózgu i cięższym jego przebiegiem. W badaniu wezmą udział wyłącznie osoby w wieku powyżej 65 lat, ponieważ badania wskazują, że na migotanie przedsionków najbardziej narażone są właśnie osoby starsze. O projekcie, który realizowany jest m.in. przez największe uczelnie medyczne w kraju, w audycji "Czuję się się młodo" rozmawialiśmy 29 lipca z Arturem Słupeckim z firmy Comarch, która jest partnerem technologicznym przedsięwzięcia.

Projekt NOMED jest jednym z największych realizowanych jak dotąd w Polsce projektów telemedycznych, który do diagnostyki i leczenia pacjentów wykorzystuje zaawansowane technologie medyczne oraz teleinformatyczne. Uczestnicy projektu zostali zakwalifikowani do niego losowo, poprzez wybór danych respondentów z bazy PESEL. Z tego względu nabór pacjentów do badania jest już zamknięty.

Uczestnicy programu NOMED spotykają się ze specjalnie wyszkolonymi pielęgniarkami środowiskowymi, które podczas odwiedzin w domach przeprowadzają wywiad zdrowotny, wypełniają ankiety i pobierają od nich krew potrzebną do wykonania badań laboratoryjnych. Osoby te przez miesiąc noszą specjalną kamizelkę, która jest rejestratorem EKG.

Dane o pracy serca są przesyłane raz dziennie ze wszystkich rejestratorów do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie zapoznają się z nimi lekarze. Jeżeli u któregoś z uczestników programu odkryją migotanie przedsionków lub inne zaburzenia w pracy serca, zawiadamiają o tym lekarza rodzinnego. Dzięki takiej procedurze pacjent może otrzymać właściwe leczenie. Każdy uczestnik badania po miesiącu noszenia kamizelki jeszcze przez rok będzie pozostawać pod stałą obserwacją pielęgniarki i lekarza rodzinnego.

Projekt NOMED objęty został honorowym patronatem Ministra Zdrowia, a więcej szczegółów na jego temat można znaleźć TUTAJ (link zewnętrzny).

"Starsi Panowie Dwaj" czyli seniorzy na scenę!

 • access_time 00:17:06
 • calendar_today Sobota, 2017.07.15
Przegląd Sceniczny Seniorów Małopolski, organizowany już po raz piąty, odbędzie się w tym roku w Muszynie pod hasłem "Starsi Panowie Dwaj". Od 20 do 23 września występować tam będą amatorskie zespoły teatralne, muzyczne czy taneczne, jakie tworzą małopolscy seniorzy. O celach Przeglądu i artystycznej ekspresji seniorów w Radiu Kraków opowiadali organizatorzy ze Stowarzyszenia Pomocy Ludziom Starszym i Niepełnosprawnym im. Jana Pawła II. Gośćmi audycji "Czuję się młodo" w sobotę 15 lipca byli koordynator Małgorzata Legutko oraz przewodniczący stowarzyszenia Antoni Wiatr.

M. Szymczyk-Karnasiewicz: Stwórzmy seniorom przestrzeń do działania, a nie próbujmy na siłę ich czegoś nauczyć

 • access_time 00:20:38
 • calendar_today Sobota, 2017.07.08
Małgorzata Szymczyk-Karnasiewicz - aktywistka, fotografka i propagatorka Nowej Huty, autorka projektu społecznego "Chcę - Mogę - Potrafię - Aktywni 60+" - była gościem Radia Kraków w audycji "Czuję się młodo" w sobotę, 8 lipca. Rozmawialiśmy o pomysłach, dzięki którym można odkrywać potencjał seniorów - poprzez rewitalizację zaniedbanej zieleni, wspólny remont osiedlowej ławeczki czy warsztaty fotografii mobilnej. Nasz gość opowiadał także o działalności na rzecz osób starszych w Fundacji "Ukryte Skrzydła", a w szczególności w Centrum Aktywności Seniorów "Fruwająca Ryba".

Prof. Zofia Szarota: Grozi nam szare tsunami

 • access_time 00:18:31
 • calendar_today Sobota, 2017.07.01
O wyzwaniach polityki senioralnej w obliczu starzenia się społeczeństwa, naszej przyszłości po przejściu na emeryturę, zarządzaniu wiekiem i dyskryminacji ze względu na wiek, a także zagrożeniu "szarym tsunami" opowiadała prof. Zofia Szarota, gerontolog społeczny z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Z. Szarota była gościem audycji "Czuję się młodo" w sobotę, 1 lipca.

Dr A. Klich-Rączka: Latem seniorzy powinni pić nie według chęci ale na "tak zwany" rozum

 • access_time 00:21:36
 • calendar_today Sobota, 2017.06.24
O czym powinny pamiętać osoby starsze w czasie letnich upałów? Dlaczego wysokie temperatury mogą być szczególnie groźne właśnie dla seniorów? Ile i jakich płynów powinny wypijać osoby starsze każego dnia, a także jaką aktywność ruchową i umysłową wybierać w czasie kanikuły? Na wszystkie te pytania odpowiedzi udzieliła ekspert - dr Alicja Klich-Rączka, lekarz-geriatra z Katedry Chorób Wewnętrznych i Geriatrii Collegium Medicum UJ i jednocześnie kierownik przychodni PRO VITA ET SPE, która była gościem audycji "Czuję się młodo!" w sobotę, 24 czerwca.

Nowe CAS-y na mapie Krakowa

 • access_time 00:21:16
 • calendar_today Sobota, 2017.06.17
Centra Aktywności Seniorów (CAS) są miejscami, które na terenie całego Krakowa tworzą władze miasta przy współpracy miasta z lokalnymi organizacjami pozarządowymi. CAS-y pozostają otwarte dla wszystkich tych seniorów, którzy szukają nowych pomysłów na aktywność fizyczną, intelektualną i społeczną. Na krakowskiej mapie CAS-ów na początku czerwca pojawiły się dwa nowe: Siódemka Centrum, które zaczęło działać w dzielnicy Mistrzejowice, a także CAS Na Stoku - czyli nowy punkt na Wzgórzach Krzesławickich. Oba prowadzi Fundacja Edukacji i Aktywności Seniorów LokoMotywa. Anna Pietras, prezes fundacji, opowiadała o ich ofercie w Radiu Kraków w audycji "Czuję się młodo" w sobotę, 17 czerwca.

Szczegółową i stale aktualizowaną listę wszystkich Centrów Aktywności Seniorów w Krakowie można znaleźć w miejskim serwisie internetowym Kraków dla Seniora (TUTAJ bezpośredni link do strony).

Seniorze, broń się przed naciągaczami!

 • access_time 00:22:57
 • calendar_today Sobota, 2017.06.10
Osoby starsze bardzo często bywają celem nierzetelnych przedsiębiorców. Wykorzystując naiwność bądź nieporadność seniorów, skłaniają ich do kosztownych i często niepotrzebnych zakupów. Najczęściej do zawierania takich niekorzystnych umów dochodzi na pokazach - np. sprzętu AGD bądź medycznego, lub podczas wizyt handlowców w domu. Jak bronić się przed takimi praktykami? Czy można wycofać się z już zawartej umowy? W sobotę, 10 czerwca, w audycji "Czuję się młodo" rozmawialiśmy o tym z Jerzym Gramatyką - Miejskim Rzecznikiem Konsumentów w Krakowie oraz Marianem Krzewińskim - wiceprzewodniczącym Rady Krakowskich Seniorów.

W przypadku zawarcia umowy np. na pokazie czy prezentacji, które handlowcy organizują dla seniorów w restauracjach czy specjalnie wynajmowanych salach, mamy do czynienia z tzw. umową zawartą poza siedzibą przedsiębiorcy. W takiej sytuacji każdemu konsumentowi przysługuje prawo do odstąpienia od umowy bez konsekwencji w terminie do 14 dni od jej zawarcia. Nie trzeba przy tym podawać przyczyn rezygnacji. Ważne, aby rezygnację z umowy przesłać do siedziby przedsiębiorcy - dla celów dowodowych najlepiej listem poleconym i za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Jeśli przedmiotem umowy był zakup rzeczy, należy je odesłać do przedsiębiorcy na własny koszt.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto skontaktować się z rzecznikiem konsumentów. Takie biuro powinno działać w siedzibie każdego powiatu w Polsce. W Krakowie konsumentów przyjmują pracownicy Biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów w siedzibie przy Al. Powstania Warszawskiego 10, Centrum Administracyjne, parter, box 49,  Biuro Prawne Miejskiego Rzecznika Konsumentów, bez konieczności wcześniejszego umawiania się od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7:30 do 15:30, tel. 12 616 92 31 lub 12 616 92 32. Więcej informacji można znaleźć TUTAJ (BIP Urzędu Miasta Krakowa).

Informacje można także uzyskać telefonicznie, kontaktując się z ogólnopolską INFOLINIĄ KONSUMENCKĄ, czynną od poniedziałku do piątku, od 8:00 do 18:00 pod numerami: 801 420 220 lub 22 290 89 16 (opłata wg taryfy operatora). Infolinia prowadzona jest przez Stowarzyszenie Konsumentów Polskich i Fundację Konsumentów.

Pomocą w sprawach konsumenckich służą także eksperci Federacji Konsumentów w oddziałach na terenie całego kraju. Listę adresów można znaleźć TUTAJ. Porady dla konsumentów można znaleźć także na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Laureaci plebiscytu "Senior roku - poza stereotypem" gośćmi Radia Kraków

 • access_time 00:17:55
 • calendar_today Sobota, 2017.06.03
Balbina Judka z Dobrej oraz Zenon Kędziora z Babic - laureaci 11. edycji plebiscytu "Senior Roku - Poza Stereotypem" organizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, byli gośćmi audycji "Czuję się młodo" w sobotę, 3 czerwca. Plebiscyt, w czasie którego wybiera się seniorów - liderów lokalnych społeczności, rozstrzygnięto w czasie III Kongresu "Srebrna Małopolska".

Laureaci plebiscytu w rozmowie z Radiem Kraków opowiadali o swoich działaniach w loklanych środowiskach ale także przedstawiali swoje recepty na pozostanie w dobrej formie przez długie lata.

75-letnia Balbina Judka z Dobrej, Seniorka Roku 2016 działa na rzecz lokalnych środowisk senioralnych. Stworzyła i prowadzi 18-sto osobową grupę śpiewaczą i teatralną „Ćwilin – Wigor”. Aktywnie działa także w miejscowym Domu Seniora oraz jest członkiem chóru, który działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrej. Swój czas poświęca także pomocy potrzebującym, opiekując się 87-letnią kobietą i jej niepełnosprawnym synem.

74-letni Zenon Kędziora z Babic, laureat tytułu Seniora Roku 2016, jest zaangażowany w rozwój organizacji pozarządowych na swoim terenie. Uchodzi za kronikarza lokalnej społeczności i jest autorem wielu książek na ten temat. Wciąż tworzy kronikę wydarzeń dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Rozkochowie.Jak sam mówi - nie wyobraża sobie, że mógłby bez tego żyć. - Mimo wielu innych aktywności, po prostu muszę pisać - powiedział w rozmowie z Radiem Kraków.

Dr hab. J. Perek-Białas: Wolność wyboru momentu przejścia na emeryturę jest kluczowa

 • access_time 00:22:55
 • calendar_today Sobota, 2017.05.27
Pod hasłem "Godny wybór" rozpoczęła się rządowa kampania informacyjna, która przypomina o przywróceniu od października tego roku prawa do skorzystania z obniżonego wieku emerytalnego: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Co obniżenie wieku emerytalnego będzie oznaczać dla pracowników, pracodawców i całego rynku pracy? Dlaczego warto rozważyć pozostanie aktywnym zawodowo jak najdłużej? Jak pracodawcy będą zachowywać się wobec tych seniorów, którzy będą chcieli pozostawać zawodowo aktywni mimo nabycia prawa do przejścia na emeryturę? Rozmawialiśmy o tym z dr. hab. Jolantą Perek-Białas - gerontologiem społecznym z UJ i SGH, która zajmuje się społeczno-ekonomicznymi konsekwencjami starzenia się społeczeństwa i była gościem audycji "Czuję się młodo" w sobotę 27 maja.

ROPS dla seniorów: od plebiscytu "Poza stereotypem" po kongres "Srebrna Małopolska"

 • access_time 00:19:33
 • calendar_today Sobota, 2017.05.20
Jakie działania na rzecz rzecz seniorów realizuje województwo małopolskie? Wiele z nich, to finansowa pomoc kierowana bezpośrednio do gmin, które mogą dzięki wsparciu z funduszy europejskich zaproponować swoim mieszkańcom-seniorom chociażby usługi opieki dziennej. I właśnie o tym, ale także o rozwoju srebrnej Małopolski oraz o kolejnej edycji plebiscytu "Poza stereotypem", dzięki której już 2 czerwca poznamy Małopolskiego Seniora Roku - w audycji "Czuję się młodo" w sobotę, 20 maja, opowiadali przedstawiciele Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie - dyrektor Wioletta Wilimska oraz wicedyrektor Rafał Barański.

Elżbieta Hamowska - "Szalona Seniorka" gościem Radia Kraków

 • access_time 00:19:55
 • calendar_today Sobota, 2017.05.13
Elżbieta Hamowska była gościem Radia Kraków w audycji "Czuję się młodo!" w sobotę, 13 maja. Jak sama o sobie mówi, jest "szaloną seniorką". Na co dzień nauczycielka języka angielskiego, wciąż aktywna sportowo, od kilku lat poświęca się pasji pływackiej. Przyczyniła się do stworzenia w Wieliczce klubu pływackiego Masters. Dzięki finansowej pomocy internautów, udało jej się spełnić największe marzenie w postaci wyjazdu do Nowej Zelandii na olimpiadę World Masters Game 2017, skąd wróciła przed kilkoma dniami.

Anna Okońska-Walkowicz gościem Radia Kraków

 • access_time 00:20:10
 • calendar_today Sobota, 2017.05.06
Pod koniec kwietnia otwarto w Krakowie kolejne Centrum Aktywności Seniora - pierwsze takie w dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim. Jak wyglądają inicjatywy i działania na rzecz seniorów w stolicy Małopolski? O rozbudowie sieci Centrów Aktywności Seniora, ale także o nowych projektach Gminy Kraków - m.in. o lekcjach edukacji do starości, które już za rok mogłyby pojawić się w programach nauczania krakowskich szkół opowiada Anna Okońska-Walkowicz, doradca prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej, która była gościem audycji "Czuję się młodo!" w sobotę, 6 maja.

Olga Śladowska: Wciąż pokutuje stereotyp, że człowiek w wieku 60+ jest bezużyteczny

 • access_time 00:19:43
 • calendar_today Sobota, 2017.04.29
Jak wygląda sytuacja seniorów oraz działania na rzecz osób starszych w mniejszych miastach? Jak przezwyciężać strach przed starością i przywracać seniorom poczucie godności i własnej wartości? Na to pytanie z perspektywy Olkusza odpowiadała 29 kwietnia w kolejnym wydaniu audycji "Czuję się młodo!" Olga Śladowska ze Stowarzyszenia "Wszyscy dla Wszystkich", członkini Gminnej Rady Seniorów w Olkuszu oraz Małopolskiej Rady ds. Polityki Senioralnej przy Marszałku Województwa Małopolskiego.

Kluby Samopomocy w Krakowie - realne wsparcie dla opiekunów seniorów

 • access_time 00:17:07
 • calendar_today Sobota, 2017.04.22
Jak pomóc seniorom i ich rodzinom? Konkretną propozycję w tej sprawie ma Kraków. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej chce odciążyć rodziny, które opiekują się niepełnosprawnymi osobami w podeszłym wieku proponując im w ciągu dnia opiekę w specjalistycznych Klubach Samopomocy. O szczegółach projektu "W sile wieku", realizowanego przez Gminę Kraków dzięki wsparciu ze środków unijnych opowiadał Jerzy Dziwisz, instruktor kulturalno-rekreacyjny w Klubie Seniora działającym przy filii Miejskiego Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Krakowie przy ul. Zapolskiej 15, który był gościem audycji "Czuję się młodo!" w sobotę, 22 kwietnia.

Osoby opiekujące się seniorami same często także wymagają wsparcia. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie ma pomysł na odciążenie rodzin, które opiekują się niepełnosprawnymi osobami w podeszłym wieku. Zabierze seniorów z domów i zajmie się nimi - pięć dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku, od 7 do 17. Mają się tym zająć specjalistyczne kluby samopomocy, których w sumie w Krakowie będzie działać pięć. Do każdego z klubów maksymalnie może zostać przyjętych 20 osób. Co ważne - wszyscy uczestnicy będą mieli zapewniony transport z i do miejsca zamieszkania.

O miejsce dla seniora może starać się każda rodzina z Krakowa, a na pomoc może liczyć nie tylko sam senior, ale także - dzięki wsparciu psychologicznemu - opiekunowie seniorów. Rekrutacja do klubów trwa, a osoby zaintersowane mogą zasięgnąć informacji i złożyć wniosek w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Krakowie przy ul. Józefińskiej 14. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej MOPS w Krakowie.

Z wizytą w Centrum Aktywności Seniora na krakowskich Grzegórzkach

 • access_time 00:17:06
 • calendar_today Sobota, 2017.04.15
W świątecznym wydaniu programu w Wielką Sobotę, 15 kwietnia odwiedziliśmy Katolicki Dom Kultury im. kard. Sapiehy na krakowskich Grzegórzkach. Dom istnieje od 1989 roku i mieści się przy pobliskim kościele i parafii św. Kazimierza. Od blisko dwóch lat działa tam też jedno z krakowskich Centrów Aktywności Seniora. O działaniach na rzecz osób starszych opowiadają Dorota Ressel, dyrektor Katolickiego Domu Kultury im. Kardynała Sapiehy w Krakowie, a także Bożena Koczur, koordynator Centrum Aktywności Seniora przy parafii św. Kazimierza w Krakowie.

Rada Krakowskich Seniorów w Radiu Kraków

 • access_time 00:20:25
 • calendar_today Sobota, 2017.04.08
Gośćmi Radia Kraków w kolejnym wydaniu audycji "Czuję się młodo!" w sobotę, 8 kwietnia, byli przedstawiciele Rady Krakowskich Seniorów: przewodniczący Antoni Wiatr, Marian Krzewiński - wiceprzewodniczący i zarazem rzecznik prasowy rady, a także Barbara Szafraniec - przewodnicząca Ogólnopolskiego Porozumienia o Współpracy Rad Seniorów. Jesienią 2013 roku do ustawy o samorządzie gminnym wprowadzono przepis, który pozwala tworzyć wójtom, burmistrzom i prezydentom ciała doradcze reprezentujące środowiska osób starszych - czyli gminne rady seniorów. W stolicy Małopolski Rada Krakowskich Seniorów działa już prawie trzy lata. Naszych gości pytaliśmy, co wynika z jej dotychczasowych doświadczeń, a także jakie propozycje zmian w funkcjonowaniu takiego społecznego ciała zgłaszają sami jej członkowie. Nasi goście radzili także jak skłonić do stworzenia rady seniorów włodarzy tych gmin, w których jeszcze nie zdążyła ona powstać.

Jacek Kolibski gościem Radia Kraków

 • access_time 00:24:26
 • calendar_today Sobota, 2017.04.01
Jacek Kolibski - ekspert rynku nieruchomości, prezes Europejskiego Instytutu Nieruchomości był gościem Radia Kraków w programie "Czuję się młodo" w sobotę 1 kwietnia 2017. W rozmowie z naszym gościem zastanawialiśmy się czy polski rynek mieszkaniowy odpowiada już na demograficzne wyzwania najbliższych lat i ma ofertę - na wzór tej dostępnej w krajach Europy Zachodniej czy Stanów Zjednoczonych - która może zainteresować nieco starszych klientów. Jacek Kolibski od wielu lat zwraca uwagę, że taka oferta, znana na zachodzie pod hasłem "senior housing", może stać się wkrótce istotnym wyzwaniem dla polskiego rynku nieruchomości. W 2013 r. zapoczątkował szeroką debatę na ten temat organizując w Krakowie konferencję poświęconą tematyce mieszkań dla seniorów.

Prof. Zofia Szarota gościem Radia Kraków

 • access_time 00:23:28
 • calendar_today Sobota, 2017.03.25
Prof. Zofia Szarota z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie była gościem Radia Kraków w programie "Czuję się młodo!" w sobotę, 25 marca. Prof. Z. Szarota zajmuje się gerontologią - czyli nauką o procesach starzenia się, a szczególnie o tym, jak wpływają one na społeczeństwo i na nas samych. Jest także szefem komitetu organizacyjnego międzynarodowej konferencji naukowej "Jak starzeć się zdrowo", która w dniach 23-25 marca odbywała się na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Rozmawialiśmy o tym jak powinno wyglądać dobre starzenie się, dlaczego tak ważne jest uczenie się przez całe życie, a także dlaczego są tak duże różnice w społecznym starzeniu się kobiet i mężczyzn.

Dr Lidia Maria Jedlińska: Uczmy się przez całe życie!

 • access_time 00:23:26
 • calendar_today Sobota, 2017.03.18
Dr Lidia Maria Jedlińska z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie była gościem programu "Czuję się młodo" w sobotę, 18 marca 2017 r.. Rozmawialiśmy o „Szkole @ktywnego Seniora" (S@S), działającym od 2007 r. programie, którego jest pomysłodawczynią i koordynatorką.

Szkoła @ktywnego Seniora promuje ideę "uczenia się przez całe życie" oraz starzenia się w zdrowiu. Chodzi o to, aby stworzyć osobom starszym warunki do integracji i samorealizacji poprzez nabywanie nowych umiejętności - np. w zakresie obsługi komputera czy nauki języków obcych.

Informacje na temat aktualnie realizowanych przez S@S projektów można znaleźć na stronie internetowej Szkoły @ktywnego Seniora

 

Marta Duda: Seniorzy bardzo często odczuwają osamotnienie

 • access_time 00:18:13
 • calendar_today Sobota, 2017.03.11
Eksperci z różnych dziedzin, którzy zajmują się tematyką starości i starzenia się społeczeństwa powtarzają, że nie ma jednego wzorca starości. Każdy z nas przeżywa ją, bądź będzie przeżywać zupełnie inaczej. Najczęściej wspomina się o tym najbardziej pożądanym wzorcu, jakim jest aktywne starzenie się, kiedy stan zdrowia pozwala seniorowi na wszechstronną aktywność fizyczną i intelektualną. Rzadziej - o starości, która jest mniej samodzielna, a senior potrzebuje wsparcia osób trzecich. Wtedy warto zastanowić się nad asystą dla seniora. Rozmawialiśmy o tym z gościem programu "Czuję się młodo", którym 11 marca 2017 r. była socjolog Marta Duda, właścicielka firmy proponującej asystę dla osób starszych.

Dr Anna Klich-Rączka: W profilaktyce starości nie ma lepszego leku od ruchu

 • access_time 00:19:30
 • calendar_today Sobota, 2017.03.04
Jak przygotować organizm do nadejścia wiosny? Jak powinna wyglądać aktywność fizyczna i dieta seniorów? Rozmawialiśmy o tym z dr Alicją Klich-Rączką, lekarzem-geriatrą z Katedry Chorób Wewnętrznych i Geriatrii Collegium Medicum UJ, która była gościem programu "Czuję się młodo" w sobotę, 4 marca 2017 r.

Anna Okońska-Walkowicz: Apeluję do organizacji pozarządowych - zacznijcie działać na rzecz osób starszych!

 • access_time 00:17:06
 • calendar_today Sobota, 2017.02.18
Anna Okońska-Walkowicz, doradca Prezydenta Miasta Krakowa ds. polityki senioralnej była gościem Radia Kraków w programie "Czuję się młodo" w sobotę, 18 lutego 2017 r. Rozmowa dotyczyła oferty Centrów Aktywności Seniorów (CAS). Są to miejsca prowadzone na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa przez krakowskie organizacje pozarządowe. Zapraszają one seniorów, którzy chcieliby uczyć się nowych rzeczy, podnosić kondycję psychiczną i fizyczną oraz działać na rzecz dobra wspólnego. Jak dotąd działa już 21 CAS-ów. Docelowo miasto planuje ich otworzyć 54 - średnio po trzy w każdej dzielnicy. W czasie rozmowy poruszyliśmy także wątek współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi przy tworzeniu CAS-ów.

Krystyna Święcicka-Wójcik: Czuję się młodo przez cały czas!

 • access_time 00:20:38
 • calendar_today Sobota, 2017.02.11
Krystyna Święcicka-Wójcik - dziennikarka Radia Kraków była gościem specjalnym programu "Czuję się młodo!" w sobotę, 11 lutego 2017 r. Przez całe życie związana z muzyką, od wielu lat działa także w Soroptimist International - międzynarodowej organizacji działającej na rzecz kobiet, w której w latach 2016-2018 pełni funkcję Prezydentki Unii Klubów Polskich. W Radiu Kraków przez wiele lat prowadziła legendarny "Kantorek zamian". Obecnie - w sobotnie wieczory można ją usłyszeć wspólnie z Antonim Krupą w audycji "Z dna szuflady". Jak mówiła, jej receptą na czucie się młodo przez całe życie jest właściwe nastawienie do życia. "Jeśli jesteśmy życzliwie nastawieni do życia i ludzi, to łatwiej przychodzi pogodzenie się nam z tym, że się starzejemy" - powiedziała. Wspominając swój czas przechodzenia na emeryturę K. Święcicka-Wójcik stwierdziła, że nic się wtedy dla niej nie zmieniło. - Wtedy tylko przestałam pracować zawodowo, ale jeszcze zanim do tego doszło, już wiedziałam, co będę robić na emeryturze - stwierdziła. W czasie rozmowy poruszyliśmy także kwestie dialogu młodych ze starymi, a także samotności, z jaką najczęściej borykają się osoby starsze.

Prof. Stanisława Golinowska: Trzeba walczyć z niechęcią wobec osób starszych

 • access_time 00:20:38
 • calendar_today Sobota, 2017.02.04
Prof. Stanisława Golinowska z Instytutu Zdrowia Publicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego była gościem Radia Kraków w programie „Czuję się młodo” w sobotę, 4 lutego 2017 r. W swojej pracy naukowej zajmuje się m.in. problemami społecznymi i zdrowotnymi starzenia, a także kwestią zabezpieczenia społecznego na okres starości. Z naszym gościem rozmawialiśmy o wyzwaniu dla polityki społecznej, jakim jest pomyślne starzenie się jednego z najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie, znaczeniu aktywności seniorów, a także wciąż powszechnej niechęci wobec osób starszych.

- Bardzo ważne jest zapewnienie zdrowego starzenia się, które pozwoli na długie i aktywne życie w dobrym zdrowiu - powiedziała prof. S.Golinowska. Pomaga w tym partycypacyjny wymiar polityki senioralnej - czyli umożliwianie osobom starszym włączania się m.in. w działania doradcze w samorządzie, np w gminnych radach seniorów. - To z pewnością dobre, ale niewystarczające. Seniorom potrzebna jest też kompleksowa polityka zdrowotna i promocja profilaktyki zdrowego starzenia się - dodała prof. S. Golinowska.

Prof. S. Golinowska wiele miejsca w rozmowie poświęciła też kwestii tzw. ageizmu czyli dyskryminacji ze względu na wiek. - Trzeba walczyć z niechęcią wobec osób starszych. Musimy nauczyć się tolerancji wobec starości, zupełnie tak jak wobec niepełnosprawności, bo przecież starość też często wiąże się właśnie z niepełnosprawnością - dodała. Jej zdaniem, ostentacyjnie manifestowana niechęć wobec osób starszych zniechęca seniorów do wychodzenia z domu. Tymczasem to właśnie aktywność sprzyja starzeniu się w zdrowiu, także w sensie psychicznym. - Trzeba wychodzić z domu, żeby np. zagrać w szachy albo inne proste gry. Bardzo korzystny wpływ na dobre samopoczucie ma także taniec. Ważne, żeby się ruszać. Za wszelką cenę się ruszać - przekonuje prof. Golinowska.

Wiesława Borczyk: Seniorzy powinni starać się jak nadłużej pozostawać niezależni

 • access_time 00:21:51
 • calendar_today Sobota, 2017.01.21
Wiesława Borczyk - prezes Federacji Uniwersytetów Trzeciego Wieku z siedzibą w Nowym Sączu była gościem programu "Czuję się młodo" w sobotę, 21 stycznia 2017 r. Rozmawialiśmy o ofercie Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Staje się ona coraz bardziej zróżnicowana i dopasowana do zmieniających się oczekiwań seniorów. Pytaliśmy także o to, jak uruchomić Uniwersytet Trzeciego Wieku w swoim mieście. Wiesława Borczyk opowiadała także, jak sama łączy aktywność społeczną z doświadczeniem bycia babcią.

Krakowski Klub Seniora Kina Paradox: aktywizacja przez warsztaty, film i dialog międzypokoleniowy

 • access_time 00:12:47
 • calendar_today Sobota, 2017.01.14
Bezpłatne projekcje filmowe oraz warsztaty dla seniorów w wieku co najmniej 60 lat proponuje Małopolskie Centrum Edukacji MEC w ramach projektu pod nazwą "Krakowski Klub Seniora Kina Paradox", który jest realizowany dzięki środkom I edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Do końca czerwca seniorzy będą mogli bezpłatnie uczestniczyć w kilkudziesięciu spotkaniach i seansach, które będą odbywać się w Kinie Paradox w Krakowie - w budynku Centrum Młodzieży im. Jordana przy ul. Krupniczej 38 w Krakowie. O szczegółach projektu w programie "Czuję się młodo" w sobotę, 14 stycznia 2017 r. opowiadały Monika Kilian - kierownika Kina Paradox oraz Justyna Gołębiowska reprezentująca Centrum Młodzieży im. Jordana.

Anna Pietras: Słowo "senior" bywa nadużywane przez osoby starsze do usprawiedliwiania braku własnej aktywności

 • access_time 00:21:14
 • calendar_today Sobota, 2017.01.07
Anna Pietras była gościem Radia Kraków w audycji "Czuję się młodo" w sobotę, 7 stycznia 2017 r. Nasz gość jest koordynatorem Krakowskiego Centum Seniora działającego w Urzędzie Miasta Krakowa. Jest także założycielką Klubu Aktywnego Seniora oraz prezesem Fundacji Edukacji i Aktywności Seniorów "Lokomotywa", prowadząc w Nowej Hucie jedno z Centrów Aktywności Seniora pod wymownym szyldem "Młodzi Duchem". A. Pietras ma także uprawnienia rehabilitanta, działa jako biegły i ławnik sądowy, ale znajduje też czas na radości związane z byciem babcią. W rozmowie dzieli się swoimi doświadczeniami, a także zachęca seniorów do aktywności wolontariackiej.

Łukasz Salwarowski gościem programu „Czuję się młodo”

 • access_time 00:24:33
 • calendar_today Sobota, 2016.12.17
Redaktor naczelny Głosu Seniora i prezes Stowarzyszenia Manko Łukasz Salwarowski był gościem Radia Kraków w programie „Czuję się młodo” w sobotę, 17 grudnia 2016 r. o 19:30. Z naszym gościem rozmawiamy o inicjatywach i działaniach, jakie od kilku lat podejmuje na rzecz osób starszych. Zapytamy m.in. o Głos Seniora – bezpłatne czasopismo kierowane do osób starszych, a także o Ogólnopolską Kartę Seniora - program zniżek i rabatów, do którego może przystąpić każda osoba, która ukończyła 60 lat.

Jakie powinno być miejsce przyjazne seniorom?

 • access_time 00:18:11
 • calendar_today Sobota, 2016.12.10
Czego oczekują osoby starsze od tych firm i instytucji, które odwiedzają najczęściej? Jak powinno wyglądać miejsce przyjazne seniorowi? W audycji CZUJĘ SIĘ MŁODO w sobotę, 10 grudnia 2016 r. rozmawialiśmy o tym z Wiolettą Wilimską, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej oraz Anną Okońską Walkowicz, doradcą prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej. Okazją do spotkania był 6. finał akcji MIEJSCE PRZYJAZNE SENIOROM.

Gala wyróżnienia MIEJSCE PRZYJAZNE SENIOROM odbyła się w Krakowie już po raz szósty 6 grudnia 2016 r. w Centrum kongresowym ICE w Krakowie. To wspólna inicjatywa władz miasta oraz województwa małopolskiego. Głównym celem akcji jest promowanie miejsc przyjaznych seniorom działających na terenie Krakowa: kawiarni, sklepów, aptek, instytucji: kulturalnych, edukacyjnych, rekreacyjnych czy użyteczności publicznej.

Wyróżniona instytucja bądź firma powinna odpowiadać na potrzeby starszych mieszkańców, poprzez dostosowanie swojej architektury oraz oferowanie produktów, usług i zniżek specjalnie skierowanych do tej grupy, w których osoby starsze czują się miło i swobodnie, są godnie traktowane i obsługiwane. 

W tym roku wyróżnienie otrzymało w sumie 11 instytucji, w tym między innymi Dom Kultury Podgórze czy Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, a także Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie. Trafiło ono również w ręce kilku prywatnych firm zajmujących się działalnością na rzecz zdrowia i rekreacji. Certyfikat jest przyznawany na trzy lata.

Marian Krzewiński gościem programu "Czuję się młodo"

 • access_time 00:20:29
 • calendar_today Sobota, 2016.12.03
Marian Krzewiński - wiceprzewodniczący i zarazem rzecznik prasowy Rady Krakowskich Seniorów, jest gościem programu CZUJĘ SIĘ MŁODO w sobotę, 3 grudnia 2016 r. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, w trakcie której z naszym gościem zastanawiamy się m.in nad tym, jak sprawić, aby przejście na emeryturę odbywało się w możliwie bezbolesny sposób. A w kontekście obniżonego wieku emerytalnego - do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn - rozmawiamy o tym, kiedy jest właściwy moment na zakończenie dotychczasowej zawodowej aktywności, a także co powinno się pojawić w jej miejsce. Dyskutujemy także o działalności Rady Krakowskich Seniorów, która w stolicy Małopolski funkcjonuje już ponad dwa lata.

Dr Alicja Klich-Rączka: Kontakty międzypokoleniowe sprawiają, że starzejemy się wolniej

 • access_time 00:17:39
 • calendar_today Sobota, 2016.11.26
Kontakty międzypokoleniowe są bardzo ważne. Osoby, u których są one rozwinięte, starzeją się po prostu wolniej - powiedziała dr Alicja Klich-Rączka, lekarz-geriatra z Katedry Chorób Wewnętrznych i Geriatrii Collegium Medicum UJ, która była gościem programu CZUJĘ SIĘ MŁODO w sobotę, 26 listopada 2016. r.

Dr A. Klich-Rączka wiele miejsca w rozmowie poświęciła swojej pracy z młodymi ludźmi - przyszłymi lekarzami i studentami medycyny. Jak mówiła, wielu z nich uważa, że zagadnienia starości ich nie dotyczą - choćby dlatego, że nie planują zostać geriatrą, ale chirurgiem, neurologiem czy gastrologiem. - A przecież tak naprawdę starszych ludzi w swojej pracy spotka lekarz praktycznie każdej specjalności - tłumaczyła dr Alicja Klich-Rączka. - Chcemy, aby każdy lekarz umiał dostrzec problemy starszych osób i wiedział, kiedy doradzić pacjentowi zwrócenie się do lekarza-geriatry - dodała. Zwróciła także uwagę na znaczenie kontaktów międzypokoleniowych. - Takie kontakty są bardzo ważne. Osoby, które mają je  dobrze rozwinięte, starzeją się po prostu wolniej - powiedziała dr Alicja Klich-Rączka.

Maciej Zdziarski: Starość jest czasem, kiedy dokonuje się pewnych podsumowań. Od nas zależy w jakim stylu to zrobimy

 • access_time 00:21:14
 • calendar_today Sobota, 2016.11.19
W oswajaniu starości chodzi w gruncie rzeczy o to, żeby nie była ona przeszkodą do dobrego, efektywnego i dającego satysfakcję życia - powiedział Maciej Zdziarski, dziennikarz i działacz społeczny, prezes Fundacji Instytut Łukasiewicza, który był gościem programu CZUJĘ SIĘ MŁODO w sobotę, 19 listopada 2016 r. Zdaniem Zdziarskiego, starość jest czasem, kiedy dokonuje się pewnych podsumowań. "Można pielęgnować w sobie obrazę na cały świat, można rozpamiętywać rozmaite trudności, upokorzenia i nieporozumienia. Ale można też machnąć na to wszystko ręką i powiedzieć: to wszystko nie ma już żadnego znaczenia. To, jak będzie moja starość przez najbliższe dziesięć lat wyglądała zależy od tego, czy będę żył starymi historiami, czy też zrobię coś całkowicie i absolutnie dla siebie" - powiedział Maciej Zdziarski.

Maciej Zdziarski - dziennikarz, działacz społeczny, przedsiębiorca, prezes Fundacji Instytut Łukasiewicza. Autor wielu publikacji dotyczących problematyki starzenia się społeczeństwa i solidarności międzypokoleniowej, m.in. "StarsiRodzice.pl", "CzwartePrzykazanie.pl" czy "Oswoić Starość". Twórca i koordynator kampanii informacyjno-edukacyjnych kierowanych do osób starszych takich jak "Świadomy Senior", "Senior i Zdrowie", "UTW bez granic", "Seniorze, trzymaj formę" czy "Akademia Pogodnej Starości". Członek Małopolskiej Rady ds. Polityki Senioralnej.
 

Prof. Anna Skalska: Chcemy zachęcić do aktywności tych seniorów, którzy siedzą w domu

 • access_time 00:20:44
 • calendar_today Sobota, 2016.11.12
„Seniorze! Koniec zwlekania - zapraszamy na badania”. Pod takim hasłem lekarze i naukowcy z Katedry Chorób Wewnętrznych i Gerontologii Collegium Medicum Uniwersyutetu Jagiellońskiego w Krakowie zapraszają seniorów do bezpłatnego udziału w projekcie badawczym SPRINTT. O celach projektu rozmawialiśmy z gośćmi programu CZUJĘ SIĘ MŁODO, którymi w sobotę, 12 listopada były: kierownik projektu - prof. Anna Skalska oraz jego koordynator - dr Katarzyna Petitjean z Katedry Chorób Wewnętrznych i Gerontologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W trakcie realizacji projektu SPRINTT będzie można skorzystać z bezpłatnych badań i rehabilitacji pod okiem doświadczonych fizjoterapeutów, poradnictwa dietetycznego lub edukacji prozdrowotnej.  Ta propozycja jest kierowana do osób w wieku minimum 70 lat, które poruszają się samodzielnie i nie są objęte żadnym programem rehabilitacyjnym. Zainteresowani seniorzy mogą uzyskać więcej informacji na temat możliwości udziału w projekcie pod numerami telefonów 881-286-729 lub 12-424-88-05 (numery czynne w dni robocze od 9:00 do 15:30). Rekrutacja w projekcie trwa do końca marca 2017 r.

Alicja Augustyn-Zielińska: Jestem seniorem ale nigdy nie zakończyłam aktywności zawodowej

 • access_time 00:21:00
 • calendar_today Sobota, 2016.11.05
Jako senior mogłabym usiąść i pracować na zwolnionych obrotach, ale dzięki pracy w fundacji przeżywam drugą młodość. Nie mam czasu na lekarza, przychodzą mi do głowy ciągle nowe pomysły, i muszę efektywnie działać, aby móc je zrealizować - mówi Alicja Augustyn-Zielińska, prezes zarządu Fundacji im. Heleny i Tadeusza Augustyn, która była gościem programu CZUJĘ SIĘ MŁODO w sobotę, 5 listopada 2016 r.

Celem Fundacji im. Heleny i Tadeusza Augustyn jest m.in. prowadzenie wszechstronnej działalności w zakresie społecznej aktywizacji osób starszych, a także wspieranie inicjatyw umożliwiających integrację pokoleniową. Na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa prowadzi ona na krakowskim Podgórzu Centrum Aktywności Seniora "Lemon Fitness". - Za granicą widziałam seniorów, którzy kąpią się w basenie i nie jest dla nich problemem jazda na wrotkach. Postanowiłam więc zaproponować coś podobnego polskim seniorom - wspomina Alicja Augustyn-Zielińska. Krakowscy seniorzy mają szansę na aktywne zajęcia: na basenie, ćwiczenia typu pilates, ale także nordic walking i spacery po Bulwarach Wiślanych. Nasz gość zwraca też uwagę na znaczenie pracy wolontariackiej seniorów. - Trzeba wyzwolić u seniorów, by na emeryturze mogli realizować swoje pasje, na które często nie mieli czasu w trakcie swojej aktywności zawodowej - mówi A. Augustyn-Zielińska.

Anna Okońska-Walkowicz: W szkołach trzeba zacząć uczyć wychowania do starości

 • access_time 00:19:50
 • calendar_today Sobota, 2016.10.29
Już dziś co piąty mieszkaniec Krakowa to senior - czyli osoba w wieku co najmniej 60 lat. Gościem programu CZUJĘ SIĘ MŁODO w sobotę, 29 października była Anna Okońska-Walkowicz, Doradca Prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej. Rozmawialiśmy o tym, jak powinna się zmieniać polityka społeczna Krakowa w najbliższych latach w obliczu starzenia się społeczeństwa. Wiele miejsca w rozmowie poświęciliśmy potrzebie rozpoczęcia nauczania już w szkołach wychowania do starości. Trzeba bowiem nie tylko uwrażliwić dzieci i młodzież na potrzeby osób starszych, ale także uświadomić im samym, że kiedyś również sami staną się seniorami. Pytaliśmy także o CAS-y - czyli Centra Aktywności Seniorów, których już teraz w Krakowie działa kilkanaście, a w ciągu najbliższych dwóch lat - ma być ich już ponad pięćdziesiąt.

Jerzy Dziwisz: Rozmawiamy o wszystkim - poza polityką

 • access_time 00:21:04
 • calendar_today Sobota, 2016.10.22
W ciągu ostatnich dwudziestu lat pracy w Klubie Seniora obserwuję, jak zmieniają się potrzeby i oczekiwania seniorów - powiedział w programie CZUJĘ SIĘ MŁODO w sobotę, 22 października 2016 r. Jerzy Dziwisz, instruktor kulturalno-rekreacyjny w Klubie Seniora działającym przy filii Miejskiego Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Krakowie przy ul. Zapolskiej 16. Jak dodał, jeszcze kilka, kilkanaście lat temu wielu seniorów było zainteresowanych kursami komputerowymi. "Dziś jest tak, że kto chciał, to już dawno pracy z komputerem się nauczył" - powiedział Jerzy Dziwisz.

Dr Alicja Klich-Rączka: Starość nie jest chorobą!

 • access_time 00:20:07
 • calendar_today Sobota, 2016.10.15
Starość nie jest chorobą, to szkodliwy mit - powiedziała w programie CZUJĘ SIĘ MŁODO dr Alicja Klich-Rączka, lekarz-geriatra z Katedry Chorób Wewnętrznych i Geriatrii Collegium Medicum UJ oraz kierownik przychodni "Pro Vita et Spe" - jedynej w Polsce, która otacza opieką byłych więźniów hitlerowskich obozów koncentracyjnych.

Chociaż geriatria zajmuje się schorzeniami wieku podeszłego, to nie każdy senior potrzebuje pomocy takiego specjalisty. - O wizycie u geriatry powinien pomyśleć taki pacjent, który cierpi z powodu wielu chorób i bierze bardzo dużo leków przepisywanych przez różnych lekarzy, które często wchodzą ze sobą w interakcje. Taki pacjent wymaga wielokierunkowego, holistycznego spojrzenia - i taką pomoc ma szansę otrzymać właśnie u geriatry - powiedziała dr Alicja Klich-Rączka.

Mimo, że wiele osób tak myśli, to należy pamiętać, że sama starość nie jest chorobą. - To bzdura i mit. Można mieć sto lat i być sprawnym i zdrowym. Można też mieć 50 lat, a więc nie być nawet jeszcze w wieku senioralnym i cierpieć z powodu całego szeregu schorzeń przypisywanych wiekowi bardziej zaawansowanemu - powiedziała dr Alicja Klich-Rączka. Jak dodała, oczywiście jest faktem, że z wiekiem schorzeń przybywa i niektóre są określane jako te związane z wiekiem i typowe dla starości. Znacznie częściej jednak seniorzy cierpią z powodu schorzeń, które występują w każdym wieku - a w starości mają jedynie inny przebieg. - Zapalenie płuc w podeszłym wieku może przebiegać bez dużej gorączki, duszności czy kaszlu, a częściej wiązać się z odwodnieniem organizmu czy osłabieniem sprawności mentalnej - mówi dr Alicja Klich-Rączka.

Wiele miejsca w rozmowie poświęcono tzw. pomyślnemu starzeniu. - Starzejemy się przez całe życie, dlatego myślenie o profilaktyce starości w momencie osiągnięcia wieku senioralnego to trochę za późno. Z drugiej strony - nigdy nie jest za późno, żeby coś zmienić, choćby wprowadzając aktywność fizyczną czy też zmniejszając liczbę przyjmowanych leków - radzi dr Alicja Klich-Rączka.

Kluczem do przedłużenia młodości i opóźnienia procesu starzenia się organizmu jest aktywność fizyczna i umysłowa. - Oczywiście nie da się nauczyć aktywności fizycznej kogoś, kto dotychczas prowadził mało aktywny tryb życia - zauważyła dr Alicja Klich-Rączka. Dodała jednak, że aktywność taka zawsze jest wskazana, byle by była dostosowana do możliwości seniora. Dotyczy to także aktywności umysłowej. - Przecież już Hipokrates powiedział, że narząd nieużywany zanika. Czy chcemy, żeby zanikały nam neurony w mózgu czy też mięśnie w nogach? - zapytała retorycznie dr Alicja Klich-Rączka.

Mariusz Bartkowicz

Barbara Szafraniec: Odżyłam po przejściu na emeryturę.

 • access_time 00:21:49
 • calendar_today Sobota, 2016.10.08
Gośćmi pierwszego wydania programu CZUJĘ SIĘ MŁODO byli przedstawiciele Rady Krakowskich Seniorów: Barbara Szafraniec - członek zarządu Rady oraz Marian Krzewiński - wiceprzewodniczący i zarazem rzecznik prasowy Rady Krakowskich Seniorów.