Radio Kraków

Rusz się!


RSS Spotify Google Podcast

Chcesz aktywnie spędzać wolny czas i żyć zdrowo? Chcesz poćwiczyć, ale nie wiesz jak? A może brakuje Ci motywacji? Radio Kraków pomoże podjąć wyzwanie i zadbać o Twoją kondycję fizyczną!

Podcasty

Ferie z curlingiem

 • Piotr Ćwik
 • access_time 04:10:00
 • calendar_today Sobota, 2023.01.28
Krakowski Klub Curlingowy jak co roku organizuje "Ferie z curlingiem", czyli darmowe treningi dla dzieci i młodzieży. Można spróbować tej sympatycznej gry. O szczegół opowiadają Agnieszka Wojtysik i Przemysław Rożnawski z KKC, z którymi rozmawiał Piotr Ćwik.

Radioorientacja

 • Piotr Ćwik
 • access_time 00:06:22
 • calendar_today Sobota, 2023.01.21
W styczniu mijają 32 lata od powstania Polskiego Związku Radioorientacji Sportowej. To właśnie w Polsce odbyły się pierwsze w historii Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie. O precyzji, szybkości, dobrym rozeznaniu w terenie oraz dużych konsekwencjach małych błędów opowiada II. wicemistrz świata z 2018 roku, sekretarz Polskiego Związku Radioorientacji Sportowej, Zbigniew Mądrzyński. Rozmawia z nim Piotr Ćwik.

Puszcza Niepołomicka zaprasza

 • Piotr Ćwik
 • access_time 00:06:35
 • calendar_today Sobota, 2023.01.14
Z dobrodziejstw niepołomickich lasów można korzystać na wiele sposobów. Spacery, bieg, kolarstwo, a nawet jazda na rolkach są okazją, by w ciszy i spokoju popracować nad kondycją i oderwać się od codzienności. O bogactwie pomnika wystawionego nam przez przyrodę opowiada Szymon Urban, jeden z organizatorów półmaratonu po puszczy. Rozmawia z nim Piotr Ćwik.

Idziemy w góry

 • Piotr Ćwik
 • access_time 00:06:15
 • calendar_today Sobota, 2023.01.07
Górskie wycieczki mają cieszyć oraz męczyć. Dostarczać pięknych widoków, niezapomnianych wrażeń i pozytywnie wpływać na zdrowie fizyczne i psychiczne. Teoria z praktyką zgadza się jednak tylko wtedy, gdy cała wyprawa przebiega bezpiecznie. O tym, na co zwrócić uwagę przed zimowym wyjściem w góry, mówi w rozmowie z Piotrem Ćwikiem Katarzyna Kurzańska - lekarka, ratowniczka TOPR i przewodniczka tatrzańska.

Bieganie na odchudzanie

 • Piotr Ćwik
 • access_time 00:06:11
 • calendar_today Sobota, 2022.12.31
Noworoczne postanowienia to rzecz stara jak świętowanie Nowego Roku. Chcemy biegać szybciej, skakać wyżej i być silniejsi. Bodaj najbardziej powszechnym jest stawianie na odchudzanie. O tym, że wcale nie musimy pędzić w tempie godnym zawału, by pożegnać zbędne kilogramy, opowiada Michał Choiński z krakowskiego stowarzyszenia Nauka Biega. Rozmawia z nim Piotr Ćwik.

Krakowskie Stowarzyszenie Narciarskie

 • Piotr Ćwik
 • access_time 00:06:12
 • calendar_today Sobota, 2022.12.17
Lekarze, prawnicy, deweloperzy i nie tylko. Krakowskie Stowarzyszenie Narciarskie gromadzi przedstawicieli różnych profesji. Uczy jak poprawnie szusować, ale też jak zachowywać obok stoków. Udowadnia również, że nie tylko początkujący mogą czerpać od profesjonalistów. W drugą stronę także to działa. Zaawansowani - o ile chcą - mogą bardzo wiele wyciągnąć od tych, którzy znajdują się jeden lub kilka szczebli niżej. O Krakowskim Stowarzyszeniu Narciarskim, kulturze jazdy na nartach oraz treningach opowiadają trener i wiceprezes KSN Przemysław Nowak oraz zawodniczka Angelika Mazur. Rozmawia z nimi Piotr Ćwik.

Rusz się z psem

 • Piotr Ćwik
 • access_time 00:05:22
 • calendar_today Sobota, 2022.12.10
Tego jeszcze nie było! Zapraszamy Was do zabawy z czworonogiem. Na mapie dyscyplin sportowych pojawił się nosework. To zabawa pomagająca zaspokoić psi instynkt łowiecki. Nie potrzeba do niej specjalistycznych sprzętów ani przestrzeni. Wystarczą pies chętny do rozrywki oraz właściciel, który zrozumie sygnały wysyłane przez pupila. O noseworku opowiada dogoterapeutka Barbara Juraszek.

Przyszedł czas na łyżwy

 • Piotr Ćwik
 • access_time 04:09:00
 • calendar_today Sobota, 2022.12.03
Idzie zima, więc musi być zimno, ale to nie zwalnia z aktywności. Jeśli nawet nie ma śniegu, to można pojeździć na przykład na łyżwach. Przy Tauron Arenie Kraków już od połowy listopada działa Zimowa Strefa. A tam między innymi lodowisko, z którego bezpłatnie mogą korzystać dzieci i młodzież szkolna oraz przedszkolna. O projekcie opowiada Michał Sobolewski z Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Rozmawia z nim Piotr Ćwik.

Pływanie do tyłu

 • Piotr Ćwik
 • access_time 05:48:00
 • calendar_today Sobota, 2022.11.26
Pływanie do tyłu to propozycja nie tylko dla znudzonych mozolnym pokonywaniem kolejnych długości basenu. Spokojnie może być formą nauki radzenia sobie w wodzie. A powstało ze zwykłej ludzkiej ciekawości, która następnie przerodziła się w imprezę rangi mistrzowskiej. Piotr Ćwik rozmawiał z Jakubem Szczęśniakiem, organizatorem Mistrzostw Świata w Pływaniu do Tyłu oraz z aktualną mistrzynią Natalią Żak.

Wolski Kolektyw Biegowy

 • Piotr Ćwik
 • access_time 00:05:40
 • calendar_today Sobota, 2022.11.19
W programie "Rusz się" o Wolskim Kolektywie Biegowym. Trenują biegi górskie i udowadniają, że chęci do ruszenia kości, motywacja oraz zwykła dawka zdrowego rozsądku wystarczają, by osiągać imponujące wyniki. O tym jak pod osłoną nocy (choć nie tylko) radzą sobie w lesie Wolskim, opowiada jeden z trenerów WKB Paweł Perykasza. Rozmawia z nim Piotr Ćwik.

Prawnicy, lekarze i działy IT grają w badmintona

 • Piotr Ćwik
 • access_time 00:05:20
 • calendar_today Sobota, 2022.11.12
"Mają przyjść i dobrze się bawić" - tak o Otwartych Mistrzostwach Krakowa w badmintonie dla prawników, lekarzy, przedstawicieli działów IT lub przedsiębiorców mówi organizator takich imprez Tomasz Urbanik. O działalności Akademii Badmintona Kraków oraz zbliżających się zawodach rozmawia Piotr Ćwik.

"Futbol stołowy", czyli popularne "piłkarzyki"

 • Piotr Ćwik
 • access_time 05:27:00
 • calendar_today Sobota, 2022.11.05
To także sport, który trenuje ciało i umysł. Skoro jest bilard, to dlaczego nie "piłkarzyki"? Oczywiście na całym świecie organizowane są zawody, łącznie z Mistrzostwami Świata. W Krakowie są Mistrzostwa Krakowa. O grze, trenowaniu, udziale w rywalizacji oraz o Krakowskim Klubie Piłki Stołowej w rozmowie z Piotrem Ćwikiem opowiadają Mirosław Kielar i młody mistrz "piłkarzyków", występujący w barwach KKPSu Michał Lipiński.

Integracja z gośćmi z Ukrainy

 • Piotr Ćwik
 • access_time 05:52:00
 • calendar_today Sobota, 2022.10.29
"Integracyjne zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży z Ukrainy" to projekt organizowany przez Fundację Kultury Deskorolki. Dzięki niemu uchodźcy mogą bezpłatnie korzystać z całej przestrzeni jednego z krakowskich skateparków. To możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu dla dzieci i młodzieży zza naszej wschodniej granicy, ale i wszystkich nieco starszych i młodych duchem. O tym jak wziąć udział w zajęciach opowiada Łukasz Gawąd, prezes Fundacji Kultury Deskorolki. Rozmawia z nim Piotr Ćwik.

Coś dla miłośników sportu i literatury

To sportowa propozycja dla wszystkich fanów literatury, fantastyki i sagi o Harrym Potterze. Jest okazja, by pograć w quidditcha. Ta dyscyplina rodem z powieści o Potterze łączy w sobie elementy rugby, piłki ręcznej i zbijaka. I staje się coraz mocniejszą pozycją na mapie światowego sportu. O odbijaniu kafla pod Wawelem opowiada w rozmowie z Piotrem Cwikiem Katarzyna Ungeheuer, zawodniczka Kraków Dragons.

Wspinaczka sposobem na rehabilitację?

Powrót do formy i sprawności jest równie ważny jak codzienne dbanie o zdrowie. W czasie rehabilitacji istotna jest walka z monotonią. W "Rusz się" o wspinaczce jako ekscytującym sposobie rehabilitacji opowiada Miłosz Nycz, instruktor wspinania, prezes Fundacji Sprawne Wspinanie, od wielu lat zaangażowany we współpracę z niepełnosprawnymi. Rozmawia z nim Piotr Ćwik.

Ruszajmy się bez względu na pogodę

- Po prostu wychodzę i biegam, bez patrzenia na pogodę - mówi Mirosław Sroka, maratończyk, który opowie o tym, jak przygotować się do jesienno-zimowego sezonu biegowego. Pokonywanie kilometrów w nieco bardziej rześkim powietrzu ma sporo plusów. A jeśli połączy się to jeszcze na przykład z morsowaniem, to zimę przetrwać można nawet bez lekkiego kataru. Z Mirosławem Sroką rozmawiał Piotr Ćwik.

Sporty miejskie pod dachem

Gdy to co, czeka za oknem, coraz mniej zachęca do aktywności na świeżym powietrzu, sport przenosi się pod dachy. Jesień i zima nie oznaczają jednak, że w temacie regularnego ruchu do wyboru pozostają jedynie siatkówka, koszykówka czy halowa piłka nożna. Coraz dłuższe wieczory można wykorzystać także na trenowanie sportów miejskich. O dobrej zabawie na hulajnodze, rolkach, BMXie lub deskorolce opowiada właściciel Streetpark - Cracow Indoor Skatepark oraz prezes Fundacji Kultury Deskorolki Łukasz Gawąd, z którym rozmawiał Piotr Ćwik.

Krakowskie Bestie, czyli dziewczyny grające w rugby

Każdy sport powinien być dla każdego. Nie powinno więc nikogo dziwić, że na przykład w Krakowie dziewczyny grają w rugby. Krakowskie Bestie rywalizują w 7-osobowej odmianie tej dyscypliny, w II lidze Mistrzostw Polski. O projekcie grze w rugby przez kobiety w Krakowie oraz organizacji ekipy opowiada zawodniczka Bestii Monika Dutka. Rozmawia z nią Piotr Ćwik.

Babska korba, czyli wypad na rower z dziewczynami

Jazda na rowerze w towarzystwie koleżanek, bez poczucia osamotnienia oraz w odpowiednim dla każdej z uczestniczek tempie. "Babska Korba" działa w 8 miastach w Polsce, między innymi w Krakowie. Oprócz wyjazdów i treningów panie wspólnie pracują nad serwisowaniem i rozwijaniem swojego sprzętu. Z organizatorką "babskich" rowerowych spotkań, Marią Kostacińską, rozmawia Piotr Ćwik.

Siatkówka dla każdego?

Polska siatkówka jeszcze nigdy nie byłą tak wysoko w świecie. A kibice kochają ten sport najbardziej, zaraz po piłce nożnej. Warto więc sprawdzić, na czym polegają magia, specyfika oraz tajemnice przebijania piłki nad siatką. I to jakie korzyści - również zawodowe - można wyciągnąć z siatkarskich treningów, nawet jeśli nie jest się Kurkiem, Leonem ani Fornalem. Gościem Piotra Ćwika jest Mirosław Janawa, prezes i trener Hutnika Kraków, sportowy wychowawca Tomasza Fornala i Marcina Komendy.