Radio Kraków

Rusz się!


RSS Spotify Google Podcast

Chcesz aktywnie spędzać wolny czas i żyć zdrowo? Chcesz poćwiczyć, ale nie wiesz jak? A może brakuje Ci motywacji? Radio Kraków pomoże podjąć wyzwanie i zadbać o Twoją kondycję fizyczną!

Podcasty

Tabata spala kalorie, ale może też wzmocnić mieśnie

Spróbujcie kolejnego rodzaju ćwiczeń interwałowych. Tabata służy redukcji tkanki tłuszczowej, ale równie dobrze może też służyć budowaniu masy mięśniowej. Wszystko zależy od inwencji ćwiczącego i trenera. O tabacie rozmawiamy z Patrycją Baran z krakowskiego klubu Active Niuton.

Bootcamp kształtuje ciało i charakter

W cyklu "Rusz się" kolejny interesujący rodzaj ćwiczeń o nazwie "Bootcamp". To coś dla twardych ludzi, coś co potrafi naprawdę zmęczyć. Intensywne przysiady, skoki, podnoszenie ciężarów kształtują nie tylko sylwetkę, ale też charakter. Więcej o tym wszystkim opowiedzą trenerzy bootcamp z Harder Fitness Kraków: Arek i Ela. Na trening z nimi wybrał się Maciej Skowronek.

Imprezy sportowe w czasie czwartej fali

Jesień przyszła, czwarta fala koronawirusa także. Na szczęście jeszcze nie odwołują imprez sportowych. A żeby tak pozostało, to pewnych zasad muszą przestrzegać zarówno organizatorzy, jak i uczestnicy. Dziś w audycji "Rusz się" powiemy właśnie o tych zasadach. Gościem Macieja Skowronka jest Paweł Żyła z Krakowskiego Klubu Biegacza Dystans i z fundacji Vena-Sport, która od lat z powodzeniem organizuje na przykład słynny Półmaraton Marzanny. A za tydzień będzie organizować bieg z okazji stulecia Klubu Sportowego Dalin Myślenice.

Błędnik zwany też ślimakiem - wskrzeszamy dawną formę aktywności

Na krakowskich Błoniach wytyczono tajemnicze kręgi. Okazuje się, że to bardzo popularna na przełomie XIX. i XX. wieku rozrywka. Tak zwany błędnik albo ślimak doktor Henryk Jordan wytyczył w parku, który obecnie nosi jego imię. Dzieci, młodzież i dorośli mogli po nim krążyć i w ten sposób się poruszać. Ale miało to o wiele szersze zastosowanie. Małopolski Instytut Kultury postanowił przypomnieć i wskrzesić tę ideę. Z aktywności za pomocą błędnika może teraz skorzystać każdy. Można również stworzyć sobie takie coś samemu. Zresztą proszę posłuchać - o wszystkim opowiedziała Maciejowi Skowronkowi Paulina Kasprzycka z Małopolskiego Instytutu Kultury.

Pilates - wcale nie taki prosty

Ci, którzy uważają, że pilates to coś dla osób, które nie chcą się przemęczać... nigdy nie próbowali tego rodzaju ćwiczeń - przekonuje trenerka Patrycja Baran z Centrum Aktywnych kobiet Active Niuton Wybraliśmy się do niej na zajęcia, aby przedstawić Wam kolejny rodzaj ćwiczeń, którego warto spróbować...

Balance - między ciałem a umysłem

Po wakacyjnej przerwie znów będziemy was zachęcać do ruchu. Na początek jeszcze trochę efektów naszych wakacyjnych poszukiwań. Poznajcie trening o nazwie balance, czyli połączenie jogi, stretchingu, pilatesu i baletu. Zapewnia sprawność mięśniom głębokim, równowagę ciała i umysłu. Na trening zaprasza Arkadiusz Metera z klubu Harder Fitness z Krakowa.

Joga dla wszystkich

Zapraszamy Was do spróbowania jogi, która poprawia kondycję i sprawność, a także wpływa na umysł. Wybraliśmy się na zajęcia z Anią Wołos z krakowskiej szkoły Miś Jogin. Ania specjalizuje się w jodze dla dzieci. Ale prowadzi też zajęcia dla całych rodzin.

Petanque jak siłownia

 • access_time 00:05:21
 • calendar_today Sobota, 2021.06.05
Zapraszamy Was do wspólnej gry w petanque albo inaczej do gry w bule. To aktywność niezwykle popularna we Francji. W Polsce też ma coraz więcej entuzjastów. Nie myślcie, że petanque to mało wymagające rzucanie kulkami do celu. Bula waży ponad pół kilo i kilkaset rzutów potrafi zadziałać na mięśnie niczym siłownia. Do tego potrzeba jest strategia, aby wygrać z przeciwnikiem. I tu trenuje się umysł. Zatem grajcie w "petankę" dla zdrowia. O tej niesamowicie sympatycznej grze opowiemy wspólnie z Dawidem Balinką i Pawłem Domanusem z Myślenickiego Klubu Petanque.

Sportowy poradnik dla rodziców

 • access_time 00:07:15
 • calendar_today Sobota, 2021.05.29
Zbliża się Dzień Dziecka, więc w tym odcinku porozmawiamy o tym, jak i kiedy wybrać zajęcia sportowe dla dziecka i czy jest to konieczne. Naszym ekspertem będzie Krzysztof Swół, nauczyciel WF-u, pedagog i trener piłkarskich młodzieżowych grup w Polonii Kraków. Ale nasz reporter Maciej Skowronek porozmawiał sobie chwilę także z jego młodymi podopiecznymi...

 

Krzysztof Swół

Stęsknieni za siłownią

 • access_time 00:05:38
 • calendar_today Sobota, 2021.05.22
Pod koniec maja (jak wszystko pójdzie dobrze) otwierają siłownie i kluby fitness. Wielu pewnie już zapomniało, jak wyglądają ćwiczenia w takim miejscu. Czy trzeba się jakoś przygotować do powrotu do tego typu aktywności?

 

Na to pytanie odpowie nasza ekspertka, Dominika Waksmundzka - trenerka personalna, prowadząca studio treningowe "Forma na lata".

A jeśli ktoś obawia się mimo wszystko pójścia na siłownie... to będziemy zachęcać do ćwiczeń na świeżym powietrzu.

Z Dominiką Waksmundzką rozmawiał Maciej Skowronek.

 

Dominika Waksmundzka i jej podopieczni

Chodźcie z Korzeniowskimi!

 • access_time 00:06:01
 • calendar_today Sobota, 2021.05.15
Wydawać by się mogło, że chód sportowy to dyscyplina tylko dla profesjonalistów, startujących w mistrzostwach czy igrzyskach olimpijskich. Otóż nie, i przekonuje nas o tym sam Robert Korzeniowski, który wraz z żoną prowadzi projekt Walking Lovers.

 

Robert i Justyna promują chód sportowy i uczą chodzić, organizują też pokazowe treningi. Chętnych do spróbowania zaprosili także w Krakowie, w ramach projektu "Kraków w Formie".

To była też okazja, aby powrócić na stadion Wawelu, w barwach którego Robert odnosił największe sukcesy.

Okazuje się, że poprawna technika chodu wcale nie jest taka trudna.

- Oczywiście zawodowcy chodzą szybciej. Ale to podobnie jak z bieganiem. Ktoś, kto uprawia jogging też może startować w zawodach - tłumaczy czterokrotny mistrz olimpijski.

- Chód można uprawiać jako trening uzupełniający, ale można też jako główną aktywność - dodaje Justyna Korzeniowska. Jej zdaniem chód ma sporą przewagę nad bieganiem czy jazdą na rowerze.

- Biegając lub jeżdżąc angażujemy głównie mięśnie przednie nóg. Tu angażujemy wszystkie mięśnie: rąk, nóg, pośladków, mięśnie skośne brzucha, łydki... To jest dyscyplina komplementarna.

Korzeniowskich można śledzić przede wszystkim na YouTube, na kanale "Walking Lovers", a także na Instagramie.

Posłuchajcie o tym, jak trenować i obejrzyjcie jeden z odcinków, poświęcony technice chodzenia.

 

 

Dzieciaki na start!

 • access_time 00:05:02
 • calendar_today Sobota, 2021.05.08
Oto nowa propozycja miasta Kraków na to, aby się ruszyć. Oprócz zajęć dla dorosłych ruszyły treningi dla dzieci, prowadzone przez trenerów, niegdyś utytułowanych lekkoatletów, z olimpijczykiem Grzegorzem Sudołem na czele.

 

- Kiedy organizowaliśmy zajęcia online w czasie "twardego lockdownu" przekonaliśmy się, że ludzie chcą trenować. Potem zorganizowaliśmy dzień dziecka i mikołajki na sportowo i okazało się, że mnóstwo dzieci też jest zaintetesowane - mówi Grzegorz - Ruszyliśmy więc z tym projektem. Dorosły może przyjść z dzieckim, on ma swoje zajęcia, a dziecko swoje. Wspólnie spędzają czas na sportowo.

Zajęcia proponowane przez Grzegorza, jego kolegów i koleżanki skoncentrowane są wokół lekkiej atletyki.

- Ale są to zajęcia ogólnorozwojowe. Jest trochę biegania, trochę konkurencji rzutowych, trochę skakania... Lekkoatletyka jest bardzo wszechstronna.

Przypomnijmy, że w ramach tego projektu pod patronatem Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie organizowane są także treningi nordic walking i treningi fitness. Wszystkie zajęcia są bezpłatne, ale ze względu na ograniczenia epidemiczne obowiązują zapisy do wyczerpania limitu 50 osób na jeden trening. Wszystkie szczegóły są na stronie zis.krakow.pl.

A tymczasem posłuchajcie, co mają do powiedzenia trenerzy i uczestnicy zajęć. Spotkaliśmy się z nimi na stadionie MOS Wschód w Nowej Hucie w pewną deszczową niedzielę.

 

fot. Maciej Skowronek

Rowerem po Małopolsce

 • access_time 00:07:47
 • calendar_today Sobota, 2021.05.01
Tym razem będziemy Was zachęcać do wycieczek rowerowych po naszym regionie. A pomoże w tym nowy przewodnik, który samorząd województwa małopolskiego przygotował wspólnie z blogerami!

 

W ten projekt włączyli się autorzy Autorzy 11 popularnych rowerowych blogów, którzy proponują 19 wycieczek.

Wśród autorów są: Anita i Paweł Skowera (101countriesbefore50.com), Szymon Nitka (ZnajKraj), Ewa Świderska (Ewcyna), Alicja Rapsiewicz i Andrzej Budnik (LosWiaheros), Kasia Łaskawiec i Tomek Sawirski (Polska po godzinach), Wojtek Goj (Szlak wokół Tatr), Jarek Tarański (VeloMałopolska), Kasia Puźniak (Lucky MTB), Ola i Szymon Rochowiakowie (Beskid Trail), rodzina Mazurków (Rodzinnie Dookoła Świata) Kasia Pustelny-Szewczyk i Marek Szewczyk (Kasai).

O przewodniku, który na razie jest dostępny w wersji online, a także o możliwościach, jakie dają trasy rowerowe w Małopolsce, opowiadziała nam Joanną Matuszczyk, jedna z koordynatorek projektu z Urzędu Marszałkowskiego.

Rozmawiał z nią Maciej Skowronek.

 

A małopolskie rowerowe inspiracje możecie znaleźć tu:

Przewodnik Małopolska Na Rowery - Najlepsze trasy zdaniem blogosfery

rowery.visitmalopolska.pl

Fanpage Małopolska Na Rowery

Fanpage Odkryj Małopolskę

Fanpage Velo Małopolska

Kanał Lubię Małopolskę

Aplikacja Szlaki Turystyczne Małopolski

Aplikacja Rowerowa Małopolska

 

źródło: malopolska.pl

 

źródło: malopolska.pl

 

Biegiem dookoła Krakowa

 • access_time 00:04:10
 • calendar_today Sobota, 2021.04.24
To kolejny ciekawy pomysł, który ubarwia szarą rzeczywistość sportu amatorskiego w czasie lockdownu. Grupa biegaczy z klubu AZS AWF Masters Kraków pokonała trasę wzdłuż obwodnicy miasta!

 

Oczywiście obwodnica jeszcze nie jest w pełni gotowa, ale mniej więcej się udało. Począwszy od Mostu Nowohuckiego, przez Kopiec Wandy, Węgrzce, Zielonki, Balice, Tyniec, Opatkowice, Bieżanów, z powrotem do Nowej Huty.

Ponad 70-kilometrową trasę w 9 godzin pokonało 6 osób. Wśród nich Marcin Tomczyk, który to wszystko wymyślił i Piotr Szczepanik, który po raz pierwszy w życiu pokonał tak długą trasę. Jak się okazuje, całkiem ciekawą.

Posłuchajcie o tym ciekawym przedsięwzięciu.

 

źródło: facebook.com/AZS.AWF.Krakow.Masters

Chodź na pole, czyli Kraków w formie

 • access_time 00:05:13
 • calendar_today Sobota, 2021.04.17
Zachęcamy Was do skorzystania z tego, co Kraków proponuje w ramach swojej najnowszej akcji promującej aktywności i zdrowy styl życia. A w stolicy Małopolski jest co robić.

 

Trwające obostrzenia wciąż uniemożliwiają udział w zorganizowanych zajęciach sportowych, albo w zawodach,. Urzędnicy proponują więc, abyśmy ćwiczyli samodzielnie. Dzięki filmikom prezentowanym w internecie będzie to można robić z pomocą trenerów.

Wśród propozycji są też wycieczki rowerowe do ciekawych miejsc na terenie Krakowa.

Projekt skierowany jest oczywiście nie tylko do mieszkańców Krakowa.

O szczegółach opowiadają w rozmowie z Maciejem Skowronkiem Monika Chylaszek, koordynatorka kampanii oraz Krzysztof Wojdowski, przygotowujący "część rowerową".

 

Film z garścią rad od trenerki personalnej

 

Wycieczka rowerowa w poszukiwaniu fontanny Zina

Roman Ficek i jego wyzwania

 • access_time 00:08:44
 • calendar_today Sobota, 2021.04.10
Roman Ficek to znany w Polsce biegacz górski i ultramaratonczyk. Mieszka niedaleko Zawoi, a więc na Babią Górę ma rzut beretem.

 

Na początku roku sporo się o nim mówiło po tym, jak 9 razy w ciągu doby wbiegł na Rysy. Ale Roman ma na koncie o wiele poważniejsze wyczyny, takie jak przebiegnięcie Głównego Szlaku Beskidzkiego w rekordowym tempie (517 km w 107 godzin i 25 minut) czy przebiegnięcie Łuku Karpat (ponad 2000 km od Słowacji po Rumunię w 39 dni i 11 godzin).

W planach ma przebiec po górach Skandynawię z północy na południe (3500 km), a jego marzeniem są Andy (ponad 9000 km).

O swojej pasji i sile przemierzania tysięcy kilometrów opowiedział w rozmowie z Maciejem Skowronkiem.

 

Ruszamy na rower

 • access_time 00:04:54
 • calendar_today Sobota, 2021.04.03
Wiosna już prawie w pełni, więc czas na wycieczki rowerowe! Ale żeby móc bezpiecznie i wygodnie jeździć, trzeba przygotować i rower i siebie!

 

O pozimowym rowerowym restarcie rozmawialiśmy z Tamarą Górecką-Werońską, trenerką, specjalistką od bikefittingu i współautorką książki "Bikefitting krok po kroku".

- Jeśli rowerem jeździmy przez cały rok, to przede wszystkim trzeba oczyścić go z soli - radzi Tamara - Trzeba go dokładnie umyć i nasmarować. Czasem warto to zrobić w serwisie rowerowym, jeśli mamy bardziej profesjonalny i skomplikowany sprzęt. Trzeba też sprawdzić czy przerzutki działają prawidłowo, podobnie hamulce. Dzięki temu pojedziesz szybciej, wygodniej, a rower nie sprawi przykrej niespodzianki na trasie.

Tamara, jako osoba zajmująca się bikefittingiem zwraca uwagę, że warto też zadbać o odpowiednie ustawienie i dopasowanie roweru do siebie.

- To ma wpływ nie tylko na komfort jazdy, ale również na bezpieczeństwo. Jeśli mamy niewłaściwą pozycję na rowerze, to mamy na przykład problem z oglądaniem się za siebie i sprawdzeniem czy coś za nami nie jedzie. Zła pozycja wpływa też na skuteczne wykonywanie manewrów.

Tamara wraz z mężem postanowiła więc napisać książkę na temat bikefittingu, bo jak przekonuje, 70 procent błędów rowerzysta jest w stanie wyeliminować samodzielnie.

Posłuchajcie rozmowy z Tamarą. Możecie też zaglądać na profil facebookowy Profidea, na którym można znaleźć sporo informacji na temat treningu, bezpieczeństwa i... bikefittingu.

 

Tamara Górecka-Werońska (fot. Maria Kubik maria.k.fotografia)

Imprezy na orientację

 • access_time 00:05:51
 • calendar_today Sobota, 2021.03.27
Mamy dla Was kolejną propozycję, która specjalnie nie męczy, ale pozwala zażyć trochę ruchu na świeżym powietrzu. I pobudzić do działania nie tylko ciało, ale i umysł. Oto imprezy na orientację: super zabawa dla każdego.

 

Należy wziąć przygotowaną mapę, ruszyć w teren i zaznaczyć punkty kontrolne rozmieszczone na trasie. Tylko tyle i aż tyle.

Co ważne, imprezy lub marsze na orientację to nie to samo biegi, wyjaśniają Kasia i Maciek Urbaniakowie z Akademickiego Klubu Imprez na Orientację w Krakowie.

- Główną różnicą jest to, że się nie biegnie, więc nasze imprezy są przystępną formą dla osób z nieco gorszą kondycją fizyczną. Różnią się również mapy. W biegach mamy tak zwaną mapę pełną, to znaczy, że wszystko na tej mapie jest. Jedyne, co trzeba zrobić, to zaliczyć punkty kontrolne, które znajdują się na mapie. Natomiast na marszach stawiamy tych punktów na przykład 80, ale tylko 20 jest prawidłowych, więc jest to też forma łamigłówki. Trzeba się trochę natrudzić, żeby właściwie pokonać trasę - mówi Kasia.

- To jest jak poszukiwanie skarbu - dodaje jeden z uczestników krakowskich imprez - Marzenie z dzieciństwa. Mapa, zaznaczony krzyżyk, który trzeba odnaleźć.

Co ciekawe, organizatorzy Krakowskich Imprez na Orientację za każdym razem proponują inną tematykę spotkania. W marcowej edycji motywem przewodnim były... rośliny doniczkowe. Nawet mapy były w kształcie liści i łodyżek.

Warto też się pochwalić, że członkowie Akademickiego Klubu z Krakowa dostali się do kadry narodowej w orientacji precyzyjnej. I szykują się do Mistrzostw Świata, które w tym roku mają się odbyć w Polsce.

- Liczymy, że się odbędą i że pandemia nie pokrzyżuje planów - mówią Kasia i Maciek.

Posłuchajcie o tej niezwykle ciekawej rozrywce, która jest też nieci bezpieczniejsza w czasie szalejącego wirusa, bo odbywa się najczęściej z dala od ruchliwych ulic i dużych skupisk ludzi.

A jeśli macie ochotę wziąć udział w takim marszu, to macie okazję raz w miesiącu, Szczegóły są na profilu facebookowym AKInO Kraków.

 

"Roślinne" mapy marcowej edycji KRAKInO (fot. Maciej Skowronek)

Kamil Bąbel: Pieszo przez Kraków

 • access_time 00:05:19
 • calendar_today Sobota, 2021.03.20
Kamil postanowił przespacerować się po wszystkich ulicach Krakowa. Jeśli myślicie, że to całkiem proste i niezbyt czasochłonne, to wyobraźcie sobie, że w niespełna dwa lata udało mu się przejść... jedną trzecią.

 

W programie "Rusz Się" kontynuujemy wątek spacerów, bo przecież nie samym tradycyjnym sportem można zadbać o zdrowie.

Choć u Kamila sport był obecny już w czasach szkolnych. Jako 14-15 latek zaczął brać udział w biegach ulicznych.

- Podobała mi się atmosfera tych imprez - przyznaje.

Ma 28 lat i za sobą... już 8 maratonów! PIerwszy przebiegł w 2013 roku w Krakowie. A ostatnio, tuż przed pandemią udało mu się wziąć udział w najstarszym maratonie, czyli w Atenach.

Także od 2019 roku realizuje swój aktualny projekt "Pieszo przez Kraków".

- W moim życiu zawsze były sport i podróże. W którymś momencie zaczęło brakować na to czasu, nieco się rozleniwiłem, więc zacząłem myśleć, jak tu połączyć jedno z drugim - wspomina.

I wtedy wpadł mu do głowy pomysł, by przejść wszystkie ulice w Krakowie, zadbać w ten sposób o zdrowie i... poznać najciekawsze zakątki miasta.

Postępy projektu możecie śledzić na stronie sredniozaawansowany.pl


Ale wcześniej wybierzcie się z Kamilem i z naszym reporterem na mały spacer...

 

sredniozaawansowany.pl

Piesze wycieczki to też forma ruchu

 • access_time 00:04:58
 • calendar_today Sobota, 2021.03.13
Spacery i piesze wycieczki też się liczą! Jeśli ktoś nie lubi biegania, siłowni czy jazdy na rowerze, może zadbać o siebie także w ten sposób. Zwłaszcza, że korzysta nie tylko ciało, ale też umysł.

 

O pieszych wycieczkach rozmawiamy z instytucją, która zna się na tym najlepiej, a mianowicie z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym. Kamil Barwacz, prezes Koła Grodzkiego PTTK w Krakowie przyznaje, że celem nadrzędnym działalności nie jest krzewienie kultury fizycznej, ale jest to naturalna konsekwencja przemierzania szlaków i bycia na świeżym powietrzu.

- Takie wycieczki to rzeczywiście nie tylko korzyść dla ciała, ale też edukacja, zdobywanie wiedzy - przekonuje Kamil - Poznajemy zabytki, odwiedzamy różne miejsca, zawsze coś potem zostaje. Na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że dzięki wycieczkom utrwaliły mi się style architektoniczne. W szkole gdzieś tam było to omawiane, ale dopiero spacery po Krakowie były tą żywą lekcją historii.

Walor zdrowotny też jednak ma tu znaczenie, bo jak przekonuje nasz rozmówca, czasem celowo organizowane są wycieczki za miasto, do Dolinek Krakowskich czy choćby do Lasku Wolskiego, żeby zmienić nieco powietrze i nieco bardziej się zmęczyć.

Posłuchajcie o tym, jak można połączyć przyjemne z pożytecznym, bez przemęczania się i bez tak zwanego "wyczynu".

 


Kamil Barwacz