Radio Kraków

Rusz się!


RSS Spotify Google Podcast

Chcesz aktywnie spędzać wolny czas i żyć zdrowo? Chcesz poćwiczyć, ale nie wiesz jak? A może brakuje Ci motywacji? Radio Kraków pomoże podjąć wyzwanie i zadbać o Twoją kondycję fizyczną!

Podcasty

Ferie - koniecznie na sportowo

Ferie zimowe trzeba spędzić aktywnie! Trenerzy i sportowcy nie mają wątpliwości i zachęcają dzieci i rodziców do wyjścia z domu.

Radio Kraków również zachęca do ferii w ruchu, wspólnie z Grzegorzem Sudołem, byłym olimpijczykiem w chodzie sportowym, a dziś trenerem i wykładowcą na krakowskiej AWF.
A rozmawia z nim Maciej Skowronek.

Jak wybrać trenera personalnego?

Po świąteczno-noworocznej przerwie pomożemy nieco zrealizować państwu... noworoczne postanowienia. Jeśli ktoś postanowił. że chce zacząć ćwiczyć pod okiem trenera personalnego, to podpowiemy, jak takiego trenera wybrać. A konkretnie podpowie Kasia Sikora z You Can - Studia Treningu Personalnego dla Kobiet w Krakowie. Rozmawia z nią Maciej Skowronek.

Świateczne potrawy a sportowy styl życia

Dziś odcinek sportowo-kulinarno-świąteczny, Z przewagą tych dwóch ostatnich określeń. Pewnie państwo już myślą o świętach. A w święta będą państwo więcej myśleć o jedzeniu, niż o sporcie. Podpowiemy, jak pogodzić jedno z drugim, czyli jak świętować przy stole (tym wigilijnym i nie tylko) i nie mieć wyrzutów sumienia, że narażamy się na utratę dobrej formy. Naszym przewodnikiem jest Michał Cienki, biegacz amator, a z zawodu kucharz i cukiernik, jeden z szefów kuchni restauracji Ojo z Krakowa. Rozmawia z nim Maciej Skowronek.

Tomasz Klisz. Od biegów górskich to tower runningu

Czas na spotkanie z wyjątkowym sportowcem. Tomek Klisz pochodzi z Bielska-Białej, ale obecnie mieszka i trenuje w Choczni koło Wadowic. Jest zawodnikiem, byłym reprezentantem Polski, uprawiającym biegi górskie, uliczne, ale też... biegi po schodach, czyli tak zwany tower running! Jest też trenerem personalnym i trenerem młodych biegaczy górskich w Liceum Sportowym w Zawoi. A także organizatorem zawodów, wśród nich popularnego Beskidzkiego Topora. Przed nami więc kolejny człowiek, który robi niezwykłe rzeczy i który może nas zachęcić robienia czegoś, czego jeszcze nie próbowaliśmy. Z Tomaszem Kliszem rozmawia Maciej Skowronek.

Ćwiczenia ogólnorozwojowe - do czego są potrzebne

Pewnie wielokrotnie to słyszeliście. Pewnie wasi trenerzy od czasu do czasu zlecali Wam serię ćwiczeń ogólnorozwojowych. Pewnie też czytaliście o nich w książkach i widzieliście je w planach treningowych. Wyjaśniamy czym są i do czego służą ćwiczenia ogólnorozwojowe, na przykład w treningu biegaczy. Pomoże nam w tym Bartosz Zając, pracownik krakowskiej AWF i trener. Bartosza możecie spotkać między innymi podczas bezpłatnych treningów biegowych, które organizuje w Krakowie stowarzyszenie I Ty Możesz Być Wielki. Rozmawia z nim Maciej Skowronek.

Jak trenować gdy "coś nas bierze"?

Koniec listopada, najgorszy i najzimniejszy fragment jesieni, zima za pasem... a nas nękają zarazki. W okresie przeziębienia i grypy i w środku czwartej fali koronawirusa też jednak trzeba być aktywnym. Jak trenować, żeby było zdrowo? I jak to robić, kiedy bierze nas przeziębienie? Maciej Skowronek rozmawiał z doktorem Bartłomiejem Guzikiem, kardiologiem, internistą i lekarzem sportowym ze szpitala Jana Pawła II i Centrum Twojego Zdrowia w Krakowie. A właśnie ze względów chorobowych rozmowa odbyła się... przez internet.

NEAT, czyli spontaniczna aktywność fizyczna

W programie "Rusz się" dziś opowiemy państwu o zjawisku zwanym NEAT (czyt. NIT), czyli o spontanicznej aktywności fizycznej, niezwiązanej z treningami (ang. Non-exercise Activity Thermogenesis). To coś, co zdaniem trenerów może wspomóc naszą kondycję i zapewnić odpowiednią dawkę ruchu! NEAT wszystko za wyjątkiem trenowania, jedzenia i spania. Może to być spacer lub jazda na rowerze do pracy, wychodzenie po schodach, a nawet... odkurzanie czy mycie naczyń! Maciej Skowronek zapytał o NEAT trenerkę personalną Joannę Hoszowską.

Morsujemy!

Zapraszamy do morsowania! To już najwyższy czas, by rozpocząć lodowate kąpiele, które - jak zapewniają morsy, ale też spora część lekarzy - pomagają uodpornić organizm i dają dużo radości. Więc jeśli chcecie pochwalić się znajomym, to proszę nie zwlekać. Ale też róbcie to ezpiecznie. Pomoże Wam w tym Jerzy Wesołowski, prezes Krakowskiego Klubu Morsów Kaloryfer. Spotkał się z nim (i morsował) Maciej Skowronek.

Barbara Prymakowska: Wciąż mam sportowe marzenia...

To chyba najbardziej inspirująca sportsmenka-amatorka w Małopolsce. Barbara Prymakowska z Tarnowa ma 77 lat i niedawno po raz kolejny wywalczyła tytuł Mistrzyni Świata w biegach górskich w swojej kategorii. Pozornie z wiekiem aktywność człowieka powinna maleć. U pani Barbary wydaje się, że jest odwrotnie. Zresztą proszę posłuchać. "Najszybsza babcia świata" - tak ją ktoś kiedyś określił - gościła w Radiu Kraków już nie raz. Ale w programie "Rusz się" gości po raz pierwszy. A rozmawiała z nią Agnieszka Wrońska.

Bezpłatne treningi z Edytą Lewandowską

Co państwo na to, żeby spotkać się z czołową biegaczką górską w Polsce? W listopadzie, w każdy weekend będzie można potrenować z Edytą Lewandowską. To wielokrotna medalistka mistrzostw Polski z maratonie i półmaratonie, a jednym z jej ostatnich sukcesów jest zwycięstwo i rekord trasy w biegu maratońskim na wulkan Etna! Edyta obecnie mieszka i trenuje w Myślenicach pod Krakowem i właśnie tam, we współpracy z samorządem gminnym organizuje bezpłatne zajęcia dla wszystkich. Maciej Skowronek wybrał się na takie zajęcia, w ramach naszego radiowego cyklu "Rusz się".

Rusz się, matko!

Halo! Czy są tu młode lub przyszłe mamy? Będziemy Was zachęcać do ruchu. Bo ruch jest ważny na każdym etapie życia. A o tym, dlaczego jest to szczególnie istotne dla młodej mamy, opowiada specjalizująca się w tego typu treningach Kasia Sikora z You Can - Studia Treningu Personalnego Dla Kobiet. Rozmawia z nią Maciej Skowronek... "Proszę, niech każdy nastawi aparat..." :-)

Tabata spala kalorie, ale może też wzmocnić mieśnie

Spróbujcie kolejnego rodzaju ćwiczeń interwałowych. Tabata służy redukcji tkanki tłuszczowej, ale równie dobrze może też służyć budowaniu masy mięśniowej. Wszystko zależy od inwencji ćwiczącego i trenera. O tabacie rozmawiamy z Patrycją Baran z krakowskiego klubu Active Niuton.

Bootcamp kształtuje ciało i charakter

W cyklu "Rusz się" kolejny interesujący rodzaj ćwiczeń o nazwie "Bootcamp". To coś dla twardych ludzi, coś co potrafi naprawdę zmęczyć. Intensywne przysiady, skoki, podnoszenie ciężarów kształtują nie tylko sylwetkę, ale też charakter. Więcej o tym wszystkim opowiedzą trenerzy bootcamp z Harder Fitness Kraków: Arek i Ela. Na trening z nimi wybrał się Maciej Skowronek.

Imprezy sportowe w czasie czwartej fali

Jesień przyszła, czwarta fala koronawirusa także. Na szczęście jeszcze nie odwołują imprez sportowych. A żeby tak pozostało, to pewnych zasad muszą przestrzegać zarówno organizatorzy, jak i uczestnicy. Dziś w audycji "Rusz się" powiemy właśnie o tych zasadach. Gościem Macieja Skowronka jest Paweł Żyła z Krakowskiego Klubu Biegacza Dystans i z fundacji Vena-Sport, która od lat z powodzeniem organizuje na przykład słynny Półmaraton Marzanny. A za tydzień będzie organizować bieg z okazji stulecia Klubu Sportowego Dalin Myślenice.

Błędnik zwany też ślimakiem - wskrzeszamy dawną formę aktywności

Na krakowskich Błoniach wytyczono tajemnicze kręgi. Okazuje się, że to bardzo popularna na przełomie XIX. i XX. wieku rozrywka. Tak zwany błędnik albo ślimak doktor Henryk Jordan wytyczył w parku, który obecnie nosi jego imię. Dzieci, młodzież i dorośli mogli po nim krążyć i w ten sposób się poruszać. Ale miało to o wiele szersze zastosowanie. Małopolski Instytut Kultury postanowił przypomnieć i wskrzesić tę ideę. Z aktywności za pomocą błędnika może teraz skorzystać każdy. Można również stworzyć sobie takie coś samemu. Zresztą proszę posłuchać - o wszystkim opowiedziała Maciejowi Skowronkowi Paulina Kasprzycka z Małopolskiego Instytutu Kultury.

Pilates - wcale nie taki prosty

Ci, którzy uważają, że pilates to coś dla osób, które nie chcą się przemęczać... nigdy nie próbowali tego rodzaju ćwiczeń - przekonuje trenerka Patrycja Baran z Centrum Aktywnych kobiet Active Niuton Wybraliśmy się do niej na zajęcia, aby przedstawić Wam kolejny rodzaj ćwiczeń, którego warto spróbować...

Balance - między ciałem a umysłem

Po wakacyjnej przerwie znów będziemy was zachęcać do ruchu. Na początek jeszcze trochę efektów naszych wakacyjnych poszukiwań. Poznajcie trening o nazwie balance, czyli połączenie jogi, stretchingu, pilatesu i baletu. Zapewnia sprawność mięśniom głębokim, równowagę ciała i umysłu. Na trening zaprasza Arkadiusz Metera z klubu Harder Fitness z Krakowa.

Joga dla wszystkich

Zapraszamy Was do spróbowania jogi, która poprawia kondycję i sprawność, a także wpływa na umysł. Wybraliśmy się na zajęcia z Anią Wołos z krakowskiej szkoły Miś Jogin. Ania specjalizuje się w jodze dla dzieci. Ale prowadzi też zajęcia dla całych rodzin.

Petanque jak siłownia

  • access_time 00:05:21
  • calendar_today Sobota, 2021.06.05
Zapraszamy Was do wspólnej gry w petanque albo inaczej do gry w bule. To aktywność niezwykle popularna we Francji. W Polsce też ma coraz więcej entuzjastów. Nie myślcie, że petanque to mało wymagające rzucanie kulkami do celu. Bula waży ponad pół kilo i kilkaset rzutów potrafi zadziałać na mięśnie niczym siłownia. Do tego potrzeba jest strategia, aby wygrać z przeciwnikiem. I tu trenuje się umysł. Zatem grajcie w "petankę" dla zdrowia. O tej niesamowicie sympatycznej grze opowiemy wspólnie z Dawidem Balinką i Pawłem Domanusem z Myślenickiego Klubu Petanque.

Sportowy poradnik dla rodziców

  • access_time 00:07:15
  • calendar_today Sobota, 2021.05.29
Zbliża się Dzień Dziecka, więc w tym odcinku porozmawiamy o tym, jak i kiedy wybrać zajęcia sportowe dla dziecka i czy jest to konieczne. Naszym ekspertem będzie Krzysztof Swół, nauczyciel WF-u, pedagog i trener piłkarskich młodzieżowych grup w Polonii Kraków. Ale nasz reporter Maciej Skowronek porozmawiał sobie chwilę także z jego młodymi podopiecznymi...

 

Krzysztof Swół