Radio Kraków

Rusz się!


RSS Spotify Google Podcast

Chcesz aktywnie spędzać wolny czas i żyć zdrowo? Chcesz poćwiczyć, ale nie wiesz jak? A może brakuje Ci motywacji? Radio Kraków pomoże podjąć wyzwanie i zadbać o Twoją kondycję fizyczną!

Podcasty

Przyszedł czas na łyżwy

Idzie zima, więc musi być zimno, ale to nie zwalnia z aktywności. Jeśli nawet nie ma śniegu, to można pojeździć na przykład na łyżwach. Przy Tauron Arenie Kraków już od połowy listopada działa Zimowa Strefa. A tam między innymi lodowisko, z którego bezpłatnie mogą korzystać dzieci i młodzież szkolna oraz przedszkolna. O projekcie opowiada Michał Sobolewski z Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Rozmawia z nim Piotr Ćwik.

Pływanie do tyłu

 • Piotr Ćwik
 • access_time 05:48:00
 • calendar_today Sobota, 2022.11.26
Pływanie do tyłu to propozycja nie tylko dla znudzonych mozolnym pokonywaniem kolejnych długości basenu. Spokojnie może być formą nauki radzenia sobie w wodzie. A powstało ze zwykłej ludzkiej ciekawości, która następnie przerodziła się w imprezę rangi mistrzowskiej. Piotr Ćwik rozmawiał z Jakubem Szczęśniakiem, organizatorem Mistrzostw Świata w Pływaniu do Tyłu oraz z aktualną mistrzynią Natalią Żak.

Wolski Kolektyw Biegowy

 • Piotr Ćwik
 • access_time 00:05:40
 • calendar_today Sobota, 2022.11.19
W programie "Rusz się" o Wolskim Kolektywie Biegowym. Trenują biegi górskie i udowadniają, że chęci do ruszenia kości, motywacja oraz zwykła dawka zdrowego rozsądku wystarczają, by osiągać imponujące wyniki. O tym jak pod osłoną nocy (choć nie tylko) radzą sobie w lesie Wolskim, opowiada jeden z trenerów WKB Paweł Perykasza. Rozmawia z nim Piotr Ćwik.

Prawnicy, lekarze i działy IT grają w badmintona

 • Piotr Ćwik
 • access_time 00:05:20
 • calendar_today Sobota, 2022.11.12
"Mają przyjść i dobrze się bawić" - tak o Otwartych Mistrzostwach Krakowa w badmintonie dla prawników, lekarzy, przedstawicieli działów IT lub przedsiębiorców mówi organizator takich imprez Tomasz Urbanik. O działalności Akademii Badmintona Kraków oraz zbliżających się zawodach rozmawia Piotr Ćwik.

"Futbol stołowy", czyli popularne "piłkarzyki"

 • Piotr Ćwik
 • access_time 05:27:00
 • calendar_today Sobota, 2022.11.05
To także sport, który trenuje ciało i umysł. Skoro jest bilard, to dlaczego nie "piłkarzyki"? Oczywiście na całym świecie organizowane są zawody, łącznie z Mistrzostwami Świata. W Krakowie są Mistrzostwa Krakowa. O grze, trenowaniu, udziale w rywalizacji oraz o Krakowskim Klubie Piłki Stołowej w rozmowie z Piotrem Ćwikiem opowiadają Mirosław Kielar i młody mistrz "piłkarzyków", występujący w barwach KKPSu Michał Lipiński.

Integracja z gośćmi z Ukrainy

 • Piotr Ćwik
 • access_time 05:52:00
 • calendar_today Sobota, 2022.10.29
"Integracyjne zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży z Ukrainy" to projekt organizowany przez Fundację Kultury Deskorolki. Dzięki niemu uchodźcy mogą bezpłatnie korzystać z całej przestrzeni jednego z krakowskich skateparków. To możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu dla dzieci i młodzieży zza naszej wschodniej granicy, ale i wszystkich nieco starszych i młodych duchem. O tym jak wziąć udział w zajęciach opowiada Łukasz Gawąd, prezes Fundacji Kultury Deskorolki. Rozmawia z nim Piotr Ćwik.

Coś dla miłośników sportu i literatury

To sportowa propozycja dla wszystkich fanów literatury, fantastyki i sagi o Harrym Potterze. Jest okazja, by pograć w quidditcha. Ta dyscyplina rodem z powieści o Potterze łączy w sobie elementy rugby, piłki ręcznej i zbijaka. I staje się coraz mocniejszą pozycją na mapie światowego sportu. O odbijaniu kafla pod Wawelem opowiada w rozmowie z Piotrem Cwikiem Katarzyna Ungeheuer, zawodniczka Kraków Dragons.

Wspinaczka sposobem na rehabilitację?

Powrót do formy i sprawności jest równie ważny jak codzienne dbanie o zdrowie. W czasie rehabilitacji istotna jest walka z monotonią. W "Rusz się" o wspinaczce jako ekscytującym sposobie rehabilitacji opowiada Miłosz Nycz, instruktor wspinania, prezes Fundacji Sprawne Wspinanie, od wielu lat zaangażowany we współpracę z niepełnosprawnymi. Rozmawia z nim Piotr Ćwik.

Ruszajmy się bez względu na pogodę

- Po prostu wychodzę i biegam, bez patrzenia na pogodę - mówi Mirosław Sroka, maratończyk, który opowie o tym, jak przygotować się do jesienno-zimowego sezonu biegowego. Pokonywanie kilometrów w nieco bardziej rześkim powietrzu ma sporo plusów. A jeśli połączy się to jeszcze na przykład z morsowaniem, to zimę przetrwać można nawet bez lekkiego kataru. Z Mirosławem Sroką rozmawiał Piotr Ćwik.

Sporty miejskie pod dachem

Gdy to co, czeka za oknem, coraz mniej zachęca do aktywności na świeżym powietrzu, sport przenosi się pod dachy. Jesień i zima nie oznaczają jednak, że w temacie regularnego ruchu do wyboru pozostają jedynie siatkówka, koszykówka czy halowa piłka nożna. Coraz dłuższe wieczory można wykorzystać także na trenowanie sportów miejskich. O dobrej zabawie na hulajnodze, rolkach, BMXie lub deskorolce opowiada właściciel Streetpark - Cracow Indoor Skatepark oraz prezes Fundacji Kultury Deskorolki Łukasz Gawąd, z którym rozmawiał Piotr Ćwik.

Krakowskie Bestie, czyli dziewczyny grające w rugby

Każdy sport powinien być dla każdego. Nie powinno więc nikogo dziwić, że na przykład w Krakowie dziewczyny grają w rugby. Krakowskie Bestie rywalizują w 7-osobowej odmianie tej dyscypliny, w II lidze Mistrzostw Polski. O projekcie grze w rugby przez kobiety w Krakowie oraz organizacji ekipy opowiada zawodniczka Bestii Monika Dutka. Rozmawia z nią Piotr Ćwik.

Babska korba, czyli wypad na rower z dziewczynami

Jazda na rowerze w towarzystwie koleżanek, bez poczucia osamotnienia oraz w odpowiednim dla każdej z uczestniczek tempie. "Babska Korba" działa w 8 miastach w Polsce, między innymi w Krakowie. Oprócz wyjazdów i treningów panie wspólnie pracują nad serwisowaniem i rozwijaniem swojego sprzętu. Z organizatorką "babskich" rowerowych spotkań, Marią Kostacińską, rozmawia Piotr Ćwik.

Siatkówka dla każdego?

Polska siatkówka jeszcze nigdy nie byłą tak wysoko w świecie. A kibice kochają ten sport najbardziej, zaraz po piłce nożnej. Warto więc sprawdzić, na czym polegają magia, specyfika oraz tajemnice przebijania piłki nad siatką. I to jakie korzyści - również zawodowe - można wyciągnąć z siatkarskich treningów, nawet jeśli nie jest się Kurkiem, Leonem ani Fornalem. Gościem Piotra Ćwika jest Mirosław Janawa, prezes i trener Hutnika Kraków, sportowy wychowawca Tomasza Fornala i Marcina Komendy.

Biegi crossowe, czyli... cisza i spokój

Zapraszamy Was do biegania w ciszy, towarzystwie przyrody i bez metra asfaltu. To możliwe nawet w dużych miastach, takich jak Kraków. Biegi crossowe są znakomitą alternatywą dla treningów na twardym podłożu. Pozwalają wyćwiczyć szersze spektrum mięśni i dają większy odpoczynek psychice. O tym rodzaju biegania Piotr Ćwik rozmawia z Pawłem Derlatką - organizatorem zawodów górskich i crossowych, w śród nich znanego i lubianego w Krakowie cyklu "Nowa Huta w czterech smakach".

Lato na rowerze, na małopolskich szlakach

To już lato, okres urlopowy, który trzeba spędzić aktywnie! Zapraszamy Was na rower. Połączmy aktywność z turystyką i odkrywaniem, na przykład naszego regionu. Podpowiadamy, gdzie szukać informacji o trasach i szlakach rowerowych i jak zaplanować wycieczkę. Okazuje się, że samorząd województwa to wszystko zapewnia... na stronie internetowej narowery.visitmalopolska.pl. O szczegółach opowiada Magdalena Opyd z urzędu marszałkowskiego, z którą rozmawia Maciej Skowronek.

Józef Panuś - człowiek-orkiestra

Dziś gościem będzie niezwykle inspirująca postać... Pan Józef Panuś mieszka w Zawadzie koło Myślenic. W przeszłości grał w piłkę nożną, także w najwyższej klasie rozgrywkowej, a w wieku prawie 60 lat postanowił wystartować w programie Ninja Warrior - czyli pokonywać skomplikowane tory przeszkód. Ta dyscyplina tak go wciągnęła, że teraz ma swój własny tor i otwiera szkółkę, w której będzie trenował dzieci. Ale to nie wszystko, bo wśród licznych pasji ma jeszcze... grę na akordeonie i tworzenie niezwykłych przedmiotów z drewna. Z Józefem Panusiem, który tryska energią i ma niespożyte siły rozmawiał Maciej Skowronek.

Ćwicz w zieleni 2022

Kraków zaprasza na kolejną edycję akcji "Ćwicz w zieleni", czyli bezpłatne, popołudniowe zajęcia sportowe w krakowskich parkach. To całkowicie bezpłatne treningi prowadzone przez profesjonalnych instruktorów. Można przyjść po pracy, po szkole i aktywnie spędzić czas na łonie natury. Zajęcia rozpoczęły się w tym tygodniu, a o szczegółach opowie Aleksandra Mikolaszek z Zarządu Zieleni Miejskiej, który jest organizatorem akcji. Z panią Aleksandrą rozmawia Maciej Skowronek.

Zdrowy kręgosłup

Dziś przedstawimy kolejny rodzaj ćwiczeń. Tym razem pod hasłem "zdrowy kręgosłup". To coś, co zdobywa coraz większą popularność w klubach fitness. Czy takie ćwiczenia rzeczywiście pomagają na kręgosłup? I czy dotyczą tylko kręgosłupa? By się tego dowiedzieć, Maciej Skowronek wybrał się na zajęcia i rozmawiał z Maciejem Piwowarczykiem, fizjoterapeutą i trenerem personalnym. Okazją były zajęcia organizowane przez Centrum Usług Społecznych w Myślenicach...

Dziewczyny grają w piłkę

W programie "Rusz się" dziś spotkanie z dziewczynami z amatorskiej drużyny piłkarskiej z krakowskiego Prokocimia. Panie są matkami zawodników Klubu Sportowego Prokocim. A skoro dzieci grają, to dlaczego nie one? Tak powstała amatorska drużyna, która pracuje pod okiem trenera. I w ten sposób na sportowo spędza wolny czas. Na zajęcia wybrał się nasz reporter Maciej Skowronek.

Obozy sportowe

Cały czas jesteśmy w okresie planowania urlopów i tym razem tematem będą obozy sportowe. Czy warto na taki obóz się wybrać? Jak taki wyjazd wygląda i co nam daje? O tym opowie Dariusz Marek, biegacz górski, trener i organizator takich obozów. Rozmawia z nim Maciej Skowronek.