Radio Kraków

Rusz się!


RSS Spotify Google Podcast

Chcesz aktywnie spędzać wolny czas i żyć zdrowo? Chcesz poćwiczyć, ale nie wiesz jak? A może brakuje Ci motywacji? Radio Kraków pomoże podjąć wyzwanie i zadbać o Twoją kondycję fizyczną!

Podcasty

Jak trenować gdy "coś nas bierze"?

Koniec listopada, najgorszy i najzimniejszy fragment jesieni, zima za pasem... a nas nękają zarazki. W okresie przeziębienia i grypy i w środku czwartej fali koronawirusa też jednak trzeba być aktywnym. Jak trenować, żeby było zdrowo? I jak to robić, kiedy bierze nas przeziębienie? Maciej Skowronek rozmawiał z doktorem Bartłomiejem Guzikiem, kardiologiem, internistą i lekarzem sportowym ze szpitala Jana Pawła II i Centrum Twojego Zdrowia w Krakowie. A właśnie ze względów chorobowych rozmowa odbyła się... przez internet.

NEAT, czyli spontaniczna aktywność fizyczna

W programie "Rusz się" dziś opowiemy państwu o zjawisku zwanym NEAT (czyt. NIT), czyli o spontanicznej aktywności fizycznej, niezwiązanej z treningami (ang. Non-exercise Activity Thermogenesis). To coś, co zdaniem trenerów może wspomóc naszą kondycję i zapewnić odpowiednią dawkę ruchu! NEAT wszystko za wyjątkiem trenowania, jedzenia i spania. Może to być spacer lub jazda na rowerze do pracy, wychodzenie po schodach, a nawet... odkurzanie czy mycie naczyń! Maciej Skowronek zapytał o NEAT trenerkę personalną Joannę Hoszowską.

Morsujemy!

Zapraszamy do morsowania! To już najwyższy czas, by rozpocząć lodowate kąpiele, które - jak zapewniają morsy, ale też spora część lekarzy - pomagają uodpornić organizm i dają dużo radości. Więc jeśli chcecie pochwalić się znajomym, to proszę nie zwlekać. Ale też róbcie to ezpiecznie. Pomoże Wam w tym Jerzy Wesołowski, prezes Krakowskiego Klubu Morsów Kaloryfer. Spotkał się z nim (i morsował) Maciej Skowronek.

Barbara Prymakowska: Wciąż mam sportowe marzenia...

To chyba najbardziej inspirująca sportsmenka-amatorka w Małopolsce. Barbara Prymakowska z Tarnowa ma 77 lat i niedawno po raz kolejny wywalczyła tytuł Mistrzyni Świata w biegach górskich w swojej kategorii. Pozornie z wiekiem aktywność człowieka powinna maleć. U pani Barbary wydaje się, że jest odwrotnie. Zresztą proszę posłuchać. "Najszybsza babcia świata" - tak ją ktoś kiedyś określił - gościła w Radiu Kraków już nie raz. Ale w programie "Rusz się" gości po raz pierwszy. A rozmawiała z nią Agnieszka Wrońska.

Bezpłatne treningi z Edytą Lewandowską

Co państwo na to, żeby spotkać się z czołową biegaczką górską w Polsce? W listopadzie, w każdy weekend będzie można potrenować z Edytą Lewandowską. To wielokrotna medalistka mistrzostw Polski z maratonie i półmaratonie, a jednym z jej ostatnich sukcesów jest zwycięstwo i rekord trasy w biegu maratońskim na wulkan Etna! Edyta obecnie mieszka i trenuje w Myślenicach pod Krakowem i właśnie tam, we współpracy z samorządem gminnym organizuje bezpłatne zajęcia dla wszystkich. Maciej Skowronek wybrał się na takie zajęcia, w ramach naszego radiowego cyklu "Rusz się".

Rusz się, matko!

Halo! Czy są tu młode lub przyszłe mamy? Będziemy Was zachęcać do ruchu. Bo ruch jest ważny na każdym etapie życia. A o tym, dlaczego jest to szczególnie istotne dla młodej mamy, opowiada specjalizująca się w tego typu treningach Kasia Sikora z You Can - Studia Treningu Personalnego Dla Kobiet. Rozmawia z nią Maciej Skowronek... "Proszę, niech każdy nastawi aparat..." :-)

Tabata spala kalorie, ale może też wzmocnić mieśnie

Spróbujcie kolejnego rodzaju ćwiczeń interwałowych. Tabata służy redukcji tkanki tłuszczowej, ale równie dobrze może też służyć budowaniu masy mięśniowej. Wszystko zależy od inwencji ćwiczącego i trenera. O tabacie rozmawiamy z Patrycją Baran z krakowskiego klubu Active Niuton.

Bootcamp kształtuje ciało i charakter

W cyklu "Rusz się" kolejny interesujący rodzaj ćwiczeń o nazwie "Bootcamp". To coś dla twardych ludzi, coś co potrafi naprawdę zmęczyć. Intensywne przysiady, skoki, podnoszenie ciężarów kształtują nie tylko sylwetkę, ale też charakter. Więcej o tym wszystkim opowiedzą trenerzy bootcamp z Harder Fitness Kraków: Arek i Ela. Na trening z nimi wybrał się Maciej Skowronek.

Imprezy sportowe w czasie czwartej fali

Jesień przyszła, czwarta fala koronawirusa także. Na szczęście jeszcze nie odwołują imprez sportowych. A żeby tak pozostało, to pewnych zasad muszą przestrzegać zarówno organizatorzy, jak i uczestnicy. Dziś w audycji "Rusz się" powiemy właśnie o tych zasadach. Gościem Macieja Skowronka jest Paweł Żyła z Krakowskiego Klubu Biegacza Dystans i z fundacji Vena-Sport, która od lat z powodzeniem organizuje na przykład słynny Półmaraton Marzanny. A za tydzień będzie organizować bieg z okazji stulecia Klubu Sportowego Dalin Myślenice.

Błędnik zwany też ślimakiem - wskrzeszamy dawną formę aktywności

Na krakowskich Błoniach wytyczono tajemnicze kręgi. Okazuje się, że to bardzo popularna na przełomie XIX. i XX. wieku rozrywka. Tak zwany błędnik albo ślimak doktor Henryk Jordan wytyczył w parku, który obecnie nosi jego imię. Dzieci, młodzież i dorośli mogli po nim krążyć i w ten sposób się poruszać. Ale miało to o wiele szersze zastosowanie. Małopolski Instytut Kultury postanowił przypomnieć i wskrzesić tę ideę. Z aktywności za pomocą błędnika może teraz skorzystać każdy. Można również stworzyć sobie takie coś samemu. Zresztą proszę posłuchać - o wszystkim opowiedziała Maciejowi Skowronkowi Paulina Kasprzycka z Małopolskiego Instytutu Kultury.

Pilates - wcale nie taki prosty

Ci, którzy uważają, że pilates to coś dla osób, które nie chcą się przemęczać... nigdy nie próbowali tego rodzaju ćwiczeń - przekonuje trenerka Patrycja Baran z Centrum Aktywnych kobiet Active Niuton Wybraliśmy się do niej na zajęcia, aby przedstawić Wam kolejny rodzaj ćwiczeń, którego warto spróbować...

Balance - między ciałem a umysłem

Po wakacyjnej przerwie znów będziemy was zachęcać do ruchu. Na początek jeszcze trochę efektów naszych wakacyjnych poszukiwań. Poznajcie trening o nazwie balance, czyli połączenie jogi, stretchingu, pilatesu i baletu. Zapewnia sprawność mięśniom głębokim, równowagę ciała i umysłu. Na trening zaprasza Arkadiusz Metera z klubu Harder Fitness z Krakowa.

Joga dla wszystkich

Zapraszamy Was do spróbowania jogi, która poprawia kondycję i sprawność, a także wpływa na umysł. Wybraliśmy się na zajęcia z Anią Wołos z krakowskiej szkoły Miś Jogin. Ania specjalizuje się w jodze dla dzieci. Ale prowadzi też zajęcia dla całych rodzin.

Petanque jak siłownia

 • access_time 00:05:21
 • calendar_today Sobota, 2021.06.05
Zapraszamy Was do wspólnej gry w petanque albo inaczej do gry w bule. To aktywność niezwykle popularna we Francji. W Polsce też ma coraz więcej entuzjastów. Nie myślcie, że petanque to mało wymagające rzucanie kulkami do celu. Bula waży ponad pół kilo i kilkaset rzutów potrafi zadziałać na mięśnie niczym siłownia. Do tego potrzeba jest strategia, aby wygrać z przeciwnikiem. I tu trenuje się umysł. Zatem grajcie w "petankę" dla zdrowia. O tej niesamowicie sympatycznej grze opowiemy wspólnie z Dawidem Balinką i Pawłem Domanusem z Myślenickiego Klubu Petanque.

Sportowy poradnik dla rodziców

 • access_time 00:07:15
 • calendar_today Sobota, 2021.05.29
Zbliża się Dzień Dziecka, więc w tym odcinku porozmawiamy o tym, jak i kiedy wybrać zajęcia sportowe dla dziecka i czy jest to konieczne. Naszym ekspertem będzie Krzysztof Swół, nauczyciel WF-u, pedagog i trener piłkarskich młodzieżowych grup w Polonii Kraków. Ale nasz reporter Maciej Skowronek porozmawiał sobie chwilę także z jego młodymi podopiecznymi...

 

Krzysztof Swół

Stęsknieni za siłownią

 • access_time 00:05:38
 • calendar_today Sobota, 2021.05.22
Pod koniec maja (jak wszystko pójdzie dobrze) otwierają siłownie i kluby fitness. Wielu pewnie już zapomniało, jak wyglądają ćwiczenia w takim miejscu. Czy trzeba się jakoś przygotować do powrotu do tego typu aktywności?

 

Na to pytanie odpowie nasza ekspertka, Dominika Waksmundzka - trenerka personalna, prowadząca studio treningowe "Forma na lata".

A jeśli ktoś obawia się mimo wszystko pójścia na siłownie... to będziemy zachęcać do ćwiczeń na świeżym powietrzu.

Z Dominiką Waksmundzką rozmawiał Maciej Skowronek.

 

Dominika Waksmundzka i jej podopieczni

Chodźcie z Korzeniowskimi!

 • access_time 00:06:01
 • calendar_today Sobota, 2021.05.15
Wydawać by się mogło, że chód sportowy to dyscyplina tylko dla profesjonalistów, startujących w mistrzostwach czy igrzyskach olimpijskich. Otóż nie, i przekonuje nas o tym sam Robert Korzeniowski, który wraz z żoną prowadzi projekt Walking Lovers.

 

Robert i Justyna promują chód sportowy i uczą chodzić, organizują też pokazowe treningi. Chętnych do spróbowania zaprosili także w Krakowie, w ramach projektu "Kraków w Formie".

To była też okazja, aby powrócić na stadion Wawelu, w barwach którego Robert odnosił największe sukcesy.

Okazuje się, że poprawna technika chodu wcale nie jest taka trudna.

- Oczywiście zawodowcy chodzą szybciej. Ale to podobnie jak z bieganiem. Ktoś, kto uprawia jogging też może startować w zawodach - tłumaczy czterokrotny mistrz olimpijski.

- Chód można uprawiać jako trening uzupełniający, ale można też jako główną aktywność - dodaje Justyna Korzeniowska. Jej zdaniem chód ma sporą przewagę nad bieganiem czy jazdą na rowerze.

- Biegając lub jeżdżąc angażujemy głównie mięśnie przednie nóg. Tu angażujemy wszystkie mięśnie: rąk, nóg, pośladków, mięśnie skośne brzucha, łydki... To jest dyscyplina komplementarna.

Korzeniowskich można śledzić przede wszystkim na YouTube, na kanale "Walking Lovers", a także na Instagramie.

Posłuchajcie o tym, jak trenować i obejrzyjcie jeden z odcinków, poświęcony technice chodzenia.

 

 

Dzieciaki na start!

 • access_time 00:05:02
 • calendar_today Sobota, 2021.05.08
Oto nowa propozycja miasta Kraków na to, aby się ruszyć. Oprócz zajęć dla dorosłych ruszyły treningi dla dzieci, prowadzone przez trenerów, niegdyś utytułowanych lekkoatletów, z olimpijczykiem Grzegorzem Sudołem na czele.

 

- Kiedy organizowaliśmy zajęcia online w czasie "twardego lockdownu" przekonaliśmy się, że ludzie chcą trenować. Potem zorganizowaliśmy dzień dziecka i mikołajki na sportowo i okazało się, że mnóstwo dzieci też jest zaintetesowane - mówi Grzegorz - Ruszyliśmy więc z tym projektem. Dorosły może przyjść z dzieckim, on ma swoje zajęcia, a dziecko swoje. Wspólnie spędzają czas na sportowo.

Zajęcia proponowane przez Grzegorza, jego kolegów i koleżanki skoncentrowane są wokół lekkiej atletyki.

- Ale są to zajęcia ogólnorozwojowe. Jest trochę biegania, trochę konkurencji rzutowych, trochę skakania... Lekkoatletyka jest bardzo wszechstronna.

Przypomnijmy, że w ramach tego projektu pod patronatem Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie organizowane są także treningi nordic walking i treningi fitness. Wszystkie zajęcia są bezpłatne, ale ze względu na ograniczenia epidemiczne obowiązują zapisy do wyczerpania limitu 50 osób na jeden trening. Wszystkie szczegóły są na stronie zis.krakow.pl.

A tymczasem posłuchajcie, co mają do powiedzenia trenerzy i uczestnicy zajęć. Spotkaliśmy się z nimi na stadionie MOS Wschód w Nowej Hucie w pewną deszczową niedzielę.

 

fot. Maciej Skowronek

Rowerem po Małopolsce

 • access_time 00:07:47
 • calendar_today Sobota, 2021.05.01
Tym razem będziemy Was zachęcać do wycieczek rowerowych po naszym regionie. A pomoże w tym nowy przewodnik, który samorząd województwa małopolskiego przygotował wspólnie z blogerami!

 

W ten projekt włączyli się autorzy Autorzy 11 popularnych rowerowych blogów, którzy proponują 19 wycieczek.

Wśród autorów są: Anita i Paweł Skowera (101countriesbefore50.com), Szymon Nitka (ZnajKraj), Ewa Świderska (Ewcyna), Alicja Rapsiewicz i Andrzej Budnik (LosWiaheros), Kasia Łaskawiec i Tomek Sawirski (Polska po godzinach), Wojtek Goj (Szlak wokół Tatr), Jarek Tarański (VeloMałopolska), Kasia Puźniak (Lucky MTB), Ola i Szymon Rochowiakowie (Beskid Trail), rodzina Mazurków (Rodzinnie Dookoła Świata) Kasia Pustelny-Szewczyk i Marek Szewczyk (Kasai).

O przewodniku, który na razie jest dostępny w wersji online, a także o możliwościach, jakie dają trasy rowerowe w Małopolsce, opowiadziała nam Joanną Matuszczyk, jedna z koordynatorek projektu z Urzędu Marszałkowskiego.

Rozmawiał z nią Maciej Skowronek.

 

A małopolskie rowerowe inspiracje możecie znaleźć tu:

Przewodnik Małopolska Na Rowery - Najlepsze trasy zdaniem blogosfery

rowery.visitmalopolska.pl

Fanpage Małopolska Na Rowery

Fanpage Odkryj Małopolskę

Fanpage Velo Małopolska

Kanał Lubię Małopolskę

Aplikacja Szlaki Turystyczne Małopolski

Aplikacja Rowerowa Małopolska

 

źródło: malopolska.pl

 

źródło: malopolska.pl

 

Biegiem dookoła Krakowa

 • access_time 00:04:10
 • calendar_today Sobota, 2021.04.24
To kolejny ciekawy pomysł, który ubarwia szarą rzeczywistość sportu amatorskiego w czasie lockdownu. Grupa biegaczy z klubu AZS AWF Masters Kraków pokonała trasę wzdłuż obwodnicy miasta!

 

Oczywiście obwodnica jeszcze nie jest w pełni gotowa, ale mniej więcej się udało. Począwszy od Mostu Nowohuckiego, przez Kopiec Wandy, Węgrzce, Zielonki, Balice, Tyniec, Opatkowice, Bieżanów, z powrotem do Nowej Huty.

Ponad 70-kilometrową trasę w 9 godzin pokonało 6 osób. Wśród nich Marcin Tomczyk, który to wszystko wymyślił i Piotr Szczepanik, który po raz pierwszy w życiu pokonał tak długą trasę. Jak się okazuje, całkiem ciekawą.

Posłuchajcie o tym ciekawym przedsięwzięciu.

 

źródło: facebook.com/AZS.AWF.Krakow.Masters