Radio Kraków

Rusz się!


RSS Spotify Google Podcast

Chcesz aktywnie spędzać wolny czas i żyć zdrowo? Chcesz poćwiczyć, ale nie wiesz jak? A może brakuje Ci motywacji? Radio Kraków pomoże podjąć wyzwanie i zadbać o Twoją kondycję fizyczną!

Podcasty

Lato na rowerze, na małopolskich szlakach

To już lato, okres urlopowy, który trzeba spędzić aktywnie! Zapraszamy Was na rower. Połączmy aktywność z turystyką i odkrywaniem, na przykład naszego regionu. Podpowiadamy, gdzie szukać informacji o trasach i szlakach rowerowych i jak zaplanować wycieczkę. Okazuje się, że samorząd województwa to wszystko zapewnia... na stronie internetowej narowery.visitmalopolska.pl. O szczegółach opowiada Magdalena Opyd z urzędu marszałkowskiego, z którą rozmawia Maciej Skowronek.

Józef Panuś - człowiek-orkiestra

Dziś gościem będzie niezwykle inspirująca postać... Pan Józef Panuś mieszka w Zawadzie koło Myślenic. W przeszłości grał w piłkę nożną, także w najwyższej klasie rozgrywkowej, a w wieku prawie 60 lat postanowił wystartować w programie Ninja Warrior - czyli pokonywać skomplikowane tory przeszkód. Ta dyscyplina tak go wciągnęła, że teraz ma swój własny tor i otwiera szkółkę, w której będzie trenował dzieci. Ale to nie wszystko, bo wśród licznych pasji ma jeszcze... grę na akordeonie i tworzenie niezwykłych przedmiotów z drewna. Z Józefem Panusiem, który tryska energią i ma niespożyte siły rozmawiał Maciej Skowronek.

Ćwicz w zieleni 2022

Kraków zaprasza na kolejną edycję akcji "Ćwicz w zieleni", czyli bezpłatne, popołudniowe zajęcia sportowe w krakowskich parkach. To całkowicie bezpłatne treningi prowadzone przez profesjonalnych instruktorów. Można przyjść po pracy, po szkole i aktywnie spędzić czas na łonie natury. Zajęcia rozpoczęły się w tym tygodniu, a o szczegółach opowie Aleksandra Mikolaszek z Zarządu Zieleni Miejskiej, który jest organizatorem akcji. Z panią Aleksandrą rozmawia Maciej Skowronek.

Zdrowy kręgosłup

Dziś przedstawimy kolejny rodzaj ćwiczeń. Tym razem pod hasłem "zdrowy kręgosłup". To coś, co zdobywa coraz większą popularność w klubach fitness. Czy takie ćwiczenia rzeczywiście pomagają na kręgosłup? I czy dotyczą tylko kręgosłupa? By się tego dowiedzieć, Maciej Skowronek wybrał się na zajęcia i rozmawiał z Maciejem Piwowarczykiem, fizjoterapeutą i trenerem personalnym. Okazją były zajęcia organizowane przez Centrum Usług Społecznych w Myślenicach...

Dziewczyny grają w piłkę

W programie "Rusz się" dziś spotkanie z dziewczynami z amatorskiej drużyny piłkarskiej z krakowskiego Prokocimia. Panie są matkami zawodników Klubu Sportowego Prokocim. A skoro dzieci grają, to dlaczego nie one? Tak powstała amatorska drużyna, która pracuje pod okiem trenera. I w ten sposób na sportowo spędza wolny czas. Na zajęcia wybrał się nasz reporter Maciej Skowronek.

Obozy sportowe

Cały czas jesteśmy w okresie planowania urlopów i tym razem tematem będą obozy sportowe. Czy warto na taki obóz się wybrać? Jak taki wyjazd wygląda i co nam daje? O tym opowie Dariusz Marek, biegacz górski, trener i organizator takich obozów. Rozmawia z nim Maciej Skowronek.

Fit ball, czyli ćwiczenia z wielką piłką

W Radiu Kraków czas na program "Rusz się" - dziś zaprezentujemy państwu kolejny rodzaj ćwiczeń. Tym razem będzie to FIT BALL, czyli ćwiczenia z wielką gumową piłką. Jak się okazuje, daje ona niesamowite możliwości. Maciej Skowronek wybrał się na zajęcia i rozmawiał z trenerką Tatianą Bondarets z Fit By Step Kraków.

Bieganie i zwiedzanie

Sezon na biegi zaczął się na dobre, za pasem okres urlopowy, to może wybierzecie się na zawody za granicą? Marcin Jurczenko z klubu I Ty Możesz Być Wielki Kraków razem z Kasią jeżdżą po całej Europie. Wspólny mianownik to zwiedzanie i... udział w zawodach. I nie chodzi o słynne maratony w Berlinie, Londynie czy Zurychu. Posłuchajcie, jak połączyć bieganie ze zwiedzaniem i jak zorganizować sobie taki taki wyjazd. Z Kasią i Marcinem rozmawia Maciej Skowronek

Bieganie w dobrym klimacie

24. kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi i przez cały tydzień mówiło się o tym, jak ważne jest dbanie o planetę. Organizowano też wydarzenia. A my odpowiemy na pytanie czy biegacz, sportowiec, również może zadbać o klimat. I czy uprawianie sportu temu sprzyja. Maciej Skowronek rozmawiał o tym z Katarzyną Stępniewską-Walaszczyk z Zarządu Infrastruktury Sportowej. Pretekstem były rozwiązania przyjazne klimatowi, jakie wdrożono w tegorocznym 19. Cracovia Maratonie.

Test Coopera - do czego się przydaje?

Test Coopera to wciąż popularna metoda sprawdzenia swojej aktualnej formy. To bardzo proste: im więcej kilometrów przebiegnie się w określonym czasie, tym lepszą ma się wytrzymałość i kondycję. Tako sprawdzian można zrobić samemu, ale najlepiej wziąć udział w zorganizowanych Testach Coopera - na przykład na krakowskiej AWF. Na takie spotkanie wybrał się Maciej Skowronek. Rozmawiał z uczestnikami i z byłym olimpijczykiem, a dziś trenerem Grzegorzem Sudołem...

Napoje izotoniczne, hipotoniczne i hipertoniczne

W audycji "Rusz się" niedawno rozmawialiśmy o wodzie i o tym, jak bardzo jest potrzebna, zwłaszcza, jeśli prowadzimy aktywny tryb życia. Teraz rozszerzymy ten temat. Opowiemy, czym są napoje izotoniczne, hipotoniczne i hipertoniczne. Dlaczego są potrzebne i kiedy należy je pić. Gościem Macieja Skowronka jest Jakub Zięba, trener lekkoatletyki z AZS AWF Kraków.

Jak pogodzić pracę zawodową z treningami?

To bardzo częsta sytuacja. Kłopot z pogodzeniem ciężkiej pracy zawodowej i innych obowiązków z aktywnością fizyczną. Człowiek w natłoku spraw nie znajduje czasu ani sił na trening. Co zrobić, żeby jednak się udało? O tym Maciej Skowronek rozmawiał z Pawłem Moskwiakiem ze Studia Treningu Personalnego "You Can" w Krakowie.

Mały Szlak Beskidzki dla Lenki

Trzy dziewczyny z Małopolski - Marta Staroń, Joanna Woźniak i Anna Synowska postanowiły przebiec Mały Szlak Beskidzki, aby nagłośnić zbiórkę pieniędzy na operację 13-letniej Lenki z Krzeszowic. To 137 kilometrów górskiej wędrówki z Lubonia Wielkiego koło Rabki do Bielska-Białej. Mały Szlak Beskidzki jest czwartym pod względem długości górskim szlakiem w Polsce. Wyprawa się udała, dziewczyny połączyły przyjemność biegania ze szczytnym celem. Z dwiema uczestniczkami - Martą i Joanną rozmawiał Marek Mędela. A Lenkę można wesprzeć wpisując w internetową wyszukiwarkę hasło: Mały Szlak Beskidzki Dla Lenki.

Światowy Dzień Wody

22. marca przypada Światowy Dzień Wody. To jak co roku jest okazja, by przypominać, jak ważna dla zdrowia jest woda. Maciej Skowronek rozmawiał o tym z Katarzyną Broniatowską i Jakubem Ziębą - trenerami z AZS AWF Kraków Masters

Półmaraton Marzanny dla "małych serc" i dla Ukrainy

Tym razem będziemy mówić o bieganiu i pomaganiu. Półmaraton Marzanny, jedna z najpopularniejszych imprez biegowych w Krakowie, od kilku lat wspiera potrzebujących. Wpisowe z biegu przeznaczane jest na fundację profesora Janusza Skalskiego, która finansuje zakup sprzętu dla oddziału kardiochirurgii szpitala dziecięcego w Prokocimiu. W tym roku dodatkowo biegacze i organizatorzy wspierają poszkodowanych w wojnie w Ukrainie. Z Pawłem Żyłą z Krakowskiego Klubu Biegacza "Dystans", który jest organizatorem półmaratonu rozmawia Maciej Skowronek

Bezpłatne zajęcia sportowe dla dzieci z Ukrainy

Cała Polska pomaga uchodźcom z Ukrainy także na sportowo. Kluby organizują bezpłatne zajęcia dla dzieci, które uciekły przed wojną. W Krakowie jednym z pierwszych klubów, który zaprosił młodych Ukraińców na zajęcia, był Hutnik Kraków. O zdrowej formie pomocy, która z pewnością pozwoli trochę zapomnieć o złych rzeczach, Maciej Skowronek rozmawiał z Arturem Trębaczem, prezesem Hutnika. A jeśli w państwa okolicy jest klub, który organizuje takie sportowe zajęcia i jeśli w państwa okolicy są dzieci z Ukrainy, to proszę przekazać tę informację i zachęcić do udziału w takich zajęciach.

WF z AWF

Co zrobić, żeby młodzież więcej się ruszała? W tym celu powstał rządowy program "WF z AWF", które - jak nazwa wskazuje - pomagają realizować Akademie Wychowania Fizycznego w całej Polsce. To dodatkowe zajęcia w szkołach. Chodzi o to, by odbudować kondycję dzieci po lockdownie spowodowanym pandemią. Albo, żeby po prostu dać im więcej możliwości uczestnictwa w czymś więcej, niż zwykły WF. O tym programie, a także o kondycji polskiej młodzieży Maciej Skowronek rozmawiał z profesorem Andrzejem Klimkiem, rektorem krakowskiej AWF.

Biegiem, spacerem i rowerem po krakowskiej ścieżce

Tym razem w naszym cyklu "Rusz Się" zaprosimy państwa do korzystania z tego, co jest w Krakowie. A najnowszą propozycją jest świeżo wytyczona ścieżka spacerowo-biegowa z Mistrzejowic do Prądnika Czerwonego. Oczywiście są też miejsca do biegania, spacerów czy jazdy na rowerze w innych miejscach. Opowiada o nich Aleksandra Mikolaszek z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, który zajmuje się także wytyczaniem takich tras. Z panią Aleksandrą rozmawiał Maciej Skowronek

ITMBW jak co roku rozrusza Kraków

Tradycyjnie w niedzielę najbliższą Święta Zakochanych - w 2022 roku jesto to 13. lutego -stowarzyszenie I Ty Możesz Być Wielki Kraków organizuje Bieg Walentynkowy. Ale to nie jedyna cenna inicjatywa prężnych biegaczy z ITMBW. I innych akcjach, które pozwalają rozruszać nie tylko krakowian, ale wszystkich chętnych, opowiada członkini ekipy, Ewelina Kempa. Rozmawia z nią Maciej Skowronek.

Trenowanie na mrozie

Jesteśmy w połowie zimy. Zaledwie, bo wydaje się, że ta zima trwa i trwa. W sobotnim cyklu "Rusz się" przypominamy, jak należy trenować w zimie. Bo oczywiście zima nie jest pretekstem do rezygnacji z aktywności na świeżym powietrzu. O tym jak robić to zdrowo - opowiada Kacper Piech z Centrum Treningu Biegowego. Rozmawia z nim Maciej Skowronek.