Radio Kraków

Beat Tools


RSS

Beat Tools jest audycją skierowaną do ludzi interesujących się muzyką. Omawiane są zarówno tematy dotyczące produkcji, jak równie te dotyczące działań okołomuzycznych. Audycji towarzyszą dźwięki elektroniki - od beatowych do ambientowych. Prezentujemy również podcasty gości oraz cyklicznie spotykamy się na warsztatach. Tworzysz muzykę, interesujesz się nowościami muzycznymi? Zapraszam!

Podcasty

Beat Tools Ambient Podcast #2: Federico Durand

Paweł Pruski jest kuratorem cyklów podcastów ambientowych, które emitujemy w ramach jego audycji Beat Tools. Tym razem nagranie do programu przygotował argentyński producent Federico Durand, który od wielu lat tworzy jeden z najbardziej niepowtarzalnych odcieni ambientu. Na jego muzykę składają się utkane z subtelności dźwięki, będące niezwykle blisko natury i tworzące niepowtarzalny klimat. Albumy Frederico zostały wydane nakładem takich wytwórni jak 12K czy Iikki Laaps.

Odsłuch podcastu: YouTube

Beat Tools Ambient Podcast #1: Tomas Knoflicek

Beat Tools to audycja z 9-letnią tradycją, która emitowana jest na antenie OFF Radia Kraków od początku jego istnienia. Jej autorem jest Paweł Pruski - producent muzyczny, który pod aliasem Pruski wydaje muzykę ambientową i eksperymentalną. W ramach audycji ruszyła właśnie nowa seria podcastów, prezentująca wybór producentów z różnych stron świata. Podczas kolejnych odsłon poznawać będziemy ludzi o wyjątkowej wrażliwości, którzy na przestrzeni lat wypracowali swój unikatowy język muzyczny.

Za nami emisja pierwszego odcinka, którego gościem był Tomáš Knoflíček - producent, sound designer oraz kurator sztuki z Ostravy. W swoim ostatnim wydawnictwie Serendipity (Laaps 2023) zaprasza słuchaczy do świata losowości, szeptów, trzasków szumów.

Odsłuch podcastu: YouTube

O holistycznym postrzeganiu sztuki - rozmowa z Alkiem Janickim

Sztuczna inteligencja, czy też wirtualna rzeczywistość są obecnie gorącymi tematami. W debacie publicznej postrzegane są często w spolaryzowany sposób - jako remedium na wszelkie bolączki lub zapowiedź przyszłej apokalipsy. Podczas rozmowy Alek Janicki (twórca Biennale Kultura Futura), nakreślił zgoła odmienny obraz współczesnej sztuki. Opowiada o czerpaniu  inspiracje z natury, o sztuce pomagającej przeciwdziałać trudom wojny. Rozmawiamy o pasji oraz zaangażowaniu społecznym artystów. Na podcast w OFF Radiu Kraków zaprasza Paweł Pruski.

Beat Tools: Baklu - szumy, trzaski i ambienty

Baklu jest krakowskim producentem poruszających się w obszarach ambientu. Jego ostatnie wydawnictwo "Bagry" jest mieszanką dźwięków zarejestrowanych na taśmie oraz fieldrecordingu. Podczas rozmowy poruszone zostały tematy związane z produkcją dźwięku, muzycznymi inspiracjami oraz rolą, jaką współcześnie pełni producent muzyczny. Na podcast zaprasza Paweł Pruski.

Czym jest ambient?

Tadeusz Łuczejko to twórca muzyki elektronicznej, aranżer, artysta grafik, malarz. Podczas spotkania w OFF Radiu kraków poruszony został m.in. temat historii polskiej muzyki elektronicznej i tego, jak zmieniała się w czasie, ewolucji technologicznej i muzyki tworzonej przez młodych artystów. Nasz gość przedstawił również program najnowszej edycji Festiwalu Ambientowego w Gorlicach. Na rozmowę zaprasza Paweł Pruski.

fot. Teodor Włosek