Radio Kraków

Alfabet


RSS Spotify Google Podcast

W Alfabecie najlepsi autorzy piszący dla dzieci opowiadają o swoich książkach. Najpopularniejsi ilustratorzy zdradzają tajniki warsztatu. W Alfabecie o ulubionych książkach mówią dzieci.

Podcasty

Alfabet 23.01.22 O Kociej Szajce z Cieszyna i o Bjørnie z kraju Polan.

Alfabet 23.01.22 O Kociej Szajce z Cieszyna i o Bjørnie z kraju Polan.

Kocia Szajka doczekała się już trzech tomów. Agata Romaniuk opowie o swoich bohaterach, dowiemy się  też, dlaczego wybrała Cieszyn na miejsce akcji.

W Alfabecie spotkanie z Pawłem Wakułą. autorem książek historycznych. Tym razem opowie o swoim bohaterze,Bjørnie.

Dla słuchaczy Alfabetu malowniczy kalendarz Piotra Fąfrowicza.

Ostatnia szansa, żeby pośpiewać kolędy. Doskonałą pomocą będzie książka Wandy Chotomskiej "Kolędy i pastorałki" z dołączoną do niej płytą.

Polska sekcja IBBY przyznała nagrody

Polska sekcja IBBY przyznała nagrody

Książką roku 2021 dla dzieci młodszych została opowieść Justyny Bednarek "Dom numer pięć" (WL). W Alfabecie rozmowa z autorką.

Tytuł Książki Roku 2021 dla dzieci starszych otrzymała powieść Barbary Stenki "Zostań sama w domu" (Nasza Księgarnia). W programie rozmowa z autorką.

W Alfabecie spotkanie z autorkami niezwykłego Elementarza, Ewą Landowską i Kamilą Piazzą.

Książki dla dzieci na nowy rok

Na Nowy Rok

Kolejny rok z Panem Kuleczką to wspaniałe ilustracje Elżbiety Wasiuczyńskiej oraz zabawne i mądre sentencje Wojciecha Widłaka na każdej ze stron. Jak powstają słynne kalendarze - opowiada Elżbieta Wasiuczyńska.

"Potwór z Arktyki" Davida Walliamsa (przekład Krystyna Zaremba), to historia dziesięcioletniej dziewczynki i mamuta, który liczy sobie dziesieć tysięcy lat.

Klasyka polskiej literatury dla dzieci czyli "Listy, listy, listy" Czesława Janczarskiego i Juliusza Makowskiego (Dwie Siostry).

Agnieszka Frączek opowie jak powstawały "Kołderkowe bzdurki dla syna i córki" (BUKA).

Świąteczne książki dla całej rodziny

Świąteczne książki dla całej rodziny

W Alfabecie rozmowa z Barbarą Kosmowską o jej świątecznej opowieści "Pięć choinek, w tym jedna kradziona" (Wydawnictwo Literatura). Kim jest Kajetan? Czy wszyscy muszą lubić święta? Co zrobić z tęsknota za bliskimi?

Martin Widmark, autor popularnego Biura Detektywistycznego Lassego i Mai, napisał zwariowaną serie o rodzinie Janssonów. teraz czas na tom gwiazdkowy "Zwyczajna Gwiazda z rodzina Janssonów" (Mamania). O tym czy była zwyczajna opowie tłumaczka Marta Dybula.

Joan Rowling napisała wzruszającą książkę bożonarodzeniową, w której bohaterowie przeżywają niezwykłe przygody. A jak się wszystko zaczyna usłyszycie w Alfabecie w wykonaniu samej autorki, czytającej pierwszy rozdział "Gwiazdkowego prosiaczka" (Media Rodzina), tłumaczenie Małgorzata Hesko-Kołodzińska..

Na koniec jak zawsze coś do słuchania. Proponujemy jeszcze jeden rozdział z premierowej płyty "Momo" Michalela Ende w tłumaczeniu Ryszarda Wojnakowskiego (jungoffska). Czyta Edyta Jungowska.