Radio Kraków

ABC szczepień, ABC zdrowia


RSS Spotify Google Podcast

Rok 2020 i 2021 upłynął pod znakiem pandemii COVID-19. Dzięki bezprecedensowej w dziejach świata akcji szczepień, możliwy staje się  powrót do takiego funkcjonowania świata, jaki zapamiętaliśmy sprzed czasów koronawirusa. Od 16 maja 2022 roku stan epidemii w Polsce zostaje przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego.  W dalszym ciągu jednak rozmawiać będziemy m.in. z ekspertami Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na temat naszej odporności i zdrowia publicznego. Przybliżać będziemy aktualnie prowadzone badania naukowe dotyczące naszego zdrowia.

Czwartek godz. 14.30. Zaprasza Marzena Florkowska

Podcasty

Nutraceutyki - czym są i jak działają?

Jak wzmocnić organizm na wiosnę? Czym są popularne nutraceutyki i jak działają?
Gościem Marzeny Florkowskiej jest prof. Joanna Wierońska z Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.

Pola Nadziei rozkwitają po raz 26.

W tym roku pod hasłem "Bądźmy razem"

To żonkilowa akcja wsparcia dla Hospicjum św. Łazarza w Krakowie, ale także edukacja najmłodszych, współpraca ze szkołami i przedszkolami, konkursy i koncerty.

O szczegółach rozmawiają Renata Połomska z Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Łazarza i Marzena Florkowska.

"Drugi mózg" czyli jelita

18 marca to Europejski Dzień Mózgu

Gościem Marzeny Florkowskiej jest prof. dr hab. inż. Krystyna Koziec z Katedry Fizjologii i Endokrynologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Młodzież krakowskich liceów edukuje kolegów z zasad udzielania pierwszej pomocy

Ręka na pulsie to projekt realizowany w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Gości podejmuje Marzena Florkowska.

Urlopy rodzicielskie a równość płci

Czy młodzi mężczyźni planują urlopy rodzicielskie?  Międzynarodowy zespół badawczy prowadził badania  dotyczące opieki nad dziećmi w 37 krajach, w tym w Polsce.  Chodzi o praktykę brania urlopów rodzicielskich w kontekście równości płci.  Jakie wnioski w tych badań? . Gościem Marzeny Florkowskiej jest prof. Przemysław Bąbel, dyrektor Instytutu Psychologii UJ.



Bezpłatne wsparcie opiekunów osób niesamodzielnych

Projekt realizowany przez Fundację Pełną Życia w partnerstwie z Gminą Miejską Kraków

Porady doradców: fizjoterapeutów, psychologów, lekarzy, pielęgniarek, pracowników socjalnych, a także opieka wytchnieniowa w miejscu zamieszkania osoby niesamodzielnej to pomoc, jaka mogą uzyskać opiekunowie osób niesamodzielnych zamieszkujących Kraków.

O szczegółach rozmawiają: Aleksandra Włodarczyk, prezes Fundacji Pełna Życia oraz Marta Walczowska, manager opieki w  projekcie Wspornik i Marzena Florkowska.

WIĘCEJ  O  PROJEKTACH

15 lutego - Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Dzieciństwa

Celem działań jest nie tylko zmniejszenie śmiertelności z powodu raka u dzieci, ale także wyeliminowanie bólu i cierpienia dzieci chorych nowotworowo.
Rodzi się także pytanie, jak rozmawiać z dziećmi i nastolatkami o ich chorobie. 

Gościem Marzeny Florkowskiej jest prof.  Marzena Samardakiewicz, psychoonkolog, przewodnicząca Polskiej Pediatrycznej Grupy Psychoonkologów Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej.

Fundusz Kompensacyjny Niepożądanych Zdarzeń Medycznych

Prawa pacjenta czyli telefoniczny kontakt z lekarzem, dostęp do dokumentacji medycznej, a także planowany Fundusz Kompensacyjny Niepożądanych Zdarzeń Medycznych. Gościem Marzeny Florkowskiej jest Paweł Grzesiewski, dyrektor Departamentu Prawnego Biura Rzecznika Praw Pacjenta,

Komunikacja między lekarzem a pacjentem ważnym elementem terapii

Przed nami 7. Forum na Rzecz Pacjenta Onkologicznego - bezpłatne warsztaty dla lekarzy, pacjentów i ich rodzin. W tym roku jednym z  ważnych tematów jest komunikacja między pacjentem a lekarzem. O jej znaczeniu rozmawiają dr nauk medycznych Agnieszka Giza, lekarz hematolog z Kliniki Hematologii  Szpitala Uniwersyteckiego w  Krakowie i Marzena Florkowska.

Onkoseksuologia - temat ważny dla chorych i ich partnerów

Przed nami 7. Forum na Rzecz Pacjenta Onkologicznego. W sobotę i niedzielę czyli  4-5 lutego wykłady i warsztaty dla pacjentów i ich rodzin. Udział w wykładach i warsztatach jest bezpłatny, natomiast na warsztaty obowiązują zapisy. A o szczegółach Marzena Florkowska i jej goście.




Miesiąc świadomości zaburzeń rytmu serca

Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego zainaugurowała „Miesiąc świadomości zaburzeń rytmu serca”.

Rozmawiają: prof. Agnieszka Olszanecka, lekarz kardiolog  z I Kliniki Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego UJ CM i Marzena Florkowska.

Przewijamy Polskę

Kraków włączył się w ogólnopolską akcję "Przewijamy Polskę". Celem jest tworzenie miejsc wyposażonych m.in. w przewijaki dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Gościem Marzeny Florkowskiej jest Anna Nowak, prezeska Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „ŻURAWINKA”, inicjatorka akcji Przewijamy Polskę".

WIĘCEJ




Mammografia - prezentem świątecznym dla kobiet

W czasie Świąt życzymy sobie zdrowia, może zatem do słów warto dołączyć czyny i zapisać się samej lub zapisać mamę, córkę, żonę, siostrę czy przyjaciółkę na badanie mammograficzne.
Rozmawiają prof. Elżbieta Łuczyńska, lekarz specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej z Zakładu Diagnostyki Obrazowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i Marzena Florkowska.

Autyzm na kinowych ekranach

Przegląd Filmów o Autyzmie i Zespole Aspergera rozpoczyna się w Krakowie po raz dziesiąty. O filmach, zaproszonych gościach i debatach wokół autyzmu zaplanowanych na najbliższe dni rozmawiają: Katarzyna Nowak, psycholog z Fundacji Atypowa i Poradni Effatha i Marzena Florkowska.

Podwyższony poziom dedimerów - czy to zakrzepica?

Co oznacza stwierdzenie, że leczymy pacjenta, a nie wynik badania laboratoryjnego? Dlaczego niekiedy lekarze podchodzą ostrożnie do wyników badań np. dedimerów? Czy zawsze ich podwyższony poziom oznacza zakrzepicę? Gościem Marzeny Florkowskiej jest dr nauk medycznych Maciej Chwała, kierownik Wojewódzkiego Oddziału Chorób Naczyń Szpitala Bonifratrów w Krakowie.

Światowy Dzień Wcześniaka

17 listopada to dzień solidarności z  dziećmi urodzonymi przed czasem, ale też ich rodzicami i całym personelem medycznym, który się opiekuje najmniejszymi pacjentami. O różnorodnych działaniach na rzecz wcześniaków  Marzena Florkowska rozmawia z Elżbietą Brzozowską, wiceprezesem Fundacji Koalicja dla Wcześniaka.

Depresja a cukrzyca

Czy to cukrzyca powoduje depresję, czy raczej depresja może prowadzić do cukrzycy? Opinie specjalistów nie są jednoznaczne. Pewne jest natomiast, że pomoc psychologiczna dla osób chorujących na cukrzycę jest niezmiernie ważna choćby jako pomoc w wytrwaniu w zmianie stylu życia i prowadzonej terapii.

Gościem Marzeny Florkowskiej jest prof. dr hab. nauk medycznych Andrzej Kokoszka, psychiatra i psychoterapeuta, Kierownik II Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Pomoc dla Hospicjum św. Łazarza

Ponad 300 wolontariusz kwestowało na rzecz Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. Ci, którzy nie zdążyli wrzucić datku mogą jeszcze wesprzeć Hospicjum w innych formach, zarówno finansowych jak i rzeczowych. Dodatkowo w najbliższy poniedziałek 7.11.2022 roku zaczyna się specjalny kurs, dla osób które  chcą pomóc jako wolontariusze-opiekunowie chorych.

Gościem Marzeny Florkowskiej jest Renata Połomska z Hospicjum św. Łazarza.

W jaki sposób przechowywać leki w mieszkaniu?

W jaki sposób przechowywać leki w mieszkaniu? Dlaczego kuchnia i łazienka nie są dobrym miejscem? Jak bezpiecznie przenieść szczepionkę z apteki do punktu szczepień? Rozmawiają dr hab. Agnieszka Zagórska z Katedry Chemii Farmaceutycznej UJ Collegium Medium i Marzena Florkowska.

Miasto - przestrzeń przyjazna osobom niewidomym

Druga edycja projektu „Sensorycznie i na serio" gości w Krakowie

W piątek 21.10.2022 roku w Krakowie rozpocznie się społeczny maraton projektowania i programowania  „Sensorycznie i na serio”. Wyzwaniem tegorocznej edycji będzie Miasto - przestrzeń przyjazna osobom niewidomym. W programie przewidziano konferencję, podczas której poruszane będą problemy dostępności, potrzeb i wyzwań osób z niepełnosprawnością wzroku, a także projektowania inkluzywnego. 24-godzinny maraton projektowania i programowania poprzedzi Panel Mentorski. Dyskusję poprowadzi Justyna Mańkowska zajmująca się dostosowywaniem filmów, sztuk teatralnych, wydarzeń kulturalnych i sportowych na potrzeby osób z dysfunkcją wzroku i słuchu. Udział w konferencji i spotkaniach jest bezpłatny, a wszelkie informacje znajdują się na stronie projektu "Sensorycznie i na serio". Z gościem rozmawia Marzena Florkowska.