Radio Kraków

ABC szczepień, ABC zdrowia


RSS Spotify Google Podcast

Rok 2020 i 2021 upłynął pod znakiem pandemii COVID-19. Dzięki bezprecedensowej w dziejach świata akcji szczepień, możliwy staje się  powrót do takiego funkcjonowania świata, jaki zapamiętaliśmy sprzed czasów koronawirusa. Od 16 maja 2022 roku stan epidemii w Polsce zostaje przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego.  W dalszym ciągu jednak rozmawiać będziemy m.in. z ekspertami Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na temat naszej odporności i zdrowia publicznego. Przybliżać będziemy aktualnie prowadzone badania naukowe dotyczące naszego zdrowia.

Czwartek godz. 14.30. Zaprasza Marzena Florkowska

Podcasty

Psychika może pomóc w zdrowieniu, a na pewno w zmaganiu się z chorobą, zwłaszcza gdy jest to choroba onkologiczna

Psychika może pomóc w zdrowieniu, a na pewno w zmaganiu się z chorobą, zwłaszcza gdy jest to choroba onkologiczna. Przed nami 8. Forum na Rzecz Pacjenta Onkologicznego organizowane przez Stowarzyszenie UNICORN. Co w tym roku? Iwona Nawara ze Stowarzyszenia, psychoonkolog, członek Zarządu Stowarzyszenia Unicorn i Marzena Florkowska.


Leki, wątroba, mózg - co warto wiedzieć?

W Dniu Mózgu rozważamy m.in. oddziaływanie leków na mózg, ale także mechanizmy ochronne, które osłaniają mózg przed szkodliwym działaniem substancji.

Gościem Marzeny Florkowskiej jest dr Przemysław Danek z Zakładu Farmakokinetyki i Metabolizmu Leków Instytutu Farmakologii PAN.

30 lat i 145 dni pod respiratorem

Nowy Rekord Guinnessa ustanowił Janusz Świtaj, podopieczny i pracownik Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko"

Janusz Świtaj jest dwukrotnym rekordzistą Polski - w 2023 roku ustanowił Rekord Polski na najdłuższy okres spędzony pod respiratorem - 30 lat – wcześniej pobił rekord 25 lat.

Janusz uległ tragicznemu wypadkowi ma motorze w 1993 roku. Miał zaledwie 18 lat. Wskutek uszkodzenia kręgosłupa na odcinku szyjnym porusza się na specjalnym wózku i oddycha za pomocą respiratora. Skończył studia psychologiczne, pracuje jako internetowy analityk rynku osób niepełnosprawnych w Polsce w Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko". Wspiera m.in. osoby po wypadkach komunikacyjnych, ale realizuje też swoje pasje: podróże, fotografowanie, jest też zapalonym kibicem.

Tę niezwykłą historie przypomina Marzena Florkowska, która spotkała się z Januszem Świtajem i jego tatą.

Aparat do diagnostyki obrazowej serca w krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. św. Jana Pawła II dysponuje nowym aparatem do diagnostyki obrazowej serca. To cyfrowa gamma kamera tomograficzna. Urządzenie zainstalowane zostało w Zakładzie Medycyny Nuklearnej. Dzięki niemu badania serca są nie tylko dokładniejsze i wykonane w krótszym czasie, ale i dawka izotopu promieniotwórczego jest mniejsza niż stosowana w tradycyjnych urządzeniach - mówi prof. Magdalena Kostkiewicz, lekarz kardiolog, specjalista medycyny nuklearnej, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jana Pawła II, a o szczegóły pyta Marzena Florkowska.

Szpital Specjalistyczny im. św. Jana Pawła II

Rozpoczęły się zapisy do udziału w Festiwalu Integracja Malowana Dźwiękiem

Po raz 17. spotkają się artyści zdrowi i z niepełnosprawnościami. Festiwal organizowany jest przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Kropla Dobroci" w Bochni. O szczegółach rozmawiają: Jerzy Turek, organizator Festiwalu i Marzena Florkowska.

Poradnia prehabilitacyjna czyli jak najlepiej przygotować się do trudnej operacji

Od ponad roku w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II  działa poradnia prehabilitacyjna. Zostało w niej skonsultowanych ponad tysiąc pacjentów przed operacjami kardiochirurgicznymi. Już widać pozytywne skutki działania takiej poradni.

Gościem Marzeny Florkowskiej jest dr hab. Dorota Sobczyk, Zastępca Ordynatora Oddziału Klinicznego Chirurgii Serca, Naczyń i Transpantologii Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II.

Dentobusy i mammobusy w Malopolsce

Bezpłatna profilaktyka dla dzieci i kobiet

Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa Małopolskiego NFZ i Marzena Florkowska.

Przeszczep płuc - jeden z najtrudniejszych zabiegów

Od roku w Krakowskim Specjalistycznym Szpitalu im. św. Jana Pawła II przeszczepiane są płuca. Zespół specjalistów przeprowadził dwa takie zabiegi. Dlaczego jest to jedna z najtrudniejszych procedur transplantacji? - Marzena Florkowska i jej gość.

Zwyrodnienie plamki żółtej i zaćma - schorzenia, które czasem idą w parze

Programy lekowe finansowane przez NFZ

O programach lekowych finansowanych przez NFZ i zasadach korzystania z nich rozmawia Marzena Florkowska i lekarz okulista, dr nauk medycznych Małgorzata Woś, ordynator Oddziału Okulistyki z Pododdziałem Okulistyki Dziecięcej Szpitala im. Żeromskiego w  Krakowie.

Kardiochirurgia dziecięca wymaga specjalistycznego sprzętu

W przyszłą niedzielę w Krakowie odbędzie koncert charytatywany "Kolędy do nieba" na rzecz Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu, dzieci z wrodzonymi wadami serca i chorych nefrologicznie. O kardiochirurgii dziecięcej i pomocy dzieciom nawet jeszcze przed urodzeniem, o specjalistycznych operacjach wymagających wiedzy i doświadczenia, ale i nowoczesnego sprzętu, z prof. Januszem Skalskim rozmawia Marzena Florkowska.

Komu robimy przyjemność kołysząc dziecko i komu szkodzimy?

 Dziś o całkiem małych dzieciach, którym czasem zupełnie nieświadomie możemy zrobić krzywdę zostawiając je bez opieki lub zbyt mocno kołysząc czy podrzucając. Czy taki rodzaj zabawy  jest potrzebny dziecku czy raczej nam, jako opiekunom? I czy prawdą jest, że prawie każde małe dziecko skądś spada.

Gościem Marzeny Florkowskiej jest dr nauk medycznych Olga Milczarek, neurolog i neurolog dziecięca, adiunkt w Klinice Neurochirurgii Dziecięcej Instytutu Pediatrii UJCM.

Alkohol a mózg dziecka i nastolatka

Rachunek sumienia po zabawach sylwestrowych - czy my jako dorośli częstowaliśmy dzieci i nastolatki alkoholem, czy młodzież widziała nas spożywających alkohol? Wszystko dlatego, że skutki spożywania alkoholu przez dzieci i młodzież są bardzo poważne. Dlaczego tak się dzieje?

Rozmawiają: dr nauk med. Olga Milczarek, neurolog i neurolog dziecięca z Instytutu Pediatrii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i Marzena Florkowska.

Centrum Rozwoju Terapii Chorób Cywilizacyjnych i Związanych z Wiekiem

Centrum Rozwoju Terapii Chorób Cywilizacyjnych i Związanych  z Wiekiem przy UJ Collegium Medicum. O tym, jaki jest cel powstania takiego Centrum, jakie badania będą tam prowadzone i dlaczego jego działania są nakierowane na terapie chorób cywilizacyjnych i związanych z wiekiem rozmawia Marzena Florkowska.

Gdzie jest moja noga? Projekt artystyczny Karoliny Buszczak

Studiowała grafikę, projektowanie ubioru, art & design. Dziś zaangażowana w projekty artystyczne poruszające m.in. temat niepełnosprawności. Od 7-14 grudnia można oglądać jeden z jej projektów w dawnym budynku Poczty Głównej w  Krakowie. 

Gościem Marzeny Florkowskiej jest Karolina Buszczak. 

W Krakowie rozpoczyna się 11. Przegląd Filmów o Spektrum Autyzmu

O tym, jakie filmy zobaczymy w tym roku i jakie spotkania zostały zaplanowane - Marzena Florkowska i jej goście.

Badaczki z UJ odkryły związek, który pomoże zwalczać przebarwienia skórne

Przebarwienia skóry to problem kosmetyczno-psychiczny dotykający sporej grupy osób, w większości kobiet. Pojawiła się nadzieja na pomoc - to kwas cynamonowy i jego pochodne. Badaczki z UJ odkryły związek, który pomoże zwalczać przebarwienia skórne. Być może w niedalekiej przyszłości dostępne będą kremy zawierające pochodne tego związku. O szczegóły pyta Marzena Florkowska.

Od 40 lat Hospicjum św. Łazarza w Krakowie organizuje bezpłatne kursy dla wolontariuszy

Od 40 lat Hospicjum św. Łazarza w Krakowie organizuje bezpłatne kursy dla wolontariuszy. Już w grudniu rusza kolejna edycja. Wcześniej, 21 listopada, VIII edycja Konferencji „Opieka paliatywna i hospicyjna - medycyna, humanizm, wolontariat" organizowanej przez UJ i Hospicjum św. Łazarza.

Z dr. Jolantą Stokłosą, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum im. św. Łazarza rozmawia Marzena Florkowska.

Bezpłatna pomoc dla opiekunów nieformalnych osób niesamodzielnych

W Hospicjum św. Łazarza w Krakowie rodzina, bliscy, przyjaciele, sąsiedzi osób potrzebujących opieki mogą dowiedzieć się, jak to zrobić i skorzystać także ze specjalnych szkoleń w zakresie pielęgnacji i rehabilitacji.

Punkt Informacyjny dla opiekunów nieformalnych

(rodzina, bliscy, przyjaciele, sąsiedzi), który działa w Hospicjum św. Łazarza zaprasza osoby zainteresowane do kontaktu telefonicznego lub osobistego, możemy pomóc:

  • gdy nie wiesz, co zrobić kiedy nagle osoba bliska wymaga całodobowej opieki,
  • jak przygotować pokój dla osoby niesamodzielnej, jak pielęgnować chorego leżącego,
  • jakie sprzęty rehabilitacyjne pomagają w opiece nad osobami niesamodzielnymi,
  • jak zapobiegać powikłaniom długotrwałego leżenia,
  • jak radzić sobie z trudnymi emocjami.

Jeśli potrzebujesz rozmowy, wiedzy, wsparcia, pomocy zadzwoń do nas lub przyjdź do naszego Domu Hospicjum, ul. Fatimska 17 w Krakowie.

Dyżur telefoniczny odbywa się we wtorki, czwartki i piątki w godzinach
10:00-12:00 pod numerem 12 641 46 57 wew. 13.

Punkt stacjonarny czynny dwa razy w tygodniu: we wtorki i w czwartki 
w godzinach: 10.30-12.30 oraz 16.00-18.00. 

Siedziba punktu: ul. Fatimska 17 w Krakowie, pokój 131 (parter).

 

Szkolenia edukacyjne (cały cykl szkolenia trwa łącznie 5 godz., tj. dwa razy
w tygodniu po 2,5 godz.) prowadzone przez pielęgniarki i fizjoterapeutów
o następującej tematyce:

  1. Rola opiekuna nieformalnego w opiece nad chorym.
  2. Problemy emocjonalne otoczenia w kontakcie z ciężko chorym.
  3. Organizowanie czasu wolnego chorym.
  4. Żywienie ciężko chorego.
  5. Przygotowanie pokoju chorego w opiece domowej i urządzenia znajdujące się przy łóżku chorego.
  6. Pielęgnacja chorego: ułożenie chorego, słanie łóżka, przenoszenie chorego
    z łóżka, zmiana bielizny pościelowej, pomoc w ubieraniu, pomoc w karmieniu, utrzymanie higieny jamy ustnej, pomoc w toalecie, pielęgnacja stóp i paznokci, mycie włosów, kąpiel.
  7. Czynności zapobiegające powikłaniom długotrwałego leżenia.
    Profilaktyka odleżyn.
  8. Ćwiczenia chodu przeprowadzane w pozycji siedzącej, prawidłowy sposób prowadzenia chorego podczas chodzenia, ćwiczenia wzmacniające kończyny objęte niedowładem, pomoc choremu na wózku, chodzenie po schodach
    lub spacerowanie, gimnastyka. 

 

Możesz wybrać jeden z poniższych terminów szkolenia edukacyjnego:

14 i 16 listopada 2023 r. w godz. 17.00-19.30

21 i 23 listopada 2023 r. w godz. 11.00-13.30

28 i 30 listopada 2023 r. w godz. 17.00-19.30

Porady w Punkcie Informacyjnym i szkolenia edukacyjne są bezpłatne.
Odbywają się w Domu „Hospicjum im. św. Łazarza”, ul. Fatimska 17 w Krakowie

 

Informacje i przyjmowanie zgłoszeń na szkolenia:
 12  641 46 58
poniedziałek – piątek godz. 9:00-14:00

Rozmawiają: dr Jolanta Stokłosa, prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie i Marzena Florkowska.

Medyczne zastosowanie pierwiastków promieniotwórczych

125 lat od odkrycia polonu i radu przez Marię Skłodowską-Curie i Piotra Curie

Gościem Marzeny Florkowskiej jest prof. Tomasz Pospieszny, chemik z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, biograf m.in. Marii Skłodowskiej-Curie.

Fundacja Centrum Leczenia Szpiczaka zaprasza na wystawę prac Jana Bukowskiego

Wernisaż już najbliższą sobotę 4 listopada o godz. 17.00 w Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów w Mogile

Gościem Marzeny Florkowskiej jest prof. Artur Jurczyszyn, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista hematolog z Kliniki Hematologii UJ CM, prezes Fundacji Leczenia Szpiczaka.