Radio Kraków

ABC szczepień, ABC zdrowia


RSS Spotify Google Podcast

Rok 2020 i 2021 upłynął pod znakiem pandemii COVID-19. Dzięki bezprecedensowej w dziejach świata akcji szczepień, możliwy staje się  powrót do takiego funkcjonowania świata, jaki zapamiętaliśmy sprzed czasów koronawirusa. Od 16 maja 2022 roku stan epidemii w Polsce zostaje przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego.  W dalszym ciągu jednak rozmawiać będziemy m.in. z ekspertami Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na temat naszej odporności i zdrowia publicznego. Przybliżać będziemy aktualnie prowadzone badania naukowe dotyczące naszego zdrowia.

Czwartek godz. 14.30. Zaprasza Marzena Florkowska

Podcasty

Aparat do diagnostyki obrazowej serca w krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. św. Jana Pawła II dysponuje nowym aparatem do diagnostyki obrazowej serca. To cyfrowa gamma kamera tomograficzna. Urządzenie zainstalowane zostało w Zakładzie Medycyny Nuklearnej. Dzięki niemu badania serca są nie tylko dokładniejsze i wykonane w krótszym czasie, ale i dawka izotopu promieniotwórczego jest mniejsza niż stosowana w tradycyjnych urządzeniach - mówi prof. Magdalena Kostkiewicz, lekarz kardiolog, specjalista medycyny nuklearnej, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jana Pawła II, a o szczegóły pyta Marzena Florkowska.

Szpital Specjalistyczny im. św. Jana Pawła II

Rozpoczęły się zapisy do udziału w Festiwalu Integracja Malowana Dźwiękiem

Po raz 17. spotkają się artyści zdrowi i z niepełnosprawnościami. Festiwal organizowany jest przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Kropla Dobroci" w Bochni. O szczegółach rozmawiają: Jerzy Turek, organizator Festiwalu i Marzena Florkowska.

Poradnia prehabilitacyjna czyli jak najlepiej przygotować się do trudnej operacji

Od ponad roku w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II  działa poradnia prehabilitacyjna. Zostało w niej skonsultowanych ponad tysiąc pacjentów przed operacjami kardiochirurgicznymi. Już widać pozytywne skutki działania takiej poradni.

Gościem Marzeny Florkowskiej jest dr hab. Dorota Sobczyk, Zastępca Ordynatora Oddziału Klinicznego Chirurgii Serca, Naczyń i Transpantologii Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II.

Dentobusy i mammobusy w Malopolsce

Bezpłatna profilaktyka dla dzieci i kobiet

Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa Małopolskiego NFZ i Marzena Florkowska.

Przeszczep płuc - jeden z najtrudniejszych zabiegów

Od roku w Krakowskim Specjalistycznym Szpitalu im. św. Jana Pawła II przeszczepiane są płuca. Zespół specjalistów przeprowadził dwa takie zabiegi. Dlaczego jest to jedna z najtrudniejszych procedur transplantacji? - Marzena Florkowska i jej gość.

Zwyrodnienie plamki żółtej i zaćma - schorzenia, które czasem idą w parze

Programy lekowe finansowane przez NFZ

O programach lekowych finansowanych przez NFZ i zasadach korzystania z nich rozmawia Marzena Florkowska i lekarz okulista, dr nauk medycznych Małgorzata Woś, ordynator Oddziału Okulistyki z Pododdziałem Okulistyki Dziecięcej Szpitala im. Żeromskiego w  Krakowie.

Kardiochirurgia dziecięca wymaga specjalistycznego sprzętu

W przyszłą niedzielę w Krakowie odbędzie koncert charytatywany "Kolędy do nieba" na rzecz Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu, dzieci z wrodzonymi wadami serca i chorych nefrologicznie. O kardiochirurgii dziecięcej i pomocy dzieciom nawet jeszcze przed urodzeniem, o specjalistycznych operacjach wymagających wiedzy i doświadczenia, ale i nowoczesnego sprzętu, z prof. Januszem Skalskim rozmawia Marzena Florkowska.

Komu robimy przyjemność kołysząc dziecko i komu szkodzimy?

 Dziś o całkiem małych dzieciach, którym czasem zupełnie nieświadomie możemy zrobić krzywdę zostawiając je bez opieki lub zbyt mocno kołysząc czy podrzucając. Czy taki rodzaj zabawy  jest potrzebny dziecku czy raczej nam, jako opiekunom? I czy prawdą jest, że prawie każde małe dziecko skądś spada.

Gościem Marzeny Florkowskiej jest dr nauk medycznych Olga Milczarek, neurolog i neurolog dziecięca, adiunkt w Klinice Neurochirurgii Dziecięcej Instytutu Pediatrii UJCM.

Alkohol a mózg dziecka i nastolatka

Rachunek sumienia po zabawach sylwestrowych - czy my jako dorośli częstowaliśmy dzieci i nastolatki alkoholem, czy młodzież widziała nas spożywających alkohol? Wszystko dlatego, że skutki spożywania alkoholu przez dzieci i młodzież są bardzo poważne. Dlaczego tak się dzieje?

Rozmawiają: dr nauk med. Olga Milczarek, neurolog i neurolog dziecięca z Instytutu Pediatrii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i Marzena Florkowska.

Centrum Rozwoju Terapii Chorób Cywilizacyjnych i Związanych z Wiekiem

Centrum Rozwoju Terapii Chorób Cywilizacyjnych i Związanych  z Wiekiem przy UJ Collegium Medicum. O tym, jaki jest cel powstania takiego Centrum, jakie badania będą tam prowadzone i dlaczego jego działania są nakierowane na terapie chorób cywilizacyjnych i związanych z wiekiem rozmawia Marzena Florkowska.

Gdzie jest moja noga? Projekt artystyczny Karoliny Buszczak

Studiowała grafikę, projektowanie ubioru, art & design. Dziś zaangażowana w projekty artystyczne poruszające m.in. temat niepełnosprawności. Od 7-14 grudnia można oglądać jeden z jej projektów w dawnym budynku Poczty Głównej w  Krakowie. 

Gościem Marzeny Florkowskiej jest Karolina Buszczak. 

W Krakowie rozpoczyna się 11. Przegląd Filmów o Spektrum Autyzmu

O tym, jakie filmy zobaczymy w tym roku i jakie spotkania zostały zaplanowane - Marzena Florkowska i jej goście.

Badaczki z UJ odkryły związek, który pomoże zwalczać przebarwienia skórne

Przebarwienia skóry to problem kosmetyczno-psychiczny dotykający sporej grupy osób, w większości kobiet. Pojawiła się nadzieja na pomoc - to kwas cynamonowy i jego pochodne. Badaczki z UJ odkryły związek, który pomoże zwalczać przebarwienia skórne. Być może w niedalekiej przyszłości dostępne będą kremy zawierające pochodne tego związku. O szczegóły pyta Marzena Florkowska.

Od 40 lat Hospicjum św. Łazarza w Krakowie organizuje bezpłatne kursy dla wolontariuszy

Od 40 lat Hospicjum św. Łazarza w Krakowie organizuje bezpłatne kursy dla wolontariuszy. Już w grudniu rusza kolejna edycja. Wcześniej, 21 listopada, VIII edycja Konferencji „Opieka paliatywna i hospicyjna - medycyna, humanizm, wolontariat" organizowanej przez UJ i Hospicjum św. Łazarza.

Z dr. Jolantą Stokłosą, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum im. św. Łazarza rozmawia Marzena Florkowska.

Bezpłatna pomoc dla opiekunów nieformalnych osób niesamodzielnych

W Hospicjum św. Łazarza w Krakowie rodzina, bliscy, przyjaciele, sąsiedzi osób potrzebujących opieki mogą dowiedzieć się, jak to zrobić i skorzystać także ze specjalnych szkoleń w zakresie pielęgnacji i rehabilitacji.

Punkt Informacyjny dla opiekunów nieformalnych

(rodzina, bliscy, przyjaciele, sąsiedzi), który działa w Hospicjum św. Łazarza zaprasza osoby zainteresowane do kontaktu telefonicznego lub osobistego, możemy pomóc:

 • gdy nie wiesz, co zrobić kiedy nagle osoba bliska wymaga całodobowej opieki,
 • jak przygotować pokój dla osoby niesamodzielnej, jak pielęgnować chorego leżącego,
 • jakie sprzęty rehabilitacyjne pomagają w opiece nad osobami niesamodzielnymi,
 • jak zapobiegać powikłaniom długotrwałego leżenia,
 • jak radzić sobie z trudnymi emocjami.

Jeśli potrzebujesz rozmowy, wiedzy, wsparcia, pomocy zadzwoń do nas lub przyjdź do naszego Domu Hospicjum, ul. Fatimska 17 w Krakowie.

Dyżur telefoniczny odbywa się we wtorki, czwartki i piątki w godzinach
10:00-12:00 pod numerem 12 641 46 57 wew. 13.

Punkt stacjonarny czynny dwa razy w tygodniu: we wtorki i w czwartki 
w godzinach: 10.30-12.30 oraz 16.00-18.00. 

Siedziba punktu: ul. Fatimska 17 w Krakowie, pokój 131 (parter).

 

Szkolenia edukacyjne (cały cykl szkolenia trwa łącznie 5 godz., tj. dwa razy
w tygodniu po 2,5 godz.) prowadzone przez pielęgniarki i fizjoterapeutów
o następującej tematyce:

 1. Rola opiekuna nieformalnego w opiece nad chorym.
 2. Problemy emocjonalne otoczenia w kontakcie z ciężko chorym.
 3. Organizowanie czasu wolnego chorym.
 4. Żywienie ciężko chorego.
 5. Przygotowanie pokoju chorego w opiece domowej i urządzenia znajdujące się przy łóżku chorego.
 6. Pielęgnacja chorego: ułożenie chorego, słanie łóżka, przenoszenie chorego
  z łóżka, zmiana bielizny pościelowej, pomoc w ubieraniu, pomoc w karmieniu, utrzymanie higieny jamy ustnej, pomoc w toalecie, pielęgnacja stóp i paznokci, mycie włosów, kąpiel.
 7. Czynności zapobiegające powikłaniom długotrwałego leżenia.
  Profilaktyka odleżyn.
 8. Ćwiczenia chodu przeprowadzane w pozycji siedzącej, prawidłowy sposób prowadzenia chorego podczas chodzenia, ćwiczenia wzmacniające kończyny objęte niedowładem, pomoc choremu na wózku, chodzenie po schodach
  lub spacerowanie, gimnastyka. 

 

Możesz wybrać jeden z poniższych terminów szkolenia edukacyjnego:

14 i 16 listopada 2023 r. w godz. 17.00-19.30

21 i 23 listopada 2023 r. w godz. 11.00-13.30

28 i 30 listopada 2023 r. w godz. 17.00-19.30

Porady w Punkcie Informacyjnym i szkolenia edukacyjne są bezpłatne.
Odbywają się w Domu „Hospicjum im. św. Łazarza”, ul. Fatimska 17 w Krakowie

 

Informacje i przyjmowanie zgłoszeń na szkolenia:
 12  641 46 58
poniedziałek – piątek godz. 9:00-14:00

Rozmawiają: dr Jolanta Stokłosa, prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie i Marzena Florkowska.

Medyczne zastosowanie pierwiastków promieniotwórczych

125 lat od odkrycia polonu i radu przez Marię Skłodowską-Curie i Piotra Curie

Gościem Marzeny Florkowskiej jest prof. Tomasz Pospieszny, chemik z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, biograf m.in. Marii Skłodowskiej-Curie.

Fundacja Centrum Leczenia Szpiczaka zaprasza na wystawę prac Jana Bukowskiego

Wernisaż już najbliższą sobotę 4 listopada o godz. 17.00 w Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów w Mogile

Gościem Marzeny Florkowskiej jest prof. Artur Jurczyszyn, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista hematolog z Kliniki Hematologii UJ CM, prezes Fundacji Leczenia Szpiczaka.

Przegląd Filmów o Sztuce Outsiderów

Nigdzie się nie uczyli, nie mają dyplomów. Nikt ich nie wspiera ani nie sponsoruje, a nawet nie zna. Ich stan umysłu czy świadomości nie mieści się często w tzw. przyjętej społecznie normie. A jednak ich sztuka od lat budzi coraz większe zainteresowanie i zdobywa także rynki kolekcjonerskie. Przed nami w Krakowie II  Międzynarodowy Przegląd Filmów o Sztuce Outsiderów. O szczegółach Marzena Florkowska.

Psy nie tylko leczą, także wykrywają choroby

Pies to nie tylko fantastyczny towarzysz człowieka, ale może być pomocy przy terapii wielu zaburzeń. Co więcej, także przy wykrywaniu chorób.
Gośćmi Marzeny Florkowskiej są autorzy pierwszego w Polsce podręcznika dotyczącego dogoterapii, dr Kasper Sipowicz – pedagog, inicjator powstania Zespołu Badawczego nad Dogoterapią oraz prof. Tadeusz Pietras – psychiatra, pulmonolog, internista.  

Bezpłatne konsultacje i badania lekarskie w Szpitalu Bonifratrów w Krakowie

7 października to Dzień Samarytański

7 października 2023 r. godz. 9:00 – 13:00 można skorzystać z bezpłatnych porad lekarskich i badań.

Wymagana jest wcześniejsza rejestracja elektroniczna!

Zgłoszenia zawierające dane (Imię i Nazwisko, pesel, adres zamieszkania z kodem pocztowym) wraz z podaniem rodzaju porady, należy wysłać na adres: dziensamarytanski@bonifratrzy.krakow.pl
Zwrotnie otrzymacie Państwo informacje potwierdzającą godzinę konsultacji.

PORADY MEDYCZNE

z zakresu chorób naczyń, chirurgii ogólnej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, medycyny sportowej, diabetologii, psychologii, urologii, rehabilitacji, kardiologii, geriatrii, chorób wewnętrznych, reumatologii, laryngologii, ziołolecznictwa, spirometria.

W trakcie części medycznej będzie również możliwość skorzystania z:

 • Bezpłatnych Konsultacji w Poradni Ziołolecznictwa
 • Edukacji w Cukrzycy
 • Edukacji Higieny Mycia Rąk
 • Bezpłatny Pomiar Cukru we Krwi oraz Ciśnienia Tętniczego

11:00-14:30
PIKNIK W OGRODACH BONIFRATERSKICH


11:00-14:30 Słodkie grillowanie – kącik kulinarny, poczęstunek (kiełbasa z grilla,
ciepłe danie-grochówka, słodkie ciacho, napoje ciepłe i zimne)
11:00-14:00 Warsztaty czekoladowe, pokaz cyrkowych sztuczek – sala br. Ferrary
12:00-13:30 Specjalistyczny wykład na temat historii i szpitalnictwa polskich Bonifratrów z pokazem archiwaliów
– Kościół i Konwent Zakonu Bonifratrów w Krakowie – sala br. Ferrary
Ponadto w Ogrodach Bonifraterskich Straż pożarna zorganizuje stanowisko pierwszej pomocy i udostępni pojazd ratownictwa medycznego dla najmłodszych.

A wieczorem w Kościele Bonifratrów pw. Trójcy Przenajświętszej – Sanktuarium Św. Jana Bożego – Patrona Chorych,
ul. Krakowska 48 o godz.  18:30 odbędzie się Uroczysta Msza Święta, natomiast już o godz.  20:00 koncert
Marka Bałaty
– „Pieśni eucharystycznych w nowym brzmieniu”