Radio Kraków

ABC szczepień, ABC zdrowia


RSS Spotify Google Podcast

Rok 2020 i 2021 upłynął pod znakiem pandemii COVID-19. Dzięki bezprecedensowej w dziejach świata akcji szczepień, możliwy staje się  powrót do takiego funkcjonowania świata, jaki zapamiętaliśmy sprzed czasów koronawirusa. Od 16 maja 2022 roku stan epidemii w Polsce zostaje przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego.  W dalszym ciągu jednak rozmawiać będziemy m.in. z ekspertami Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na temat naszej odporności i zdrowia publicznego. Przybliżać będziemy aktualnie prowadzone badania naukowe dotyczące naszego zdrowia.

Czwartek godz. 14.30. Zaprasza Marzena Florkowska

Podcasty

Podwyższony poziom dedimerów - czy to zakrzepica?

Co oznacza stwierdzenie, że leczymy pacjenta, a nie wynik badania laboratoryjnego? Dlaczego niekiedy lekarze podchodzą ostrożnie do wyników badań np. dedimerów? Czy zawsze ich podwyższony poziom oznacza zakrzepicę? Gościem Marzeny Florkowskiej jest dr nauk medycznych Maciej Chwała, kierownik Wojewódzkiego Oddziału Chorób Naczyń Szpitala Bonifratrów w Krakowie.

Światowy Dzień Wcześniaka

17 listopada to dzień solidarności z  dziećmi urodzonymi przed czasem, ale też ich rodzicami i całym personelem medycznym, który się opiekuje najmniejszymi pacjentami. O różnorodnych działaniach na rzecz wcześniaków  Marzena Florkowska rozmawia z Elżbietą Brzozowską, wiceprezesem Fundacji Koalicja dla Wcześniaka.

Depresja a cukrzyca

Czy to cukrzyca powoduje depresję, czy raczej depresja może prowadzić do cukrzycy? Opinie specjalistów nie są jednoznaczne. Pewne jest natomiast, że pomoc psychologiczna dla osób chorujących na cukrzycę jest niezmiernie ważna choćby jako pomoc w wytrwaniu w zmianie stylu życia i prowadzonej terapii.

Gościem Marzeny Florkowskiej jest prof. dr hab. nauk medycznych Andrzej Kokoszka, psychiatra i psychoterapeuta, Kierownik II Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Pomoc dla Hospicjum św. Łazarza

Ponad 300 wolontariusz kwestowało na rzecz Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. Ci, którzy nie zdążyli wrzucić datku mogą jeszcze wesprzeć Hospicjum w innych formach, zarówno finansowych jak i rzeczowych. Dodatkowo w najbliższy poniedziałek 7.11.2022 roku zaczyna się specjalny kurs, dla osób które  chcą pomóc jako wolontariusze-opiekunowie chorych.

Gościem Marzeny Florkowskiej jest Renata Połomska z Hospicjum św. Łazarza.

W jaki sposób przechowywać leki w mieszkaniu?

W jaki sposób przechowywać leki w mieszkaniu? Dlaczego kuchnia i łazienka nie są dobrym miejscem? Jak bezpiecznie przenieść szczepionkę z apteki do punktu szczepień? Rozmawiają dr hab. Agnieszka Zagórska z Katedry Chemii Farmaceutycznej UJ Collegium Medium i Marzena Florkowska.

Miasto - przestrzeń przyjazna osobom niewidomym

Druga edycja projektu „Sensorycznie i na serio" gości w Krakowie

W piątek 21.10.2022 roku w Krakowie rozpocznie się społeczny maraton projektowania i programowania  „Sensorycznie i na serio”. Wyzwaniem tegorocznej edycji będzie Miasto - przestrzeń przyjazna osobom niewidomym. W programie przewidziano konferencję, podczas której poruszane będą problemy dostępności, potrzeb i wyzwań osób z niepełnosprawnością wzroku, a także projektowania inkluzywnego. 24-godzinny maraton projektowania i programowania poprzedzi Panel Mentorski. Dyskusję poprowadzi Justyna Mańkowska zajmująca się dostosowywaniem filmów, sztuk teatralnych, wydarzeń kulturalnych i sportowych na potrzeby osób z dysfunkcją wzroku i słuchu. Udział w konferencji i spotkaniach jest bezpłatny, a wszelkie informacje znajdują się na stronie projektu "Sensorycznie i na serio". Z gościem rozmawia Marzena Florkowska.
Rozumieć, aby leczyć i podnosić na duchu

Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie

Trwają Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychiczne pod hasłem "Antoni Kępiński w Krakowie" w 50. rocznicę śmierci jednego z najwybitniejszych polskich psychiatrów.
Czy założenia terapii prof. Antoniego Kępińskiego są ciągle aktualne?
Gościem Marzeny Florkowskiej jest prof. dr hab. nauk medycznych Andrzej Kokoszka, psychiatra i psychoterapeuta, Kierownik II Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, autor m.in. takich książek jak: "Rozumieć aby leczyć i podnosić na duchu. Psychologia wg Antoniego Kępińskiego" i "Jak pomagał i leczył prof. Antoni Kępiński".

Nowe małoinwazyjne techniki wewnątrznaczyniowe


Wewnątrznaczyniowe zaopatrzenie tętnic szyjnych,  zaopatrzenie niedokrwienia kończyn dolnych w przebiegu niedrożności aorty brzusznej i poszerzona diagnostyka układu żylnego  naczyń brzusznych. Małoinwazyjne techniki  pozwalają na leczenie pacjentów, u których ze względu na ich stan zdrowia  tradycyjna operacja nie jest możliwa do przeprowadzenia, a z drugiej strony techniki te umożliwiają leczenie schorzeń, które do tej pory nie mogły być leczone.

Gościem Marzeny Florkowskiej jest dr nauk medycznych Maciej Chwała, kierownik Wojewódzkiego Oddziału Chorób Naczyń Szpitala Bonifratrów w Krakowie.

 

Ogólnopolska Konferencja "W krainie dźwięków. Percepcja słuchowa i zaburzenia słuchu u dzieci" .

30.09.2022, Kraków, Centrum Konferencyjne UR przy al. 29 Listopada

W piątek w Krakowie odbędzie się Ogólnopolska Konferencja "W krainie dźwięków. Percepcja słuchowa i zaburzenia słuchu u dzieci" . Podczas konferencji ze swoimi prelekcjami wystąpią ogólnopolskiej sławy specjaliści: lekarze, logopedzi i pedagodzy.
Gościem Marzeny Florkowskiej jest prof.  dr hab. med. inż. Krzysztof Kochanek – specjalista w zakresie badań elektrofizjologicznych słuchu oraz inżynierii biomedycznej, Sekretarz Naukowy w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie, pracownik dydaktyczny w Katedrze Logopedii i Językoznawstwa Stosowanego Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.

W latach 2007–2019 prof. Kochanek koordynował program badań przesiewowych słuchu u dzieci szkolnych ze szkół podstawowych z terenów wiejskich i małych miast oraz Warszawy. Jest twórcą obiektywnej metody oceny czułości słuchu która stała się standardową metodą w badaniach słuchu u małych dzieci w Polsce oraz współtwórcą kilku urządzeń do badań przesiewowych i diagnostycznych słuchu.

Nowoczesne metody leczenia endometriozy

 Nowoczesne metody leczenia endometriozy - to temat konferencji naukowej, która odbędzie się w sobotę 24.09.2022 roku  w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Temat ważny, bo schorzenie to dotyczy nawet 10% kobiet w wieku rozrodczym.
Nowoczesne metody leczenia obejmują m.in. zabiegi małoinwazyjne i o tych metodach rozmawiają:
prof. Artur Ludwin ginekolog-położnik i ginekolog-onkolog z Katedry Ginekologii i Położnictwa UJ CM oraz Oddziału Klinicznego Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, i Marzena Florkowska.

Wykłady na temat  nowoczesnych metod leczenia endometriozy przeznaczone są dla  lekarzy, pielęgniarek i położnych, studentów medycyny a także pacjentek. Początek konferencji, sobota o godz. 9:00 w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie przy ul. Jakubowskiego 2. Udział w konferencji jest bezpłatny, obowiązują jednak wcześniejsze zapisy. 

Szczepienia dzieci przeciwko grypie - dlaczego warto?

Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie rozpoczął bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dzieci od 6. do 60. miesiąca życia. Dlaczego warto zaszczepić nawet najmłodsze dzieci i jakie mogą być powikłania po grypie - rozmawiają dr Lidia Stopyra, ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii tego szpitala i Marzena Florkowska

Rehabilitacja nefrologiczna niezbędna dla pacjentów dializowanych i po przeszczepie nerki

XV Krakowskie Dni Dializoterapii im. Profesora Olgierda Smoleńskiego 8–10 września 2022 roku

150 minut tygodniowo - tyle wystarczy poświęcić czasu, aby organizm pacjentów nefrologicznych dobrze funkcjonował. Jakie ćwiczenia są bezpieczne, jak pogodzić ćwiczenia z wielogodzinnymi dializami? O rehabilitacji pacjentów dializowanych i po przeszczepie nerki rozmawiają dr Katarzyna Chojak-Fijałka, fizjoterapeuta, adiunkt na Wydziale Rehabilitacji Ruchowej Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.

VII Dzień Otwarty Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie

W sobotę 3.09. w godzinach 10.00-14.00 - bezpłatne badania, porady, wykłady, piknik rodzinny

Gośćmi Marzeny Florkowskiej są:
Dominika Łatak-Glonek - rzeczniczka prasowa
Magdalena Droździk - kierująca Działem Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia WSSE Kraków

Czy gmo jest szkodliwe?

To jeden z tematów, które rozbudzają emocje i dyskusje także wśród laików. Ale temat podejmują także naukowcy, choćby podczas debaty "Genetyka a społeczeństwo", która odbyła się w Krakowie w ramach VI Polskiego Kongresu Genetyki.   Jedną z prelegentów była prof. Monika Rakoczy-Trojanowska z Katedry Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin Szkoły Głównej  Gospodarstwa Wiejskiego w  Warszawie. A rozmawia Marzena Florkowska.

Transmisja wirusów między zwierzętami a ludźmi

Transmisja wirusów między zwierzętami a ludźmi - czy coraz częściej to zjawisko zachodzi, czy może jesteśmy bardziej świadomi takiej współzależności? Gościem Marzeny Florkowskiej jest Prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z  Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ.

Użycie kriomikroskopii elektronowej w badaniu wirusów oraz „drug design”

W Narodowym Centrum Promieniowania Synchtrotronowego SOLARIS w Krakowie przy użyciu kriomikroskopii elektronowej prowadzone są badania mikroorganizmów, m.in. wirusów,  a poznanie ich budowy i funkcji umożliwia szybsze opracowywanie leków.

O szczegółach rozmawiają dr Michał Rawski, opiekun Krajowego Centrum Kriomikroskopii Elektronowej  w Narodowym Centrum Promieniowania Synchtrotronowego SOLARIS w Krakowie i Marzena Florkowska.

Czy i dlaczego kobiety różnią się między sobą mikrobiotą?

Czy i dlaczego kobiety różnią się między sobą mikrobiotą? Na Wydziale Nauk o Zdrowiu UJ prowadzone są badania naukowe,a kobiety ochotniczki mogą zgłaszać się do udziału w tym programie.  O szczegółach rozmawiają prof. dr hab. Grażyna Jasieńska z Instytutu Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum i Marzena Florkowska.

WIĘCEJ  O  PROJEKCIE

Ćwierć wieku temu w Krakowie po raz pierwszy zakwitły Pola Nadziei

Zakończyła się 25. edycja akcji Pola Nadziei. Czas zatem na przypomnienie początków tej akcji pomocy Hospicjum św. Łazarza i podsumowanie ćwierć wieku działań.  To także podziękowanie za wsparcie i prośba, by nie ustawać w pomocy odchodzącym.

Gośćmi Marzeny Florkowskiej są:
dr Jolanta Stokłosa, Prezes Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Łazarza
Renata Adamiecka-Olenderek, wolontariuszka podczas pierwszej edycji Pól Nadziei
Renata Połomska, koordynatorka Pól Nadziei  w  Hospicjum św. Łazarza.

6 Forum na Rzecz Pacjenta Onkologicznego

W niedzielę 5.06.2022 roku  w Krakowie odbędzie się 6 Forum na Rzecz Pacjenta Onkologicznego. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie UNICORN. W programie przewidziano zarówno część warsztatową, jak i wykłady prowadzone przez specjalistów różnych dziedzin: psychoonkologów, fizjoterapeutów, dietetyków, seksuologów, a tematyka dotyczy wsparcia zarówno samych chorych, jak i całych rodzin.

Gościem Marzeny Florkowskiej jest Iwona Nawara, psychoonkolog z Centrum Psychoonkologii UNICORN.

Więcej informacji TUTAJ

Pomoc ukraińskim mamom w naturalnym karmieniu piersią

Stres wywołany wojną i koniecznością ucieczki może spowodować trudności w karmieniu piersią. Na szczęście czasem wystarcza profesjonalna porada laktacyjna i wszystko wraca do normy. W Krakowie zrodziła się inicjatywa takiej właśnie pomocy ukraińskim matkom. Gościem Marzeny Florkowskiej jest dr nauk o zdrowiu Anna Kotlińska, położna, Certyfikowana Międzynarodowa Konsultantka Laktacyjna, Certyfikowana Doradczyni Laktacyjna i Miofunkcjonalna terapeutka.