Fundacja Urszuli Smok "Podaruj życie" pomagająca osobom z chorobami krwi i nowotworami, organizuje wyjazd dla osób chorych onkologicznie. Celem jest promowanie aktywności fizycznej wśród pacjentów po przeszczepie szpiku kostnego. Ten nowy projekt zaczyna się dziś i potrwa do niedzieli. O szczegółach Marzena Florkowska.
ABC szczepień, ABC zdrowia
RSS Spotify Google Podcast
Rok 2020 i 2021 upłynął pod znakiem pandemii COVID-19. Dzięki bezprecedensowej w dziejach świata akcji szczepień, możliwy staje się powrót do takiego funkcjonowania świata, jaki zapamiętaliśmy sprzed czasów koronawirusa. Od 16 maja 2022 roku stan epidemii w Polsce zostaje przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego. W dalszym ciągu jednak rozmawiać będziemy m.in. z ekspertami Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na temat naszej odporności i zdrowia publicznego. Przybliżać będziemy aktualnie prowadzone badania naukowe dotyczące naszego zdrowia.
Czwartek godz. 14.30. Zaprasza Marzena Florkowska
Podcasty
Onko fitness czyli wypad po zdrowie
Konieczność zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego - na kim spoczywa obowiązek?
W Polsce wszystkie dzieci do 18. roku życia objęte są ubezpieczeniem zdrowotnym, co nie zwalnia rodziców i opiekunów prawnych z obowiązku zgłoszenia dziecka do takiego ubezpieczenia. Także studenci do 26. roku życia mogą korzystać z takiego ubezpieczenia. Jeśli jednak podejmą pracę etatową, a po jakimś czasie z niej zrezygnują, rodzice ponownie muszą ich zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z pomocy lekarskiej. O takich wyjątkowych i nieoczywistych sytuacjach - Marzena Florkowska i jej gość, Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa Małopolskiego Oddziału NFZ.
Higiena dnia codziennego
Ile powinniśmy jeść i pić, jak poradzić sobie ze stresem i dlaczego ćwiczenia oddechowe relaksują nasz mózg?
Gościem Marzeny Florkowskiej jest prof. Bartłomiej Guzik, lekarz-kardiolog pracujący w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II na Oddziale Klinicznym Kardiologii Interwencyjnej.
Co to są leki wegańskie i gdzie należy szukać informacji, czy dany preparat spełnia takie kryteria?
Co to są leki wegańskie i gdzie należy szukać informacji, czy dany preparat spełnia takie kryteria? Nie chodzi wyłącznie o substancję czynną preparatu, ale np. o osłonki leków. O szczegółach rozmawiają dr nauk farmaceutycznych Joanna Chłopicka z Zakładu Bromatologii Wydziału Farmaceutycznego UJ CM i Marzena Florkowska.
Sztuczna inteligencja w psychiatrii dzieci i młodzieży
Gościem Marzeny Florkowskiej jest dr hab. nauk medycznych Maciej Pilecki, lekarz psychiatra i psychoterapeuta, kierownik Oddziału Klinicznego Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Na jedną jednostkę nudy powinny przypadać trzy jednostki aktywnie spędzanego czasu - jak uniknąć zagrożeń podczas wakacji?
Gościem Marzeny Florkowskiej jest dr hab. nauk medycznych Maciej Pilecki, lekarz psychiatra i psychoterapeuta, kierownik Oddziału Klinicznego Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Profilaktyka zdrowotna nie tylko dla kobiet
Profilaktyka zdrowotna nie tylko dla kobiet - wakacje to doskonały czas, by zadbać o siebie. Dziś o szczepieniu przeciwko HPV, cytologii i badaniu mammograficznym.
O szczegółach rozmawiają Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa Małopolskiego Oddziału NFZ i Marzena Florkowska.
Uprawnienia wynikające z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego
Sezon urlopowy w pełni - warto zatem dowiedzieć się, jakie uprawnienia wynikają z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, w jakich krajach już obowiązuje e-recepta transgraniczna, czy w dalszym ciągu recepty dla dzieci muszą być papierowe i które zabiegi planowe wykonane za granica Polski są refundowane przez NFZ.
O szczegółach rozmawiają Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa Małopolskiego Oddziału NFZ i Marzena Florkowska.
W sobotę, 1 lipca zostanie odwołany stan zagrożenia epidemicznego wprowadzony w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2
W sobotę, 1 lipca zostanie odwołany stan zagrożenia epidemicznego wprowadzony w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. W dalszym ciągu trwają jednak badania naukowe dotyczące naszego zdrowia w związku z przechorowaniem Covid 19. O szczegółach rozmawiają: dr hab. Magdalena Kozela z Katedry Epidemiologii i Badań Populacyjnych Instytutu Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ Collegium Medicum i Marzena Florkowska.
Wysoka pozycja społeczna, a ryzyko chorób serca
Czy awans społeczny może zmniejszyć ryzyko chorób serca? Czy warto piąć się w górę z myślą o swoim zdrowiu, czy przeciwnie - wysokie stanowiska wiążą się ze zbyt dużym stresem i ryzykiem zawału czy udaru? W końcu, czy warto się zapracowywać dla dzieci, by im zapewnić wszystko, co możliwe? Czy przez to dzieci będą w przyszłości zdrowsze? To pytanie w sam raz przed Dniem Ojca.
O badaniach prowadzonych wśród mieszkańców Krakowa rozmawiają dr hab. Magdalena Kozela z Katedry Epidemiologii i Badań Populacyjnych Instytutu Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ Collegium Medicum i Marzena Florkowska.
Fundacja Mam Marzenie spełniająca marzenia chorych dzieci świętuje swoje 20. urodziny.
W najbliższą sobotę 17.06. niecodzienne spotkania ma Małym Rynku w Krakowie i mnóstwo atrakcji. To także okazja do podsumowań - Marzena Siatka - Kopa, Wolontariuszka i Rzeczniczka Prasowa krakowskiego oddziału Fundacji Mam Marzenie, i Marzena Florkowska.
Na całym świecie w ten sam sposób śpiewamy kołysanki - wynika z międzynarodowych badań
Na całym świecie w ten sam sposób śpiewamy kołysanki i w ten sam sposób mówimy do dzieci - wynika z międzynarodowych badań. Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda stworzyli zespół składający się z ponad 40 badaczy, który zebrał 1615 nagrań ludzkiej mowy i śpiewu z 21 społeczności z sześciu kontynentów. Następnie nagrania odsłuchało ponad 50 tysięcy osób z 187 krajów. W badaniach uczestniczyli także naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Gościem Marzeny Florkowskiej jest dr hab. Andrzej Galbarczyk z Instytutu Zdrowia Publicznego UJ Collegium Medicum.
Zbyt często mówimy o chorobie i cierpieniu, a za mało o zdrowieniu i nadziei
O wzajemnym wsparciu i pomocy rozmawiają Mateusz Biernat, psycholog, pedagog specjalny, asystent zdrowienia z Fundacji Człowiek i Marzena Florkowska.
Kompleksowa opieka przedoperacyjna
Kompleksowa opieka przedoperacyjna - to nowość wprowadzona na Oddziale Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Szpitala Specjalistycznego Jana Pawła II w Krakowie. Prawie pięciuset pacjentów zakwalifikowanych do zabiegów kardiochirurgicznych w trybie planowym skorzystało już od początku roku ze specjalistycznych i interdyscyplinarnych konsultacji. Jaki jest cel opieki przedoperacyjnej?
Rozmawiają: dr hab. n. med. Dorota Sobczyk, lekarz kardiolog, zastępca ordynatora Oddziału Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii i Marzena Florkowska.
Małopolskie pielęgniarki i położne wyróżnione
Sylwia Juszkiewicz, pielęgniarka Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, została uhonorowana międzynarodowym prestiżowym wyróżnieniem „Pielęgniarka o światowym wpływie”. 12 maja, w Międzynarodowym Dniu Pielęgniarki i Położonej, odbierze tę nagrodę w Nowym Jorku, w siedzibie ONZ. Ale to nie jedyna nagrodzona pielęgniarka. O szczegółach Marzena Florkowska.
Granice uporczywej terapii
Granice uporczywej terapii - zagadnienie na pograniczu medycyny, etyki, filozofii i psychologii.
W piątek 28.04.2023 w Krakowie w Centrum Jana Pawła II odbędzie się konferencja naukowa poświęcona temu zagadnieniu. Adresowana jest do lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, studentów medycyny, kapelanów i wszystkich zainteresowanych, a udział w konferencji jest bezpłatny.
Konferencja zorganizowana jest w 5. rocznicę beatyfikacji krakowskiej pielęgniarki Hanny Chrzanowskiej. Organizatorem wydarzenia jest Zarząd Główny Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich.
Rozmawiają prof. dr hab. nauk medycznych Rafał Drwiła, konsultant krajowy w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, Ordynator Pierwszego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Jana Pawła II w Krakowie i Marzena Florkowska.
28.04.2023, godz. 9.00, Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się" w Krakowie przy ul. Totus Tuus 34.
Dorośli w spektrum autyzmu
Farma życia prowadzona przez Fundację Wspólnota Nadziei, to wymarzone miejsce życia i rehabilitacji dorosłych osób w spektrum autyzmu. O szczegółach Marzena Florkowska i jej gość - Alina Perzanowska, prezes Fundacji Wspólnota Nadziei.
Nawet dwa kilogramy czyli miliony bakterii w naszych jelitach
Po Świętach nasz układ pokarmowy wymaga specjalnego traktowania i troski i odrobimy wytchnienia, stąd temat dzisiejszej rozmowy. Gościem Marzeny Florkowskiej jest prof. Joanna Wierońska z Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.
Słonecznik na zielonym tle - to znak rozpoznawczy osób z niewidocznymi niepełnosprawnościami
Kraków Airport realizuje program wsparcia osób w niewidocznymi niepełnosprawnościami, który to program narodził się w Wielkiej Brytanii. Dotyczy on m.in. osób w spektrum autyzmu, ale także demencji czy depresji. O szczegółach rozmawiają Klaudia Łakomska, psychoterapeutka z Fundacji Atypowa, Paweł Kijak, zajmujący się obsługą osób z niepełnosprawnościami w Kraków Airport i Marzena Florkowska.
Czy placebo działa? I czym jest nocebo?
Czy dobre nastawienie, optymizm, wiara w sukces rzeczywiście pomagają w leczeniu m.in. bólu? Czy widać wymierne skutki? Czym jest placebo i nocebo? Rozmawiają prof. Przemysław Bąbel, szef Zespołu Badania Bólu, dyrektor Instytutu Psychologii UJ i Marzena Florkowska.