Czy uchodźcy z Ukrainy zrealizują recepty ukraińskie w polskich aptekach? Czy przysługuje im refundacja leków? Czy ukraińscy farmaceuci mogą być zatrudnieni w polskich aptekach? Jaką pomoc polscy farmaceuci przygotowali dla Ukraińców? To niektóre tylko zagadnienia poruszane w kolejnym odcinku rozmowy z cyklu "ABC szczepień, ABC zdrowia". Gościem Marzeny Florkowskiej jest mgr farm. Elżbieta Rząsa-Duran, Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
ABC szczepień, ABC zdrowia
RSS Spotify Google Podcast
Rok 2020 i 2021 upłynął pod znakiem pandemii COVID-19. Dzięki bezprecedensowej w dziejach świata akcji szczepień, możliwy staje się powrót do takiego funkcjonowania świata, jaki zapamiętaliśmy sprzed czasów koronawirusa. Od 16 maja 2022 roku stan epidemii w Polsce zostaje przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego. W dalszym ciągu jednak rozmawiać będziemy m.in. z ekspertami Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na temat naszej odporności i zdrowia publicznego. Przybliżać będziemy aktualnie prowadzone badania naukowe dotyczące naszego zdrowia.
Czwartek godz. 14.30. Zaprasza Marzena Florkowska
Podcasty
Farmaceuci dla Ukrainy
Wysiłek fizyczny w prewencji raka piersi
Wysiłek fizyczny odkrywa pewną rolę w prewencji raka piersi - potwierdzają badania naukowe. Pytanie tylko, o jakim wysiłku mówimy. Jak powinien być intensywny, by poziom hormonów obniżył się, a co za tym idzie, zmniejszyło się ryzyko raka piersi. To właśnie przedmiot badań prowadzonych na Wydziale Nauk o Zdrowiu UJ. O szczegółach rozmawiają prof. dr hab. Grażyna Jasieńska z Instytutu Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum i Marzena Florkowska.
Grypa na przełomie kwietnia i maja - nietypowe zachorowania w tym roku
Przyczyny tego zjawiska, celowane leki przeciw wirusowi grypy, szczepienia przeciw grypie, różnice pomiędzy Covid 19 a grypą, powikłania grypy groźne u dzieci - zapalenia płuc czy tzw. pseudokrup. Rozmawiają dr medycyny Lidia Stopyra, Ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie i Marzena Florkowska.
Europejski Tydzień Szczepień
Jak wygląda kalendarz szczepień w Polsce na tle innych krajów?
Czy szczepimy bardziej restrykcyjnie?
Czy w ciągu ostatnich kilku lat pojawiły się nowe szczepienia obowiązkowe, czy inne zniknęły?
Czy są szczepienia obowiązkowe dla dorosłych?
Czy w związku z wojną w Ukrainie i dla obcokrajowców przebywających dłużej w Polsce przewidziane są szczepienia obowiązkowe?
Gościem Marzeny Florkowskiej jest dr hab. nauk o zdrowiu Magdalena Kozela z Katedry Epidemiologii i Badań Populacyjnych Instytutu Zdrowia Publicznego UJ Collegium Medicum.
Rehabilitacja pulmonologiczna, także po przebyciu Covid 19
Rehabilitacja pulmonologiczna, także po przebyciu Covid 19
Gośćmi Marzeny Florkowskiej są:
Katarzyna Rys, Dyrektor Uzdrowiska Kopalnia Soli „Wieliczka” oraz
Agata Słowik, kierownik Oddziału Fizjoterapii i Odnowy Biologicznej Uzdrowiska Kopalnia Soli „Wieliczka”.
Zakres i formy rehabilitacji pocovidowej
Jaki może być zakres rehabilitacji zalecanej przez lekarzy po przechorowaniu Covid 19 i w jakiej formie można tę rehabilitację zrealizować? Rozmawiają dr n. med. Krzysztof Czernicki, wojewódzki małopolski konsultant w dziedzinie rehabilitacji medycznej i Marzena Florkowska
Long covid i post covid
Long covid ujawnia się od 4-12 tygodni od momentu przejścia Covid 19, a powyżej 12 tygodni - nawet do pół roku - mamy do czynienia z post covidem. Pacjenci mają bardzo różne objawy ze strony wielu układów. Osoby takie mogą starać się o rehabilitację, która w wielu wypadkach bardzo poprawia stan zdrowia. Co ważne, to jak ciężko chorowaliśmy na Covid 19 nie ma związku z objawami long covidu czy post covidu. Nawet osoby chorujące bezobjawowo mogą odczuwać skutki choroby.
Gościem Marzeny Florkowskiej jest dr hab. Tomasz Dzieciątkowski - wirusolog z Katedry i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Duszność bez zmian w płucach jako skutek Covid 19
Część pacjentów po przechorowaniu Covid 19 skarży się na uczucie duszności, choć badania diagnostyczne nie wykazują żadnych zmian w płucach. U takich osób dochodzi do pogorszenia w zakresie poznawczym, emocjonalnym, funkcjonalnym, co określane jest jako spirala niepełnosprawności. Aby temu zapobiegać konieczna jest rehabilitacja pocovidowa. Z prof. dr hab. n. med. Lucyną Mastalerz - Konsultantem Wojewódzkim województwa małopolskiego w dziedzinie chorób płuc rozmawia Marzena Florkowska.
Covid 19 u kobiet w ciąży
Przebieg Covid 19 u kobiet w ciąży może mieć poważny przebieg, doprowadzić do licznych komplikacji, także do uszkodzenia dziecka lub utraty ciąży. Najnowsze badania potwierdzają bezpieczeństwo szczepień przeciwko sars cov 2 dla kobiet planujących ciążę, a także w trakcie ciąży i połogu. Gościem Marzeny Florkowskiej jest dr n.med. Jacek Tulimowski, lekarz ginekolog-położnik.
Skuteczność rehabilitacji pocovidowej
Skuteczność rehabilitacji pocovidowej - to temat konferencji organizowanej przez Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji im. Edmunda Wojtyły w Jaroszowcu.Wśród poruszanych tematów znajdą się: long - COVID i post - COVID, rehabilitacja pocovidowa w czasie ciąży, rehabilitacja w chorobach układu krążenia czy w chorobach płuc.
Gościem Marzeny Florkowskiej jest Krzysztof Grzesik, dyrektor Małopolskiego Szpitala Chorób Płuc i Rehabilitacji im. Edmunda Wojtyły w Jaroszowcu.
21 marca 2022 roku Małopolski Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji im. Edmunda Wojtyły w Jaroszowcu organizuje Konferencję pn. „Skuteczność rehabilitacji pocovidowej”. Celem Konferencji jest przekazanie dobrych doświadczeń w ramach rządowego programu rehabilitacji pocovidowej innym podmiotom w zakresie rehabilitacji pocovidowej. Chcemy podjąć próbę rozpropagowania informacji o doświadczeniach i korzyściach zdrowotnych w zakresie realizacji rehabilitacji dla pacjentów - ozdrowieńców pocovidowych, w tym często w stanach bardzo ciężkich w różnych formach rehabilitacji, w warunkach narastania problemu ozdrowieńców pocovidowych, z uwzględnieniem zanieczyszczenia środowiska i problemów płucnych wynikających z utrudnień dostępu do diagnostyki i leczenia rehabilitacyjnego.
Idea Konferencji powstała z myślą o narastającym problemie epidemiologicznym dotyczącym konieczności pomocy poszkodowanym przez Covid -19 w zakresie utraty wydolności płuc w korelacji z doświadczeniami leczenia rehabilitacyjnego organizatorów. Wicemarszałek Województwa Małopolskiego p. Łukasz Smółka wychodząc naprzeciw narastającym problemom powołał Zespół ds. organizacji rehabilitacji pocovidowej w składzie: Krzysztof Grzesik Dyrektor Małopolskiego Szpitala Chorób Płuc i Rehabilitacji im. Edmunda Wojtyły w Jaroszowcu, prof. dr hab. n. med. Roman Nowobilski pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Dominika Studnicka Dyrektor Departamentu Zdrowia, Rodziny, Równego Traktowania i Polityki Społecznej UMWM, Krystyna Walendowicz Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego im. dr S. Jasińskiego w Zakopanem, Stanisław Stępniewski Dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie, Katarzyna Rys Dyrektor Uzdrowiska Kopalni Soli „Wieliczka”, dr n. med. Krzysztof Czernicki Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Rehabilitacji Medycznej, prof. dr hab. n . med. Lucyna Mastalerz Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Chorób Płuc, Monika Michalska-Mazgaj Dyrektor Biura Inwestycji Strategicznych UMWM. W grupie ponad 5 mln ozdrowieńców (stan na 02.03.2022) niewątpliwie kilkanaście, a może kilkadziesiąt procent wymaga lub będzie wymagać pomocy w powrocie do zdrowia. Obserwujemy (na grupie ponad 900 pacjentów wyleczonych w rehabilitacji pulmonologiczno – pocovidowej i ogólnoustrojowej w Małopolskim Szpitalu Chorób Płuc i Rehabilitacji im. Edmunda Wojtyły w Jaroszowcu i kilkuset w pozostałych ośrodkach), jak ogromną wagę i znaczenie ma jak najszybsze podjęcie rehabilitacji. Ozdrowieńcy, o których mowa charakteryzują się obniżeniem jakości życia, wydolności, a tym samym wydajności do pracy jak i do samodzielnego funkcjonowania w domu. Często w wyniku ogromnych tragedii rodzinnych potrzebują stałego nadzoru i wsparcia.
Szczepienia przeciw Covid 19 oraz testy dla obywateli Ukrainy
Testy w kierunku Covid 19 dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli to Polski w związku z sytuacją wojenną, punkty szczepień dla Ukraińców, schemat podawania szczepionek, bezpłatna opieka medyczna. Gościem Marzeny Florkowskiej jest Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa Małopolskiego Oddziału NFZ.
Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych
Gościem Marzeny Florkowskiej jest Rzecznik Praw Pacjenta – Bartłomiej Chmielowiec.
Przypadki kwalifikujące do uzyskania świadczenia pieniężnego to wystąpienie działań niepożądanych wymienionych w Charakterystyce Produktu Leczniczego i hospitalizacja przez okres nie krótszy niż 14 dni oraz wstrząs anafilaktyczny.
Wysokość świadczenia kompensacyjnego wynosi od 3 tysięcy do 100 tys. zł.
Decyzję o przyznaniu świadczenia wydaje Rzecznik Praw Pacjenta w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.
Szczegóły oraz formularze wniosków dostępne są TUTAJ
Dieta a ryzyko zachorowania na Covid 19
Czy nasz sposób odżywiana może dodatkowo zabezpieczyć nas przed zachorowaniem na Covid 19? O wynikach najnowszych badań rozmawiają ich autorzy: dr n. o zdr. Paweł Jagielski, adiunkt badawczy w Zakładzie Badań nad Żywieniem i Lekami w Instytucie Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ CM;
dr n. med. Dominika Wnęk z Medycyny Praktycznej; dr n. farm. Izabela Bolesławska z Katedry i Zakładu Bromatologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i Marzena Florkowska.
Pełny tekst publikacji: Associations of Nutritional Behavior and Gut Microbiota with the Risk of COVID-19 in Healthy Young Adults in Poland
Diagnostyka Covid 19
Testy genetyczne, testy antygenowe oraz testy serologiczne - o czym nas informują i w jakich okolicznościach dany typ testu powinien być zastosowany? Dlaczego mogą dawać wyniki fałszywie dodatnie lub fałszywie ujemne? Jakie inne badania diagnostyczne są zalecane np. badania obrazowe płuc i serca?
Gościem Marzeny Florkowskiej jest dr nauk medycznych Roman Topór-Mądry, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Zalecenia dotyczące diagnostyki w czasie Covid 19 znajdą Państwo pod linkiem: https://www.aotm.gov.pl/media/2021/05/Diagnostyka-COVID-19-–-Aktualizacja-Zalecen-wersja-2.1-27-maja-2021-r..pdf
Rehabilitacja psychiatryczna pocovidova w Szpitalu Klinicznym im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie
Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie rozpoczyna kwalifikację pacjentów na rehabilitację psychiatryczna pocovidovą. To jedyna w Małopolsce i jedna z pięciu w Polsce placówek leczenia psychiatrycznego, z którą Narodowy Fundusz Zdrowia podpisał umowę na prowadzenie rehabilitacji psychiatrycznej pocovidowej. Gośćmi Marzeny Florkowskiej są: dr Andrzej Marycz, kierownik Oddziały Psychiatrycznego Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego i Maciej Bóbr, rzecznik prasowy szpital.
Czas trwania rehabilitacji COVID-19 proponowanej przez Szpital Babińskiego wynosi od 4 do 8 tygodni, przy czym jej rozpoczęcie następuje w terminie do 6 miesięcy od zakończenia leczenia w kierunku COVID-19. Pacjent możne skorzystać z programu rehabilitacji tylko raz.
Przyjęcie na oddział rehabilitacyjny poprzedza kwalifikacja wykonana przez zespół terapeutyczny. Wymagane jest również przedłożenie wyniku badania obrazowego płuc TK lub RTG klatki piersiowej wraz z opisem wykonane w trakcie lub po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby oraz aktualna (wykonana nie później niż 30 dni przed przyjęciem do szpitala) morfologia, d-dimery oraz badanie CRP.
Kwalifikacje odbywają się w Szpitalu Babińskiego w Krakowie przy ul. dr J. Babińskiego 29 (bud. IV A) w poniedziałki pomiędzy godziną 11.00 a 12.00, po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym terminu (tel. 12 65 24 252).
Leki stosowane w Covid 19
Czy lek na Covid 19 jest już ogólnodostępny? Jakie są wytyczne odnośnie do stosowania innych leków przeciwwirusowych? Czy aspiryna i ibuprofen są bezpieczne? Kiedy lekarz może zlecić terapię antybiotykami?
Gościem Marzeny Florkowskiej jest dr nauk medycznych Roman Topór-Mądry, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Zalecenia dotyczące leków stosowanych w Covid 19 znajdą Państwo pod linkiem: https://www.aotm.gov.pl/media/2021/10/Farmakoterapia-COVID-19-Aktualizacja-wersja-2.9-14.10.2021.pdf
Jak pandemia wpłynęła na nasz wstręt?
O badaniach prowadzonych w Instytucie Zdrowia Publicznego UJ CM rozmawiają dr Andrzej Galbarczyk i Marzena Florkowska.
Wirusy i bakterie - z czym walczymy?
Czy różni się zakażenie bakteryjne od wirusowego i jak je rozpoznajemy? A także czym je leczymy? Rozmawiają prof. dr hab. Marian Szczepanik, kierownik Katedry Nauk Biomedycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum i Marzena Florkowska.
Jak działa układ odpornościowy człowieka?
Układ odpornościowy czyli immunologiczny jest jednym z najbardziej fascynujących mechanizmów obronnych człowieka. Co to jest odporność wrodzona i nabyta? Co sprawia, że jedni ciągle chorują, a innych nie dotykają żadne infekcje? Czy morsowanie i hartowanie poprawiają naszą odporność? A suplementy diety? Jaka jest rola szczepionek w pokonywaniu chorób? Rozmawiają prof. Marian Szczepanik z Katedry Nauk Biomedycznych na Wydziale Nauk o Zdrowiu UJ Collegium Medicum i Marzena Florkowska.
Szkoły powinny prowadzić edukację zdrowotną
Nauka o zdrowiu powinna być prowadzona już od przedszkola. Może być prowadzona jako osobny przedmiot lub w ramach istniejących zajęć: godziny wychowawczej, biologii, wf, nauki o społeczeństwie. Osobnym zagadnieniem jest obciążenie uczniów ilością godzin spędzanych w szkole a także to, kto powinien te zajęcia prowadzić - czy mają to być nauczyciele, czy może specjaliści z zakresu zdrowia publicznego z przygotowaniem pedagogicznym. Gościem Marzeny Florkowskiej jest prof. Iwona Kowalska-Bobko, dyrektor Instytutu Zdrowia Publicznego UJ CM.