Radio Kraków

ABC szczepień, ABC zdrowia


RSS Spotify Google Podcast

Rok 2020 i 2021 upłynął pod znakiem pandemii COVID-19. Dzięki bezprecedensowej w dziejach świata akcji szczepień, możliwy staje się  powrót do takiego funkcjonowania świata, jaki zapamiętaliśmy sprzed czasów koronawirusa. Od 16 maja 2022 roku stan epidemii w Polsce zostaje przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego.  W dalszym ciągu jednak rozmawiać będziemy m.in. z ekspertami Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na temat naszej odporności i zdrowia publicznego. Przybliżać będziemy aktualnie prowadzone badania naukowe dotyczące naszego zdrowia.

Czwartek godz. 14.30. Zaprasza Marzena Florkowska

Podcasty

Onko fitness czyli wypad po zdrowie

 
Fundacja Urszuli Smok "Podaruj życie" pomagająca osobom z chorobami krwi i nowotworami, organizuje wyjazd dla osób chorych onkologicznie. Celem jest promowanie aktywności fizycznej wśród pacjentów po przeszczepie szpiku kostnego. Ten nowy projekt zaczyna się dziś i potrwa do niedzieli. O szczegółach Marzena Florkowska.

Konieczność zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego - na kim spoczywa obowiązek?

W Polsce wszystkie dzieci do 18. roku życia objęte są ubezpieczeniem zdrowotnym, co nie zwalnia rodziców i opiekunów prawnych z obowiązku zgłoszenia dziecka do takiego ubezpieczenia. Także studenci do 26. roku życia mogą korzystać z takiego ubezpieczenia. Jeśli jednak podejmą pracę etatową, a po jakimś czasie z niej zrezygnują, rodzice ponownie muszą ich zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z pomocy lekarskiej. O takich wyjątkowych i nieoczywistych sytuacjach - Marzena Florkowska i jej gość, Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa Małopolskiego Oddziału NFZ.


Higiena dnia codziennego

Ile powinniśmy jeść i pić, jak poradzić sobie ze stresem i dlaczego ćwiczenia oddechowe relaksują nasz mózg?

Gościem Marzeny Florkowskiej jest prof. Bartłomiej Guzik, lekarz-kardiolog pracujący w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II na Oddziale Klinicznym Kardiologii Interwencyjnej.

Co to są leki wegańskie i gdzie należy szukać informacji, czy dany preparat spełnia takie kryteria?

Co to są leki wegańskie i gdzie należy szukać informacji, czy dany preparat spełnia takie kryteria? Nie chodzi wyłącznie o substancję czynną preparatu, ale np. o osłonki leków. O szczegółach rozmawiają  dr nauk farmaceutycznych Joanna Chłopicka z Zakładu Bromatologii Wydziału Farmaceutycznego UJ CM i Marzena Florkowska.


Sztuczna inteligencja w psychiatrii dzieci i młodzieży

Gościem Marzeny Florkowskiej jest dr hab. nauk medycznych Maciej Pilecki, lekarz psychiatra i psychoterapeuta, kierownik Oddziału Klinicznego Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w  Krakowie.

Na jedną jednostkę nudy powinny przypadać trzy jednostki aktywnie spędzanego czasu - jak uniknąć zagrożeń podczas wakacji?

Gościem Marzeny Florkowskiej jest dr hab. nauk medycznych Maciej Pilecki, lekarz psychiatra i psychoterapeuta, kierownik Oddziału Klinicznego Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w  Krakowie.

Profilaktyka zdrowotna nie tylko dla kobiet

Profilaktyka zdrowotna nie tylko dla kobiet - wakacje to doskonały czas, by zadbać o siebie. Dziś o szczepieniu przeciwko HPV, cytologii i badaniu mammograficznym.

O szczegółach rozmawiają Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa Małopolskiego Oddziału NFZ i Marzena Florkowska.

Uprawnienia wynikające z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego

Sezon urlopowy w pełni - warto zatem dowiedzieć się, jakie uprawnienia wynikają z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, w jakich krajach już obowiązuje e-recepta transgraniczna, czy w dalszym ciągu recepty dla dzieci muszą być papierowe i które zabiegi planowe wykonane za granica Polski są refundowane przez NFZ.

O szczegółach rozmawiają Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa Małopolskiego Oddziału NFZ i Marzena Florkowska.

W sobotę, 1 lipca zostanie odwołany stan zagrożenia epidemicznego wprowadzony w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2

W sobotę, 1 lipca  zostanie odwołany stan zagrożenia epidemicznego wprowadzony w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. W dalszym ciągu trwają jednak badania naukowe dotyczące naszego zdrowia w związku z przechorowaniem Covid 19. O szczegółach rozmawiają: dr hab. Magdalena Kozela z Katedry Epidemiologii i Badań Populacyjnych Instytutu Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ Collegium Medicum i Marzena Florkowska.

Wysoka pozycja społeczna, a ryzyko chorób serca

Czy awans społeczny może zmniejszyć ryzyko chorób serca? Czy warto piąć się w górę z myślą o swoim zdrowiu, czy przeciwnie - wysokie stanowiska wiążą się ze zbyt dużym stresem i ryzykiem zawału czy udaru? W końcu, czy warto się zapracowywać dla dzieci, by im zapewnić wszystko, co możliwe? Czy przez to dzieci będą w przyszłości zdrowsze? To pytanie w sam raz przed Dniem Ojca.

O  badaniach prowadzonych wśród mieszkańców Krakowa rozmawiają  dr hab. Magdalena Kozela z Katedry Epidemiologii i Badań Populacyjnych Instytutu Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ Collegium Medicum i Marzena Florkowska.


Fundacja Mam Marzenie spełniająca marzenia chorych dzieci świętuje swoje 20. urodziny.

W najbliższą sobotę 17.06. niecodzienne spotkania ma Małym Rynku w Krakowie i mnóstwo atrakcji. To także okazja do podsumowań -  Marzena Siatka - Kopa, Wolontariuszka i Rzeczniczka Prasowa krakowskiego oddziału Fundacji Mam Marzenie, i Marzena Florkowska.

Na całym świecie w ten sam sposób śpiewamy kołysanki - wynika z międzynarodowych badań

W badaniach uczestniczyli także naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego

 Na całym świecie w ten sam sposób śpiewamy kołysanki i w ten sam sposób mówimy do dzieci - wynika z międzynarodowych badań. Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda stworzyli zespół składający się z ponad 40 badaczy, który zebrał 1615 nagrań ludzkiej mowy i śpiewu z 21 społeczności z  sześciu kontynentów. Następnie  nagrania odsłuchało ponad 50 tysięcy osób z 187 krajów.  W badaniach  uczestniczyli także naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Gościem Marzeny Florkowskiej jest dr hab. Andrzej Galbarczyk z Instytutu Zdrowia Publicznego UJ Collegium Medicum.

Zbyt często mówimy o chorobie i cierpieniu, a za mało o zdrowieniu i nadziei

Trwa Tydzień Zdrowia Psychicznego

O wzajemnym wsparciu i pomocy rozmawiają Mateusz Biernat, psycholog, pedagog specjalny, asystent zdrowienia z Fundacji Człowiek i Marzena Florkowska.

Kompleksowa opieka przedoperacyjna

Prawie pięciuset pacjentów zakwalifikowanych do zabiegów kardiochirurgicznych w trybie planowym skorzystało już od początku roku ze specjalistycznych i interdyscyplinarnych konsultacji

Kompleksowa opieka przedoperacyjna - to nowość  wprowadzona na Oddziale Chirurgii  Serca, Naczyń i Transplantologii Szpitala Specjalistycznego Jana Pawła II w Krakowie. Prawie pięciuset pacjentów zakwalifikowanych do zabiegów kardiochirurgicznych w trybie planowym skorzystało już od początku roku ze specjalistycznych i interdyscyplinarnych konsultacji. Jaki jest cel opieki przedoperacyjnej?

Rozmawiają: dr hab. n. med. Dorota Sobczyk, lekarz kardiolog, zastępca ordynatora Oddziału Chirurgii  Serca, Naczyń i Transplantologii i Marzena Florkowska.


Małopolskie pielęgniarki i położne wyróżnione

12 maja - Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej

Sylwia Juszkiewicz, pielęgniarka Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, została uhonorowana międzynarodowym prestiżowym wyróżnieniem „Pielęgniarka o światowym wpływie”.  12 maja, w Międzynarodowym Dniu  Pielęgniarki i Położonej, odbierze tę nagrodę w Nowym Jorku, w siedzibie ONZ. Ale to nie jedyna nagrodzona pielęgniarka. O szczegółach Marzena Florkowska.

Granice uporczywej terapii

Pogranicze medycyny, etyki, filozofii i psychologii

Granice uporczywej terapii - zagadnienie na pograniczu medycyny, etyki, filozofii i psychologii.
W piątek 28.04.2023 w Krakowie w Centrum Jana Pawła II odbędzie się konferencja naukowa poświęcona temu zagadnieniu. Adresowana jest do  lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, studentów medycyny, kapelanów i wszystkich zainteresowanych, a udział w  konferencji jest bezpłatny.

Konferencja zorganizowana jest w 5. rocznicę beatyfikacji krakowskiej pielęgniarki Hanny Chrzanowskiej. Organizatorem wydarzenia jest Zarząd Główny Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich.

Rozmawiają prof. dr hab. nauk medycznych Rafał Drwiła, konsultant krajowy w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, Ordynator Pierwszego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Jana Pawła II w Krakowie i Marzena Florkowska.

28.04.2023, godz. 9.00, Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się" w Krakowie przy ul. Totus Tuus 34.

Dorośli w spektrum autyzmu

Farma życia - jedyne takie miejsce w Polsce

Farma życia prowadzona przez Fundację Wspólnota Nadziei, to wymarzone miejsce życia i rehabilitacji dorosłych osób w spektrum autyzmu.  O szczegółach Marzena Florkowska i jej gość - Alina Perzanowska, prezes Fundacji Wspólnota Nadziei.


Nawet dwa kilogramy czyli miliony bakterii w naszych jelitach

Po Świętach nasz układ pokarmowy wymaga specjalnego traktowania i troski i odrobimy wytchnienia, stąd temat dzisiejszej rozmowy. Gościem Marzeny Florkowskiej jest prof. Joanna Wierońska z Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. 

Słonecznik na zielonym tle - to znak rozpoznawczy osób z niewidocznymi niepełnosprawnościami

Kraków Airport  realizuje program wsparcia osób w niewidocznymi niepełnosprawnościami, który to program narodził się w Wielkiej Brytanii. Dotyczy on m.in. osób w spektrum autyzmu, ale także demencji czy depresji. O szczegółach rozmawiają Klaudia Łakomska, psychoterapeutka z Fundacji Atypowa, Paweł Kijak, zajmujący się  obsługą osób z niepełnosprawnościami w Kraków Airport i Marzena Florkowska.

Czy placebo działa? I czym jest nocebo?

Czy dobre nastawienie, optymizm, wiara w sukces rzeczywiście pomagają w leczeniu m.in. bólu? Czy widać wymierne skutki?  Czym jest placebo i nocebo? Rozmawiają prof. Przemysław Bąbel, szef Zespołu Badania Bólu, dyrektor Instytutu Psychologii UJ i Marzena Florkowska.