Radio Kraków

Kraków Miasto Literatury UNESCO w Radiu Kraków Kultura


RSS

W 2023 roku Kraków obchodzi jubileusz przyznania tytułu Miasta Literatury UNESCO. Dziesięć lat temu, jako siódme miasto świata, stolica Małopolski dołączyła do sieci Miast Kreatywnych, która powstała, aby wspierać obieg dóbr kulturalnych na poziomie lokalnym, promować praktyki twórcze i kreatywne oraz zwiększać dostęp do kultury, a także integrować kulturalne przemysły kreatywne w wymiarze lokalnym. 

23 kwietnia, czyli Światowy Dzień Książki, jest też startem cyklu audycji "10 na 10" - zapytamy ludzi związanych ze światem literatury o aktualne wydarzenia, które dzieją się blisko Krakowa, jego mieszkańców, czytelniczek i czytelników.

Podcasty

Nagroda Krakowa Miasta Literatury UNESCO

Barbara Sadurska - prawniczka, pisarka, autorka świetnie przyjętych "Mapy", "Czarnego hetmana", a teraz też książki dla młodych czytelniczek i czytelników "Srebrny smok"; Tomasz Pindel - wykładowca, znawca literatury hiszpańskojęzycznej, tłumacz, autor m.in. "Mario Vargas Llosa. Biografia", "Za horyzont. Polaków latynoamerykańskie przygody", "Historie fandomowe"; dra hab., prof. UJ Dorota Kozicka - historyczka, krytyczka literacka, literaturoznawczyni; Marcin Dyrcz - st. spec. ds. literackich KBF, manager Festiwalu Conrada. Co ich łączy? Nagroda Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Beneficjenci (Sadurska, Pindel), członkini jury (Kozicka) oraz sekretarz Nagrody (Dyrcz) opowiadają o Nagrodzie KMLU ze swojej perspektywy: odsłaniając kuchnię, podkreślając wpływ nagrody na proces twórczy oraz jej działanie inspirujące, wskazując na związki literatury i turystyki, promocję miasta czy wreszcie: podając liczby, formułując ideę i podkreślając element misyjny. Wreszcie - o czym przekonają się Państwo słuchając rozmowy - żywo reagują na to, co dla nas i Krakowa Miasta Literatury UNESCO najważniejsze - na literaturę!

Konwencja Krakowska i Wydawniczy Znak Jakości

Czy Konwencja Krakowska to coś takiego jak Traktat ryski czy Kongres wiedeński? I tak, i nie. Nie dotyczy polityki, ale może być rozumiana politycznie. A jaki ma związek z czytaniem książek? Przede wszystkim bardzo mocno związana jest z ich pisaniem i wydawaniem. W kolejnym odcinku radiowego cyklu "10 na 10", w Radiu Kraków Kultura, rozmawiamy o Konwencji Krakowskiej. Dokument jest wspólną inicjatywą Stowarzyszenia Unia Literacka, Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury oraz Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Zawiera spis wspólnych wartości oraz dobrych praktyk, porządkujących relacje pomiędzy trzema grupami: wydawcami i wydawczyniami, autorkami i autorami oraz tłumaczami i tłumaczkami. „Jeśli czytelnicy chcą mieć gwarancję, że książka, którą kupują, powstała z poszanowaniem praw i interesów wszystkich osób, które ją stworzyły, a zatem napisały, przetłumaczyły, wydały – powinni szukać książek z Wydawniczym Znakiem Jakości” – mówi Jacek Dehnel, prezes Stowarzyszenia Unia Literacka zrzeszającego pisarki i pisarzy. Prawo do promowania się za pomocą Wydawniczego Znaku Jakości mają wydawcy, którzy podpisali Konwencję. W audycji Justyny Nowickiej udział biorą także Magda Dębowska - Wydawnictwo Karakter, Rafał Lisowski - prezes Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, Agnieszka Rasińska-Bóbr - KBF: KMLU, koordynatorka działań konwencji.

Dawno, dawno temu...

Dawno, dawno temu... Tak zaczynają się najlepsze opowieści i choć tytuł KMLU liczy dopiero 10 lat, ma już swoje legendy i własną prehistorię. Rozmawiamy o niej w pierwszej audycji z cyklu "10 na 10", pochylając się nad pełną mitów przeszłością, ale i patrząc w przyszłość. Wydawca, pisarz i członek Rady Honorowej KMLU Jerzy Illg, snuje opowieść o spotkaniach Poetów Wschodu i Zachodu i ulubionych księgarniach Czesława Miłosza. Milena Gumienny, managerka księgarni de Revolutionibus, zdradza nam, gdzie kupuje książki Ryszard Krynicki i jaki wpływ na asortyment przy Rynku Podgórskim ma pobliska szkoła muzyczna. Najmłodsza w literackim gronie Dominika Słowik ujawnia, kto jest najsurowszym recenzentem jest najnowszej powieści, a kuratorka programu Kraków Miasto Literatury UNESCO Ula Chwalba tłumaczy, w jaki sposób te wszystkie historie spaja idea KMLU. Bo KMLU to przede wszystkim pisarki i pisarze, ale także czytelnicy, dziedzictwo, wydawnictwa, księgarnie, nagrody, przemysły kreatywne. I dużo więcej. Zaprasza Justyna Nowicka.