Radio Kraków

Przy okazji


RSS Spotify Google Podcast

Miej oczy szeroko otwarte i patrz pod nogi. Czasem zadzieraj głowę. Umiej zobaczyć niezwykłość miejsca, które mijasz na co dzień. Oglądaj rynny, balkony, posadzki, wieżyczki. Zaglądaj w różne zakamarki. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w zabytkowym miejscu, czy niewielkiej wiosce. Bądź turystą w swoim mieście, a potem nam o tym opowiedz.

Podcasty

Elżbieta II w Collegium Maius

Po zwiedzeniu Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego królowa spożyła śniadanie  dyplomatyczne, podczas którego serwowano m.in. udziec cielęcy, a następnie udała się na krótki odpoczynek do Sali Komisji Edukacji Narodowej. Z okazji tej wizyty wyremontowano w Collegium Maius toalety.

Gospodarzem spotkania był m.in. prof. Stanisław Waltoś, ówczesny dyrektor Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, z którym rozmawia Marzena Florkowska.

Teofila Certowicz, rzeźbiarka, założycielka pierwszej w Krakowie Szkoły Sztuk Pięknych dla Kobiet

Teofila Certowicz, rzeźbiarka, założycielka pierwszej w Krakowie Szkoły Sztuk Pięknych dla Kobiet. Ale być może jej życie potoczyłoby się inaczej gdyby nie doktor Baraniecki i jego Wyższe Kursy dla Kobiet. Rozmawiają Iwona Demko, artystka, feministka, profesor i wykładowczyni w ASP w Krakowie, i Marzena Florkowska.

Zofia Baltarowicz-Dzielińska, rzeźbiarka, pierwsza studentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie

Zofia Baltarowicz-Dzielińska, rzeźbiarka, pierwsza studentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie rozpoczęła naukę w 1917 roku. To o niej rozmawiają dziś Iwona Demko, artystka, feministka, profesor i wykładowczyni w ASP w Krakowie, i Marzena Florkowska.

WIĘCEJ

Helena Rubinstein z Krakowa

 Helena Rubinstein, zanim zrobiła światowa karierę i podbiła rynek kosmetyczny, pierwsze 17 lat swojego życia spędziła w  Krakowie na Kazimierzu. Opowiada Marzena Florkowska.

Siostry - Maria Dłuska i Janina Dłuska

Artystyczne osobowości, a jednak tak odmienne. Maria Dłuska, językoznawczyni zachwycona śpiewnością języka, dusza kontemplacyjna, i Janina Dłuska, pilotka samolotowa, autorka projektów dla zagranicznych magazynów modowych. O dwóch siostrach, z których jedna zmarła 30 lat temu, a druga zginęła w katastrofie lotniczej 90 lat temu opowieść snuje Marzena Florkowska.

Diana Reiterówna - pierwsza architektka pod Wawelem

Pierwsza kobieta architekt w Krakowie. Jak odnajdowała się w typowo męskim świecie? Rozmawiają dr Barbara Zbroja z Archiwum Narodowego w Krakowie, autorka książek i wystaw o architekturze II połowy XIX i I połowy XX wieku oraz Marzena Florkowska

Slużąca, która walczyła o siebie

Dziś o służących, które choć anonimowe i zapomniane, często odciskały piętno na życiu rodziny. I czasem walczyły o swoją godność i swój los. Wszystko w związku z wystawą w Muzeum Etnograficznym w Krakowie „POWERBANK / siła kobiet” . Rozmawiają kuratorka wystawy Dorota Majkowska-Szajer i Marzena Florkowska

Wojna oczami cywila i to kobiety

W kobiecym cyklu o Marii Skłodowskiej-Curie od zupełnie nieznanej strony, mianowicie o jej działaniach podczas I wojny światowej.  A pretekstem jest książka prof. Tomasza Pospiesznego, chemika i historyka nauki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu "Zakochana w nauce. Maria Skłodowska-Curie" wydana z patronatem medialnym Radia Kraków przez Wydawnictwo Sophia. Z autorem rozmawia Marzena Florkowska.

Piękna Zośka czyli Zofia Paluchowa

Opowieść  o Pięknej Zośce, czyli Zofii Paluchowej, która przed II wojna światową była muzą krakowskich artystów, a zginęła z rąk męża. Tę historię przypominają Maciej Miezian, historyk sztuki, pracownik Muzeum Krakowa - Oddział Nowej Huty i Marzena Florkowska.


Pierwsze studentki UJ

Pierwszymi studentkami UJ były: Jadwiga Sikorska, Stanisława Dowgiałłówna i Janina Kosmowska. Przebojem szły ku wiedzy (to tytuł książki Jadwigi Sikorskiej Klemensiewiczowej) i pokonywały nie lada przeszkody. Przed Świętem UJ obchodzonym 12 maja o pionierkach studiowania rozmawiają dr Monika Urbanik z Muzeum Farmacji UJ i Marzena Florkowska.

Kobiety patriotki

W Dniu Flagi i w przededniu Święta Narodowego Trzeciego Maja pytamy o całkowicie zapomniane kobiety patriotki pochowane na Cmentarzu Rakowicki. Gościem Marzeny Florkowskiej jest dr Karolina Grodziska, wieloletnia dyrektor Biblioteki Naukowej PAN i PAU w Krakowie, autorka wielu opracowań poświęconych krakowskim i nie tylko nekropoliom m.in. książki "Krakowianki zapomniane. O niezwykłych paniach pochowanych na Cmentarzu Rakowickim 1803-1920".

Grażyna Chrostowska, poetka z Ravensbrück

 80 lat temu, w kwietniu 1942 roku  w obozie w  Ravensbrück rozstrzelana została Grażyna Chrostowska, 21-letnia poetka z Lublina. W dniu śmierci napisała ostatni wiersz Niepokój . Razem z innymi utworami został on przetłumaczony na język francuski. W 2002 ukazała się książka z jej zbiorem wierszy Jakby minęło już wszystko pod redakcją Alojzego Leszka Gzelli. Niektóre wiersze Grażyny Chrostowskiej przetrwały dzięki temu, że współwięźniarki z Ravensbrück uczyły się ich na pamięć

25.04.2022 roku w Krakowie odbędzie się 11 edycja koncertu "Siła miłości. Pamięci Ofiar Obozu w Ravensbrück".

Gośćmi Marzeny Florkowskiej są: prof. Elżbieta Kuta, prezes Stowarzyszenia „Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück”, córka więźniarki; Ewa Landowska, wokalistka; Andrzej Róg, aktor, pomysłodawca i reżyser koncertu.   

Maria Gruszecka, Lucyna Ćwierczakiewiczowa, Maria Czernecka, Maria Ochorowicz-Monatowa

Królowe polskiej kuchni. Choć często twierdzi się, że to mężczyźni są świetnymi kucharzami, to nazwiska tych kobiet przeszły do historii: Maria Gruszecka, Lucyna Ćwierczakiewiczowa, Maria Czernecka, Maria Ochorowicz-Monatowa. W tygodniu przedświątecznym przypominają je: Michał Hankus z Muzeum Krakowa i Marzena Florkowska

Clara Haber, naukowczyni protestująca przeciwko nieetycznym badaniom naukowym

Niemiecka chemiczka, żona Fritza Habera. 2 maja 1915 popełniła samobójstwo strzelając sobie w pierś z wykradzionego mężowi pistoletu. Był to jej protest przeciwko pracom Fritza Habera nad bronią chemiczna i wykorzystaniem jej podczas I wojny światowej. Jako chemiczka zdawała sobie nie tylko sprawę ze śmiertelnych skutków użycia gazów bojowych, ale i ogromu cierpienia i  męki, jakie one powodują.

Z prof. Tomaszem Pospiesznym, chemikiem z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zafascynowanym rolą kobiet w nauce rozmawia Marzena Florkowska.

Maria Grzegorzewska - twórczyni pedagogiki specjalnej

Sejmu RP ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Grzegorzewskiej. Ta twórczyni pedagogiki specjalnej była związana także z Małopolską -  studiowała na wydziale przyrodniczym Uniwersytetu Jagiellońskiego,zarabiała na utrzymanie w  Krakowie udzielając korepetycji w wielu prywatnych domach. Z powodu stanu zdrowia wyjechała do Zakopanego. O jej myśli pedagogicznej rozmawiają prof. Małgorzata Michel z Instytutu pedagogiki UJ i Marzena Florkowska.

Ludwika Sosnowska, ukochana Tadeusza Kościuszki

Wielka, niespełniona miłość Tadeusza Kościuszki. W tle sprawy majątkowe, próba porwania i tajemnego ślubu, korespondencja do śmierci. Gościem Marzeny Florkowskiej jest Piotr Hapanowicz, kustosz Muzeum Krakowa, kierownik Pałacu Krzysztofory, autor książek o Tadeuszu Kościuszce.

Kobieta pracująca

Przekupka, robotnica w fabryce, sklepikarka czy zakonnica. Muzeum Krakowa zaprasza na spacer By zarobić na chleb... szlakiem krakowskich kobiet pracujących. Spacer poprowadzi Małgorzata Kuciel z Muzeum Krakowa Kamienicy Hipolitów, a rozmawia Marzena Florkowska


Początek spaceru: piątek 18.03. godz. 15.30 w Kamienicy Hipolitów przy placu Mariackim. Na wydarzenie obowiązują zapisy:  https://muzeumkrakowa.pl/kontakt

Kobiecy gest solidarności wobec ukraińskich artystek

Jadwiga Mrozowska - aktorka, podrożniczka, naukowczyni, skandalistka

Muzeum Krakowa- Kamienica Hipolitów zaprasza na wykład on-line poświęcony Jadwidze Mrozowskiej, aktorce, podrożniczce, naukowczyni, skandalistce, bardzo związanej z  Krakowem. Wykład wygłosi dr  Agnieszka Kowalska z  Muzeum Krakowa z Działu Dokumentacji Historii Teatru Krakowskiego, a rozmawia Marzena Florkowska.

Początek wykładu - 3.03.2022 godz. 16.00. Wykład jest on- line  poprzez stronę: https://www.facebook.com/events/640620767194136?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[%7B%22surface%22%3A%22page%22%7D]%7D 

Olga Drahonowska-Małkowska - współtwórczyni polskiego skautingu

22 lutego wszyscy harcerze i skauci na całym świecie świętują Dzień Myśli Braterskiej. A dla polskich harcerzy ważną postacią była i jest Olga Małkowska. Postać związana z Małopolską, bo urodziła się i wychowała w Krzeszowicach, a pochowana jest w Zakopanem. W Zakopanem  jest także Muzeum Harcerskie im. Olgi i Andrzeja Małkowskich. O kobiecie rozmawiają dr Katarzyna Marszałek z Katedry Pedagogiki Ogólnej i Porównawczej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, związana z harcerstwem od wielu lat, a od grudnia 2007 roku w stopniu harcmistrza oraz Marzena Florkowska